Krampachtige greep naar de almacht David Ben Goerion, leeuw van Israël de de Ewitsaletten POLITIEKE BRIEVEN p Ui Aan GARAGE CARL PETERS Amerikanen bouwen een eigen stad in Frankfort Ta mens een „De foutieve constructie Van landarbeider tot staatsman 4 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 29 FEBRUARI 1956 jj Ik ben bang voor Amerika ONBARMHARTIGE ANALYSE .VAN DE MODERNE VOORUITGANG I fi yzu* Liever vredemaar een oorlog sullen we winnen ZWERFTOCHTEN Bantlversierselen Auto's en eten Ideaal dichterbij parkeren Duur en niet duur den (^2-999-~)- KOORTSIG, RILLERIG Eerste uitvoering van Guirlande van Campra Voor verlichting Duitse woningnood Beste Eduard, De kandidatenlijsten - j Dames opzij gedron- j gen - Het teleur- stellende rapport - De j trieste zaak in Djakarta Weter Amice Pie ter, Eduard. J Rill ■1 i ii 4 Ik ben bang voor Amerika; bang dat het land het beste wat het bezit, zijn eerbied voor de vrijheid en de menselijkheid, in zijn streven naar bijna goddelijke almacht wel eens zou kun nen verliezen Dit schrijft dr. Robert Jungk, een Duitser, die vele journalis tieke reizen maakte en daarvan verslag deed in tal van Euro pese bladen. Ook woonde hij jarenlang in Los Angeles, van waar hij berichtte over de Amerikaanse toestanden en proble men. Die problemen pakt hij ook aan in zijn boek „De toe komst is reeds begonnen" met de ondertitel „Macht en On macht van Amerika", in vertaling verschenen bij Lannoo, Tielt- Den Haag. sen, die stil en toegewijd voor vrese lijk opgewekt arbeidende metalen kasten stonden en met ing-spannen blik op de dwaallichten van buizen aggregaten tuurden... Er is zeker het streven naar ver menselijking van de arbeid en Jungk brengt ons in contact met de man nen, die de grondslag legden voor de leer, gewoonlijk samengevat onder de term „Human Relations". Maar hier dreigt ook het gevaar van te sterke binding aan „het bedrijf", dat in Amerika hier en daar zelfs werkt met één soort van „bedrijfsbiechtva- ders". En Jungk hoorde de klachten van hen, die al die zorg voor het wel- Het is een uitermate boeiende reeks opstellen, welke ons tot nadenken dwingen over de betekenis van de stormachtige vooruitgang, welke we beleven, waarbij de Verenigde Sta ten vóórgaan. Als het alleen een kwestie van techniek was, zouden we ons niet bezorgd behoeven te maken. Technisch is op zich iets neutraals en haar verbluffende ontdekkingen kun nen zowel ten zegen als ten vloek strekken. Maar er zitten zware beko ringen in voor de geest, die zich al machtig gaat wanen en de Schepper wil corrigeren, doch dan juist de slaaf wordt van de techniek en de ontketende krachten niet meer mees ter kan blijven. Als Jungk in het eerste deel van zijn boek verhaalt van de ontmoetin gen met de mensen, die de mogelijk heden van de ruimtevaart onderzoe ken. dan vermeldt hij de uitspraak van een instructeur van de Alrforce: „De mens is een foutieve constructie". Het trof Jungh als een blasfernie. Maar de jonge mensen, die in San Antonio in cursussen van zes weken op hun theoretisch pilotenexamen worden voorbereid, komen niet eens op de gedachte, dat deze houding iemand godslasterlijk zou kunnen voorkomen. Zij zijn allemaal met de vaste overtuiging opgegroeid, dat er niets maar dan ook niets op de we reld bestaat, dat niet door mensen hand steeds verder verbeterd zou kunnen worden. De moderne straaljagerpiloot wordt in de apparatuur, waarmede hij moet gaan vliegen, ingezet als een voorlopig helaas nog onvervangbaar machine onderdeel. Zijn werkuniform staat in verbinding met een zuurstoftank, een radio-installatie, radar, een automa tische temperatuurregeling en bloed drukregulator.. Er is een instrument, dat met een rood lampje voor drei gende zuurstofschaarste waarschuwt, vóórdat de zintuigen het merken. De jonge mensen die zich aanmelden voor deze banen, moeten zich eerst onder werpen aan proeven, waarbij ze wor den dooreengeschud, geslagen, geran seld, aan gloeiende hitte en ijzige koude blootgesteld. In het Califor- nische Susannagebergte laten zij zich op een smalle slee binden en lood recht de hoogte in jagen, men teistert hun zinnen met geluidsbanden en su personische golven, men brengt hun in drukkamers op hoogten van tien-, vijftien-, twintigduizend meter, waar bij het bloed begint te koken en de stikstof in de vorm van blazen naar de huidoppervlakte opborrelt. Zo wil men dan het nieuwe ras der stratos- feer-mensen kweken. HET ATOOM Over de greep naar het atoom ver telt Jungk en angstig fascinerend is wat men verneemt over de atoom- stad Los Alamos, 'n stad met woon huizen, winkels, kerken, hospitalen, een stad met het hoogste gemiddelde inkomen, met het hoogste gemiddelde intelligentiequotiënt, maar gestan daardiseerd en met tal van vrijheids beperkingen. We maken kennis met de plutoniumfabrieken in Richland, waar aan alle kanten het gevaar dei- giftige stralingen loert en waar de kinderen telkens en telkens weer te horen krijgen: „Raap niets op wat je op straat of in het veld ziet liggen," waar de arbeiders onder minutieuse veiligheidsmaatregelen moeten wer ken, waar de afvalstoffen met de uiterste zorg moeten worden begra ven. Elke eeuw echter zal het moei lijker worden de toenemende massa's atoomafval onder controle te houden, voorspelt Jungk. Alles wat de mens tot dusver heeft geschapen, verging, geraakte in ver val, bedierf binnen afzienbare tijd. Voor de eerste maal hebben wij nu. door ons ingrijpen in de natuur, iets voortgebracht, dat wel niet onsterfe lijk, volgens onze maatstaf gemeten, echter toch „nauwelijks sterfelijk" is. Een gevaarlijk erfdeel, dat al onze oudere scheppingen wel eens lang zou kunnen overleven, een stukje „bijna-eeuwigheid", „een stukje hel". De natuur zet de mens ook naar zijn hand: woestijnen worden welva rende valleien, wolken worden ge molken, men kweekt suffe luie kip pen, die echter als eierlegmachines prachtig dienst doen, biggen worden van de moeders weggehaald, om ze met synthetische melk uit een kunst uier op te kweken, waarbij een ge luidsband het knorren van een zo gend varken laat horen, koeien wor den door een beugel onder elektrische spanning precies op hun plaats ge houden, terwijl men de melk uit de uier in een buizensysteem pompt, waar ze gekoeld wordt en dan di rect in de tankwagens terecht komt, terwijl voor de voortplanting de kunstmatige bevruchtjng zorgt. Het is alles even geraffineerd knap en toch... men huivert onwillekeurig. GREEP NAAR DE MENS Niet alleen echter de greep naar de natuur, naar het dier veroorlooft zich deze technische eeuw, ook de mens ontsnapt haar niet. Temidden van „denkende" robots in gemecha niseerde kantoren werkt hij volgens gerationaliseerde schema's. De chef is een stem geworden, die memoranda dicteert. Jungk is ook weer erg pessi mistisch over het resultaat: Niets dan telkens opnieuw melancholische visioenen van bleke stomme men- zijn van dé mensen zagen uitlopen op „een groot gesnuffel en gewroet, een idioot geklungel met vragenlijsten, statistieken en een dozijn tests". Onze fabriek, zo zei er een, is een wereld zonder wanden geworden, zonder eer bied voor het recht op persoonlijke eigen aard, zonder achting vooor het particuliere leven. En we maken kennis met de test machines, de leugendetectors, de ge raffineerde methode om in iemands innerlijk door te dringen. En als gevolg daarvan gaan mil joenen Amerikaanse werkers, zodra zjj de drempel van hun fabriek of kantoor hebben overschreden, de rol len spelen, die ongeveer aan datgene beantwoorden wat de „ziele-ingeni- eurs" van hen verwachten. Zo wordt in de „wereld zonder wanden" juist dat type mens zeldzamer en voortdu rend zeldzamer, waarop de grootheid van Amerika berustte: de vrjje, ster ke, door zijn eigen geweten geleide, altijd naar nieuwe mogelijkheden zoe kende mens. De greep naar de mens uit zich ook in de toegespitste, uitgekookte reclame-methoden. Mrs. Average- Mevrouw Doorsnee dicteert hier en men doet alles om er achter te ko men wat zij verlangt. In de stad Columbus in Ohio schijnt men met 'n bizonder groot aantal stan daard-creaturen gezegend te zijn. Die wordt dan ook afgestroopt door de marktonderzoekers en reclame-ex perts. Mevrouw Doorsnee verbaast zich niet, als de firma Ford aan haar pols en bovenarm een psychogalva- nometer laat bevestigen, om te weten te komen, hoe sterk zij op het lezen van de Ford-advertenties reageert. Zij moet vóór de openbare vertoning films zien en krijgt dan een instru ment in de hand, waarmede zij tij dens de vertoning met een hefboom kan uitdrukken wat haar meer of minder interesseert. Tenslotte is er de greep naar de toekomst en men piekert ook al weer met behulp van elektronische hersens over wat er na tien, twintig, honderd jaar van deze wereld en haar ontwik keling zal zijn geworden. Er zijn denkers, tie bij deze ver metele greep naar de geheimen van heden en toekomst aan het aarzelen zijn geslagen, een Einstein, een Op- penheimer. OMMEKEER Jungk spreekt als zijn vrees uit, dat de grote ommekeer echter slechts uit de bittere ondervinding zal kun nen voortspruiten. „Eerst wanneer de krampachtige greep naar de almacht loslaat, wan neer de hybris ineenstort en voor be scheidenheid plaats maakt, eerst dan zal Amerika opnieuw ontdekt worden door Degene, die het heeft verdreven, door God..." Het is een tot diepe ernst stemmen de conclusie. Wellicht is ze het resul taat van een eenzijdige belichting, welke aanvulling zou verdienen met meer hoopgevende elementen. Doch tegenover het welvaartsoptimisme, als zouden we automatisch op weg zijn naar een steeds betere wereld kan deze onbarmhartige en toch vol mededogen geschreven analyse gene zend en zuiverend werken. (Advertentie) Thans een ruime O mmm P comfortabele wagen y Q v.a. f» 6375.- m R.A.I. stand no 10 Official D.K.W. Dealer Westkade 107 Telefoon K 1158 - 361 SAS VAN GENT. Imp. Hart Nibbrig Greeve N.V. Parkstraat 91 - Den Haag (Advertentie) Een beginnende hoest is voor mij al het sein keel en luchtwegen te zuiveren met ABPIJSJROOP/i AKKE1 SlftOOV De woestijn is nog groot, droog en heet en we moeten drie uren rijden voor we in Bersheba zijn, de jonge hoofdstad van Negeb, in het uiterste zuiden van Israël, dicht, veel te dicht bij de Egyptische grens. Overal heerst een vermoeiende bedrijvig heid: plantages, fabrieken, mijnen en nederzettingen zijn uit de grond geschoten in de kunstmatige oases, die spoedig zullen samenvloeien tot één vruchtbaar, rijk gebied. De vragen de weg aan een kleine jongetje, nauwelijks acht jaar. Daarna animeren we het gesprek en veelzeggend, tekenend voor de standaardme ning van de joden is zijn uitspraak: „Als ik groot ben zal er geen woestijn meer zijn. Dan zullen er overal bomen groeien en we zullen grote tuinen maken...." Meter voor meter bekampen de twee miljoen bewoners van de joodse staat thans de Negeb. Terwijl bun soldaten de wacht houden aan de grenzen rukken de arbeidseenheden steeds verder op. Buitenlandse waarnemers staan versteld van het tempo. Ze zijn verrast door de moed, die dit volk kan opbrengen; ze staan versteld over de prestaties, welke er de laatste jaren zijn geleverd. Maar bij de zestig miljoen omwonen de Arabieren gaan bewondering en angst hand in hand. Is het toeval dat Ben Goerion op de stoep van Egypte woont, in Sede Boker? Hij ontvangt ons zonder veel plichtplegingen, zonder dat we anti chambreren en samen lopen we naar de prikkeldraadversperringen. In de verte zien de Egyptische troe pen. Vijftig jaren gele den, in 1906, ont scheepte 'n lekke schuit clandestien 'n handje vol jo den in Jaffa. On der hen bevond zich de toen 20- jarige David Green de latere Ben Goerion. Opge voed in een mi lieu van socialis tisch georiënteer de joden voelde hij zich sterk aangetrokken tot het zionisme. Tijdens de po grom van 1905 moest hij uit Po len wegvluchten en na eindeloze omzwervingen kon hij zich ten slotte in Odessa inschepen. Zijn droom om 't be loofde land te zien en er een nieuw vaderland voor de joden mee te bou wen zou verwezenlijkt worden. Hij weigerde in Jaffa te blijven en nog dezelfde dag trok hij te voet verder naar het werkkamp Petah Tiqvah. „Ik was toen nog erg jong", zegt de grijsaard. „Kijk maar eens naar deze foto. Maar ik bezweer u, dat mijn hart het geluk niet zou kunnen verwer ken." OFFERS Rustig vertelt hij ons zijn verhaal. Hij begon als landarbeider. De licha melijke inspanning kon hij ternauwer nood opbrengen en 's-avonds viel hij doodmoe op het strobed. Aangetrok ken door de sociale en politieke orga nisatie stichtte hij in Rishon het eerste landbouwsyndikaat. Tenslotte komt hij in Sejera, in Galilea, waar hij zijn eerste aanval opent op vele joden in het buitenland, zich zionisten noe mende zonder dat ze een inspanning over hebben voor het beloofde land. Hij schrijft er over naar zijn vader en om te tonen, dat hij alles wil of feren, retoerneert hij de tien roebel die hij daags tevoren van hem had ontvangen. „Hier in Galilea beleefde ik de gelukkigste periode van mijn leven temidden van een klein groepje overtuigde zionisten. Rond me heen werd Engels gesproken, Pools, Rus sisch, Arabisch, Frans, Hebreeuws. Armeens, etc. We woonden in hut ten en sliepen op stro. Toen kwam cr iemand uit Jaffa, een vertegen woordiger van het nationale fonds. We kregen een terrein toegewezen vlak bij Üm-Juni, dat we gezamen lijk zouden bewerkenIeder koos zich een taak in ons collectieve we reldje Ben Goerion bladert in de album en toont ons een andere foto. „Toen was il. soldaat. In 1908 keerde ik nl. even terug naar Polen om de mili taire dienstplicht te vervullen. Ik vreesde, dat mijn vader anders moei lijkheden zou krijgen. Maar het heeft niet lang geduurd. Acht dagen later kneep ik er tussen uit om weer te rug te gaan naar Palestina David Green werd toen geroepen om leiding te geven aan het door hem gestichte vakverbond en tevens werd hij belast met de redactie van een weekblad. Hij schreef in zijn eerste artikel: „Acht maanden geleden stond ik hier op een bodem bedolven onder stenen, rotsblokken en doornen. Nu zie ik er Europese huizen en huis jes, werkplaatsen en knap geploegde akkers. De Hebreeuwse arbeiders heb ben meer gedaan dan alle joodse congressen in de vijf werelddelen. Dit is het enige zionisme, dat ik kan er kennen. Al het andere is tijdverspil lend amusementHij onderteken de met Ben Goerion. In 1914 raakte hij in gevangenschap van de Turken. Uitgewezen vond hij exil in de U.S.A. waar hij behalve rijke, joodse orga nisaties ook zijn vrouw vond, toen nog een knap jong verpleegstertje, Paula Munwies. Zijn huwelijksge schenk is de verklaring van de En gelse staatsman Balfour, dat de joden een nationaal tehuis zullen krijgen in Palestina. Nauwelijks zijn de wittebroodswe ken voorbij of hij neemt dienst in 't 39e bataillon der Royals Fuseliers van het Engelse leger. Hij vertrekt als korporaal in de hoop zijn land te be vrijden van de Arabieren. Onmiddel lijk na het staken der vijandelijkhe den is hij weer in het beloofde land Hij lanceert het ene appèl na het an dere en poog* de werkers te binden. Overal zoekt hij geld om het joodse tehuis op te bouwen. Hij is nu al een van de grote mannen geworden met een beroemde naam .„Ben Goerion". In 1938 kiest hij de moeilijkste, maar de enige juiste weg. Hij ver deelt zijn taak tussen Londen, waar hij lid is van het Joodse Agentschap, een officieel lichaam dat de Britse regering moet bijstaan in het uit oefenen van het mandaat over Pa lestina en tussen Jerusalem, waar hij het joodse volk vertegenwoordigt. Nu komen er moeilijke, uiterst zware jaren. Telkens schijnt het joodse tehuis aan een zijden draad te hangen en de Britten maken geen haast met het inlossen van de boodschap van Balfour. Maar dan tenslotte op 14 mei 1948 om vier uur in de prille morgen leest hij voor een honderdtal genodigden te Tel Aviv de onafhankelijkheidsverkla ring voor. ,Ons land zal Israël he ten." Gelijktijdig breekt de oorlog uit met de omliggende Arabische staten. De verantwoordelijkheden stapelen zich nu op het hoofd van David Ben Goerion. Hij wordt grijs en geregeld moet Paula hem van zijn werktafel slepen. Hij bezoekt de troepen. Hij schrijft, telefoneert, dicteert, reist en werkt dag en nacht. Van alle kanten komen nu de nieuwe immigranten toestromen.'Het handjevol wordt een volk, dat nu twee miljoen telt. En steeds komen er nog anderen. Ze moeten vrijwel altijd worden omge schoold hetgeen de jonge staat per persoon op tienduizend gulden komt te staan. De financiële zorgen zijn nu groter dan ooit Maar Israël heeft kre diet, omdat het werkt en moedig is. (Advertentie) Er ze stevig en betrouwbaar mee tussen de groten, komen er bovendien hoe langer hoe meer. Het ideaal van een eigen auto is daardoor wat dich terbij gekomen. Denkt Gij, dat dit rubriekje over alles wat er rond wielen zit, deze keer met iets anders vol- gezet kan zijn dan met RAI-nieuws? De RAl-tentoonstelling is tenslotte het grootste ge beuren, dat Nederland op dit gebied kent. Ze is de moeite waard. Ze is geen afgietsel van de auto-shows, die Europa vooraf al gezien heeft. Ze is niet zo maar opgezet om ook eens wat te hebben. Ze is echt, met primeurs en zo, met modellen, die de exposities in Pa rijs en Brussel niet te pakken konden krijgen. Op de RAI worden voor het eerst in Europa losse, mon- teerbare zijvlakken voor autobanden geëxposeerd. Dat is hoog - Ameri kaanse mode. De zijvlakken dienen om zwarte banden wat op te frissen. Voor jongens, die wit nog niet mooi genoeg vinden, zijn er ook in de tinten rood, geel, lichtrood, groen en blauw. De montage is kin derwerk. De foto geeft het voorbeeld „wit" Er stond ook een juffrouw bij, maar die hebben we (mot lichte spijt) van de foto moe ten knippen. We mogen niet afdwa len: Dit rubriekje gaat nu eenmaal over auto's.... Neem die drie Fords (in gedachten wel te verstaan, want anders is het diefstal). Die Fords werden tas op het laatst met grote geheimzinnigheid de RAI-hallen binnen gebracht en daar uitgestald als Sinterklaas- surprises. Als groot en kostelijk speelgoed voor begerige kinderen. De drieling Zodiac, Zephyr Six en Consul heeft niet veel meer weg van hun vroegere uiterlijk. Ze zijn lager en breder geworden, terwijl de motor wat „adem" meer kreeg. Een efficiënt snufje is, dat de kofferruimte (meestal snel over het hoofd gezien) met aandacht (en met re den) zo royaal mogelijk is uitgevoerd. Zie het plaatje, dat het achterste toont van de Zephyr 2500 en dat het overtuigend bewijs geeft. De mensen in de Amerikaanse staat Georgia besteden meer geld aan auto's daij aan hun maag. Een door de regering ingesteld onderzoek heeft uitgemaakt, dat er 26.9 procent van hun salaris in auto's gestoken wordt. Het voedsel mag slechts 22.8 procent kosten. Tussen haakjes: Kijk eens naar die scooterauto's. Ze zijn lollig. Ze vormen het zoveelste experiment, dat de autobouwers in de loop der tijden al in die richting hebben gedaan, en het heeft er alle schijn van, dat ze het nu gewonnen hebben. Vroeger gingen de miniatuur wagentjes binnen korte tijd van de weg af. Nu rijden 111 Vrouwenstem in een restaurant: O, ik uind parkeren helemaal niet moeilijk. Ik rijd een eindje terug, totdat ik tegen de wagen achter mij stoot. Dan trek ik even op, totdat ik de wagen «ióór mii raak. En dat doe ik een paar keer, totdat ik plotseling geparkeerd ben. Enkele uren voor de opening van de RAI-expositie liet men nog even weten, dat de Daimler Hooper niet zou verschijnen. Dat betekende één curositeit minder, want Daimler kost 74.000 en zou de duurste wagen van de hele tentoonstelling zijn. Het prijs-record ging een stuk omlaag: Het duurste exemplaar is nu de Ford Con tinental Mark 2 geworden, die „slechts" 55.000 kost. De goedkoopste is de Messerschmitt, een scooter auto, die net bene den de drieduizend gulden werd gehou- n-HSVoor mensen, die het graag precies uitzoeken en die zeggen, dat de Messerschmitt met zijn drie wielen ei genlijk geen com plete auto is, zij gemeld, dat de Goggomobiel voor 3495 gld. mee naar nuis genomen kan worden. Die prijs maakt hem tot de goedkoopste vler- wieier. Illlllllllllll verjaag dat lorna griapgavoal mat ,'n Z.W/TSAL preparaatJ Het muziekstuk de Guirlande van Campra vormt een aantal variaties of meditaties op een thema van de opera Camille van Campra, door verschillende componisten. Dit werk dat nooit eerder in ons land is uit gevoerd, zal de VARA zaterdagmid dag 3 maart uitzenden in het geza menlijk programma. Het omroepor kest zal het ten gehore brengen onder leiding van de Franse gastdirigent Pierre Leconte. Vooraf gaat de lan delijke suite van Emmanuel Cha- brier. In Frankfort openen de Amerikanen binnenkort een nieuwe nederzetting. Officieel draagt die de naam „Frank furt Community Center" (Gemeen schapscentrum Frankort), maar de Duitsers noemen het al „Klein Ame rika." Het is een stad op zich zelf met elektrische krachtcentrale, bioscoop, levensmiddelenzaak, een reusachtige garage, een lagere en een middelbare school, twee kerken en 18 flats met 450 woonruimten. Er komt nog bij een bibliotheek, verschillende barakken, een restaurant en een snack-bar, een administratiegebouw en 18 woningen voor ongehuwde officieren. Voor het einde van dit jaar komen er nog een schouwburg, een hotel en nog meer woningen. Zodra „Klein Amerika" klaar is zullen de Amerikaanse officieren en onderofficieren, al dan niet met ge zinnen, de Duitse huizen verlaten, die zij tot nu toe bewoonden. Deze huizen komen dan weer ten goede aan de Duitsers zelf. Het is trouwens om de druk op het woningtekort in Frank fort te verlichten, dat de Amerikanen hun eigen stad hier hebben gebouwd. Alleen één groot Duits gebouw zal door de Amerikanen verder worden gebruikt, namelijk het voormalige administratiegebouw van de IG Far- benindustrie, Generaal Eisenhower had hierin destijds zijn hoofdkwar tier geïnstalleerd. Later nam het Amerikaanse militaire bezettingsbe stuur het gebouw als hoofdkwartier over. Enkele afdelingen van de Ame rikaanse staf hebben zich hier nu blijvend gevestigd. Enkele weken ge leden werd het gebouw door de Westduitse regering gekocht. Bonn verhuurt het nu aan de Amerikanen tegen een behoorlijk hoge huur. De organisatie, die de nalatenschap van de IG Farbenindustrie heeft overge nomen, is nog steeds met de Ameri kanen in een twist gewikkeld over een bedrag dat als schadevergoeding wordt geëist voor waardevol inven taris dat naar het heet is ver dwenen in de loop van de tien jaren, dat de Amerikanen het gebouw heb ben gebruikt. Er is sinds mijn laatste brief op politiek gebied nogal wat aan de hand geweest. Daar zijn allereerst de kandidatenlijsten, door de Ver- kiezingsraad van de KVP opgesteld. Ik geloof wel, dat men ijverig ge tracht heeft, elk wat wils te geven. Het was heel wat gemakkelijker geworden, omdat nu vrij zeker ge rekend kan worden op uitbreiding van de Kamer. Al zit daar natuur lijk nog wel enig element van ri sico in. Want ook de Eerste Kamer zal ontbonden en nieuw samenge steld worden. Waarna ze dan met twee-derde meerderheid de betref fende grondwetherziening moet goed keuren. Maar goed, men re kende dan met meer ruimte en nu moet ik zeggen, dat ik de klacht van de vrouwen over „slechts drie verkiesbaren" kan verstaan. De overigens zo beminnelijke mejuf frouw Klompé heeft zelfs het harde woord „schandaal" gebruikt. In het dagelijkse leven is het voortdu rend „Na U", „Na U" in het ver keer met de dames, maar nu drin gen de mannen haar op drie na met de ellebogen opzij. Zal de groslijst stemming er nog iets aan kunnen veranderen? Een kwestie van ruimte is ook aan de orde gekomen door het SER- rapport. Ik wil je wel eerlijk be kennen, dat ik het niet van de eer ste tot de laatste letter gelezen heb. Maar zoveel is me wel duidelijk geworden, dat ik hadde ik het gedaan toch niets wijzer ware geworden. Gaat al dat gecijfer en gemillimeter, om welvaartshoogten te meten, nu werkelijk niet te ver? Bij het najagen van die wiskunstige vastigheden komt men toch ook weer in de grootste verwarring te zitten. Dat is nu wel gebleken. Het leven zit nu eenmaal vol verrassin gen en wie het in statistieken en schema's wil vastleggen, wordt door de realiteit toch telkens weer begoocheld. Inzake de bevolkings groei en de woningbouw zijn de prognoses herhaaldelijk beschaamd. Over de belastingramingen praat iV maar niet eens. Wat zeg. jij daar van? Ik kan toch niet eindigen zonder nog iets gezegd te hebben over de treurige gang van zaken in Indo nesië. In de pers circuleert een foto van Jungschlaeger, waarop men deze man ziet als een gefolterd en gekweld man met wanhoop in zijn blik. Het is toch onverdragelijk, dat we dit maar machteloos moeten la ten gebeuren Veel groeten, Uiteraard heb ik met jou be merkt, dat de Verkiezingsraad der KVP blijkbaar zijn best gedaan heeft om zoals jij dat noemt elk wat wils te geven. Waarmee ik bedoel, dat men nadrukkelijk ge poogd heeft de regionale en maat schappelijke verscheidenheid van ons volksdeel op redelijke wijze tot haar recht te laten komen. Maar de Verkiezingsraad deed meer: hij heeft bij zijn advies de kwaliteit der kandidaten gewogen, hij heeft ook aan een aantal kandidaten, wel ker verkiezing hij vooral omwille der deskundigheid op vele politieke terreinen noodzakelijk achtte, een definitieve plaats gegeven op de straks in te dienen officiële lijsten der KVP. Er zullen dus drie vrouwen zit ting nemen in de nieuwe, uitge breide KVP-fractie. Om te kunnen verklaren, dat dat getal een schan daal is, zal men eerst een volledig beeld van de mogelijkheden voor ogen moeten hebben. Met name zal men moeten weten of niet gepoogd is om dat getal uit te breiden. Mij bereikte b.v. een informatie, waar uit bleek, dat deze poging inderdaad ondernomen is en dat een zeer ge schikte kandidate niet in aanmer king wenste te komen. Je vraagt mij of de groslijststem ming in de vrouwen-bezetting nog een versterking kan brengen. De mogelijkheid is inderdaad aanwe zig, maar ik betwijfel het zeer. Het SER-rapport over de ruimte ter verhoging van de inkomens der loontrekkenden was, ook als je het geheel leest, inderdaad teleurstel lend. Wil de SER de hem toebe dachte en ook al verkregen positie handhaven, dan zal een herhaling van een dergelijk rapport, waaruit in feite geen conclusies te trekken zijn, wel heel nadrukkelijk verme den moeten worden. Het tragische van dit werkstuk is wel, dat de Raad er blijkbaar niet in geslaagd is een gezamenlijk uitganespunt te vinden. De verhoudingen zijn blijk baar veel ongunstiger geworden. En toch zal hierin verandering moeten komen omwille van de onder deze omstandigheden zo gewenste vrij ere loonvorming, omwille van de ontwikkeling der PBO, omwille van het realiseren der bezitsvorming. Bovendien is het mijn mening, zoals die van jou, dat berekening en planning voor een gesprek wel belangrijk is, maar dat bet bereiken van een overeenstemming ook door andere factoren wordt bepaald. Over de trieste gang van zaken na de conferentie van Genève en over het beruchte proces in Dja karta zwijg ik liever. Machteloos heid wordt door spreken en schrij ven niet tót kracht. Met hartelijke groet t.t. Parijs, drt manned mode 1 prinsen ses en Kippen mode, -fi wang n< een sn< men bij iagl IIET me F» merk de modev' pares mag onder de Maar Hjn heel we coupe uit de voo heeft bijv. iets afzak, stof van laten dooi hoogte va schouder 1 mouw aa merk is woord voc was het Spencer pandjesja. haardvuur en grond, de voor blijfsel v kimonos zeer stra ses je An genlijk r hoog zijr Als U to zet dan ij i - wat mij aksent v; borst. Het ma| I strikje of I in het oogl ouderwetse I steentjes. 11 taille dan I mene ind: I omhoog ge I vrouwen rij kunnen ecH niet alleen I achter, tus] en dan vaïl plooien. Sa kerid; kraal hals. I En heel rug op Maar dan i der kijken want dan meisje dat jongen ach om haar z: JB

de Stem | 1956 | | pagina 4