ZmSAUSIE SKETCH Wijzigingen in woningbeleid niet onverdeeld gunstig ontvangen De arbeid der gehuwde vrouw Arbeidsvoorziening in de Zeeuwse landbouw monter en toch MOOIE HANDEN Jubileum bij de bootdiensten in Vlissingen KAV-enquête met verrassende antwoorden EERSTE INDRUK van een nieuw besluit Continu-bouw wordt nu belangrijk Inspecteur Vierhout in V silver Landbouwschap ontwierp een aanvullingssysteem Verdacht van diefstal Noord-Bevelands isolement Intern isolement in Zeeuwsch- Vlaanderen Busdiensten stopgezet 80 ct vers in- ccllopliaan Het probleem in bisdom Breda is vooral n economisch probleem Walcheren MIDDELBURG Zuid-Beveland GOES OOSTBURG Z-Vlaanderen AXEL AGENDA Heden Morgen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 2 MAART 1956 Het nieuwe systeem voor wo ningtoewijzing is uit de bus ge komen. Minister Witte heeft een lijvige brief daarover aan de ge meentebesturen gezonden en de vroede vaderen hebben daarin bevestigd gezien, dat het bouw volume voortaan afgestemd zal worden op de capaciteit per streek of per provincie. Ook de gemeentebesturen van de klei nere gemeenten hebben die brief gehad en vele Zeeuwse en west- Brabantse burgemeesters zullen daarbij ongetwijfeld gedacht hebben aan wat wij destijds in de krant „stille arbeisreserve" noemden. Er staan heel wat meer bepalin gen in het ministeriële schrijven, maar die wijziging t.a.v. de bepa ling van bouwcontingenten is er toch wel een heel* belangrijk element in. Niet alleen omdat er voor verschil lende kleinere gemeenten kansen in zitten tot snellere oplossing van de woningnood, maar ook omdat nu het eigen Inititief van de gemeente weer meer aan bod komt. Hoe is de eerste indruk bij de ge meentelijke autoriteiten? Na/r meer dan een eerste indruk kan men nog niet vragen, want het ambtelijk stuk zal, populair gezegd, nog wel „voet angels en klemmen" in zich bergen. Onverdeeld gunstig is die eerste in druk niet. Er zijn verschillende bur gemeesters van plattelandsgemeenten, die er dé oplossing nog niet in zien en die het vet van de woningbouw meer in andermans schotels zien dan in de hunne. Wat kan het bezwaar zijn tegen 'n contigentering, die niet alleen reke ning houdt met de streekcapaciteiten maar die er zelfs op zal zijn afge stemd? Op het eerste gezicht lijkt het, of de gemeentebesturen het nu maar voor het zeggen hebben. Maar voorlopig zien de burgemeesters het nog niet zo. En dat lijkt ons maar goed ook, want het is sterk de vraag of zo'n basis tot een redelijk verde lingsschema zou leiden. In west en midden Brabant, en waarschijnlijk elders ook wel, kent men kleine plat telandsgemeenten die van oudsher een groot aantal bouwvakkers tot hun in gezetenen rekenen. Gaf de plaatselij ke bouwcapaciteit' nu de doorslag, dan zouden die gemeenten, in het to taal beeld gezien, een onevenredig groot deel van het bouwvolume in de wacht slepen. Maar de minister spreekt in zijn nieuw goedkeurings- beleid dan ook van streekcapaciteit en dat is ook, waar wij meermalen voor gepleit hebben. CONTINU-BOUW. De richting waarin het zal moeten gaan ia feitelijk al gewezen. De vier grote Brabantse steden, Breda, Til burg Den Bosch en Eindhoven, hebben het voorbeeld gegeven door een plan in te dienen tot continu-bouw. We hebben bovendien enkele dagen gele den al gewezen op een soortgelijk plan, dat vanwege Bergen op Zoom, Roosendaal, Oudenbosch, Etten-Leur, Rucphen en Oosterhout in de maak is. Daar zal het in de toekomst meer en meer heen moeten. Het gaat er nu voor andere plaatsen maar om, goedwillende partners te vinden die mee samen willen gaan op basis van ponds-pondsgewijze verdeling. Toegegeven, het ligt niet allemaal zo gemakkelijk als het hier wordt neergeschreven. Zo zal volgens het nieuwe goedkeuringsbesluit geen af zonderlijk subsidiecontingent meer worden toegekend voor industrie. Maar als in een bepaalde streek nu een of nicer sterk industrialiserende gemeenten liggen, waar zal het me rendeel van het bouwvolume dan heen gaan? zo vragen sommige bur gemeesters zich af. Zal onze bouw capaciteit dan niet gebruikt worden ten bate van de industrialiserende gemeenten in de buurt? Zo rijzen er meer vragen. Zal het „systeem-Am- sterdam", het ronselen dus van bouw vakkers, geen opgeld maken? En dat ging dan nog via aanbiedingen van woonruimten e.d., maar zullen ook de zwarte lonen niet nog zwarter wor den en van nog meer invloed gaan zijn, nu ze een belangrijk element in de waardebepaling van de bouwca paciteit van een stad of streek kun nen gaan worden? Waar moeten ty pisch agrarische gemeenten heen, die aan het ontwikkelingsgebied grenzen, of die rondom in de industrie zitten? Van hoeveel invloed zal de komen de woningtelling zijn? IN IEDER GEVAL VOORDEEL. Over deze en andere zaken breken gemeentebesturen zich nu het hoofd en een vaste beleidslijn zien ze nog niet. Typisch vonden we de uitdruk king van een burgemeester, die ons met een variatie op een bekend ge zegde zei: „De circulaire van de mi nister zal wel niet zo mooi zijn als ze wordt opgediend" Maar alles bijeen: nu het initiatief meer naar het gewest is verlegd, nu het arbeidsreservoir vollediger kan worden uitgeput en de eigen kracht van de streek tot gelding kan ko men, nu zou het al gek zijn als er geen voordeel uit te behalen valt. Ten slotte, wanneer dank zij dit systeem, waar dan ook, meer woningen ge bouwd kunnen worden, dan zal dat uiteindelijk het geheel ten goede ko men. (Advertentie) (Advertentie) De sympathieke inspecteur van de provinciale bootdiensten te Vlissin- gen, de heer G. Vierhout, is gisteren letterlijk en figuurlijk in de bloemen gezet, bij gelegenheid van zijn zilve ren ambtsjubilé. Hoewel de jubilaris aan 'n bescheiden viering in de hui selijke kring de voorkeur gaf boven een meer spectaculaire, heeft men hem ook daar weten te vinden en men maakte zo de dag voor hem tot een onvergetelijke. Reeds in de och tend kwam de dir. van de bootdien sten, mr. Nieuwenhuis, in gezelschap van de heer v. Poelje, lid van Ged. Staten, die zich speciaal met de boot diensten bezig houdt en de heer v. Tuinen, chef der eerste afdeling der griffie, om de heer Vierhout te com plimenteren. Speciaal mr. Nieuwen huis heeft uitdrukking gegeven aan de waardering welke men heeft voor de eminente wijze, waarop de jubila ris zijn verantwoordelijke taak opvat en uitvoert, met een toewijding, die voorbeeldig is. Ook roemde spr. de grote deskundigheid van de heer Vierhout en sprak de wens uit, dat hij nog velt jaren zijn kracht en Nu het werk in de landbouw weerl toeneemt heeft het Zeeuwse land bouwschap zich bezig gehouden met de vraag hoe het dit jaar met de arbeidsvoorziening zal gaan. Vooral in de gebieden waar zich regelmatig een tekort aan arbeids krachten voordoet, moet thans wor den nagegaan, hoe groot dit tekort vermoedelijk zal zijn opdat al het mogelijke kan worden gedaan om ar beiders van elders in te schakelen. Zo is er b.v. een redelijke kans, dat een groep arbeiders uit Stave- nisse en omgeving bereid zal worden gevonden om een geheel seizoen in Schouwen-Duiveland te gaan werken. Met een aantal werkgevers is reeds contact opgenomen, en het laat zich aanzien dat over en weer voldoende animo aanwezig is, om een aantal arbeiders voor een geheel seizen aan de betreffende bedrijven te binden, waarmede zowel de werkgevers als de werknemers zijn gediend. Op deze wijze kunnen veel moeilijkheden wor den voorkomen. AANVRAGEN INDIENEN. Daarnaast bestaat de mogelijkhied dat, bij eventuele tekorten in de top- perioden, colonnes worden ingezet. Deze colonnes bestaan echter prak tisch uit ongeschoolde arbeiders, zo dat het aanbeveling verdient om te trachten goede landarbeiders voor langere tijd te werk te stellen. Veel kan er gebeuren mits de aan vragen tijdig worden ingediend. Ook voor andere gebieden kan een dergelijke regeling worden getroffen, mits er voldoende interesse bestaat en de aanvragen tijdig worden inge diend. De praktijk heeft nu eenmaal geleerd, dat men met een regeling als hiervoor weergegeven niet moet willen beginnen als het werk reeds aan de gang is. De arbeiders zijn dan niet meer beschikbaar. Aanvragen kunnen worden inge diend bij de plaatselijke commissies die de nodige gegevens verzamelen en deze doorgeven aan het secreta riaat te Goes. Met medewerking van het districts bureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland kan, op grond van de tussen de directie voor de Arbeidsvoorzie ning en het landbouwschap getroffen regeling, tegemoet worden gekomen in de kosten van vervoer, huisves ting, reisuren e.d. zodat de extra kos. ten tot het uiterste worden beperkt. Deze regeling is er in het bijzonder op gericht, om, middels subsidiëring van reeds genoemde kosten, landar beiders voor langere tijd van werk te voorzien, op bedrijven die, door bij zondere omstandigheden, zelf niet in de gelegenheid zijn om arbeiders uit eigen omgeving aan te trekken. Het gaat in deze in feite om aanvulling van de vaste kern die reeds op de bedrijven aanwezig Is. toewijding aan de bootdiensten mag geven. Daarna overhandigde hij de feeste ling de bekende enveloppe en nog een persoonlijk geschenk. Heel de dag door had de heer Vier hout persoonlijke en schriftelijke ge lukwensen in ontvangst te nemen en bloemgeschenken kwamen even veel vuldig binnen. Bijna 'het gehele per soneel vond gelegenheid de zo ge ziene chef even d-e hand te drukken. De heer Vierhout, Vlissinger van geboorte in 1900 zag hij er het levenslicht haalde zijn rang als machinist op de grote vaart en ging in die functie in 1931 over naar de provinciale bootdiensten, waar hij regelmatig werd bevorderd pr. in 1947 zijn tegenwoordige functie als inspecteur kreeg. De 25 jaren 'bij de bootdiensten doorgebracht vormen de meest be wogen periode in de geschiedenis van die diensten. Eerst stelden de oor logshandelingen de leiders dagelijks voor nieuwe problemen en bij de be vrijding was dit niet veel anders. Veel van het schepenmateriaal werd toen verwoest, wat te erger was. omdat het verkeer steeds toenam. Ook het onderhouden der verbindin gen, nadat Walcheren blank stond, bezorgde de heer Vierhout heel wat kopzorgen. Na de oorlog, tot heden toe, wordt alles van de leiding ge vergd om met de betrekkelijk kleine vloot, de stormachtige ontwikkeling van het vervoer bij te houden. Hoe 'het werk ook toenam, rustig gaat de heer Vierhout zijn gang. Nooit is hem iets te veel en steeds weet hij het beste er van te maken. Zich zelf ontziet hij daarbij niet. Toen i.l. zondag de „Hendrik" pech had met zijn machinerie, was het de heer Vierhout, die terstond naar Kruiningen toog, om het herstellings werk te organiseren. Hoewel niet begeerd, zullen de overtuigende blijken van erkentelijk heid, welke de heer Vierhout gisteren mocht ontvangen, hem toch veel vol doening hebben gegeven. Twee personen aangehouden M. G.. wonende in Tholen deed bij de politie aangifte van vermissing van een bedrag van f 100,en een bedrag van 150 Belgische francs, uit zijn por tefeuille. Als verdacht van deze dief. stal werden door de recherche aange houden A. D. uit Bergen op Zoom en G. A. uit Steenbergen. Beiden werden ingesloten. (Advertentie) Thans een ruime "J P comfortabele wagen (J v.a. 6375.- R A stgn(J no |Q Official D.K.W. Dealer Garage C. Meyer Zonen, Wassenaarstr. 10-12, Tel. 653, Bergen op Zoom Garage van Dongen-Jonkers, Wilhelminasingel 42, Tel. 5544-5545, Breda Automobielbedrijf Verhoeven, Brugstraat 34, Tel. 3768, Roosendaal. Imp. Hart Nibbrig Greeve N.V. Parkstraat 91 - Den Haag Ook gisteren was het tussen Kort- gene en Wolfaartsdijk nog één ijs massa en was er van hervatting van de dienst met de „Noord Beveland' nog geen sprake. Reikhalzend wordt uitgezien naar de sleepboten, die van Terneuzen uit door het provinciaal bestuur te hulp zijn geroepen, maar die ontmoeten in het kanaal door Z- Beveland nog zoveel ijs-weerstand, dat ze slechts traag vorderen. Noord- Beveland heeft nu alleen communi catie met Walcheren, via Kamper- land-Veere en met Zuid-Beveland via het kleir.e scheepje, dat weer tussen Katseveer en Kats vaart. Zeeuwsch-Vlaanderen is thans overgeleverd aan een intern iso lement, aangezien deafsluiting van vele wegen door water schappen, polders, gemeenten en provincie bevolen, de bus ondernemingen heeft genood zaakt tot het voorlopig stopzet ten van enkele diensten. Oost- en west - Zeeuwsch - Vlaan deren zijn daardoor niet meer per bus verbonden. Vanaf Driekwart tot Schoondijke zijn de wegen voor zwaar verkeer gesloten. De dienst tussen Hoek en Philippine is eveneens stopgezet en verder worden niet uit gevoerd de diensten Perkpolder-Os- senisse, Mariadijk-Walsoorden, Hulst - Graauw en Axel-Sas van Gent via Westdorpe. Verschillende gemeenten zijn dus geheel geisoleerd. Andere diensten konden door omlegging uit gevoerd blijven. Bestrijding aspergevlieg In verband met de bestrijding van de aspergevlieg worden de telers van asperges aan het volgende herinnerd. Alle percelen, waarop zich asperge, planten bevinden, die in de toekomst niet meer worden gestoken, moeten voor I april a.s. op zodanige wijze worden behandeld, dat de asperge planten w orden gedood. (Advertentie) telt zijn trouwe rokers met honclercltluizenden. Weet UT waarom?Omdat hij groed is! De KAV van het bisdom Breda boekt zeer veel sukses met een enquête on der de arbeidersvrouwen over de arbeid van de gehuwde vrouw. Bij de dio cesane leidster van de KAV, mejuffrouw A. Kessel, stromen nu van dag tot dag de antwoorden binnen. Het zijn teer vaak frappante antwoorden. Wie kunnen beter dan de arbeidersvrouwen een oordeel velen over de arbeid van de gehuwde vrouw Het onderwerp heeft de laatste maanden in het middel punt van de belangsteling gestaan. Vandaar, dat het nu voor de KAV zo enorm belangrijk is te beschikken over een grote hoeveelheid materiaal. Het is weliswaar nog zeer vroeg conclusies te trekken uit deze enquête, maar bij voorbaat kan worden gezegd, dat (en dit blijkt uit de antwoorden) de moeders van de gezinnen hun grote verantwoordelijkheid voldoende begrijpen, dat zij geen arbeid buitenshuis accepteren, als dat niet noodzakelijk is en dat de huis vrouwen zonder of met slechts een enkel kind graag bijverdienen om daardoor over een wat royalere beurs te beschikken. twee kinderen vertelde ronduit er wat bij te willen verdienen, omdat haar man onvoldoende verdiende. Weer een andere moeder wenste niet uit wer ken te gaan, omdat zij het vroeger ook beroerd vond als moeder niet thuis was, als zij thuis kwam. Haar eigen kinderen wilde zij dit leed be sparen. ALGEMENE INDRUK ,.DE VEROVERING VAN DE MOUNT EVEREST". ,.De verovering van de Mount Everest", de rolprent, die het Aard rijkskundig Jeugdcentrum gisteren en vandaag voor leerlingen van het middelbaar en voortgezet onderwijs vertoonde en vertoont, is een boeien de en in hoge mate interessante do cumentaire over de succesvolle be klimming van 's werelds hoogste top, gelegen in de Himalaya, het dak der aarde" tussen Nepal en Tibet. De vraag waarom men deze berg wilde overwinnen de voorberei dingen, de dragers, voedsel, zuurstof- apparatuur hebben heel wat gekost! heeft een klassiek geworden ant woord gekregen: „Eenvoudig, omdat de berg er is". Zilveren jubilé inspecteur Heidemij De heer J. Aartsen. inspecteur Zee land van de Heide-mij, was gister 25 jaar aan deze instelling verbonden en is bij die gelegenheid op impone rende wijze gehuldigd. De adj. directeur van de Ned. Hei demij te Arnhem, ir. Franken, die als cultuureonsulent voor Zeeland, enige jaren met de jubilaris samenwerkte, was expres naar Goes gekomen om de heer Aartsen namens de directie te complimenteren. Spr. memoreerde hoe de jubilaris in 1948 naar Zeeland kwam en baanbrekend werk verricht te op Walcheren; een belangrijk aan deel kreeg hij vervolgens bij de in poldering van de Braakman, om, na de februari-ramp, zijn energie aan de andere Zeeuwse eilanden te geven. Spreker prees de kwaliteiten van hoofd en hart, welke de heer Aart sen bezit en schonk hem, behalve „de enveloppe" ook een prachtige pla quette. Ir. Djjkstra sprak zijn gelukwen sen uit namens de jubilé-commissie van heel Nederland en offreerde hem een radiotoestel voor de auto van de heer Aartsen. Ir. Scheer trad als woordvoerder óp van het personeel in het ambts gebied Zeeland en overhandigde een elektrisch scheerapparaat. Voor mevr. Aartsen waren er bloemen. De jubilaris dankte voor geluk wensen en geschenken en hoopte nog vele jaren in Zeeland te kunnen werken. Van vijf tot zeven uur werd in het kantoor der Heide-mij. een drukbe- zochte receptie gehouden, waarop het honderd mar. sterke personeel aanwezig was en de dag werd beslo ten met een feestelijke avond in ,.de Landbouw". DE EERSTE PARIJSE MODESHOW. Van de fa. Poley alhier vernamen wij, dat zij erin geslaagd is, om met medewerking van Maison Bonsoac uit de Franse hoofdstad, in april de eerste Parijse modeshow te Goes te kunr.en geven. Talrijke exclusieve modellen zullen met zwier voor het voetlicht ge bracht worden door bekende man nequins. Met behoud van de Frar.se charme zijn japonnen en ensembles aangepast aan de Nederlandse smaak. D« show wordt gegeven ir. hotel de Korenbeurs. 's-H.-Hendrikskinderen Toen de bestuurders van de KAB- Sint Willebrord op de centrale raads vergadering in november op. Bouvig- ne het probleem van de arbeid van de gehuwde vrouw naar voren brach ten, delegeerde het diocesane bestuur deze kwestie aan de nationale KAB, die de zaak in eerste instantie bekeek en geloofde, dat de KAV-organisaties van de bisdommen hier eens een spe cifieke taak hadden. De diocesane K A V.'s zouden er immers met een enquête te houden wellicht achter kunnen komen hoe het met de arbeid van de gehuwde vrouw was gesteld, welke motieven de vrouwen aanvoer den om buitenshuis te gaan werken en wat dies meer zij. De KAV van het Bisdom Breda zond half januari 7000 formulieren uit, waarvan de beantwoording aan de KAV-leden werd overgelaten. De ani mo om een antwoord in te sturen bleek zeer groot te zijn. Gevraagd werd om de leeftijd van de gehuwde vrouw, om het beroep van de man, de samenstelling van het gezin, of de vrouw een volledige dagtaak had aan de opvoeding van de kinderen en de zorg van het gezin, of men buitens huis werkte, waarom niet of waarom wel. Op hun formulier vulden de vrou wen verschillende antwoorden in. Een moeder van acht kinderen achtte het eenvoudig onverantwoord om het ge zin alleen te laten. Een moeder van tien kinderen vertelde meer dan een dagtaak te hebben aan de in standhou- ding van haar gezin, een moeder van Ofschoon het, zoals gezegd, nog vroeg is conclusies te trekken, kan toch een algemene indruk over deze enquête worden weergegeven. Het blijkt, dat toch alleen die vrouwen buitenshuis aan de slag gaan, wanneer het min of meer noodzakelijk is. Of wel verdient de man in een bepaald gezin niet voldoende ofwel is het uit keringsbedrag bij ziekte te klein. Het schijnt, dat de vrouwen er een gezonde mentaliteit op na houden. Doordat de mannen vaak te weinig verdienen (hetgeen zij veroordelen, want de man moet de kost kunnen verdienen) trekken zü er op uit. Het probleem van de arbeid van dc ge huwde vrouw is, zo komt het voor, in het bisdom Breda vooral een econo misch probleem. Nog een andere indruk krijgt men van deze enquête. Het blijkt dat de naastenliefde nog lang niet dood is. Er zijn zeer veel moeders, die buitens huis werken om een groot gezin te helpen, ergens een babywas doen of op een ander- manier bijspringen. Als alle antwoorden binnen zijn gaat mejuffrouw Kessel een rapport samenstellen. Het zal een lijvig rap port worden en een rapport, waarvooi ook op hoger niveau zeker belang stelling zal bestaan. JAARVERGADERING EMM De coöp. kolenvereniging E.M.M, kwam onder voorzitterschap van de heer Jac. de Schipper in jaarverga dering bijeen. De heer de Schipper die niet minder dan 30 jaar lang bestuurslid van de vereniging is ge weest, waarvan 20 jaar voorzitter, stelde zich niet meer voor een be stuursfunctie beschikbaar. In zijn plaats werd gekozen de heer W. J. v.d. Berge, die de scheidende in har telijke bewoordingen toesprak. De heer de Schipper werd benoemd tot erelid. Voorts werd afscheid genomen van de heer Jac. Snoodijk, die de vereni ging lange tijd diende als secretaris penningmeester. Besloten werd voor deze vacature sollicitanten op te roe pen. De vereniging telt thans 80 leden. Rilland-Balh RAADSVERGADERING. Vanavond vergadert de raad. Er komt een verzoek van het B.A. aan de orde om subsidieverhoging en een zelfde verzoek van de KNAC. Voorts zal er eeq vertegenwoordiger moeten worden aangewezen voor de vergade ring van de N.V. Waterleidingmij. „Zuid-Beveland" te Goes en de ont sluiting van het nieuwe uitbreidings plan zal besproken worden. Versoke VORSTSCHADE VOOR DE OESTERKWEKERS. Nu de Ooster-Schelde weer geheel ijsvrij is hebben de oesterkwekers ge legenheid gekregen om gedeeltelijk de schade eens op te nemen. De broed- pannen die zich in de overvloeiende putten bevinden, hebben door de zwa re ijsmassa's veel schade opgelopen In elkander gedrukt en gebroken zijn deze niet alleen verloren maar geven veel werk bovendien. Naar schatting zijn 20 a 25 pet. van de pannen ver loren. Ook de zeven, gevuld met con sumptie- en zaaioesters. hebben :n de buitenputten veel geleden. Niet alleen dat veel zeven totaal vernield zijn, maar ook zijn veel oesters uit deze zeven door het ijs weggevoerd. Aan de dammen van de putten werd in vele gevallen belangrijke schade toegebracht. Zo te zien lijkt de toe stand op de percelen mee te vallen. Wel blijkt zich op de gronden veel zand te vinden. In hoever dit van invloed zal zijn op de oesters is nog niet te zeggen. De meeste sterfte kan nu pas gaan optreden. De oesters zijn nog zwak en hebben moeite het zand dat ze binnen hebben gekregen weer kwijt te raken. De consumptie oesters in de binnenputten hebben weinig van de vorst geleden Zanddeel- tjes komen hier niet voor, daar het water eerst door het ijs moest komen en zodoende geheel zuiver was. Graauic Uitstekend geslaagd Van 18 tot 28 februari werd door twee paters Redemptoristen de H. Mis sie gepreekt in onze parochie. Men had het weer niet mee om naar de kork te gaan, maar niettegenstaande de barre kou was het bezoek aan de morgen, en avondoefeningen abnor maal groot. Speciaal in de avondpre- ken was het geweldig druk; dan was er geen zitplaats in de kerk onbezet. De machtige predikaties van de in den lande zo bekende kanselredenaar pater Jonckbloedt droegen daar niet weinig toe bij. De verwarming in onze kerk heeft bewezen in staat te zijn het gebouw op temperatuur te brengen zelfs bij deze Siberische kou. Al zijn er dan wel een massa kolen mee gemoeid ge weest. het was altijd een behaaglijke temperatuur in het grote gebouw. Het slot van de H. Missie was in drukwekkend. evenals de Maria-toe- wijding. Rondom het in het priester koor opgestelde schilderij van O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand stonden niet minder dan 288 kaarsen, alle door de parochianen geofferd. Sluiskil HEROPRICHTING IJSVERENIGING In café „De Brug" alhier werd een vergadering gehouden met het doel te komen tot de heroprichting van de reeds voor de oorlog bestaande ijs- vereniging 't Bosje". Bij de heroprichting sloten zich der tig leden aan. In het bestuur nemen zitting de heren A. Dourleijn (voor zitter.) C. Kuzee, (secretaris) en J. Doeselaer (penningmeester). Op deze heroprichtingsvergadering werden besproken de pacht, de finan ciële aspecten, verlichting en onder houd van de ijsbaan. Sas van Gent Openstelling badhuis Op 17 februari jl. is het nieuw ge bouwde, fraaie badhuis aan de Kerk hoflaan in gebruik genomen, zij het dan nog officieus. En het is sinds dien reeds overduidelijk gebleken, hoezeer deze inrichting in een be hoefte voorziet. De vorige week wer den nl. niet minder dan plm. 470 ba den genomen, wel een bewijs, dat men men deze gemeentelijke aan winst op prijs stelt. In het badhuis zijn 10 cellen voor het nemen van een douchebad en 2 celien voor het nemen van een zitbad. Met inbegrip van de tijd voor het uit- en aankleden wordt een tijd toegestaan van 20 minuten, voor een douchecel en van 30 minuten voor een zitbad. Het langer gebruik van een cel kost de gebruiker een tweede bad. Door de gemeenteraad is de heer R. Ch. v. Ham als badmeester be noemd, die met de gehele leiding in het badhuis is belast. MUTATIES ONDER RIJKSAMBTENAREN. Onder het korps rijksambtenaren in onze gemeente deden zich verschil lende mutaties voor door overplaat sing naar andere gemeenten. De assistent M. Dekker werd over geplaatst naar Sluis, I.&.A.de as- sitent J.H. Vincken naar Eindhoven (douane-loods Philips); de hoofdas sistent-titulair C. Czech naar Eindho ven (douane-loods NS)de assistent A.P. Rullens naar Goirle (visitatie); de hoofdassistent-titulair C. Kervink naar Harlingen (dgl); de schrijver- buiteng.ambtenaar W.F. Molenkamp naar Philippine (I.&.A.); de schrij- Ver-buiteng. ambtenaar C. Verberne naar St.Jansteen (I.&.A.) en de hoofd assistent-titulair J. Hogenstijn werd van Valkenswaard (Borkel en Schaft) overgeplaatst naar Sas van Gent. Zuiddorpe BENOEMING. Aan de r-k. lagere school alhier is tijdelijk tot onderwijzeres benoemd mevrouw Lavoir-de Clerck uit St. Jansteen. Onze school die sedert 1 januari door het vertrek van mees ter Hendriks zonder derde leerkracht was is daarmee uit de brand. JAARVERGADERING KLEUTERSCHOOL NIEUWSTRAAT Onder leiding van de heer A. H. van der Lee vond in het gebouw dezer school de jaarlijkse algemene leden vergadering plaats. Het leerlingenaan tal bedraagt momenteel 80; de kas sloot met een batig saldo van f 1384,72. Meegedeeld werd dat dank zij de kleuteronderwijswet thans een betere salariëring van het personeel verze kerd is. Uitgeloot werd een obligatie groot f 134, ten name van de heer A. F. Swets. Ds Pennings werd bij accla matie in het bestuur herkozen. Na een toelichting werd zonder hoofdelijke stemming besloten aan de gemeente raad te verzoeken over te gaan tot de stichting van een openbare kleuter school, aangezien het onmogelijk is gebleken op grond van de wet op het kleuteronderwijs een nieuw gebouw te stichten. Voor 1956 werd een nieuwe schoolgeldregeling in het leven ge roepen. Geslaagd De heer K. Mangold al hier slaagde te 's Hertogenbosch voor het diploma vakbekwaamheid voor de kleinhandel in tot verbruik bereide tabak. Clinge BESTUURSVERKIEZING SEMPER GAUDETE. De jonge muziekschool - orkest vereniging Sempter Gaudete is slechts enkele maanden oud en verkeert ze- ker in een bloeiperiode. Dezer dagen kwam het tot een definitieve vaststel ling van de nodige formaliteiten. Met algemene stemmen werden gekozen tot voorzitter Dhr. Jos Heyens; secre taris werd Mevr. M. v.d. Walle-de Rechter; penningmeesteres mevr. M. Heyens- v.d. Kelen; Commissarissen C. Hageman, P. v.d. Walle, Th. Bols- sens, Leop. Vermeulen. De heer Man- naert uit Hulst werd officieel be noemd tot directeur en ieraar van de vereniging. Kapelaan O. Gielliet, die de functie van geestelijk adviseur bekleedt, was ten zeerste verheugd over het feit, dat deze vereniging tot stand was gekomen. Reeds werden 26 leerlingen ingeschreven in de Stirh ting Zeeuwsche Muziekschool te Mid delburg. HANS V'ELU VOOR K.V.C.O. De K.V.C.O. heeft morgenavond, zaterdag, een bijzonder boeiende ge- sprekavond in de Katholieke Kring. Dan spreekt namelijk Hans Velu, in Zeeuwsch-Vlaanderen onder de ka tholieke jongeren al een bekende fi guur, over het onderwerp ..Ik was achter het IJzeren Gordijn." Op boei ende wijze zal hij verhalen van de tijd welke hij in de oost-Europese. onder communistisch regiem staande landen, doorbracht. Ook vertoont hij de films en draait hij de grammofoon platen die hij daar opnam. Ongetwij feld zal dit hoogst belangwekkende onderwerp extra veel belangstelling trekken, ook van degenen die niet bij de K.V.C.O. zijn aangesloten. „WAAR DE HEMEL ZONG". Over het algemeen worden Missie films slechts door een beperkte groep mensen bezocht. De faam van de kleurenfilm „Waar de hemel zong", welke de Witte Paters thans in het gebouw van de Katholieke Kring brachten, heeft echter gezorgd voor een volle zaal. De zeer mooie natuur opnamen van plaatsen en streken in het Heilig Land gaven sfeer aan het pelgrimsverhaal en werkten mee Jot het vormen van een vergelijking met de tijd dat Jezus daar leefde en stierf. Werkelijk een film die een leerrijke avond voor de bezoekers gaf. Biervliet SCHOOLARTS TIMMER REED TEGEN BOOM. Nabij de Driesprong moest dokter Timmer, de schoolarts van west Z- Vlaanderen van drie kwaden de min ste kiezen. Uit verschillende richtin gen kwam namelijk een tegenligger. Met flinke snelheid reed hij met zijn wagen, na' een paal geramd te heb ben, tegen een boom op. Hij zowel als zijn assistente werden gewond en na eerste hulp vervoerd. De wa gen liep grote materiele schade op. INSTUIF VOOR OUDEN VAN DAGEN. De Ned. Herv. Kerk heeft het jeugdgebouw beschikbaar gesteld voor de ouden van dagen. Deze kun nen nu twee middagen per week ge zellig samen komen. Het meubilair en de attracties zijn door de gemeen te beschikbaar gesteld, terwijl bo vendien het bakje „leut" ook niet zal ontbreken. Aardenburg DIEPVRIESINSTALLATIE TREKT BELANGSTELLING. De alhier opgerichte vriesbox-cen- trale blijkt van verschillende zijden belangstelling te trekken. Bracht me vrouw de Casembroot, de echtgenote van de Commissaris der Koningin enige tijd geleden een bezoek daar aan, thans was een gezelschap uit Zaamslag en omstreken te gast. Een 80-tal personen van de Plattelands- vrouwenvereniging aldaar was door de vereniging „Ceres' in de gelegenheid gesteld om te Aardenburg een kijkje te komen nemen. Nadien werd onder het genot van een kopje koffie in ..De Roode Leeuw" de zaak nog eens be sproken. K.V.P. FORUM. In het forum dat zaterdag a.s. ter gelegenheid van de K.V.P.-propagan- da-avond zal worden gehouden is wij ziging getreden. In de plaats van ir. G. Dikötter en J. van de Voorde die als leden van het forum zouden op treden, doch verhinderd zijn, zullen thans als lid optreden P. Vercaute- ren, fractieleider van de K.V.P. in de Provinciale Staten van Zeeland en E. van Ruijmbeke, lid van Pro vinciale Staten, beiden uit Nieuw- Namen. (Advertentie) KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de welda dige warmte verjaagt verkoudheid. GOES Grand: Onderwereld van Mcmt- martre. MIDDELBURG Electro: Simba, het teken der Mau Mau. Schouwburg: Broken Lamce. SAS VAN GENT Olympia 7.30 uur: Napoleon. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De verzon ken schat. VGISSINGEN LuxorHet brandende circus. Alhambra: Onderwereld van Montmartre. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Aftila. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uur: De engelen van de onderwereld met daarbij De duistere trap. GOES Grand: Onderwereld van Mont martre. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: 20 000 mijlen onder zee. de Bruijn's Restau rant 6 uur: Biljartwedstrijd Hamme B—Hulst. LAMSWAARDE 4.30 uur: Biljartmatch LamswaardeKloosterzande. MIDDELBURG Electro: Simba. het teken der Mau Mau. Schouwburg: Broken Lance. OOSTBURG Ledel-theater 8 uur: De bruggen van Toko-Ri. SAS VAN GENT Olympia 7.30 uur: Napoleon. TFRNEUZEN Luxor 8 uur: De verzon ken schat. Concertgebouw 8 uur: GeoT- ge veroverd de vloot. VGISSINGEN - Luxor: Het brandende circus. Alhambra: Onderwereld van Montmartre. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Butterfly.

de Stem | 1956 | | pagina 2