Nieuwe activiteiten werden te Goes aangekondigd Kachelscherm bleek paneel van Jan van Scorel 4 better Set De TUSSENPERSOON Veiling Kapelle gaat uitbreiden KRING BERGEN OP ZOOM VAN „ST.-ELOY" OPGERICHT MILITAIRE OORLOGSSLACHTOFFERS BIJEEN Aardenburgse raad besloot 1 tot grondonteigening Arts deed ontdekking in Zevenbergse hoeve ln museum Boymans gerestaureerd RADIO Zuid-Beveland Record-omzet in afgelopen boekjaar Z- Vlaanderen 2 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 5 MAART 1956 2 Grotere belangstelling VERBINDING Antwerpen-Hulst Ministers spraken over verbetering Voor bouw van woningen te St.-Kruis NYLONS passend en verrassen^ elegant' TELEVISIEPROGRAMMA'S Di strictsvertegenwoordigers gekozen (l\aar een roman van E. F. BENSON) Zeeland en w.-Brabant ter II. Stede Ongeveer 500 deelnemers per extratrein Vreemde figuur bij voordracht gem. secretaris Wegen in Zeeuwsch- Vlaanderen weer open De Rijks-HBS voor Goes Faillissementen TERNEUZEN AGFNDA Heden Morgen KALODERMA GELEE voor RU WE,-GESPRONGEN handen De jaarvergadering van de afd. Zeeland van de bond van militaire oorlogsslachtoffers, die zaterdag in Slot Ostende te Goes werd gehouden, was zeer druk bezocht. Behalve de Commissaris der Koningin waren o.m. ook de militaire commandant Zeeland, overste Cornet en een vertegenwoordiger van de commandant Zeemacht te Vlissingen aanwezig. D voorzitter, de heer P. Paree uit Axel, constateerde in zijn openings woord een toenemende belangstelling in Zeeland, terwijl ook van de leden weer veel medewerking werd onder vonden. Steeds wint het besef dat men eigenlijk één familie vormt en dit maakt het strijden voor betere verzorging van de oorlogsslachtsoffers gemakkelijker voor het bestuur. Op voorstel van de voorzitter werd een telegram vol goede wensen gezonden naar het hoofdbestuurslid, de heer v d. Heuvel, die ernstig ziek is. Uit het verslag van de secretaris, de heer de Dreu te Goes, bleek, dat het aantal leden 146 is en dat der do nateurs 105. De penningmeester, de heer v. d. Velde te Goes, deelde me de, dat het jaar 1955 sloot met een kassaldo van bijna f 500.en dat het uitstapje naar de E 55, waarvoor een bazar is gehouden bijna f 1500.had gekost. SYMPATHIE VAN COMMIS SARIS. De voorzitter hield daarna nog een uitvoerig betoog, waar in hij o.m. meedeelde, dat de ontspanningscom- Volgens de N.R.Ct. heeft minister Algera met zijn Belgische collega Van Audenhove in Antwerpen o.m. gesproken over de landverbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen, in het bijzon der de verbinding AntwerpenHulst- Vóór de oorlog is nl. een begin ge maakt met de aanleg van een directe wegverbinding Antwerpen-zeekust. Op het programma van het huidige wegenfonds staat echter een weg AntwerpenGent (die daar aansluit op de nieuwe autoweg naar de kust) Rijssel en daardoor is er weinig kans op dat de beraamde verbinding de eerste tijd zal worden uitgevoerd. Van deze verbinding is echter het aardwerk voltooid tussen Antwerpen en de kruising met de weg Sint- Niklaas-Kieldrecht. De bewindslieden hebben nu besproken en ook ter plaatse met hun medewerkers nage gaan of de vóór de oorlog reeds ten dele uitgevoerdewerken kunnen worden voltooid, hetgeen van belang zou zijn voor de wegverbinding oost- Zeeuwscli-VlaanderenAntwerpen Noordbrabant. missie ontslag had gevraagd en dat het niet in de bedoeling ligt een an dere in het leven te roepen. Om aan meer geldmiddelen te komen zal nu een loterij worden gehouden en gaat men starten met een lucifers-actie, 'n Andere nieuwe activiteit zal be staan uit het invoeren van sportbe oefening onder de invaliden; de heer Marijs, bestuurslid, wil de taak van sportleider op zich nemen. Vervolgens memoreerde spr. enkele hoogtepunten uit het achter ons lig gende jaar als de uitwisseling met Joego-Slavië; de kinderkampen en de gift van het Rampenfonds. Hartelijk dankte spr. de Commissaris der Ko ningin, de ere-voorzitter, die ook bij de verdeling van deze laatste gift zijn sympathie met de afdeling had getoond. Met voldoening bracht spr. naar voren, dat behalve de Koningin ook Prins Bernhard als beschermers van de bond optreden. GROOTSCHEEPSE ACTIE. De propagandist van de bond, de heer Foppen, hield hierna een geest driftig betoog en kondigde een groot scheepse actie aan, waarvan de bij zonderheden binnenkort bekend zul len worden gemaakt. Eerste doel hiervan is het bouwen van bungalows te Doorn voor de liggende invaliden, waarvoor de regering reeds zes ton gaf. Spr. deelde o.m. mede, dat de bond voor 25.000 slachtoffers, waar onder weduwen en wezen, heeft te zorgen. Nadat de Commissaris der Konin gin een hartelyk woord van meele ven en waardering had uitgesproken, volgde de lunch en later de verloting en vertoning van enkele films. Zij nog gemeld, dat de voorzitter, de heer Paree en de heer Boot wer den herkozen. In de Aardenburgse raad deelde de voorzitter mee, dat van het coördina tie college voor openbare werken be richt was ontvangen, dat de voorbe reidende werkzaamheden voor de aanleg van de tertiaire weg Sint- KruisWaterlandkerkje uiterlijk 1 januari 1958 moeten zijn voltooid. Er werd besloten in het nieuwe uitbrei dingsplan aan de zuidzijde van Aar denburg 3 of 4 gemeentewoningen te doen bouwen. Vastgesteld werden de voorschotten op de jaarlijkse exploitatievergoedin gen voor de bijzondere scholen voor 1956. De r.-k. lagere scholen te Aar- denbung krijigen f 6400, de r.-k. lagere school te Eede f 4640 en de v.g.l.o.- afdeliing der r.-k. meisjesschool te Aardenburg f 1040. Bij de vaststelling van de vijfjaarlijkse afrekening met de bijzondere scholen over de jaren 1948 t.m. 1952 bleek aan de r.-k. scho len te Aardenburg f 602,21 te veel te zijn uitgekeerd en aan de r.-k. school te Eede f 141,96 te weinig. De open bare lagere school Aardenburg heeft evenwel over genoemde jaren als ge volg van prijsstijgingen in totaal f 30,59 per leerling meer gebruikt, dan voor oorspronkelijk was geraamd en (Van onze correspondent) Het vermoeden is gerecht vaardigd, dat in een Zeven bergse boerderij een schilderij van de Nederlandse schilder Jan van Scorel (1495-1562) is ontdekt. Volkomen zeker is men er weliswaar niet van, maar de directeur van mu seum Boymans te Rotterdam is de mening toegedaan, dat het werk eerder van de mees ter van Scorel zelf is, dan van een zijner leerlingen. Het werk is aangebracht op een eiken houten paneel en stelt een ge deelte van de kruisweg voor, n.l. „Veronica droogt het aan gezicht van Jezus af". De eikenhouten „plank" diende ln de boerderij waar die werd aange troffen als afscherming van de schoorsteen. Ze trok de aandacht van de Zevenbergse arts dokter Koek. doordat hij -kenner en liefhebber van (Advertentie) DINSDAG 6 MAART HILVERSUM I 402 m AVRO: 7,00 Nws. 7 10 G>m. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Lagopening. AVRO: 8,00 Nws. 8.IS Gram. 9,00 Gym. v. d. vrouw 9,10 V. d. vrouw 0 i5 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Morgenwij ding 10,00 Gram. 10.50 V. d. kleuters 11,00 Lier te muz. li,30 Pianorecital 12,00 Me- tropoie ork. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,35 Gram. 13,00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13,20 Orgel en zang 13,55 Koersen 14,00 Promenade ork. 14,40 Schoolradio 15,00 V. a. vrouw 15,30 Alt en piano 15,0 Gram. 16,00 Idem 16,30 V. d. jeugd 17,30 Nieuwe gram. 18,00 Nws. 18,15 Piano spel 18.30 V. d. jeugd 18,45 Gram. 18,55 Paris vous parle 19,00 V. d. kind. 19,05 Koorconc. 19,45 Toneelbeschouwing 20,00 Nws. 20,05 Gevar. progr. 22,00 Criminele caus. 22,15 Viool en piano 22,40 De ant woordman 22,55 Ik geloof, dat... 23,00 Nws. 23,15 New York calling 23.20 Journ. 23,30-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m - KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Aiws. en weerber. 8,15 Gram. 9,10 V. d huisvr. 9,40 Gram. 10,00 V. d. Kleuters 10,15 Gram. 11,00 V. d. vrouw 11,30 Schoolradio 11,50 Als de ziele luis tert, caus. 12,00 Angelus 12,03 Gram. 12,15 Voor boeren en tuinders 12,30 Land. en tuinb. meded. 12,33 Instr. octet 12,55 Zon newijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Dansmuz. 13,0 Caroussel 15,00 Schoolradio 15,30 Lichte muz. lïT,45 V. d. vrouwen op het platteland 16,00 V. d. zieken 16,30 Z'ekenlof 17,00 V. d. kind. 17,15 V. d. jeugd 17,40 Beursber. 17,45 Regeringsuitz. Nederland en de wereld: Emigratie 18,00 Dit ls leven, caus. 18,15 Gram. 18,20 Sportpraatje 18,30 Lichte muz. 19,00 Nws. 19,10 Uit het Boek der boeken, caus. 19,20 Metropole ork. 19,45 Act. 20,00 Lijdens meditatie 21,00 Kamerork. 21,40 De stilte na de storm, klamkb. 22,00 Viool en piano 22,35 Orgelconc. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gr. BRUSSEL 324 m: 12.15 Ritm. muz. 12,30 Weerber. 12,34 Ritm. muz. 13,00 Nws 13,10 Tuinb. rubriek 13,15 Kamerork. en solist 14,00 Schoolradio 15,45 Gram. 16,00 Koersen 16,02 Symf. ork. 17,00 Nws. 17,10 Pianorecital 17,45 Boekbespr. 18,00 V. d. jeugd 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 19,50 Caus. 20,00 Radiokron. 21,00 Elektr. orgelspel 21,30 Omr. ork. en so liste 22,00 Nws. en weerber. 22..15 De tra gedie van Pereguinos oratorium 22,55- 23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,45 Ork. conc. 15.00 Idem 17,00 Nws. 18.30 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gevar. progr. 22,00 Nws. 22,15 Klas sieke muz. 22,55 Nws. VARA: 20,00 Journ, en weerber. 20,15 Helden, blijspel. NTS: 22,15-22,45 Euro visie: Rep. v. d. Zesdaagse te Parijs. FRANS-BELG.: 19,00 V. d. jeugd 19,30 De club der uitvinders 20,00 Act. 20,15 Journ. 20.40 A vous Londres 20,45 Film 22,15 Sportact. 22,45 Literair progr. 23,15 Wereldnws. VLAAMS BELG.: 14,45-16,30 Eurovisie: Paardenwedstr. 19,31 Cult, en educatieve udtz. 20,00 Nws. 20,30 Speelfilm 21,5 Poë zie in 625 lijnen 22,15-22,45 Eurovisie: Zesdaagse te Parijs. antiek, er enkele figuren op ontdek te, die deden vermoeden dat men met een schilderij te doen had. Wat het stuk voorstelde was niet te zien, want een regelmatige bewerking met rijtuigvernis in het verleden had het schilderwerk afdoende vervaagd. Uit een gesprek met de landbouwer die thans de boerderij bewoont, bleek dokter Koek, dat de ouders van de huidige bewoner, toen zij de hoeve betrokken, het paneel ln de verlaten boerderij hadden aangetroffen. Het was „wel een aardig prentje" en het paste precies in de opening van de schoorsteen. Het kreeg er dus zijn plaatsje en telkenjare bij de grote schoonmaak kreeg het zijn beurt. Dokter Koek stelde de huidige be woner voor om hem het paneel te gen een kleine vergoeding mee te geven. Zodra hij het in zijn bezit had stuurde hij biet op naar museum Boymans te Rotterdam, waar men na een eerste onderzoek reeds meedeel de, vermoedelijk met een van Scorel te doen te hebben. Mevr. Feppenheim, restauratrice van het museum, nam bet paneel on derhanden en het resultaat was ver rassend, Er kwam inderdaad een werk van Jan van Scorel of een van zijn naaste medewerkers te voor schijn. Zoals gezegd neemt men aan dat van Scorel zelf de maker is, omdat het paneel eenzelfde voorstelling biedt als men aantreft op een drie luik van de hand van deze meester. De Zevenbergse „Van Scorel" is prachtig van kleur en compositie en levendig van voorstelling. Thans siert het voormalige „ka chelscherm" als kunstwerk het woon huis van de Zevenbergse arts. 57 De ogen van Charles gingen weer terug naar de mensen voor zijn schil derij. „Wat gebeurt er?" vroeg hij." Is het meent u het is een gewel dig sukses, geweldig, niet?" „Wandel nog maar eens op en neer met je moeder, mijn beste jongen, en oordeel zelf." In de ogen van Charles kwam weer eer. uitdrukking van afgrijzen. „Maar het is als een droom," zei hij. „Het is ah, mevrouw Wrough- ton! Mevrouw Wroughton was voldoende geroerd om Craddock te willen her kennen. Hoe maakt u het, meneer Crad dock," zei ze. „Wel, Charles, mijn beste, je bent erl Daar is hier geen een artiest of hij vloekt op je. Ik heb neg nooit zo iets meegemaakt en ik heb toch zowat tachtig tentoon stellingen gezien. Nu ga ik een stukje eten. Daar is niemand die vanmor gen een verstandig woord weet te zeggen. Het komt allemaal door jouw schilderijen. En vergeet niet om mor genmiddag op tijd aan de trein te zijn, als we naar Thorley gaan. En als je er: eerder bent dan ik, zorg dan voor een lege coupé en doe de ramen goed dicht." Charles werd dadelijk geheel in beslag genomen door dit nieuwe on derwerp. ,Oh, verwacht meneer Wroughton me?" vroeg hij. „Ja, hij heeft me gevraagd het je te zeggen. En als je je amuseert, blijven we tot dinsdag. Ik heb er het land aan om van zaterdag tot maan dag te gaan. je moet, weer weg voor je koffers uitgepakt zijn. En je zult je wel amuseren tot dinsdag! En je kunt je schilderdoos meebrengen om je niet te vervelen, dan kun je een tekening maken van mij of van mijn meid of van Joyce of zo iets!" En met een geweldige grijns ging ze verder. De volgende kennis die hen vond, was Frank. „Charles, ik ga je vervolgen we gens belediging," zei hij, teerwijl hij Craddock strak aankeek (dat kon hij onmogelijk nalaten), „ik heb een uur lang voor mijn portret staan luiste ren. Twee bedeesde kleine oude da mes kwamen kijken en zeiden; „Gut, wat ziet die jonge man er verschrik kelijk uit! Wie is het? Zoek nummer 175 op, Jane." „Zonsopgang op de Tijdens de eerste vergadering van de Ned. Kath. Metaalbewerkersbond „St. Eloy" waarvan de heer Rijkers voorzitter is, werden met algemene stemmen de heren Veraart uit Bergen op Zoom en Sterzenbach uit Vlissin gen gekozen als penningmeester en secretaris. In het openingswoord van de voor zitter werd de aanwezigen duidelijk gemaakt dat het om organisatorische reden nodig was de Kring Bergen op Zoom (waaronder west-Brabant en Zeeland ressorteerde) op te richten. Na de zeer duidelijke uiteenzetting van de heer Rijkers over het werk van de R.K. Metaalbewerkersbond zei hij het te betreuren dat juist nu, in deze tijd van hoogconjunctuur, de samenwerking tussen diverse vakbon den en tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties zo weinig is te zien. Spreker toonde zich teleurgesteld Vierhonderd Zeeuwen en honderd Brabanders zijn zaterdagavond per extra-trein naar Amsterdam getogen om deel te nemen aan de jaarlijkse stille omgang. Te middernacht arriveerden de be devaartgangers, waaronder wij met andere geestelijken ook pastoor Snel uit Middelburg zagen, in de hoofd stad. Eerst werd de gezongen H. Mis bij gewoond in de St.-Nicolaaskerk. te genover het Centraal-station en daar na werd de bedetocht langs de histo rische route gehouden, die stichtend als steeds verliep. Hoewel het totaal aantal deelne mers, wegens het gering aantal extra- treinen, dat was afgestaan door de N.S. geringer was dan anders, lever de het rondtrekken der duizenden, het H. Sacrament ter ere, wederom een indrukwekkend schouwspel op. Om kwart voor zes in de morgen werd de terugreis door Brabanders en Zeeuwen aanvaard. over het feit, dat met de samenstel ling van het reglement voor de eer ste in onze stad opgerichte PBO geen contact is opgenomen met de Bond. Bij de stemming voor de vertegen woordigers voor het district werden als A.-lid gekozen; A. P. Meesters, Bergen op Zoom; C. Bielok, Vlissingen en als plaatsver vangend lid: C. Nuyten, Roosendaal, L. P. Sterzenbach Vlissingen Als B-lid (Gieterijbedrijf) Jac. van Egeraat. Bergen op Zoom. dus voor het bijzonder onderwijs be schikbaar was gesteld. De bijzondere scholen krijgen dus dit bedrag per leerling er bij om hun kosten te be strijden. Aan de classicale commissie bijzon dere gezinszorg en maatschappelijk werk der Ned. Herv. Kerk in west- Zeeuwsoh-Vlaanderen werd over 1955 de gevraagde subsidie van f 176,34 verleend. ONTEIGENING Daar het noodzakelijk is dat er te Sint-Kruis enkele woningen worden gebouwd en pogingen om op vrijwil lige basis grond voor deze woningen te verkrijgen, zijn mislukt, werd be sloten enkele percelen geschikte grond aan beide zijden van de Roeselaere- straat voor onteigening voor te dra gen. HELIKOPTERDIENST. Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuwsch-Vlaanderen was een verzoek binnengekomen om een bijdrage van 314 cent per inwoner voor het instandhouden van de heli kopterverbinding Axel-Rotterdam v.v. Hierover ontstaat een langdurige ge- dachtenwisseling De meerderheid van B. en W. stelde voor om een symbo lische subsidie te verlenen van f 50. Wethouder A. I. Catsman (A.R.) zag het belang van deze dienst voor de inwoners van Aardenburg niet in en was tegen het verlenen van subsidie. Ook mevr. van den Broecke-de Man (P.v.d.A.) vond, dat hier geèn ge meentebelang bij betrokken was en voelde ook niets voor subsidiëring. De voorzitter echter was van mening, dat het vooral met het oog op het toe komstige luchtverkeer van belang is, dat ook Aardenburg voor de ontslui ting van Zeeuwsch-Vlaanderen een zij het symbolische' bijdrage verleent. Met 6 stemmen voor, 4 tegen en 1 onthouding werd een bedrag van f 50 gevoteerd. UITBREIDING SPEELTUIN. Bij de geleidelijke uitbreiding van de speeltuin blijkt men gebrek aan grond te hebben. Daar er plannen bestaan om over de kreek een hang brug voor de kinderen aan te leggen zou men een tegenoverliggend stuk grond graag aankopen, waartoe de mogelijkheid bestaat. Er zou onge veer 2400 m2 nodig zijn, waardoor de speeltuin aan die zijde van de kreek zou kunnen worden uitgebreid en te vens een wandelpad rond de speeltuin en het zwembad zou kunnen worden aangelegd. Tot aankoop werd besloten alleen de heer van Overloop was tegen omdat hij van oordeel was, dat het sportterrein elders voldoende ruimte biedt om de uitbreiding van de speeltuin te realiseren. Daar er kans bestaat, dat de Ned. Heide Maatschappij dit jaar kar. be ginnen met de verbetering van het fietspad Aardenburg-Sint-Kruis wer den de benodigde gelden op de be groting gebracht. De voorzitter deelde tenslotte mede, dat van verschillende zijden sterk wordt aangedrongen op de opheffing van de sluiting van de hoofdverkeers weg door de kom van Aardenburg, daar hierdoor het verkeer van Bres- kens naar de Belgische grens voor vrachtauto's en autobussen wordt ge stremd. Daar deze weg een klinker weg is zal er praktisch zeker bij op- dooi schade aan komen, wanneer zware voertuigen er over gaan en dan moet de gemeente al deze kosten zelf dragen, welke zeer aanzienlijk kunnen zijn. De gemeente zal tot op heffing der sluiting alleen kunnen overgaan, wanneer de Rijksinstanties garanderen, dat de schade op hun kosten kan worden hersteld. B. en W. hebben bij de raad inge diend een aanbeveling van twee per sonen ter voorziening in de vacature van gemeente-secretaris. Als no. 1 plaatsten zij daarop de heer J. Huis- soon. hoofdcommies ter secretarie al hier en als no. 2 de heer M. Tailiie, secretaris der gemeente den Ham (O.) Aangezien het hier een aanbeveling betreft blijft de raad bevoegd zijn keuze te doen uit alle sollicitanten, ongeveer 'n dertig. In dit verband delen B. en W. in een vreemde figuur nog mee dat wanneer de Gemeentewet niet van twee personen sprak, die op 'n aan beveling mogen voorkomen, dat zij dan als no. 3 zouden hebben aanbevo. len de heer G. de Schipper, secretaris der gemeente 's-H. Arendskerke. Kruiningen INSTRUCTIE-AVOND B.B. Er was een instructiebijeenkomst van de B.B. in het Dorpshuis onder leiding van burgemeester A. Schip per. Aan de hand van een in zaal Samuel opgestelde maquette gaf het kringhoofd B.B. van de kring Z 2, de heer H. B. Pilaar te Goes, een duidelijke uiteenzetting op welke wijze de BB-blokploeg bij een eventuele calamiteit behoort te werken. Behalve alle leden van de BB-blok- ploegen Kruiningen en Hansweert be vonden zich onder de aanwezigen de commandanten van de brandweer, de leden van de bedrijfszelfbescherming van de Ned. Spoorwegen en de douane. Benoeming. De heer W. J. Adri- aanse, opzichter in tijdelijke dienst bij de Centrale Dienst Bevelanden met standplaats Kruiningen, is met ingang van 1 april 1956 benoemd tot gemeente-opzichter in vaste dienst te Bodegraven. De weg van Driekwart-Philippine via IJzendijke naar Schoondijke, die wegens opdooi voor zwaar verkeer was afgesloten, wordt met ingang van vandaag weer voor alle verkeer opengesteld. Daardoor kan de auto busverbinding tussen oost. en west- Zeeuwsch-Vlaanderen worden her steld. Het Vrij van Sluis heeft even eens alle stremmingen opgeheven. Blijkens een nota van de Minister van Wederopbouw een Volkshuisves ting behoort de bouw van een Rijks- H.B.S. te Goes tot de voornaamste van de plannen, welke door de parti culiere architecten worden behandeld en welke, indien de omstandigheden op de bouwmarkt zulks toelaten, te zijnertijd zullen worden aanbesteed. Door het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van A. J. van Bloppoel, schilder te Vlissingen. Alpen." „Maar dat is onmogelijk." „De jongste dochter van Lady Jel- licoe?" „Nee, honderd vijf en zeven tig." „Meneer Frank Armstrong? Wat een verschrikkelijk gezicht! Stel je voor! En we vonden „Paaseieren" zo aardig." Ik kan zoiets niet toela ten. Je jaagt mijn publiek weg." „Goden, als ik ja had willen beledi gen," zei Charles, „zou ik niet zo'n portret gemaakt hebben." „Is je moeder er ook?" zei Frank. ,Heb je haar reputatie ook bedor ven? Ik heb het portret nog niet ge zien. Ik heb het te druk gehad. Je bent een eerrovende kerel! Wat zegt je moeder er van?" Mevrouw Lathom keerde zich naar hem toe. „Ze zegt niet veel, meneer Frank" zei ze, „maar - maar ze ^eeft een gelukkige morgen." „Nu laten we dan eens naar U gaan kijken en dan gaan we samen naar mij kijken. En dan zal de harmonie er wel zijr die ik besteld heb om Charles een aubade te brengen." Charles bleef achter bij Craddock. „Nu moet U mij toch eens werke lijk zeggen," zei hij, „zonder omwe gen, ik bedoel zoals mevrouw Wroughton en Frank, wat U ervan denkt." „Ze hebben je de waarheid al ge zegd," ze. hij. „Als ie het in andere woorden verlangt te horen, laat mij dan zeggen dat je prijs voor een por tret ten voeten uit duizend pond is. Dat is een praktische opmerking, nietwaar?" De veiling Kapelle-Biezelinge en Omgeving gaat haar sorteer- en pak- station uitbreiden en tevens gaat zij over tot 't aanbrengen van 'n ver laagde rijweg langs haar veilinghal, waardoor het lossen en laden der produkten veel sneller zal kunnen gebeuren. Dit besluit werd genomen op de zaterdag in hotel de Zwaan te Kapelle gehouden algemene leden vergadering van deze veiling. Tevens werd op deze vergadering besloten een bijdrage van f 750.gedurende 10 jaar te verlenen aan de nieuwe proeftuin voor de kleinfruitcultuur welke te Kapelle is aangelegd. Met deze gift gedurende 10 jaar zal de veiling Kapelle haar erkentelijkheid uitspreken voor het aanleggen van deze proeftuin in haar gebied. Er was een goede opkomst op deze vergadering welke onder voorzitter schap stond van de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge. Deze heeft in zijn openingswoord in het kort ge wezen op enkele tuinbouwvraagstuk- ken var. deze tijd. Vooral vroeg hij aandacht voor Italië dat ais fruitte- lend land voor ons land een grote concurrent is. Ten aanzien van de contractteelt voor de industrie wees de heer Dek ker erop dat er voor 1956 een heel wat bevredigender regeling is gekomen dan in het voorgaande jaar. Hij hoopte echter dat er in de toekomst een regeling zal komen welke in dustrie en kwekers geheel zal bevre digen. RECORD-OMZET. (Advertentie) Uit het jaarverslag van de secre taris de heer Joh. "chipper bleek dat de veiling een record omzet heeft gehad. Het boekjaar loopt af op 31 maart. Per 25 februari was de omzet reeds f 6.185.373.65. De hoogste omzet in het bestaan der veiling was in het boekjaar 1951-1952 toen deze bedroeg f 6.037.890.78. Het ledental steeg het afgelopen jaar met 28 leden en bedraagt thans 1155. Vporal de aanvoer van aard beien in doosjes voor verse con sumptie nam sterk toe en hiervoor werden hoge prijzen betaald. In verband met de geringe oogst kwam het koelhuis niet vol met fruit van de kwekers. Het werd toen vol gezet met fruit van de handel. Interessant was ook het overzicht over de aanvoer van de voornaamste produkten. De appels brachten ge middeld f 6.10 per 100 kg meer op dan het vorig jaar, de peren f 11.10; de pruimen f 2.de keren f 34.60; dé kruisbessen f 8.10; de rode bessen f 1.50; de zwarte bessen f 88.80; de frambozen f 42.90 en de bramen f 3.90. De aardbeien brachten f 20.60 per 100 kg minder op dan in 1954 en de groene bonen f 22.50. In verband met de machtiging tot het uitbreiden van het pakstation en 't aanbrengen van perronbouw, vroeg het bestuur ook machtiging aan de algemene vergadering om een geld lening aan te gaan tot een bedrag van f 150.000om dez_ werken te betalen. Dit werd verleend. Bij de bestuursverkiezingen werden herkozen de heren P. v. d. Have, B. Nieuwenhuyze, Joh. Oele en Joh. Schipper. Door de voorzitter werd nog mee gedeeld dat er 30.000 kleine bakjes en 25.000 nieuwe kisten aangeschaft zul len worden. Film in het Parochiehuis Het Parochiehuis was niet de eerste plaats waar twee missionarissen van de Witte Paters van Afrika de film vertoonden „Waar de hemel zong". Zij zijn daarmee al op vele plaatsen, ook in Zeeland geweest. „Waar de hemel zong" toont het Heilige Land, Palestina waar Jezus zijn aardse leven doorbracht. De film volgt de pelgrim die door dit prach tige land dwaalt en de Heilige Plaatsen bezoekt en ons zo meer ver trouwd maakt met hetgeen wij haast iedere dag horen en lezen. Tweeduizend jaren hebben dit land in vele opzichten onberoerd gelaten. Men vindt er nog de vissers die op dezelfde wijze als de apostelen hun netten uitwierpen. Zelfs de apostelfi guren zijn er nog overvloedig. Onder de vrouwen die onopvallend hun da gelijks werk verrichten verwacht de pelgrim ieder ogenblik Maria aan te treffen en twee spelende jongetjes kunnen Jezus en Sint-Jan zijn. De herders hoeden hun schapen in de velden van Betlehem en de Joden zingen hun klaagliederen bij de mu ren van Jeruzalem. De boer scheidt het kaf van het koren. En ook een deel van het zaad dat de landman zaait komt tussen het onkruid en op de harde rotsen terecht. Bijna twee uur iang boeit deze in vele opzichten prachtige film de toeschouwer. Want niet alleen om zijn inhoud maar ook om de wijze waarop deze rolprent met veel gevoel voor kleur, ritme en harmonie is gemaakt, is hij alleszins het zien waard. Daarom was het jammer dat niet veel meer katholieken deze film zijn komen bekijken. Zij hebben veel gemist. AANRIJDING Toen de personenauto, bestuurd door de heer M. P. A. C. S. uit Vogel waarde van de Noordstraat in de Vlooswijkstraat reed en de bestuur der aldaar wilde keren, kwam hij in botsing met de daar geparkeerd staande auto van de heer H. De geparkeerde wagen kreeg daar door schade aan de achterzijde. Geslipt. Op de Oudelandseweg, na bij Driewegen, slipte de personen auto bestuurd door de heer J. G. A. uit Oostburg. Doorat de auto in d« sloot terecht kwam, was de carosserie ernstig gehavend De beide inzittenden kwamen met de schrik vrij. St.-Jansteen STIERENKEURING De Provinciale Commissie tot ver betering van rundvee in Zeeland heeft alhier de jaarlijkse stieren keuring gehouden. Aangevoerd wer den vier tweejarige en vijf éénjarige stieren. Goedgekeurd werden: èèn tweeja rige stier eigenaar A. v. Acker, een éénjarige stier eigenaar Cam. Ing- hels en een éénjarige stier, fokker eigenaar Jos. Dobbelaer. Aardenburg JAARVERGADERING FANFARE De Kon. Muziekvereniging „Aarden- burgse Fanfaren" hield in het socië teitsgebouw haar jaarvergadering onder voorzitterschap van Iz. van Daalen. Het afgelopen jaar bleek fi- nanciëel gunstig te zijn geweest, want de inkomsten hadden bedragen f 1787.25 en de uitgaven f 1466.14, zodat er een batig saldo was van f 321.11. De beide aftredende bestuursleden I. van Daalen, voorzit ter, en B. W. F. Ha aksman de Kos ter, secretaris, werden met algemene stemmen herkozen. Onder toezicht van directeur J. Legrand uit Nieuw- vliet zal de opleiding van nieuwe leer lingen worden opgedragen aan Ant. Leenhouts uit Aardenburg. Er werd besloten ook dit jaar weer deel te nemen aan het jaarlijks concours, dat deze keer zal worden gehouden in Schoondijke. AXEL Het Centrum 8 uur: De brug gen van Toko-Ri. DE KLINGE Kinema v. Dijok 7.30 uur: Voor de liefde van een vrouw. GOES Grand: Onderwereld van Mont- martre. HULST - Bioscoopgebouw 8 uur: 20.000 mijlen onder zee. MIDDELBURG Electro: Simba, het teken der Mau Mau. Schouwburg: Bro ken lance. OOSTBURG Led el-theater 8 uur: De bruggen bij Toko-Ri. SAS VAN GENT Olympia 7.30 uur: Napoleon. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De ver zonken schat. VLISSINGEN Luxor: Het brandende circus. Alhambra: Onderwereld van Montmartre. 95 et. De HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Koninklijke Reis. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Meis jes van de kouseband. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Wapen smokkel naar Honduras. ANTWERPEN K.V.O. 15 uur: Voor stelling Sted. Onderwijs. Charles schudde zijn hoofd. „Maar begrijpen doe ik het nog niet!" zei hij. Toen kwam al zijn jongensachtige levenslust naar boven. En da: mee al zijn echte artistieke eerzucht en hartstocht; ze stegen tot dat heerlijke punt van nederigheid dat het hoogste sukses altijd moet begeleiden. De vol slagen verbijstering en de schok van dit laatste kwartier gingen voorbij; wat er gebeurd was begon werkelijk heid voor hem te worden. „Maar wat is het geweldig plezie rig!" riep hij. „En wat zal ik moe ten werken! En ik ueb nog alles te leren! Craddock vroeg zich af of Charles in Thorley alles zou vinden, wat zijn hart begeerde. Bijna hoopte hij dat het zou gebeuren; want voor zo'n stralend sukses verdween alle afgunst Als Joyce de zon zou worden van zijn leven... wat zou hij dan niet kun nen bereiken? De liefde va" een zoon voor zijn moeder, zijn kameraad schappelijk gevoel voor zijn vrienden, de aanwezigheid alleen al van een mooie vrouw, het welgevormd li chaam van een broer op het punt in het water te duiken was voldpen- de geweest om in een jaar tijds zulk werk te scheppen. Wat zou hij dan niet kunnen als de liefde van een vrouw, van zo'n vrouw, zijn leven verhelderde? Zou dat geen nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van het Schone openen Het leek hem geen onwaarschijnlijke fantasie. Het gebeurde zelden dat zij die met mevrouw Wroughton reisden eerder aan het station waren dan zij, want hoeveel zij ook reisde, ze was er niet van te overtuigen dat geen trein het ooit in zijn hoofd zou krijgen een half uur te vroeg te vertrekken. Daarenboven hield zij ervan een cou pé voor zichzelf alleen te hebben en daarom had zij de gewoonte alle plaatsen te beleggen met hopen boeken, parasols, mantels, reisdekens en valiezen, zodat niemand eraan kon twijfelen of alle plaatsen waren be zet. Bijgevolg vond Charles haar de volgende namiddag al geïnstalleerd in haar coupé, met dichtgesloten raam pjes en een hele vracht kranten bij haar. Ze had dan ook werkelijk een exem plaar gekocht van eder- krant die die dag verschenen was, of tenmins te van elke krant die zij kon krijgen, met het doel Philip te overstelpen met kritieken van de academie-ten toonstelling om hem een behoorlijke indruk van de betekenis van Charles te geven. Ze had geprobeerd er zelf een paar te lezen, maar daar ze niet bekend was met het artistieke jar gon. had ze er heel weinig van be grepen. Maar genoeg om zeker te zijn van wat zij behelsden. „Uitstekend, mijn jongen," zei ze, toen hij aankwam. .Stap maar gauw in; we hebben nog wel de tijd, maar je kunt nooit weten of ze er niet opeens tussenuit zullen trekken. Maak een plaats voor jezelf en dan gaan we allebei uit het raam zitten kijken, zodat de mensen zullen denken dat wij een paartje op de huwelijksreis zijn. Dan komt er niemand in die enige notie van fatsoen heeft. En als we eenmaal onder weg zijn kun je gaan lezen wat ze zoal ove>- je ge schreven hebben, en waarschijnlijk zul je 'n hele hoop ontdekken, wat ie nog niet wist. Ik kan er geen kop of staart aan vastknopen. Ze praten van kleurengamma's en tonen, enz., alsof je een bundel muzie' geschre ven had. En „Leitmotiv": wat is een „leitmotiv"? De volgende keer zullen ze nog zeggen dat jj schilderijen een hoop kruizen en mollen zijn. Het lijkt wei of je muziekdozenmaker bent. Daar heeft die Craddock anderhalve kolom geschreven over je gamma's en zoal meer. Maar ik was gisteren zo blij dat ik een hele tijd met hem heb staan praten." „Maar waar hebt U al die kranten voor gekocht?" vroeg Charles. „O ja; daar is het artikel var Craddock! „Let er maar niet op. Wel, om Phi lip te laten zien wat ze van je denken. Maai dat zijn mijn zaken, [k ben van plan de een na de ander onder zijn neus te duwen. Je zult het wel zien. En daar gaan we eindelijk. Nu moet je niet denken dat ik in de trein zal praten. Lees jü de kranten maai en als je mij ziet knikkebollen, laat me knikkebollen We hebben nog een half uur de tijd voor we er aan hoeven te denken om mijn bagage bij elkaar te zoeken Met de meimaand was de warmte gekomen en de lente praalde ln vel den en hagen, met de glorie van vroe ge bloesems en jonge blaren. De laat ste maand was Charles altijd in de stad geweest, tussen de onverander lijke huizen en straten - hij wist nau welijks dat de winter voorbij was en dat de tijd van bloemen en vogels gekomen was. Op het grasveld bij de Theems was de zonnetent al opgezet en over het gras kwamen Joyce en de broederloze Huz hen verwelkomen met een glimlach en zen kwispelende staart. Toen ze door het huis waren gekomen, hadden ze een zwakke geur van Eucalyptus geroken en mevrouw Wroughton trok er feilloos haar con clusies uit. „Nu, Joyce, mijn beste," zei ze, „daar zijn we nu. En ik zal niet vragen hoe je vader het maakt, want ik durf te wedden dat hij een kou heeft gevat. Zodra ik een voet in huis zette, rook ik zijn medicijnen." „Ja, grootje," zei Joyce, „maar het is niet zo heel erg. Het I's meer dat hij hang i? dat hij er een za, krijgen dan dat hij er een heeft. En hoe maakt U het. meneer Lathom?" De meis van mevrouw Wroughton stond een beetje achter hen omringd door een berg van allerhande voor werpen. Daaronder was de stapel kranten. „Je zult wel merken hoe hij het maakt." zei mevrouw Wroughton, „als je die krantjes even nagekeken hebt. Hij is net een vleugel; niets dan gamma's en akkoorden." (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 2