PROBAX Vogels in nood in de Braakman Polderwegen bij dooi voor zwaar verkeer gesloten Ballons voor weerstudie Borsselegaat n huis bouwen Verkeersforum te Middelburg Politieman was boos 'J SPORTmt KOfih Omwenteling op t gebied van het Middelburgse kleuteronderwijs Slichting van 3 openbare en bouw van 2 nieuwe scholen mEENWOLK" VANm EEN BABY' Waardering voor tweede T.H. ZAL het een meisje worden, waar zij zich heimelijk op verheugt of zal haar man de zoon krijgen, waar hij diep in zijn hart zo naar verlangt? Hoewel de hooggespannen ver wachtingen van de a.s. moeder wel eens verschillen met die van de vader-in-spé, blijft toch altijd de belangrijkste wens, die in beider harten leeft, dat het kindje gezond ter wereld zal komen en gezond zal opgroeien. Omdat het de wens van iedere a.s. moeder is, verblijd te worden met een „wolk" van een bay, zal zij, meestal op advies van haar dokter, een gezonde leefregel vol gen. Zo zal zij o.a. dagelijks extra kalk innemen om Engelse ziekte bij haar kindje te voorkomen. Kalk zorgt voor de gezonde been deren en legt de grondslag voor een sterk en gaaf gebit. En de ambtenaar B.S.> krijgt een toga BOVAL vergaderde te Goes Studiedag N.C.B. 5 Maart te Tilburg Handen en Lippen ruw? PUROL Jaarvergadering „De Schelde Uitkering agio-reserve in overweging In begin maart Waterschap s-Eteer Arendskerke' bijeen Van Middelburg naar Damaskus Gegevens komen alle landen ten goede Gegadigden Europese biljarttitel 71-2 ,-Recordweek op de Vigorelli-baan? AANBESTEDINGEN MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 28 FEBRUARI 1956 n de t een hou- Het bestuur der kleuterschoolver eniging 't Zand heeft aldus schrijven B. en W. van Middelburg de wens te kennen gegeven de door hem in stand gehouden kleuterschool op te heffen. Hetzelfde voornemen heeft ht departement Middelburg van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, dat de kleuterscholen in de Vlasmarkt en de Schuitvlotstraat in star.d houdt aan ons college kenbaar gemaakt. Beide schoobesturen wens®" tot opheffing van hun scholen <wer te gaan met ingang van 1 a s. of een datum, die rond 1 s?Pt?™~ ber a s ligt Zij hebben verzocht met ingang van de datum van opheffing dei scholen daarvoor in de plaats tredende openbare scholen te .stich ten In een onderhoud, dat wij met deze besturen hebben gehad, hebben wij ons bereid verklaard te bevor deren, dat aan hun verzoek wordt voldaan. B. en W. stellen de raad voor hier toe te besluiten en wijzen er op, dat een en ander onderworpen is aan de goedkeuring van G.S. Voorlopig zal het kleuteronderwijs voor de te stichten drie openbare kleuterscholen nog worden gegeven in de bestaande gebouwen, maar B. en W. streven er naar zo spoedig mo gelijk door nieuwbouw in de behoef te aan goede kleuterscholen te voor zien. DE EERSTE STAPPEN. De toestand, schrijven B. en W. verder, waarin de huisvesting van het kleuteronderwijs in het algemeen te Middelburg verkeert, laat veel te wensen over. Reeds geruime tijd ge leden kreeg de directeur van gemeen tewerken daarom opdracht de bouw van een openbare kleuterschool be- stedingsiklaar te maken. Het bestek voor de bouw zonden B. en W. in januari j.l. aan de inspectrice var. het kleuteronderwijs in district 4 te Dordrecht. Over de plannen voor de bouw van deze school vonden reeds overleg met de inspectrice plaats. Deze school die zal verrijzen aan het Veerse Bolwerk op de grond, die B. en W. daartoe van H. W. Zacbariasse aankochten, staat op de door de mi nister van Onderwijs vastgestelde lijst van kleuterscholen, die in 1956 mogen worden gebouwd. Zij bestaat uit vier lokalen, w.o. één speellokaal, biedt ruimte voor pl.m. 120 leerlingen en dient o.m. ter vervanging van de thans bestaande neutraal-bijzondere school aan de Schuitvlotstraat. De bouw. en andere kosten, bene vens de inrichting worden geschat op f 181.500 en de jaarlijkse lasten op f 8.572, waarvan f 5175 door het rijk wordt vergoed. AFWIJKENDE PROCEDURE. Ook het bestuur der christelijke be waarschool verzocht B. en W. o<m medewerking voor de bouw en in richting van een nieuwe kleuter school en B. en W. adviseren daarop gunstig. Zij voegen daaraan toe: De tot nu toe gevolgde gang van zaken met betrekking tot de bouw en inrichting van een nieuwe school voor deze vereniging wijks enigszins af van de procedure, die de Kleuter onderwijswet voorschrijft. Het ont werp van een nieuwe school is ge maakt door de dienst van gemeente werken. Omtrent dit ontwerp is reeds overeenstemming bereikt met het be stuur der school. Ook deze school staat op de urgentielijst bouw kleu terscholen 1956. Het bestek voor de bouw enz. zon den wij met dat van de openbare kleuterschool gelijk ter goedkeuring aan de inspectrice. Ook omtrent de bouw van deze school hebben wij overleg gepleegd met de inspectrice. Het verlenen van medewerking voor de bouw en inrichting van een kleuterschool moet als het ware als een beginselbesluit worden be- (Advertentie) sohouwd. Normaliter zijn op het tijd stip van het verzoek, geen koster., bekend, maar nu kan al worden mee gedeeld dat die geraamd worden op f 173.000. terwijl de jaarlijkse lasten hetzelfde zijn als bij de eerder ge noemde school. Ook deze school krijgt vier lokalen en biedt eveneens ruimte voor 120 kinderen. Zij wordt gebouwd aan de Veerse singel. Tweede Kamer (Van onze parlementaire verslaggever) Vele leden van de Tweede Kamer hebben in een verlopig verslag uiting gegeven aan hun waardering voor het wetsontwerp tot instelling van een tweede Technische Hogeschool te Eindhoven. Met de oprichting ervan moest spoed worden betracht, zo me nen zij. Wel vroegen zij zich af of het plan, om de studie tot vier jaar te beper ken, geen afbreuk zal doen aan de gelijkwaardigheid met de opleidingen in Delft. Zeer veel andere leden ech ter, die zich eveneens met het ont werp konden verenigen, stelden voor, in Eindhoven met een studieprogram van kortere duur een ander type van mensen een bevredigende werkkring te verschaffen. En dan wiel zo. dat Delft zich meer zal moeten toeleggen op de theoretische wetenschap en Eindhoven op de industriële praktijk. Hierdoor zouden ook kostbare dou blures aangaande de outillage kunnen worden voorkomen. Verder wordt ge vraagd. of de Eindhovense Hogeschool ook zal voorzien in de behoefte aan ingenieurs voor de kernenergie. (Advertentie) RIBAS i3 et a gentleman's cigar En... zij zelf voorkomt kalk- gebrek. Wetenschappelijk is vastgesteld, dat kalk dan alleen goed door het lichaam wordt opgenomen als tevens de juiste hoeveelheid vitamine D3 (drie!) aanwezig is. Daarom neemt zij vóór. en straks na de geboorte van haar baby, dagelijks enkele tabletten Agré-Calvit, het enige kalk - forforpreparaat met vitamine D3, van Philips- Roxane. Busje met 100 tablet ten (met perpermunt- of cho- coladesmaak) f 1.65. De raad van Borssele heeft zich in zyn jongste zitting bezig gehouden met de bouw van een huis. Omdat de postcommandant van de rijkspolitie dit jaar met pensioen gaat en wellicht in eigen woning blijft wonen, zal de gemeente naar een woning moeten omzien voor de nieuwe politie-be- ambte. B. en W. stelden de raad daar om voor een krediet van f 15.000 be- van een woning aan de hoek Zuid schikbaar te stellen voor de bouw singelWestsingel. Dit huis zou dan later verhuurd worden aan de post commandant. Daar deze" woning het laatst be schikbare bouwvolume betrof, bracht de heer J. Bras (s.g.) in het midden, dat bijvoorbeeld de heer J. v. d. Ende dit volume beter gebruiken kon, waarmede de raad het volledig eens was. Na enige discussie werd be sloten de heer v. d. Ende dit volume te verstrekken onder bepaalde voor waarden. Ged. Staten hebben voorge steld om de nieuwe school 0p het per ceel weiland van de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente te bouwen. De raad kon zich daar echter niet mee verenigen. Er zal nu een onderhoud met Ged. Staten worden aangevraagd, teneinde deze kwestie tot een goed einde te brengen. Een ander voorstel dat de aandacht trok ging over de aanschaffing van een toga voor de ambtenaar van de burgerlijke stand. Om meer luister aan de plechtigheid bij te zetten, zal hij voortaan dit gewaad moeten aan trekken als hij huwelijken sluit. De raad vond het prachtig en met maart gaat de ambtenaar er in star ten. Het bestuur der bijzondere school kreeg een voorschot van f 3300 en Amsterdam hielp Schouwen- Duiveland De adoptie van Schoüwen-Duive- Ter gelegenheid daarvan is een keu- lanid door Amsterdam is geëindigd, rig verzorgd verslag, ruim met fraaie foto's verlucht, verschenen, waarin de heer P. C. Besanger, administrateur ter gemeente-secretarie van Amster dam vele waarderende woorden wijdt aan alle vormen van hulp die door Amsterdam aan Schouwen-Dui- veland zijn verleend. Door B. en W. is aan iedere Amsterdammer, die op Schouwen en Duiveland werkzaam is geweest, een stijlvolle oorkonde uit gereikt. aan het bestuur der herv. kleuter school zal een kasgeldvoorschot van f 1000 verstrekt worden voor de duur van enige maanden. Wegens het ver trek van de heer A. Busc'h werd de heer J. Weststrate benoemd in de commissie tot wering van schoolver zuim. Voor de aanvrage van woning erbetering komen in aanmerking de heren T. Walhout, J. Nieuwenhuize, en C. Boone. Het Molenpad zal een grondige verbetering ondergaan. Het pad zal vergroot worden tot een weg. ter wijl het tevens doorgetrokken zal worden tot de Molenweg. Goede toekomst voor loon- sproeiers Te Goes kwam de afdeling sproei ers van de bond van agrarische loonbedrijven (BOVAL) in algemene vergadering bijeen. De voor zitter J. Weststrate mocht, gezien 't isolement van diverse delen van Zee land, toch een behoorlijk aantal le den welkom heten. Hij wees er op dat ondanks het gunstig jaar in de landbouw, waar door verschillende bespuitingen ach terwege konden blijven, de resultaten voor de loonsproeiers in het algemeen nog niet zo erg waren tegen gevallen. Het arbeidstekort in de landbouw doet 't spuiten tegen onkruiden steeds toenemen. En gezien dit arbeidspro bleem steeds grotere omvang gaat aannemen, ziet hij voor het loon- sproeien in de toekomst nog grote mogelijkheden liggen. DE TARIEVEN. De tarieven voor het komende sei zoen werden na nauwkeurige en lang durige besprekingen zowel voor het landbouw als voor het fruitspui- ten, vrijwel onveranderd vastgesteld. Voor Schouwen en Duiveland en Z. Vlaanderen zullen de tarieven nog na der worden bezien. Vervolgens werden door de heer Hertgers van de plantenziektenkun- dige dienst enkele nieuwe aspecten bij de phythofthora-bestrijding belicht en diverse problemen uit de praktijk van het bespuiten besproken. Met een aantal plaatjes van diverse onkrui den en een gezellig praatje over de beste bestrijding van deze planten, werd de vergadering besloten. In verband met de vele gerezen moeilijkheden ten aanzien van de fi nanciële uitkomsten van het gemengde bedrijf heeft het Hoofdbestuur van de Noordbrabantse Christelijke Boe renbond het nuttig geoordeeld een studiedag te organiseren over be drijfseconomische aangelegenheden, waarbij dan in hoofdzaak aandacht zal worden geschonken aan de toe komstmogelijkheden van het gemengde bedrijf. Deze studiedag is vastgesteld op maandag 5 maart a.s. te Tilburg. Aangezien deze studiedag in hoofd zaak gewijd is aan het gemengde be drijf, wordt er op gewezen, dat het ook in de bedoeling ligt om in de na. bije toekomst eveneens een studiedag te beleggen over de bedrijfseconomi sche problemen van de akkerbouwbe drijven. (Advertentie) Onder vrij grote belangstelling is te Vlissingen de jaarvergadering gehou den van de N.V. Nationaal Bezit van Aandelen Koninklijke Maatschappij De Schelde. De cijfers over 1955 werden goedgekeurd en het dividend werd bepaald op 9 1/2 pet. (onv.). Desgevraagd verklaarde de voor zitter dat een eventuele uitkering van de agio-reserve in nader te bepalen vorm door het bestuur welwillend zal worden overwogen. Sommige aandeelhouders uitten hun teleurstelling over de hoogte van het dividend. De voorzitter antwoordde daarop, dat het kapitaal is uitgebreid van f 4.5 tot 6,4 miljoen gulden en het in wezen als een gunstig verschijnsel moet worden gezien wanneer dan het zelfde dividend als het vorige jaar wordt uitgekeerd. Spreker deelde me. de dat gemiddeld over de laatste tien jaren 6,3 procent dividend is uitge keerd en over de laatste vijf jaren rond 8 procent. GROTE INVESTERINGEN Vervolgens wees de voorzitter op het stijgend kostenniveau. Dit dwingt de onderneming tot 't betrachten van de grootst mogelijke efficiency en dat streven vraagt omgekeerd weer zeer grote investeringen. In dit ver band kon spreker mededelen, dat het totaal van de Kopende bestellingen voor investeringsdoeleinden momen teel 6,5 miljoen gulden bedraagt. Ver wacht moet worden dat verdere in vesteringen in die orde van grote grootte ook in de toekomst noodza kelijk zullen zijn. Om deze redenen is een voorzichtig beleid geboden. Begin maart zal de Vereniging voor Veilig Verkeer Middelburg e.o. een avond organiseren, waarop een forum de gelegenheid zal ontvangen allerlei met verkeersprobuemen samenhan gende vragen, die door het aanwezige publiek kunnen worden gesteld, te beantwoorden. Reeds zegden hun medewerking toe de heren mr. Ph. M. Schenkenberg v. Mierop, spbstituut officier v. jus titie; mr. J. Moolenburgh, kanton rechter; W. H. van Ballegoyen de Jong, districtscommandant der rijks politie; M. A. Reneman, commissaris van politie Middelburg; ir. J. G. Snip, hoofdingenieur provinciale waterstaat C. Brums, directeur der N.V. Stoom tram Walcheren en mr. J. Kosters, chef tweede afdeling der provinciale griffie van Zeeland. In de vorige week onder leiding van de heer E. Visscher gehouden bestuursvergadering van de Vereni ging Veilig Verkeer werd afscheid genomen van de secretaris, de heer L. A. van Hoeve, die wegens vertrek als directeur van 't postkantoor naar Enschede zijn functie na een tweetal jaren moest neerleggen. De heer Vis scher schetste de heer van Hoeve als een zeer actief en accuraat man, die naast zijn veelomvattende secre tariaatswerkzaamheden kans heeft ge zien zo'n 170 nieuwe leden te win nen. Hij ontving als bewijs van waar dering een kistje sigaren. De heer van Hoeve dankte voor de aangename samenwerking in het belang van vei lig verkeer. Daarna werd de nieuwe secre taris, mr. W. F. P. Kurtz, door de voorzitter geïnstalleerd. Ook werden speciaal welkom geheten de nieuwe bestuursleden, de heer J. W. Kögeler, wethouder van onderwijs en finan ciën, en mr. Koster, die de opvolger is van mr. J. M. Pilaar. Medegedeeld werd, dat op dinsdag 6 maart a.s. op de scholen het schriftelijk verkeers- examen zal worden afgenomen. Enige bestuursleden namen op zich tijdens dit examen in de scholen aanwezig te zijn. Tenslotte werden nog enkele regelingen getroffen voor een brom fietscursus, welke binnenkort zal starten. KERNENERGIE Ook werd de toepassing van atoom energie en de aktiviteiten van De Schelde op dit gebied ter sprake ge bracht. De directie deelde mede, dat gezamenlijk met enkele andere grote industrieën in Nederland aanzien lijke financiële bijdragen verstrekt worden voor de ontwikkeling van de kernenergie-industri'e. De onkosten hiervan zijn geboekt onder het hoofd incidentele resultaten. De aftredende secretaris van de raad van beheer, de heer J. W. Hupkes, werd met alge mene stemmen herbenoemd. (Advertentie) I Advertentie) Thans een ruime J li comfortabele wagen y U v.a. f. 6375.- R A stand no |q Official D.K.W. Dealer Garage C. Meyer Zonen, Wassenaarstr. 10-12, Tel. 653, Bergen op Zoom Garage van Dongen-Jonkers, Wilhelminasingel 42, Tel. 5544-5545, Breda Automobielbedrijf Verhoeven, Brugstraat 34, Tel. 3768, Roosendaal Imp. Hart Nibbrig Greeve N.V, Parkstraat 91 - Den Haag Het waterschap ,,'s-Heer Arends kerke" heeft een drukbezochte ver gadering gehouden. De rekening 1955 werd onveranderd goedgekeurd en vastgesteld met een batig slot van f 710.86. De begroting 1956 werd vastgesteld op f 49220.97, met een post onvoor zien groot f 3122.74. Besloten werd binnenkort over te gaan tot het teren van de Noorlandse weg en het laatste gedeelte van de Staalsdijk, alsmede de oprit bij het viaduct in de rijksweg onder de ge meente 's-Heer Arendskerke. De voorzitter wees erop dat wan neer de huidige strenge vorstperiode door dooi zal worden gevolgd, alle onder beheer van het waterschap staande wegen, voor het zware ver keer gesloten zullen worden. Er zal aan de rijkspolitie verzocht worden hierop strenge controle te houden, ter wijl de mogelijkheid werd overwogen tegen eventuele overtreders een eis tot schadevergoeding aanhangig te maken. De heer Jac. Rijk uit Ovezande viel een korte huldiging ten deel in verband met het feit dat hij reeds 52 jaar ingelande was en daarvan 50 jaar de vergadering heeft be zocht. De voorzitter sprak woorden van waardering aan het adres van de krasse jubilaris en hoopte nog lange tijd met hem te mogen samenwerken. De vergadering ging tenslotte ak koord met de aanstelling in vaste dienst van de polderwerker P. de Jonge, zulks met ingang van 1 janu ari 1956. Ir. A. v. tl. Werff vertrekt Ir. A. v. d. Werff te Middelburg, hoofd van het bureau ruilverkave ling en secretaris van de Herverka velingscommissie Walcheren, zal per 1 mei a.s. in Damaskus de functie aanvaarden van hoofd van het daar gevestigde bureau van de Ned. Hei- demij. Hij zal de leiding op zich ne men van de landmeetkundige en cul tuurtechnische diensten. Ir. Van der Werff heeft vanaf het begin het her- verkavelingswerk op Walcheren ge leid. De Amerikaanse marine is voorne mens om, indien de resultaten van het verzamelen van weerkundige gege vens via ballons gunstig zijn, deze weerballons tot een vast onderdeel te maken van een programma op reus achtige schaal voor weersvoorspellin gen. De gegevens zullen dan ter beschik king van de meteorologische diensten van alle landen gesteld worden, waar door deze gegevens over het weer verkrijgen, die anders niet verkrijg baar zijn. Een weerballon van de Amerikaanse vloot, die in Japan, met bestemming de Verenigde Staten, was opgelaten, is afgedreven. De ballon zweeft thans over de Bering-straat in de richting van de Noordpool De laatste van de thans lopende se rie van in Japan op te laten weerbal lons gaat maandag de lucht in. geeft méér, kost dus minder] p ut zeer grote staal scheerzeep slechts 55 ct zeer grote tube scheercrème slechts 85 Ct n Prodent product, dus prima Wij rijden met een kalm gange tje door de Braakman. Wit en wijd ligt het land om ons heen. Sneeuw en ijs, hier en daar nog een klein wak waarin enige hon derden vogels kou lijden en hon geren. De zon is een beetje mil der dan we in lang gewend zijn. Het is in de auto behaaglijk. Het landschap lijkt op een schilderij van een der vrome middeleeu wers. Heel in de verte bomen met daartussen een kerktoren. Wij komen aan het weggedeel te waar op ijzeren vaten twee bomen onverbiddellijk de toegang afsluiten. Ten overvloede twee stukken karton met: streng ver boden toegang. Een 9preuk die men nergens ter wereld méér aantreft dan in Nederland- Wij gaan natuurlijk toch door want in de verte zitten boven tegen de dijk aan de landzijde beschut tegen de wind en genie tend van het zonnetje vele dui zenden vogels. Zo ver men kij ken kan ziet men een ongelijk matige zwarte streep langs de top van de dijk lopen. Daar zitten de vele slachtoffers waarvoor de publieke belangstelling is ge vraagd via pers en radio. Op onze tocht naar deze ellende zien we verschillende dode exemplaren: nog enkel wat bot ten en veren, voor zover er nog vlees aanzat opgevreten door kraaien en ongedierte. Maar de vele plaatsen, waar graan en brood is gestrooid, ver klaren waarom deze weg is afge zet. Hier wordt door de politie de vogels te eten gegeven. Wij besluiten om te keren wan neer achter or_s een fluitje de stilte even verscheurd. Bij de afsluiting zien we een jeep en aan de paal wijdbeens een politie-agent. Als we bij hem zijn aangeland informeert de man direct naar onze schoolse kennis met de vraag: of we kunnen lezen, We wisten niet dat we er zó dom uitzagen. Of misschien is het 's mans be doeling ons te laten besluiten ons zelf te beschuldigen een overtre ding te hebben begaan, hem om een proces-verbaal te smeken of hem het genoegen te gunnen een berouwvol zondaar voor zich te zien. De man der wet wijst ons er op dat wanneer de mensen toch naaT die vogels toegaan, de bees ten wegvliegen en niet meer terug komen. Een paar weken geleden, zo zei de politieagent, zaten onder Biervliet duizenden vogels. Heel Biervliet bracht er eten naar toe met het gevolg dat de vogels in een minimum van tijd verdwenen waren. Wanneer de politie vele kilo's graan strooit bij de plaat sen waar de vogels zich verza melen dan moet het publiek daar weg blijven. Op andere plaatsen kan men eten strooien zoveel men wil. Wij moesten hem gelijk geven. En toen we hem beloofden dat we daarover iets in de krant zou den zetten werd hij één en al vriendelijkheid, want tenslotte is iedere politieman een mens en deze had zijn hart verpand aan de vogels in nood. Wij reden langzaam verder. En plotseling gingen er vlak vóór ons tien wilde ganzen op de wieken. Zeven van de acht deelnemers aan het Europees kampioenschap kader 71-2, dat van 15 tot en met 18 maart te Luik wordt gehouden zijn thans bekend. Het zijn de titelhouder Orti- Velez (Spanje). Luetgehetmann en Ernst Rudolph (Duitsland), van de Pol (Nederland), Chassereau (Frank rijk) en Vervest en Boulanger (Bel gië). Voor de achtste plaats zal een keus worden gedaan tussen Wafflard (Bel gië) en Spielmann (Duitsland). (Tafeltenniscompetitie) Nóg drie gegadigden voor de titel In de Zeeuwse tafeltenniscompeti tie beginnen de beslissingen nu nader te komen. In de 1ste klasse zjjn nog drie gegadigden voor de titel over gebleven. Wilno speelde niet en bleef onge slagen en zonder verliespunten aan de kop. Will van Zoelen haalde bij Spirit met een duidelijke 28 over winning de beide punten weg en bleef de leiders dus goed volgen, ter wijl Sorry haar kans behield door Will van Zoelen 2 met een 73- nederlaag naar Middelburg terug te sturen. Be Fair werd uitgeschakeld, want het zag zich achtereenvolgens geklopt door Sorry 2 (64) en door Sla Raak (010). Het was de eerste overwinning van Sorry 2, dat echter niettemin vrijwel kansloos op de on derste plaats bleef. In de 2de klasse kwam Luctor weer wat dichter bij het leidende Spirit 2, want het stuurde Be Fair 2 met een 7—3 nederlaag naar huis en bleef dus met de beste papieren op de tweede plaats. PZEM zag kans om Be Fair 2 een puntje te ontfutselen door de elektriciteitsmensen een 55 gelijk spel af te dwingen. B« Fair 2 werd door dit puntenverlies uitgeschakeld, zodat de strijd nu r.og slechts gaat tussen Spirit 2 en Luctor. Wilno 2 bleef eenzaam op de onderste plaats. (Schaatsenrijden) Koppelwedstrijden te Hulst De H. IJ. C. te Hulst organiseerde koppelwedstrijden, waarbij 21.250 m. werd afgelegd in 1 uur. De uitslagen luiden: 1 Steyns. Kloosterzande-Everaard, St. Jankeen. 2 De Smet. Westdorpe-Ver- vaert, Westdorpe. 3 Éggermont, West- dorpe-v. d. Abeeie, Westdorpe. 4 Wie- les, Terrncuzen-Hameriinck, Terneuzen 5 De Koster, Yerscke-Verhelst. Axel. 6 Smits, Hoedekenskerke-Kint, Hulst 7 De Bruijn, Ossenisse-Hermans, Kloos terzande. 8 Lampo, Hulst-Schuurmans Hulst. De koppels Vael, Terneuzen-De Klerck Terneuzen en Smit, Kiel- drech+Dierickx, Koewacht gaven op. De uitslag van de individuele wed strijd 20 ronc-en 5 km, luiden: 1 H. Smits, Hoedckenskerke (beker van H.IJ.C.), 2 Éggermont, Westdorpe 3 J. Everaard, Terhole. 4 W. Steyns, Klooste: zande 5 E. de Smet, West dorpe. 6 W. Vervaert Westdorpe. 7 K. v. d. Abeeie, Westdorpe 8 B. Wie- les. Terneuzen. Oók de schooljeugd Het was ook de H.IJ.C. die het ini tiatief nam tot schaatswedstrijden voor Je leerlingen van de r.-k. Tech nische school „St. Bernard" te Hulst, waarbij met medewerking van de leraren wedstrijden op de 500, 1000 en 2000 m. werden vei reden. De uitslagen daarvan zijn: 500 m. 14 jaar. 1 C. v. d. Abeeie 1.6.4 500 m 15 jaar. 1 M. Kayser 1.13.2. 1000 m. 14 jaar 1 C v d Abeeie 2.17. 1000 m. 15 jaar. 1 W. Vermeulen 2.28.4 2000 m. 14 jaar. 1 C Allonsius. 2000 m 15 jaar. 1 W. Vermeulen. (Schaken). Sluiskil won van Sas v. Gent Een schaakwedstrijd ia het ka- naalzonetoernooi Sluiskil B. en „Het Witte Paard", Sas van Gent leverde voor Sluiskil B een 3-1 overwinning op. De uitslag was: G. Tacq-J. M. 't Gilde, remise; J. de Kraker - W. Gaskamp 1-0 pnt;. A. Dourleijn-A. Schieman, remise S. v.d. Hooft A. de Pauw 1-0 pnt. 3-1 pnt. Ringsteken op de schaats te Goes Ongeveer 150 jeugdige Goesenaars hebben nog kunnen deelnemen aan de door Ijsvermaak uitgeschreven ring- rijderij op de schaats. Bij de meisjes waren Joke Polfliet en Mattie Voois de beste en bij de jongens Herbert de Vos. Sjaak Tel genkamp en Huib van Dulen. Joke Polfliet en Huib van Dalen kregen 'n lauwertak en de andere winnaars geldprijzen. Ook v. Vliet uitgenodigd De Zwitser Oskar Egg, oudhouder van het werelduurrecord, heeft het plan opgevat om kort na de wereld kampioenschappen wielrennen te Kopenhagen (24 aug—2 september) een „week van wereldrecords" op de Vigorellibaan te Milaan te organise ren. Uitnodigingen zijn reeds verzonden aan Bellenger en Anqutetil (Frank rijk), Harris (Engeland), van Vliet, (Nederland), Strehler, Graf en Ko- blet (Zwitserland) en Maspes en Sacchi (Italië). Het hoogtepunt zou gevormd wor den door aanvallen op het befaamde wereld uurrecord dat sinds 1942 met 45.798 kilometer op naam staat van Coppi. Volgens Egg hebben Anquetil en Strehler de meeste kans deze prestatie te overtreffen. (Zeeuwse damcompetitie). Goes bleef ongeslagen Voor de Zeeuwse damcompetitie werden in de afgelopen week uit sluitend wedstrijden in de hoofd klasse gespeeld. Middelburg behield zijn overigens kleine kans door een grote 182 zege op het bezoe kende Kapelle. 's-Gravenpolder eiste in St Lau rens de volle buit op (614), maar Aagtekerke en Goes kwamen nog niet tot een beslissing, omdat er twee partijen moesten worden afge broken. In ieder geval blijven de Goessenaren ongeslagen, want een puntje hebben zij al binnen door een voorlopige 610 voorsprong. De stand is nu: Vlissingen 814; Goes 7—13; Middelburg 7—11; Souburg 78; 's-Gravenpolder 88; Kapelle 8—6- St. Laurens 6—5; Aagtekerke 73; DOS 72; Vlissingen 2 50. (Biljarten) Zuiddorpe icon ook revanche De returnmatch O.B.K., Sluiskil Z.B.C. Zuiddorpe, gespeeld in café „de Halve Maan" te Zuiddorpe, was wederom een grote overwinning voor Z.B.C. De uitslag was als volgt: E. Waelput (ZBC) 119—J. Wul- lems (OBK) 103; J. Buick 111—De- hulster 49; Ch. Waelput 81P. Gel derland 81; Alp. Apers 54Osc. Stock, man 78; R. Steels 77—E. de Kraker 26; Rob' de Groer.e 66A. Lafort 53; Ant. Apers 65J. Sijs 50; L. de Blok 36W. Froment 61; P. van Dongen 55B. Smolenaers 22- P. de Bruyn 46J. Vanhijfte 11; Rich, de Groene 40L. Vanhijfte 33; A. Belaert 32 Th. de Koeijer 22; E. de Groene 29 A. Bouchaut 28; J. Roelar.t 19T. Sijs 22. Totaal Z.B.C. 830totaal O.B.K. 639. Z.B.C. won met een voorsprong van 191 caramboles. OOK IN DE 1STE KLASSE van de Zeeuwse bridgecompetitie is nu de beslissing gevallen. Fles 2 uit Vlis singen won van PGV en werd daardoor kampioen. VIER WONINGEN TE STROODORPE Op het gemeentehuis te Westdorpe werden aanbesteed de vier te bouwen woningen te Stroodorpe. Voor deze bouw schreven 14 aannemers iin. De laagste inschrijver was: Gebr. van Steenbergen te Philippine f 48.200 J. Strijdonk en Zn., Westdorpe f 49.800 R. Claeysens, Sas van Gent f 49.990; L. Martens en Zn., Hoofdplaat f 51.600; R. A. Niemeers, Axel f 52.900; G. Gij- sel. Westdorpe f 52.905; Gebr. de Teye Terholen f 53.300; Herwegh, Lams- waarde f 53.500; S. J. Mielen en Zin., Terneuzen f 53.508; van Troost, Graauw f 53.525; J. v.d. Veen, Terneu zen f 57.000; J. Kolijm en Zn., Terneu zen f 57.660: A. de Witte, Westdorpe f 61.885; R. van Laere, Westdorpe f 61.987. ROTTERDAM, 27 febr. Binnen landse granen. Officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Rode en witte tarwe aanvoer van geen be tekenis waardoor geen notering vast gesteld. Voedergranen, bij matige aanvoer moeilijk te waarderen. Zo- mergerst naar kwaliteit 23,50-25.50. Haver naar kleur en droogte 22-23. Rogge, vast, doorsneekwaliteit 24, bakrogge ca. 24,50. Peulvruchten, kalm Groene erwten met hoofdzakelijk at tentie voor de splitterij 35.50. Schok kers weinig belangstelling 39.50. Brui ne bonen in de prima soorten gezocht 49.50, minder kwaliteiten weinig ge vraagd. ROTTERDAM, 27 febr. Aanvoer in totaal 1917. Vette koeien en ossen 1314. Varkens 603. Prijs in centen per kg. Vette koeien le kw. 286-318, 2e kw. 266-286. 3e kw. 244-264. Varkens (lev. gew.) 179, 176, 174. - Vette koeien aanvoer groter, handel kalm, prijzen iets lager. Varkens (lev. gew) aan voer korter, handel vlug, iets hogere prijzen. Mannheim 194 (—0.04), Kaub 172 (—0.09), Trier 138 (—0 Koblenz 150 0.02), Keulen 99 (+0.01) Ru- hort 269 0.01), Lobith 921 0.07), Nijmegen 761 (+0.26), Arnhem 743 (+0.07), Eefde 262 0.05), Deventer 217 0.07), Namen la Plante 58 (—0.02), Maastricht hooofdsluis 4386 0.01). Borgharen 3894 0.16) Bel_ feld 1033 (+0.02), Grave 412 (+0.04). Alle stuwen op de Maas geopend, behalve die te Borgharen,

de Stem | 1956 | | pagina 3