Pagblad Pekten» Vitamine MAGGI" Asoepen Drie tikken op de deur DE TUSSENPERSOON Zijn VOOR K/nder- V£RK0UDH£D£N Meningen en Commentaren Card Brids in Monaco super-ceremoniemeester AT EEN ONDERLMKE ERELD TWEEDE blad VRIJDAG 2 MAART 1956 )A PROGRAMS DE DOORBRAAK X/ICKS w VapoRub SPECIALE WENSEN ONTEVREDEN AMBTENAREN N. Manifestatie met Toonder-decors 80 ct vers in cèllophaan Schoonheidsmiddel gemaakt uit bloed Demonstratie met kleuren-TV Leider van opstand gevangen genomen L'3 Hebt u vandaag uw Davitamon 10 al gehad Harlingen houdt zijn havenbrug KRO-klankbeeld over delta-plan KALODERMAGELEE voor RUWE, GESPRONGEN handen 95 ct RADIO TELEVISIEPROGRAMMA'S „Prullectuur" in beslag genomen Antwerpse Postbaan wordt verbeterd (Naar een roman van E. F. BENSON) 2 aagd werd door 1 de H. MiS- ochie. Men >m naar de genstaande ;oek aan de igen abnor- 5 avondpre- ik; dan was :rk onbezet, van de in ïselredenaar n daar niet kerk heeft het gebouw en zelfs bij zijn er dan gemoeid ge- behaaglijke gebouw, ssie was in- Maria-toe- bet priester- i van O. L. ide Bijstand 288 kaarsen, geofferd. K.V.C.O. lorgenavond, ooeiende ge- lieke Kring, ans Velu, in ider de ka- bekende fi- ;rp „Ik was n." Op boei- alen van de ost-Europese, ;iem staande vertoont hij grammofoon- m. Ongetwjj- tngwekkende jelangstelling die niet bij oten. ZONG". rden Missie- perkte groep lam van de ïemel zong", thans in het ieke Kring 'ezorgd voor rooie natuur- sn streken in ;feer aan het kten mee ,tot gelijking met :fde en stierf, een leerrijke gaf. MMER iOOM. moest dokter van west Z- aden de min- ende richtin- tegenligger, i hij met zijn ramd te heb- jp. Hij zowel rden gewond oerd. De wa le schade op. OR agen. ■k heeft het >aar gesteld m. Deze kun- per week ge ilet meubilair >r de gemcen- terwijl bo- ook niet zal lTIE trekt LING. vriesbox-cen- iillende zijden n. Bracht me de echtgenote der Koningin bezoek daar- ezelschap uit te gast. Een 2 Plattelands- ar was door de le gelegenheid urg een kijkje en werd onder koffie in ..De nog eens be- UM. terdag a.s. ter f.P.-propagan- jhouden is wij plaats van ir. de Voorde die im zouden op- rd zijn, zullen P. Vercaute- de K.V.P. in van Zeeland lid van Pro- i uit Nieuw- ie) je pijn- welda- udheid. i ereld van Mont- ro: Simba, het Schouwburg ympia 7.30 uur: uur: De verzon- Het brandende nderwerel'd van 6.30 en 9 uur: a v. Dijck 7.30 de onderwereld ;re trap. ereld van Mont- 8 uur: 20 000 Bruijn's Restau- edstrijd Hamme rur: Biljartmatch ,ande. :ro: Simba^ het Schouwburg eater 8 uur: De ympia 7.30 uur: uur: De verzon- uw 8 uur: Geor- Het brandende )nderwereld van /laamse Opera 8 riE Partij van de Arbeid is nu ook met haar ontwerp-verkiezings- program voor de dag gekomen, p een congres in Utrecht wordt het vandaag en morgen definitief vast gesteld. Toen indertijd de KVP haar ontwerp werkprogram publi ceerde is daar van socialistische zijde nogal smalend op afgegeven. Nou ia, daar stonden wel aardige dingen op, maar in hoofdzaak was het een waslijst van algemeenhe den, om iedereen en alles tevreden te stellen. Van dezelfde mentaliteit uit re denerend, zou men dat ook van het thans gepubliceerde socialistische program kunnen zeggen. Honderd en-één wensen zonder aan te ge ven, hoe dat allemaal realiseerbaar is. We geloven echter, dat we werk stukken als deze anders moeten be oordelen. Het is een hardop den ken van de politieke organisatie, waaruit blijkt, wat ze nastrevens waard acht, al kunnen er in het heden dan ook nog tal van obstakels liggen. Die stukken getuigen van de vaste wil, om met alle geschikte middelen volk en land verder te stuwen naar een betere toekomst. Ongetwijfeld is dit ook de inspi rerende gedachte van het PvdA- program. We voelen er niets voor dit smalend te bejegenen. Het is een ernstig werkstuk, door verant woordelijke om het heü van ons land bekommerde mannen opge steld. Hiermede is natuurlijk volstrekt niet gezegd, dat de kritiek heeft te zwijgen. We betogen alleen maar, dat men zulke stukken au serieux heeft te nemen. TN de aanvang stelt het verkie- zinsprogram van de PvdA on verbloemd, dat het haar bij deze campagne om de doorbraak gaat. Zij ziet in het zogenaamde confes sionele partijensysteem een beletsel voor de zuivere werking van het democratische bestel. Zij waar schuwt ook tegen „de steeds ver dergaande verzuiling van ons volks leven op sociaal en cultureel ge bied en op het terrein van het maatschappelijk werk". Door deze waarschuwingen zijn we inderdaad een gewaarschuwd man. De PvdA ontkent, dat een brede volkspartij, alle rangen en geledingen der mensensamenleving omvattend, gegrondvest op het fun dament van één vaste levensbe schouwing, doelmatig kan werken. Ze schrijft haar zonder meer con servatisme toe, zander dit begrip „conservatisme" nader uit te wer ken. Ze staat zulk een partij naar het leven. Ze wil immers een zui vere werking van het democra tische stelsel en alles wat daarin onzuiver is dient te worden opge ruimd. Hier vindt men het karakter van de komende strijd duidelijk gete kend. De partijvorming, welke in het verleden zo zeer bleek te stro ken met ons volkskarakter, welke ook na de barre ervaringen van de oorlog herleefde, moet vervangen worden door een ander partij-type. Omdat er anders, naar het schijnt, niet genoeg waarborg bestaat voor het behoud, van de geestelijke vrij heid. Het zijn erg grote woorden, die men zeer gelaten uitspreekt. Maar wat houdt dat socialistische (Advertentie) beginsel nu eigenlijk in? Dat wordt nergens omschreven. We weten echter wel, dat het aan de Staat nog altijd meer zeggensmacht wil geven. En is dat een stevige waar borg voor geestelijke vrijheid? (Advertentie) Deze aangename zalf verlicht méér, omdat ze geconcentreerd isl Snelle opluchting volgt, wanneer U borst, keel en rug met Vicks Vapo- Rub inwrijft. De verzachtende dam pen worden direct door de ontstoken luchtwegen ingeademd. Tegelijker- lijd verlicht de verwar mende pleister-werking de benauwde borst P)E uitvoerige reeks van wensen, welke het ontwerp-program van de PvdA bevat, verrast niet bijzon der. Met beslistheid houdt men vast aan de huurbelasting, al hebben in socialistische kring daartegen ook bedenkingen geklonken. Het lijkt erop, of men hierdoor nu eens vol dingend wil bewijzen, dat de PvdA toch wel erg progressief is. Maar een duidelijke motivering voor deze fiscale abnormaliteit is nog nooit gegeven. Het woord „progressief" zegt ons in dit verband niets. Niet zonder humor is het, dat men nu pleit voor een noodvoorziening voor weduwen en wezen, in af wachting van een definitieve voor ziening. Toen de „conservatieve" KVP een plan daartoe publiceerde, werd het van socialistische kant met het nodige misprijzen ontvan gen. Nu echter loopt de progressi viteit achter het conservatisme aan. Wat ons beslist verontrust, is, dat in de onderwijsparagraaf niets wordt gezegd over de doorvoering der financiële gelijkstelling voor alle soorten van scholen (zoals het KVP-program dat formuleert). Meent men in socialistische kring, dat die gelijkstelling met het thans reeds bereikte voltooid is? Er zijn ook heel wat punten, die vrijwel parallel lopen met hetgeen het KVP-program verlangt. Er zit in de wederzijdse schrifturen zeker genoeg gemeenschappelijke stof voor een regeringsprogram. Wat trouwens ook het geval is met de programs van andere constructieve partijen. Zodat, als het van de programs afhangt, een brede-basiskabinet straks weer niet tot de onmogelijk heden behoort. Maar van die pro grams alleen hangt het niet af.... gEHALVE de vrouwen blijken ook de ambtenaren niet tevreden over het advies, door de Verkie- zingsraad opgesteld. In de afdeling Heerlen van de ARKA althans kwam een scherpe motie naar vo ren, welke adviseerde niet aan de groslijststemming deel te nemen en bij de algemene verkiezingen blan co te stemmen. Die motie is op aandrang van het bestuur weer in getrokken. Gelukkig ook maar, want het was een onberaden motie. Maar als symptoom is ze wel ken merkend. Er leeft bij de ambtena ren flink wat ontstemming over het salarisbeleid van de regering. En men wil blijkbaar, dat er in de fractie nu ook iemand, opgenomen wordt, die speciaal het vertrouwen van de ambtenaren geniet. Afzijdig heid van de groslijststemming is echter het slechtste middel, dat men kan adviseren. Waarom niet via een kiescomité gepoogd verandering in de lijst te brengen? Het reglement biedt daartoe de gelegenheid. Groot schijnen is een goochel toer; groot zijn een levensideaal. Groentesoep speciaal nu de groente schaars en duur is! De Nederlandse regisseur Carel Briels heeft van de autoriteiten in Monaco de officiële toestemming ont vangen voor het geven van een grote openlucht manifestatie in het stadion van Monaco ter gelegenheid van het huwelijk van prins Rainier van Mo naco en de Amerikaanse filmster Grace Kelly. Het leidende principe van de show, aldus de heer Briels, zal zijn de ont moeting van4 een Amerikaanse vrouw met het oude Europa. De heer Briels wil delegaties van achttien landen in zijn openluchtspel betrekken. Het is zijn bedoeling, dat (Advertentie) deze delegaties de Amerikaanse vrouw, in casu Grace Kelly, die met haar echtgenoot op de première avond als het ware zullen worden in geschakeld in het verloop van de voorstelling, laten zien wat Europa naar zijn wezen te zien geeft. Het Monegaske stadion, dat schitterend is gelegen aan de Middellandse Zee en dat fraai gegroepeerde rotsen als na tuurlijke achtergrond heeft, kan plaats bieden aan 13.000 mensen. In verband met deze show, die de financiële draagkracht van de staat Monaco verre te boven gaat er is telt zijn trouwe- rokers met honderd duizenden. Weet U waarom? Dmdat hij goed is! Onder de Japanse vrouwen is veel vraag naar een nieuw schoonheids middel, dat voornamelijk uit mense lijk bloed bestaat. Het middel zou rimpels wegnemen en vrouwen van middelbare leeftijd jaren jonger ma ken". Er is een handel in mensen bloed ontstaan, dat vooral door werk lozen en studenten beschikbaar wordt gesteld. De overheid ziet dit met bezorgd heid aan, maar er is nog geen wet telijke bepaling gevonden die er een einde aan kan maken. Aft in Eindhoven Honderd ingenieurs, afkomstig uit de twintig landen die zijn aangeslo ten bij de „Union Internationale des Telecommunications", zullen op 9 en 10 april a.s. op uitnodiging van de Nederlandse PTT in Eindhoven de monstraties met kleurentelevisie bij wonen. Volgende week zullen deze ingenieurs soortgelijke demonstraties te zien krijgen te New York. Deze voorstellingen beginnen op 5 maart en zullen verscheidene dagen duren. Daarna zulen dergelijke demonstra ties eveneens in Parijs en Londen worden gegeven. In Brazilië Majoor Haroldo Veloso, de leider van de recente opstand tegen de Braziliaanse regering die zeventien dagen heeft geduurd, is door rege ringstroepen gevangen genomen. Majoor Veloso was eerder deze week aan regeringstroepen ontkomen, na een gevecht bij de stad Sao Luiz. Hij is later door achtervolgende re- gerinsgtböepen in het oerwoud bij de middenloop van de amazone achter haald en gevangen genomen. 130.000 gulden van staatswege voor de feestelijkheden gevoteerd heeft de heer Briels besprekingen gehad met de Griekse reder Onassis. Na tuurlijk zal ook Nederland in het openluchtspel vertegenwoordigd zijn en wel door Scheveningse vrouwen. De décors worden waarschijnlijk ontworpen door Marten Toonder. (Advertentie) Eén enkele dragée davitamon-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezii met dagelijks 1 dragée Davitamonmo per persoon. Een 10 voor gezondheid?; ORGANON-OSS Voor de tweede keer zijn de plan nen voor een nieuwe waterkering te Harlingen, ontworpen door de dienst van de Provinciale Waterstaat in Friesland, in de gemeenteraad be handeld. De oppositie van acht leden, die zich bij de eerste behandeling niet met de plannen kon verenigen, voor zover daarin de verkeersomlegging en de plaatsing van een brug be trokken was, verklaarde nu geen redenen gevonden te hebben haar standpunt te wijzigen. De havenbrug, waarvoor Harlingen door middel van een actiecomité met een petitionement en alle andere mo gelijke middelen heeft gevochten, blijft dus behouden. De K.R.O. zendt dinsdag 6 maart a.s. een klankbeeld uit, gewijd aan het deltaplan. In dit klankbeeld, dat samengesteld is door Ben Brans en getiteld: „De stilte na de storm" wordt een beeld gegeven van de ge weldige omvang van dit voor ons land zo belangrijke project. Vooraanstaande figuren van Rijks waterstaat. Parlement en Technische Hogeschool werken aan het klank beeld mee. (Advertentie) Driemaal klopt de nieuwe bisschop van Londen, Henry Colville Mont gomery Campbell, met zijn staf tegen de deur van de St.-Paul's kathedraal om toegang te verkrij- TIJDCONTROLE j De heer Alma Hatt, gemeen- J tesecretaris van de Engelse J plaats Basildon, heeft op kos- j ten van de gemeente een stop- watch gekocht. Daarmee gaat hij in de komende raadsver- J I gaderingen de spreektijden van de vroede vaderen con- troieren. Zij zullen voortaan slechts hooguit vijf minuten J I over één onderwerp mogen S praten. Op de seconde af steekt'. Hatt van nu af zijn hand omhoog. Dit betekent J onverbiddelijk het einde. Tot S dusver werd alleen aan de hand van een gewoon pols- horloge gecontroleerd hoe J lang de raadsleden aan het I woord bleven. En dat was te lang. Dorst Vijf zeelieden drongen in de haven van Stockholm de opslagruimen van hun schip binnen en hadden reeds 350 flesjes bier leeg gedron ken alvorens de politie hen in de kraag kon grijpen. Een simpel re kensommetje leert, dat de mannen in, luttele minuten tijd per man 70 flesjes bier naar binnen sloegen. „We hadden dorst", verklaarde een van de drinkers later. Handig Namen Het Amerikaans Weerbureau, dat momenteel naar meisjesna men zoekt, die het de stormen van dit jaar wil geven, beweert, dat Quenby en Ursel serieuze namen zijn. De Amerikanen weten het niet zo zeker, want ze hebben er nog nooit van gehoord. Maar als de weermannen het zeggen, zal het wel waar zijn. Verdere na men, die men gereed houdt, zijn N,ona, Xina, Yola en Zenda. Viering Pas onlangs heeft de stad Yuba City in de Amerikaanse staat Cali- fornië officieel kerstmis gevierd. Dat kwam, omdat de viering niet mogelijk was op 25 december, toen de stad door stormvloeden en vul kanen werd geteisterd. Smokkel Sergeant Thomas Watson kreeg van zijn meisje in Duitsland per post een cake toegestuurd. Binnen in zat een plastic zakje, waarin een duur horloge. Onze Thomas schreef de vriendelijke afzendster een briefje, waarin hij meedeelde, dat het gebak hem uitstekend had gesmaakt en dat vooral het bin nenste (het horloge) hem buiten gewoon goed was bevallen. Dit bracht de douane-autoriteiten aan het denken. Ze voelden de sergeant aan dc tand en ontdekten de toe dracht. Het horloge werd in beslag genomen, omdat het gesmokkeld Twee handige jongens hebben het in Londen klaar gespeeld onder de ogen van de eigenaar een kartonnen doos met 10.000 sigaretten weg te halen. Een van de twee liet zich een verzameling dure pijpen tonen. Hij hield de winkelier zo goed be zig, dat zijn maat ongemerkt met de doos kon verdwijnen. Later stap te ook de pijpen-liefhebber op. Hij had niets gekocht. Bank Een bank in Georgia is be gonnen schapen uit te lenen aan boeren, die daar belang in stellen. De boeren zullen rente betalen in de vorm van lam metjes ,die op htm beurt weer door de bank worden uitge- jjq^. reuze aardig pan U, leend. Het systeem schijnt ie- meneer. Want de hele dag staan dereen goed te bevallen. valt niet mee! gen. Dit traditionele gebaar was een onderdeel van de installatie plechtigheid van de nieuwe Lon- dense Anglikaanse bisschop. Bis schop Campbell is nu 68 jaar oud. ZATERDAG, 3 MAART 1956 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 De ontbijtclub 8,55 V.d. vrouw 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 Gram. (Oim 9,35 Waterst.) VPRO: 10,00 Tijdelijk uit geschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding VARA: 10,20 V.d. arb. i.d. continubedr. 11,40 Tenor en gitaar 12,00 Orgelspel 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 13,00 Nws. 13,15 VARA-varia 13,20 Promena- •de-ork. 13,45 Sportpraatje 14,00 V.d. jeugd 14,35 Muz. caus. 14,50 Lichte muz. 15,20 Boekbespr. 15,35 Omr.ork. 16,15 Het volle pond 16,30 Nieuwe gram. 17,00 Weekjourn. 17,30 Lichte muz. 18,00 Nws. en comm. 18,20 Gram. 19,00 Artistieke staalkaart VPRO: 19,30 Passepartout, caus. 19,40 De Bijbel in het Kerkelijk jaar, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Gevar.progr. 22,00 Commentaar van een plaatsvervan ger 22,15 Ween.se muz. 22,40 Binnen zon der kloppen, hoorsp. 23,00 Nws.. 23,15- 24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 Gewijde muz. 7,45 Margengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9.00 V.d. vrouw 10,00 V.d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Ben je zestig? 11,00 V.d. zieken 12,00 Angelus 12,03 Lunchconc. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Lichte muz. 13,50 Gram. 14,00 Boekbespr. 14,10 Lichte muz. 14.20 Engelse les 14,40 Amateurs- progr. 15,15 Kron. v. letteren en kunsten 15,55 Gram. 16,00 De schoonheid van het Gregoriaans 16,30 V.d. jeugd 17,40 Jazz- rnuz. 18,00 Lichte muz. 18,15 Journ. week- overz. 18,25 Gram. 18.30 Parl.overz. 18,40 Gram. 18,45 Regeringsuitz.Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 lan den, aangesl. bij het Atlantisch Pact 19,00 Nws. 19,10 Gram. 20.00 Klankb. n.a.v. de 80ste verjaardag van Z.H. Paus Pius XII 20,20 Rep. uit Rome bij gelegenh. v.d. 80ste verjaard, van Z.H. Paus^ Pius XII 20,35 De gewone man 20,40 Gevar.progr. plm. 22,05 Cabaret 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15 Nws. in Espe ranto 23,22 Dansmuz. 23,45-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m. 11,45 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13.00 Nws. 13,15 Radio-almanak 14,30 Journ. 15,00 Gram. 15,4o Idem 16.00 Accordeonrecital 16,15 Gram. 16,30 Accordeonrecital 16,45 Eng les 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,20 Lit. ge zangen 17,30 Orgelrec. 18,15 Zang 18,30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20,00 Cabaret 21,00 Amus.muz. 21,30 Verz.progr, 22,00 Nws. 22,15 Gram. 23,00 Nws. 23,05- 24,00 Lichte muz. BRUSSEL 484 m. 12,15 Lichte muz. 12,55 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Verz.progr. 14,00 En seconde audition 16,00 Opera- muz. 17.00 Nws. 17,15 Ritm.muz. 18.38 Gram. 19,05 Uw progr. 19,30 Nws. 20,00 Gevar.progr. 22,00 Nws. 22,15 Lichte muz. 22,55 Nws. 23,00 Lichte muz. 23,55 Nws. NTS: 20,00 Journ. en weerber. VPRO: 20,15 Vragenbeantw. 20,25 Het kleinknui- stenens. Cruys Voorbergh 21,15 Pauze 21,18 Litterair cabaret FRANS-BELG: 18,45 Testbeeld 19.00 De avonturen van kapt. Galant 19,10 Toute la Télévision 20,00 Act. 20,15 Nws. 20.40 Le Nid, van André Birabeau plm. 22,30 Cabaret. Hier na: Wereldnws. VLAAMS-BELG.: 17,00-18,00 V.d. jeugd 19,31 Nws. 19,45 Panorama 20,20 Aangename kennism. m. Fanny Blankers-Koen 20,45 Nwe films 21,25 Feuilleton 21.50 Taptoe 22,15-23,00 Eurovisie: Volleybalwedstr. Frankrijk Hongarije te Parijs. De oostberlijnse grenspolitie heeft bijna 2.000 boeken in beslag genomen die „westelijke prullectuur" worden genoemd. De boeken, die oost-Berlijn waieh binnengesmokkeld, werden in beslag genomen op grond van een wet ter bescherming van de jeugd. Oostduitse bladen hebben herhaalde lijk geklaagd, dat westelijke strip verhalen en misdaadromans veelvul dig in oostberlijnse scholen circu leren. De oude Antwerpse postbaan zal vanaf de Spie tot aan het pompsta tion van de Waterleiding worden voor zien van een klinkerwegdek. Met de werkzaamheden wordt zo spoedig mogelijk begonnen. In elk geval zal de weg vóór de opening van het Bos- bad Hoeven geheel klaar zijn. eerst iets gemerkt had van lenden schot. ''^j^u*zen<l pond!" riep hij uit. „Wel, de man is een dief! Joyce, vijf- dmzend Pond! En een leugenaar! Hij geeft toe dat hij leugens verteld heeft over de jonge Lathom. Ik ben in mijn hele leven nog niet zo geschokt geweest. En de rente van al dat geld sinds juni? Heb ik daar ook geen recht op? Bedoelt hij dat, als hij zegt dat hij zich overlevert aan mijn ge nade? Ik weet waarlijk nog niet of ik wel genadig zal zijn Toen deed hij een buitengewone concessie. Joyce, we moeten werkelijk de jonge Lathom laten merken kijk, ik zit rechtop in bed en voelde hele maal niets, toen ik mij bewoog zo als ik zeg, we moeten de jonge Lat hom laten weten dat hij hier kan ko men om naar zijn kopie te kijken. We kunnen wat dat betreft toch niet minder edelmoedig zijn dan Crad- dock. Maar ik ben zeer aangedaan; ik weet werkelijk niet wat ik er van denken moet. In elk geval, ik wil nu mijn bad nemen. En kijk de treinen naar Torqai eens na, mijn beste! Je grootmoeder en de jonge Lathom kun- 55 Een onverwachte cheque is voor ie dereen, behalve misschien voor een oververzadigde Croesus, een aangena me gebeurtenis. ,,Geef hem mij," zei hij. ,,Ik vraag me af, waar die betrekking op kan hebben." Hij keek er naar. Joyce," riep hij uit, wat ben je geweldig langzaam; lees dan toch. Ik weet niet wat dit moet beteke nen." <.v Joyce las: „Hierbij sluit ik in een cheq 'e voor vijfduizend pond, de rest v«_n het bedrag dat ik in werkelijkheid van meneer Ward ontving voor uw Rey nolds. Met betrekking tot de maat regelen die u wegens mijn handels wijze zult nemen, lever ik mij on voorwaardelijk aan uw genade over Ik moet u ook mededelen dat mijn beweringen omtrent het karakter van Charles Lathom niet op waar heid berustten. Ik neem ze onvoor waardelijk terug!" Phiilp maakte een vluggere bewe ging. dan hij gedaan had sinds 's morgens half tien nu drie dagen. geleden, het ogenblik wj arop «hij het nen komen, als wij terug zijn. Wer kelijk, zelfs als ik mij beweeg, voel ik helemaal geen pijn, alleen maar een beetje stijfheid. Ze zeggen dat een grote schok soms miraculeuze dingen uitwerkt..." Joyce kwam nooit helemaal achter de aard van de schok; soms leek het alleen redelijk aan te nemen dat het een vreugdeschok was, te weeg gebracht door de onverwachte en aanzienlijke som gelds; soms dacht ze dat het een schok van schrik was, door de openbaring van het karakter van hun reisgenoot; het enige zeke re was dat het lendenschot verdween en dat ze twee dagen later afreisden naar Torquai. TIENDE HOOFDSTUK. Het was de eerste dag van de aca demie-tentoonstelling; er werden al leen genodigden toegelaten. Heel de morgen en middag was er een voort durende stroom van bekende perso nen door de poorten in- en uitgegaan en de geheimzinnige mensen die aan de pers meedeelden, wie er waren en hoe ze gekleed waren en met wie zij gepraat hadden, moesten een zware dag hebben gehad, want iedereen was heel aardig gekleed en praatte op gewondener dan gewoonlijk met ie der ander. Er was werkelijk een bui tengewone drukte die, deze keer, in verband stond met de voorwerpen die, tenminste in naam, al die men sen bij elkaar bracht. De menigte had het namelijk niet zo zeer druk met zichzelf (wat anders de gewoon te is) als met iets anders. Zelfs het zien van Akroyd, die pas in de adel stand verheven was, en die stond te praten met Tranby (wie die eer niet te beurt was gevallen) wekte veel minder de aandacht dan verwacht mocht worden en allerlei mensen, waarmee hij gewoon was te praten op deze dag, gingen haastig langs hem heen, hoewel hij een zeer in het oog vallende plaats innam vlak voor een geweldig groot doek achter in de zaal. Maar iedereen liep door met een catalogus in de hand, niet kijkend naar hem, maar naar de nummers van de schilderijen. Hij was eventjes geneigd dat toe te schrijven aan een aanval van jaloezie of aan natuurlij ke bescheidenheid; maar het duurde niet lang of hij bemerkte dat er nog iets gewichtigers aan de hand was dan hij zelf. Gelukkig verscheen Crad- dock en Sir Frederic legde beslag op hem. ,,Is er iets aan de hand, Crad- dock?" vroeg hij. ,,Ja, dank u, mijn Lady is er heel blij mee. Maar er is een ongewone opgewektheid in de lucht vanmorgen. Is het een schilde rij, of een potentaat, of een balletdan seres? Ah, daar is de jonge Arm strong! Armstrong, ik hoop dat je vanavond naar de honderdste voor stelling zult komen. Ik zal een speech- je over je houden als er gehaald wordt. Je vrienden zullen jou trou wens ook wel voor het voetlicht roe pen." Frank keek Craddock een ogenblik strak aan en besloot hem te kennen. ..Hallo, Craddock!" zei hij. ..Wat wil je me geven voor mijn portret, of doet u geen zaken in deze heilige hallen? Nee, Akroyd, ik kom vanavond niet, al dring je nog zo aan. Tot ziens; ik ga weer bij mijn portret staan. Het is geweldig vermakelijk! Charles is er bovenop, niet, Crad dock?" Charles was er zeker bovenop. Want hij alleen was de reden dat al die mensen zichzelf vergaten in hun opwinding over hem en zijn werk. Hij was als een nieuwe verbazingwekken de ster aan de artistieke horizon ver schenen en alle ogen keerden zich naar hem toe. Meneer Hoskyns had tever geefs, tenminste voor het ogenblik te vergeefs zijn laatste meesterstuk „Engelenzang" geschilderd, waarin de heerlijkheid van de avondzon door een gekleurd raam viel op het hoofd van een meisje en profiel dat met open mond, voor een orgel zat, terwijl vier verbijsterde mensen haar aan stonden te staren in een kamer die louter marmer was en gepolijst brons en parelmoer. Tevergeefs waren er hectaren heide, en Schots vee, en ber kebomen, en beekjes; tevergeefs hin gen er rijen portretten aan de muren te glimlachen van deftige zakenlui in geklede jassen met de kentekenen van hun waardigheid naast zich, af tot de dartele jonge dochters van landjonkers toe. Er waren drie cen tra van belangstelling, een in de twee de zaal, een tussen de grote meester werken, en een in de volgende zaal. Bij de meesterwerken hing het por tret van de moeder van de kunste naar; in de volgende zaal troonde mevrouw Fortescue dapper naast haar gelijkenis om er gelukwensen in ontvangst te nemen; in de twee de zaal worstelde meneer Frank Armstrong met zijn stuk en keek hij lelijk. Het was werkelijk een geweldig sukses. Iedereen wenste dadelijk de schilderijen van Charles te zien en zodra men dat gedaan had, zei men zijn vrienden er ook heen te gaan. Craddock was volledig hersteld na de pijnlijke operatie, waarvan in het vorige hoofdstuk sprake is ge weest. Wel was hij nog een keer in gestort toen hij van mevrouw Wrough- ton een briefje had gekregen, gesteld in de derde persoon, waarin werd medegedeeld (zonder opgaaf van re den) dat zij onmogelijk bij hem kon komen dineren, toen hij haar dat ver zocht had; maar het bleek al spoedig dat niemand de bedoeling had, zelfs mevrouw Wroughton niet, om zijn operatie wereldkundig te maken. Én met zijn herstel was een zekere schaamte gekomen over wat hij ge daan had. Wel was die schaamte in nig vermengd met schaamte over het feit dat hij betrapt was, maar ze be stond toch, hoewel de betrapping no dig was geweest om ze tot leven te wekken. Ze was zwak en klagelijk, maar ze leefde. En vooral deze morgen groeide en gedijde zijn schaamte (even als zijn herstel) terwijl hij keek naar de drie prachtige doeken die de hele wereld stond te bewonderen. Er was weinig onder de zon dat hij vereerde; maar hij was altijd bereid zijn knie te bui gen voor het genie en het leek hem dat van alle gemene streken, waartoe zijn geldzucht of zijn egoïsme hem ooit hadden overgehaald, zijn laster lijke praatjes omtrent Charles de erg ste was geweest. Hij had de bezit ter van het talent dat zo'n eerbied afdwong, dat hij bij al zijn kromme wegen altijd gehuldigd had, belogen en bedrogen. En nu deze drie sterren om zo te zeggen omgeven waren door de effen donkere nacht van gering ta lent en min of meer misplaatste werk zaamheid, was het gemakkelijker om te oordelen over hun stralende hel derheid. Maar hij probeerde zich toch niet te verontschuldigen door zich wijs te maken dat hij vroeger geaarzeld had hun waarde te erkennen. Van eerst af aan, vanaf die zomermorgen nu bijna een jaar geleden, toen hij bij de waterkering van Thorley stond, wist hij dat er een groot talent in op komst was... Hij had een gevoel als of hij betrapt was, terwijl hij Ve lasquez zakken rolde. En toch was toendertijd d^ beko ring zeer groot geweest. Evengoed als het onmogelijk was het genie van Charles aan te zien voor een twee derangs-talent, evenzeker wist Crad dock dat hij zelf verliefd was ge weest op Joyce, toen hij er zo gemak kelijk en zo gemeen in geslaagd was om voor een tijd opzij te zetten, wat hem in de weg stond. Hij had ge hoopt zijn eigen overwinning gemak kelijker te maken; maar wat hem betreft, waren al zijn moeiten ver geefs geweest en had hij zijn gemeen heid evengoed achterwege kunnen la ten. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3