QUAKER PHILIPS RADIO„*'S6 De teelt van bietenzaad in Zeeland Sas-van-Gent subsidieert de helikopterdienst „Ik ben maar wat blij, dat wij toch een nieuwe - radio hebben gekocht..." „...en vooral dat het een Philips is!" Weer een nieuw bouwsysteem? In Vlissingen wordt een huis in een handomdraai gebouwd EEN-MINUUT geeft een verrukkelijk aroma DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 2 MAART 1956 De suikerindustrie heeft daar beswaren tegen Per „slee-taxi" over Koenigssee Dorpsvergadering te St.-Kruis Comité voor een vriesboxcen trale Verkoop van gemeentegronden of uitgifte in erfpacht havermout I Slechts 50 tot 60 seconden koken Eén scheutje Nutroma (de koffiemelk van Nutricia) aan Uw kopje koffie! Zolang uw oude radio maar alléén aan het woord is, vindt u hem mis schien nog heel behoorlijk. Maar hoor nu eens een modern toestel in uw kamer. Dan gaan u de oren open. En is dat nieuwe toestel een Philips.... dan beseft u pas goed wat u zich dag aan dag ontzegt. Aan zuivere weergave, aan rijkdom van klank, aan onverdeeld muziekgenot. Zij kozen Philips BX 553 A 378.- Onderdeel voor onderdeel, toestel voor toestel Nederland bouwt FM-zenders! in de roos! Het instituut voor rationele suikcrproduktie te Berden op Zoom heeft aan de Prov. Staten een adres gezonden. De suiker-industrie heeft n.l. vernomen dat de Staten zich zullen hebben uit te spreken over de vraag of niet een ruimere mate van ontheffing zal moeten worden verleend van de beperkin gen, die in Zeeland voor de teelt van bietenzaad gelden. Bedoeld instituut zou opheffing van deze beperkingen funest vinden in verband met de ver- gelingsziekte onder de bieten, welke ook in Zeeland heerst. Reeds nu is gebleken, aldus het ver zoek, dat vanuit kleine bietenzaadper- ceeltjes in Zeeland, zelfs in het jaar 1955, waarin de ziekte in deze pro vincie zeker niet ernstig was, toch een sterke, schadelijke besmetting ont stond in nabij gelegen bietenvelden. Een voorbeeld moge dit illustreren. In een bepaalde polder werd een tweetal bietenvelden besmet vanuit een zeer klein bietenzaadperceeltje in de na bijheid, vermoedelijk doordat deze zaadbieten niet of onvoldoende wa ren bespoten. Het gevolg was voor de ze velden en verlies aan suikerop brengst per hectare van resp. 5.8 pet. en 7.8 pet., dus zeer aanzienlijk voor een jaar, waarin de ziekte voor grote delen van ons land vrijwel geen scha de gaf. Vermeerdering van het aantal klei ne bietenzaadperceeltjes in de pro vincie Zeeland zal moeten leiden tot een verhoging van het virusniveau en dit zal in jaren met sterke luizen- vluchten aanleiding kunnen geven tot Voor het eerst sinds 1947 werd het ijs op het meer bij het Duitse stadje Koeningssee in de Alpen in de buurt van Berchtesgaden, vrijgege ven en kan men er over de dertig cm. dikke ijskorst rijden en wan delen naar hartelust. Vele toeris ten maken dan ook druk gebruik van de „slee-taxi's" die door de Beieren uit de buurt, over het meer worden „rondgeprikt". De joto geeft een beeld van een ontmoeting tussen twee van deze romantische taxi's midden op het meer. Duide lijk is te zien hoe de „chauffeurs", staande als Venetiaanse gondeliers, hun voertuigen door middel van stokken met stalen punten over het ijs voortbewegen. ernstige schade in bietenvelden, te meer daar de werkingssfeer van der gelijke zaadveldjes zich over een af stand van enige kilometers kan uit strekken. GROTE RISICO'S Zeeland, zo luidt het adres tenslotte, heeft van nature een veel sterkere luisontwikkeling dan het noorden, zo dat het U duidelijk zal zijn, dat in Zeeland de risico's veel groter zijn, zowel wat betreft de schade aan bie tenteelt als de gevolgen voor de zaad teelt. In feite zou dan ook de beste op lossing voor Zeeland zijn, dat in het geheel geen bietenzaadteelt, in welke vorm dan ook, werd toegelaten. Wanneer dit technisch mogelijk is, zouden wij U toch dringend willen verzoeken het aantal uitzonderingen ten zeerste te beperken en U advise ren daaraan de volgende voorwaarden te verbinden: dat het uit te planten stekbieten-materiaal vooraf door een deskundige wordt gecontroleerd en uitplant van in sterke mate met verge- l.-ngsziekte besmet materiaal niet wordt toegestaan, terwijl aan de toe stemming tot het telen van zaad van een der gewassen uit het geslacht Beta de voorwaarde wordt verbonden, dat dit zaadgewas vanaf 1 juni tot en met 31 juli met tussenpozen van 10 dagen telkens wordt bespoten. In de wijk „Het Eiland" werd in café De Brakke een dorpsvergadering gehouden, waarbij het voltallige col lege van burgemeester en wethouders van Aardenburg met de gemeentese cretaris aanwezig was. Verder waren aanwezig het dagelijks bestuur van de Belangenvereniging te Sint Kruis, die het initiatief tot deze bijeenkomst had genomen, alsmede de voorzitster van het vriesbox-comité te Sint Kruis mevr. A. Bonte-Goethals. Als voor naamste punt stond op de agenda de eventuele stichting van een vriesbox- centrale in de wijk Het Eiland. Uit de besprekingen bleek wel dat er bij velen animo bestond, doch enkelen waren nog enigszins gereserveerd. Toch kon reeds een voldoende aantal gegadigden voor een box worden ge vonden om stappen tot de inrichting te ondernemen. Een comité werd daar. toe benoemd waarin zitting hebben mevr. I. Termote-Wijffels, mevr. M. Rosseel-Cornelis en de heren R. A. F. Wijffels en Ph. Verheije Zij zullen de voorbereidingen treffen en plannen opstellen. Op deze bijeenkomst kwam ook tot uitdrukking de tevredenheid over het ontsluiten van de wijk door de aan leg van de nieuwe weg Sint-Kruis Waterlandkerkje, die op het program ma staat, terwijl verder ter sprake werden gebracht de aansluiting van de waterleidng, de aanwezigheid van brandputten en het belang van het volgen van verkeerscur6ussen. Mijlpaal voor pensioenfonds in de landbouw 20.000ste uitkering te Goes Enkele jaren geleden kon het lan delijk Bedrijfspensioenfonds voor de landbouw, met enig officieel vertoon, in Groningen voor de lO.OOOst'e maal een pensioen toekennen aan een der aangeslotenen. Binnenkort zal dit voor de 20.000- ste keer kunnen geschieden en nu zal, dit, zoals wij van de gewestelijke raad van het Zeeuwse landbouwschap ver namen, in onze provincie op plechti ge wijze plaats hebben en wel op 8 maart in hotel de Korenbeurs te Goes. De voorzitter van het pensioenfonds het kamerlid Biewenga uit Gartshui- zen zal deze uitkering zelf verrich ten. De raad van Sas van Gent behandelde een aantal ingekomen stukken. Daaronder bevond zich een schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen, waarin verzocht werd om een bijdrage ad 3.5 ct. per inwoner in het tekort op de exploitatie van de helikopterdienst. liet tekort, hetwelk f 9000.bedraagt, zal voor een derde gedeelte worden gedragen door de provincie, voor een derde deel door het bedrijfsleven, terwijl het restant door de gemeenten zal moeten worden bij gedragen. Besloten werd de bijdrage te verlenen, teneinde tenminste iets te kunnen bijdragen om de isolementsgedachte te helpen uitroeien. Naar aanleiding van dit verzoek, hetwelk pas 25 februari jl. was inge komen, vroeg de heer de Groff (P. v. d. A.) om alle stukken, welke na het vaststellen van de raadsagenda binnenkomen, en dus niet meer voor de raadsleden ter inzage kunnen wor den gelegd, niet meer in de raads- vergdering in behandeling te nemen, doch uit te stellen tot de volgende zitting. Voorzitter deelde hierop mede, dat dit in het onderhavige geval onmo gelijk was, omdat op het betrokken verzoek vóór 10 maart a s. een be slissing moet worden genomen, en het niet waarschijnlijk kon worden geacht, dat nog voor deze datum de raad weer in vergadering bijeen zou zijn. Op een verzoekschrift van de com missie voor de hygiëne van het kind in Zeeland om een subsidie te verle nen van 20 cent per consult op de consultatie-bureaus voor zuigelingen en kleuters, werd voor het jaar 1956 gunstig beschikt. LANGDURIGE DISCUSSIES. Het volgende punt van de agenda betrof het preadvies van het colle ge van B. en W. betreffende het pro en contra van verkoop of de uitgifte in erfpacht van gemeentegronden. Nadat de. voorzitter hierover zijn me ning naar voren had gebracht, hield de heer A. C. J. C. van Zantbeek (K.V.P.) een beschouwing, waarin hij zijn mening stavende met het nodige cijfermaateriaal, uiteindelijk conclu deerde, dat het èn voor de gemeente èn voor de gemeentenaren voordeel opleverde om de gronden in de ge meente te verkopen, in plaats van ze in erfpacht uit te geven, zoals thans het geval is. Het overgrote deel van de raad kon zich met deze zienswij ze niet verenigen, zodat een uitge breide discussie 't gevolg was, waar bij o.a. het woord werd gevoerd door de heren Jac. de Braai (Prot.), J. J. Bockstael (K.V.P.) en M. P. de Groff (P. v. d. A.). De voorzitter bracht naar vren, dat het in de huidige gunstige financiële positie zijns inzien niet verantwoord was om tot verkoop van de gronden over te gaan. „Wanneer we namelijk aan onze huidige reserve van f 600.000 door het verkopen van deze gronden nog eens ettelijke honderdduizenden gulden gaan toevoegen", aldus spre ker, „dan zou het wel eens kunnen zijn, dat men bij de toewijzing van de uitkeringen uit het gemeentefonds in 1957 gaat zeggen: Sas van Gent heeft geen uitkering nodig. Deze mo gelijkheid moeten we onder de ogen zien. Het gevolg hiervan zou zijn, «Jat we genoodzaakt zouden zijn om dan gemeentelijke belastingen te gaan heffen, iets wat onze ingezetenen niet gewoon zijn, gelet op het feit, dat Sas van Gent enkel hondenbelasting kent. Nadat hierover nog langs ver schillende zijden over een weer was gepraat, werd besloten het nemen van een besluit in deze uit te stellen tot meer bekend is omtrent de te volgen gedragslijn bij de toekenning van uit keringen uit het gemeentefonds m.i.v. 1957. „Dan zullen we deze besprekin gen meer beschoouwen als de inlei dende beschietingen," aldus de voor zitter. HARMONIE. Het voorstel tot wijziging van de voorwaarden, verbonden aan het ver lenen van het renteloos voorschot, groot 15.000.aan het Harmonie gezelschap „De Verenigde Vrienden" tot algehele vernieuwing van het in strumentarium, kon de goedkeuring van de raad wegdragen. De wijziging behelsde de persoonlijke verantwoor delijkheid van de leden van het be stuur der vereniging te veranderen in een aansprakelijkheid door de ver eniging als zodanig. Bij de rondvraag stelde de heer C. L. de Maaijer (K.V.P.) voor aan het gemeentepersoneel 'n loonsverhoging toe te kennen van 5 a 6 ets. per uur, een en ander in verband met de in de gehele kanaalzone plaats gehad heb bende loonsverhogingen, en tevens om te voorkomen, dat het personeel zou gaan overlopen naar de vrije be drijven. De heer M. P. de Groff (P. v. d. A.vroeg aan de werklieden in de buitendienst i.v.m. de strenge koude een extra toelage te verlenen. Zeeland spant op het ogenblik alle krachten in om een zo fel mogelijk protest te laten horen tegen het wer ven van bouwvakarbeiders door Am sterdamse bouwondernemingen. Het wegzuigen van bouwvakarbeiders zou voor de woningnood in Zeeland funest kunnen zijn. De Zuid-Nederlandse Bouw- en Handelscombinatie te Vlissingen meent inmiddels een volkomen nieuw systeem ontworpen te hebben waar door het mogelijk zou worden de woningnood op drastische wijze te le nigen. Bedoelde combinatie zal nog deze week in Vlissingen vier modelwonin gen optrekken. Volgens de Zuid Nederlandse is de bouwtijd van 200 dergelijke wonin gen slechts 100 werkbare dagen. De woningen zijn dan, ondanks de lage huurprijs, van de nodige luxe voor zien. Buiten haar normaal bouwprogram om zou de Zuid Nederlandse in staat zijn minstens 5000 van deze woningen per jaar te bouwen. Met verschillen de Nederlandse gemeenten is reeds contact gelegd voor de bouw van enige duizenden van deze woningen. Voedzaamgezond! Bet gehein zit bi de bereidingswijze.. f>oor harmonie in de samenstelling en een speciale manier van bereiden, heeft Nutricia hasp koffiemelk Nutroma zo vol en romig gekregen- Afgestemd op de Nederlandse JL smaak. Dit is het geheim van de Nutricia methode, waardoor Nutroma aan uw koffie bet zo begeerde geurige aroma geeft. Laat Uw gezin genieten van het samenspel van üw lekkere koffie en de I fijnste volle koffiemelk. Nutroma klinkt als muziek in de oren van alle koffie-hef hebbers I OM het voordeel van de directe energie-overdracht, - d.w.z. luid spreker zonder transformator - waardoor de vervorming van het geluid tot een minimum is beperkt OM „FM-Zes", de nieuwe scha keling voor een zeer gevoelige en rustige FM-ontvangst en een per fecte AM-weergave, dank zij o.m. 9 moderne radiobuizen OM de onafhankelijke continue klankkleurregeling van de hoge en de lage tonen, waardoor het geluid aan eigen smaak en aan de akoestische omstandigheden van welke kamer ook kan worden aangepast. Het is zover! De FM-zenders verrijzen! Irnsum, Friesland, is al in de lucht! Hulsberg, Limburg, start binnenkort. Een nieuw geluid komt in de ether: het kristalzuivere FM- geluid. Als u Hilversum I en II levensechter wilt horen dan ooit, dan zult u een Philips radiotoestel kiezen uit de „in de roos" serie '56. Het toestel met de vele hóórbare verbeteringen, o.m. „FM- Zes", de nieuwe schakeling voor een uiterst gevoelige en rustige FM-ontvangst. Het toestel dus, dat het vol maakte FM-geluid volmaakt ontvangt. G e

de Stem | 1956 | | pagina 6