Visum van mr. van Empel wordt niet verlengd i IJSMASSA'S BELAGEN EEN HUIS Russische militaire attaché spionneerde De Bergse bioscoopexploitanten gaan gemeente boycotten Djakarta toont zich steeds onvriendelijker Vandaag ontslag van het kabinet Harahap? AUTHERINE LUCY door universiteit geweerd TIP„T0NIC SINDS 1706 NIET ZON K OUDE februarimaand Geen film van 2-9 maart Geen verdere verlaging van successierechten DE DOOD OP DE WEG Gedenkwaardig record Mollet vraagt volmachten r DAGBLAD VOOR Zetelverdeling nieuwe parlement nu bekend Vissersboot sloeg om - 19 doden BOKAAL VOOR DE HEILIGE VADER Veel wind Onder nieuw voorwendsel Lucio Flowers niet vervolgd Na bezoek aan Antwerpen Minister Algera was in Bergen op Zoom Toestand van de „Ecuador' werd kritiek Op heterdaad betrapt,.... Dr Wilhelm Haas heeft pech Besprekingen over Cyprus mislukt? Algerije Geen concordaat in Frankrijk Dr. v. cl. Berghe in Tweede Kamer Langzaam, maar degelijk 96e JAARGANG No. 22083 Uitgave N v Uitgevers Mij Neerlandia. Versctiijnt elke werkdag Bureaus: Breda, Reigerstraat lt> rei.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwourdelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad: c' j v Hootegem. IVli Ur A J J IM ivies. Mi B M U de Reenter L. J v t Westenue, p. V M Vercauteren Abonnementsprijs DIJ vooruitbetaling I 5.85 per Kwartaal per post 6.55, per week (uitsluitend bu met post- besteil.) t 0.45 Incasso word' berekend. Losse nummers 13 ct Rost! ek no 27884L Voor God, Koninffin en Vaderland V R IJ D A G 2 MAART 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOKS. Westsingel 98. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele toon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, NooMst^a^^Tel__2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel no^35) Aan de vooravond van zijn aftreden men verwacht dit be sluit vandaag heeft de Indonesische regering nog een daad weten te stellen, die de verhouding met Nederland opnieuw on aangenamer maakt. Minister Anak Agung deelde aan de pers mee, dat het kabinet besloten had, het bezoekersvisum van mr. van Empel niet te verlengen. Dit visum loopt 11 maart af. Mr. van Empel was door de Nederlandse regering aangewezen als verdediger van Jungschlaeger en Schmidt, doch de rechter wei gerde hem tot de zittingen toe te laten. Wel mocht hij, buiten de rechtszaal, mevrouw Bouman van advies dienen. Dit laatste was uitdrukkelijk toegezegd. Desondanks, aldus een woordvoerder van Buitenlandse Zaken in Den Haag, bestaat de Indonesische regering het thans verlenging van het visum te weigeren, hoewel vaststaat, dat de pleidooien in de zaken Schmidt en Jungschlaeger niet vóór de expiratie van het visum ge reed kunnen komen. APELDOORN: Op de Regentesse- laan werd de 48-jarige W. ter Velde uit Wapenveld gegrepen door een aanhangwagen van een vrachtauto, beladen met stenen. De man was op slag dood. Hij was gehuwd én vader van drie kinde ren. I)E „LUCHTBRUG", die de verbin ding van Ameland met de vaste wal onderhield, is gisteren opgeheven. Voor het eerst kon de boot weer varen IN GORREDIJK is gisteren een boer derij door brand verwoest. Acht stuiks vee kwamen, in de vlammen om en van de andere dieren moesten er ze ven worden afgemaakt. DE REGERING heeft de garantieprij zen voor tarwe en suiker van de oogst 1956 vastgesteld op f 26 en f 52,35 per 100 kg. Hierbij is rekening ge houden met de verhoging van de lo nen voor landarbeiders en de stijging van de verwerkingskosten voor suiker IN DE afgelopen dagen zijn in Zwit serland meer dan vijftigduizend griep gevallen gesignaleerd, waaronder ver scheidene met dodelijke afloop. DE PANAMESE regering heeft ex- president Peron van Argentinië een speciale verblijfsvergunning ais poli tiek vluchteling verleend. OP EEN bouwwerk aan de William Bootlaan te Rotterdam kreeg de 34- jarige opperman L. de Vroedt een ijzeren bint op het hoofd. De man overleed op weg naar het ziekenhuis. RUSLAND HEEFT bij Noorwegen ge protesteerd tegen de beschieting op 8 februari van een Russisch vissers schip door een Noors vliegtuig. Vol gens Moskou zou de boot zich buiten de Noorse territoriale wateren heb ben bevonden. DE AMSTERDAMSE journalist Philip Pinkhof, die gehuwd was met Henriëtte Davids, is op 73- j arige leef tij d overleden HET FRANSE blad „Express", dat de politiek van Mendès-France verdedi» de en waaraan ook Francois Maurilc meewerkte, heeft opgehouden als da- blad te verschijnen. Het wordt nu waarschijnlijk weer weekblad. PREMIER ALTMEIJER van de Rijn- Palts, heeft Adenauer verzocht, zijn invloed aan te wenden om ervoor te zorgen, dat de Fransen afzien van hun plan om Noordafrikaanse troepen naar zuidwest-Duitsland over te bren gen,. DE WESTDUITSE minister van Bui tenlandse Zaken, von Brentano, zal van 7 tot 10 maart a.s. zijn bezoek brengen aan ons land. DE HEER Jac. Sander, een bekende scheepsbouwer uit Delfzijl, werd door een gebroken kabel getroffen op een werf aan het Eemskanaal. Hij was op slag dood. De Nederlandse voorlichtingsdienst in New-York heeft een verklaring uit gegeven, waarin de zaak tegen Neder landers, die in Djakarta worden be schuldigd van samenzwering tegen de Indonesische regering, wordt veroor deeld als een „aanfluiting van het de mocratische recht". In de verklaring wordt voorts me degedeeld, dat op 13 en 20 februari politieke demonstraties zijn gehouden door Indonesische menigten in Dja karta tegen mevrouw Bouman, die bijna het karakter van een aanran ding hadden. In opdracht van de minister van financiën van Indonesië, Sumitro, is de loting van de 3 1/2 pet. obligaties Nederlands-Indië 1935 voorlopig stop gezet. De loting zou gisteren beginnen en de uitgelote obligaties tot een bedrag van 1.500.000.- zouden per 1 mei a.s. betaalbaar worden gesteld. Minister Anak Agung heeft ook weer gezegd, dat de regering het Ne derlandse Hoge Commissariaat niet langer als zodanig erkent, nu de Ne derlands-Indonesische Unie is opge zegd. Nederland, zei hij, heeft nog steeds Voor Noorse kust: Voor de Noorse kust is een Noorse vissersboot omgeslagen. Negentien op varenden bevinden zich nog aan boord van het vaartuig, dat met de kiel bo ven drijft en in het visnet verwikkeld is geraakt. Door de zware zeegang is men er niet in geslaagd hulp te bieden. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat de mannen nog in leven zijn. Slechts één bemanningslid kon gered worden. Hij is tijdig in zee gesprongen en door een andere vissersboot opgepikt. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond: Over het algemeen t veel bewolking met tijdelijk re- gen. Krachtige tot stormachtige l wind tussen west en zuid-west. J Weinig verandering in tempe- J ratuur. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Sterke tot vrij sterke wind uit het zuidwes- ten. Betrokken met lichte regen tot motregen. Stijging van de tem- l peratuur. Vandaag: zon onder 18.23 uur, 5 maan onder 9.14 uur. op Morgen: zon op 7.24 uur. maan 1.30 uur. 2 niet geantwoord op de Indonesische nota's over de opzegging van de Unie, waarin uitwisseling van ambassadeurs werd voorgesteld. Anak Agung merkte op dat Indo nesië in de strijd om westelijk Nieuw- Guinea in de Verenigde Naties „een nieuwe fase ingaat." HET NIEUWE PARLEMENT De zetelverdeling voor het eerst ge kozen parlement in Indonesië is nu bekend gemaakt. De voornaamste regeringspartij, de Masjumi, en de voornaamste oppo sitiepartij, de P.N.I., zullen elk 57 van de totaal 260 zetels, waaruit het nieuwe parlement zal bestaan, be zetten. De oppositiepartij Nahdatul Ula- ma kreeg 45 zetels, de communisten 39, de Islamitische P.S.I.I. 8, de christelijke fractie 8, de katholieken 6 en de socialisten 5 zetels. Twintig andere partijen kregen tezamen 32 zetels. Drie zetels zijn gereserveerd voor „vertegenwoordigers van wes telijk Nieuw-Guinea". De rechters in Indonesië zijn don derdagochtend voor onbepaalde tijd in staking gegaan. Aanleiding is een re geling van de regering, waarbij rech ters en openbare aanklagers dezelfde status en het zelfde salaris worden toegekend. Het college van curatoren van de universiteit van Alabama heeft nu de negerstudente Autherine Lucy van het volgen van colleges uitgesloten, omdat zij de leiding van de universi teit er van heeft beschuldigd tegen haar te hebben samengespannen, zon der dat zij deze beschuldiging heeft bewezen." Een rechter maakte woensdag uit, dat Autherine met ingang van 6 maart weer tot de colleges moet worden toegelaten, nadat zij een maand tevo ren als gevolg van tegen haar gerichte ongeregeldheden was geschorst. Op de rechtzitting trok haar advocaat de beschuldiging in, dat de leiding van de universiteit met een menigte beto gers tegen opheffing van de rassen scheiding zou hebben samengespan nen. Deze beschuldiging kon, naar hij zei, niet worden bewezen. Een jury in Columbus (Georgia, V.S.) heeft besloten de blanke winke lier Lucio Flowers, die enige tijd ge leden in zijn winkel de neger dr. Tho- (Van onze redacteur) Minister Algera van Verkeer en Waterstaat voerde donderdagmiddag te Bergen op Zoom in hotel „De Draak" besprekingen over het delta plan, het Schelde-Rijnkanaal en bij komende waterstaatkundige onderwer pen. Aan de besprekingen werd deel genomen door ir. Maris, directeur-ge neraal van rijkswaterstaat; ir. Cosqui- no de Bussy, hoofdingenieur-direc teur van rijkswaterstaat; ir. J. v. d. Burgt, hoofdingenieur-directeur pro vincie Zeeland en ir. Nelson, arrondis sementsingenieur, eveneens in Zee land. Minister Algera zei: „We hebben vandaag een bezoek gebracht aan Antwerpen en daar belangrijke be sprekingen gevoerd. Waarover de be sprekingen handelden behoef ik U, wonend op de grens van Zeeland en west-Brabant, niet te vertellen." Op onze vraag of de besprekingen ook nog verband hielden met de ha venkwestie van Bergen op Zoom, merkte de minister glimlachend op, dat de grootste waterstaatkundige pro blemen in zuidwest-Nederland liggen en dat de problemen allemaal met el kaar verband houden. Een afzonderlij ke bespreking over de haven van Ber gen op Zoom had echter niet plaats gehad. mas Brewer doodschoot, niet In staat van beschuldiging te stellen. Hoewel de beraadslagingen van de jury geheim zijn, meent men te weten dat zij van oordeel is, dat Flowers uit zelfverdediging heeft gehandeld. Volgens de politie heeft de enige ge tuige verklaard, dat dr. Brewer tij dens een woordenwisseling met Flo wers plotseling een beweging maakte alsof hij iets uit zijn jaszak wilde pakken. De toestand van het Zweedse schip ..Ecuador", dat woensdag bij Terschel ling aan de grond liep, is gisteren veel slechter geworden. Het schip maakte tegen de avond al twintig gra den slagzij. Het was lek gestoten en had water in drie van de vier ruimen. Van de bemanning waren in de middag 41 leden van boord gehaald. Alleen de kapitein, diens -naaste medewerkers, een loods en een bergingschef bevon den zich gisterenavond nog aan boord van de Zweed. (Advertentie) De nieuwste tip voor Uw long drink: ri TIP VAN BOOTZ De plaatsvervangende Sovjetrussi- sche militaire attaché te Teheran, ma joor Anotoli Ivanovitsj Koesnetsof, is donderdag, op beschuldiging van spionnage, gearresteerd. Hij werd la ter op vrye voeten gesteld, wegens zijn diplomatieke onschendbaarheid. De Rus droeg bij zijn arrestatie bur gerkleren. Hij was in gezelschap van de adjudant-onder-officier van de Perzische luchtmacht, Hoessein Rad- jali. Op het ogenblik van zijn arresta tie nam Koesnetsof documenten van Radjali in ontvangst. Volgens een generaal verstrekte Radjali aan Koesnetsof reeds sinds enige tijd inlichtingen over de Perzi sche luchtmacht. De eerste secretaris van de Sovjet- Russische ambassade te Teheran, Ta- rassovitsj, had tegen Koesnetsofs ar restatie geprotesteerd. Men deelde hem echter mee, dat Koesnetsof zich op het ogenblik van zijn arrestatie niet in een ambassade auto bevond en dat hij zijn identiteits bewijs als diplomaat niet bij zich had. We hebben een ge denkwaardig record geboekt. De Bilt heeft vastgesteld, dat Ne derland sinds 1706 niet zo'n koude febru arimaand heeft gehad. De gemiddelde tempe ratuur in februari was -6,7 graden Celsius te gen 2,3 graden boven nul normaal. In fe bruari 1855 werd een gemiddelde tempera tuur van -5,7 geregi streerd. Met een volle graad is dit record dus geslagen. De gemiddelde tem peratuur van de drie wintermaanden de cember, januari en fe bruari tezamen geno men, was 0 graden, te gen 2,2 graden nor maal. Een zo koude winter was sedert die van 1946/'47 niet meer voorgekomen. In De Bilt vroor het op 50 dagen tegen 42 dagen normaal. December was ruim twee graden zachter dan normaal, januari maar heel wei nig zachter dan ge middeld het geval is. Dit overschot aan warmte is door febru ari dus in een aanzien lijk tekort gewijzigd. In De Bilt scheen de zon gedurende 203 uren tegen 175 uren normaal. Er viel 212 mm regen, hetgeen eveneens meer is dan de normale hoeveel heid, die 174 mm be draagt. Op last van Z.E. F. Spellman, kar dinaal van New York, werd een fraaie kristallen bokaal vervaar digd voor Z.H. de Paus, ter gele genheid van diens 80ste verjaardag. Op het bokaal is het Pauselijk wa pen en de symbolen der vier evan gelisten gegraveerd. Om de voet van de beker zijn drie kristallen ringen aangebracht die de drie kronen van de Pauselijke Tiara verbeelden. De exploitanten van de biosco pen te Bergen op Zoom kunnen zich niet neerleggen bij het op 24 februari j.l. genomen besluit van het gemeentebestuur, om de vermakelijkheidsbelasting op bioscoopvoorstellingen te hand haven op het abnormaal hoge percentage van 35 pet. Zij heb ben hierbij in aanmerking geno men, dat o.m. voor circus- en va- riétc-voorstellingen, modeshows en voetbalwedstrijden een tarief geldt van 20 pet. Uit de stukken, die de exploitanten aan het gemeentebestuur hebben overgelegd is gebleken, dat de ont vangsten aan vermakelijkheidsbelas ting op bioscoopvoorstellingen sedert 1954 bijna zijn verdubbeld ten opzich te van 1947. Daar staat tegenover, dat het bezoekers-aantal in diezelfde pe riode met 50.000 is achteruitgegaan en de biosoooprecette in tegenstelling tot de stijging, welke de bedrijfsomzetten in het algemeen hebben ondergaan en de belangrijke stijging van het index cijfer, nauwelijks zijn toegenomen. De bioscoopexploitanten te Bergen op Zoom kunnen de handhaving van deze discriminatie van het bioscoop bedrijf niet aanvaarden, temeer daar na het landelijke rendabiliteitsonder- zoek, dat met betrekking tot de hui dige economische situaties van het bioscoopbedrijf van rijkswege is inge steld, 270 van de 310 gemeenten, waar bioscopen zijn gevestigd, tot verlaging der vermakelijkheidsbelasting zün overgegaan. Aangezien de exploitanten de hand having van de uitzonderingspositie onrechtvaardig vinden, hebben zij be sloten bij de exploitatie van hun be drijven een aantal maatregelen te ne men welke tot. gevolg zullen hebben, dat de gemeente Bergen op Zoom geen grotere opbrengst aan vermake lijkheidsbelasting op bioscoopvoorstel lingen zal ontvangen dan wanneer een tarief van 20 pet. zou gelden. Dit tarief werd ook geheven voor dat de verhoging tot het huidige ab normale percentage tot stand kwam en is eveneens van toepassing op de overige vermakelijkheden. Teneine de met het oog op de uitvoering van hun voornemen noodzakelijke reorganisatie van hun zaken voor te bereiden, zul len de exploitanten hun thea ters in de week van vrijdag 2 maart tot en met 8 maart voor het publiek sluiten. Een woordvoerder van het ministe rie heeft medegedeeld dat terugroe ping van Koesnetsof zal worden ge- eist. Het gaat de Wcstduitse ambassadeur in Moskou, dr. Wilhelm Haas niet voor de wind. Eerst werd zijn vertrek naar de Russische hoofdstad uitgesteld om dat men nog geen geschikt onderdak voor hem had gevonden. Momenteel wordt hij in Helsinki opgehouden als gevolg van de algemene staking die daar is uitgebroken. Moskou heeft, uitgerekend nu. weer eens te kennen gegeven, dat de kwes tie van Duitslands hereniging slechts geregeld kan worden d-oor onderhan delingen tussen Oost- en West-Duits- land. De besprekingen tussen de Britse minister van Koloniën, Lennox Boyd, en aartsbisschop Makarios van Cy prus zouden mislukt zijn. De minister wilde zich niet over de conferentie uit laten, omdat eerst het Lagerhuis moest worden ingelicht. De aartsbisschop verklaarde echter, dat er geen over eenstemming was bereikt. Hoewel de spanningen in de ijs massa's op de rivier de Waal voor lopig zijn afgenomen, is op de oevers duidelijk te zien hoe het kruiende ijs zich, door de grote druk in het midden van de rivier, op de kant heeft gedrongen. Zoals deze foto laat zien naderde het ijs bij het plaatsje Rossum reeds de huisjes op de dijk. De Franse regering heeft donderdag haar wetsontwerp bij de Nationale Vergadering ingediend, waarin zij om speciale bevoegdheden vraagt voor het beëindigen van de gewapende opstand in Algerije. Verzocht wordt de regering het recht te verlenen „alle noodzakelijke maatregelen" te nemen tot herstel van de orde en economische en be stuurswijzigingen in te voeren om de spanning in Algerije te verminderen. Het debat over het ontwerp zal de volgende week worden gehouden. Hoe belangrijk de oplossing van de schoolkwestie in Frankrijk ook is, vooral in de ogen der kerkelijke over heid, zij behoort niet in een concor daat gevonden te worden. Aldus ver nemen wij uit bevoegde kringen der Franse Hiërarchie. De geruchten omtrent de mogelijk heden van een concordaat met de H. Stoel blijven in politieke kringen aan houden, doch zij blijken weinig aan de verlangens der kerkelijke overheid te beantwoorden. (van onze parlementaire verslaggever) De Staatssecretaris van Financiën, Dr. v.d. Berghe, heeft in de Tweede Ka mer, bjj de bespreking van de suc cessiebelasting. verschillende katholie ke bronnen (waaronder Pauselijke encyclieken) geciteerd om aan te to nen, dat alleen heffingen die te ver gaan, onjuist moeten worden geacht, maar dat in beginsel toch geen be zwaar kan bestaan om successiebe lasting, ook van ouders op kinderen, te heffen. Hij deed dit naar aanleiding van de bezwaren, die Dr. Lucas (KVP en de heer v. Leeuwen (VVD) hadden aan gevoerd tegen heffingen in rechte lijn. Dr. Lucas bleef echter, ook na het antwoord van de Staatssecretaris, van oordeel, dat het recht van de arbeider op de vrije besteding van zijn verdiensten door de successiehef fingen wordt uitgehold. Hij kon deze heffingen niet anders dan argwanend bezien omdat ze te gemakkelijk on juist worden gehanteerd. In dit ge val werkt de belasting in rechte lijn als een tever doorgevoerde nivelle ring, met als gevolg vernietiging van het eigen bezit. Dr. v.d. Berghe hield echter aan zijn standpunt vast, dat men naast het be lang van de gezinnen, dat hij zeker niet uit het oog wilde verliezen, ook het belang van de gemeenschap moet blijven zien. De wijzigingen die de Kamer voor staat zouden 30 miljoen kosten, doch de regering wil niet verder gaan dan de verlichting van 10 miljoen, die in het wetsontwerp is neergelegd. Dr. v.d. Berghe deelde nog mee, dat zeer binnenkort een wettelijke regeling ter stimulering van het eigen woningbezit is te verwachten. Zo'n regeling is onlangs reeds, op vragen van de heer de Kort (KVPi door de regering in het vooruitzicht gesteld. Dit als onderdeel van het streven naar bezitsvorming. DE OOSTENRIJKSE Nationale Raad heeft met algemene stemmen zichzelf ontbonden. De verkiezingen zijn vast gesteld op 13 mei. Een 82-jarige Italiaanse pot tenbakker, huigi Bottero, heeft bevel gekregen een boete te be talen. die hem in 1927 iverd op gelegd omdat hij Mussolini zou hebben beledigd. Bottero, die een bekende an ti-fascist is, werd 29 jaar gele den door een rechtbank te Cueno veroordeeld, omdat hij kritiek had uitgeoefend op de ..duce". Toen hij kortgeleden in deze stad terugkeerde eiste de rechtbank het geld op, dat hij nooit zou hebben betaald. Het gaat om een bedrag van 282 lire (ongeveer f 1.75). Dat de molens van het recht in Italië langzaam malen, daar van kan ook Daniele Perico uit Bergamo getuigen. Hij werd in mei 1927 te Mestre verbaliseerd wegens een verkeersovertre ding. De mededeling, dat deze overtreding hem op een boete van zestig lire komt te staan, heeft hij zo juist ontvangen.... V

de Stem | 1956 | | pagina 1