Minister Beel acht maatregelen tegen mr. Schokking onnodig Felle brand woedde in Dordrecht Engeland roept aantal officieren uit Jordanië terug SSin^r "oor het; Dooi veroorzaakte tal van overstromingen De werkgevers lichten hun communiqué toe Houtbereidingsbedrijf van NS door brand verwoest Laatste woord in het dramaHaserswoude Rapport van commissie van onderzoek gereed Nederland blijft bereid tot verstandig overleg Tekst van nota gepubliceerd Drie eisen, die te ver gingen Een fonds voor filmproduktie Westelijken bespreken toestand in Overleg aan lopende band DAGBLAD VOOR ZEELAND De opzegging van de Unie Prins geïnstalleerd als ere-ridder Cyprus Maart s weer Recliter-staking is afgelopen Politie was niet te vertrouwen SYNGMAN RHEE IS HET BEU Water in Limburg is aan het zakken Lastige knaap werd in been geschoten Een gevecht in procenten Schade beloopt enkele tonnen Arabische legioen nu zonder Brits toezicht Eerste vergadering commissie voor Schelde-vraagstuk Rassenscheiding weer afgekeurd Razzia in Antwerpen r O, dat droomhuis 96e JAARGANG No. 22091 Uitgave N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H. A Bruna. Redactieraad: C. J. v Hootegem, Mr Dr A J J IVL Mes Mr tf M. L. de Rechter, L. J v. 't Westende, P. v M Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 5.85 per kwartaal, per post 1 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestelL) t 0.45 Incasso wordi berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no. 27884L Voor God, Koningin en Vaderland aaWa DINSDAG 6 MAART 1956 Advertentieprijs voor de gehele joplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/ni) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau vooi "de Zeeuwse Eilanden: GUES. Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) In een Nederlandse nota, die het antwoord hevat op de eenzijdige op zegging van de Unie door Indonesië wordt gezegd, dat Indonesië hiermee handelt in strijd met het volken recht. Daarbij komt dat deze unilaterale actie ook daarom niet gerechtvaar digd was, omdat Nederland steeds al het mogelijke gedaan heeft om voor zover dat redelijkerwijze kon worden verwacht aan alle verlangens van Indonesië inzake wijziging der ver houding tussen beide landen tegemoet te komen en Nederland zich reeds had verenigd met opheffing van de unie. zoals onder meer gebleken is, uit de ondertekening van het protocol van 1954. Nederland kan derhalve niet in stemmen rnet de eenzijdige maatre gelen door Indonesië genomen en moet hiertegen derhalve protesteren. Den Haag is echter nog steeds be reid mee te werken aan de tot standkoming van een voor beide partijen bevredigende basis voor de toekomstige verhouding tussen bei de landen, daarbij inbegrepen de vorm van de diplomatieke betrek kingen, zodra de omstandigheden dit mogelijk zullen maken. „Cliainc des Rotisseurs" Gisteravond zijn op het kasteel de Hooge Vuursche in Baarn prins Bern- hard en de ambassadeur van Frank rijk te 's-Gravenhage, baron E. de Beauverger geïnstalleerd als ere-rid der van de „Confrérie de la Chaine des Rotisseurs." In deze broederschap zijn de gastro nomen uit liefhebberij en de meester rotiseurs verenigd. Nadat de prins en de Franse am bassadeur de gelofte hadden afge legd. sloeg de grootmeester dr. Char les Guebel hen tot ere-ridder. De Nederlandse regering kan ermede instemmen, dat de diplomatieke be trekkingen inmiddels worden voort gezet. De Nederlandse ministerraad heeft zich gisteren weer intensief bezig ge houden met de zaak - Jungschlaeger. Alle aspecten van deze kwestie zijn daarbij in overweging genomen. Een aantal r.-k. standsorganisaties heeft zijn ontsteltenis over de zaak-Jung- schlaeger kenbaar gemaakt aan de K.V.P. De Britse regering heeft bekendge maakt, dat de onderhandelingen met aartsbisschop Makarios, de leider van de beweging voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland, zijn vastge lopen op drie punten. 1) De eis van onmiddellijke am nestie voor alle politieke gevangenen. 2) De eis van volledige bevoegdhe den op binnenlands gebied. 3) Eisen van de aartsbisschop die er op neerkomen dat de Griekse be volkingsgroep op Cyprus viermaal zo veel afgevaardigden in de nationale vergadering krijgt als de Turkse minderheid. (Viervijfde van de 500,000 Cyprioten is van Griekse af komst). Makarios heeft nu opgeroepen tot voortzetting van de strijd. De aartsbisschop Makarios wordt mede schuldig genoemd aan de op Cyprus begane gewelddaden, daar hij geweigerd heeft zijn grote invloed aan te wenden, om geweldpleging te voorkomen. Zeventien Britse militairen zijn op Cyprus in koelen bloede lafhartig vermoord. Minister Becl heeft een zeer uitvoerige nota gezonden aan de Statcn- Genoraal, betreffende de affaire rond de Haagse burgemeester, de heer F. M. A. Schokking. De minister heeft zijn nota gebaseerd op hetgeen hem is meegedeeld door een commissie van onderzoek, bestaande uit drie vooraan staande Nederlanders. Deze commissie is tot het advies gekomen, dat „voor enigerlei stap ter bevordering, dat mr. Schokking als burgemeester van Den Haag zou aftreden, geen aanleiding ^bestaat". De regering, aldus deelt minis ter Beel mee, deelt deze conclusie en zij aanvaardt ook de gronden, waarop deze conclusie berust Het rapport van de commissie van Onderzoek gaat terug tot de jaren 1942-1945, toen de heer Schokking burgemeester van Hazerswoude was. ten (hoewel zij alle gelegenheid hadden) en toen de Duitsers het gezin maar niet kwamen ophalen, vond de burgemeester weer grond voor zijn idee. dat hjj met provoca teurs te doen had. WIJSHEID ACHTERAF. DE SULTAN van Marokko, die in Parijs heeft deelgenomen aan de Frans-Marokkaanse onderhandelingen ts naar Rabat teruggekeerd. P",, ®®KTRALE Raad van Beroep heeft de uitspraak van het ambtena- renseheidsgerecht inzake de tramsta- King ui Amsterdam bevestigd. De ont slagen raddraaiers zullen dus n.ict weer in dienst worden genomen. DE CHRISTENDEMOCRATEN heb- yerkiezingen in Baden Wür- tem berg 56 zetels veroverd, een winst sociaal - democraten gin yee zete*s achteruit. De mumsten verloren al hun (vier) com- ze- verjaardagen StaUns^terfdfl Alleen de hsS? foto van Stalin af e f" bricht durfde zelfs kritiek op sYi"- lin te leveren DE JAPANSE socialisten hebben een motie tegen Hatojama, die ongeschikt voor zijn ambt werd genoemd, terug genomen. De socialisten hebben ook geprotesteerd tegen de voorgenomen Amerikaanse atoombomproeven. mfrtT "nse kabinet heeft een he bei »,!l?.fciC0'!lmissie benoemd, om werlnfo™ tussen werkgevers en algemenpers* idat voriSe week tot 'n algemene stakmg leidde, op te los- Weersverwachting, geldig tot van- krachtige wind uit westelijke rich- tingen. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Het Belgisch weerkundig insti- tuut verwacht: J Zachte tot matige wind uit het noordwesten. Zwaar bewolkt met flinke opklaringen. Af en toe een In de ochtend mist. Overdag lichte stijging van temperatuur 1 nnrt ZOn onder 18-31' maan onder 12.18 uur. J .Morgen: zon op 7.15, maan op *.ó9 uur. 1 i i Indonesië Na een staking van vier dagen zijn de rechters in Indonesië weer tot de rechtszalen teruggekeerd. De staking begon 1 maart uit protest tegen het besluit van de regering, dat de rech ter hetzelfde salaris heeft als de Of ficier van Justitie. Tijdelijk aanvaarden zij thans een speciale toelage. Belangrijke nieuwe gezichtspunten komen niet naar voren. (In vorige be richten hebben wij de kwestie van de arrestatie vaii het joodse gezin Pino en de man die het gezin onderdak had verleend reeds genoegzaam beschre ven). In het kort komt het hierop neer, dat mr. Schokking de mening was toegedaan, dat Pino een agent provocateur was. De heer Schokking was nog maar kort in Hazerswoude, nadat hij op zijn vorige standplaats moeilijkheden met de Duitsers had gehad, waardoor hij een provocatie niet onaannemelijk vond. De beide politiemannen van Hazerswoude wa ren hem als onbetrouwbaar afge schilderd. Om de laatste reden vooral, gaf hij zekere wachtmeester Plaisier op dracht, Pino te arresteren, doch op zo'n manier, dat deze volop tijd had om te vluchten. Plaisier ging samen met zijn collega Koren op pad en nam het gehele gezin gevangen. (Hij kwam het echtpaar Pino op straat tegen). Later arresteerde hy ook de man die hen onderdak had verleend, en de dochter van Pino. Mr. Schokking zat met het geval verlegen en hij raadpleegde leiders van de illegaliteit in Leiden, die hem echter ook niet konden advi seren. Toen de Pino's niet ontvlucht- '4 1Xu uit de politiek In antwoord op ©en verzoek van de zuidkoreaanse liberale partij om zich kandidaat te stellen voor het presi dentschap, heeft president Syngman Rhee medegedeeld, besloten te heb ben zich uit het politieke leven terug te trekken en een derde ambtstermijn niet te begeren. In verband met zijn hoge leeftijd (81 jaar) en het falen van de pogin gen gedurende zijn achtjarig presi dentschap om Korea te herenigen, wilde hij plaats maken voor een jon gere en bekwamere man. Politieke waarnemers zijn evenwel van oordeel, dat de president zich wellicht zal laten overreden om op zijn besluit terug te komen. Tengevolge van de dooi doen zich in oost-Duitsland grote overstromin gen voor. terwijl uit Oostenrijk la wines worden gemeld. Te Passau steeg het peil van de Donau tot vijf nieter boven het normale niveau. Ruim 400 woningen zijn ondergelo pen en de slachtoffers worden door militairen geholpen bij hun pogingen, hun bezittingen te redden. Vier dor pen bij Linz zijn ontruimd. In Oos tenrijk vielen acht doden. In noord en oost-Frankrijk zijn vele rivieren buiten hun oevers getreden. In Nan cy staan verschillende straten onder water, door overstromingen van de Moezel. In de Ardennen is de Semoy op vele plaatsen buiten haar oevers getreden. In west-Duitsland zijn ze- De dooi heeft zo krachtig doorgezet dat men nu op sommige plaatsen weer te maken krijgt met hoog wa ter, zoals hier in de omgeving van Lobith-Pannerden. her drie mensen door overstromingen omgekomen. Eén van hen was een jongetje van 10 jaar, die bij het vlot- je-vaien op de Aarbach door het wa ter werd meegesleurd. In noordoost-Frankrijk zijn veel huizen en fabrieken overstroomd. Het water in Limburg begint weer wat te zakken, maar een groot ge- deelte van Geulle stond gisteren nog blank. De weg Borgharen - Itteren staat een halve meter qnder water. Zondagmiddag rukte de storm een wijzerplaat van de Groothoofdspoort in Dordrecht. De wijzerplaat weegt 50 kilo. De commissie opmerkend dat er twijfel mogelijk is over de vraag of mr. Schokking wel alles heeft ge daan om de schuld of onschuld van de Pino's vast te stellen meent, dat men dit moet zien in het licht van de toestanden in 1942. Wijsheid achteraf is goedkoop. Van veel belang is het, dat na de bevrijding geen maatrege len tegen mr. Schokking werden ge nomen, hoewel er een klacht was binnengekomen, die was ingediend door een lid van de zuiveringscom missie-Marechaussee. Later heeft deze persoon nog eens protesten laten horen bij benoemin gen van mr. Schokking. De man was op de Hpogte doordat hij o.m. de zaak tegen veldwachter Koren uit Hazers woude (die inderdaad onbetrouwbaar was) had behandeld. Mr. Schokking zelf heeft, aldus de commissie, nimmer getracht de zaak- Pino te verbloemen en hij heeft mi nister Beel eraan herinnerd, toen zijn benoeming tot burgemeester van Den Haag werd voorbereid. De regering sluit zich aan bij de uitspraken van de commissie en vertrouwt dat de goede ver houdingen rond en tot de bur gemeester zullen worden her steld, door zijn openlijke reha bilitatie. Het onderzoek met betrekking tot de vraag hoe foto-kopieën uit het dossier over het geval-Hazerswoude in omloop zijn gekomen, is nog niet afgesloten. Idee van bioscoopbond Besprekingen, die sinds geruime tijd in de leidende kringen van de „Nederlandse Bioscoopbond" zijn ge voerd ter stimulering van de Ne derlandse speelfilmproduktie hebben thans haar beslag gekregen. Maandag 26 maart a.s. zal worden gesproken over een voorstel tot vor ming van een fonds ter bevordering van de produktie van Nederlandse films. De minimum looptijd van dit fonds zal tien jaar zijn. Gedurende die periode zal een maximum aan extra bijdragen van de zijde van de organisatie ter beschikking kunnen worden gesteld van ten hoogste twee miljoen, terwijl bovendien drie hon derdduizend gulden ais aanloopkapi taal nodig zal zijn. Met deze forse maatregel hoopt men de mogelijk heid te scheppen tot vervaardiging van gemiddeld drie Nederlandse speelfilms per jaar. Waarschijnlijk tengevolge van het springen van een afsluiter van een creosoteerketel, brak maandagoch tend een felle brand uit in de hout- bereidingsinrichting der Neder landse Spoorwegen te Dordrecht. De foto geeft een overzicht van de volkomen door het vuur vernielde fabriek. (Zie ook elders.) Zaterdag-nacht zag-en twee Haagse agenten in burger een jongeman zon der licht fietsen. De agenten hielden de man aan. Ondanjts het feit dat de politiemannen zich legitimeerden, weigerde de man zijn personalia op te geven. Ook wenste hij niet mee naar het bureau te gaan. Daarop ontstond 'n schermutseling, waarbij de man zich steeds weer wist los te rukken. Ten einde assistentie te krijgen losten de politiemannen enige schoten in de lucht. Tenslotte vluchtte de man een huis binnen. Plotseling kWam de man weer naar buiten met een rijlaars, waarmee hij een der agenten begon te slaan. Toen de man doorging, loste de politieman een schot qp het been van zijn aanvaller. Deze werd gewond hoewel niet ernstig. Toen was komen vast te staan, dat het hier een mili tair betrof, is de man aan de mare chaussee overgegeven. Van werkgeverszijde is gisteren een toelichting gegeven op het communi qué ,dat vrijdagavond werd bekend gemaakt van wege de in de Stich ting van den Arbeid samenwer kende gezamenlijke centrale werkge versorganisaties. Van werkgeverszijde zo wordt gezegd, was de wil aanwe zig om voor de besprekingen uit te gaan van een cijfermatig uitgangs punt. Van werkgeverszijde merkt men op, dat men de percentages van 1956 en 1957 die zouden kunnen dienen voor het verdere overleg mat betrek king tot een verhoging van de loon som op jaarbasis ook moet zien in verband met de loonsom per hoofd van de werknemers in ons land, in 1S56. Men moet de aangegeven per centages zien naast de 5% verhoging van de loonsom. In die 5% zitten 3% voor de secundaire arbeidsvoorwaar den, als vakantiebijslag en andere, welke worden geschat op 2J/2%. Voorts uit de autonome loonsverho gingen, welke door het centraal plan bureau worden geschat op 27o. Wat 1955 betreft hebben de werk gevers-organisaties zich bereid ver klaard medewerking te verlenen aan het openen van de mogelijkheid tot het verstrekken van uitkeringen tot ten hoogste 3% van het jaarloon, vol gens de in het communiqué nader aangegeven bepalingen. Toen dit technisch gesprek was aan vaard, volgde evenwel vrij spoedig van werknemerszyde de mededeling, dat zy geen wijziging wilde brengen in de op 10 februari gedane voorstellen* Dat betekende dus, dat van werkne merszijde het in het technisch gesprek aanvaarde niet aannemelijk werd ge acht. Wat 1957 betreft heeft men van werkgeverszijde aanvaard, dat de huurverhoging wordt gecompenseerd. Men moest het voor 1957 gestelde als een drempel zien. Van de zijde der werkgeversorgani saties in de landbouw achtte men het niet verantwoord algemene loonsver hogingen te aanvaarden, om dan te zeggen, deze worden wel doorbere kend. Van die zijde vestigde men ook de aandacht op het pachtprijsbeleid. Nu het gesprek in de Stichting van den Arbeid is afgebroken, is het wach ten op de overheid. Het houtbereidingsbedrijf van de Nederlandse Spoorwegen, dat sinds 40 jaar in Dordrecht is gevestigd, is door een gisterochtend door tot nog toe onbekende oorzaak uitgebroken brand vrywel geheel verwoest. Afgezien van de materiele schade die in de tonnen loopt, betekent dit voor de spoorwegen ook een ernstig verlies, omdat het het enige bedrijf in Nederland is, dat dwarsliggers conserveert en voor de montage ge reed maakt. De aflevering van dwarsliggers zal nu geruime tijd gestagneerd zijn. Vast is komen te staan, dat de brand in de machinekamer is begon nen, doordat een van de drie creo- sootketels, waarin de dwarsliggers worden geïmpregneerd, ontplofte. Van daaruit heeft het vuur zich in korte tijd door het gehele bedrijf ver spreid. Men deed alles om het vuur te stuiten, maar toen dit in de montage afdeling eenmaal een hoeveelheid van 800 dwarsliggers had bereikt, die net uit de creosootketels gekomen en dus uiterst brandbaar waren, was er geen houden meer aan. Vertegenwoordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk komen vandaag in Washington bijeen om de toestand in het midden-oosten te bespreken. Het gesprek wordt gevoerd door hoge ambtenaren van de diverse ambas sades. De directe aanleiding vormt het laatste incident tussen Israël en Syrië, waarbij drie Israëliërs zijn omgekomen. Tevens wordt de ontwikkeling in Jordanië besproken. Engeland heeft besloten, de Britse officieren die nog in Jordanië dienst doen terug te roepen. Hun positie is onzeker geworden, door het ontslag van Glubb Pasja. De leider van de oppositie in het Britse Lagerhuis heeft om een debat over het ontslag van Glubb Pasja verzocht. Men achtte het van deze zijde een groot gevaar, dat het Britse toezicht op het Arabische legioen nu in feite heeft opgehouden te bestaan. Het Britse kabinet kwam gisteren in bijzondere vergadering bijeen om de toestand te bespreken. Zondagavond sprak de Britse premier reeds met de Bij Dafna, in opper-Galilea. hebben Syrische schutters een Israëlisch mi-, litair vliegtuig neergehaald. De piloot bleef ongedeerd. In Karatsji begint vandaag een conferentie van de zuidoostaziatische verdragsorganisatie. Mogelijk zal be sloten worden tot een koerswijziging in deze trant, dat het bondgenoot schap een grotere economische en sociale betekenis krijgt. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pi- neau, is onder degenen, die zo'n koers wijziging krachtig zullen steunen. Een gemengde Nederlands-Belgi sche studiecommissie voor het Schel de-vraagstuk, tot de instelling waar van werd besloten tijdens de Bene- lux-ministersconferentie van 14 juli 1951 te Goes, heeft in Den Haag haar eerste vergadering gehouden. De stu diecommissie heeft tot taak, de mo gelijkheden te onderzoeken voor een verdere samenwerking tussen België en Nederland inzake het Scheide- vraagstuk. Het Amerikaanse opperste gerechte- liof heeft maandag de uitspraak van een districtsgerechtshof in noord-Caro- lina bevestigd dat het verbod van rassenscheiding op scholen van staten of gemeenten ook van toepassing is op hogere scholen en universiteiten, die subsidies van de overheid krygen. Het gerechtshof had bepaald, dat di'ie negers toegelaten moesten wor den tot de universiteit van de staat. Functionarissen van de universiteit waren in beroep gegaan. Een klein legertje politiemannen heeft zaterdagavond de Antwerpse vermaakcentra afgestroopt, om zo doende een eind te maken aan de toe nemende misdadigheid van jeugdige personen. De gelegenheden waar de jeugd zich ophoudt, zoals dancings, werden vooral bezocht. De laatste tijd zijn er veel roofovervallen gepleegd door jeugdige misdadigers. Verscheidene verdachte jongelui zijn aangehouden. leiders van de Britse defensie en an dere leden van het kabinet. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lioyd, heeft in India gezegd, dat Glubb Pasja in dienst van Jordanië stond en dat de regering van dat land moet uitmaken wat het met hem wil doen. Selwyn Lloyd had waarschijnlijk de opdracht, in India steun te winnen voor Pakistan, dat deel uitmaakt van het Turks-Iraakse verdrag, doch dat met India nog steeds in een conflict gewikkeld is over de status van Kasjmir. In het verre oos ten hangt dus een strohalm voor de Britse belangen in het midden-oosten. De president van de Groningse rechtbank heeft gisteren uit spraak gedaan in het kort ge ding tussen de heer J. J. Derk- sen Staats enerzijds en de uit gever van een advertentieblad, de heer E. Noorman en achttien Groninger architecten ander zijds. De heer Derksen Staats had de uitgever en de architec ten gedagvaard wegens on rechtmatige daad. De architec ten waren in verzet gekomen tegen een artikel van de heer Derksen Staats in advertentie bladen en later ook in de dagbladpers waarin met 500.- eigen kapitaal „een droomhuisje binnen ieders be reik" werd gesteld. De president wees de eis ge deeltelijk toe. Hij bepaalde dat de architecten de verspreiding en bekendmaking van hun brief moeten staken. De president stelde in zijn over wegingen, dat het maken van reclame de architect verboden is, dat hier sensationele reclame was gemaakt en dat zulks reac ties had uitgelokt. De achttien architecten waren echter op en kele punten in hun reactie te ver gegaan. Zij gaan in beroep.

de Stem | 1956 | | pagina 1