Y.S. blijven op de de crisis in het achtergrond midden-oosten m Zuster van Jakob Pino dient aanklacht in Talrijke dames werden opgelicht, weer opgelucht maar nu zijn zij KRONING IN CAMBODJA Een Europese organisatie voor atoom-energie Eiséén jaar met aftrek r Eden: afwachtenEisenhowerafwachten DE DOOD OP DE WEG Troepenzending niet meer dan voorzichtig gebaar Geheimen op zwerftocht Laatste gang van prof. Keesom DE STAKING IN FINLAND Westduitsland verhoogt het disconto weer Een wereldoorlog begint ondenkbaar te worden Vele namenvele beroepen en vele wensen Rechter verbaasd over zoveel goedgelovigheid Een koelbloedig man DAGBLAD VOOR Bestandscommissie kan niet werken Uit Breda Drie misdadigers op vrije voeten Franse premier mag vertrouwen vragen Nieuw element in zaak-Sch okking Hij was geen provocateur Meer zon Zonnig oordeel van Eisenhower Nixons positie nog niet geheel beslist Herhalingstermijn kan nu verlengd Belg komt met nieuw plan Spoedige regeling inzake Kasjmir 10e lijst 19894 ƒ400 1581 7361 7642 9640 7482 17946 194O0 954 998 705 965 686 797 895 952 574 596 745 750 456 489 497 581 453 564 639 658 976 915 869 668 763 772 787 689 877 907 944 131 245 284 289 481 522 524 590 857 938 974 985 187 202 229 235 456 467 470 476 842 S44 879 960 085 094 106 116 323 333 337 340 511 550 558 56* 674 763 774 7$2 8S4 893 910 935 116 130 136 140 312 335 361 31* 646 692 701 7» 348 891 905 910 149 231 232 2t£ Ï94 407 411 4® 589 606 634 7®> 864 875 898 9« 114 156 200 207 397 414 416 4# ■151 656 696 6* )59 963 987 L38 156 176 240 163 371 381 am 374 583 649 6K 786 854 867 8Ü 229 357 438 404 370 582 604 6# '84 817 819 fm 39 371 412 430 .49 591 608 6É0 '75 791 821 93 094 140 im 167 286 312 3 [25 533 539 5*1 01 727 749 7«2 >49 i: 10123 ver- 96e JAARGANG No. 22093 Uitgave N V. Uitgevers My. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat IB. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: U. J. v Huotegem, Mr Ur A J. J. M. Mes, Mr B MD.de Rechter, L. J v. t Westende, P. V M. Vercauteren. Abonnementsprijs by vooruitbetaling t 5.85 pei kwartaal, per post f B.55, per week tuitsluitend by niet post- bestelL) t 0.45. Incasso word! berekend. Losse nummers 13 ct Postrek. no. 27884L Voor God, Kontnffin en Vo&trla*4 DONDERDAG 8 MAART 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 1 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staafwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bui eau vooi de Zeeuwse Bilanden: GUES, Westsinge] 98. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) 5? Spaak blijft huiverig voor het Delta-plan Minister Spaak heeft in de Belgi sche senaatscommissie voor buiten landse zaken verklaard, dat het Del ta-plan, door Nederlandse bril be zien redelijk is en Nederland zal behoeden voor rampen als die van 1953. Niettemin meent hij om begrip voor het Belgische standpunt te moeten vragen. Wanneer alleen de Wester- schelde en de Nieuwe Waterweg open blijven, is het bijkans zeker, dat bij springtij de havens van Antwerpen schade zullen oplopen. Bovendien dreigt toenemende verzanding van de Westerschelde. BREDA: De 53-jarige mevr. K. werd gistermorgen te Breda door een vrachtauto aangereden. De zelfde dag overleed zij in het St.- Ignatiusziekenhuis aan de gevol gen van het ongeluk. DE TWEEDE KAMER heeft een amendement van de heer Hazenbosch (AR) dat de opzet van de Garantie- wet-KNJL geheel wilde wijzigen, ver worpen. KVP en PvdA bevorgden mi nister Luns deze (bescheiden) zege. DE „Groter Nederland Actie" heeft de regering gevraagd om bij de UNO een klacht in te dienen, betreffende de zaak-Jungschlaeger. DE NEDERLANDSE gezant bij de H. Stoel en de kerkelijke gezant- schapsraad, mgr. Damen, zullen on ze regering vertegenwoordigen bij de viering van de 17e verjaardag van de Pauskroning, op zondag 11 maart. DE KRIJGSRAAD te velde-zuid heeft een tankeommandant veroordeeld tot een maand voorwaardelijk. Hij liet een tank in een 7 meter diepe kuil duiken, waarbij een soldaat om het leven kwam. OP VRAGEN van het Kamerlid Bur ger heeft de regering gezegd, geen moeilijkheden op politiek gebied te vrezen door de voorgenomen weder zijdse vlootbezoeken te Leningrad en Rotterdam. DE TOESTAND van mr. W.A.M. van der Kallen, hoofdredacteur van ,,De Tijd", die bij een auto-ongeluk werd gewond, gaat langzaam vooruit. Er is thans geen direct levensgevaar meer. DE GRIEP heeft in Zwitserland aan 48 mensen het leven gekost. Er zijn nu al 12.683 griepgevallen geconsta teerd. Op aanbeveling van de Amerikaanse commissie van stafchefs gaat een bataljon Amerikaanse mariniers van circa 1500 man naar het Middellandse-zeegebied. Begin vorig jaar is een dergelijke eenheid uit dat gebied teruggetrokken. Het is moeilijk om te bepalen, of deze troepenzending verband houdt met de spanning in het midden-oosten. President Eisenhower heeft nogal neutraal gezegd, dat de VS en Engeland proberen om in het midden-oos ten een sfeer van wederzijds begrip tussen de landen te kweken. Naar in bevoegde kringen werd beweerd, had Engeland de VS gevraagd om aansluiting bij het pact van Bagdad, waardoor dit plotseling een grote machtsfactor zou worden. Amerika blijft echter als waarnemer aan het Pact verbonden. Meer wil of durft men niet riskeren. Premier Eden heeft zich voorstander verklaard van een politiek van af wachten. Hij hoopt op een gunstige interventie van Irak. De koninklijke familie van dat land is verwant aan koning Hoessein van Jordanië. Mis schien dat deze tot een gematigder houding kan worden aangespoord. Engeland overlegt met zijn bondge noten over de te nemen stappen. De Labourpartij verzwakt de positie van de regering in het binnenland, door hevig te reageren tegen het miljoenen- verslindende Bagdad-pact. Een nieuwe reden tot gevaar is ont staan, doordat er in Israël weer een belangrijke olievondst is gedaan. De aanwezigheid van deze brandstof is er voor een groot deel schuld aan. Gisteren is de Duitse minister van Buitenlandse Zaken, von Brentano, in ons land aangekomen, om in Den Haag o.m. besprekingen te voeren over de kwestie der oorlogsmisdadi gers, die in Breda gevangen zitten. Naar ,,Het Parool" meldt, is hun aantal sinds eind november met drie verminderd, zodat de paraplu" nog maar 36 van deze lieden herbergt. Vrijgelaten zijn Ernst Baartz (moord op een jood), Meyerhoff (kampbe waker in Vught) en Schmitz (repre saille-moord op 7 Nederlanders). Twee hunner zijn voor het verstrij ken van hun straftijd vrijgelaten. DE VROEGERE Duitse groot admiraal Raeder is in zijn ere burgerschap van de Duitse ha venstad Kiel hersteld. Na de oor log had men hem die eer ontno men, maar het stadsbestuur vond dat dit ten onrechte is gebeurd. TIJDENS de overstroming te Itte- ren is men een tot nog toe onbekend dier tegengekomen, dat waarschijn lijk een marderhond was. Een boer sloeg het dier dood. Het is afkomstig uit een dierentuin bij Valkenburg. DE UTRECHTSE kelner J. Kuiiper die reisbonnen spaart ten bate van TBC-patiënten, die in het buitenland moeten kuren, heeft voor ruim 300.000 km aan bonnen verzameld. Daarmee kun je 7 1/2 maal om de aardbol rei zen. STAKERS, werkwilligen en politie zijn te Helsinki slaags geweest. In het land. waar grote ontevredenheid over de lonen heerst, wordt nog gestaakt. VAN 15 MAART tot en met 16 april kan men nog zijn zilveren guldens in wisselen op alle postkantoren en de kantoren van de Ned. Bank. De nieu we harde guldens moogt u echter hou den. IN ARGENTINIë is weer eens een Peronistische organisatie opgerold. Een kolonel en twee vakbondsleiders waren de breinbazen. UIT HET WATER van de Singel te Amsterdam is het lijk opgevist van een 48-jarige chauffeur, die sinds eind december werd vermist. Jean-Frangois Mons, voormalig se cretaris-generaal van de Franse na tionale defensie-commissie, is in een proces, dat woensdag in Parijs is be gonnen, beschuldigd van het laten slingeren van militaire geheimen in zijn bureau. Hij staat met twee andere hoge ambtenaren en een journalist terecht voor een militair gerechtshof. Het be treft het uitlekken van militaire ge heimen, die betrekking hadden op de Indochinese oorlog. Door de onachtzaamheid van Mons, was zijn secretaris Jean Turpin in staat de notulen van de bijeenkom sten van de Defensieraad te lezen. Turpin gaf de inlichtingen door aan Roger Labrusse. Roger Labrusse, die op zijn beurt de geheimen doorgaf aan de directeur van een pro-communistisch blad en aan André Baranes, voormalig jour nalist bij het blad, die de geheimen ook weer doorgaf. dat Israëls buurlanden plotseling zo geladen zijn. De staatshoofden van Saoedie-Arabie, Syrië en Egypte zijn gisteren weer bijeengekomen, om de toestand in het midden-oosten te be spreken. Weinig geruststellend is voorts nog het bericht, dat Egypte de in voer van luxe-artikelen, waaronder ook auto's, heeft stopgezet, doch de invoer van oorlogsmateriaal bevor dert. Het lijkt iets op „Eerst kanon nen, dan boter". PROTESTEN. Israël heeft weer geprotesteerd bij de Veiligheidsraad met betrekking tot twee grensschendingen. De gemengde bestandscommissie kan niet werken, door een meningsverschil over de vraag hoe de Egyptenaren het hoofd kwartier moeten bereiken. De Israë liërs hebben één weg aangewezen, maar de Egyptenaren willen langs alle kanten het hoofdkwartier kunnen be naderen. De Algerijnse crisis De Franse premier, die het parle ment heeft verzocht om de toeken ning van militaire, economische en sociale volmachten, met het oog op de Algerijnse crisis, is door het ka binet gemachtigd tot het stellen van de vertrouwenskwestie. De defensiecommissie van de Fran se nationale vergadering heeft zich voor het verlenen van volmachten aan de regering uitgesproken. De sul tan van Marokko heeft verklaard, dat ook Spaans - Marokko deel moet uitmaken van het nieuwe, vrije Ma rokko. De gebeurtenissen in Tetoean noemde hij even zoveel bedreigingen voor de betrekkingen met Spanje, nu Marokko op het punt staat met dat land te gaan onderhandelen. Mej. M. Pino, een zuster van de om gekomen Jakob Pino heeft een aan klacht ingediend bjj de officier van justitie te Den Haag tegen burgemees ter Schokking, terzake van zyn op treden te Hazerswoude, waaraan zij de arrestatie van het gezin Pino en de latere dood van dit gezin toeschrijft. Naar haar mening kan de zaak- Schokking niet zuiver en volledig worden beoordeeld, wanneer niet voor de rechter tot in details is vastgesteld, wat zich precies heeft afgespeeld. Mocht de burgemeester in zijn be roep op straffeloosheid slagen, dan is De Bank Deutscher Laender heeft woensdag het disconto verhoogd van 3 1/2 tot 4 1/2 procent. Hierdoor heeft de westduitse centrale banjk de rem op de kredietverlening nog sterker aangetrokken. Nog voor het begin van het seizoen voorkomt zij daardoor nieuwe over verhittingen." De laattse discontoverhoging in west-Duitsland vond op 4 augustus 1955 plaats, toen het disconto ge bracht werd var 3 op 3 1/2 procent. In de afgelopen weken is veelvuldig gewaarschuwd tegen gevaarlijke loon- en prijsontwikkelingen. Weersverwachting geldig tot i i i i i vanavond: Droog weer met zon,- J nige perioden. Ongeveer dezelfde 0 middagtemperaturen als gisteren. Zwakke tot matige wind uit uit- eenlopende richtingen. t 0 Vandaag: zon onder 18.34, 0 maan onder 14.25 uur. Morgen: j zon op 7.10, maan op 5.32 uur. In Finland is pet openbare leven verlamd door een algemene staking, die op 1 maart uitbrak en nog steeds voortduurt. Leden van het Finse vakverbond, die reeds verschillende malen in groten getale bijeenkwa men op het Hakaniemi-marktterrein in Helsinki, worden, hier door een leider vanaf een vrachtauto toegesproken. hij gelijktijdig van iedere blaam ge zuiverd, zodat de klacht ook hem het maximum aan recht zal doen weder varen, zo meent mej. Pino. Een bijzondere reden voor haar klacht noemde zü nog, dat de publl- katiea de indrnk wekken, dat haar broer Jakob inderdaad provocateur was. Zij wenst de nagedachtenis van haar broer, mede in verband met haar eigen belangen, daarvan te zuiveren, De familie Pino kwam door de pers- publikaties aan de weet, wat er in Hazerswoude is voorgevallen. IJsselmeervisserij aan het uitsterven „Beperk de IJsselmeervisserij met 45%" zo adviseert de „Commissie Beperking Visvergunningen IJssel- meer" aan minister Mansholt. Gezien de leeftijdsopbouw van de vergunninghouders zullen omstreeks 1961 waarschijnlijk 268 vergunningen zonder opvolging blijven. Het oorspronkelijke oppervlak van het IJsselmeer zal op den duur van 300.000 tot 130.000 hectare worden in gekrompen, terwijl werkzaamheden voordien, b.v. de kuilvisserij steeds meer bemoeilijken. President Eisenhower heeft ver klaard, dat hij elke stap van Moskou die zou kunnen lelden tot verminde ring van de spanning in de wereld zal volgen. De nieuwe tactiek van de sovjet unie dwingt de VS hun politiek op buitenlands economisch gebied te versterken. De hulp aan het buiten land moet soepeler worden, aldus Eisenhower. De president achtte juiste waarde ring van de vredeekansen moeilijk te geven, doch hjj geloofde, dat de (Van onze parlementaire versiagg.) Doordat ook de Eerste Kamer het wetsontwerp tijdelijke afwijking dienstplichtwet heeft aanvaard, heeft de regering volmacht gekregen de herhaüngstermyn voor ruim 7000 mi- ilitairen van de derde divisie met ma ximaal 27 dagen te verlengen. Minister Staf had deze verlenging noodzakelijk geacht, omdat de derde divisie nog eenmaal in haar geheel moet kunnen oefenen, maar de wet telijk toegestane termijn voor 1/3 deel der divisie is reeds opgesoupeerd. wereld nu beseft, dat een wereld oorlog vrijwel ondenkbaar begint te worden. Over de komende presidentsverkie zingen zei hij, dat vice-president Ni xon zelf moet uitmaken of hij zich opnieuw kandidaat wil stellen voor het vice-presidentschap. Hij wilde niet zeggen, of hij de voorkeur gaf aan Nixon als vice-pre sident. Woensdagmorgen is het stoffelijk overschot van prof. dr. W. H. Keesom op de r.-k begraafplaats bij de Leidse Poort te Leiden aan de aarde toevertrouwdWe zien op deze foto de stoet op het kerkhof. KARTELBELEID Vrijere hand voor min. Zijlstra (Van onze parlementaire verslagg.) De Tweede Kamer is begonnen met de behandeling van een belangrijk wetsontwerp op de Economische me dedinging, waarbij het ging over het kartelbeleid van Minister Zijlstra. Het doel is om zowel een teveel als een te weinig aan concurrentie tegen te gaan. Het systeem van de wet geeft aan de minister de eindbeslissing inzak© het verbindend of onverbindend ver* klaren van ondernemersafspraken en het teniet doen van andere economi sche machtsposities. Alle sprekers waren het er wel over eens, dat deze wet nodig is en dat de minister van geval tot geval regelend moet kunnen optreden. Een minister moet een algemeen economisch be leid, waarvan het kartel beleid een belangrijk onderdeel is, kunnen voe ren, zonder ieder moment de Staten Generaal te hoeven raadplegen. Van de andere kant werd juist omdat de minister zoveel vrijheid krijgt gevraagd om een zo groot mogelijks rechtszekerheid. In een memorandum aan het KSG- parlement werden de totstandkoming van een gemeenschappelijke Europe se markt voor energie, de oprichting van een eigen gezagsorgaan voor atoomenergie binnen het raam van de KSG, alsmede de uitbreiding van de bevoegdheden van laatstgenoemde tot alle klassieke energiebronnen voorgesteld. Dit memorandum is opgesteld door de Belgische afgevaardigde Pierre Wigny. Wat de atoomenergie betreft wordt in het memorandum de oprich- Gistermorgen heeft de president van de Rechtbank te Amsterdam er zijn verbazing over uitgesproken, dat er blijkbaar zoveel vrouwen zijn te vinden, die zich door volmaakt onbekende mannen laten oplichten. Er stond een 29- jarige vertegenwoordiger G. de J. uit Hilversum terecht, die blijkens het dossier in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam gedurende de laatste jaren vele dames had aangesproken, met wie hij dan een avond uitging. Daarna liet hij, zoais de Officier van Justitie het uitdrukte, „de dames uit dank een aderlating ondergaan". Er werden drie van deze dames ter zitting als getuige gehoord. Hij had zich tegenover deze getuigen telkens van een nieuwe valse naam voorzien: Tom Vries, Wim Meerveld en Tom Meerman. Over enkele dagen zal koning No rodom Suramarit van Cambodja, die wij hier afgebeeld zien met ko ningin Sisowath Kossouan Neary- reak, gekroond worden. Bij de kro ningsplechtigheid zal ook een land genote van ons. die indertijd met een Canadees militair trouwde, aanwezig zijn. Soms was zijn vader leraar Engels, dan weer dominee in Zwolle. Nu eens was hij vertegenwoordiger van Bruyn- zeel, dan weer in bouwmaterialen, de ene maal woonde hij in Den Haag, de andere keer in Haarlem. Nu eens kon hij de reparatie van zijn auto niet voldoen en leende f 25.dan weer was hem zojuist zijn portefeuille met f 120.ontstolen. In één opzicht be handelde hij alle dames hetzelfde: hij bestal ze zonder dat ze het merkten. Een 32-jarige typiste uit Amsterdam, die hij in de Carlton Corner had ont moet en die aanbood thuis een knoop aan zijn jasje te zetten, miste de volgende dag uit haar kast twee gouden ringen en kreeg boven dien de aan hem geleende f 25.niet terug. Een kinderverzorgster uit Was senaar, thans woonachtig in Rotter dam, was door de verdachte op het Leidseplein in Amsterdam aangespro ken en raakte tijdens de vele vrolijke uren, die er op volgden, f 40.uit haar handtas kwijt. Een 46-jarige ge scheiden Amsterdamse, die de man in de Kalverstraat had ontmoet, zag hem de volgende dag voor haar deur staan, ontving hem met een kopje koffie en na zijn bezoek bleek er f 23.uit een kast te zijn verdwenen. De verdachte bekende alles, maar tot ongeloof van de rechtbank zei hij zich het geval van de kinderverzorg ster uit Wassenaar helemaal niet te kunnen herinneren. „Ik ben laatst met haar geconfronteerd", zei hij, „maar ik kan haar absoluut niet herkennen." Het geval had zich dan ook al in mei 1954 afgespeeld. De Officier eiste een jaar met af trek van het voorarrest tegen de ver tegenwoordiger en sloot zich aan bij een aanbeveling uit het psychiatrisch rapport. Hij vorderde nl. ook voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering met een proeftijd van 3 jaar onder toezicht van de reclasse ring. De raadsman wees op het nog blanco strafblad van zijn cliënt, tegen wie in Rotterdam het vorig jaar een soort gelijke zaak voorwaardelijk en onder toezicht was geseponeerd. Pleiter sprak over gestoorde geestvermogens van verdachte en vroeg tot verbazing van de rechtbank een zo snel moge lijke onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling. De rechtbank zal op 21 maart uit spraak doen. ting voorgesteld van een gemeen schappelijke markt voor deze ener gievorm. welke gemeenschappelijk heid zich ook moet uitstrekken tot de kern-brandstoffen, de installaties, de resultaten van het wetenschappe lijk onderzoek, de personeelsvoorzie ning, de kapitaalsverschaffing, de op richting van gemeenschappelijke technische organen en de gemeen schappelijke ter beschikking stelling van inlichtingen en statistische gege vens. Militaire overwegingen zullen, op lange termijn bezien, niet buiten be schouwing: kunnen worden gelaten. De concurrentie op de gemeen- schappelijke markt zal volgens het memorandum de meest rationele winning van uranium en thorium ver zekeren. Aanvankelijk zal toetreding tot de voorgestelde gemeenschap voor atoomenergie beperkt blijven tot de zes KSG-landen. Toetreding van an dere landen en vooral van Engeland zal later mogelijk blijken. ZO AV O-conferentie De ZOAVO-raad is het eens ge worden over de noodzaak van een spoedige regeling van het Indisch- Pakistaanse geschil over Kasjmir, in overeenstemming met de resolutie der VN waarin aangedrongen wordt op het houden van een volksstem ming in het gebied. De ministers van Buitenlandse Za ken bevestigden verder hun erkenning van de huidige grens tussen Pakistan en Afghanistan. De Pakistaanse mi nister van Buitenlandse Zaken had om steun voor het Pakistaanse stand punt ten aanzien van Kasjmir en de grens met Afghanistan gevraagd. De ministers besloten verder tot de oprichting van een permanent in ternationaal secretariaat te Bangkok dat zich o.m. moet bezighouden met de bestrijding van ondermijnende communistische activiteit. Op de Loskade aan de Rijn haven te Rotterdam slipte de 40-jarige chauffeur J. Schep pink met zijn vrachtautootje en reed de Rijnhaven in. De auto zonk naar de bodem van de haven, die daar ongeveer dertien meter diep is. De chauf feur bewaarde zijn tegenwoor digheid van geest. Hij liet eerst de cabine vol water lopen en opende daarna het raampje. Toen hij er uit was geklommen greep hij, althans naar hij dacht, de afdelingschef K. de Jong die naast hem zat, bij zijn jas en trok hem met zich mee. Boven gekomen bemerkte hij echter, dat hij een jas, die in de cabine hing, naar boven had gebracht. Hij klom op een schip en zag tot zijn opluchting even later ook De Jong boven water komen. Het bleek, dat De Jong water binnen had gekregen. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd, maar later kon hij evenals de chauffeur naar huis worden gebracht.

de Stem | 1956 | | pagina 1