INE OP ONDERWIJSGEBIED NACHT- HOEST! Setier Set DE TUSSENPERSOON Belangrijke studieresultaten Kekkonen: politicus en atleet verstopping ZUIDELIJKE PROVINCIES WERKEN ZICH OMHOOG Van waar de contrasten? De elfde president van Finland Drie kampioenschappen op zijn naam ZEEAREND BIJ LUNTEREN Kitsch De woningtelling 1956 OOK GEGEVENS OVER BEWONERS RADIO eren n toch NDEN DAGBLAD DL biikM VAN MAANDAG 27 FEBRUARI 1956 ,Ze verzachten Indrukwekkende carriere Geef de strijd niet op tegen Evers eten toffees Gevangenisopstand ii- Frans-Marokko BOEKENPLANK Veertig jaar jaarbeurs NYLONS passend en verrassen^ elegant Internationaal tribunaal voor Saarland TELEVISIEPROGRAMMA'S (Naar een roman van E. F. BENSON) h op", riep itaan uit, /eten", was ithutst ver- Voor alle is nog eens varen zowel fiets ver- ruststellende e raad. De Igende voor- ner subsidie inwoner per tot bescher- delburg; af- rtelsel op de iet verstrek, diet aan een volgens de /erleningsre- een en an- n voorwaar- dkeuren. EN i de kerk k gedurende Parochiehuis pen dat reeds >oral bejaar- in de kerk plaatsen. Hij s diverse be- Een vooruit- zijn buur- em toe: „Hij ie al". Heie naar hij was ant februari tallatie is al r al en week het niet 20 ag 1.1. is hij mikt. Op de >p het altaar Op verschil- zijn de luid- kan men op de kerk de olgen als of vant er gaat oor v. Cam. 'an zijn hart )tere bedra- de gelovigen ïin ook, ge- :ring omt de raad 'p de agenda irift van het naël-kleuter- an inrichting stel tot vrij- in landpacht 1956 aan de legen aan en Bolwerk en <V. betreffen, it of verkoop in. Voorts 'n an landpach- vijziging der aan het ren- :t harmonie- e Vrienden", van het in- liging. fonisch ;er op ,De Koning rdams Sym- inj van Plet sn dat in. het rdenking zal s solist mee in het Con- orkest van lorganiseerd an den Vos ijze van uit- tijdens de :n kon even- Rotterdams eeuwsch-Vl. niet meer. dank zij de ins'.kring, in bekende en sds stijgend concerten treren. ur: Het vlees Dijck 7,30 u.: 8 uur: Angst. Zeven broers ia 8 uur: r: Jaloezie. Slaven van nde beslist. jur: Madame a 8 uur: Hen (Advertentie) (Van onze onderwijsmedewerker.) Men beleeft somtijds merkwaardige coïncidenties. Nog kort eleden. hielden wij in dit blad een pleidooi voor meer weten schappelijke research, op het uitgestrekte onderwijsterrein. Toe valligerwijze is dit artikel op de voet gevolgd door enige berich- .en die melding maakten van belangrijke studieresultaten op hetzelfde gebied. Zo publiceerde het Katholiek Sociaal-Kerkelijk Instituut een rapport, waarin een ontwikkelingsplan ligt vervat voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. Vrijwel terzelfdertijd legde het Katholiek Pedagogisch Centrum een aantal plannen ter tafel voor een voortschrijdende innerlijke ver nieuwing van het onderwijs. Met name dient hieruit het verheugende bericht vermeld, dat men wellicht nog dit jaar enkele experimenteer- scholen op wetenschappelijk verantwoorde grondslagen zal starten. Volkomen in ditzelfde patroon past een der jongste publicaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek. traliseerd te zijn. Toch is hier (even als in Limburg) het aantal kinderen, dat na het vervullen van de leerplicht thuis gehouden wordt, hoger dan het landsgemiddelde en ook groter dan in Zeeland, Brabant levert het meren deel der jeugd aan n.o. en u.l.o., maar heeft een achterstand in te lopen ten aanzien van het v.h.m.o. Limburg blijft in enkele schooltypen achter. De m.t.s. wordt bijzonder gaarne bezocht; ook het v.h.m.o. geeft een normaal beeld. Maar het l.n.o. blijft een merk waardig laag percentage vertonen; evenals de handels-avondschool. VELE VRAGEN. Bijzonder ten aanzien van de reor ganisatie van het nationale onder wijssysteem staan regering en volk nog voor een uitgebreid aantal vraag stukken, voor de oplossing waarvan inen primair de beschikking zal moeten hebben over een exact over zicht der huidige situatie. Het is nu de hierboven bedoelde publicatie, de alle betrokken instanties een tabel larische en cartografische situatie schets aanbiedt, betreffende het voortgezet onderwijs, regionaal be zien. Het lijdt geen twijfel, of deze statistische gegevens zullen gretig aanvaard en benut worden door ieder, die mede te adviseren of te beslissen heeft omtrent de onderwijs organisatie. STATISTIEKEN. Niettemin bieden deze statistieken: „Het voortgezet onderwijs regionaal bezien. 1953" ook een aantal gege vens, die onze lezerskring zal kun nen interesseren. Wij .willen voor de drie zuidelijke provincies van ons land een greep doen uit het interes sante cijfer-materiaal. Het zou na tuurlijk te ver voeren alle gegevens van uitvoerig commentaar te voor zien. Doch ook een sober geval kan voor een goed verstaander welspre kend zijn. De deelname aan het voortgezet onderwijs door leerlingen die de la gere school verlaten, lag in de zuide lijke provincies in 1952 nog beneden het landsgemiddelde. Vergeleken met de deelname in 1949 was echter vooruitgang te constateren. Zeeland maakte een sprong van 46 naar 62 procent, voornamelijk dank zij een belangrijk grotere deelname aan het nijverheidsonderwijs; Brabant steeg 7 procent, Limburg 3 procent. Beziet men nu de jeugdgroep van 12—20 jaar dan blijkt deze over enige typen van voortgezet onderwijs als volgt verspreid v.g.l.o. In Zeeland over het alge meen een geringe deelname; voor jongens meer interesse op Walcheren; voor meisjes bijzonder in oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. In Noord-Brabant leidt het v.g.l.o. voor meisjes een bloeiend bestaan; voor jongens veel minder. Hetzelfde onderwijs wordt in n. en midden- Limburg gaarne door meisjes bezocht. l.n.o Wat het huishoudonderwijs aan meisjes betreft, ligt de deelname in Zeeland' boven het landsgemiddelde; in Brabant en Limburg daarbeneden. Het nijverheidsonderwijs aan jon gens omvat in Nederland gemiddeld 32 pet. der jeugdgroep van 1220 jaar. Opvallend voor een agrarisdh ge bied ligt de deelname tot 31 procent in Zeeland. Dit cijfer is meer opval lend dan de 34 procent voor Brabant; terwijl de zuid-Limburgse industrie het percentage voor de totale pro vincie niet hoger kan opstoten dan 85 procent. Land. en tulnbouwonderwijs. Het zuiden overtreft in deelname aan deze tak van onderwijs verre het landsgemiddelde. In Zeeland volgt (Advertentie) maar liefst 73 pet. van de jongens, die in land- of tuinbouw werkzaam zijn, dit onderwijs, waardoor zij in dit opzicht een nationaal record ves tigen. Ook Limburg slaat in dit opzicht met 59 pet. een goed figuur. Noord- Brabant blijft hier vlak onder met 52 pet. u.l.o. Deze geliefde vorm van onderwijs (11 pet. der Nederlandse jeugd tussen 12 en 20 neemt er aan deel) wordt in Brabant slechts door 8 pet. der jongelui gevolgd. Voor Zeeland en Limburg liggen deze aantallen respectievelijk op 9.7 en 9 pet. Bijzonder hoge deelname wordt voor dit schooltype aangetroffen rond Middelburg, op Zuid-Beveland, in midden Zeeuwsch-Vlaanderen en rond Breda. Het laagste percentage vindt men in oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Kweekschool. Deze tak van on derwijs trekt in het zuiden het lan delijk normale aantal studenten. Rond Breda treedt een bijzonder grote deelname op; iets minder, maar toch nog boven-nonmaal op de Beve- landen, in w.-Zeeuwsoh-Vlaanderen en in in n.. en m.-Limburg. Klein-seminaria. Zoals te ver wachten viel, spant Brabant de kroon waar het de opgave van priesterstu denten betreft (2.2 pet.) Zeeland evenaart bijna het landsgemiddelde, terwijl het katholieke Limburg met totaal 1.5 pet. ietwat teleurstelt. Een bijzonder vruchtbaar areaal wordt aangetroffen in het land van Cuyk (3.8); alsook in w.-Zeeuwsch- Vlaanderen (2.4) en Limburg-benoor- den-Venlo (2.6 pet.) m.t.s. Deze middelbare studie trekt alleen in Limburg voor de ge hele provincie een deelname boven het nationale niveau. Zeeland en Brabant blijven beneden dit gemid delde. Rond Middelburg, Vlissingen, Breda en in de mijnstreek noteert de statis tiek zeer hoge deelname. v.h.m.o. Le cijfers voor deze on derwijsvormen, waaruit zulk een groot deel der leidinggevende intel- ligentia moet voortkomen geven een merkwaardig beeld. De landelijke deelname bedraagt namelijk 7 pet. Voor Zeeland, Brabant en Limburg bedragen deze percentages respec tievelijk 7,2 pet, 5.5 pet. en 6.5 pet. Toch zijn deze provinciale getallen in hun globaliteit ietwat misleidend. Het hoge percentage voor Zeeland wordt n.l. voornamelijk behaalde door 'n zeer hoog aantal studenten uit w.- Zeeuwsch-Vlaanderen en uit het ge bied rond de steden op Walcheren. Limburg daarentegen vertoont een meer gelijkmatige spreiding, terwijl in Brabant het gebied rond Bergen op Zoom provinciaal voorop gaat. Een zeer geringe interesse voor dit schooltype ziet men op N.-Beveland, in 0. Zuid-Beveland, in n.w.-Brabant en in n.-Limburg GEEN RECHTLIJNIGE CONCLUSIE. De belangrijkste vraag, die achter al deze getallen schuilt, is echter het „waarom?" Hoe komt het, dal eenzelfde deel van een provincie soms regionaal zulke contrasten biedt? Is er een dringende behoefte aan schoolstich ting? Is er tekort aan verkeersmid delen, aan intellect of aan interesse? Dit zijn vragen, die niet direct te beantwoorden zijn. Hiervoor is diep gaand detail-onderzoek vereist. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft met de publicatie, waaruit hier boven een summiere greep werd ge daan, een uitermate belangrijke hoe veelheid feitelijke gegevens te boek gesteld, waarop talrijke onderzoekin gen kunnen worden gebaseerd. De research, waaraan diverse in stanties arbeiden en waaraan hope lijk steeds grootser vorm zal worden gegeven, zal stellig een nuttig gebruik weten te maken van deze cijfers. Voor het Nederlandse volk kan dit uiteindelijk strekken tot verdere -ver betering van de onderwijsvoorzienin gen, waaraan zulk een dringende be hoefte bestaat. met beproefde medicinale be standdelen van het wereldberoem de middel tegen verkoudheden 1 Vicks VapoRubl Heerlijk 1 Doel treffend 1 Probeer zei W MEDICINALE HOESTBONBONS Het is een bekend gezegde, dat men met statistieken kan -ewijzen wat men wil. Het gaat daarom niet aan, op grond van bovenstaande ge tallen een rechtlijnige conclusie te trekken voor de dynamiek of de bevolkingsintelligentie van een pro vincie of streek. Wel valt te constateren,, dat het in het zuiden speciaal Zeeland is, dat zich bewust wordt van het be lang ener grondige scholing. Met name Walcheren (rond de steden) en westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen vragen steeds meer voortgezet on oerwijs voor de opgroeiende jeugd. Dat ook de tekenen des tijds zijn verstaan, blijkt uit een opmerkelijk grotere deelname aan het nijverheids onderwijs. En des te groter respect letvt deze dynamische ontwikke- wanneer een der vele deel- eii aantoont, hoe juist in Zeeland het aantal leerlingen, dat 4^1itonVarm van voortgezet onderwijs buiten de woongemeente moet vol gen, zeer groot is. Op Schouwen- Duiveland bedraagt dit bijvoorbeeld voor de helft var. het eiland meer dan 30 pet. der leerlingen. In Noord-Brabant blijkt deze lis ging der scholen veel meer gedecen- Prettig voor bedeesde mannendat zij flit jaar misschien gevraagd worden. Om over de meisjesdie nu de kans krijgenmaar te zwijgen Vroeger geloofde men dat een schrikkeljaar ongeluk bracht in het huwelijk. Daarom durfde in zo'n jaar geen man een meisje te vragen. Zo on stond de ple zierige traditie dat de meisjes éên dag in de vier jaar 29 februari - het initiatief mogen overnemen. Vol ver- wachting kloppen dus vele harten Wie weet wat Schrikkeldag U brengt. Zorg in elk geval voor Vi doosje Spencer. Bij een prettige verrassing kunt IJ dan meteen samen opstekenEn over een teleurstelling helpt Spencer IJ snel heen Dr. Urho Kaleva Kekkonen (55), is sedertwoensdag de He president van Finland. Hij is een ambitieus scherpzinnig en slagvaardig man, een keiharde realist en een gewiekste politicus. Sedert 1950 heeft hij vrijwel doorlopend aan het hoofd van de Finse regering gestaan. Onder weinig benijdenswaardige omstan digheden heeft hij zijn land bestuurd, maar onder zijn regering zijn vele dingen ten goede gekeerd. Kekkonen is altijd bereid geweest de verantwoordelijkheid op zich te nemen. Vaak bevond hy zich in een dwang positie en was hjj genoodzaakt on sympathieke maatregelen te nemen. HU werd wel Finlands meest gekri tiseerde en meest onmisbare premier genoemd. Al het ondankbare werk, dat hij heeft moeten opknappen, is nu gehonoreerd met de presidentsti- tel. Het is een waardig sluitstuk van zijn indrukwekkende carrière. Zijn vader was een hardwerkende houthakker in het dorpje Pielavesi. Kekkonen junior zette zich onder ver re van ideale omstandigheden aan de studie, maar hij zette door. Toen hij 26 jaar was behaalde hij zijn mees tertitel en in 1936 promoveerde hij met lof. Hij was toen al actief bij de politiek betrokken. In hetzelfde jaar nam hij voor de boerenpartij zitting in het parlement en enkele maanden later werd hij minister van justitie, in 1937 minister van binnenlandse za ken tot de wihteroorlog. Na de oor log heeft hij gelegenheid gekregen zijn carrière af te ronden. In 't eerste na-oor logse kabinet van Paasikivi kreeg hij de portefeuille van justi tie, en vervolgens fungeerde Kekko nen van 1948 tot 1950 als voorzitter van de rijksdag. Daarna werd hij zelf regeringschef, een functie die hij vrijwel onafgebroken tot vandaag heeft vervuld. SPORTIEF. Kekkonen is een bekende figuur in de Finse sport. Drie Finse kampioen schappen staan op zijn naam. In 1924 sprong hij 1 m. 85 hoog, liep hij de 100 meter in 11 seconden en deed zonder aanloop een hinkstapsprong van 8 meter 72 (een officieus wereld record in die tijd). Van 1929-1947 is Kekkonen voorzitter van het Finse Sportverbond geweest. Gedurende de jaren 1938-45 was hij president van het Finse Olympische comité. In zijn vrije tijd doet hij nog altijd veel aan sport. (Advertentie) Ook in de politiek is hij sportief. Na de vorige presidentsverkiezingen, toen hij het tegen Paasikivi moest afleggen, werd hem gevraagd of hij erg teleurgesteld was. Hij antwoord de laconiek: ,,In zo'n geweldige wedstrijd is 'n bronzen medaille ook niet slecht! (Advertentie) DIT IS de manier om verstopping te overwinnen: Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glae water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig is om het voed sel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regel matig blijven werken. Zó helpen Cartem Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af, u is een ander mens. En mocht u laterdoor zorgen, door te veel eten, overver moeidheid of gebrek aan beweging tocb nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPILLETJES t L20 per flacon Thuis is Kekkonen een gezellig causeur. Soms speelt hij voor zijn gasten een paar deuntjes op de mondharmonica. Niet helemaal toevallig hebben Kek konen en zijn grote politieke tegen stander Fagerholm in de particulie re sfeer veel met elkaar te maken Kekkonen's zoon is namelijk getrouwd met een dochter van Fagerholm. Het was hen volkomen onverschillig wie in het presidentenhuis zou terechtko men, vader of schoonvader. Even buiten de bebouwde kom van het dorp Lunteren is een zeearend waargenomen. De vogel, die een vlucht heeft van ongeveer 2,5 meter, vloog omstuwd door een troep luid kabaal makende kraaien, langs de grens van bos en bouwland, zette zich even op de top van een denneboom neer en erdween waarschijnlijk het lawaai der scheldende" kraaien moe daarna in oostelijke richting. De zeearend wordt des winters wel vaker in ons land o.a. in het na tionale park de hege veluwe ge signaleerd, doch het gebeurt zelden, dat hij zich zo dicht in de omgeving van dorp of stad waagt. De harde Bij een opstand in de gevangenis van Port Lyautey (Frans-Marokko) zijn twaalf gevangenen en een poli tieman gedood, terwijl er zestien ge vangenen en vier politiemannen wer den gewond. De opstand begon, toen bij een onderzoke naar twee uitbra ken, een gevangene zich van een re volver meester maakte en een officier doodschoot en een politieman ver wondde." De afdeling Nederland van Asso ciation Internationale der Critiques d'Art (AICA) heeft zich in haar laaP- ste ledenvergadering bezig gehouden met een nieuw soort kitsch met re- produkties van schilderijen, welke in grote en kleine steden in ons land aan de man worden gebracht. Het betreft hier kopieën, welke af komstig zijn van een onderneming, gevestigd te Londen. Zij worden aan gekondigd als: „Hand-overpainted kopieën op linnen en spieraam, van kunstwerken der oude en moderne meesters". (Bedoeld zijn de Fiehl- kopieën) In ,,hand-overpainted" en .kopieën" schuilt voor de goede verstaander reeds een tegenstrijdigheid. De leden van de AICA hebben geconstateerd, dat men hier niet te doen heeft met kopieën, maar met kleurenreproduk- ties op papier, welke reeds in de han del voorkomen ofwel genomen zijn uit kunstboeken. Deze reprodukties wor den op linnen geplakt en vervolgens met een doorschijnende vernisachtige stof bestreken. winter zal hieraan vermoedelijk niet vreemd zijn. Vermeldenswaard is ook, hoe ever zwijnen, overigens zeer schuwe die ren, zich thans tot op korte afstand laten benade-en. Een automobilist zag tuss u Ede en Harskamp, hoe een aantal wilde zwijnen in de onmiddel lijke nabijheid van de verkeersweg rondscharrelde. Hij stopte en stak bfj gebrek aan andere mondkost de evers door de afrastering toffees en zuur tjes toe. De automobilist wrs ver baasd, want de dieren aanvaardden de tractatie gretig De Raad van Beheer van de Ko ninklijke Jaarbeurs heeft egn gedenk boek samengesteld, dat voorzien is van een „ten geleide" van Z. K. H. Prins Bernhard en een voorwoord van prof. dr. J. Zijlstra, minister van economische zaken. Beiden leggen de nadruk op de grote betekenis van de Jaarbeurs als medium voor het Ne derlandse bedrijfsleven tot het leggen van belangrijke internationale con tacten. De voorzitter van de Raad van. Beheer, mr. W. H. Fockema Andreae schetste de betekenis van de Jaar beurs voor ons land en mr. J. Milius geeft een beeld van de historische ontwikkeling, waarop aansluitend dr. J. F. Haccoü de economische ont wikkeling van Nederland in de laat ste veertig jaar behandelt. De direc teur van de Jaarbeurs beschrijft het belang van „zijn" instituut voor de kleinere en middelgrote bedrijven, waarna de architect G. Rietveld de stand en hun inrichting „vroeger en nu" onder de loep neemt. Tenslotte treffen we in dit boek nog een arti kel aan van T. J. T. Wijnstra over „Industriële ontwikkeling in Neder land" en van dr. ir. B. Bölger over „De taak van de groothandel". Om onze lezers enigszins nieuwsgierig te maken naar de inhoud van dit boek menen we de volgende interessante cijfers te moeten afdrukken: In 1917 was in de Jaarbeurs de verhuurde standruimte ongeveer 7.000 vierkante meter voor 690 deelnemers. In 1955 waren er 7.106 deelnemers, die ge zamenlijk 131.690 vierkante meter in beslag namen. Juist de vergelijkin gen tussen vroeger en nu en het aan geven van de lijn der ontwikkeling maken dit werk belangwekkend. Bo vendien is de uitgave uitstekend ver zorgd en bevat een keur van goede en historisch waardevolle foto's. (Advertentie) De Westeuropese Unie heeft de rechters berjoemd van het internatio nale tribunaal voor Saarland, dat de gevallen zal behandelen van Saarlan- ders, die zich te kort gedaan voelen als gevolg van hun politieke overtui ging. Het zijn de volgende vijf rechters: Baeyens (Belgiëi, Besly (Engeland). Heuertz (Lux.i, Marinus (Nederland) en Talchini (Italië). De Memorie van Antwoord over het wetsontwerp inzake regelen voor een in 1956 te houden algemene wo ningtelling, is verschenen. Met betrekking tot het van verschil lende zijden gedane verzoek om na dere inlichtingen merken de Ministers op, dat het doel van het verzamelen van de bedoelde gegevens als volgt kan worden omschreven: 1. Het verkrijgen van recente ge gevens over woningvoorraad, wo ningbehoefte en woningtekort, die als uitgangspunt kunnen dienen voor het bepalen van de behoefte aan woningen en de verdeling van de toe te kennen subsidies voor woningbouw over provincies en ge meenten. 2. Het verkrijgen van verdere re cente statistische gegevens die met onder 1 genoemde een grondslag kunnen vormen voor het inzake de volkshuisvesting te voeren beleid. 3. Het verkrijgen van de basis gegevens, nodig voor het inrichten van woningcartotheken. VRAGENLIJST Het ligt in de bedoeling, dat in de eerste plaats gegevens zullen worden verzameld omtrent het aantal en de ligging, aard, bouwwijze, huurverhou- ding en huur of huurwaarde der wo ningen. Voorts zullen velerlei kwali tatieve gegevens worden gevraagd over de woningen en de verschillen de vertrekken. Terzake van het gebruik en de be zetting der woningen ligt het in de bedoeling gegevens te verzamelen over het aantal bewoners, huishou dens en alleenstaanden per woning, de grootte en de samenstelling van de huishoudens, de wijze van huis vesting en de duur van de bewoning door de huidige bewoners. Over de bewoners zelf zullen onder meer gegevens worden verkregen om trent geslacht, leeftijd, burgerlijke staat, forensisme en beroep, alsmede de vraag, of het inkomen van de hoofden van de huishoudens en van de alleenstaanden hoven of heneden 6000.- per jaar de algemene loon grens voor de sociale verzekering ligt. Tenslotte worden vragen gesteld over aard en duur van inwoning en de eventuele familierelatie tussen het hoofd van het inwonende huishouden of de inwonende alleenstaande en de hoofdbewoner. personeel De ministers verwachten, dat de aantrekking vjn personeel ten behoe ve van de telling en de daarmede verbonden administratieve werk zaamheden in het algemeen geen bij zondere moeilijkheden zal opleveren. Ter vaststelling van het benodigde aantal tellers Is een proeftelling ge houden in woningen van verschillen de aard. Op grond van de daarbij op gedane ervaring kan voor de bepa ling van de totale benodigde teltijd gemiddeld een half uur per woning worden aangehouden. Rekening hou dende met een gemiddelde telperiode van ongeveer twee maanden kan het aantal tellers voor het gehele land worden geschat op ongeveer 3500. Het is de bedoeling in beginsel tot een volledige vergoeding van de door de gemeente te maken kosten te ko men. De uitkering zal geschieden op basis van een bepaald bedrag per gete'de woning. KALODERMA GELEE vöör RUWE handen DINSDAG, 28 FEBRUARI 1956 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9.00 Gym. v.d. vrouw 9,10 V.d. vrouw 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Mor- genwijddng 10,00 Gram. 10,50 V.d. kleuters 11,00 Orgel en bas 11,30 Gram. 12,00 Idem 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,35 Lichte muz. 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,25 Theaterork. en soliste 13,55 Koersen 14,00 Gram 14,40 Schoolradio 15,00 V.d. vrouw 15,30 Pianovoordr. 16,00 Gram. 16,30 V.d. jeugd 17,20 De dierenwereld en wij, caus. 17,30 Dansmuz. 18,00 Nws. 18,15 Pianospel 18,30 Rekenschap van het Hu manisme, caus. 18,40 Westindische muz. 18,55 Paris vous parle 19,00 V.d. kind. 19,05 Amateurprogr. 19.45 Filmpraatje 20,00 Nws. 20,05 Gevar.progr. 21,40 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!, hoorsp. 22,15 Cello en piano 22,40 De antwoordman 22,55 Ik geloof, dat 23,00 Nws. 23,15 New York calling 23,20 Journ. 23,30-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V.d. vrouw 9,40 Lichtbaken, caus. 10,00 V.d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Chan sons 11,00 V.d. vrouw 11,30 Schoolradio 11,50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Angelus 12,03 Filmmuz. 12,15 Voor boer en tuinder 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Dansmuz. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. 13,20 Amus.muz. 13,50 Gevar.progr. 15,00 Schoolradio 15,30 Lichte muz. 15,45 V.d. vrouw op het platteland 16,00 V.d. zieken 16,30 Ziekenlof 17,00 V.d. jeugd 17,40 Koersen 17,45 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: J. J. van der Laan: Kro niek van overzee 18,00 V.d. jeugd 18,20 Sportpraatje 18,30 Metropole ork. en solist 19,00 Nws. 19,10 Uit het boek der DoeKen 19.20 Viool en piano 19,45 Act. 20,00 Tweede Lijdensmeditatie 21,00 Ba riton en piano 21,35 Gram. 21,40 De kan sen van het Nederlandse boek in het buitenland, caus. 21,50 Radio Filharm. ork. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m. 12,00 Graan. 12,15 Pianorecital 12,30 Weerber. 12,34 Piano recital 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,00 Schoolradio 15,45 Gram. 16,00 Koersen 16,02 Orgelspel 16,30 Koorzang 16,55 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Zang en piano 17,45 Boek- bespr. 18,00 V.d. muzikale jeugd 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,50 Syndikale kron. 20,00 V.d. vrouw 21,00 Ork.conc. 22,00 Nws. 22,15 Kamermuz. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Gevar.muz. 14.45 Gram. 15,00 Bulgaarse muz. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,15 Verz.progr. 19,05 Uw progr. 19,30 Nws. 20,00 Gevar.progr. 22,00 Nws. 22,15 Kamermuz. 22,55 Nws. NTS: 20.00 ourn. en weerber. AVRO: 20,15 De toekomst in uw handen, foto montage 20,30-22.00 Hoogverraad, spel. FRANS-BELG.: 18,45 Testbeeld 19,00 V.d. jeugd 19,30 De club. v. uitvinders 20,00 Act. 20.15 Nws. 20,40 A vous Londres 20,45 Tee-Night Club 1956 plm. 21,55 Lec tures pour tous plm. 23,00 Wereldnws. VLAAMS-BELG.: 19,31 Cuturele en educatieve uitz. 20,00 Nws. 20,25 Speel film 22,15 Nws. 51 Craddock was thuis en ze werden toegelaten. Hij had klaarblijkelijk een tukje gedaan, want juist toen ze binnentraden was hij bezig een zitten de houding aan te nemen op de so fa. „Het spijt me dat we u storen," zei Frank, „maar ik zou u heel graag spreken. Charles ook. Daarom komen we samen." Frank ging op het kleedje voor de haard staan, terwijl Charles zich op zijn gemak in een grote lage leun stoel liet vallen. Craddock keek van de een naar de ander. Niet zenuwach tig. maar met een uitdrukking van verbaasde afwachting. Er hing iets ongewoons in de lucht. „Ik wenste met u te praten over een stuk," zei Frank, „dat ik, onder zekere omstandigheden vast van plan ben te schrijven. Tranby zou er heel blij mee zijn. Ik zou natuurlijk graag weten of u er iets voor voelt." Craddock aaide de rechterhelft van zijn gezicht. Er was geen bakke baardje. „Mijn waarde heer," zei hij, „ik zou er heel graag naar luisteren maar om u de waarheid te zeggen, nep ik vanmiddag niet heel veel tijd. misschien het scenario hier Als u liet „Dat is nog niet geschreven!" zei Frank. Craddock keek naar de klok. „Ah, ik heb nog een half uur," zei hij. „Dat zal we] voldoende zijn. En an ders zou u misschien uw andere za ken wat uit kunnen stellen. In elk ge val zult u er over kunnen oordelen of het de moeite waard is. Ik ben van plan het te noemen: „De Tussenper soon." Craddock's hand die nog bezig was met zijn gezicht, bleef een ogenblik onbewegelijk. Toen ging ze weer door met strelen. „Een heel goede titel", zei hij, op absoluut passieve toon. „Ik dacht wel dat u hem goed zou vinden. Natuurlijk is hij zuilen we zeggen de held van het stuk. Hij is groot en dik, ik laat het aan u over hem u voor te stellen en rijk en ontwikkeld, een goed beoordeelaar van schilderijen en van de kunsten in 't algemeen. Hij V"'t rechten op het werk van jonge en onbekende man nen daar verdient hij zijn geld mee en doet verduiveld goede zaken." Craddock trok eventjes zijn wenk brauwen op en keerde zich naar Charles. „En wat is jouw aandeel in de sa menzwering?" zei hij heel rustig. „Ik vermoed tenminste dat het een sa menzwering is?" Charles legde zijn ene been over het andere en de toppen van zijn vin gers tegen elkaar. „Ja, u zou het een samenzwering kunnen noemen," zei hij. „Wij dach ten wel dat u dat doen zou. Ziet u, v g.a, een portret schilderen van „franv s tussenpersoon. Ik weet pre- "ea h0<r hlJ er uit ziet. Ik zou"hem ti. u kunnen tekenen op een velle- vinH?°Sr?apier' als U dal wenselijk ander» fan.zal lk hem naar een of zal he^u 'bhtoonsteUing sturen het tiid dat w .1J^en juist tegen de nl=niT0„ ,het stuk van Frank op de koonrtcht ,Mlsschian zou u er uw rtan «i°Pi willen passen? Zo Niet in ?en ander schilderen." n j J tegenwoordig atelier" zei Craddock plotseling. ntc/w r T?'et i 'mi;in tegcnwoordig deren daar noojt meer schil- Craddock begreep de hele situatie- er was ook met zo heel veel scherp zinnigheid voor nodig om hem in staat te stellen in te zien, hoe hij er voor stond en alles tesamen voelde hij dat hij zijn tegenstanders aan kon Een ogenblik was het stil, behalve het doelloos gefluit van Charles. „Er bestaat zo iets als vervolging wegens smaadschriften," zei hij te gen Frank. „Voor hen die zich sterk genoeg voelen om een vervolging in te stel len," zei hij. Weer zweeg Craddock. Hij stond op van zijn sofa, ging naar het raam en kwam weer terug. Hij rekende er enigszins op dat hij de jongelui zou betrappen op een wisseling van veelbetekenende blikken. Maar daar was geen sprake van. Frank keek naar zijn schoenen, Charles staarde voor zich uit, hij glimlachte even. Craddock was in het geheel geen laf aard en hij voelde zich ook helemaal niet bang of zenuwachtig. „Als je denkt dat ik een ogenblik zou aarzelen om je te vervolgen," zei hij tegen Frank, !.als je ooit een stuk liet vertonen dat kon uitgelee wor den als een belediging voor mij, dan heb je het geweldig mis. Ik weet zeer goed dat je me nooit hebt kun nen uitstaan hoewel ik je opge raapt heb uit de modder en je de kans heb gegeven om je talenten be kend te maken. Maar zo gaat het altijd. Een zeker soort mensen wor den altijd je vijanden als je ze vriend schappelijk behandelt. Maar ga ge rust door met je stuk en maak het zo lasterlijk en beledigend als je wilt, ik zal er helemaal niet tegen protes teren; je kunt het op de planken brengen, zodra je wilt. Maar denk er aan, als het ook maar éér keer ver toond wordt, zal ik je een proces aan doen dat een bedelaar van je zal ma ken. En daarenboven zal niet alleen de jury, rr.aar^ ieder fatsoenlijk mens in Engeland, je gedrag veroordelen, hoewel ik niet geloof dat je je daar veel van aan zou trekken." Frank keek hem aan en onderdruk te een klaarblijkelijk kunstmatige geeuw. „Wel! Wel!" zei hij. „En wat denkt u van mijn portret?" zei Charles, vanuit de diepte vr 1 zijn stoel. Craddock keerde zich naar hem toe. „Al wat ik tegen je vriend gezegd heb geldt ook voor jou!" zei hij. „Je kunt een karikatuur van me maken zoals je wilt en hoe belachelijker je me maakt, op des te sterker gron den zal de gerechtelijke aanklacht berusten. Maar ik heb nog iets voor jou alleen. Ik vind jouw gedrag on eindig veel verraderlijker dan het zij ne. Hij heeft tenminste van het begiir af aan vijandig tegenover mij ge staan; jij hebt een dankbaarheid ge huicheld, die je me zeker verschul digd bent. Je hebt me doen denken dat ik een jonge man hielp die me graag mocht lijden en die mijn vrien delijkheid apprecieerde. Armstrong heeft tenminste niet zo walgelijk ge huicheld. Ik wens je niet te zeggen hoe diep je me wondt. Maar als je het aangenaam vindt te horen dat je mij gewond hebt. en ik twijfel daar niet aan, dan wi ik je wel zeggen dat je tevreden kunt zijn. Ik feliciteer je met je sukses. Maanden geleden heb ik je gewaarschuwd omtrent de keu ze van je vrienden. Je enigst excuus is, dat je onder de invloed bent ge raakt van de man tegen wie ik je waarschuwde." Frank keek van zijn schoenen naar Charles. i „Heeft hij je voor me gewaar schuwd?" vroeg hij. „Dat heb je me nooit verteld." „Nee, Frank. Ik wilde je toen geen nieuwe reden geven om gegriefd te zijn. Maar het is zo!" „Je zou verstandig gedaan hebben met mijn raad op te volgen," zei Craddock. „Maar zoals de zaken nu staan, zul je begrijpen dat het niet meer dan behoorlijk is dat je mijn atelier zo spoedig mogelijk verlaat. Ik vind dat het tegen morgenavond wel ontruimd kan zijn." „Zeker", zei Charles. „Het zai ze ker niet lang duren, voor u weer een ander veelbelovend jong mens ont dekt hebt." Craddock keerde een ogenblik zijn rug naar Frank toe. „Ik zou het nooit van je gedacht hebben, Charles," zei hij. Zijn woorden klonken werkelijk op recht. Al had hij de jongen belasterd, toch mocht hij hem heel graag lij den en stelde hij zijn vriendschap op prijs. Men zou kunnen beweren dat een man niemand van wie hij houdt, vrijwillig en wreed beledigd, maar dat is niet juist. Want heel veel tra gedies vinden juist hun oorzaak daar in dat er altijd door mensen zijn die hun vrienden bedriegen en pijnigen Andere mensen, die hun onverschil lig zijn, doen z» geen kwaad: immers welk motief zouden ze daar voor heb ben? „Ik zou het nooit gedacht hebben van mezelf," zei Charies. Zijn stem beefde, terwijl hij sprak. Craddock keerde zich weer naar Frank. „Je heb-, me alles gezegd van het stuk dat je wilt gaan schrijven," zei hij, „wat, als ik mij ww' herinner, het doel van je komst was. En Char les heeft mij riles verteld omtrent zijn portret. Ik geloof niet d- u er nog iets is dat jullie aanwezigheid hier nog noodzakelijk maakt." Het scheelde niet veel of Frank zou de rustige dramatische ontwikkeling van het toneel toegejuicht hebben. Als hij het tegen was gekomen in een stuk, zou hij het met gespannen aandacht gevolgd hebben. En hier ging alles zonder dat er een plan voor gemaakt was; de toestand scheen zich te ontwikkelen zonder hulp van bui ten. Craddock bijvoorbeeld, volgde precies de juiste lijn en het was toch zeker dat hij zijn rol niet gerepe teerd had. Hij was er ook van over tuigd dat Charles even goed zou spe len. „Daar is nog één kwestie," zei hy. „Ik wens, dat u, in mijn tegenwoor digheid, he' contract vernietigt dat ik tekende en waarbij u het recht kreeg nog drie van mijn stukken te kopen. U hebt een dergelijk contract met Charles. Ook dat moe vernie tigd worden!" Craddoc keek hem verbaasd aan. „Is er misschien nog ietj dat je wenst dat ik doen zal?" vroeg hij. „Nes, dat is alles!" (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3