Sprinter Grishin schaatstitel op de greep 10.000 Europese meter.... SCHOUWTONEEL CHIEF WHIP En Óf... Chief Whip op ieders lip! Broekman 4 op 5000 meter Voorlopigen wonnen van fel Feyenoord: 3-1 Johannesen en Ericsson bedreigden de Russen al 34 jaar de béste Virginia! TWEEDE BLAD Pagbla? Pc£tetn MAANDAG 27 FEBRUARI 1956 Nederlands sier stuk Russisch overwicht leek onstuitbaar Ned. titels gewichtheffen SMEEKENS kamp. middenklasse Geen al te barbaars voetbalweer in Den Haag Geen houvast SNEEUWBALLEN TRACTOR Strafte scheidsrechter Hilversum te zwaar? Protest van Xerxes toegewezen LIEFDE JOSEFKE LOERRAKKER en wat hij beleefde achter het IJzeren Gordijn Nederlandse volleyers wonnen van Belgen Tijdens vergadering van KNBB Schorsing van Kees de Ruyter werd gisteren opgeheven De Jong nu alleen, aan de leiding Kath. rijverenigingen in Den Bosch bijeen HELSINKI, zondagmiddag (Van een speciale verslaggever) Een schaats-sprinter heeft dit weekeinde in Helsinki de Europese titel veroverd. Hij weer stond de sterken, die tot dusver steeds wat min netjes om pure spurters konden lachen, aange zien ze op de zware afstanden toch van de kaart gereden konden worden. Maar ditmaal kwam er eentje, met wie ze dat niet klaar speelden: Evgeny Grishin, graficus in Moskou, had op de korte afstanden (500 en 1500 meter) zoveel winst veroverd, dat krachtrijders als zijn landgenoot Gontsjarenko (wereldkampioen geworden in Oslo) en de favorieten van het westen, de Zweed Eerlijk gezegd stond iedereen al klaar om iemand anders als de nieuwe kampioen uit te roepen. Grishin verspeelde in zijn serie op de tienduizend meter een marteling voor een schaatser van zijn gehalte zoveel kost bare seconden, dat hij wel voorbij gestreefd moest worden. Maar in de laatste ronden herstelde het wilskrachtige mannetje zich. Zijn tempo ging omhoog en hij was zijn gespannen toekijkende concurrenten precies twee seconden te snel af. Als hij ook die twee seconden nog had moeten af geven, zou het kampioenschap door Johannesen zijn behaald. Maar „as" (lees „als") is verbrand hout.... De prestaties van de Nederlanders in dit titeltoernooi kwamen niet zo hoog. Zij werden amper genoemd in de top van de uitslagen, die de tal rijke journalisten vanavond uit Helsinki naar hun krant belden. Alleen Kees Broekman (vierde op de 5.000 meter en zevende op de 10.000) ver overde zich aangien. Hij verweerde zich tegen de fel rijdende, jonge Fin Juani Jaervinen zo stevig, dat hjj zich een heel eind binnen zijn gewone tijd aan de eindstreep meldde. Sigge Ericsson en de Noor Johannesen, hem niet meer konden achterhalen. Het kwieke, vinnige mannetje werd op de 5000 meter met „pijn" vijftiende en op de 10.000 elf de, telkens achter een hele rij groten. Maar de winst van de 500 en 1500 meter had hij op zak en al werd de veroverde voorsprong wel angstig klein, niemand bleek hem die nog te kunnen ontnemen. De koude Russische officials en schaatsers dansten van vreugde, toen bekend werd dat Grishin Europees schaatskampioen 1956 was ge worden. Ze hebben praktisch op alles wat er dit seizoen aan eer in internationale toernooien was te behalen, beslag gelegd op: Mikhailov ging in 2 min. 13.9 sec. het eerst over de streep. Pal achter hem eindigde landgenoot Grishin, die voortbouwde aan de titel, die hij met alle geweld wilde hebben. Het was wéér Maarse (Nederlands beste schaatssprinter) die hier het verst kwam. Hij eindigde als twaalfde in 2.19..3. Broekman en de Graaf werden 17 en 19, beiden met 2.21.0. GROTE KLAP Nadat men zaterdag de twee eer ste afstanden (500 en 5.000 meter) had afgewerkt, leek het Russische overwicht weer onstuitbaar. Vier van de zes Russen, die aan het titel toernooi deelnamen, bezetten de eer ste plaatsen. Maarse zat van de Ne derlanders het verst voorop in dit tijdelijke klassement. Hij stond tien de. De Graaf was op dat moment 19e en Broekman 20ste. Moscoviet Grishin had de eerste wedstrijddag de basis voor het kam pioenschap al stevig gelegd. Hij wou met zwier de zuivere sprint-afstand (500 meter). Hfj no teerde 42.4 sec. De Nederlander Maarse eindigde niet zontler ver dienste op de twaalfde plaats (44.4), de Graaf werd 17e met 45.1 en Broekman, die zich nog steeds niet op zyn gemak voelt in scherpe duels, zoals die bij de 500 meter voor komen, had 46.5 sec. nodig. Hij werd 26ste. PRACHTIGE RACE Op de 5.000 meter kwam hij heel wat beter voor de dag. Hij bracht het tot de vierde plaats achter Jo hannesen, die er in een prachtige race in was geslaagd de Russen op dit nummer althans van de zege af te houden. Niettemin nestelden zij zich bijna allen op de beste plaatsen in het algemeen klassement na de eerste dag. De Russen konden zondag dus met veel vertrouwen beginnen. Op de 1500 meter ging de eer weer hun kant De grote klap zou dus vallen op de 10.000 meter. Grishin gluurde naar zijn grote rivaal, ditmaal geen land genoot. maar eentje uit het westen: de stevige Noor Knut Johannesen. Deze reed de monster-afstand la chend en wel uit in 16 min. 50.1 sec. Zijn tijd kwam in grote cijfers op het uitslagenbord, als een duidelijk teken aan de wand, hoe zwaar de nederlaag van sprinter Grishin wel zou zyn. Haastig rekenende Russische off! cials vonden uit, dat hun Grishin niet meer dan 47 povere seconden langer over de afstand mocht doen. Zij zagen hem zonder veel vertrou wen weg vliegen. „Veel te snel", zeiden kenners. Het was te snel. Halverwege kreeg de kleine Rus een opdoffer. Zijn rondetijden liepen terug en Johannesen hield zich klaar voor de hulde. Maar met het einde in zicht gaf Grishin alles van wat hij n,og aan lichaamskracht en vechtlust over had. Hij haalde de streep binnen de maximum-tijd. De Europese titel was „binnen".... DE UITSLAGEN 1500 m.: 1 Mikhailov (Rusl.) 2.13.9. Grishin (Rusl.) 2.14.0. 3 Salonen (Finl.) 2.15.8. 4 Shilkov (Rusl. 2.16.7. 5 Johannesen (Zweden) 2.17.4. 12 Maarse (Ned.) 2.19.3. 17/13 Broekman (Ned.) en de Graaff (Ned.) 2.21.0. 5000 meter: 1 Johannesen 8.12.5. 2 Gontsjarenko 8.16.7. 3 Merkulov 8.18.1, 4 Broekman 8.18.3. 5 Erics son 8.18.5. 14 Maarse 8.27.6. 16 de Graaff 8.31.9. 10.000 meter: 1 Johannesen 16.50.1. 2 Seiersten 17.01.0. 3 Ericsson 17.07.0. 4 Kuhnert 17.13.3. 5 Gontsjarenko 17.14.0. 6/7 Merkulov en Broekman 17.17.1. (De twee andere Nederlan ders werden voor dit nummer niet meer geklasseerd). EINDKLASSEMENT Het eindklassement luidt: 1 en Eu ropees kampioen Grishin 190.692 p 2 Johannesen 190.788. 3 Ericsson 191.400. 4 Merkulov 191.998. 5 Gont sjarenko 192.003. 6 Jaervinen 192.320. 7 Shilkov 193.092. 8 Salonen 193.132. 9 Milhailov 193.198. 11 Aas 193.825. 14 Broekman 195.185. Gisteren zijn" ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de vereni ging „Hercules" te Dordrecht, in Ho tel Industria aldaar, onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Krachtsportbond, de Nederlandse kampioenschappen gewichtheffen eer ste klasse gehouden. In de mid'derigewichtklasse verover de Smeekens van BGV uit Breda de titel, met 'n totaalgewicht van 330 kg. De overige titelwinnaars kwamen allen uit Den Haag. Ook de tweede en derde plaatsen gingen voor het me rendeel naar de residentie. De juist vorige week naar de eer ste klasse gepromoveerde, 24-jarige van Veen (KDO, Den Haag) werd eerste in de zwaargewichtklasse. Zijn totaalgewicht was 362,5 kg, veelbelo vend, gezien zijn jeugdige leeftijd. De titels gingen naar: Extra veder- gewicht: Gouweleeuw totaalgewicht 230 kg. Vedergewicht: Nolten tot.gew. 265 kg. Lichtgewicht: Molenaar tot. gew. 297,5 kg. Middemgewicht: Smee kens, tot.gew. 330 kg. Zwaarmididen- gewicht: Lanza tot.gew. 340 kg. Licht- zwaargewioht: van Grieken tot.gew. 345 kg. Zwaargewicht: van Veen tot. gew. 362,5 kg. (Advertentie) (Van een speciale verslaggever) De nogal onverwacht uitgeschreven oefenwedstrijd op de sneeuw, van het voorlopig Nederlands elftal tegen het enigszins versterkte Feijenoord, is in een overwinning met 3-1 van de can- didaten voor het oranjeshirt geëindigd. Het was een verdiende zege, die in de tweede helft zijn beslag kreeg door de toch wel iets betere technische kwaliteiten van de meeste der geselecteer de spelers. De Rotterdamse roodwitten hebben evenwel voortreffelijk partij gegeven. De voornaamste uitslagen luiden: 500 meter: 1 Grishin (Rusl.) 42.4 sec. 2 Milhailov (Rusl.) 42.8 sec. 3 Salonen (Finl.) 43.2 sec. 4 Shilkov (Rusl.) 43.5 sec. 5 Jaervinen (Finl.) 43.9 sec. 12 Maarse (Ned.) 44.4 sec. 17 De Graaff (Ned.). 26 Broekman (Ned.) 46.5 sec. Wat het oplossen van de moeilijk heden betreft voor het samenstellen van onze ploeg, die op 14 maart tegen Duitsland moet aantreden, bood dit treffen echter niet bijzonder veel houvast. De condities waren nog te zeer abnormaal om alle spelers op hun vorm te beoordelen. Overigens hadden zowel organisa toren, als spelers en publiek het za terdag te Den Haag heel wat beter getroffen dan woensdag, toen op het zelfde veld het militaire elftal tegen de Verenigde Staten speelde. De win terzon had de bovenlaag van de sneeuw wat zachter gemaakt, waar door het gemakkelijker viel op de been te blijven. De temperatuur was veel minder barbaars, zodat het „toernooiveld" omzoomd werd door ongeveer 10.000 toeschouwers. FEIJENOORD BEGON Inzake de wedstrijd PECXerxes, voor het einde van het veld gezon- op 22 januari voor de eerste klasse den wegens_ ruw spel. D« „Isvestia", het blad der Russische communistische partjj, gaf orders, dat de Rus sische boer ook volgens de Amerikaanse landbouwme thoden moest gaan werken. Dit sarcastische plaatje stond nu in „The New York Herald Tribune". De boer zegt tot zijn vrouw: „Doe jii nu maar als een tractor, Olga!" Zo veranderlijk als het weer is ook de politieke wind die uit het Kremlin waait. De eng keer noemen 61 en van ;i z'ch vrienden van het Westen en de andere keer is de koude oorlog weer op Lt aan de gang. Deze situaties heeft de cartoonist Yardley niet onverdienstelijk in beeld gebracht in The Sun (Baltimore) Hiji laat Kroestsjef zelfs optreden als een sneeuwballenwerper, die Uncle Sam .u p it on ers e plaatje wil Kroestsjef het koude bombardement weer doen vergeten, hij laat listig een sneeuwbal uit zijn hand rollen en zijn kameraden bouwen inmiddels een grote sneeuwpop - ln de V°rm Van VredeSdUlfUncl* Sam houdt zich echter nog bezig met sneeuwrestanten uit oor en nek te peuteren. De Russische beer denkt een lekker kluifje te hebben aan het Westduitse Gretchen. De tekenaar van „El Universal", Mexico City' laat de beer, die aan Gretchen zijn liefde ver klaart, al met de tong smak ken. Maar Gretchen voelt blijkbaar niet veel voor die kennismaking, want zij heeft een andere liefde van de beer gezien: Het geketende Oost- duitse wicht. Feijenoord toonde zich in de eerste helft bijzonder agressief. Het bleef gedurende 37 minuten vrijwel steeds in de meerderheid. Maar een beke ken voorzet van Abe Lenstra vormde de inleiding tot een doelpunt aan de andere kant. Van halverwege de linkervleugel doorbrak middenvoor Koopal met een welgemikt schot de rechterhoek van het doelvlak van de uitstekende keeper van der Bijl (1-0). Na de rust geraakte het voorlopig Nederlands elftal veel beter inge speeld. Van der Bijl moest al onmid dellijk na de hervatting een kei van Koopal wegwerken. Een combinatie van Lenstra en Moulijn kon pas op de doellijn worden gestuit. Maar in de achtste minuut was er voor de Rotterdammers geen houden meer aan. Uit een verrassende voorzet van het voetbalgenie Lenstra kon rechts buiten de Jager met een kopbal via de binnenkant van de paal scoren (2—0). SPANNENDE MOMENTEN De verdediging van de nationale ploeg werd minder hecht, toen Wiers- ma zich wegens een lichte blessure aan de achillespees moest laten ver vangen door Beekman van Vitesse. Nadat Schouten en Bosselaar tever geefs hadden geprobeerd, de Rotter damse achterstand te verkleinen, rukte in de 19de minuut rechthalf Steenbergen ver naar voren. Zijn pass werd door van der Gijp benut voor een onhoudbare treffer (21). Nog geen minuut later echter lan ceerde Theo Timmermans zijn collega binnenspeler Lenstra voor een solo actie en 'n briljant boogschot van Abe j sloeg in, vlak onder de lat (31). De strijd bood verder geen doel punten. Wel enkele spannende ogen blikken. Bijvoorbeeld toen de NAC-er Kuys (die te elfder ure toch nog vrij gekregen had van zijn werkgever) een schot van van Woerden uit het door de Munck verlaten doel werkte. Engelse league De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de eerste divisie van de Engelse league, luiden: Birmingham City—Portsmouth 3-2; BurnleyCardiff City 0-2; Charlton AthleticBlackpool 1-2; Everton Bolton Wanderers 1-0; Luton Town— Huddersfield Town 1-2; Manchester UnitedAston Villa 1-0; Newcastle UnitedArsenal 2-0; Preston Northénd —Manchestar City 0-3; Tottenham Hotspur—Chelsea 4-0; West Brom- wich AlbionSunderland 3-0. A betaald voetbal gespeeld, waren bij de spelregel- en protestcommissie van de KNVB zowel protesten bin nengekomen van PEC als van Xer xes. Beide clubs protesteerden tegen het toekennen van een doelpunt. Het protest van Xerxes werd toegewezen, dat van PEC niet. De uitslag wordt hierdoor 10 voor Xerxes. Een protest van NEC met betrek king tot de wedstrijd NECVSV, op 29 januari gespeeld voor de eerste klasse A betaald voetbal, werd af gewezen, waardoor de uitslag 11 blijft. Tenslotte kwam een protest aan de orde van Hilversum, naar aanleiding van de op 20 november 1955 gespeelde ontmoeting KFCHilversum (eerste klasse C., betaald voetbal). Deze wedstrijd eindigde in een 43 zege voor KFC. Een speler van Hilversum was in deze ontmoeting een half uur PSV uitgeschakeld bij titelstrijd zaalhandbal In de Ahoy-bal te Rotterdam zijn zondag de nationale zaalhaindibailkam- pioenschappen gehouden. Zowel bij de dames als de heren, werden de grote favorieten uitgeschakeld. In de ha-lve finales bij de heren ging landskam pioen PSV verrassend met 8-7 ten on der tegen Olympia. Bij de dames bracht PSV het even min verder dan de halve finales. In de finale (dames) werd Niloc na spannende strijd kampioen door HCG met 3-1 t'e kloppen. Olympia overspeelde in de heren finale Hellas volkomen door een 8-1 voorsprong te nemen. Hellas' eind sprint was niet sterk genoeg om deze grote achterstand weg te werken. Het verloor met 9-6. Voor zeer veel publiek heeft een verdienstelijk spelend Nederlands vol leybalteam (heren) in de Haagse die rentuin een verdiende 31 zege op de Belgen behaald. Het krachtsverschil .was betrekke lijk gering en hoewel de Belgen een goede start hadden (zij wonnen de eerste set verdiend), namen z:j de strijd te gemakkelijk op en werd de afwerking allengs beduidend min der. Dank zij uitstekend Nederlands werk werd in de drie volgende sets steeds een achterstand in een voor sprong omgezet. Dit had een zeer verdiende zege tot gevolg. Een jeugdwedstrijd tussen ploegen van Nederland en België, die vooraf werd gespeeld, eindigde in een ge lijkspel (22). Op de gisteren te Amsterdam gehouden bondsvergadering van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond is besloten de schorsing van Kees de Ruyter uit Waalwijk met ingang van heden te be ëindigen. De Ruyter werd begin van dit jaar (2 januari) voor één jaar geschorst, omdat hij zonder toestemmipg van de bond te Gemert gespeeld had op een biljart van de afmetingen 2x1. Hij bad in een schrijven, waarin hij toegaf op een enkel punt de reglemen ten te hebben overtreden en toezegde ze voortaan stipter te zullen naleven, de bondsvergadering verzocht de straf, die hij te zwaar vond, als voltooid te beschouwen. Hierin heeft de bond na stemming bewilligd. In het jaarverslag werd overigens opgewekt tot handhaving van de drie richtlijnen, die altijd gevolgd zijn: be- hoüd van het ware amateurisme, be houd van de verdraagzaamheid en be houd van de allernoodzakelijkste een heid. Voor het eerst sinds 8 jaar kon er een stijgende lijn worden vastgesteld. Op 31 oktober 1954 telde de bond 742 aangesloten verenigingen met in totaal 11.462 leden. Op 31 oktober '55 waren deze cijfers onderscheidelijk 777 en 11.901, een vooruitgang dus van 35 KEES DE RUYTER clubs en 439 leden. „Weer „los".... De protestcommissie oordeelde, dat deze bestraffing te zwaar was en dat de scheidsrechter met een waarschu wing had kunnen volstaan. Het laat ste half uur van de wedstrijd moet worden overgespeeld met de stand 33, aangezien KFC in de tyd, dat Hilversum met 10 man speelde, het winnende doelpunt heeft gescoord. Vriendschappelijk voetbal Sneeuw of geen sneeuw, weer of geen weer konden verschillende voet balclubs 'het toch niet laten het veld! weer eens te betreden. Gevolg: Tal van vriendschappelijke wedstrijden. De uitslagen: PSV-For- tuna '54 0-2. NAC 1-NAC 2 7-5, Dim- burgia- Rapid JC 0-1, V W-noord- Limburgs elftal 7-1, Volewijckers-DWV 2-2, Roo9endaal-Meto 2-2. Persoonlijk damkam. pioenschap Gisterenmiddag zijn de wedstrijden, om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland voortgezet met het spelen van de partijen uit de 14e ronde. De uitslagen luiden; Sinke-v. Heer- de 1-1, Kinnegin-Roozenbuirg 0-2, Gordijn-J. Beeke 1-1, Bom-de Jonig 0-2, Keller-W. Beeke 1-1. De uitslagen van zaterdagavond: Jurig-Keller 1-1, de Jong-Terlouw 2-0, J. Beeke-Bom 1-1, Huisman-Gordijn 2-0, Roozenburg-Edmk 0-2, v. Heex- d'e-Kinnegin 1-1, van Dijk-Sinke 1-1. Na d,it weekeinde luidt de stand: 1 de Jong 19 pnt. uit 13 partijen; 2 en 3 Bom en Huisman 17 uit 13; 4 en 5 van Dijk en Tterlouw 15 uit 13; 6 t.m. 9 J. Beeke, Gordijn, Keiler en Roo- zenburg 14 uit 13; 10 t.m. 12 Edink, van Heerd'e en Jurg 11 uit 13; 13 Sdm- ke 10 uit 14; 14 W. Beeke 9 uit 13; 15 Kinnegin 5 uit 13. In de kleine zaal van het Casino te Den Bosch waren zaterdag vele afge vaardigden van die Ned. Kath. Bond van Landelijke Rij verenigingen uiit ihet gehele land bijeen. Voorzitter Roelvink liet in zijn openingswoord speciaal uitkomen dat het internatio naal contact, onder andere met Zwe den en Sleeswijk-Holstein wordt ver ruimd. Uit het'jaarverslag bleek, dat het ledental steeg tot 4243 verend/gin gen. De opening van de manege te Venlo werd een van de hoogtepunten voor de Ned. Kath. Bond genoemd en zeer bijzonder voor de afdeling Limburg. De mogelijkheid tot vorming van ruiters werd daardoor verruimd. Tenslotte hield majoor b.d. C. C. Hasselman een interessante causerie over „springruiters en springpaard". Gew. kampioenschappen KNB'B in Tilburg De gewestelijke kampioenschappen; voor Brabant en Zeeland, der Kon. Ned. -biljart bond le klas libre worden op vrijdag 2, zaterdag 3 en zondag 4 maart in het lokaal der bil jartvereniging Abattoir aan de En- schotsestraat te Tilburg gehouden. De deelnemers zijn; P. Toirkèns, Eindhoven; Louis van Geloven, Til burg; H. Gerritsen, Oosterbout; G. Snoeren, Kaatsheuvel; C. Merk, Mid delburg; F. Berkelmans, Vught; M. de Ruyter, Waalwijk; P. Vijverberg, Ouwerkerk. Tot de reserves behoren: F. Mar tens, Cuyck, A. van Eijek, Helmond; W. van Schaik, Breda en A. Rijven, Bergen op Zoom. Twee zwemrecords voor Dawn Fraser Bij de Australische zwemkampioen- schappen heeft de 18-jarige Dawn Fraser de 220 yards vrije slag gewon nen in 2 min. 21.2 sec.; voor de 200 meter werd voor haar 2 min. 20.6 sec. opgenomen. Dit zijn twee nieuwe we reldrecords De oude stonden op naam van de Deense Ragnhild Hveger. Bakker won merentoelit De ijsclub ..Beltêrwiede" heeft za- tefdag een vijf-merentocht en -wed strijd georganiseerd in noord-west Overijssel. Aan de wedstrijd namen 114 rijders deei, van wie Bakker uit IJhorst zich de sterkste toonde.

de Stem | 1956 | | pagina 5