GEEN HOOP MEER OP EEN ANDERE BESLISSING De „burgelijke stand' van het Nederlandse trekpaard Dl personenauto s Noord-Beveland kréég post Twee oprichters gehuldigd Keersluis in havenkanaal te Zierikzee Klassenstelsel op Kloetingse begraafplaats afgeschaft Zeeland geeft de toon aan Z- Vlaanderen 2 De westelijke haven voor Breskens Na „zeven vette jaren*': vele magere Renteloze investering Protest tegen ronselen van arbeiders Dp situatie bij de bootdiensten Weinig verandering Door de lucht en over het ijs Fokveecentrale west Z-Vlaanderen Havendijken 300 m ingekort L.T.B.-coöperatie op Zuid-Beveland Een kring gevormd Walcheren MIDDELBURG Zuid-Beveland GOES Hulpboek merriën ook vermeld TERNEUZEN Ouden van Dagen AXEL Districts Bijeenkomst Rector de Kroon Mevr. Mo! OOSTBURG Katholieke Kring Oostburg Hans Velu AGENDA Heden Morgen Af GEP HEl DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 29 FEBRUARI 1956 Nu de winter is geweken en dus het voorjaar volgen moet, wordt in Breskens met ongerustheid gedacht aan een onaangename consequentie van het voorjaar. Dan immers zal, naar minister Algera heeft gezegd, de beslis sing inzake de nieuwe veerhaven te Breskens worden bekend gemaakt. Zeer binnenkort zal Breskens dus zyn vonnis horen. Want dat het een vonnis wordt, daarvan is men intussen al wel overtuigd. Breskens heeft weinig hoop meer op een beslissing welke rekening zal houden met de belangen van het dorp als zakelijk - toeristische gemeente. Lange tijd heeft men nog de moed kunnen opbrengen, te hopen dat Wa terstaat de belangen van Breskens zwaar genoeg zou laten wegen om al thans een andere oplossing dan de westelijke haven een redelijke kans te geven. Hoewel officieel nog geen besluit is gevallen, rekent Breskens er thans toch wel op dat de nieuwe veerha ven geheel ten westen van het dorp zal komen. Ondanks alle protesten, ondanks de bezwaren van het gemeen tebestuur, herhaaldelijk en met klem naar voren gebracht en bepleit, on danks het werk van het comité van actie dat onder voorzitterschap van de heer van Laarhoven aan het ijve ren sloeg om bewijsmateriaal bijeen te krijgen dat moest aantonen dat het anders ook kon. Breskens heeft gevochten en het heeft verloren, met ere weliswaar, maar ook die eer heeft een bittere smaak als het geld gaat kosten. En dat gaat het in ieder geval, zo zegt men in Breskens. WEG SCHIEP VERTROUWEN. Als we er een hotelhouder, die aan de fraaie betonweg naar het veer zijn zaak heeft gebouwd, naar vragen, dan komt zijn antwoord zonder aar zeling. „Geen denken aan, dat er een andere haven dan de westelijke komt" zegt hij. In de armzwaai waarmee hij in westelijke richting wijst, ligt een gebaar van berusting. Hij heeft het feit al aanvaard, evenals zijn col lega's dat hebben gedaan. Een ver rassing zal het voor hen niet meer zijn, als straks officieel gemeld wordt wat Waterstaat heeft besloten. En wat daar, naar men stellig mag aanne men .geruime tijd geleden al beslo ten is. Deze hotelhouder bezit een zaak welke, zo op het oog, zeker niet met een ton te betalen valt. Er is een enorm kapitaal geinvesteerd in de za ken langs de Dorpsstraat, tot aan het veer. De man die we hier op 't oog hebben, bouwde in 1952. Ook toen was er al sprake van een nieuwe veerha ven, welke ooit eens zou moeten ko men. Hij hield daar, voor zover als toen mogelijk was, rekening mee. Want een goed zakenman gaat niet over ijs van één nacht. Hij stak dus zijn licht op. Maar men stelde hem gerust. Zie eens wat een prachtige betonweg Rijkswaterstaat aanlegt naar de boot. Denkt u dat ze dit zouden doen als er kans was op een haven op een geheel andere plaats? Welnee, bouw maar rustig. Zo redeneerden toen velen. Wat men vergat, was dit: dat Rijks waterstaat geen zakelijk instituut Is, waar men elke investering tevoren op haar revenuen afweegt. Als een rijksweg van honderdduizenden over enkele jaren 'n derderangsweg wordt, welnu, dan bouwt men elders een nieuwe van nieuwe honderdduizenden. „BRESKENS KAPOT". „En wat zal er dan gebeuren?" zo vragen we de hotelman. „Dan gaat Breskens kapot" luidt het antwoord. Het is 's mans overtuiging; het komt er zonder weifelen uit. Zijn pand staat er nu vier jaar. Voordat de nieuwe haven in gebruik zal zijn, zul len er wellicht nog drie jaren ver strijken. Dat zijn dus zeven seizoe nen, de „zeven vette jaren". Dan ko men de magere. In die zeven vette heeft hij uiteraard de rente van zijn bouw niet terugverdiend. „Dat wordt dus een enorme schadepost" zo be sluit hij gelaten. Van een recreatieterrein, dat de kansen van Breskens' strand moet uitbuiten, van de aansluitingsweg van boulevard naar nieuwe veerha ven verwacht hij niet veel. Dat brengt geen stromen toeristen in het dorp, zoals het veer in de zomer. Er is verondersteld dat de toeristen die om (Advertentie) Er wordt op HAAR gelet! „In Uw sollicitatiebrief staat, dat U JO jaar bent", zei de personeelschef verwonderd. „Maar U ziet er veel ouder uit." „Dat komt misschien door mijn haar" klonk het antwoord. „Ja, dat is al aardig dun", beaamde de chef. De sollicitant kreeg de begeerde be trekking niet. Want de personeelschef had scherpe ogen! Iemand met roos en losse haren op zijn revers verspeelt zijn maatschappelijke kansen: hij wordt niet gauw in een maatschappe lijke functie benoemd. „Wie zijn haar verwaarloost" denken de directies, „die verwaarloost méér!" Haaruitval begint met roos. Roos verraadt ondervoeding van de hoofd huid. Behandel „dun" haar met Sil- vikrin, de biogene Haarvoeding! Silvikrin is het enige haa^groei- preparaat dat de 14 natuurlijke haar- opbouwstoffen bevat in de juiste we tenschappelijke dosering. Daarmede heeft Silvikrin talloze mensen over de gehele wereld mooi nieuw haar geschonkenen sukses in zaken en privéleven! 723-oo Breskens naar Breskens komen, toch de weg zullen vinden, ook al leidt de weg naar het veer langs Bres kens heen. Maar de zakenmensen van Breskens hebben er geen vertrouwen in. Breskens heeft er in de afgelo pen jaren blijk van gegeven, festivitei ten op touw te kunnen zetten die mensen trekken. Wellicht zullen die een groot deel van de toeloop kun nen doen behouden. Maar Breskens zelf twijfelt er aan. Het zekere ver dwijnen van het enorme doorgaande verkeer heeft de geest en wellicht ook de ondernemingslust der Bres- siaanders een gevoelige klap toege bracht. SCHRALE TROOST.. Uiteraard moet men, waar het om zuiver technische kwesties gaat Rijks waterstaat gelijk geven. De uiterst westelijke haven is de best denk bare, in alle opzichten. Behalve in het belang van de Breskense zaken- doenden. Hoezeer de kwestie overwo gen is, blijkt ook uit het feit dat de Kamer v. Koophandel voor Zeeuwsch- Vlaanderen, die toch elk Zeeuwsch- Vlaamse belang tot het einde toe ver dedigt, zich heeft moeten neerleggen bij het oordeel dat slechts de wes telijke haven een oplossing biedt voor de verbetering van het veer. Alleen was het te betreuren dat de Kamer van Koophandel zo onmogelijk weinig tijd kreeg om dit oordeel des kundig en afdoende te verifiëren. Evenals 't merkwaardig mag worden geheten dan men de bekendmaking van de ongetwijfeld al lang genomen beslissing per sé tot het voorjaar heeft willen uitstellen. Het heeft slechts dit ene, negatieve voordeel: dat Breskens intussen heeft begrepen dat die beslissing voor het dorp ongunstig zal uitvallen en dat de klap, die dus verwacht wordt, daardoor niet zo hard aankomt. Maar het is zo'n schrale troost.... In de jongste raadsvergadering van Kloetinge gingen alle agendapunten vlot onder de hamer door. Alleen het voorstel van B. en W. tot het afschaffen van het klassen- stelsel op de algemene begraafplaats der gemeente deed de heer R. Buiten huis (A.R.) de opmerking maken dat hij het voorstel zou willen aanhouden tot de volgende vergadering. Wethouder D. Schipper (Arb) deel de echter mede dat met deze kwes tie spoed moet worden betracht. De herindeling van de begraafplaats is een noodzakelijk belang aldus spreker omdat er geen plaats meer is voor de 2e en 3e klas. Verhoging van rechten zal noodza kelijk zijn. Het tarief voor elke be grafenis zal in de toekomst, met ge bruik van de lijkauto dan komen op een bedrag van 51. Zonder stemming de heer Bui tenhuis onthield zich van stemming werd het voorstel van B. en W. aangenomen. De verbetering van de Achterweg zal geschieden door aannemer Duijn- houwer uit Goes. Een subsidie van een halve cent per inwoner zal worden toegekend aan de Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren afdeling Zee land noord te Middelburg. Op voorstel van B. en W. werd buitenschilderwerk van diverse ge meentewoningen aan de Prins Bern- hardstraat opgedragen aan de laag ste inschrijver, de heer X Verrijzer te Kloetinge voor de som van 1650. Aan de heer J. Steenaard werd eervol ontslag verleend als onderwij zer aan de o.l. school zulks in ver band met zijn benoeming te Middel burg. De heer A. Spee, hoofd der o.l. school zal een tegemoetkoming wor den verstrekt in zijn verplaatsings kosten van Heinekenszand naar Kloe tinge. Er komt voorts een nieuwe veror dening op de keuring van waren in Kloetinge alsmede een nieuwe ge meenschappelijke regeling met ande re gemeenten voor de keuringsdienst van vee en vlees voor de keurkring van Goes. SCHERP PROTEST. in het vooruitzicht wordt gesteld, werd besloten hier ernstig tegen te protesteren in aansluiting op de pro test en die Vlissingen en Middelburg hierover reeds lieten horen. Dit protest zal worden gericht tot het ministerie van wederopbouw en (Advertentie) Amsterdam 23 februari 4 maart 36e tentoonstelling kampeerwagens, toebehoren e.d. 10-J7 uur en 19.30-22.30 uur - beide zondagen 10- 18 uur Entrée f 2.50 Gisteren was er in de situatie bij de provinciale veerdiensten nog wei nig verandering ten gunste ingetre den. De „Hendrik" is weer gerepa reerd zodat op Kruiningen -Perkpol- der weer twee boten voeren. Terneu- zen - Hoedekenskerke lag nog stil; misschien zal morgen 'n poging ge waagd worden de dienst te hervatten. Ook Zierikzee - Katseveer kon giste ren nog niet varen, omdat er bij Zie rikzee nog bergen ijs waren. Drijft dit naar zee, dan zou men heden 'n poging tot hervatting willen wagen, Veere - Kamperland onderging eni ge verbetering. Het kleine motorboot je, dat daar op en neer gaat, kon zowel in de morgen als in de middag n paar tochten maken. Vlissingen Breskens vaart nog steeds alleen bij daglicht, evenals trouwens ook Kruiningen - Perkpol- der, deze laatste van kwart voor acht 's morgens tot zeven uur 's avonds. Twee diamanten bruiloften in Rilland De echtparen L. van Weele - de Ruiter en M. Kok - Dronkers in Ril land vierden hun 60-jarige echtver eniging. Beide echtparen genieten nog een goede gezondheid en zijn ter ge legenheid van hun diamanten- brui volkshuisvesting, aan het provinciaal loft nog eens stevig in de bloemetjes bestuur van Zeeland en aan het ge- gezet, meentebestuur van Amsterdam. I Alle bezwarende omstandigheden ten omdat het bootje tussen Veere en spijt, hebben de noord-Bevelanders hun post gekregen, wat al heel bij zonder op dit door het ijs belegerde eiland wordt gewaardeerd. Toen zaterdag alle verbindingen wa ren verbroken, werd te Woensdrecht een helikopter gecharterd, die het nieuws bij zakken vol naar Kortgene bracht en het er ook weer vandaan haalde. MOTORBOOT VOERDE NIET. Gezien de actie die de gemeente lijke woningdienst van de gemeente Amsterdam momenteel voert om bouwvakarbeiders tot zich te trekken aan wie op korte termijn een woning Maandag was er een andere mo gelijkheid, n.l. via het z.g. voetveer over het ijs even ten westen van het Katseveer naar Kats. Aanvankelijk waren de drie en twin tig zakken met post naar Veere ge bracht om vandaar naar Kamper land met het motorbootje te worden gebracht. Doch toen die in de mor gen niet_ kon varen werd haastig al les naar het Katseveer gebracht, waar de directeur van het Goese postkantoor met 'n tiental bestellers klaar stond. De bestellers namen de zakken op de nek en begonnen, in gezelschap van de directeur, de voet tocht over de ijsbaan die er zeer schots en scheef bij lag. In twintig minuten was de overkant bereikt en slechts één besteller, die in een gat had getrapt, kwam met natte voe ten over. Van de ladder en de tou wen, welke men had meegebracht, behoefde geen gebruik te worden ge maakt. Om half twee werd de terugreis ondernomen en nu gingen de mannen gebukt onder de zakken met de post van Noordbeveland. Weer verliep al les goed en net voor de vloed op kwam, stapte men bij het Katseveer weer op de Zuidbevelandse wal. HELIKOPTER IS DUUR. Gisteren behoefde men het „ijselij- ke" uitstapje niet meer te herhalen, In Oostburg vergaderde de fokvee centrale voor w. Zeeuwsch-Vlaande- ren in hotel „De Eenhoorn", tijdens welke bijeenkomst men de (formele) vraag kreeg voorgelegd om het be staan der organisatie met dertig ja-, ren te verlengen. Dertig jaar geleden werd de Fokveecentrale n.l. voor ge noemde periode opgericht. Uiteraard werd hiertoe besloten. Bij de eenvoudige herdenking van het zesde lustrum in deze bijeenkomst werd hulde gebracht aan de twee nog in leven zijnde oprichters van de cen trale, de heren C.F Verkraye en I. van Cruijningen. De eerstgenoemde zit reeds sedert het gehele bestaan van de vereniging in het bestuur en is sedert 19 jaar voorzitter. Bij mon de van secretaris L.C. Pladdet werd hem hulde gebracht voor wat hij voor de centrale heeft gedaan. Rekening en jaarverslag wezen op een gunstige situatie. De periodiek aftredende bestuursleden der afdelin gen werden unaniem herkozen, behal ve in Eede de heer C. Sturtewagen, die zich niet meer herkiesbaar stel de. In zijn plaats kwam de heer G. Buijsse. Aan de veetentoonstelling te Oost burg en de veemarkt te IJzendijke De gemeenteraad van Zierik zee besloot in zijn laatst gehou den vergadering over te gaan tot het maken van een keersluis in het havenkanaal. De plannen voor het maken van een schutsluis konden niet worden ge realiseerd vooral met het oog op het feit dat een dergelijke sluis te veel financiën zou eisen. De keersluis zal worden uitgevoerd in afwijking van de oorspronkelijke plannen van Rijkswaterstaat, die voorzagen in een dubbel stel puntdeu- ren. In verband met deze plannen zal men trachten te bereiken dat de te bouwen sluis 300 m verder in de rich ting van de Ooster Schelde wordt geschoven. Hierdoor wordt verkregen dat de lengte, waarover de haven- dijken stormvloedwerend dienen te worden gemaakt, over dezelfde af stand 300 m., kan worden ingekort. Het oorspronkelijke voorstel tot het bouwen van een schutsluis werd in getrokken. De op de keersluis aan sluitende havendijken zullen weden (verzwaard Een deel dezer dijken is reeds in het kader van rampherstel verstevigd. De nieuw te bouwen keer sluis zal eerst voor de winter 1958 gereed kunnen zijn. werden subsidies van resp. 25 en 15 gulden verleend. Aan het slot van de vergadering hield ir. Harmsen, rijks- zuivelconsulent, een causerie over de produktieverhoging in de rundveehou derij. Kamperland weer heen en weer voer. Men had maandag ook wel weer de helikopter kunnen huren, maar dit is vrij kostbaar en de post moet als een bedrijf dat naar economisch ver antwoord beheer streeft, op de klein tjes letten, zo deelde men ons mede. In september '54 ging het In- en verkoopkantoor van de L.T.B. over tot de centrale coöperatie L.T.B. Hier na ging men over tot het werven van leden. In het begin liep dit zeer moeilijk en men wachtte af. Langzaam drong het tot de land bouwers door, dat er iets voor hen in zat, zodat de animo om toe te treden groeide en heel wat aandelen konden worden geplaatst. Thans belegde men voor de aan geslotenen een ledenvergadering, die goed bezocht werd. Op deze vergadering werd beslo ten om over te gaan tot het vormen van een kring op Zuidbeveland. Er werd een bestuur samengesteld uit de volgende personen: J. van Stee, voorzitter, M. Steyn en M. de Jonge leden en als secretaris werd bijgevoegd de heer Alb. Rijk. Dit is de eerste coöperatie in de L.T.B. waar zeer veel perspectief in zit on vooral in de toekomst vele mo gelijkheden biedt met het overgaan van de N.C.B. wat vermoedelijk nog dit jaar plaats heeft. KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat op dinsdag 6 maart 1956 des voormiddags van 9-10 uur, gele genheid bestaat tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken in het Medisch Centrum, Eigenhaardstraat 2. Er wordt in het bijzonder de aan dacht op gevestigd, dat de leeftijd be neden de 2 jaar als de meest ge schikte voor inenting moet worden beschouwd. Voor een juiste vermelding in de vaccinatiebewijzen van de namen en geboortedata der kinderen is het ge wenst, dat bij de aanmelding het trouwboekje der ouders wordt mede gebracht. 229-0 Middelburg, 24 februari 1956. Burgemeester en Wethouders voor noemd, N. Bolkestein, burgemeester. J. Ph. Koene, secretaris. Gehuwde ambtenaressen niet ontslagen B, en W. hebben in een voorstel tot Wijziging van het ambtenarenreg lement de raad voorgesteld de arti kelen, volgens welke de gehuwde vrouwen dienen te worden ontslagen, te schrappen. Volgende week dinsdag komt het voorstel in stemming. Bestuursleden stichting openluchttheater Tot voorzitter der stichting open luchttheater hebben B. en W. benoemd wethouder jhr. mr. T. A. J. W. Scho- rer. Zij stellen de raad voor uit zijn midden drie bestuursleden te benoe men, alsmede drie bestuursleden uit een aanbeveling uit ingezetenen der gemeente, die geacht kunnen worden op het gebied van kunstzaken een voldoend inzicht te hebben. Dit zijn resp. de heren P. Blaauw en D. F. P. Hoegen, de heer B. A. van Verre en mevr. A. A. Scheltens-Koops, alsmede de heer J. Lemaire, toneel-adviseur. Wegen in veest Zeeutvsch- Vlaanderen gesloten Het waterschap ,,Het Vrije van Sluis" zal wegens de opdooi met in gang van heden 570 km wegen in west Zeeuw sch-Vla anderen sluiten voor het verkeer. BLOED EN LIEFDE Gisteren werd de politie gealar meerd dor verontruste burgers. Zij hadden een man over de Grote Markt zien strompelen, die blijkbaar een messteek in zijn borst had gekregen en tevergeefs met zijn hand het bloed probeerde te stelpen. De dader van deze moordaanslag had via de Rijf- felstraat de richting van de Vlasmarkt ingeslagen. De agenten, niet te lui, gingen vlug als hazen achter het ge val aan en zagen de gestokene nog juist in een café stappen. Dat vonden zij al vrij moedgevend en voor dit op timisme was wel reden. De „dodelijk verwonde" bleek prima gezond te zijn. Hij vertelde zich bezeerd te hebben aan zijn zakmes en toen zijn bloeden, de vinger tegen zijn overhemd te heb ben gehouden. Uit het verdere onder zoek bleek, dat de man een Rotter damse varensgast was, die te Goes, waar hij een aardig meisje kende, ge noeglijke uren had beleefd. De man van de „moordaanslag" was zijn eigen broer, eveneens varensgast en even eens aangetrokken tot een Goese schone. Zij verkeerden op de beste voet met elkaar, waarvoor de bewijzen geleverd konden worden. De politie mannen wisten toen genoeg en keer den zonder verbalisanten naar het bureau terug. Wolph aartsdijk Installatie burgemeester Woensdag 7 maart zal de nieuwe burgemeester, de heer B. ter Haar Romeny, worden geïnstalleerd als burgemeester. De plechtigheid zal plaats vinden in de kleuterschool, des middags om twee uur. Uitgevoerd op de bekende keurige wijze is aflevering XXXVIII verschenen van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard," waarin vermeld staan alle in 1954 in één der regis ters (boeken) der vereniging ingeschreven of opgenomen trek paarden, terwijl ook andere wetenswaardigheden vermeld zijn. Dit „stamboek" is het eerste waar in de opname van hulpboekmerriën vermeld wordt. In de aanvang is er een z.g. A-boek geweest waarin paar den var. het gewenste goede exterieur konden worden opgenomen, wier af stamming niet officieel bekend was, dooh dit boek A is in 1925 gesloten en daarna wilde men uitsluitend de „rei ne teelt" beoefend zien. Sinds 1954 is dit boek, dan nu als hulpboek, weer geopend en er zijn in dit eerste jaar 583 merriën in opgenomen. Van de dieren, opgenomen in het hulpboek, wordt niet anders weerge geven dan het nummer, de naam, de kleur met aftekening (en), het geboor tejaar, de schofthoogte en de eige naar. Van de 4114 in het stamboek inge schreven dieren (veulens) wordt te vens de afstamming vermeld alsmede het nummer waaronder leder dezer is geregistreerd. Die nummers lopen nu, tot 195202. d.i. gemiddeld ever 38 jaren ruim 5100, zodat de fokkerij nogal wat beneden die van de laat ste jaren is gedaald. merriën In het keurstamboek der merriën werden 1384 dieren opgenomen. Het hoogste nummer dier K-merriën is 52188. Dit betekent dat in 38 jaren per jaar gemiddeld 1373 merriën in K zijn opgenomen. In dit jaar is het aantal dus nog juist iets boven het gemiddelde, nl. 11 stuks. Met de hengsten ligt de zaak iets anders; met 34 nieuwen is het aantal keurstamboekhengsten gegroeid tot 2413. Dit is gemiddeld 63 per jaar. Doch in de loop der jaren zijn de eisen voor opname in K veranderd en verzwaard zodat het aantal van 34 geen juiste aanwijzing vormt omtrent meer of minder florerende gang van zaken. In het algemeen kan men in trek- paardfokkerskrir.gen nog wel tevre den zijn over het jaar 1954, temeer als we weten dat het vooral het zware trekpaard is dat de concurrentie van de mechanische trekkracht het meest heeft te duchten. de provincies. Dat Zeeland nog het meest de toon aangeeft in de trekpaardfokkerij blijkt o.a. uit het feit dat precies de helft, dus 14 der nieuwe K-hengsten in deze provincie gefokt is. In Lim burg zijn er 6 gefokt, in Noordbra bant 2 en in ieder der provinciën Drente, Overijsel en Gelderland één, terwijl twee uit België afkomstig zijn. Als stamvader staat Nico v. Melo met 4 K-zonen aan de spits, gevolgd door Nico van Annie (o.a. Quarré, na tionaal - en Victor van Eversdam, Zeeuws kampioen) en Karei v. Cer tain die ieder drie en Leon v. Graauw, Nico v. 't Hoogland Nico v. Beek die ieder twee zonen in K zagen opgenomen. Nico v. Beek was dat jaar echter 1 A met zijn afstammelingen op de na tionale tentoonstelling, Nico van An nie werd 1 B en van de verder als vaderpaarden toen bekroonde telt al leen Moustic v. Urbain (2 B) één K- zoon in deze jaargang 1954. fokkers In Zeeland vinden we ook de groot ste en de bekendste fokkers; J. Q C. Legshoek nam met 18 dieren de eer ste plaats in in de stamboekhuishou ding, gevolgd door stallen de Dobbe- laere te IJzendijke met 11 (hier zijn ook 3 nieuwe Kijhengsten gefokt) en de S taatslandbouwbedrijven in de Wieringermeer die 10 paarden zagen ingeschreven. Van deze laatsten wa ren echter 3 hulpboekmerriën, zodat dus feitelijk Gebr. Leendertse te Kamperland met hun 9 dieren (geen H.) een wel zo belangrijke plaats in nemen. In Zeeland treffen we 14 leden aan die met 4 of meer dieren het stam boek hebben verrijkt, in Noord brabant twee: G. Maris jr. te Hei ningen en L, Vrolijk Az. te Fijnaart (ieder 5) en in Limburg één (5.) !n Noordholland één met 10 en één met 6 in Zuidholland vier met ieder 5. 's-Heerenhoek Geslaagd, Aan de praktijkschool te Slootdorp slaagde onze dorpsgenoot de heer J. A. Hazen voor het diploma tr a ctor-monteur Ellewoutsdijk POST-VETERAAN IN DE BLOEMEN., Vanmiddag zal in het verenigings gebouw een warme hulde worden be reid aan de veteraan der posterijen alhier, de heer Th. Oosthoek. Na 41 jaar met voorbeeldige nauwgezetheid en ijver de post te hebben bezorgd in deze gemeente, gaat hij de dienst met pensioen verlaten. Men heeft er alles op gezet om dit afscheid tot een onvergetelijke dag te maken voor de populaire postman, wiens echtgenote bovendien als stationhoudster der P. P.T.T. fungeert. De lezers weten waarschijnlijk wel, dat de Federatie uan Vrijuhi- lige Vrouwelijke Hulpverlening, die provinciaal onder leiding staat van mevrouw de Casembroot, ook een vertakking heeft in Terneuzen en dat daarin elkander hebben gevon den alle verenigingen van vrouwen ter plaatse van alle gezindten. Dat er zo een overkoepelend or gaan bestaat is niet alleen gemak kelijk voor iedereen en dan met na me voor de plaatselijke overheid, jvanneer men voor enig doel hulp van vrouwen wil inroepen, maar het is vooral een verheugend ver schijnsel dat tenminste de vrouwen hier samen willen overleggen en plannen willen maken in het belang van de gehele gemeenschap. Dit overleg heeft laatstelijk ge leid tot het besluit om te trachten enige gezelligheid te brengen in het vaak zo eentonige leven van onze ouden van dagen door het oprich ten van een sociëteit. Hoezeer hieraan behoefte bestaat blijkt wel uit de eerste poging om op dit gebied iets te doen door het openstellen op donderdag van het Parochiehuis als sociëteit voor de ouden van dagen. Oudjes van alle gezindten hebben daar reeds enige gezellige avonden doorgebracht. Nu bestaat het voornemen op dinsdag deze ouden van dagen een sociëteit te geven in Pro Rege. Het spreekt echter vanzelf dat er geld nodig is. De oudjes ipillen graag eens een kaartje'leggen, do mino spelen en een kop koffie drin ken enz. Voor het ontvangen van gelden en eventueel ook van voor dit doel bruikbare goederen hebben zich beschikbaar gesteld de dames M. de Vos-Scheele, Narcisstraat 15 P. J. de Zeeuw-de Doelder Tholensstraat 5 Er kan toch naast uw bijdrage voor de nood onder de vogels nu ook nog wel wat af voor onze ouden van dagen? De burgemeester van Terneuzen, P. TELLEGEN Zuidflorpe HOE HARD HET VROOR. Op de zogenaamde Zijpsedijk zijn door de vorst twee bomen van on der tot boven gespleten. Een eigen aardig gezicht evenals in een schuur de betonnen vloer die geheel bol stond. Sas van Gent TENTOONSTELLING VERWARMINGSTECHNIEK. Door de Stichting Onderwijstentoon stellingen wordt momenteel te Sas van Gent in het gemeentehuis een tentoonstelling gehouden met als on derwerp „Verwarmingstechniek". Deze tentoonstelling is de 4e in de reeks welke door genoemde stichting te Sas van Gent werden gehouden. Bij de opening van de thans opge stelde tentoonstelling deelde de ver tegenwoordiger der stichting, de heer Ammerlaan, mede, dat momenteel voorbereidingen gaande zijn om te komen tot de samenstelling van ten toonstellingen over de Rijntankvaart, de landbouw en het Deltaplan. De gegevens en het materiaal hetwelk voor de samenstelling hiervan nodig is, wordt door het bedrijfsleven be schikbaar gesteld. De heer Ammer laan vestigde er in zijn inleiding nog de aandacht op dat de diverse ten toonstellingen slechts dienen te wor den gezien als leermiddel en niet als showmiddel. De gehele tentoonstelling, zoals deze thans is opgesteld geeft een zeer dui delijk beeld van alles wat met warmte en verwarming te maken heeft. De tentoonstelling is geopend tot 6 maart a.s. Onderwijstentoonstelling De Stichting „Onderwijstentoonstel lingen", die kleine reizende tentoon stellingen organiseert, zal alhier van 19 t.m. 21 mei een expositie houden over de verwarmingstechniek. Deze tentoonstelling bestaat uit 6 tafels, met aangemonteerde wandborden. Op deze borden wordt op aantrekkelijke wijze in beeld gebiacht hoe de me thoden om woonhuizen te verwarmen, zich ontwikkelden van een open vuur tot de hedendaagse centrale- en gas- verwarming. Voorts worden de vaste en gasvormige brandstoffen behan deld, zomede het vervaardigen van haarden en kachels. Dit aanschouwelijk leermiddel is zo ingericht dat het onderwijzend per soneel, na hierover instructie te heb ben ontvangen, zelf als rondleider kan fungeren. De duur van de rond gang is ongeveer een uur. De tentoonstelling zal worden opge steld in de bovenzaal van hotel „Het Gulden Vlies". Clinge K.A.B. HOUDT JAARVERGADERING. De plaatselijke afdeling van de K. A.B. houdt op donderdagavond om 19.30 uur in het St. Aloysiuspatro- naal haar jaarvergadering. Behoudens de. gebruikelijke agendapunten, zal de heer J. van de Voorde, districtsbe stuurder van de K.A.B. een uiteen zetting geven over de vrije loonvor ming. Gezien het belangrijke onder werp, rekent het bestuur van de K. A.B. erop, dat de leden in grote ge tale deze bijeenkomst zullen bijwo nen. Graautc GOED AFGELOPEN. Wandelaars bemerkten dat er rook wolken kwamen uit de op een kier staande deur van de materialenloods van loondorser K. Zij maakten in de buurt alarm, omdat de eigenaar niet thuis was. De toevallig daar passerende poli tie moeide zich met het geval. Ieder een dacht aan begin van brand en omdat behalve veel materialen er ook nog een paar tractoren in de loods waren ondergebracht, vreesde men elk ogenblik een gevaarlijke uitbrei ding van de brand. Tot er een fiet ser langs kwam, die meer bekend was met de situatie ter plaatse en al direct opmerkte, dat het de olieka chel moest zijn, die voor verwarming van de ruimte de laatste weken werd gebruikt. Dat bleek ook inderdaad het geval te zijn; alleen brandde ze nu moge lijk wel wat al te krachtig, zodat de vlammen er soms uitlekten en een dikke rook werd ontwikkeld. Nadat de kachel naar buiten was gesjouwd, werd deze gedoofd en bleek alles in orde te zijn. Overslag IJSWEDSTRIJDEN. Door de ijsclub De Rode Sluis alhier werden op de kreek aan het vissers- en jagershuis Smollenaer internatio nale ijswedstrijden gehouden. De uit slag was: Junioren v. d. club: 1 Cor Hame link; 2 Wim Scheele; 3 Willy la Heijne; 4 Janny Guiljam. Kinderen tot 10 jaar: 1 Jaak van Bienen, Axel; 2 Leo Herman, Zuiddorpe; 3 E. Winne, Overslag; 4 Ria Vermeulen, Zuiddorpe. Kinderen tot 14 jaar: 1 R. v. Nieulande, Zuiddorpe; 2 Cor Vermeulen, Zuiddorpe; 3 H. Herman, idem; 4 R. v. Hecke, idem; 500 m heren: 1 J. Eggermont, Westdorpe; 2 F. Hamelinck, Zaamslag; 3 F. Adam, Westdorpe. 1500 m heren: 1 J. Egger mont, Westdorpe; 2 R. Moens, Zaam slag: 3 R. van Daele, Koewacht. 3000 m heren: 1 F. Adam, Westdorpe; 2 J. Eggermont, Westdorpe; 3 E. de Smet, Westdorpe. Schoonrijden {jaren: 1 mej. R. Picavet-de heer K. Pica- vet; 2 de heer en mevr. van Asperen- Zuiddorpe: 3 mej. R. Freijzer-de heer J. Neve, HUlst. (Advertentie) KATHOLIEKE VROUWEN van WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN, Donderdag I maart a.s. Sprekers: Aanvang 2.15 u. in de kapel van het ziekenhuis van Oostburg. 234-o DISTRICTSBIJEENKOMST K.A. VROUWEN. Morgen wordt hier een districtsver- yergadering gehouden van de Katho lieke Actie Vrouwen. De bijeenkomst vangt aan in de kapel van het zieken huis, waar rector Th. de Kroon zal spreken. Daarna wordt in hotel „Du Commerce" de vergadering gehou den, waar o.a. de diocesane voorzit ster, mevr. Mol-Sinnighe, zal spreken over het onderwerp Waarom ka tholieke actie voor de vrouw". (Advertentie) Zaterdag 3 mrt. a.s. aanvang 19.30 uur spreekt: Onderwerp: „Ik was achter het Ijzeren gordijn". Deze avond mag niemand missen. Entree f 0.50. 235-0 Aardenburg RAADSVERGADERING. Vandaag om 4 uur wordt een raads vergadering gehouden. Op de niet omvangrijke agenda komen toch en kele punten voor welke van belang zijn. Zo zal o.m. worden gehandeld over de onteigening van percelen grond ten behoeve van de woning bouw te Sint-Kruis, daar in Sint- Kruis veel gebrek is aan bouwgrond. Verder komen op de agenda voor de vaststelling van exploitatievergoedin gen voor de bijzondere scholen en subsidie gezinszorg. GOES Grand: De zigeunerprinses. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Lava stroom over Java. VI1L DELBURG Electro: Vermist. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Een dag in Parijs. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Madame Butterfly. VLISSINGEN Aihambra: Slaven vam de Nijl. Luxor: De gedoemde patrouille hebben I cords stagneeT moderr I bijzond in een bezittel H rails-vel wegen vielen het bloT ook trsB der huiB in. Er U met ho onverz; ken zi< in de ij Er waar dekkini volk tel boetetij ter we]fc deze piH ramper W veerkra waardo der al En nu Ook tjj f lengen verder. dig aan blaadjet weer d: en zonn ten en I contrast grootste we de 1 Var. minister Vanaudi dieten kanaal L miljoen n verhoge bespoedl de heer diende, stemme; Tevor hove re ken, dia neuzen uitbreid; beogen, in voor I Buitenla handelir In Ge een bes heden t| toch ooll voor de Ternaai niet op Het t] de Ger overige* eigenlij! venbela Antwer current)- haven 1 zee. De Ternaai vigheidi afbreuk»; deel vo der vaw lisatie t Bij d< omdat 1 de Maa: vangen, I zelkana i dreigt tl voorran fing va I Gent rr. j poos w; NT WERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Bietje. Signor Bruschino. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Madame Butterfly.

de Stem | 1956 | | pagina 2