AAMBEIEN PAASTRADITIE IN AARDENBURG WALCHEREN Il Snoepactie voor Oost-Priesterhulp A. WILKINGÏVÏT N.-Beveland en Z.-Vlaanderen niet op maar in de boot Zuid-Beveland ZEEUWSCH- VLAANDEREN Omwei Middc DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 28 FEBRUARI 1956 Derde uitvoering van de Matthaus-Passion in de Sint Baafskerk r~ "X- Bijzondere sfeer Slik dit tabletje en stil de pijn HEMOTABS Nu ook voor de jongensscholen JA, NATUURLIJK IJs beschadigde alle veerponten Exportprijzen voor oesters verlaagd MIDDELBURG Gebrek aan grond voor volkstuintjes De salarissen in de top 'N GROTE FEDERATIE MET 'N KLEINE KAS GOES Burgerlijke stand Vergadering Z.L.M. TERNEUZEN Burgerlijke stand AXEL C. B. T. B. VERGADERDE Veel grondaankopen AGENDA Heden Morgen Stichting] .EEN >,W01\ -iEEN De Matthaus-Passion van Joh. S. Bach is wel het meesterwerk der muziek, dat in Nederland in de tijd voor Pasen het meest op de voor grond treedt. Alom in den lande worden uitvoeringen gegeven en het mag met genoegen worden geconstateerd, dat ook Zeeuwsch-Vlaanderen in dit opzicht niet achter is gebleven. Door zijn ligging is het zelfs be voordeeld om hier een culturele band te scheppen met het Vlaamse land. En dat dit inderdaad een feit is, is wel hieruit gebleken, dat bij de eerste uitvoering in 1954 alleen reeds een 25-tal Belgische auto's werden geteld, loaaruan verscheidene uit Gent en bovendien door de indrukwekkende lijst van leden van het erecomité voor België, dat voor deze uitvoeringen werd gevormd en waarvan wij alleen al noe men Ach. van Acker, Minister-president van België en Ridder P. van Outryve d'Ydewalle, gouverneur van de Provincie West-Vlaanderen beiden uit Brugge. Hoewel de Matthaus-Pasion hoofd zakelijk artistiek wordt beleefd en een gebeurtenis is op muzikaal ge bied heeft zij toch ook haar waarde op religieus gebied bewezen. In ge dachte gaat men toch altijd weer terug naar het feit, dat inspireerde tot het maken van dit meesterwerk, namelijk het lijden van Christus. En wanneer dan in deze volle kerk met haar 1200 stilzwijgende luisteraars de ontroerende koraal „O Haupt vol Blut und Wunden" weerklink, dan maakt dit indruk en voelt de mens zich klein en denkt aan zijn Schep per. Deze sfeer is wel een van de redenen, waarom zo tallozen ieder jaar weer opnieuw deze uitvoering komen beluisteren, om zich een ogen blik te onttrekken aan onze materia listische hedendaagse wereld. Veel hangt daarom ook af van de zuiver heid van dia uitvoering en daaraan is deze keer dan ook bijzonder aan dacht besteed, door de artiesten aan te tiekkjh. die in dit kader het beste passen. MEDEWERKENDEN. Het is ook daarom dat het Bacsh- comité bijzonder heeft gelet op de vertolkers der voornaamste partijen, daarbij gesteund door de ervaringen opgedaan- b"ij de vórige uitvoeringen. Zo is men ér in geslaagd een exclusief internationaal kwartet solisten aan te trekken. Zoals ook de eerste maal geschiedde zal de Christuspartij weer worden vertolkt door de bas van de Staatsopera te Bremen (Duitsland) Caspar Bröcheler, en de partij van de evangelist door de tenor Willy van Hese uit' Antwerpen. Evenals vorig jaar zal de uit Wenen afkomstige thans Amerikaanse sopraan Uta Graf haar medewerking verlenen, terwijl als nieuwe soliste is aangezocht de Engelse ajt Nancy Thomas. Verder werken mede het Amsterdams Orato riumkoor, het versterkt» Rotterdams De St.-Baafskerk te Aardenburg, waarin dit jaar voor de derde keer de Matthaus-Passion zal worden uitgevoerd. Kamerorkest en het Knapenkoor van de „Vredesscholen" uit Amsterdam Evenals vorige jaren zal dit katholieke koor onder leiding van de broeders dan zijn intrek nemen in het Jeugd centrum „Maris Stella". In totaal zijn er 250 medewerkenden onder de algehele leiding van Piet van Eg- mond. De andere solisten die meewerken zijn Reinier Schweppe, tenor voor de aria's, Carl Willink, voor de aria's en kleine partijen, Hans Philips, clave- cimbel en Alex Schellevis, orgel. Als datum der uitvoering is even als verleden jaar weer gekozen Pas siezondag, de enige dag in het jaar, die daarvoor bij uitstek geschikt moet worden geacht. Dit jaar wordt het weer een onverkorte uitvoering, die niet zoals verleden jaar een gedeelte in de voormiddag en een deel des namiddags, doch nu geheel in de na middag. De aanvang is gesteld op half twee, terwijl het einde is voor zien rond zes uur. (Advertentie) 'n geheel nieuw middel tegen t - V Hemotabs - een geheel nieuw middel tegen die pijnlijke aambeien. Deze tabletjes zijn prettig en gemakkelijk in te nemen - gewoon maar slikken met een beetje water - en geven een weldadige verlichting bij die pijnlijke aanvallen. Ge bruik van zalf of zetpillen wordt hierbij overbodig. Hemotabs werken van binnen uit, doen de zwellingen slin ken en bevorderen de ge nezing. Ze zijn bovendien xacht laxerend; herstellen de natuurlijke functies - zo belangrijk voor volkomen ge nezing en geven U langdunge vrijwaring van pijn. f 1.50 per volledige kuur. - Bij alle apothekers en drogisten. *n Product van E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester. (Advertentie) De stichting „Katholieke Actie Jon geren" van het Algemeen Secretari aat Katholiek Jeugdwerk in het Bis dom Breda heeft aan de hoofden der r.-k. jongens- en meisjesscholen, even als vorig jaar, weer het verzoek ge richt, in de Vasten, een „Snoepactie" te organiseren onder de schoolgaan de jeugd voor Oost-Priesterhulp. Vo rig jaar werden yoor deze snoepactie alleen de meisjesscholen aangeschre ven en dank ztf de enthousiaste me dewerking van de onderwijzeressen, konden toen 6000 doosjes snoep wor den ingezameld. Na overleg met de Katholieke On derwijzersbond in Breda werd er dit jaar besloten ook het verzoek te rich ten tot de hoofden van de jongens scholen, om ook hun medewerking te vragen voor deze actie. De snoepactie voor Oost-Priester hulp komt hierop neer dat men aan de schoolkinderen vraagt gedurende een of meer weken in de Vasten, hun eigen snoep te sparen voor de kin deren van de ontheemden in Duits land en Oostenrijk. De Nederlandse kapelwagen, die direct na Pasen weer voor een half jaar op tocht gaat door het vluchtelingengebied van Duits land, neemt al dit snoep mee om het bij het bezoek aan de kampen uit te delen aan de kinderen. Gedurende de week dat de klas spaart wordt, er ook voor de Oost- Priesterhulp gebeden, wordt er ver teld over de toestanden in de kampen enz. zodat de spaarweek werkelijk in het teken komt te staan van Oost- Priesterhulp. Ongetwijfeld zullen er vele Hoof den van scholen aan de snoepactie hun medewerking verlenen, als men de wens ziet van Pater Werenfried van Straaten, een van de Paters van Oost-Priesterhulp: „Moge het gebed en de vreugde van de kleinsten uit de verjaagde kudde de dank zijn voor al Uw moeite." (Advertentie) kijkt U voor een nieuw bed eerst bij daar zijn volop CLECO'S en EPEDA'S. In een onderhoud met de di recteur van de provinciale boot diensten, mr. Nieuwenhuis, ver namen wij weinig opwekkends. Het ijs stuurde de diensten niet alleen in de war, maar bracht schade toe aan alle schepen, zo dat ze straks stuk voor stuk in reparatie zullen moeten, wat de nodige narigheid met zich gaat meebrengen voor het verkeer met de eilanden en met Z. Vlaanderen. De stand van zaken bij de ver schillende veren was gistermorgen als volgt: Zierikzee Katseveer lag nog steeds stil, evenals Wolfaartsdijk- Kortgene. Veere Kamperland voer ook nog niet, maar de veerman hoopte in de middag, bij opkomend water weer heen en weer te kunnen. De direc teur heeft zich nog verstaan met eigenaars van jjsbrekers, maar nie mand zag er heil in, de strijd aan te binden met de geweldige ijs-mas sa's in de Ooster Schelde. Vlissingen Breskens vaart nog, zij het dan alleen bij daglicht. MOTOR LIEP WARM. De geul tussen Kruiningen Perk- polder is ook nog open, al is er drijf- ijs te over. Dit laatste was oorzaak dat de motor van de ..Hendrik" zon dag warm liep en het schip uitviel. Met man en macht is er toen aange pakt zodat men gistermorgen weer van wal kon steken. Het duurde even wel niet lang of het was weer mis, zodat de dienst onderhouden moest worden met een andere ijoot, n.l. de „Willemsdorp". De „Hendrik" is uit de vaart ge nomen om de motor van nieuwe voe ring te voorzien. Terneuzen Hoedekenskerke lag gistermorgen ook nog stil en er was slechts een geringe kans, dat dit la ter op de dag nog zou gelukken. Met dat al zitten vooral N.-Beve land en Oost Zeeuwsch Vlaanderen niet op, maar in de bootl Het bedrijfschap voor visserijpro- dukten heeft bekend gemaakt dat de exportprijzen voor de soorten 4,5 en 6 0 met ingang van 26 februari resp. verlaagd zijn van 400.tot 360. van 330.— tot 300.— en van 270.— tot 240.— per 1000 stuks. Bovendien is met ingang van deze datum de heffing van 20 pet. bij ver koop verhoogd tot 40 pet. De op brengst van deze heffing zal uitslui tend besteed worden voor aankoop van oesters bij de kwekers- niet ex porteurs indien op 1 april a.s. blijkt dat deze groep geen 25 pet. van de totale export heeft afgeleverd. De heffing zal worden gerestitueerd in dien geen oesters aangekocht behoe ven te worden. Naar ingewijden ver wachten zullen niet veel oesters door de kwekers geleverd kunnen worden aangezien de export tengevolge van de strenge winter ongeveer tot de helft van de normale verzending is teruggelopen. (Advertentie) Jaarvergadering van Kiveeklust De Vereniging tot Exploitatie van Volkstuinen voor Land- en Tuinbouw „Kweeklust" hield haar jaarvergade ring, waar sterk op de voorgrond trad, dat deze vorm van vrije tijds besteding, met grote moeilijkheden te kampen heeft. Reeds in zijn openingswoord wees de voorzitter, d'hr. M. Kleinepier, op de toestand waarop men als het ware ,,op de schopstoel" komt te zitten. Tuinders raakten hun lapje grond aan de Veersweg door woningbouw kwijt, kregen een ander stukje dat met grote kosten en moeite rijp werd gemaakt en naar alle waar schijnlijkheid zal men ook hier weer moeten verdwijnen. Uit het verslag van de secretaris bleek, dat het ledental steeg tot 371. Doch men heeft slechts 71.977 m2 in pacht, hetgeen neerkomt op no-g geen 200 m2 per lid. Somber was ook het geluid, dat de secretaris der grondcommissie liet horen. De dreigende onteigening aan de Veerseweg, doch ook voor de grond aan de Kon. Julianastraat. Finantieel is het jaar 1955 evenmin gunstig geweest. Het jaar sloot met een nadelig expoitatie-tekort van f 691.99 zodat het kasgeld daalde tot f 2.753.16. Ietwat hoopgevend was de mede deling van het adviserend bestuurs lid dhr. M. Wattel, hoofdass. der Rij'kstuinbouw Voorlichtingsdienst, die opmerkte, dat in het uitbrei dingsplan van Middelburg nabij de Griffioen een complex volkstuinen werd opgenomen. In voorbereiding is voorts een an der uitbreidingsplan, waar eveneens volkstuinen gecreërd kunnen worden. Bij de bestuursverkiezing werden de voorzitter en de heren P. J. Fraanje en G. H. dep Hollander her kozen. De heer Davidse koos men in de plaats van het aftredende lid de heer C. v. d. Linde. B. en W. schrijven de raad: „Het salaris voor de directeur van de bedrijven, voorgesteld op f 775 per maand werd uiteindelijk gesteld op f 734. Dat van de directeur gemeente werken c.a. werd gesteld op f 641, na, dat f 667 was voorgesteld. Nadat hier tegen enkele malen in mondelinge besprekingen was geopponeerd, werd tenslotte een persoonlijke toelage voor deze laatste functionaris goedgevon den, gemotiveerd met het feit, dat hij als gevolg van de wederopbouw zo veel extra werkzaamheden had. De salarissen van deze functionaris sen bedragen thans als gevolg van de plaats gehad hebbende algemene ver hogingen resp. f 1086 en f 943; met voor die directeulr gemeentewerken c.a. een persoonlijke toelage ad f 34,45. Rekening houdende met vroeger voor. gestelde hogere bedragen zouden deze thans moeten zijn resp. f 1148 en f 984 (met het tegelijk vervallen van de per soonlijke toelage)." Naar de mening van B. en W. dient thans alsnog te worden getracht deze salarissen op laatstgenoemd peil te brengen. B. en W. schrijven de raad. die dinsdag a.s. vergadert: Een delegatie uit het bestuur van de plaatselijke federatie voor vrou welijke vrijwillige hulpverlening te Middelburg heeft zich onlangs mon deling tot de voorzitter van ons col lege gericht met het volgende pro bleem. Bij deze federatie zijn 12 vrouwen verenigingen aangesloten. Elke ver eniging is door een bestuurlid in deze plaatselijke federatie vertegenwoor digd. Daar die verenigingen niet over ruime geldmiddelen beschikken en deze zelf wel nodig hebben, leidt de overkoepelende organisatie een moei lijk bestaan. Haar inkomsten bestaan uit een contributie van 12 x f 3= f 36 per jaar. Zij verzocht financiële bij stand uit de gemeentekas, in de vorm van een jaarlijkse subsidie. Gezien het nuttige werk, dat deze federatie verricht, hebben wij ons je gens het bestuur bereid verklaard ver lening van een jaarlijkse subsidie van f 100 uit de gemeentekas te bevorde ren. Wij stellen U voor aan de plaat selijke federatie voor vrouwelijke vrijwillige hulpverlening te Middel burg jaarlijks voor het eerst over 1956 een subsidie van f 100 uit de gemeentekas te verlenen, onder door ons college naar behoefte te stellen voorwaarden. ZILVEREN DIENSTJUBILEUM BIJ DE P.Z.E.M. Maandag was het 25 jaar geleden, dat de heer P. F. Alewijnse, schilder bij de P.Z.E.M. te Vlissingen, bij dat bedrijf in dienst trad. Des morgens werd de jubilaris in het directiekan toor ontvangen, waar hem door de directeur, ir. T. Michielsen. met en kele hartelijke woorden de gebruike lijke enveloppe werd overhandigd. Overigens ging deze dag, op nadruk kelijk verzoek van de jubilaris, on opgemerkt voorbij. JULIANA GAF UIVOERING Het Tamboers- en Pijperscorps „Ju liana" heeft zaterdagavond in de bij na geheel gevulde Schuttershofzaal 'n geslaagde uitvoering gegeven. On der leiding van de heer J.v.d.Brink brachten de tamboers en pijpers een aantrekkelijk en afwisselend program ma en dat was niet minder het geval met de kranige band onder leiding van de heer B.Bosch. Een aardig in termezzo was het, toen het honderd ste lid, mej.Jo Wattiez uit Breskens, op het podium verscheen en na de „onthulling" van een bord met daar op de naam „Juliana defileermars" een grote tulband van het jongste lid, Ko Pouwer uit Sint Laurens, in ontvangst mocht nemen. Het tweede deel van de avond was gereserveerd voor de opvoering van het toneelstuk „De zon tegemoet", in drie bedrijven, van Maarten van Vught. Het stuk, kreeg een vlotte vertol king, al waren enkele bijrollen niet sterk bezet. De hoofdpersoon, de heer E.Vooijs, die ook de regie had, leverde bijzonder gaaf spel. Ook bur gemeester mr dr. N.Bolkestein gaf van zijn belangstelling blijk. EERSTE LUSTRUM BEJ.SOCIET. Op feestelijke wijze is dezer dagen het eerste lustrum van de Bejaar densociëteit der Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers, afdeling Middel burg, herdacht. Mevrouw Koning- Groenendaal, de presidente, kon o.m. de erepresidente van de U.V.V. in Zeeland, mevrouw De Casembroot, verwelkomen, evenals mevrouw Pi- laar-Gaarlandt, de provinciale presi dente, burgemeester mr.dr.N.Bolke stein en zijn echtgenote, wethouder A.J.Berenpas, alsmede bestuursleden van de N.C.V.B., het ontspannings comité voor bejaarden, de bond voor ouden van dagen en de heer Van Herwijnen, die de sinterklaasviering voor de bejaarden steeds verzorgt. De organisatie van deze feestavond was in handen van de dames E.Brou wers en A. van Nieuwenhuyzen met een tiental U.V.V.-helpsters. De heer A.R.Marquinie, goochelaar en menta- list, bracht een interessant program-, ma van goochelen, afgewisseld door muziek van de heer H.Reinders. Na de pauze vertoonde de heer J.H.Pop- ma een uit twee delen bestaande se rie kleurendia's, betrekking hebbend op Walcheren voor, tijdens en na de inundatie. Geboren: Robert, zv. J. Siereveld en C. Vaes; Ronald, zv. C. van der Sluijs en W. Smits. Ondertrouwd: A. Vingerling, 26 j., en C. van Rijswijk, 24 j.: F. de Ko ning, 25 j., en C. de Keijzer, 22 j. Overleden: D. Openneer, 78 j„ echtg van H. van der Tak; M. Vecnis, 70 j., echtg. van E. Damman; J. Krij ger 81 j.; F. Dirkse, 59 j., echtg. van A. Labeur; A. Weintré, 64 j., echtg. van F. Cramer. Heinkenszand GEKOSTUMEERD IJSFEEST HYV. Onder grote belangstelling van de zijde van het publiek werd op de Doolman door de HYV een gekostu meerd ijsfeest georganiseerd. Er was in hoofdzaak door de felle koude op de onbeschutte banen minder deelname dan aanvankelijk werd verwacht. Toch hadden ver schillende gegadigden voor de fraaie prijzen hun beste beentje voorgezet en waren er enkele zeer geslaagde groe pen te bewonderen. Bij de groepen kwam „de Donaid Duck" combina tie met een eerste prijs uit de bus, op de voet gevolgd door een com pleet bruidspaar. De jury kende bij de individuelen de prijs toe aan „de Heks" terwijl de tweede prijs werd toebedeeld aan „het Fuifnummer". Kruiningen De Kring oost zuid-Beveland van de Z.L.M. vergaderde in de Koren beurs. In zijn openingswoord roerde de voorzitter de heer P.J.J. Dekker uit Wemeldinge de te verwachten schade aan, die door de strenge vorst aan de landbouwgewassen is veroorzaakt. Wanneer men wintertarwe gaat uit rijden met het plan zomergerst in te zaaien, dient men er op te letten, dat het omploegen grondig gebeurt. Gerst, die vermengd is met tarwe, wordt niet goedgekeurd als bouw grond. De heer E.A. Suij te Kruiningen werd herkozen als lid van het be stuur de heer J.J. van Maldegem te Waarde werd herkozen als afgevaar digde naar het hoofdbestuur. In de vacature P. Scheele - de Putter werd gekozen de heer P. Scheele - Biok te Biezelinge als afgevaardigde naar 't hoofdbestuur. Daarna hield ir J A. van t Le ven een lezing over het Deltaplan. De aspecten voor de landbouw in ver band met de uitvoering van dit plan werden door spreker in het bijzon der onder het oog genomen. Rilland UITVOERING VOOR UNIFORMENFONDS. In de zaal van 't Wapen van Rilland" werd een uitvoering gege ven door de toneelvereniging „C.W. B.J." uit Bergen op Zoom, ten bate van het uniformenfonds van de mu- ziekver. „Rillandia". Er werd een klucht, in drie bedrijven opgevoerd, getiteld „De klomp en de goudvis". Het spel werd zeer correct uitge voerd. nen. Voor de vele opofferingen welke de leden zich hiervoor hebben moe ten getroosten dankte de voorzitter. Bij de rekening en verantwoording bleek dat er was ontvangen f 3586,24 en uitgegeven 3446.15. Een batig saldo dus van f 140,09. De begroting sluit met aan ont vangsten en uitgaven f 1590,09, met een post van onvoorzien van f 69,09. Door het bedanken van de heer A.Termote als bestuurslid werd met algemene stemmen de heer Ant. Goos- sens in het bestuur gekozen. Vervolgens werden twee renteloze voorschotten a f 50,— verloot. Bij de rondvraag werden er enige mogelijk heden besproken om de verenigings kas wat te vullen. De heer A.Suwijn stelde voor in het bestuur van het jaarlijkse tuin feest dat in samenwerking met de accordeonvereniging wordt gehouden ook enkele andere ingezetenen uit te nodigen. De voorzitter was echter van mening dat het beter is de or ganisatie van dit jaarlijkse feest niet uit handen te geven. Bij de vraag over het al of niet weer lid worden van de bond van muziekverenigingen in Zeeuwsch- Vlaanderen bleek, dat de leden hier voor niet veel voelden. TWEE BOTSINGEN. 'n de Landpoortstraat had een aan rijding plaats tussen twee personen auto's, doordat de heer H. uit wa tervliet, uit de Lakenstraat komend, geen voorrang verleende aan de heer G.G. uit IJzendijke, die uit de rich ting Schoondijke kwam gereden. De Volkswagen van de heer G. liep ern stige schade op. In dezelfde straat maakte de les- wagen van de heer F.D., met mej. S. aan het stuur, enige tijd later door de gladheid van de weg een schui ver, waardoor eerst de geparkeerde Opel van de firma T. uit Goes een duw kreeg, waarna de leswagen ver volgens tegen de woning van G. v.d. W. terechtkwam. Er was alleen een aanzienlijke materiële schade. Biervliet Geboren: Leonarus, zv. Philippus van der Kraaij en Maria de Werk; André zv. Moise Bendelac en Henriette Ben- harrosh (won. te Axel)Martina, dv. Cornelis Bilderbeek en Anthonia Berk hout', Arlette. dv. Willy Soethaert en Cecilia de Wit (won. te Westdorpe) Wilhelmina; dv. Adeléne de Block en Wilhelmina Weijts (won. te Sas van Gent); Vera, dv. Gerard de Haan en Jacoba Ruedisueli; André, zv. Al- bertus Nuijtinck en Alma Hamerlinck; Adriana, dv. Leendert van Gent en Johanna Bakker; Jeanne, dv. An ton van Zanten en Neeltje Ouwens; Marijke, dv. Max de Milliano en Ag nes Stubbe (won te Breskens)Dina, dv. Pieter de Visser en Elisabeth Neele; Catharina, dv. Cornelis de Footer en Catharina Witte (won. te Axel); Johanna, dv. Jacobus Leunis en Suzanna Maas (won. te Hoek). Huwelijksaangiften: H. Ongenae, 29 jr., (won. te Biervliet) en R. van der Veeken, 30 jr.; A. Dekker, 21 jr., en D. Walhout, 20 j. Huwelijken: C. Schipper, 24 jr., (won. te Zuiddorpe) en L. van Houdt, 19 jr.; Overleden: Anna Mobach. 73 jr., wed. van Eduardus van Loij: Maria Goethals, 93 j„ ongeh.Maarten Leu nis, 87 j„ ongeh. (won. te Axel); Ma- rinus Faas, 67 j., ongeh. Sluiskil PLOTSELING OVERLEDEN De 44-jarige te Middelburg geboren J. H. D. en werkzaam als ploegbaas op de Compagnie Neerlandaise de l'azöte is maandagmorgen om onge veer 3 uur tijdens zijn werkzaamheden onwel geworden en enige ogenblikken daarna overleden. Sas van Gent ting 25 tot 30000 vogels, die in de Braakmanpolder al sinds veertien da gen aanwezig zijn, dagelijks van het hoognodige voedsel. Het spreekt van zelf, dat hiervoor veel voedsel nodig is. Door de medewerking en goed geefsheid van de Philippiense land bouwers kunnen bovengenoemde ver zorgers weer verschillende dagen voor uit. ONDERSCHEIDEN Onze vroegere stadsgenoot drs. Ar nold Wauters, consul van Luxemburg te Amsterdam, is door H.K.K. de groot Hertogin van Luxemburg be giftigd met het officierskruis in de orde van d.e Eikenkroon van Luxem burg. VOORDRACHT EN FILM Voor de personeelsvereniging O N.A van de Spiegelglasfabriek hield Bob Entrop uit Scheveningen een voortref felijke en humoristische voordracht over het leven aan boord van een Scheveningse logger ter haringvangst. Na een korte pauze werd de film ver toond „het schot is te boord". Deze Nederlandse geluidsfilm die handelt over de jacht op de Hollandse Nieuwe werd bekroond op het filmfestival te Cannes. Ondanks de koude was de opkomst vrij behoorlijk. Westdorpe TEERDAG BILJARTCLUB „ONS GENOEGEN". De Biljartclub „Ons Genoegen" hield weer haar jaarlijkse teerdag. Op deze teerdag waren 33 leden aanwezig, wat zeer zeker een goede opkomst mag worden genoemd. Vooraf werd een korte algemene ledenvergadering gehouden. De voorzitter sprak een woord van welkom, waarna de secretaris-pen ningmeester een verslag van de vorige teerdag en een kort verslag over het afgelopen verenigingsjaar gaf. Bij de bestuursverkiezingen werden 6 leden herkozen en 1 nieuw lid aangenomen. De maaltijd was zoals altijd weer voortreffelijk. Na deze gezamenlijke feestmaaltijd werd een wedstrijd gehouden op het groene laken. Deze wedstrijd vormde een achtkamp, die zeer sportief en vlot verliep. De le prijs werd gewonnen door Maurice Dehulsters en Alfred de Causemae- ker. Philippine BOEREN HIELPEN VOGELS. Op een door de burgemeester tot de landbouwers gerichte oproep om voeder af te staan voor de honge rende vogels in de Braakmanpolder is door zo goed als alle landbouwers spontaan gehoor gegeven. Molenaar Cornelis en een rijkspolitieambte naar, die op r.ich genomen hadden het voer af te halen brachten een be zoek aan elke landbouwer met als resultaat dat ongeveer 1800 kg prima vogelvoer ter beschikking kwam. Dank zij de medewerking van de landbouwers, die hun pak voer reeds klaar hadden gezet, was het moge lijk deze grote hoeveelheid in ruim drie uur bij elkaar te krijgen. De rijkspolitie te Hoek en Jachtop zichter Visser voorzien de naar schct- Or.der leiding van de vice-voor- zitter, de heer M. de Regt. verga derde de afdeling oost-Zeeuwscih- Vlaanderen van de Chr. Boeren- en Tuindersbond. Als spreker was aan wezig Ir. A. Moens van het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationa lisatie te Wageningen, die als onder werp behandelde: „Arbeidsbesparing op de boerderij". Spreker meende dit onderwerp te moeten splitsen in ■drie gedeelten, n.l. de noodzaak naar het streven tot arbeidsbesparing; hoe daartoe te komen en welke de re sultaten daarvan zijn. Een discussie volgde na een korte pauze op de zeer leerzame rede, waarbij diverse vragenstellers nog nader op landbouw-technisch gebied werden in- en voorgelicht. Na afloop van de vergadering ver gewisten verschillende leden zich in de landbouwschool omtrent het ge bruik van gereedschappen bij het handvaardigheidsonderwijs. Resultaten werden getoond van de houtbewer king en de demontage van land- bouwmachinerie. St.-Jansteen KONINGSKAARTING. De kaartclub Ons Vermaak hield als sluiting van het winterseizoen haar jaarlijkse koningskaarting. Na zeer spannende partijen kwam de koning van vorig jaar de heer P. Saman in de finale met de heer P. Hageman doch moest in uiterste instantie met de stand 2-1 het loodje leggen en kwam de heer Hageman in het be zit van het koningschap met de daar bij behorende prachtige beker. i\i,°uiv-lVamen AFD. NED. RODE KRUI» VERGADERDE. In het parochiehuis vergaderden de leden der afd. van het Nederland se Rode Kruis. De opkomst was zeer gering. De felle koude was daaraan debet. Voorzitter burgemeester Reu- ser uit St. Jansteen opende de ver gadering. Het speet hem dat het ge zelschap Lorelei" uit Clinge door fa. milieomstandigheden van enkele der leden niet kon optreden. De periodiek aftredende bestuurs. leden voorzitter J. Reuser, mej. M. Kindt en de heer C. Burm werden, daar geen andere candidaten waren gesteld, herkozen. Na de pauze sprak de heer Constanse uit Middelburg over de in juni a.s te organiseren boottocht voor chronische zieken. Hij vroeg voor deze tocht ieders sympa thie en geldelijke steun. Hij deed een beroep op de dames voor een vrij willige verzorging van die zieken op deze tocht, die 5 dagen duurt. V ogelwaarde HULP AAN DE VOGELS Ook in onze gemeente wordt, dank zij de samenwerking van Rijkspolitie en scholen, medegewerkt aan de le niging van de nood onder de vogels. Op geregelde tijden wordt het door de schooljeugd verzamelde voedsel door de Rijkspolitie naar de plaatsen gebracht, waar de hongerige dieren samenscholen. Ondanks deze hulo werden al verscheidene dode vogels aangetroffen. IJzendijke „GEDULD OVERWINT" VERGADERDE „Geduld Overwint", de plaatselijke fanfare, hield haar jaarlijkse verga dering. De voorzitter, de heer Dik- kenberg, verheugde zich erop mee te kunnen delen dat het afgelopen jaar voor de vereniging in vele opzichten een goed jaar is geweest. In maart van het vorig jaar had men er toe kunnen over gaan na vele moeilijk heden. nieuwe instrumenten in lage stemming aan te kopen. De herin neringsmedaille voor 25 jaar trouw lidmaatschap kon aan acht muzikan ten worden uitgereikt. Verder memoreerde de voorzitter nog eens het grote sukses van het afgelopen jaar op het internationale concours te Itegem, waar men een eerste prijs met lof wist te verdie- IJSFEEST VOOR DE KINDEREN. Hoewel pas één dag oud heeft de opgerichte ijsvereniging reeds een ijsfeest voor de kinderen georgani seerd, dat, ondanks het feit, dat slechts over een zeer eenvoudig baan tje beschikt werd, geslaagd genoemd mag worden. De kinderen genoten, de ouders leef den mee met de prestaties en pogin gen van de kinderen en de te beha len prijsjes waren zeker de moeite waard. IJSCLUB OPGERICHT. Ofschoon naar een ieder hoopt de ijsperiode voor dit seizoen achter de rug is, hebben de vele schaatslief hebbers uit onze gemeente, die het dit jaar zonder een behoorlijke baan moesten stellen, de koppen bij elkaar gestoken en een ijsclub opgericht, om reeds nu een actie te beginnen om de volgende winter een ijsbaan te heb ben. Het bestuur van de nieuwe vereni ging bestaat uit de heren H.A.M. van de Vijver, A.C. de Meijer, F. de Smit, J. Kaan en A. Termunt. DE SIRENE LOEIDE. Biervliet werd opgeschrikt door de brandsirene. Een binnenbrand was ontstaan in het poeliersbedrijf van de heer I.V. De brandgevaarlijke om geving noopte tot direct optreden. La ter bleek alles minder ernstig te zijn dan gevreesd werd en de omwonen den konden het vuur in de kiem smo ren. Hoofdplaat In de raadsvergadering In de raadsvergadering werden de verordeningen op de straatbelasting en rioolbelasting gewijzigd. Aan de opleiding tot kleuteronderwijzeres van de Opleidingscursus voor het Chris telijk Kleuteronderwijs te Middelburg en de r.-k. Fröbel opleiding te Vlis singen, werd een subsidie toegekend. Het voorschot op de gemeentelijke exploitatievergoeding werd voor de r.-k. St. Josefschool, de Christelijke school en de St. Aloysiusschool vast gesteld op resp. f 4907.50, f 1050.83 en f 3304,17. De vijf leden van de commissie tot wering van schoolver zuim werd herbenoemd. Als bergruimte voor de gemeente werd aangekocht van de heer T.Wie- leman, een afgesloten en afgedekte bergplaats aan de Koningin Juliana straat, voor de som van f 1200,-. Voor het uitbreidingsplan zuid-west werden gronden aangekocht. Van R.Pateer werd aangekocht ca. 13.5 are, voor een bedrag van f 1666,- plus inkomensschadevergoeding van f 992,-- Van Erven Pateer werd aan gekocht 68,5 are voor f 4.658,50 en een inkomensschadevergoeding van f 4042,—. Van de heer W. den Outer werd aangekocht 7305 m2 voor de som van f 4487,25. De begroting 1956 werd zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. De inkomsten en uitgaven der gewone dienst bedragen in totaal f 264 830,22. met een post onvoorziene uitgaven f 555,-. De inkomsten der kapitaaldienst be dragen f 756.010,19. De uitgaven f 974.985,89 en het nadelig slot f 219.368,88. Aardenburg K.V.P.-AVOND MET FORUM De plaatselijke afdeling van de K.V.P. zal op zaterdag 3 maart een propaganda-avond met forum hou den in d>e zaal van de Roode Leeuw. Daarij zal ook de film ,,De opdracht" worden vertoond. Als leden van het forum zijn aangezocht burgemeester J. M. A. C. van Dongen, ir G P M Dikötter uit Terneuzen, C. van Belle- gem uit Eede, Ch. Bukkens uit Sluis en J. van de Voorde uit Sluiskil. Als gesprekleider zal optreden de secre taris van de afdeling E. Lansu. GOES Grand: De zigeunerprinses. MIDDELBURG Electro: Vermist. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Een dag in Parijs. TERNEUZEN Butterfly. Luxor 8 uur: Madame VLISSINGEN Alhambra: Slaven van de Nijl. LuxorDe gedoemde patrouille GOES Grand: De zigeunerprinses. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Lava stroom over Java. MIDDELBURG Electro: Vermist. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Een dag in Parijs. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Madame Butterfly. VLISSINGEN Alhambra: Slaven van de Nijl. Luxor; De gedoemde patrouille Het bestuur der eni. .ug 't Zand he=l B. en W. van Micl te kennen gegevenI stand gehouden kil hellen. Hetzelfde lit departement Mil Maatschappij tot 1 meen, dat de kle| Vlasmarkt en de F stand houdt aan or gemaakt. Beide schc tot opheffing van I te gaan met ingang! a.s. of een datum, dT ber a.s. ligt. Zij heti ingang van de dat! dei scholen daarr tredende openbarel ten. In een onderhj deze besturen hebU wij ons bereid vel deren, dat aan hb voldaan. B. en W. stellen toe te besluiten enl een en ander ondei goedkeuring van GJ Voorlopig zal hetl voor de te stichter I kleuterscholen nogl in de bestaande gel en W. streven er na I gelijk door nieuwbcl te aan goede kleuttj zien. DE Eli De toestand, schil verder, waarin del het kleuteronderwijl te Middelburg verkl wensen over. Reedsl leden kreeg de dbeq tewerken daarom van een openbare stedingsklaar te ml voor de bouw zotF januari j.l. aan dl het kleuteronderwijj Dordrecht. Over bouw van deze son overleg met de iil Deze school die zall Veerse Bolwerk opl en W. daartoe van I •aankochten, staat ol nister van Onder! lijst van kleuterschl mogen worden gebl uit vier lokalen, w.ol biedt ruimte voor pil en dient o.m. ter vel thans bestaande nel school aan de Schui l De bouw. en and.l vens de inrichting w| f 181.500 en de jaail f 8.572, waarvan f 5.1 wordt vergoed. AFWIJKEND! Ook het bestuur del waarschool verzoen! medewerking voor f richting van een school en B. en W. gunstig. Zij voegen daaraai| De tot nu toe ge zaken met betrekkin inrichting van eed voor deze vereniginl af van de procedure! onderwijswet voors| werp van een nieuv maakt door de dien! werken. Omtrent ditl overeenstemming be| stuur der school, staat op de urgenti| terscholen 1956. Het bestek voor dl den wij met dat 11 kleuterschool gelijk aan de inspectrice. bouw van deze sel l overleg gepleegd mei Het verlenen vail voor de bouw en in| kleuterschool moet een beginselbesluit I (Advertel (S f 2-AL h-et een m> waar zij zich verheugt of zal zoon krijgen, waa zijn hart zo na, Hoewel de hoogge wachtingen van d wel eens verschil van de vader-in-s altijd de belangrijl in beider harten kindje gezond tt komen en gezond Omdat het de we a.s. moeder is, verl met een „wolk" va zij, meestal op ad dokter, een gezondi gen. Zo zal zij o.a. kalk innemen om bij haar kindje Kalk zorgt voor de deren en legt de een sterk en gaaf I En... zij zelf vo< gebrek. Wetens c vastgesteld, dat kn goed door het li opgenomen als ter hoeveelheid vitam aanwezig is. Daar vóór. en straks ni van haar baby, da tabletten Agré-Ca kalk - forforpre vitamine D3, v Roxane. Busje m ten (met perpern coladesmaak) f 1.

de Stem | 1956 | | pagina 2