:onde Eisenhower werkt aan een nieuwe boodschap inzake ontwapening Driekwart eeuw stille omgang in ALGERIJNEN chantage op hun Parijs plegen landgenoten Weifelend Jordanië zal verplichtingen nakomen Soekarno vraagt advies inzake de Unie-kwestie Sfeer steeds troebeler Boerderijtje ingezakt na een hevige windstoot en Salzmann verleden „New Look in Sovjet-unie biedt hoop Spoedoverleg Eden-Mollet, na verklaring van Pineau Offensieven voor de vrede Boze menigte hield een Britse minister tegen Beperkter rol voor ZO AVO Sureté ontdekt uitgebreid complot Bejaarde boer wist te veel en werd vermoord Spaanse nota ovei Marokko Westerling voor ereraad een io rnr Eebioudt tlees zetel )len juwelen iggevonden fa" ontvangt taal uit VS 96e JAARGANG No. 22090 DAGBLAD VOOR ZEELAND M A A ND A G 5 MAART 1956 KLM BESTELT TWAALF LOCKHEED-ELECTRA'S Plechtige belofte aan Engelend Generaal Glubb naar Londen Een Lente-prelude Wint Adenauer in Baden-Würtemberg Ontslag Kabinet Harahap aanvaard Vrij koud Wens van VS Traangas hielp hier zelfs niet Het loonoverleg Frans-westduits overleg maakte grote vordering Vader bracht een vergeefs offer Bewoners vluchtten bijtijds Overstroming in Limburg l kind isen ;n. wat t an van rijk Eisenk is lijk imiere zich zo voor de ge| Het is nu niét zo li ook wel gebeurt), da ad heeft gevraagd, wai de Kolen- en Staalge. n de koloniale politiek of van het bezoek da „nhower heeft gebracht wél zo, dat hier weer blijkt, hoé wij omwille bedonderd worden, ALGEMEEN, s niet specifiek Italiaans niet specifiek Amerikaani ïïngels. Ik weet wel, da d de Amerikanen en dt ïeesters zijn in het op a ons van hun opvattingei il van de film. Men denkt nder aan het slaan en he t slaan, zoals dat in Ame. irenten plaatsvindt, zon, maal verkleinde vorm, al of mijn on-geving plaat iddellijk de reactie uitlok r, lelijke valserik, wat do< :h Je slaat raak 1" De se celluloid-mannen bok mpen alsof het geen geld terwijl ze met één klap enen dan wij samen in een werken. En het kussen ich de dingen bij de naam ls Charles Boyer of Ste ger op een bank in ons minnekozen zoals ze da ns doen, zouden we toch voelig een omweg maken! de zaal zitten we er met derden op toe te zien. SPECULATIE is allemaal niet zo erg. eren echter op de zinno ind ik wél bedenkelijk, ht het een belediging van smaak. Ik acht het kren- iegenen, die, op een kan sterdam of waar dan ook nd, geroepen zijn om de vertalen, herhaaldelijk uit oen met titels, die geacht i'n beetje als lokaas te at wij hard lopen om te el-realistisch en gewaagd il is. daarbij vaak verder dan ners zélf, zoals de Inter lelijk verder ging dan me dia Loren. En dan lezen poorde vrouwen", „Zij, zonde leven", Matrozen onderwereld van Mont- Stond wrakhout", Blanke Enzovoort. Enzovoort. ta mij wel. Ik prefereer ran een knap meisje boven n ongewassen dokwerker 5 poëzie in alle dingen Maar de heren vertalers Ie naam van de tiende over niet-ingewijden én ze s mannen, die mij met een geheim boek - met- in de hand trachten te geloof niet, dat wij dat, oeven te nemen, vat ik meende te moeten laar aanleiding van een et Sofia Loren, een meisje voor de film speelt. en is na langdurige ziekte nr. drs. Karl Salzmann, it te Amsterdam, die zich i de laatste jaren ais lid ig van beeldende kunste- zondere wijze onderscheid mid en modelleur, ïgste Trajanusfeesten te eeft hij in opdracht van ebestuur een bronzen re- ligd van keizer Trajanus, idag a.s. zal zijn stoffe- ot worden begraven op Nijmegen na een dienst toniuskerk aan de Groes- Labourpartij heeft de tlee in het Lagerhuis be- tussentijdse verkiezingen ide kiesdistrict west-Wal- oord-oost-Londen) is door andidaat gewonnen met ïen, 9.204 stemmen meer rvatieve kandidaat kreeg, ft, zoals bekend, sedert delstand verheven werd, t Hogerhuis. e herstelwerkzaamheden aan het dak van het l'Horizon" van Prins Ah Rivièra hebben daar de waarde van 2.500 gulden e op 24 december gesto- an een gast van de prins. bij de inbraak met de wenen was, is niet terug •oducts Company te Chi- r grootste Amerikaanse het gebied van huishou den, dat 28 eigen fa- en in de Platers Stam- onden een dochteronder- heeft een aanzienlijk ïvesteerd in de Apel- sen_ en staalwarenfa" NV" te Apeldoorn. Door ing is het mogelijk Se~ nieuwe fabriekshal van ante meter oppervlakte raarin de produktie van lefa" nieuwe huishoude- n ter hand zal worden n hoopt deze fabriekshal begin van het volgende k te kunnen stellen. Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeriandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J, H.. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr A J. J. M Mes, Mr. H M- L. de Rechter. L. J v 't Westende, p. V. M. Vercauterea Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 5.85 per kwartaal, per post 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestelL) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek. no. 27884L Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) President Eisenhower heeft een nieuwe boodschap opgesteld aan de Russische premier, maarschalk Boelganin, waarin er bij Rusland op wordt aangedrongen samen met de westelijke mo gendheden de eerste stappen te nemen tot een ontwapenings programma voor de gehele wereld. De boodschap is uitgewerkt door de president in samenwerking met minister van buiten landse zaken John Foster Dulles, voordat de laatste gisteren naar zuidoost-Azië is vertrokken. De boodschap zal binnen enkele dagen naar Moskou worden gezonden. Harold Stassen, de advi seur van president Eisenhower op het gebied van de ontwape ning, heeft tegelijkertijd verklaard, dat hij „voorzichtig optimis tisch" gesteld is ten aanzien van de „New Look" in de Sovjet unie. Naar verluidt heeft de K.L.M. een vaste order geplaatst voor 12 Ameri kaanse Lockheed Electra-turbo-prop toestellen, ter waarde van ongeveer 120 miljoen gulden, inclusief onder delen. Binnenkort zal een officiële bevestiging volgen. PERZIë HEEFT de terugroeping ge- eist van de Russische plaatsvervan gende militaire attaché in Teheran, Koeznetsof, die wordt beschuldigd van spionage. GISTERMIDDAG om tien voor zes is de RAI te Amsterdam gesloten. Er zfjn 198.785 bezoekers geweest en dit is nog nooit eerder vertoond. OP 79-JARIGE leeftijd is in Leiden overleden prof. dr. W. H. Keesom, wiens arbeid op natuurkundig ge bied in het Kamerlingh-Onnes-labo- ratorium wereldvermaardheid had Zo bracht hij in 1926 het helium in vaste vorm. AAN BOORD van de barkas „Araka- rimoa", die bij Guadalcanal op een rif is gelopen, heeft men het lijk van een man gevonden. Er worden nu nog II van de 27 opvarenden vermist. OMSTREEKS 20 april begint in het gebied van de Marshall-eilanden een nieuwe serie atoombomproeven van de Amerikanen. „De politiek van de sovjet-unie schijnt belangrijke wijzigingen te on dergaan, die van betekenis kunnen zijn voor de vrede in onze tijd," zo zei hij. Stassen baseerde deze mening op Kroetsjevs verklaring, dat oorlog met kapitalistische landen niet onvermij delijk is. De Franse minister van Buiten landse Zaken Pineau heeft zaterdag op een persconferentie te Bonn de verzekering gegeven, dat Frankrijks verbondenheid met de noordatlanti- sche gemeenschap de fundamentele grondslag van het Franse beleid is. Op vragen over zijn vrijdag voor de Brits-Amerikaanse persvereniging te Parijs gehouden rede, zei Pineau, dat een niet geheel juiste uitleg van zijn rede was gegeven. Pineau had in zijn rede gezegd, liet met zekere kanten van de westelijke politiek der laatste jaren t.a.v. de betrekkingen met het oosten „in het geheel niet eens" te zijn en voorts, dat er in internationale aangelegen heden geen gemeenschappelijke Brits- Frans-Amerikaanse politiek bestond. Minister Pineau vond het „onhan dig" van het westen, slechts te spre ken over veiligheid, hoewel dit een „absolute noodzakelijkheid" was. De mensen stelden veeleer belang in so ciale en economische kwesties dan in een discussie over veiligheid, aldus Pineau. Hij was van oordeel, dat het Russische vredesoffensief beantwoord moet worden met een vredesoffensief van het westen. Te Londen is officieel medegedeeld dat de Britse en Franse premiers, Eden en Mollet, binnenkort over de inter nationale toestand zullen beraadsla gen. Het initiatief voor deze ontmoeting is van Britse zijde gekomen. Zij werd door de Britse ambassadeur te Parijs aan Mollet voorgesteld. Het Britse verzoek om de bespre kingen te houden is een rechtstreeks gevolg van de vrijdag door Pineau afgelegde verklaring. Eden zou, toen deze verklaring hem onder ogen kwam, onmiddellijk om besprekingen met de Franse premier verzocht heb ben. De ontmoeting tussen Mollet en zijn Britse ambtgenoot zal het ko mende weekeinde of in het begin van de daaropvolgende week plaats vin den. Anthony Head, Brits minister van Oorlog, is naar het midden-Oosten vertrokken, om Britse eenheden en militaire installaties te inspecteren. Waarschijnlijk houdt dit bezoek ver band met het feit, dat generaal Glubb Pasja, de commandant van het Jor daanse Arabische Legioen door de Jordaanse regering aan de dijk is gezet. Glubb is zaterdag in Londen aange komen. Hij zou met koning Hoessein van mening hebben verschild over strategische kwesties. Radio Moskou was enthousiast over het ontslag. Jordanië verklaarde dat het de ver plichtingen tegenover Engeland zal EEN GEMASKERDE man drong vrijdagavond een bankgebouw in Rotterdam binnen en riep: „Denk erom of ik schiet". Een bediende dacht er niet aan en ging de in dringer met een stoel te lijf. De held nam ijlings de benen. IN SCHIPLUIDEN heerste een halve paniek, toen er een ballon in het dorp neerstreek. Het was geen Rus en geen Amerikaan, maar een gewone „Biltenaar". DE COMMISSARIS van de katholieke jeugdbeweging in het district Maas tricht, die 25 jaar werkzaam was voor de Verkenners, heeft bij zijn afscheid de gouden Jakobsstaf ont vangen. ABBé PIERRE, die dezer dagen een bezoek aan Den Haag zou brengen, zal helaas niet komen. De apostel der Panjse daklozen is namelijk ziek. IN AMSTERDAM-NOORD is een ze venjarige knaap, die probeerde of net ijs nog hield, jammerlijk ver dronken. Burgers brachten hem op het droge, doch te laat. KONINGIN ELIZABETH van Enee- land, president Eisenhower en presi dent Coty behoren tot de 40 staats hoofden, die zijn uitgenodigd om het huwelijk van prins Rainier van Mo naco bij te wonen. DE SPAANSE regering heeft een loonsverhoging goedgekeurd die neer komt op verbetering der salarissen met 27.5 procent. GENERAAL MAJOOR MIRZA, thans goeverneur-generaal van Pakistan, zal vandaag tot eerste president van dat land worden uitgeroepen. OP EEN onbewaakte overweg te Al melo werd een personenauto door de passerende Seandinavië-expresse ge grepen. De bestuurder van de auto, een 20-jarige militair, wist op tijd uit de wagen te springen. blijven nakomen. Dé Britse adviseurs in het Arabische leger mogen hun taak blijven vervullen. Hen legt men niets zoals aan Glubb een moge lijk verraad ten gunste van Israël ten laste. Syrië, Egypte en Saoedie-Arabife hebben Jordanië onmiddellijk finan ciële hulp aangeboden, ter vervanging van de Britse bijstand. l)e drie staten zouden een aanval op Jordanië als een aanval op hun eigen gebied be schouwen, zo werd gezegd. l)e staats hoofden van de drie gulle landen zul len de toestand in het midden-oosten dezer dagen bespreken. Op het meer van Galilea deed zich weer een Syrisch-Israëlisch incident voor. In het gebied van Gaza werden tal van grensschendingen gemeld. Bij de gisteren gehouden verkiezin gen m Baden-Würtemberg mochten de Christen-democraten zich gister avond zeker van de overwinning ach ten. Dit bleek uit de uitslagen uit zestig van de zeventig kiesdistricten. De stemverhouding was toen als volgt (tussen haakjes de percentages, die behaald zijn in resp. de landelijke verkiezingen in 1952 en de verkiezin gen voor de Bondsdag in 1953): Christen-democraten 43.8 (36, 52). Sociaal-democraten 28 (28, 28). Vrije democraten 16.2 (18. 12.7). Vluchte- lingenpartij: 6.8, Communisten 2.8. President Soekarno heeft bevestigd, dat hij het wetsontwerp inzake de verbreking van de Nederland-Indone sische unie nog niet heeft getekend. Hij heeft het hooggerechtshof gevraagd of het. besluit, genomen door een par lement waarvan de voorzitter is af getreden, wel wettig is. De president heeft zaterdag het ontslag van het kabinet-Harahap aanvaard, doch nog geen formateur voor het nieuwe kabinet aangewezen. In Den Haag is het Nederlandse antwoord inzake de Unie-opzegging overhandigd aan de Indonesische zaakgelastigde. In Djakarta heeft de officier van Justitie, Soenarjo, ontkend, dat de arrestanten Bauen en Ulmer (die het openbaar ministerie in moei lijkheden brachten, door plotseling de waarheid te spreken) om het leven zijn gekomen. De Utrechte studenten en het da mescomité van Actie Nederland heb ben protesttelegrammen over de zaak-Jungschlaeger verzonden. Indonesische woordvoerders hebben in Moskou hun zaak alvast toege licht, voor het geval Nederland over het opzeggen van de Unie bij de VN gaat protesteren. Toegegeven werd, dat dit optreden vreemd was, maar Indonesië zei te menen, dat het doel de middelen heiligt.. Waarop de man nen in het Kremlin welwillend knik ten VVe^rs verwacht ine;, meegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, gel t dig tot vanavond: t Wisselend bewolkt met enkele verspreide buien. Matige tot vrij krachtige wind in hoofdzaak tus- sen west en noord. Vrij koud. Het Belgisch weerkundig insti- tuut verwacht: Matige tot vrij sterke wind uit west tot noordwest. Afwisselend bewolkt met flinke opklaringen Enkele buien. Minimum tempera- t tuur van plus 4 tot min 2 graden in het oosten. Maximum van 5 tot 5 J 7 graden. J Vandaag: zon onder 18.29 uur. t Maan onder 11.21 uur. Morgen: zon op 7.17 uur. Maan op uur. v 4.04 J i i Al rukt de storm aan onze vensters, op het moment dat wij dit schrijven, tóch geloven wij in de komende len te. We waren dezer dagen voor U in de kelder van een groot warenhuis, waar de étaleurs hun artistieke en nuttige taak verrichten. Uit latten, gips, draden en platen board, boet seerden zij reeds de joyeuze voor stellingen, die binnen twee weken achter het glas van de uitstalkast het publiek zullen toewenken: „Kom bin nen en wees jong. Het is lente!" Leuk toch, dat die prozaïsche we reld van het warenhuis, zo overeen stemt met de liefelijke natuur. In de donkere grond ontkiemt reeds het zaad, dat gauwer dan U denkt, de volle schoonheid en uitbundigheid op levert van een bloeiende tuin of een rijpend korenveld. In een kelder, door niemand gezien, wordt ook nieuw le ven en nieuwe schoonheid geboren. Zaterdag werd te Washington ver nomen, dat minister Dulles op de ko mende bijeenkomst te Karatsji van ministers van Buitenlandse Zaken der leden-staten van de ZOAVO een beperkter rol voor deze organisatie zal voorstellen. De minister zou erop aandringen de pogingen, om andere Aziatische landen te bewegen tot de ZOAVO toe te treden, op te geven (als voorbeel den van dergelijke staten worden In dia, Birma, Ceylon en Japan ge noemd). De V. S. zouden willen dat afgezien wordt van elk streven, om de ZOAVO ook op politiek en economisch gebied éen vooraanstaande rol te doen spe len. gasbommen slaagde de politie er niet in de weg vrij te maken. De Britse minister kon uiteindelijk met grote vertraging vertrekken. De demonstranten sloegen de ruiten in van een auto met secretarissen van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken en vernielden twee auto bussen. Volgens politie-autoriteiten is tot de demonstratie aangezet door een in woner van Bahrein, die wegens een verkeersovertreding tot gevangenis straf was veroordeeld. Hij zou de Een woedende menigte te Bahrein heeft zaterdag poiitietroepen met ba jonetten op het geweer getrotseerd om te demonstreren tegen de Britse minister van buitenlandse zaken, Sel- wyn Lloyd, voor diens vertrek naar New-Delhi. Ongeveer 1000 demonstranten hiel den de weg van Bahrein naar de luchthaven waar de Britse minister openbare menmg hebben opgehitst te. zou vertrekken vier uur lang geblok- gen onrechtvaardigheid in het straf- keerd. Zelfs met gebruik van traan- recht". De besturen der drie vakcentralen, hebben met grote verwondering ken nis genomen van het vrijdag door de centrale werkgeversorganisatie uit gegeven communiqué, zo delen zij mee. Door de wijze waarop in dit com- i muniqué het probleem wordt gesteld en de cijfers worden gehanteerd, wordt er, aldus de besturen der drie vakcentralen, een volkomen verkeer de indruk gewekt van de onderhan delingen. In een vandaag te voeren overleg zullen de vakcentralen ook ten aan zien van deze gedragslijn der werk gevers hun houding bepalen. De Parijse politie onderzoekt gevallen van terreur, waarbij gemaskerde Algerijnen landgenoten te Parijs intimideren, om hen te bewegen geld af te dragen voor de Algerijnse verzetslieden in het gebergte van Aures. Het jongste slachtoffer dezer chanteurs is de 56-jarige Algerijnse boer Ali ben Amara, die verleden week in een café in de Arabische wyk van Parijs werd doodgestoken. Het is de politie gebleken, dat Ali een maand geleden naar Frankrijk was gekomen, om zijn aldaar werkende kleinzoons te vragen waar om zij geen geld meer overmaakten aan hun ouders in Algerije. jongens hadden daarop geant woord. dat de geldzendingen onmoge lijk waren geworden, omdat zij ge dwongen werden maandelijks duizen den franks bij te dragen aan leiders van cellen der Algerijnse terroristen. Laatstgenoemden schijnen te hebben vernomen, dat de jongens hadden „doorgeslagen", waarop zij, om zich te blijven verzekeren van de afge dwongen bijdragen der kleinzoons en hun vrienden, opdracht gaven de oude man te liquideren. Algerijnse caféhouders worden ook vaak bedreigd, omdat zij in de Koran verboden, alcoholhoudende dranken verkopen. Tonen zij berouw en zijn zij bereid een „boete" van 50.000 frank te bétalen, dan worden zij nog ge spaard. Weigeren zij betaling, dan worden vensters en meubilair van hun zaken vernield en soms worden zij, evenals Ali ben Aniara, vermoord De schrik voor deze te Parijs ope rerende Algerijnse terroristen zit er bij hun landgenoten zodanig in, dat zelfs vrienden en bloedverwanten van vermoorde slachtoffers, uit vrees voor wraak der terroristen, gewoonlijk de politie geen inlichtingen durven te verstrekken. In hun eigen land hebben Alge rijnse opstandelingen tijdens het week. einde 23 personen, onder wie zeven Franse soldaten, gedood. De zeven soldaten werden gedood, toen ongeveer honderd opstandelin gen uit een hinderlaag een leger- vrachtauto ten zuidwesten van Tebes- sa aanvielen. In het departement Constantine werden vijftien Mohammedanen ge dood en nabij Guelma een Frans ge meenteraadslid. In Tetoean, de hoofdstad van Spaans- Marokko, zijn zaterdagavond dertig personen aangehouden, toen burgers de ondertekening van de Frans-Ma rokkaanse onafhankelijkheidsverkla ring vierden. SPAANSE SCEPSIS. De ex-KNIL-kapitein Westerling, heeft zich bereid verklaard voor een ereraad, onder leiding van de voor zitter van de „Nederlandse Conser-, vatieve Partij", de heer P. J. Gal- laird, te verschijnen. ..Niet voor het afleggen van reke ning en verantwoording, maar om de voorzitter van de N.C.P. opheldering te vragen over enkele punten, die nog steeds duister zijn gebleven". Westerling heeft ontkend, ooit eni ge geldelijke bijdragen van de N.C.P. te hebben ontvangen. Hij verklaarde, het initiatief van de N.C.P. te zien ..als een poging, politieke munt te slaan uit een eventuele zakelijke overeenkomst". In het Concertgebouw te Amster dam is zondagmiddag 4 maart het 75-jarig bestaan van het Amster damse gezelschap van de Stille Om gang op plechtige wijze gevierd. Deze foto geeft een overzicht van het Concertgebouw tijdens de toe spraak van Z.H.E. J. Huibers, Bis schop van Haarlem. Frankrijk en west-Duitsiand hebben zaterdag „een aanzienlijke mate van overeenstemming" bereikt over de toekomst van het Saargebied. De overeenstemming zou in hoofd zaak behelzen, dat west-Duitsland goedgevonden heeft, de kanalisatie van de Moezel met de oplossing van de Saarkwestie te verbinden. De ministers van Buitenlandse Za ken, Pineau en Von Brentano, zijn het eens geworden over instructies voor hun deskundigen, die op 17 maart in Parijs bijeen zullen komen om te trachten de overgebleven kwesties op te lossen. Frankrijk heeft reeds toegegeven op het punt van de politieke aanslui ting van de Saar bij Duitsland zodra dit uitvoerbaar is. Hieraan zal een overgangsperiode vooraf gaan, waar voor Pineau tien en Von Brentano twee jaar voorstelde. Deskundigen zullen hierover nader beraadslagen. Bij een kleine brand in een bene denwoning in de eerste Jan Steen straat te Amsterdam is de 60-jarige G. Dragt, die zich in de vlammen waagde omdat hij zijn twee kinderen wilde redden, omgekomen. Een tragische bijzonderheid is daar bij, dat de kinderen inmiddels aan de voorzijde van het huis door een brandwacht en een agent waren ge red. De woning had een voorkamer, een tussenkamer, een achterkamer en een keuken. Daarvan is alleen de voor kamer, waarin zich de kinderen be vonden, niet uitgebrand. Hun vader, een nachtportier, lag in de tussen kamer te slapen, terwijl de 33-jarige mevr. Dragt aan het werk was in een café aan de Nieuwendijk. Buurlieden zagen omstreeks half twaalf de ontzette vader Dragt in de tuin rennen, terwijl hij om hulp schreeuwde. Hij drong het branden de huis binnen en kwam er niet meer uit. De brandweer trof zijn verkoolde lijk een uur later in de nog rokende tussenkamer op het bed aan. De Spaanse ministerraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan een nota, gericht aan de Franse regering, over de Frans-Marokkaanse verklaring in zake de Marokkaanse onafhankelijk heid. "panje neemt een gereserveerde ■houding aan ten aanzien van de Frans- Marokkaanse onderhandelingen. Span je zou zich zijn vrijheid van handelen ten aanzien van de Spaanse zone van Marokko, waar namens sultan Ben Joessef een door de Spaanse regering benoemde kalief heerst, voorbehou den. De stormen van de laatste dagen hebben hier en daar grote schade aangericht. In Den Hout, bij Ooster hout, is een boerderijtje, dat onbe woonbaar was verklaard, doch waarin nog vier mensen huisden, finaal in elkaar gezakt. De heer des huizes hoorde, toen hij op bed lag, de binten kraken en hij was zo verstandig, zijn medebewoners en zichzelf te evacueren. Nauwelijks waren ze buiten, of het dak stortte in, De man kreeg een dee] van het dak op zijn schouders, doch hij werd niet gewond. Het gezin is nu tijdelijk el ders ondergebracht. De „nieuwe" wo ning moet echter binnen enkele weken worden gesloopt. In de golf van Alaska brak het Amerikaanse vrachtschip „Washington Mail" bij stormweer in tweeën en zonk. De 60 opvarenden werden ge red. Gistermiddag waren alle water wegen in Brabant weer bevaarbaar. Het ijsbreken is zo vlot gegaan, dat men op het schema vooruit kon lopen. Het eiland Tiengemeten is ook uit zijn isolement verlost. Op de Ooster- schelde is de vaart weer mogelijk. De rivier de Geul in zuid-Limburg is tussen Wylre en Schin-op-Geul en bij Meerssen op enkele plaatsen bui ten de oevers getreden. Het water staat ongeveer 70 a 60 centimeter op de weg. Hierdoor dreigt een dorp geïsoleerd te worden, aangezien het water op de weg aan de andere zijde van dit dorp inmiddels gestegen is tot circa 1.20 meter.

de Stem | 1956 | | pagina 1