VERKIEZINGEN, MAAR EERST WAPENS NEER BIJ Premier Mollet tot Algerijnen: Produktieverlies van 6 pCt in woningbouw Polderbesturen nog niet bang voor het dooiweer TURKS SCHIP op de Westerschelde gezonken Gelijke rechtenmaar het land blijft bij Frankrijk Iweede Kamer over brief van Anneke Beekman K.V.P. stemde amendement-de Graaf weg Z M Koning Winter op een ijzig sterfbed BEKER MET ENTOURAGE TREINRAMP IN DE V.S. Verbetering van lonen der bouwvakkers Eerste ronde is voorbij RARE KOSTGANGER 4 gd bedrijf S f DAGBLAD VOOR ZEELAND „REDACTIE weet het adres' Lacoste vraagt troepen Premier krijgt vertrouwen Tweede Kamer Minister Witte: Geen uniforme verordeningen Iets warmer Cyprioten ter dood veroordeeld Tijdens afgelopen vorstperiode: Regen en storm moeten uitblijven IJsbrekers geven veilig gevoel Na aanvaring met „Blommersdijk" Alle opvarenden gered Minstens 14 doden Huurders weigeren te vertrekken Katholieke bond royaler dan algemene Foster Dulles: r tussen had de -orin zich reeds Bonn gewend, van dit stuk he in dit slot van ranken. Het ge waakt door Duit- uniform van bur in twee Russische :n, verscheidene 1 Franse verte- s U.N.O., een af- Duitse Bonds- gevaardigde van trum van Nürn- ;kin, officieel be- Rode Paradijs, urde drie en een les bleef het ant- 0 alle vragen om n stieltje in het in klassiek Rus- moet nu een be- het asielverzoek ;n nog overal de het beroemde Er staat niet 1 weer aan iemand De beren dansen moeilijkheden ten nciële uitkomsten bedrijf heeft het e NCB te Tilburg flag te houden op g over bedrijfs- egenheden. nden geschonken iiogelij'kheden van jf. ;udieda>g in hoofd - aan het gemengd lenkort eveneens en belegd over de a angelegenheden ©drijven. :ten in mei i rust houden. igen en aan nodige les- en, terneü- n Eedenstr. 8, 682o 5e lijst 2833 13051 15223 '3 2114 3654 4296 .0677 11323 12544 0605 21383 634 662 787 851 468 533 951 520 550 689 754 794 823 885 906 610 618 829 973 790 968 676 938 504 516 519 696 330 519 692 706 595 612 189 211 536 583 715 948 224 268 667 678 PB 680 688 690 728 5 816 835 846 888 d 983 984 998 B 256 259 286 3 569 637 683 725 S 883 908 912 916 5 154 175 182 199 1 306 328 458 461 L 578 586 636 702 1 898 928 950 955 2 151 102 168 172 5 354 355 378 39? 3 587 651 662 678 112 330 430 961 143 354 549 759 152 347 592 904 204 520 761 934 114 268 635 860 120 124 143 333 335 365 498 549 550 983 985 158 165 194 383 388 422 552 597 606 771 837 841 171 183 202 374 383 414 626 641 663 928 983 205 230 240 535 574 591 782 825 827 122 123 127 300 374 425 655 662 679 879 887 904 075 139 184 206 0 327 328 343 356 676 686 743 753 880 882 885 908 8515, 14182 en ategorie nieten. i staat een reus met een enorm de gordel. Zijn nemen Aram ,,Wel, vreemde hij dan nors. naar de oude NO. 220Ö6 rLomnflm en Vaderland V». arsSDAG 29 rbfiirUAic Uitgave N V Uitgevers iVlij Neetiandia Verschijnt elke weikdag Bureaus: Breda, Reigerstraat iti iel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hootd- redacteui: J J H A Bruna Redactieraad: C. J v Hootegem Mr üi A J J M Mes Mr U M L. de Rechter L. J v t Westende, p. V IVL Vercauteien Abonnemeiitspi Us brj vooruitbetaling l 5 35 per kwartaal, per post f 655, per week (uitsluitend bij met post- bestell.) t U 45 Incasso word' berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no 373841 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 014 per m/m. (Ingezonden Mede delingen i 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau vtxii de Zeeuwse Eilanden: GOES, Wpstsingel 93. Ielefuon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) (Van onze parlementaire verslaggever) De zaak Anneke Beekman en het geval van het Haarlemse huwelijk zijn gisteren naar aanleiding van de begroting van justitie door de Eerste Kamer in een rustige sfeer behandeld. Een uitzondering hierop vormde het betoog van baron de Vos-van Steen- wijk (WD), die verwees naar de in ons zusterblad „De Gazet van Lim burg" (en ook in ons blad) gepubli ceerde brief van Anneke Beekman. „De redactie beweert dat zij zeker is van de echtheid van de brief. Maar is het d'an niet waarschijnlijk, dat zij ook de verblijfplaats van het meisje kent?" zo was zijn gedachten gang. IN TOKIO is een „Formosaanse rege ring in ballingschap" opgericht, die strijden wil tegen „onderwerping van Formosa door vreemde rassen, zoals het Chinese". De strijd gaat eerst en vooral tegen Tsjang Kai Sjek. DE OOSTENRIJKSE regeringscoalitie heeft algemene verkiezingen op 13 mei a.s. voorgesteld. De conservatieve partij en de socialisten hebben na melijk geen overeenstemming kunnen bereiken over hangende binnenlandse kwesties. DE HEER D. J. Gerritsen, directeur van de Rijksbegroting bij het minis terie van Financiën, is benoemd tot voorzitter van de Algemene Reken kamer. DE REGERING van Oost-Duitsland heeft te kennen gegeven, dat de wes telijke landen, indien zij met Oost- Duitsland handel willen drijven, het communistische regime zullen moeten erkennen. IN DE leeftijd van bijna 104 jaar is te Haarlem overleden mevrouw Aal tje Cornelia van Andel Smits-Japin- ga, die een ernstige candidate begon te worden voor de titel „oudste in woonster van Nederland". COMMUNISTISCH-CHINA heeft in Tsj echo-Slowakije en Polen aanzien lijke bestellingen gedaan voor straal jagers, transportvliegtuigen, tanks en automatische wapens. DR. WILHELM HAAS, de eerste Westduitse ambassadeur in de Sovjet- Unie, heeft zijn vertrek naar Moskou uitgesteld, omdat hij nog geen ge schikt onderkomen heeft gevonden. „Zou men dan niet met het wetboek van strafrecht in de hand de redactie kunnen dwingen het adres bekend te maken? Het prestige van de justitie heeft thans een flinke deuk gekre gen". Van de andere leden kreeg hij echter geen steun. De katholieke Eindhovense advocaat mr. Rammel beek (PvdA) verklaarde niet erg te houden van de Limburgse bladen, die zich vaak nogal heftig keren tegen de uitlatingen van zijn geestverwan ten, doch hij zou er toch bepaald be zwaar tegen hebben als de justitie nu bij de pers zou moeten gaan leuren om het adres. Pater de Beaufort (KVP) zette nog eens rustig het katholieke standpunt in beide omstreden kwesties uiteen. Voor het Haarlemse huwelijk (een priester heeft hier een huwelijk inge zegend tussen een ongehuwde vrouw en een naar burgerlijk recht reeds ge huwde man) geldt, dat de kerkelijke overheid alleen een kerkelijk huwe lijk erkent. Pater de Beaufort sloot zich echter aan bij de afkeuring van het gedrag van de betrokken priester, die reeds door pater Stokman in de Tweede Kamer is uitgesproken. Ook hebben verschillende spre kers nog hun mening over het gra tiebeleid ten aanzien van de poli tieke deliquenten verdedigd. De nieuwe minister van Justitie, prof. J. C. van Oven had zich evenals zijn ambtsvoorganger mr. Donker, op het standpunt gesteld, dat de overblijvende politieke deliquenten gelijk te stellen zyn,op een en kele uitzondering na met gewo ne misdadigers. Deze uiteenzetting wierp o.a. bij mr. Witteman (KVP) twee vragen op. Ie) Hoe zit het dan met die uit zondering? 2e) Houdt de minister er wel vol doende rekening mee, dat de daden van de delinquenten wel gelijk zijn aan die van gewone misdadigers, doch dat de oorzaak een geheel andere is? Tenslotte achtten verschillende spre kers het regiem in Breda strenger, dan voor de veiligheid noodzakelijk moet worden geacht. De minister van Justitie heeft verzocht morgen te mo gen antwoorden. 5? Premier Mollel heeft dinsdag via de radio een dringend beroep op de Algerijnse opstandelingen gedaan om de wapens neer te leggen. Hij zegde toe, dat er in Algerije, zodra er een einde zal zijn gekomen aan de activiteit van de verzetsstrijders, binnen drie maanden vrije verkiezingen zullen worden gehouden. De Franse eerste-minister zei dit in een radiorede na afloop van een bijeenkomst van de Nationale Defensieraad, het hoogste coördinerende militaire gezagsorgaan van het land. De raad besprak dringende maat regelen om het hoofd te bieden aan de verergerende militaire toestand in Algerië. Mollet deelde mee, dat de regering vandaag van de nationale vergadering speciale bevoegdheden zal vragen om onmiddellijke economische en sociale maatregelen in Algerië te treffen. De premier zei, dat Frankrijk de „Alge rijnse persoonlijkheid" erkent en eer biedigt en dat de Fransen en Moham medanen gelijke rechten zullen krij gen. Doch Algerië is en blijft onver brekelijk met Frankrijk verbonden", ■zo voegde hij hieraan toe. Hij waarschuwde de opstan delingen, dat Frankrijk, ingeval zij aan zijn oproep geen gehoor zouden geven, „gedwongen zal zijn, al zijn hulpbronnen en al zijn middelen te mobiliseren om de veiligheid te verzekeren." Mollet deed ook een beroep op de miljoen Europese bewoners van Al gerië om de regeringspolitiek te steu nen. Hij beloofde dat hun leven en rechten zullen worden beschermd. Robert Lacoste, de minister met standplaats Algiers, zou in de kabi netsvergadering van maandag om 200.000 man verse troepen hebben gevraagd. Momenteel worden Algerijnse een heden naar west-Duitsland en Frankrijk overgebracht, in verband met de onrust onder deze troepen bij het bestrijden van de opstande lingen. De afgelopen 24 uur zijn bij aan vallen op boerderijen, auto's e.d. weer 16 Franse burgers gedood. De Franse premier heeft dinsdagmiddag de eerste van de vier stemmingen om de ver trouwenskwestie, verbonden aan zijn wetsvoorstel voor drie weken betaalde vakantie voor alle Franse arbeiders, met een grote meerderheid gewonnen. De stemverhouding was 499 tegen nul. Mollet won ook royaal de andere vertrouwens- stemmingen. J WEGENS DE door de vorst veroor zaakte noodtoestand in Frankrijk, mo gen groenten, fruit, vlees en boter voorlopig zonder douanerechten wor den, geïmporteerd. (Van onze parlementaire verslaggever) Voor de specialist in Aziatische kwesties van de K.V.P., mr. de Graaf, heeft de Tweede Kamerzitting van gis teren een onaangename verrassing ge geven. Zijn amendement op de grond wetswijziging betreffende de nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk, dat hij met moeite tegenover minister Beel had kunnen handhaven, werd name lijk door zijn eigen fractiegenoten weggestemd. Mr. de Graaf wilde in de grondwet het „zelfbeschikkingsrecht" van de mensen op Nieuw-Guinea verzekerd zien. Omdat minister Beel dit een ge vaarlijk woord vond in het bedoelde verband, had minister de Graaf zijn amendement in voorzichtiger termen gesteld, zonder nochtans aan de feite lijke inhoud afbreuk te doen. De mi nister kon er toen wel mee akkoord gaan. Nu echter verklaarde prof. Rom- me zich ertegen, namens een deel van de fractie Met 50 tegen 29 stemmen werd het amendement verworpen. De hele P. v. d. A.-fractie stemde ^oor. Van de K-V.P.-fractie alleen mej. Vink. De amendementen Oud en van der Goes van Naters werden ingetrokken. De tekst van het eerste artikel der grondwet zal nu luiden: „Het grond gebied van het Koninkrijk der Ne derlanden omvat Nederland, Surina me, de Nederlandse Antillen en Ne derlands Nieuw-Guinea. Het ligt volgens minister Witte niet in de bedoeling om landelijk tot uni forme gemeentelijke bouwverordenin gen te komen. Wel wordt in overleg met de gemeenten gestreefd naar het uniformeren van een beperkt aantal technische voorschriften. Het resultaat daarvan zal niet al te lang meer op zich laten wachten. DE H. STOEL heeft thans offi cieel zijn goedkeuring gehecht aan de statuten van de interna tionale KAJ en Mgr. Cardijn be vestigd in zijn functie als interna tionaal aalmoezenier. DE COMMISSARIS voor de emigra tie, mr. U-. Haveman, is voor een bi- zoek van vijf weken naar Australië en Nieuw-Zeeland vertrokken waar hij gaat onderhandelen over hèrnieu wing van de migratie-overeenkom sten met Nederland. IN HET raadhuis van de Belgische gemeente Zinnik deed zich tengevol ge van gasontsnapping een explosie voor. De ruiten gingen eruit, meubi lair werd vernield en een wethouder en de concierge kregen verwondingen, HET VLOT „Cantuta", dat naar het voorbeeld van de „Kon Tiki" een tocht maakt over de Stille Oceaan heeft noodseinen uitgezonden. De Rot terdammer Andries Rost bevindt zioh onder de opvarenden. Verwachting van het K.N.M.I. lot hedenavond: Aanvankelijk op 2 vele plaatsen nevel of mist. Over J het algemeen veel bewolking met j later enige regen of motregen. Matige, later vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. Verdere stijging van temperatuur. 2 Verwachting van het Belgisch 2 weerkundig instituut: Matige tot 2 vrij sterke wind uit het zuiden tot 2 zuidwesten. Nevelig of betrokken 2 met regen of motregen. Geleidelij- ke stijging van temperatuur. Vandaag: zon onder 18.20 uur, maan op 23.12 uur. Morgen: zon op 7.28 uur, maan onder 8.45 uur. Dinsdag zijn te Nicosia twee Griek se Cyprioten, Andreas Zakkos en Charilgos Michael, ter dood veroor deeld. Zij hadden op 15 december ge schoten op de Britse majoor Brian Coombe. De chauffeur van de auto van de majoor werd door de aanvallers ge dood. Majoor Coombe wist één aan valler Charalam bos Mouskos te do den, twee gevangen te nemen en een vierde te verwonden. (Mouskos was een neef van aartsbis schop Makarios, leider van de bewe ging voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland). Hoewel er nog geen statisti sche gegevens zijn, kan met vrij grote zekerheid worden aange nomen, dat de afgelopen vorst periode een produktieverlies van ongeveer 6 procent in de wo ningbouw heeft veroorzaakt. Dit deelde minister Witte mee in een gisteren gehouden perscon ferentie. Sommige steenfabrieken hebben on gehinderd door kunnen werken, het geen zeer verheugend is, omdat de baksteenproduktie als vraagstuk di- rekt volgt op de schaarste aan ar beidskrachten. Sprekend over de proefnemingen met doorwerken onder bescherming tegen de vorst zeide ir. Witte o.m., dat deze beschermende maatregelen hoofdzakelijk werden gericht tegen kwakkelwinters met vorst tot plm. 5 graden. Juist in dergelijke vorstperio den gaan jaarlijks bijzonder veel ar beidsuren verloren. Op deze bijzonder strenge vorst werd dus niet gerekend, zodat de proefnemingen in een wel uiterst on gunstige periode vielen. Toch dient gezegd, dat in enkele gevallen bij de woningbouw met binnenwerk kon worden doorgegaan. Op een vraag of gepoogd zal wor den de verloren arbeidstijd in te halen, zei minister Witte, dat dit in de eer ste plaats een aangelegenheid is, die tussen werknemers en werkgevers ge regeld zal moeten worden. Het vorig jaar mislukten bespre kingen over inhalen voornamelijk op het argument der werknemers, dat er nog wel andere middelen zijn om tot produktieverhoging te komen, dan al leen overwerk. (Van onze speciale verslaggever) Zijne Majesteit Koning Winter is hard en genadeloos versla gen. Nog maar een paar dagen geleden regeerde hij met onverbid delijke hand en hij toonde zich krachtiger en minder te genaken dan tal van zijn voorgangers. Nu is het afgelopen met zijn heer schappij. Nu ligt Zijne Majesteit Dezelfde op zijn sterfbed en dat biedt een groots gezicht. Vooral aan de grote rivieren, die zich geleidelijk aan uit de ijzeren, ijzige greep van de vorst bevrijden en die met opgepotte kracht hun ijsruggen barstend open oreken. Als ge onder de Moerdijkbrug gaat staan kunt ge dat vorstelijk af- s erven op de voet volgen. Ge staat achter een barricade van bijna mans- Dien en slaat het em9e> eentonige verkeer op het Hollandsch aernnir, een ,0™af2ienbare stoet van schollen en schotsen, die in een mpo de kant van het grote water uit drijven. is momenteel ook, hoe de polders het na de smadelijke aftocht van de IJs- vorst zullen stellen.- Het is een bij zonder straffe winter geweest, die maar liefst ineens vijftien graden vorst tegelijk in de strijd gooide en er later nog met gemak vijf of meer bij deed. Zulk streng vriesweer houdt het waer in de poldergrond vast. Ten overvloede heeft het er nog wat bij gesneeuwd en nu de dooi is ingeval len zwiept de regen er nog eens over heen. Maken de polderbesturen zich zorg over dit weer Gelukkig, nee. Voorlopig tenminste nog niet Wat de weergoden nog in vooraad hebben is nog niet te bekijken. Maar als de dooi het kalm aan doet dan zal het wel meevallen. Het enige wat de mensen van de polders vrezen is zware regen en noordwester storm. Dan zou liet wel eens kunnen gebeuren dat er overlast komt. Maar tot op heden zijn de slui zen en de gemalen de situatie wel de baas. De polderbesturen hebben er angst vallig voor gewaakt dat die kunstwer ken door het winterse weer niet be schadigd werden en daar plukken ze nu de vruchten van. Mochten de ri vieren het te kwaad krijgen dan zul len de polders hoogstens wat boven water te verzetten krijgen. Maar daar zijn de gemalen en de sluizen wel te gen opgewassen. En langs het Hollandsch Diep Daar zou het kruiende ijs in het ergste ge val wat schade kunnen doen aan ri vierkribben en rietlanden. Maar een ramp van formaat zal dat ook niet worden. In de verte, landinwaarts, kleurt die ijsmassa zich samen met de nevel 7e is onafzienbaar. Er komt steeds meer Hoeveel zal er komen Niemand weet het. Dat hangt van het weer af, zoals het zich in de komende dagen gedra gen zal. Niemand heeft er ook plezier in. Behalve dan die menigvuldige pas sagiers, meeuwen en meerkoeten, een den en nu en dan een eenzame rei ger. Ze laten zich meevoeren op de ijspuinbergen, duiken eens in een stukje open water en vliegen op een willekeurig ogenblik terug om ergens anders weer een enkele reis Moer dijkbrug te nemen. Dat spel gaat steeds zo door. Tegen dat de vloed komt wordt de ijskoek kleiner, als het gaat ebben komt er w -er meer. Gisterochtend rond elf uur seinden de ijsbrekers vanaf het Hollandsch Diep, dat de rivier voor acht tiende onder het ijs lag. En dat is bar veel. Het betekent dat de bin nenscheepvaart voorlopig nog wel thuis kan blijven en dat de grote ri vieren voorlopig nog wel het vrijge vochten domein voor de ijsbrekers zul len zijn. Ja. die ijsbrekers maken volle da gen. In het Moerdijkse haventje, dat tegenwoordig achter een stevige dijk verscholen ligt, trekken 's morgens yan die dappere schuitjes de ochtendnevel in. Drie blijven er vrij- vonstant in de buurt van de brug- 5® de PU'ers ijsvrij te houden en e andere gaan de rivier op om hel fe ™<A al te grote schotsen aai te gaan Dat geeft een veil.g gevoel u "Y°l*erak van de RWS bliifl in het haventje achter. Via dit schip staan de breekbootjes in contact met Rotterdam en bovendien is de Volke- rak" logiesvaartuig voor de beman ning van de ijsbrekers. ln de rotonde van de Haagse dierentuin vond de jaarlijkse uitreiking plaats van de bedrijfschapsprijzen voor de best verzorgde vis, haring en visconserven. Op de foto zien we schipper N. Taal uit Scheveningen die de beker reeds voor de tweede maal in ontvangst mocht nemen, met zijn aanwinst temidden van Scheveningse en Marker visservrouwen. Omstreeks kwart voor vijf dinsdag middag is het van Antwerpen komen de 3903 b.r.t. metende Turkse stoom schip „Sapanca" op de Westerschelde, in het nauw van Bath, aangevaren door het s.s. „Blommersdijk" van de Holland-Amerika-lijn. De „Sapanca" verkeerde na de aanvaring in zinken de toestand. Het schip was circa veer tig minuten later in de ijsschotsen verdwenen. Alleen de masten, het hekwerk van de brug. een stuk van de schoorsteen en van het achterschip steekt nog bo ven het ijs uit. De aanvaring is ont staan, nadat de „Sapanca" uit het roer was gelopen. Behalve de kapitein en de eerste stuurman van de „Sapanca" werden alle opvarenden: twee vrouwen, een kind en dertig man gered door de „Blommersdijk". De kapitein en dej eerste stuurman werden door het Ne-i derlandse schip „Osiris" aan boord ge-, nomen en later overgezet op de ..Blommersdijk". Dit laatste schip heeft ter hoogte van Hansweert alle opvarenden van de „Sapanca" over gegeven aan de Belgische sleepboot „Scaldis" die ze in Hansweert aan land heeft gezet. Aangezien het varen bij donker op de Westerschelde thans niet verant woord is omdat de boeien met het oog op de ijsgang zijn opgenomen, zal de „Blommersdijk" vandaag naar Vlis- singen doorvaren. Dit schip kreeg schade aan de voorsteven. De schipbreukelingen, op een vrouw van Belgische nationaliteit na, allen Turken, zijn te Hansweert in het verenigingshuis „Kaj Munk" ontvangen en gelaafd. Negentien le den der bemanning zouden de nacht doorbrengen in het dorp Kruiningen, de rest in het dorp Hansweert. Hedenochtend zouden de Turken per auto naar Antwerpen worden ge bracht, waar zij in het zeemanshuis onderdak krijgen. Bij Swampscott (Massachusetts) zqn twee personentreinen op elkaar gere den, waardoor minstens 14 mensen ge dood zijn. De trein van Portsmouth naar Boston reed van achteren in op de trein van Salem naar Boston. In de treinen bevonden zich teza men ongeveer duizend passagiers. Bij Toronto (Canada) is een snelle goederentrein in botsing gekomen met een olie-tankwagon. De olie schoot in brand en stak een lading hout aan. De brand duurde enkele uren. Een man verloor het leven en vier raakten gewond. „Ttvaalf Provinciën Het besluit van de nieuwe directie van het Rotterdamse winkelgebouw „De Twaalf Provinciën" om de huidi ge huurders de huur op te zeggen en naar andere winkeliers uit te zien, heeft onder de betrokkenen een storm van verontwaardiging veroorzaakt. Zowel de marktkooplieden als een aantal winkeliers hebben advocaten in de arm genomen om het besluit on gedaan te maken. De winkeliers die, onder nieuwe voorwaarden, zouden mogen blijven, hebben geweigerd de nieuwe contrac ten te tekenen. Op 8 maart, zo was bepaald, zou het gebouw voorlopig worden gesloten om met de reorgani satie een begin te maken. Misschien, zo zei de directie nu, zal die sluiting niet doorgaan, „maar omdat het ver bouwingswerk begint, heeft het voor de winkeliers weinig zin te blijven." De Nederlandse Katholieke Aanne mers- en Patroonsbond heeft in een vergadering te 's-Hertogenbosch zich uitgesproken voor verruiming van de secundaire arbeidsvoorwaarden met 3 procent, zonder doorberekening hier van in de prijzen. De bond wenst zich achter de prijzenpolitiek van de rege ring te stellen. In Amsterdam heeft de algemene aannemersbond besloten, de 3 procent niet te geven zonder dat deze in de prijzen kan worden doorberekend. Er waren de laatste jaren al genoeg niet- officiële loonsverhogingen geweest, meenden de leden. De katholieke bond zal aan het college van rijksbemiddelaars verzoe ken, een zodanige verhoging van de vakantiebonwaarde per 5 maart a.s. bindend vast te stellen, dat daardoor per 1 januari jl. een verlenging van de bouwvakvakantie met twee dagen zou worden verwezenlijkt en dat de vakantietoeslag met ongeveer 35 uur zou worden verhoogd. John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft op een persconferentie gezegd, dat de nieuwe Russische koers, zoals die op het partijcongres in Moskou is bekendgemaakt, een teken is dat de eerste ronde in de koude oorlog voor bij is en een tweede gaat beginnen. Hij acht het niet uitgesloten dat de ze koerswijziging, die hij een gevolg acht van de Amerikaanse politiek van de laatste tien jaar, blijvend is. Voorlopig acht de minister het niet verantwoord, dat de militaire kracht van de vrije wereld in aanzienlijke mate wordt verminderd. Eerst zal moeten blijken wat de Russen, en mo gelijk ook de Chinese communisten, precies van plan zijn. De Russische politiek is in een overgangsstadium en is nog niet ver genoeg in de nieu we richting gegaan om niet snel de oude koers te kunnen hernemen. Achter ijsbarricades van dit formaat kunt ge het eentonige eenrichting verkeer op het Hollandsch Diep gadeslaan: allemaal schollen en schot- Poldermensen «emst sen' die .met konderden vogels "bemand in de richting van het grote mater reizen. De Moerdijkbrug staat er rotsvast midden in, beveiligd door steeds maar weer actieve ijsbrekers. Een groot en beduidend vi aagteken De bewoners van een per ceel aan de Elisabeth Wolff- straat te Amsterdam kwa men maandagavond, toen zij thuis kwamen, tot de ont dekking, dat hun gehele in boedel verdwenen was. Ook hun kostganger was nergens meer te vinden. Bij nader onderzoek door de politie bleek, dat deze kostganger tijdens de afwe zigheid van de bewoners de gehele inboedel, die volgens de politie een waarde heeft van 3000, verkocht heeft aan een opkoper. De kost ganger wordt thans door de politie gezocht.

de Stem | 1956 | | pagina 1