air-wick maakt wme fomuiA Leest veel te het platteland weinig? ZmSALINE Amsterdam „ronselt" bouwvakarbeiders koud buiten - binnen warm - ramen dicht HET ZEEUWSE LANDJUWEEL Het kan beterook bij ons Scherp protest van Middelburg en Vlissingen Teleg rammen Sterk gestegen uienprijzen Tszt&rf* en ZC weer R.K. landarbeiders hielden studiedag Industrialisatie en vakopleiding Majoor J. St rijers De nieuwe directeur P.W. te Tilburg „VERDWENEN" MEISJE SPEELDE OP HET IJS 1916-1956 DZ GROEI VAN TE JAARBEURS Kunstmatige dopi Vergadering veiling Kapelle ramheld is een .aar&chuwing: Rhenmatiek ligt op de loer. Walcheren VLISSINGEN Zuid-Beveland GOES Kath. Jeugdraad gevormd Archaeologische Werkgemeenschap Een werkgroep Zeeland Z.-Vlaanderen TERNEUZEN Pastoor Preijers bediend Weer groter deelname dan in 1954- 55 Sprekende cijfers HULST WINTER -en toch MOOIE HANDEN IIÊksSÊk AGENDA Heden Morgen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 27 FEBRUARI 1956 De colleges van B. en W. der gemeenten Middelburg en Vlis singen hebben scherp geprotesteerd tegen wat zij noemen een ronselactie van Amsterdam onder de bouwvakarbeiders der beide steden en omgeving. In een telegram aan B. en W. van de hoofdstad wordt onder meer het volgende gezegd: Zoals bekend zal zijn is in onze gemeenten evenzeer een zeer groot tekort aan woningen en bouwvakarbeiders. Wij verwachten van uw college, dat deze actie ter stond wordt stopgezet en dat de voorgenomen zitdagen (ook voor Goes was er een aangekondigd) zullen worden afgelast. Wij hebben ons terzake gewend tot de ministerraad en de ministers van binnenlandse za ken, van sociale zaken en van weder opbouw en volkshuisvesting en pu bliceren dit telegram in de pers. VERONTWAARDIGING. In een telegram aan de minister raad en de genoemde ministers (met afschriften aan Gedeputeerde Staten van Zeeland en de Vereniging van Nederlandse gemeenten) wordt ge zegd, dat dit ronselen van bouw vakarbeiders algemeen grote veront waardiging heeft gewekt. Daardoor wordt in Amsterdam kunstmatig bouwcapaciteit geschapen ten koste van de Zeeuwse gemeenten. Er wordt met klem op aangedrongen maatrege len te nemen om deze ronselactie ten spoedigste te beëindigen. De kwestie is dat vrijdag en zater dag grote advertenties versohenen, waarin werd medegedeeld dat bij particuliere bouwondernemingen in Amsterdam bouwvakarbeiders (tim merlieden, loodgieters, schilders met selaars en stukadoors) tot 50 jaar kunnen worden geplaatst. Op zeer korte termijn zijn woningen beschik baar en in afwachting daarvan zul len reis. en verblijfkosten worden vergoed. Schriftelijke sollicitaties worden ingewacht bij de gemeente lijk» wontngdienst. Ze»r sterk zijn de afgelopen week de prijzen van de uien gestegen. Reeds enige tijd is er van dit produkt een betrekkelijk geringe aanvoer maar de vraag is groot, vooral de laatste dagen. Vorige week lag de prijs rond 50 ct per kg., na veertien dagen geleden niet meer te zijn ge weest van 35-40 ct. De algemene ge dachte was, dat bij een prijs van rond 50 ct. de top wel bereikt zou zijn, maar deze week bleek dat an ders te zijn. Thans is de prijs geste gen tot 65 a 70 ct. per kg. Ze worden zowel voor België, west-Duitsland als Engeland gekocht. De voorraden wel ke er nog zijn zitten hoofdzakelijk in handen der handelaars, hierdoor pro fiteren de meeste kwekers niet van deze hoge prijzen. Overigens is men op het ogenblik wel nieuwsgierig naar de gang van zaken als de uien uit Egypte weer op de Europese markt gaan komen. We vernamen namelijk dat 29 februari in Port Said de eerste uienveiling ge houden zal worden. Zoals de zaken echter op het ogenblik er uit zien, laat het zich niet aanzien dat dit een grote prijsval met zich mee zal bren gen. (Advertentie) Dat steeds méér critische virginia-rokers op King's Cross overgaan, komt heus niet vanzelt. Deze gouden, geurige Virginia geeft wer kelijk méér aan klasse, kwaliteit en karakter voor 80 cl de 20 stuks. En dat méér b I ijf t jaar in, jaar uitl Daarom zeggen de kenners dan ook: De colleges van B. en W. der ge meenten Middelburg en Vlissingen, die deze zaak een tussen gemeenten onbehoorlijke handelwijze vinden, staan op het standpunt dat Amster dam met deze actie tracht het beleid van minister Witte te doorkruisen. Zij stellen, dat Amsterdam zijn bouw volume niet heeft kunnen realiseren wegens gebrek aan arbeidskrachten en dat men thans zo snel mogelijk deze bouwvakarbeiders wil wegtrek ken, omdat men anders het risico loopt dat minder bouwvolume zal worden toegewezen, wanneer minister Witte straks zijn plannen de woning bouw aan de plaatselijke bouwcapa citeit aan te passen, ten uitvoer zal leggen. ARBEIDSBUREAU HELPT Bijzonder laakbaar achten de beide Zeeuwse gemeenten het, dat het rijksarbeidsbureau aan deze actie zijn medewerking verleent. Men ziet hierin een zekare strijd tussen de departementen van sociale zaken en van wederopbouw en volkshuisves ting. Van Zeeland uit is al jaren aan gedrongen op meer bouwvolume, dat gerealiseerd zou' kunnen wonden om dat hier niet een ernstig overspannen arbeidsmarkt was. Nu de minister eindelijk op dit punt heeft toegegeven loopt men het gevaar, dat opnieuw De land. en tuinbouw in Brabant en Zeeland zal in de komende tijd volstrekt niet aan belangrijkheid gaan verliezen, maar wel zullen velen zich aan het industrialisatieproces hebben aan te passen. Dit was een van de conclusies, die het afgelopen weekend op Bouvigne door deskundige sprekers werden getrokken tijdens de studie dagen, die door de r.-k. Landarbei- dersbond „St. Deusdetit" voor leden uit west-Brabant en Zeeland waren georganiseerd. De heer P. M. Kenten uit Goes, be stuurder van deze organisatie, die de dagen leidde, wees er zaterdagmiddag bij de opening op, dat ten aanzien van de landarbeiders in de toekomst veel zal worden gewijzigd. Vooral voor de jongeren. Daarbij wees hij o.a. op het aantrekkelijker maken van het onderwijs op de landbouw scholen, waarover later hoofdbestuur der L. Elferink uit Lisse dieper in ging. Hij besprak daarbij zeer speci aal de vakopleiding in de landbouw. Er zal een complex van cursussen nodig zijn om alle wetenschap ten aanzien van land- en tuinbouw onder de knie te kunnen krijgen. Spreker pleitte voor een achtjarig winterpro- gramma, dat volstrekt nodig zal zijn om de top van de ontwikkeling te kunnen bereiken. Nadat hoofdbestuurder L. Magielse uit Breda gisterenmorgen de landar beiders in Nederland als een in be weging zijnde beroepsgroep had ge schetst en naar aanleiding hiervan verder had gesproken over werkge versverenigingen en arbeidsvoorzie ning, trad als laatste spreker op Dré de Wolf uit Breda, die het vraagstuk van de ontsluiting van het platteland en de gevolgen van de industrialisa tie voor de mens en de kerk belichtte. Als conclusie trok hij, dat overscha keling naar de industrie dringend noodzakelijk is. Verliest daarbij, aldus de heer de Wolf. niet uit het oog de grote waarden als godsdienst, cultuur en traditie en blijft er voor waken, dat gij niet vermaterialiseert en Uw eigen waarde niet verliest. minder bouwvolume zal worden toegewezen omdat de beschikbare arbeidskrachten zijn weggetrokken, in dit geval naar Amsterdam, aldus het oordeel van de beide colleges van B. en W De opvolger van ir. J. de Jong als directeur van Publieke Werken te Tilburg, majoor J. Strijers, is Bra bander. Hij werd in 1916 te Bergen op Zoom geboren. Kort daarna verhuis den zijn ouders naar Vlissingen, waar hij de rijks H.B.S.-B. volgde. In 1934 werd hij toegelaten als cadet der genie op de K.M.A. te Breda. In 1937 werd hij benoemd tot tweede luitenant. Direct na de bevrijding werd lui tenant Strijers belast met het oprui men van mijnenvelden in de Bies- bosch en op Walcheren. In 1953 werd hij majoor en op het ogenblik is hij eerst aanwezend ingenieur van de genie te Apeldoorn. (Advertentie) Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen Vrijwel het hele politiekorps van Vlaardingen en 70 burgers hebben in de nacht van zaterdag op zondag ge zocht naar een 8-jarig meisje, dat za terdagmiddag niet uit school was thuisgekomen. Het kind was al eerder weggelopen en had toen de nacht op straat door gebracht. Omdat eenzelfde handelwijze bij de huidige kou kwalijke gevolgen voor het kind had kunnen hebben, werd het hele politiekorps gemobiliseerd. Het zoeken bleek zonder resultaat. Zondagochtend trof men het meisje aan op het ijs van het Nieuwlandt- park. Het bleek de nacht te hebben doorgebracht bij de tante van een vriendinnetje en al vroeg zondagmor gen was ze weer de straat op gegaan. Faillissement Geëindigd is het faillissement van J. C. M. van de Walle, aannemer te Hulst, door het verbindend worden der enige uitdelingslijst. Onderscheiding Bij Koninklijk besluit is verleend de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver aan M. de Zeeuw, ontvanger van de hervormde gemeente te Sas van Gent en Philippine. Met het doel de werkzaamheden aan wegen en straten, ondanks de strenge vorstperiode, nor- maal voortgang te doen vinden, heeft de afdeling Technische Bedrijven van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken in Eind hoven een werkwijze uitgedacht, waardoor het mogelijk wordt op kunstmatige wijze dooi op te wekken en de grond „arbeids- klaar" te maken. Deze week is met de voorbe reidingen tot dit experiment een aanvang gemaakt. In de Zwaanstraat te Eindhoven is een enorme tent opgericht, die een weggedeelte van 15 meter lengte overspant. Onder deze omhulling zullen warmtestra- lers hun v or stv er drijvende krachten ontwikkelen en de grond na de ontdooiing op het voor de straataanleg benodigde droogtepeil brengen. (Advertentie) IMP. FA. ROSIER - fLEXANDERLAAN 23 TEL. 771990-115455 Op 3 maart zal de algemene verga dering worden gehouden van de vei lingvereniging Kapelle - Biezelinge en Omgeving. Op deze vergadering zal worden behandeld de uitbreiding van het pakstation van de veiling en ook is er een bestuursvoorstel tot het aanbrengen van perronbouw aan het veilinggebouw. Verder vraagt het be stuur machtiging tot het aangaan van een geldlening van 150.000. voor de financiering van deze pro jecten. (Advertentie) Nu dit jaar het 40-jarig bestaan van de Jaarbeurs wordt herdacht kan men terugzien op een indruk wekkende groei van dit instituut. In 1917 werd op het Vredenburg het nog steeds bestaande „semiper- manente" secretariaatsgebouw in gebruik genomen. De exposities vonden toen plaats in paviljoens die in de weken van de Jaarbeurs toerden neergezet. Dit duurde tot 1921. In dit jaar werd het, voor die tijd, groots opgezette eerste gebouw met restaurant geopend. In 1930 en 1932 volgden het tweede en derde ge bouw als verlengstuk van het eer ste gebouw. In 193S volgde de Beatrix-hal, terwijl in 1940 de Irene-hal een sluitstuk werd voor de grote ex positie-ruimte. In 1946 werd het nieuwe terrein aan de Croeselaan in gebruik ge nomen waar achtereenvolgens de Bernhard-hal en de Margriet-hal in gebruik werden genomen. Bij de komende voorjaarsbeurs zal de Juliana-hal weer een be langrijke uitbreiding zijn voor de expositie-ruimte van de Jaarbeurs. Wee» ar tijdig bij!NeemKrnsehen! Stramheid is een eerste aanwijzing dat Bheumatiek U bedreigt. Met het stijgen der jaren verslappen de bloed zuiverende organen. Onzuiverheden in het bloed worden niet meer regel matig afgevoerd; ze hopen zich op zetten zich geleidelijk vast in de ge wrichten. En op 'n kwade dag kunt U niet meer op of neer van de pijn. Met Kruschen smoort U het kwaad in de kiem. De zes minerale zouten brengen uw bloedzuiverende organen weer op „volle toeren". Met verjong de kracht zuiveren zij dan uw bloed en stimuleren de bloedsomloop. Willem Kloosterman maakt ambtsketen voor Eindhoven De Tilburgse edelsmid Willem Kloosterman heeft van het gemeente bestuur van Eindhoven de opdracht ontvangen een nieuwe ambtsketen te vervaardigen voor burgemeester H. A, M. T. Kolfschoten. De heer Kloos terman heeft deze opdracht aan vaard. De heer Kloosterman, een der „fa vorieten" van Brabants Edelambacht, heeft bekendheid verworven als schepper van attributen en versierse len, die door bisschoppen worden ge dragen. Het vervaardigen van ambts ketens is voor hem dus geen dagelijks werk, al kunnen reeds twee Brabant se burgervaders trots gaan op een keten uit eigen gewest, namelijk die van Sehijndel en Liempde. Het ligt in de bedoeling dat Eind hoven® burgervader de nieuwe keten op 1 september voor het eerst zal BENOEMD Bij beschikking van de staatssecre taris van O. K. en W. is benoemd tot leraar in vaste dienst aan de r.h.b.s. alhier de heer F. H. J. Dieperink, thans tijdelijk. (Advertentie) Onder voorzitterschap van kapelaan van Stee kwamen alle vertegenwoor digersisters) van de parochiële jeugdorganisaties bijeen om definitief over te gaan tot vorming van een jeugdraad In het voorlopig bestuur werden gekozen de heer F. Pennings (voorzitter)mej. Magda Rijk (se cretaresse) en de heer E. Heyblok (penningmeester) Kapelaan v. Stee heeft een uit eenzetting gegeven over het jeugd werk in het algemeen en de jeugd raad, als overkoepelend orgaan in het bijzonder. De jeugdraad zal door re gelmatig contact een coördinerende taak hebben en allerlei acties kun nen opzetten of steunen. Omdat ka pelaan van Stee, die aalmoezenier van de Jeugdraad is, vond dat er in de allereerste plaats iets gedaan moet worden om de jongens van 15 en 16 jaar. die nu goeddeels verloren lopen, te 'helpen, overweegt hij het instellen van een congregatie of iets van die aard voor hen. Erkennend dat het gezin en het gezinsleven in de eerste plaats komt, blijft het jeugdwerk nodig om dege nen, die de school verlaten, vast te houden tot eigen welzijr en dat van de samenleving. Verschillende zaken werden nog onder het oog gezien en het probleem van de huisvesting niet het laatste. De deken heeft nog uiteengezet welk een zegen het goed opgezette jeugdwerk kan zijn voor de gods dienstige en maatschappelijke vor ming der jongeren. 'N IJS-KONINKJE Gisternacht om half drie keerde 'n Goesenaar, die als baby-sitter had gefungeerd, huiswaarts, toen hij op het ijs van de Westvest een ineen gedoken gestalte zag zitten en een fiets tegen 'n boom. De man begaf zich op het ijs, daar hij een ongeluk bevroedde. Dichter bij gekomen zag hij echter al wat er in het spel was, maar vroeg toch hulpvaardig of de zonderlinge gast assistentie nodig had. De ijskoning schudde onwillig Te Breskens werd besloten tot op richting van een Werkgroep Zeeland binnen het kader der Archaeologische Werkgemeenschap voor westelijk Ne derland, een vereniging die naar men weet ook in Zeeland steeds meer in teresse wekt. Wij hoeven slechts te wijzen op namen als: Aardenburg, Ter Buttinge, Abbekinderen, Veere, Dreisehor, Oud Duivendijke enz. Het voorlopig bestuur wordt ge vormd door de heren: H.U. Bouw man, burgemeester te Grijpskerke, L.S. Blom, Hervormd Predikant te Aardenburg, M. J. Neels, Nieuw- straat 68 Vlissingen, welke laatste het secretariaat .waarneemt. De Werkgroep stelt zich vooral ten doel een inventarisatie van de Zeeuw se vondsten en het voorkomen van onoordeelkundige vernietiging of be schadiging van waardevol materiaal. Hiertoe worden gaarne meldingen in gewacht aan bovengenoemd secreta riaat. I Een schaars geluchte kamer wordt muf met rook en etenslucht - hoeft niet, zet air-wick open! het hoofd. „Kerel, sta toch op", riep de barmhartige Samaritaan uit, „straks vries je dood!" „Dat moet ik toch zelf weten", was het knorrig bescheid. Onthutst ver volgde de man zijn weg. Voor alle zekerheid is hij 's morgens nog eens gaan kijken, maar toen jyaren zowel de warmbloedige als de fiets ver dwenen, waaruit hij geruststellende conclusies trok. Kloetinge RAADSAGENDA Vanavond vergadert de raad. De agenda bevat o.m. de volgende voor stellen: Het toekennen ener subsidie van een halve cent per inwoner per jaar aan de vereniging tot bescher ming van dieren te Middelburg; af schaffing van het klassenstelsel op de openbare begraafplaats; het verstrek, ken van een renteloos crediet aan een Kloetingse middenstander volgens de sociaal-economische hulpverleningsre geling voor zelfstandigen, een en an der onder daartoe te stellen voorwaar den en mits G.S. dit goedkeuren. Geluidsinstallatie in de kerk Bij een korte toespraak gedurende ,®rstvierin-g in het Parochiehuis vertelde pastoor van Campen dat reeds verschillende mensen, vooral bejaar den, gevraagd hadden om in de kerk een geluidsinstallatie te plaatsen. Hij vertelde daarbij dat reeds diverse be dragen waren toegezegd. Een vooruit ziende aanwezige stootte zijn buur man aan en fluisterde hem toe: „Hij heeft die geluidsinstallatie al". Hele maal juist was dat niet maar hij was er toch wel dicht bij, want februari is nog niet uit of de installatie is al aangebracht en hij zou er al en week vroeger geweest zijn als het niet zo koud was geweest. Zondag 1.1. is hij dan voor het eerst gebruikt. Op de preekstoel staat één en op het altaar staan twee microfoons. Op verschil lende plaatsen in de kerk zijn de luid sprekers aangebracht. Zo kan men op de achterste plaats in de kerk de priester even duidelijk volgen als of men aan het altaar staat want er gaat geen woord verloren. Pastoor v. Cam. pen dankte uit de grond van zijn hart de schenkers van de grotere bedra gen,, maar niet minder al de gelovigen die hun offertje, hoe klein ook, ge bracht hebben. Sas van Gent RAADSVERGADERING Dinsdag 28 februari komt de raad ter vergadering bijeen. Op de agenda staat o.m. een verzoekschrift van het bestuur van de St. Michaël-kleuter- school tot verandering van inrichting van die school; een voorstel tot vrij stelling van betaling van landpacht voor de jaren 1955 en 1956 aan de pachters der percelen, gelegen aan en in de omgeving van het Bolwerk en een preadvies van B. en W. betreffen, de pro- en contra erfpacht of verkoop van gemeenteeigendommen. Voorts 'n voorstel tot intrekking van landpach ten en een voorstel tot wijziging der voorwaarden verbonden aan het ren teloos voorschot aan het harmonie- gezelschap „De Verenigde Vrienden", tot algehele vernieuwing van het in strumentarium der vereniging. Zondag 19 februari is pastoor P. J. H. Preijers van de parochie H. Maria Hemelvaart te Prinsenbeek in het St. Ignatiusziekenhuis te Breda opgeno men voor het ondergaan van een operatie, welke echter uitgesteld moest worden. Intussen is zijn toe stand zodanig verergerd, dat Z. Eerw. van de laatste H.H. Sacramenten moest worden voorzien. Aan het toneelconcours, dat onder de naam van „Zeeuws Landjuweel" door de Stichting Zeeland ook voor 1955 - '56 is georganiseerd, nemen niet minder dan 23 amateurtoneelver enigingen deel tegen 16 in het vorig seizoen. Aanvankelijk hadden zich 26 ver enigingen opgegeven, maar twee clubs moesten zich wegens omstan digheden terugtrekken en tussen de Josephgesellen en het r.-k. Zeeuwsch Vlaams toneel te Hulst had de reeds door ons gemelde fusie plaats. Uit Goes nemen nu behalve „Onder ling Kunstgenot", ook de „Rederij ekers" deel en de „Kunstvrienden". Zes verenigingen hebben reeds ge speeld. Dit jaar zal de uitslag later vastgesteld kunnen worden dan in 1955, want enkele verenigingen spe len vrij laat in het seizoen. De „Ca- mere van rethorica" te Hulst bijv. komt pas half mei uit. De Engelse radio zendt al verscheidene jaren een uitstekend verzorgd Derde Programma" uit: concerten, hele reeksen voordrachten, hoorspelen, commentaren en kritische beschouwingen door deskundigen, alles op een hoog peil. De Franse en ook de Duitse radio hebben dat goede voorbeeld gevolgd. Voor het Derde Programma" van de noord-Duitse radio heeft onlangs de leider van het Instituut Allensbach, een inrichting voor opinie onderzoek, Erich Peter Neumann, de Duitse lezer eens onder de loupe ge nomen. Hij zei, dat zeventig procent van alle arbeiders op het platteland geen enkel boek in huis heeft. Ongeveer de helft van alle gemeenten met minder dan twee duizend inwoners, bezit geen boek. Op iedere honderd personen, die alleen de lagere school hebben door lopen, hebben er 42 geen enkel boek in huis, ook niet de Bijbel. „En zo is de situatie niet in een of ander ach terlijk land met een grotendeels anal fabetische bevolking, zoals bijvoor beeld Apulië of Calabrië", stelde Erich Peter Neumann vast „doch in het land, dat zo dikwijls het „Land van dichters en denkers" wordt ge noemd, juister gezegd: in de West- Duitse bondsrepubliek". De cijfers waren afkomstig van het reeds genoemde „Institut Allensbach" maar de „doorsnee" was groot ge noeg voor een betrouwbaar inzicht. Niet minder dan vijf duizend perso nen werden ondervraagd, in verschil lende plaatsen. Neumann stelde zich overigens niet tevreden met het ge ven van die getallen, hij verbond er ook enige beschouwingen aan en die waren nu niet bepaald vleiend voor schrijvers en uitgevers. Hij sprak van een „pedagogische lusteloosheid en 'n dadenloosheid bij degenen, die de leesstof vervaardigen". Het bleek immers, dat 29 percent der ondervraagde personen niet wis ten wat een „functionaris" is en wat 87 percent niet kon zeggen, wat men onder „federalisme" dient te ver staan. „Toch leest 69 percent gere geld de courant", zei hij, „en daar duiken deze woorden aanhoudend op." Zestig percent van de ondervraagden wist niet wat „nationale souvereinl- teit" is. „Zij, die ons volk opvoeden, doen niets om dat te veranderen", zei Neumann. „De auteurs schrijven al leen voor zich zelf en hun ingewijde volgelingen, niet voor de „lezer". Er moet, zo zei hij „gezocht worden naar nieuwe mogelijkheden voor begrip tussen degenen, die schrijven en de genen, die lezen". EN BIJ ONS? Het is gevaarlijk om met een zeker misprijzen of misschien zelfs met leedvermaak van de resultaten van dit opinie-onderzoek kennis te ne men. Want is het bij ons zoveel be ter? Men zal zeker in ruime kring geneigd zijn dat aan te nemen. Bij ons heeft immers elke arbeider een boekenkastje met een rij romans of Eveneens zal men klaar staan met verwijzingen naar onze „reeksen", zoals die van „De Lanteern", Callen- bach, de „Arbeiderspers" en naar de hoge oplage-cijfers van onze „pocket- books". Men vergeet dan of is er niet van op de hoogte dat Duits land dergelijke „reeksen" ook kent en dat een hele rij uitgeverijen daar in weinige jaren miljoenen „Taschen- bücher" op de markt heeft gebracht. De Duitse boekengilden spelen wel licht nog een grotere rol op het ge bied van de lectuurvoorziening, dan onze „reeksen": zij verschaffen aan vele duizenden abonné's goede boeken aan een schappelijke prijs. Ondanks die goedkope uitgaven en ondanks die boekengilden de voornaamste der katholieke is de z.g. Bonner Biichgemeinde" leeft dus nog een groot gedeelte van het west-Duitse platteland zonder boek. Hier zou ook de vraag gesteld kun nen worden of de toestand in Frank rijk en in Engeland beter is, of mis schien nog slechter. In Frankrijk zijn de boeken al sinds lang bijzonder goedkoop; toch vindt men er buiten de steden weinig mensen met enig boekenbezit. In Engeland is het stel lig al niet veel beter, al kent ook dat land genoeg goedkope uitgaven. Ove rigens blijkt uit forums, tests en avondjes, waarop aan hersengymnas tiek wordt gedaan, dat ook in Neder land velen geen juist antwoord weten op vragen betreffende allerlei een voudige, doch door een vreemd of ge leerd woord wat ongewoon aandoende begrippen. Dan kan men hier de eigenlijke „snobs" nog buiten be schouwing laten. In de steden liggen de feiten enigszins anders, ginds zo wel als hier. MEER BOEKEN OP HET PLATTELAND Het zou interessant zijn ook bij ons eens na te gaan wat het platteland leest en hoe het met het boekenbezit van de bewoners onzer dorpen gesteld is. Men zou hier eveneens in een aan- andere boeken in de huiskamer staan, tal plaatsen met minder dan twee duizend inwoners tesamen vijf dui zend personen kunnen ondervragen. Voor de boekhandel en de uitgevers wereld zou een dergelijke enquete het belang kunnen hebben van een markt onderzoek, maar ze zou ook de schrij vers belangrijke aanwijzingen kunnen verschaffen. Zeker is, dat er ook bij ons beter gelezen kan worden. Bij de uitslag dient dan echter re kening gehouden met enige factoren van wezenlijke betekenis. Ten eer ste vindt dat gedeelte van onze plat telandsbevolking. dat rechtstreeks bij de landbouw en de veeteelt betrokken is, in een groot gedeelte van het jaar praktisch geen tijd voor het lezen van een boek. Zelfs voor dag- en week bladen is er jn boerengezinnen ge durende de drukke zomermaanden nagenoeg geen tijd. Een weekblad als „Boer en Tuinder" houdt daar ter dege rekening mee. Juist dat gedeel te van onze plattelandsbevolking, dat alleen de lagere school heeft gehad, zal zich trouwens in de zomer vooral ook met tuin en boomgaard bezig houden. En op de lange winteravon den? Dan is het voor de jonge boeren en boerinnen de tijd van de cursus sen en de vergaderingen. Bovendien is er de radio en het kaartspel Ten tweede .zijn daar ook nog de bibliotheken. Uiteraard werken die het kopen, van boeken niet in de hand. Wat men voor een dubbeltje kan le nen, gaat men zich niet licht aan schaffen. te meer waar men een boek doorgaans toch slechts één keer leest. Vanwege het gebrek aan tijd en be langstelling van een groot gedeelte der bevolking, sloten tot voor kort de meeste parochiebibliotheken rond Pa sen. om bij de aanvang van het nieu we leesseizoen, omstreeks Allerheili gen, weer open te gaan. Ongetwi feld kan in geheel west-Euro pa de positie van het boek op het platteland en daarmee de geestelijke ontwikkeling van de boerenbevolking nog aanmerkelijk worden verbeterd. Meer begrip van schrijvers en uitge vers voor de noden en wensen van het platteland kan daartoe een be langrijke bijdrage leveren, vooral nu het dorpsleven, door de industrialisa tie en andere invloeder van buitenaf, zozeer verandert. Het was niet voor niets, dat vorige geslachten, vooral bij ons op het land. Conscience en de gebroeders Snieders verslonden: onze mensen vonden in hun verhalen hun eigen plattelandsproblemen terug. Rotterdams Symfonisch Orkest treedt weer op Dinsdagavond zal in „De Koning van Engeland" het Rotterdams Sym fonisch Orkest, onder leidinj van Plet Ketting, een concert geven dat in het teken van de Mozartherdenking zal staan. Hieraan werkt als solist mee de klarinettist Aart Smit, in het Con certo voor klarinet en orkest van Mozart. Dit concert wordt georganiseerd door de Kunstkring „Van den Vos Reinaerde", welke bij wijze van uit zondering een uitvoering tijdens de vasten laat doorgaan. Men kon even wel óf op deze datum het Rotterdams Symfonisch Orkest in Zeeuwsch-Vl. krijgen, óf in het geheel niet meer. Dit orkest is, vooral dank zij de programma's van de Kunstkring, in de streek al een goede bekende en ongetwijfeld zal het steeds stijgend aantal bezoekers van de concerten zich ook nu weer demonstreren. (Advertentie) i AXEL Het Centrum 8 uur: Het vlees en de duivel. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7,30 u.: De Zigeunerbaron. GOES Grand: Canaris. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Heidi en Peter. MIDDELBURG Electro: Angst. Schouwburg: Vera Cruz. OOSTBURG Ledel 8 uur: Zeven broers zoeken zeven bruidjes. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Lucretia Borgia. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Jaloezie. VLISSINGEN Alhambra: Slaven van de Nijl. Luxor: Een seconde beslist. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Madame Butterfly. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Een dag in Parijs.

de Stem | 1956 | | pagina 2