GOLDEN FICTION Vitamine Endocil De brullende berg DE TUSSENPERSOON Engelsen geven teveel geld in eigen land uit schrale huid? f RADIO KLOOSTERBALSEM glasblad Pej&tcm Meningen en Commentaren Holemens nog niet zo oud? f" Whoehahahaha AT EEN ONDERLIJKE ERELD TWEEDE BLAD DINSDAG 28 FÊB'RUARI 1956 3 I.C.V. EN EURATOM HET STANDPUNT VAN NEDERLAND ENGELAND REMT SUURHOFF GEWRAAKT Het geschenk blijft liggen Een beeld vart Michel Angelo gevonden Bekende mensen over een bekende sigaret (9) Onder ons gezegd: toch maar liever Minister MacMillan klaagt V.. .J Bollenschuur door brand vernield TELEVISIEPROGRAMMA'S STUVE NEK7&',a (Naar een roman van E. F. BENSON) LIET Internationaal Christelijk Vakverbond heeft aan de Bel gische minister Spaak, als voorzit ter van het intergouvernementeel comité voor de conferentie van Messina een nota gezonden met be trekking tot Euratom. Zij is tevens bedoeld voor de zes regeringen der KSG-landen. In deze nota wordt eerst nog aan dacht besteed aan de gemeenschap pelijke Europese markt. Een dou ane-unie met lage tol-tarieven, vrij verkeer voor arbeiders en volledige werkgelegenheid worden hierbij als doeleinden aangegeven. Wat de integratie op het gebied van de kernenergie betreft, spreekt het ICV zich uit voor een zo spoe dig mogelijke totstandkoming van Euratom, zonder deze los te maken van een gemeenschappelijke markt. Volgens het ICV moeten de deel nemende regeringen haar autoriteit terzake overdragen aan een Euro pese commissie voor atoomenergie. Er moet een controlesysteem ko men. dat de uitsluitend vreedzame aanwending der kernenergie waar borgt. De Assemblée en het Hoge Gerechtshof van de KSG moeten bij Euratom worden ingesch-keld. Aile Europese landen moeten aan Euratom kunnen deelnemen en er behoort in het bijzonder een nieu we band met Engeland tot stand te komen. Euratom alleen moet met derde landen akkoorden aangaan voor de voorziening der Europese organisatie met kerngrondstoffen. Deze en andere aanbevelingen van het IVC zijn even zoveel vrome wensen, waarvan de mogelijke ver vulling echter vrij onzeker is. Het ICV, dat in landen als west-Duits- land pas nauwelijks een voet aan de grond heeft, kan de hier geuite doelstellingen zeker niet forceren. Ofschoon Spaak optimistisch is en Frankrijk op het ogenblik Euratom erg naar de voorgrond schuift, is de brug naar verwezenlijking nog niet geslagen. JN verband met de conferentie der zes ministers van Buitenlandse Zaken der KSG-landen te Brussel heeft mej. Klompé vragen gesteld aan minister Beyen. Zij wilde wel eens meer precies weten, hoe men Euratom denkt op te zetten. Minister Beyen heeft geantwoord, dat het karakter van Euratom zal afhangen van de taak, welke aan de Europese gemeenschap voor kernenergie wordt opgedragen. Dit zegt nog niet veel, maar de minis ter verklaarde ook, dat er een exe cutief orgaan zal zijn met een eigen verantwoordelijkheid tegenover een assemblee. In deze opzet kan ook een hof niet worden gemist. Dit kan samenvallen met de organen van de KSG. Kunnen en doen is echter niet j hetzelfde! Volgens de Nederlandse regering 1 moet de controle door Euratom zich uitstrekken tot alle splijtbare ma terialen, wat een monopoliepositie voor Euratom inhoudt. De onder linge samenwerking der zes staten behoeft niet in strijd te worden geacht met hetgeen de Organisatie voor Europese Economische Samen werking beoogt. Men wil positief met de OEES samenwerken. De Nederlandse regering ziet overigens duidelijk verband tussen Euratom ra de gemeenschappelijke markt in het algemeen. Voor minister Beyen Is het tenslotte ook geen vraag, of tr kan worden gesproken van een lupranationaal orgaan, precies wat minister Mansholt al eerder ver klaarde. Met dat al is hiermede eigenlijk iog alleen maar duidelijk, wat de Nederlandse regering zich van Eu ratom voorstelt. Ook minister Beyen moest verklaren, dat te Brussel nog {een beslissingen werden genomen. We moeten wachten op het rapport van de commissie-Spaak en de confrontatie der verschillende pro- lecten in de OEES. [N Engeland heeft de Labour-afge- vaardigde Robens minister Sel- vyn Lloyd over Euratom aan de land gevoeld. Robens vroeg de minister, of Eu ratom niet de enige mogelijkheid bood om de kernenergie in Europa te controleren. Minister Selwyn Lloyd bepaalde zich toen eerst tot de opmerking, dat hij de doelstel ling van Euratom erg belangrijk vond. Maar de heer Robens legde de nadruk op het verschil tussen een algemene controle van de kern energie en een controle in de OEES, welke aan de verschillende staten zou worden overgelaten. Selwyn Lloyd verklaarde daarop, dat En geland zich er van moest verzeke ren, dat Euratom niet onverenig baar was met de OEES. Dit wil eigenlijk al wel zeggen, dat Engeland ten hoogste tot een associatie met een supranationale Euratom zal kunnen worden bewo gen, zoals het met de KSG is ver bonden. Het wil geen souvereiniteit afstaan aan een supranationaal or gaan. Verzwakt dit het Euratomplan, de neiging om Euratom niet van de algemene gemeenschappelijke markt af te scheiden, hetgeen de Benelux- landen nastreven, moet dit even zeer doen. Want de gemeenschap pelijke markt, welke men op haar best in drie fasen van telkens vier jaar wil bereiken, is een kwestie op lange termijn. Het ziet er dus nog niet naar uit, dat men met Euratom zo spoedig spijkers met koppen slaat, als Spaak te Brussel heeft gedacht. J-JET alarmerende besluit van mi nister Suurhoff, om medewer king te weigeren aan de bouw van een tweede katholieke ziekenhuis in Amsterdam, heeft ook in socia listische kring hier en daar be vreemding gewekt. Het kamerlid van Lienden stelde er schriftelijke vragen over (waarom heeft een KVP-lid niet onmiddellijk aldus gereageerd?) en „Het Parool" ont wikkelt in een artikel tweeërlei be zwaar tegen het besluit. Allereerst vraagt het zich af, hoe de minister aan de berekening van de toekomstige behoefte aan bedden komt. Maar ernstiger nog neemt het blad stelling tegen de opmerking van de minister, dat er geen evenredigheid behoeft *e be staan tussen de omvang van de katholieke bevolkingsgroep ener zijds en de geschatte behoefte aan ziekenhuisbedden anderzijds. De levensovertuiging van de pa tiënt en zijn familie, aldus het so cialistische blad, is geen zaak die bij beslissingen over ziekenhuis- bouw als niet ter zake doende buiten beschouwing kan blijven. Het doet ons goed, dat dit prin cipe tegenover de geestverwant Suurhoff door „Het Parool" wordt verdedigd. In socialistische kring wordt maar al te dikwijls een par tijgenoot door dik en dun de hand j boven het hoofd gehouden. In Napels ligt een groot pak dekens en warme kleren, dat het opschrift draagt: „Geschenk van Nederlandse schoolkinderen voor hun Italiaanse vrienden die het koud hebben. Torre del Greco, Napels." Het pak blijft liggen omdat er nie mand is die de invoerrechten betaalt. Torre del Greco is een van de arm ste buurten van Napels. Volgens de poststempels komt 't pakket uit Zaan dam. Als binnen drie maanden de rechten niet betaald zijn, wordt het pak aan de afzenders geretourneerd. Een door Michel Angelo vervaar digd borstbeeld van Atropos, een der drie schikgodinnen, is in Lausanne ontdekt. De authenticiteit is vastge steld door prof. Amadore Porcella, die een kenner op dit gebied is. Het bronzen beeld is volgens prof. Porcella tussen 1512 en 1521 door Michel Angelo gemaakt. Volgens twee Amerikaanse geleer den heeft de holemens langer in Europa geleefd dan men aanvankelijk aannam tot 10.000 jaar geleden in plaats van 25.000 jaar, zoals men tot nog toe meende. Zij baseren hun conclusie op metin gen van natuurlijke radioactiviteit. De geleerden vonden enige rendier geweien in zuid-Frankrijk, waarvan zij de natuurlijke radio-activiteit ma ten volgens een speciale methode door één van hen ontwikkeld. De holemensen, die in zuid-Frank rijk leefden, gebruikten de geweien. In hun holen lieten zij op de muren gekleurde schilderingen achter. Uncle Saras oogst aan inkomstenbelasting De Amerikaanse regering heeft bi de 43 jaar, dat zij inkomstenbelasting heft, een bedrag van 560.000.000.000 dollar binnengekregen, aldus een schatting van een ambtenaar van de federale belastingdienst. In 1913 werd voor het eerst inkom stenbelasting in de Verenigde Staten geheven. Deze bedroeg toen een tot zes procent van inkomens van meer dan een half miljoen dollar per jaar. Thans betaalt elke Amerikaan twintig procent inkomstenbelasting, terwijl over inkomens van meer dan 300.000 dollar per jaar 91 procent inkomsten belasting wordt betaald. (Advertentie) Jan Retef, de bettende geteut/regisseur Wel zijn vrouw, de vooraanstaande Haagse actrice Elisabeth (Requiem for a nun) Andersen. Een gulden genieting voor 80 et. De Engelse minister van Financiën, MacMillan, heeft in een radiorede ver klaard, dat de Engelse regering niet haar toevlucht zou nemen tot een de valuatie van het Pond Sterling. „Wij hebben dit in 1949 gedaan", zo zei hij, „maar wij kunnen dit niet nog eens doen". Met betrekking tot de oorzaken van de economische crisis in Engeland zei MacMillan: Duitsers, Amerika nen, Japanners en andere buiten landers, die tot voor enige tijd niet sterk met ons concurreerden, gaat het thans beter dan ons. Wij slagen niet zo goed als onze concurrenten, omdat wij te veel geld in eigen land uitgeven, zodat te veel goederen ge- Door niets openbaren de men sen zó hun karakter als door datgene, wat zij belachelijk vinden. Een brandende kachel heeft in de nacht van zaterdag op zondag brand veroorzaakt in de grote bollenschuur van de heer P. Leien onder de ge meente Koedijk. De schuur, waarin honderden kisten met gladiolen ston den, werd geheel door het vuur ver nietigd. Slechts enkele muurresten bleven staan. Toen de brandweer- korpsen van Koedijk, Sint-Pancras en Oudorp verschenen viel aan het be houden van de schuur praktisch niet meer te denken. Bovendien werd het blussingswerk bemoeilijkt door de strenge vorst. De niet verbrande kis ten met bollen en de woning waren weldra in een ijspaleis veranderd. De verzekering dekt de schade. kocht worden, die in het buitenland verkocht dienden te worden. Enge land voert te veel in en voert niet genoeg uit om zijn invoer te kunnen betalen. Wij geven driekwart van ons geld uit voor onze dagelijkse behoef ten en voor ons genoegen. Slechts een kwart wordt geïnvesteerd in bouw werken, industriële uitrustingen, spoorwegen, mijnen, enz. Sedert de oorlog heeft het Engelse volk een kwart meer aan goederen en dien sten geproduceerd, maar wij hebben onszelf 80 phocent meergeld daarvoor betaald. Daarom is de koopkracht te groot. De minister wees er op, dat controle op de prijzen en rantsoene ring van de goederen niet zou leiden tot vermindering van de te grote koopkracht. Lonen en dividenden kun nen niet sneller blijven toenemen dan de produktie. aldus MacMillan. Wij moeten de inflatie overwinnen, anders zal deze het ons doen. (Advertentie) (Advertentie) Eerlijk gezegd, het plaatje dat we hierbij zien afgedrukt, doet ons weer stillekens verlangen naar de Lambiek uit „De Straatrid ders", waarin we de edele held van ons verhaal zagen optreden in een stevig harnas, dat hem voor heel wat kwaad kon behoe den. Ja, Ja, we weten wel dat het straatridder-avontuur voor Lambiek en Jeroen niet altijd even prettig is geweest, maar kom, het is goed afgelopen. Voorlopig, zo hebben Suske en Wiske en hun vrienden ons laten weten, voelen ze er nog niets voor om met pensioen te gaan. Dat blijkt overigens duidelijk uit boven staande illustratie. Dit benauwde moment maakt de altijd argeloze Lambiek mee in het avontuur, dat genoemd werd „De brullende berg". We zullen er niet op vooruitlopen, maar dat het spannend wordt is met dit ene plaatje wel duidelijk ge maakt. En daar gaat het toch maar om. Dus doek open voor: „De brullende berg" Hormooncrëme ontsluiert de schoonheid van uw huid Endocil, de nieuwe, hormoon- houdende crème, ontsluiert de schoonheid van uw huid. Het in Endocil aanwezige hormoon maakt uw huid weer gaaf, zacht, mooi. Reeds na 3 weken kunt u de verbetering constateren. Ge bruik Endocil ook als basis voor make-up of poeder. hormooncrëme van Organon Per tube f2.90 W ADVIES Twee Amerikanen, die tijdens hun vakantie een rondvaart hebben ge maakt door de Amsterdamse grach ten, hebben ieder in een ingezonden stuk in „The New York Times" ont huld, hoe zij, toen de boot onder een van de talrijke bruggen door voer, bijna werden onthoofd. Een van hen. William Hannah uit Arizona, laat zijn klacht vergezeld gaan van „en kele suggesties, zowel in het belang van verstrooide toeristen als in dat van de Amsterdamse rondvaart-re- derijen". Hij schrijft: Eerst en vooral stel ik de op richting voor van een Club van Onthoofden en Bijna-Onthoofden, die slechts de schoonheid en de rust van oud-Amsterdam zochten en die ófwel nooit zullen weten, of nooit zullen vergeten wat hen neervelde. Doel van de club: hoof den te tellen, ter ere van hen die gevallen zijn onder de vlijmscher pe zeis van een Amsterdamse brug Tenslotte: een woord tot de be vallige, hoffelijke en veel talen sprekende meisjes die dienst doen als gids. Als u zich richt tot een Amerikaan, die druk bezig is met fotograferen en op het punt staat te worden onthoofd, plaag deze man dan niet met een liefelijk: „Watch your head, please", om dat gij, Nederlanders, „head" uit spreekt als „hat". Ik hoorde u drie keer zeggen: „Watch your hat, please" (Pas op uw hoed) maar daar ik geen hoed had. be steedde ik niet de minste aandacht aan uw waarschuwing en verloor daarbij bijna m'n knikker. Blijf daarom thuis en leer eerst „head" te zeggen met een zachte „d", of schakel in geval van nood over op een buitengewoon mooie Ameri kaanse uitdrukking: „Hey, duck, mister!" („Heedaar, bukken!"). Schoenen De Amerikaanse vrouwen hebben het vorige jaar in totaal 278.132.000 paar schoenen gekocht. Aldus is na ingewikkelde berekeningen geble ken. Dit is meer dan twee en een half maal zo veel als de hoeveel heid schoenen, die door mannen zijn gekocht. Sommige kranten gaven er commentaar bij: „Wie de schoen past, trekke hem aan", schreven zij. Voorvericarming Het was zo koud in de Mexicaan se stad Sanpedro, d'at de auto van de heer Gergario Hernandez niet wilde starten. Bij wijze van voor verwarming legde onze Gergario een vuurtje onder het voertuig aan. Toe vallig zat er even-wel een lek in de benzineleiding. De auto brandde ge heel uit. Voorzichtig Dr. Stafford "Warren, een Ame rikaans atoomdeskundige, heeft gezegd, dat hij uit voorzorg tegen een mogelijk atoomaanval in de kofferruimte van zijn auto steeds meevoert: conservenblikken, een blikopener, een bijl, een nijptang, flessen met water, dekenseen tentzeil en meer nuttige dingen, die nodig zijn voor een primitief bestaan. Dr. Warren heeft deze gewoonte al enige jaren. „Ieder een zou het eigenlijk moeten doen", meent hij. Slaap In het Engelse plaatsje Hose leeft een 77-jarige boer, zekere Eustace Burnett, die al in 47 jaar geen oog heeft dicht gedaan. Met zijn twin tigste jaar begon hij last te krijigen van slapeloosheid. Het werd. on danks de aanbevolen slaapkuren die hij doormaakte, steeds erger. Op de duur sliep hij helemaal niet meer, „Natuurlijk wordt ik net als andere mensen moe", zegt Eustace, „maar als ik dan twee minuten met apen ogen op bed ga liggen, ben ik weer zo fris als een hoentje". Eentonig De Russische autoriteiten zfln rich opeens gaan ergeren aan de grot* eentonigheid van de Russische kran ten. Vooral de „opmaak" heeft geen variatie genoeg. De „Izwestia" Is d« campagne voor levendigere kranten begonnen. Het blad neemt kranten uit het westen tot voorbeeld, maakt de berichten korter en geeft het be langrijkste nieuws voortaan op do voorpagina en niet op het vierde blad, zoals tot dusver de gewoonte was. Witt U meteen effe een nieuw gaatje in mijn riem knippen? WOENSDAG 29 FEBRUARI HILVERSUM I 402 m VARA: 7.00 Nws 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8.00 Nws. 8,18 De ontbijtclub 8,50 V. d. huievr. 9,00 Gym v. d. vrouw 9,10 Gram. 9,35 Water standen 9,40 Gram. VPRO: 10,00 School radio. VARA: 10.20 V. d. vrouw 11,00 Ge var. progr. 12,00 Hammondorgel en zang 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 V. h. platteland 12,38 Pianoduo 13,00 Nws. 13,15 Tentoonstellingsagenda 13,18 Dansmuz. 13.45 Medische kroniek 13,55 Gram. 14,30 V. d, jeugd 16,00 V. d. zie ken 16,30 Inistr. trio 1700 Gram. 17.30 Lichte muz. 17,50 Regeringsuitz.: Aap. noot, mies... melk, klankbeeld over de schoolmelikvoorziening. Rubr. Verklaring en toelichting 18,00 Nws. en comm. 18,20 Act. 18,30 RVU: Sartre en Anouilh, door dr. A. Saalborn 19,00 V. d. jeugd 19,10 De Partij van de Arbeid en de Werk gemeenschappen, caus. 19,25 VARA-varia. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20,00 Nws. 20.05 Tussen de regels door. 20,15 Gevar. progr. v. d. militairen 20,50 Ze ventig jaar in zestig minuten 21,50 Lichte muz. 22,15 Cabaret 22,45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23,00 Nws. 23,15 Soc. nws. in Esperanto 23,20 Hammondtrio 23,40-24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,45 Een woord voor de dag 8.00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9.00 V. d. zieken 9,25 V. d. vrouw 9,35 Amus. muz. 10,05 Gram. 10,30 Morgendienst 11,00 Clavecim- bel en viool 11,30 Terugblik, hoorsp. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gram. 12,37 Middagpauzedienst 13,00 Nws. 13,15 Me- tropole ork. 13.50 Gram. 14,00 Gelders ork. 14,42 Gramm. 15,40 Negrospirituals 16,00 V. d. jeugd 17,20 Gram. 17,40 Koer 9en 17,45 Orgelspel 18,15 Oude muziek 18,35 Gram. 18,45 Spectrum van het Chr Organisatie- en Verenigingsleven 19,00 Nws. en weerb. 19,10 Koperens. 19,30 Bui- tenl. overz. 19,50 Gram. 20,00 Radiokrant 20.20 Radio Filharm. ork. en soliste 21,15 Lijdensoverdenking 21,45 Act. of gram. 22,00 Mil. kapel 22,30 Vocaal ens. 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23,15 Sport- uitsl. 23,20-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m: 12,00 Amus. muz. 12,34 Operamuz. 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,00 Schoolradio 16,00 Koersen 16.02 Zang en piano 16,15 Ork. conc. 17,00 Nws. 17,16 Zang en piano 17,35 Gram. 17,50 Roek- bespr. 18,00 Lekenmoraal en filosofie 18,30 V. d. sold. 19,40 Gram. 30,00 Hoor spel 21,20 Ork. conc. 22.00 Nws. 22,15 Pianorecital 22,55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gevar. rma. 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,10 Idem 14,15 Ork. conc. 15,00 Gram. 15,45 Omr. koren 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,15 en 17.30 Gram. 19,05 Uw progr. 19,30 Nws. 20.00 Progr. t.h.a. Arthur Honegger 21,45 Folkloristisch progr. 22,00 Nws. 22,13 Vrije tijd 22,55 Nws. VPRO: 17,00-17.30 V. d. kind. NTS: 20,15-21,45 Film progr. FRANS-Belg. TV-progr.: 18,45 Testbeeld 19,00 Nationaal progr. 19,30 V. d. jeugd 20,00 Act. 20,15 Nws. 20,40 Rendez-voua a vee Georges Guetary 21,00 Bonjour elé- phant, film, hierna wereldnieuws. VLAAMS-Belg. TV-progr.: 17,00 V.d. «en ters 17,20 Filmrep. 19,31 Nws. 20,00 me rang 20,30 Kaleidoscoop 21,45 Nws. Autotocht door Waterland Koningin Juliana en prinses Wilhel- mina hebben zondagmiddag per auto een tocht door Waterland en langs een deel van de IJsselmeerkust ge maakt. Bezocht werden o.m. Volen- dam. Monnikendam en Durgerdam. Koningin Juliana heeft korte tijd op het ijs van de Gouwzee bij Monniken dam vertoefd. (Advertentie) warmende en diep doordringen»] de Akker's Kloosterbalsem ver-j jaagt de pijn en heeft een wel-: daaige werking. Spoedig zegtgij 52 Craddock liet op zijn gewone ma nier blijker dat hij zich vermaakte: er kwam een lach die rommelde in zijn keel, maar zijn lippen niet wist te bereiken, die onbewegelijk bleven. Het was toch wel een opluchting te ontdekken dat dit het doel was van hun belachelijke bedreigingen, want ook hier was hij wel tegen opgewas sen. Hij was wel niet bang geweest dat het iets anders kon zijn, maar desondanks was hij blij dat hij hun doel kende. „Jullie bent zêer originele samen zweerders," zei hij. „Ëerst dreig je en als je bemerkt dat ik me daar absoluut niets van aantrek, kom je aandragen met het doel dat je met je bedreigingen hoopte te bereiken. Het is wel een anti-climax. Ga naar huis en oefen eerst; ik kan jullie niets anders raden. En zie een handboek te krijgen over samenzweringen en afpersingen. Jullie kent er het a.b.c nog niet van. Je ziet, .ik verdraai er mijn hand nog niet voor; om je de waarheid te zeggen, misschien zou ik het wel aardig vinden als jullie )e voornemer uitvoerden. Maar om nog eisen te stellen u zo'n volslagen mislukking, dat is toch zeker iets, „zwak gor- wat jij, Armstrong, een dijn" zou noemen." „Het zou zeker een heel zwak gor dijn zijn," zei Frank, die weer naar zijn schoenen keek. „Maar het is het gordijn niet." Hij vond het niet nodig om naar Charles te kijken. Het was zo zeker dat Charles nu de leiding op zich zou nemen, als wanneer zij van te voren hun rol van buiten hadden ge leerd. Maar toen Charles begon te praten, keek Frank weer naar Crad dock. Hij wilde zien hoe die zich zou houden. Charles begon te paten zonder van houding te veranderen of, bij wijze van inleiding te kuchen. „Hoeveel gaf Ward u voor de Rey nolds van Dhilip Wroughton?" vroeg hij. Frank, die Craddock goed in de gaten hield, zag alleen maar, dat zijn gezicht even veranderde. Maar in zijn ogen kwam een heel andei uitdruk king. het was of hij in zichzelf keek; hij keek een beetje scheel. „En zijn dat zaken, die jou aan gaan?" merkte hij op. „Ja", zei Charles, „ik zal u dade lijk vertellen waarom. Ward schreef een cheque op uw naam Nog veranderde het gezicht van Craddock niet. Hij viel alleen Char les in de rede. „Ah, een nieuw dreigement om de contracten vernietigd te krijgen?" vroeg hij. „Nee. Ik zeg u dit niet om mij vrij te maken. Dat is een kweriie van minder belang. Wat er op aankomt is dat u meneer Wroughton op heb gelicht. En dat gaat mij aan omdat de cheque die u werkelijk voor de Reynolds kreeg, ook een bedrag in hield dat het honorarium was voor mijn kopie. Daarvan kreeg ik maar vijftig pond." Toen kwam de verandering. Het ge zicht van Craddock werd nog ble ker en zijn bovenlip en zijn voor hoofd werden vochtig. Maa hij be heerste zich weer ogenblikkelijk. „Ah, dat is dus het eigenlijke drei gement," zei hij. „Het gordijn wordt noe langer hoe zwakker. Ik weiger absoluut om mijn privé-zaken met je te bespreken. Als je da) wenst kun je tegen iedereen vertellen dat ik mijn speciale vriend Philip Wrough ton opgelicht heb. zoals Jij dat noemt. Ga naar Thorley en let eens op hoe je nieuws ontvangen zal wor den. Denk je dat hij naar je zou luis teren? En denk je dat ik dat nog verder zal doen? Je kunt dit verhaal tje en ieder ander, dat je misschien gefantaseerd hebt, aan de hele we reld vertellen en op het juiste ogen blik zal ik je afdoend het zwijgen po leggen. Jij en je vriend schijnen zo veel geld te hebben c'.at processen we gens belediging de enige manier zijn voor julli- om er van af te komen. Maar zeg het eerst tegen Wroughton, die ik op heb gelicht. Het het mon sterachtige idee!" Een ogenblik laaide zijn verontwaar diging op, de verontwaardiging van een man, die op goede gronden be schuldigd wordt. Het volgend ogen blik was hij weer meester van zich zelf, Maar opgewonden hierdoor, of door een ogenblikkelijk dieper liggen de emotie, maakte hü een vergissing en zei hij nog iets, toen hij (en zeer terecht) op had gemerkt dat er ge noeg gezegd was „Het is gelukkig voor mij," zei hij, „daar ik zulke mensen om me heen heb. dat ik alles zakelijk behandeld heb.' De cheque die Ward schreef op mijn naam heb ik geëndosseerd aan mijn vriend, toen de koop geslo ten was en ik bezit zijn kwitantie. En wat die ellendige vijftig pond aangaat, weet je goed dat je aan hebt genomen de kopie voor die som te maken. Je was blij genoeg er zo veel voor te krijgen en je dankbaar heid was werkelijk loerend. En dat is alles, geloof ik. Ik heb jullie niets meer te zeggen." Hij stond op en wees naar de deur. Charles en Frank bewogen zich niet en toen ontsnapte hem nog een zucht, de wijzende hand viel slap neer en het ene woord dat hij tegen Charles zei, bleef steken in zijn keel. „En?" zei hij. „U hebt vergeten." zei Charles, „dat Ward u een cheque gaf voor vijfduizend pond voor een paar Hol landse schilderijen. Er was een van Weyden bij. Het gebeurde bij Thist- leton." „Je bent uitstekend op de hoogte." „Ja! Mijn broer was toen uw klerk. Hij herinnert zich de koop en het schrijven van de cheque heel goed. Dat was in juni. De cheque werd een paar dagen gepostdateerd." Nu luisterde Craddock ongetwij feld, hoewel hij gezegd had dat hij dat niet meer zou zoen. Frank be keek hem met dezelfde harde, ver slindende belangstelling, als waar mee hij zou gekeken hebben naar een man die geboeid naar het schavot werd gebracht. Charles ging door op een toon alsof hij zich een beetje ver veelde. Het was alsof j iets herhaal de dat hij van bi 'ten geleerd had en dat hij zich goed herinnerde. „In oktober", zei hij, „gaf meneer Ward u een andere cheque onder de zelfde omstandigheden. Dat is te zeg gen, hij schreef hem bij Thistleton aan de lessenaar van mijn broer. De ze keer was de cheque groter, want hij was voor tienduizend en honderd pond. Reggie vertelde het mij in dertijd. Ik bracht hem toen niet in verband met de Reynolds." „Leugens, niets dan leugens," zei Craddock fluisterend, maar hij bleef luisteren. „Nee. geen leugens," zei Charles. ,.U moest zoiets niet zeggen. Van morgen vroeg ik meneer Ward, hoe veel hij betaaP' hdd voor de Rey nolds. Hij zei me dat ik het tegen niemand mocht vertellen, maar voor u is het geen nieuws en daarom her haal ik het. Hij betaalde u tiendui zend pond. Hij zei ook tegen mij u hebt het gehoord dat hij vermoed de dat ik wel geen kopieën meer zou maken voor honderd pond het stuk. En de hele cheque is ver klaard." Plotseling keek Frank van Crad dock naar Charles en knikte. „Hij ligt," zei hij, alsof het een boksmatch was. Frank had gelijk. Terwijl die rusti ge woorden werden uitgesproken, brak de tegenstand van Craddock. Hij had geen kracht meer. Hij zat in elkaar gezakt op zijn stoel, een logge massa, met glazige ogen zon der uitdrukking op Charles gericht en zijn mond een beetje open. De schande van wat hij gedurende al die maanden gedaan had, had geen sporen op hem nagelaten, maar dat die schande publiek werd, was heel wat anders. Nog eens protesteerde hij, maar krachteloos en flauw als de laatste poging van een vis. die dodelijk vermoeid aan land wordt getrokken. „Leugens," zei hij en was toen stil. Charles stond vlug op uit zijn stoel en wees naar hem. Tot dusver voel de hij nog geen spoor van medelij den met hem, want voor een man die met een laatste poging de ont kenning van zijn schande herhaalde was geen medelijden mogelijk. En hij was nog niet klaar met zijn beschul diging. Hij sprak nu luid en met le vendige verontwaardiging. ,,U moest het beter weten, wanneer u een leugen hoorde," zei hij. „Praat ik, alsof ik loog? Loog u ook zo de vorige herfst, toen u mij beloog bij Philip Wroughton? Nee, je hebt je vervloekt vergif maar neer laten druppelen; je hebt maar in de verte aangeduid dat ik geen fatsoenlijk mens was, en niet geschikt om met hem en de zijnen om te gaan. Je zei het met spijt o, ik kan het je ho ren zeggen je voelde dat het je plicht was het hem te zeggen. Is het niet zo gebeurd? Ga door en zeg me of dit ook leugens zijn. Je kunt het niet. Frank heeft gel'jk: je ligt! Daar is zelfs een grens aan uw vals heid. Ga daar zitten en denk er over na wat er nu moet gebeuren. Dat is alles: meer heb ik niet te zeggen." Craddock gaf geen antwoord. Hij was nog een beetje meer in elkaar gezakt en zijn dikke bleke handen hin gen op eer belachelijke manier voor hem als de poten van een bedelen de hond. Een paar van zijn lange zwarte haren die gewoonlijk over de kruin van zijn hoofd gestreken lagen, waren naar voren gevallen en vastge plakt op zijn klam voorhoofd. De twee jonge mannen stonden vanaf het haardkleedje naar hem te kij ken en er gingen een paar minuten voorbij in volslagen stilte. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5