Eisenhower opnieuw kandidaat r Spanning in de V.S. gebroken De H. Vader tachtig jaar Vliegende schotel" suisde een restaurant binnen Amerikaanse reder roept zijn schip naar huis Indonesische parlement aanvaardt opzegging Unie WONINGTELLING KAN SPOEDIG BEGINNEN Amerikaanse volk moet weten waar het aan toe is De wapens voor Arabië O.E.E.S. en atoomenergie DE DOOD OP DE WEG Vijfjarenplan voor opleiding technici HACHELIJKE REDDING Oppositie wilde uitstel, maar: De wraak van Nollie, Rinus en Jantje augustus In al voorlopige gegevens Geen navraag adres naar MOLLET WIL VOLMACHTEN Generaal Ely stafchef Franse strijdkrachten VIJF ZUSJES.. DAGBLAD VOOR Diepgaand beraad" S. v. d. A. in Run op de telefooncellen Speciale commissie opgericht In Engeland: Opklaringen Prinses Beatrix krijgt particulier secretaresse Zweeds schip aan de grond Verongelijkte kelner belde zijn vrienden op Tweede Kamer had geen bezwaren Anneke Beekman Algerije &ug No. 22087 Voor God, Kom-i-yi* VaderLand Uitgave N V Uitgevers My Neeriandia Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16 Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelyk Hoofd redacteur: J. J HA Bruna Redactieraad: C. J. v Hootegem. Mr Dr A J J M Mes. Mr H M L. de Rechter L, J v t Westende, p. V M Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 5.85 per kwartaal, per post 655, per week (uitsluitend bij met post- best ell.) 1 0 45 Incasso word' berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no. 27884L eMail IAjh DERDAG 1 MAART 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijks aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie i ).14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau vooi "rtp •/.eenwse Elanden: G.IES. Westsingel 98. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen; HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, TeL no. 35) 5? Het bestuur van de „Stichting van de Arbeid" heeft zich gisterenmiddag diepgaand beraden over het loonbe- leid. Het bestuur zal, nadat enkele tech nische vragen nader zuilen zijn on derzocht, de bespreking morgenmid dag voortzetten. President Eisenhower is bereid, zieh opnieuw kandi daat te stellen voor het presidentschap van de Vere nigde Staten. Hij deelde dit gisteren mee tijdens een persconferentie, nadat hij de spanning onder de jour nalisten bijna ondraaglijk had gemaakt door eerst op zijn gemak over andere onderwerpen, van veel min der belang, te keuvelen. De president heeft met zijn mededeling een einde gemaakt aan de gissingen van de laatste weken. Niemand kon zeggen of Eisen hower, na zijn hartaanval van enkele maanden geleden, opnieuw de zware taak van het presidentschap op zich zou durven nemen. De beslissing van de president veroorzaakte een enorme golf van koopkracht op de effectenbeurs van New-York. Jacob Michaël, de Amerikaanse eigenaar van de vrachtboot „Ja mes Monroe", die met 18 in Amerika gekochte tanks op weg is naar Saoedi-Arabië, doet po- DE KINDEREN uit de gezinnen van het bij de H. Stoel geaccrediteerde corps diplomatique, bieden de H. Va der morgen, op zijn tachtigste ver jaardag, een taart met tachtig kaars jes aan. Bij de aanbieding zullen de kinderen, ieder in eigen landstaal, een versje opzeggen. TENGEVOLGE VAN een storm, die sinds zondag langs de oostkust van Japan woedt, hebben zes tonijntrei- lers schipbreuk geleden. Men vreest dat de 45 opvarenden om het leven zijn gekomen. MAJOOR VELOSO, de Braziliaanse rebellenleider, zou gedreigd hebben elf soldaten, die hij gevangen houdt, te zullen opofferen wanneer zijn jungle-vliegveld wordt gebombar deerd. ALLE HAVENARBEIDERS van het Australische Melbourne hebben gis teren het werk neergelegd uit protest tegen de „barbaarse" schorsing van 1100 tot 1200 mannen die dinsdag wei gerden over te werken. PREMIER NEHROE heeft meegedeeld dat de eerste kernreactor in India tegen het midden van het jaar in dienst zal worden gesteld. IN DE gemeente. Diever reed een autobus een boerderij binnen, juist toen de bewoners aan tafel zaten. Iedereen kwam met de schrik vrij, maar die schrik mocht er dan ook zijn. gingen om te voorkomen, dat het schip zijn bestemming bereikt. Michaël is Jood. De reder zou hebben vernomen, dat de Saoedi-Arabische autoriteiten niet zullen toestaan, dat de „James Mon roe" Djeddah binnenloopt, omdat de eigenaar Jood is. Zij zouden eisen, dat het schip naar Port Said wordt gedi rigeerd, waar de tanks in een ander schip zouden moeten worden overge laden. Op grond van deze inlichtingen heeft de Amerikaanse reder de kapi tein van de „James Monroe" laten seinen, dat hij naar Amerika moet terugkeren of de tanks over boord zetten. De bevrachter van het schip, de „Hellenic Lines" stelt, dat de reder geen zeggenschap over de kapitein heeft, maar Michaël voert aan, dat hij volgens het zeerecht meester op zijn schip wordt zodra dat tijdens de reis naar een andere bestemming wordt gedirigeerd dan was overeengekomen. Een woordvoerder van de ambassa de van Saoedi-Arabië te Washington sprak het bericht tegen, als zou de „James Monroe" de haven van Djed dah niet mogen binnenlopen, omdat de eigenaar een Jood is. Slechts weinig Amerikanen twijfe len eraan of Eisenhower zal opnieuw tot president worden gekozen wanneer de Republikeinen hem kandidaat stel len. En dit laatste zal zeker gebeuren, omdat de persoon van Eisenhower al leen al garant is voor een groot aan tal stemmen die anders aan de Demo craten zouden toevallen. Overigens zijn er nog wel enkele problemen rond de kandidaatstel ling. In de vroege ochtenduren van vandaag (woensdagavond in Ameri ka) zou de president voor radio en televisie een verklaring afleggen, waarin hij zijn besluit nader zou mo tiveren, „opdat de republikeinse partij en het Amerikaanse volk pre-; cies weten waar zij aan toe zyn." De grote strijd bij de kandidaatstel ling van de Republikeinen zal gaan over de kandidatuur voor het vice- presidentschap. De huidige vice-pre sident, Nixon, is een omstreden figuur. Dit geeft temeer bedénkingen, waar j men het niet uitgesloten acht dat Ei- J senhower halverwege zijn ambtsperio- de het presidentschap zou kunnen i neerleggen. Wellicht, dat Thomas De- j wey, een directe geestverwant van j de president, kandidaat zal worden i voor het vice-presidentschap. heeft aanvaard niet terzijde willen schuiven. Het „ja" van gisteren is zon der twijfel uitgesproken na een zwa re, innerlijke strijd. Nooit is een persconferentie van Eisenhower zo druk bezocht ge weest als gisteren. Veel journalis ten slaagden er niet in, een plaats in de conferentiezaal te bemachti gen. Twee en een half uur voordat de conferentie begon, vormden zich al rijen verslaggevers voor het Witte Huis. Zodra Eisenhower zyn mededeling had gedaan, volgde een run op de telefooncellen, even spec taculair als toen Truman indertijd de capitulatie van Japan bekend maakte. Eisenhower zal 14 oktober a.s. 66 jaar worden. Zijn artsen hebben ver klaard, dat zij hem in staat achten zijn functie voor nog een vijf tot tiental jaren te bekleden. De landen van de Organisatie voor Europese Econömische Samenwerking hebben gisteren de eerste stap gezet in de richting van coördinatie voor de ontwikkeling van de atoomenergie. De ministerraad van de O.E.E.S. heeft na melijk besloten een speciale commis sie op te richten ter behandeling van dit vraagstuk. Dit is een begin voor een plan van de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking voor samen gaan op het gebied van de atoomener gie tussen de leden-staten. De speciale commissie zal binnen drie maanden rapport moeten uitbren gen aan de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking over de oprichting van een leidinggevend co mité en een bureau van toezicht voor atoomenergie. In een resolutie wordt alleen gezinspeeld, zonder nadere aan duiding, op het Euratom-plan. AMSTERDAM: De hoofdagent van politie J. B., die zich met zijn mo tor op de weg AmsterdamDen Haag bevond, werd ter hoogte van Schiphol door een personen auto gegrepen. Hij overleed gis teren in het ziekenhuis. Morgen wordt de H. Vader tachtig jaar en katholiek Ne derland vereent zich op die dag in de geest met de mil joenen geloofsgenoten over m de gehele wereld, om Pius XII zijn gevoelens van ^an- B hankelijkheid en liefde te be- pi tuigen. Het is gepast om I ondanks de als razend voort-1 snellende tijd even stil te ||p|j staan bij deze grote figuur, de stedehouder van Christus, Wiens woord in tijden van voorspoed, maar ook toen de wereld in brand stond, tot bezinning maande, of troost gaf. In Pius XII heeft God ons een man geschonken, Wiens verdiensten wij nu nog slechts vermogen te schatten. Deze grote Paus wijden wij vandaag een speciale hulde. Elders in dit nummer treft de lezer een speciaal artikel aan, waarin de figuur van Pius XII in al zijn grootheid en.... eenvoud des harten wordt uitgetekend. Spanning De Britse regering heeft woensdag een vijf jarenplan bekend gemaakt voor de opleiding Tan technici. Hiervoor zal een bedrag van honderd miljoen pond worden uitgetrokken. Het plan is vooral opgesteld met het oog op het komende „atoomtijdperk". De regering wil bevorderen, dat er vijftig procent meer studenten gevor derd technisch onderwijs volgen. Voorts hoopt zij, dat het aantal arbei ders. die van hun werkgevers een gedeelte van de werktijd cursussen mogen volgen, zal worden verdub beld. De ambtsperiode van „Ike" loopt eind 1956 af. De man die in 1946 zei dat hij geen enkele politieke functie „van hondenvanger af tot koning van het universum toe" ambieerde, heeft de verantwoordelijkheid die hij in 1952 Het voorlopige parlement van Indo nesië heeft gisteren bij acclamatie het wetsontwerp inzake de opzegging van de Nederlands-Indonesische Unie aan vaard. De fracties van de oppositie hadden de zaal verlaten voordat het debat begon. Tevoren had het parlement besloten, aan het bespreken van het wetsont werp voorrang te geven boven een door de oppositie ingediende motie van wantrouwen. Dit besluit had tot gevolg, dat de voorzitter van het parlement, dr. Sar- tono (P.N.I.) en zijn tweede plaatsver vanger, Arudji Kartawinata van de Mohammedaanse oppositiepartij PSII, hun functie neerlegden. Dr. Sartono zei, dat het besluit een schending van de parlementaire be ginselen was. Men verwacht, dat het kabinet Ha- rahap, dat zijn taak als beëindigt be schouwt, nu binnen enkele dagen zijn ontslag zal indienen. Na de gebeurtenissen in het parle ment van de laatste dagen wordt een regeringscoalitie van P.N.I., Masjumi en Nahdatul Ulama (de drie grootste partijen) uiterst gering geacht. Koren op de molen van de communisten, die nu wellicht door Soekarno's P.N.I. in de regering zullen worden gevraagd. De Londense „Daily Telegraph" heeft scherpe kritiek geuit op de In donesische openbare aanklager wegens diens eis tegen de Nederlander Jung- schlaeger. Het blad schrijft, dat beklaagde „zeer kennelijk onschuldig is." IN DE buurt van Wolvega is gisteren een kapitale boerderij geheel uitge brand. Bij het aansteken van de ka chel in de huiskamer was petroleum gebruikt. Het vee kon worden gered. DE Nederlandse Bond van Schoen makersgezellen heeft een miljoen schadevergoeding van „Bata" geëist omdat het bedrijf iin Best niet of niet volledig de overuren heeft uitbetaald. PRESIDENT WOROSJILOV van de Sovjet-Unie heeft woensdag oud-pre sident Auriol van Frankrijk ontvan gen. Auriol is dinsdag met zijn echt genote in de Sovjet-Unie aangekomen. VRIJ SPOEDIG kan een overheids bepaling worden verwacht, waarbij de maximum-snelheid van bromfiet sen wordt vastgesteld op 40 km. per uur. HET wereldberoemde altaar „Het laatste oordeel" van Memling. is spoorloos uit de Mariakerk te Dantzig verdwenen Het zou naar de Sovjet- Unie zijn gebracht. Meer dan vijftig Deense vissers werden van het ijS in het Kattegat gered tijdens een grootscheepse red dingsactie, die echter aan vier red ders het leven kostte. De hengelaars werden van de kust afgesneden doordat een ijsbreker tussen hen en de vaste wal voer. Op de foto ziet men hoe een van de onfortuinlijke hengelaars in veiligheid wordt ge bracht. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond: Opklaringen en vry- wel overal droog weer. Overwe- gend krachtige westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Verwachting van het Belgisch l weerkundig instituut: Sterke tot l matige wind uit het westen. Lich- J te bewolking en opklaringen. De- zelfde of iets hogere temperaturen. Vandaag: zon onder 18.22. Morgen: zon op 7.26 uur, maan op 0.24 uur. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mej. mr. M. Meurs tot particulier secretaresse van H K H. prinses Beatrix. Mej. mr. M. Meurs, die 26 jaar oud is, werd geboren in het toenmalige Batavia en studeerde na haar eind examen gymnasium Nederlands recht aan de rijksuniversiteit te Leiden, waar zij in 1954 doctoraal examen deed. Sinds 1 mei 1955 is mej. Meurs assistente van de directie van het Bu reau van de Rijksdienst voor het Na tionale plan. Het Zweedse schip „Ecuador" is gis terenmorgen om half elf bij Terschel ling aart de grond gelopen. Een red dingboot heeft de passagiers aan land gebracht. Twee sleepboten zouden proberen het schip vlot te trekken. „Ik kom terug met mijn vliegende schotel", zei de 28- jarige kelner A. V. uit Amster dam, die in de wandeling met de gezellige naam „Nollie" werd aangesproken. Hij zei dit op het moment dat een krachtige arm hem een hotel-restaurant aan de Nieuwmarkt in Amsterdam uit duwde, hetgeen niet in overeen stemming was met hetgeen Nol lie zich van de avond had voor gesteld. De hotelier liep nog te peinzen over de betekenis van die vlie gende schotel, toen enkele mannen onder aanvoering van Nollie naar binnen stormde. En kele minuten later kon men met enige moeite nog een glas ont dekken dat heel was. Stoelen la gen ontluisterd in het lokaal en uit gebarsten bierflessen stroom de het vocht naar alle hoeken en gaten. Nollie en de twee mannen die hem ter hulp waren gesneld stonden nu voor de Amsterdamse rechtbank. De ene assistent stond bekend als „Rinus Vet", de andere als „Jantje de muzi kant". Zij waren door Nollie opge beld en gealarmeerd door een verhaal van pistolen, moord en doodslag. Nol lie was bedreigd en vernederd en hij zou het bijzonder waarderen als zijn vrienden wilden assisteren bij de vol voering van het wraakgericht. De zaak werd nu, voorzover het telefoonverhaal van Nollie betrof, tot redelijke proporties terug gebracht. De held van de historie had met een kapster aan een tafeltje gezeten en op een gegeven moment had hij het meisje in het gezicht geslagen. On dank de waarschuwingen van de ho teleigenaar en diens schoonvader had hij dit nog eens herhaald. Daarop werd hij, niet eens zó hardhandig, bui ten de deur gezet. TORNADO Daar stond Nollie. in zijn over hemd. Hij wilde zijn jassen hebben, zei hij. De eigenaar van de zaak was toen echt kwaad geworden en had hem met een alarmpistool bedreigd Dit was voor Nollie weer een reden om over te koken en hij had er dan ook geen gras over laten groeien. Re gelrecht was hij naar de telefooncel gehold en Rinus Vet en Jantje de Mu zikant waren niet te beroerd om hun vriend te hulp te snellen. Uit de verhalen van de hoteleige naar en diens schoonvader kon men opmaken dat een tornado onmogelijk zó tekeer had kunnen gaan. Rinus had niet gevochten, zei hij. Hij had alleen een stoel opgepakt om zich te beschermen tegen een bombar dement van bierglazen, dat door de kapster en haar vriendinnen ontke tend werd. Gelukkig arriveerde nogal gauw de politie. De agenten vonden de schoonvader van de hotelier met een bloedende hoofdwond en enkele anderen waren ook niet zonder schrammen of builen gebleven. Zes maanden gevangenisstraf eiste de officier tegen Nollie. Voor Rinus en Jantje vroeg hij vier maanden. De verdedigers vonden dat men de jon gens nog een kans moest geven. Nollie ha besloten zijn leven te beteren en Rinus was al een hele tijd weer op het goede pad. (Van onze parlementaire verslaggever) Een spoedbehandeling in de Tweede Kamer heeft het mogelijk gemaakt, dat de woningtelling zeer binnenkort kan beginnen. Het wetsontwerp zal ongetwijfeld ook in de Eerste Kamer geen ernstig verzet ontmoeten. Minis ter Witte heeft de bezwaren van en kele kamerleden voor een groot deel kunnen ontzenuwen. Alleen de C. H. kon hij niet overtuigen. „Wij krijgen met uw telling wel veel rompslomp en miljoenen kosten, 1 55 (Van onze parlementaire verslaggever) In de Eerste Kamer heeft ook mi nister van Oven gisteren gezegd, dat hü geen redenen ziet om bö „een Limburgs dagblad" te informeren naar het adres van Anneke Beekman. Dit naar aanleidinr van een suggestie van baron de Vos-van Steenwijk (V.V.D.), die kennis had genomen van een brief van het meisje, die in het blad was ge publiceerd. Er vielen ook nog enkele harde woorden over het Haarlemse huwe- lijksgeval. Pater Beaufort moest weer eens een oud misverstand uit de we reld helpen. Hij verklaarde dat de Kerk alleen het kerkelijk huwelijk erkent, maar zich verder niet met de geldigheid van een burgerlijk huwe lijk inlaat. Baron de Vos-van Steen- wijk had geprotesteerd, omdat „de Kerk een burgerlijk huwelijk ongeldig had verklaard." Vrij uitvoerig is gesproken over de Nederlanders in Indonesië en dan in het bijzonder over nen, die de Indone sische nationaliteit hebben aangeno men. Minister van Oven zei volkomen overtuigd te zijn van de afschuwelijke toestand waarin zij thans verkeren, maar aan hui naturalisatie bij even tuele terugkee' zijn grote moeilijkhe den verbonden, afgezien nog van alle andere problemen, zoals de huisves ting e.d. Sprekend over de toestand in de gevangenissen, vooral te Breda, zegde de minister toe, zich persoonlijk van de situatie op de hoogte te zullen stellen. maar geen woning meer", was een van de tegenwerpingen van die zijde door de heer Beernink geuit. „Dat is ook helemaal niet de bedoeling, aldus minister Witte. Wij willen slechts een duidelijke registratie krijgen van het woningbezit, om te kunnen vaststel len waar het eerst woningen gebouwd moeten worden en wat voor soort wo ningen in bepaalde streken het hardst nodig zijn." De minister verwacht stellig in au gustus van dit jaar reeds de voorlopi ge gegevens van deze enquête binnen te krijgen. De tellers komen als amb tenaren in gemeentelijke dienst. Dank zij de suggestie van de heer van Vliet (KVP) zal de tijd waarin de tellers de woonruimte komen op nemen niet overal in het land van 8 uur 's morgens tot 9 uur des avonds lopen. Minister Witte heeft de toezeg ging gedaan dat rekening zal worden gehouden met de aard van de bewo ners en de buurt. Op het platteland zal men allicht wat vroeger kunnen gaan tellen dan in de stad. De minister wilde echter het late uur niet helemaal loslaten. Hij was van mening, dat de enquête in vele gevallen juist eerst in de avonduren de gewenste gegevens kan opleveren, wanneer man en vrouw beiden de enquêteur te woord kunnen staan. Dezer dagen zal een wetsontwerp bij de Franse Nationale Vergadering wor den ingediend, waarin de regering zal verzoeken haar speciale volmachten te verlenen met het oog op de toestand in Algerije. Een regeringswoordvoerder, die dit woensdag te Parijs mededeelde, ver klaarde verder dat de gevraagde spe ciale bevoegdheden betrekking zullen hebben op het herstellen van de orde in Algerije en het oplossen van vraag stukken op bestuurs-, economisch en maatschappelijk gebied. De 58-jarige generaal Paul Ely is tot chef van de generale staf der Franse strijdkrachten benoemd. Hij volgt generaal Augustin Guiliau- me op. Generaal Ely was in 1954 op perbevelhebber der Franse strijd krachten in Indo-China. In 1953 was hij ook chef van de generale staf der Franse strijdkrachten. Met de „Sibajak" zijn giste ren vijf zusjes van 14 tot 19 jaar in Rotterdam aangekomen. Zij verbleven in een katholiek weeshuis in Djakarta en willen in Nederland een toekomst zoe ken. Een Rotterdammer, die in Blijdorp woont, een gezin met vier kinderen heeft en vaak in Indonesië vertoeft, was op de nedachte gekomen omdat in Rotterdam geen dienstbode is te krijgen eens naar dat weeshuis te stappen. Mogelijk was er wel een meisje, dat naar Nederland wilde. Het resultaat was tenslotte geweest, dat de vijf gezusters van Zwieten de reis naar Nederland hebben on dernomen, ook al omdat ze bij elkaar wilden blijven. Voor de plaatsing van twee hunner zorgt de Rotterdammer, terwijl de andere drie vermoedelijk bij familie van de moeder-overste, in Eindhoven een betrekking kunnen aanvaarden.

de Stem | 1956 | | pagina 1