De winter gaat nu toch wijken ,TRIX KOOS DIE EEN STUDIE HAAR LIGT... Koningin Juliana tijdens galadiner: Autobus bij Roermond door trein gegrepen r NEGERS BETOGEN IN DE V.S. Onderwijzers kunnen niet wachten Op onbewaakte overweg: „Sparen, niet voor de staat maar voor eigen bezit' Treinramp in o.-Duitsland Toestand in Algerije wordt kritiek Dakota van V.S. in Spanje neergestort r MISVERSTAND... DAGBLAD VOOR ZEELAND Nog geen voorjaarmaar. In verschillende landen steeg het kwik boven nul MAATREGELEN TEGEN DE DOOI Bestuur van het K.O.V Vijftien gewonden j Weinig zon Eerst diploma's halen Lennox-Boyd naar Cyprus Prof. Romme voor de K.V.P.-jongeren: 32 doden - 40 gewonden Franse kabinet vandaag bijeen Jungschlaeger Protest van Europese verzetsstrijders Drie overlevenden Prinses Wilhelmina bij herdenking februari-staking 96e JAARGANG No. 22084 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr A J J. M Mes, Mr. B M. L. de Rechter, L. J v. 't Westende, p. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bi) vooruitbetaling f 5.35 per kwartaal, per post 8.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) f 0 45 Incasso word: perekend Losse nummers 13 ct Postrek no. 27884L Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 27 FEBRUARI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse EHan^GUES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: N.euwstraat 41, Tel. no. 35) Het koudefront, dat Europa een maand lang heeft geteisterd, loopt nu waarschijnlijk op zijn laatste benen. Iedere dag kan de dooi invallen. In verschillende landen van Europa kwamen giste ren de temperaturen al behoorlijk boven nul. Met Duitsland be hoort Nederland tot het gebied dat het langst in de greep van de winter blijft. Over het noordelijke deel van de Noordzee voeren westelijke winden geleidelijk zachtere lucht aan. In west-Noorwegen kwam daarin al re gen en dooi voor. Men mag verwachten dat de zachtere lucht ook naar onze omgeving zal doordringen. Voor vandaag echter werdeft nog niet veel hogere temperaturen verwacht dan gisteren voorkwamen. De zon zorgde zondagmiddag al voor een mild temperatuurtje, maar daarna be gon het weer matig te vriezen. In Italië was het gisteren op sommi ge plaatsen al 17 graden boven nul. Daardoor echter deden zich lawines en aardverschuivingen voor. In Pesca- ra werd een locomotief door zo'n aard verschuiving uit de rails geworpen. Aan de Franse Rivièra heeft het voorjaar zijn intrede gedaan. Daar waagde men zich, voor het eerst sinds enkele weken, in een colbertje op straat. In Duitsland worden bruggen en dammen dag en nacht bewaakt, ten einde onmiddellijk maatregelen te kunnen nemen als de dooi voor on prettige verrassingen gaat zorgen. Het Navo-hoofdkwartier in Parijs treft maatregelen, om militairen te kunnen inzetten als de dooi tot een dreiging wordt. De Belgische regering heeft besloten de boeren, die van de vorstperiode te lijden hebben gehad, hulp te verlenen. Dit zal geschieden door het verlenen van speciale subsidies en door het in nen van extra-belastingen. NOORD-BEVELAND GEÏSOLEERD Z.H. DE PAUS zal op 1 mei a.s. via de televisie het woord richten tot ar beiders van de gehele wereld, die dan in Milaan bijeen komen. EEN LANDHUIS te Hoenderlo is zondagochtend grotendeel uitgebrand. De twee bewoonsters moesten zich in nachtgewaad in veiligheid stellen. DE ORGANISATIE van vervoer ders hebben de minister van Fi nanciën vrijstelling van motorrijtui genbelasting gevraagd gedurende de perioden dat de auto's in het buiten land zijn. Ook over de grens namelijk moet dan belasting worden betaald. IN EEN ZIEKENHUIS te Aalborg (Denemarken) zijn drie zuigelingen van nog geen maand om het leven gekomen, doordat de couveuse waar in zij werden verpleegd tengevolge van kortsluiting in brand was ge raakt. In eigen land doen dé gevolgen van het poolweer zich nog altijd gelden. Dat ondervonden in het afgelopen weekeinde de mensen van Noord-Be veland, die geïsoleerd raakten. Een helikopter heeft van de vliegbasis Woensdrecht af enige vluchten ge maakt om het eiland van post te voor zien. Enkele ondernemende Noord-Beve landers baanden een weg over het Us van Kats naar Katseveer, op Zuid-Be veland. Helemaal betrouwbaar bleek het pad echter niet, want een dame zekere mej. Dees zakte tot haar I middel tussen de schotsen. Gelukkig kon iemand tijdig de helpende hand toesteken. Van de zijde van de gasbedrijven wordt de aandacht gevestigd op de j mogelijkheid, dat bij invallende dooi ER ZAL een nationale actie wor den gevoerd, die ten doel heeft pater M. Kammerer aan een he likopter vaan diens missie op Nw- Guinea te helpen. Zoals men weet, werd pater Kammerer indertijd dood gewaand, toen hij van een tocht in het binnenland niet tijdig terugkeerde. gas, dat ontwijkt uit eventueel door bevriezing gescheurde leidingen, in huizen terecht komt. Het is zaak in zo'n geval onmiddellijk het gasbedrijf te waarschuwen. SCHADE AAN GROENTEOOGST De Nederlandse tuinbouw zal niet zonder schade uit de zware vorstperio de tevoorschijn komen. De produkten onder koud glas als sla, andijvie en spinazie zullen voor een vrij belangrijk deel als verloren moeten worden beschouwd. Een voorlopige balans van het Cen traal Bureau voor de Tuinbouwveilin gen laat zien, dat de groentenaanvoer in de komende maanden aanzienlijk kleiner zal zijn, dan normaal. Ook in Frankrijk, Spanje en Italië is de schade aan de tuinbouw groot. Het verbondsbestuur van het Katho liek Onderwijzersverbond heeft zater dag in een speciale vergadering te kennen gegeven, dat er op korte ter- mijn een algehele herziening van de onderwijzerssalarissen moet komen, wil men aan hoogst ongewenste toe standen een einde maken. De verklaring van minister Cals, als zou de Algemene Federatie een uit stel van de behandeling der salaris- voorstellen hebben aanvaard, noemde men pertinent onjuist. Middelbaar bevoegden verlaten steeds in groteren getale het ULO, waardoor een zware slag aan dit on derwijs wordt toegebracht. Eprst als er salarissen komen, in overeenstemming met de verantwoor delijkheid van het ambt, zo werd ge zegd, zullen die mannen en vrouwen zich in dienst van het onderwijs stel len, die daarvoor het meest geschikt zijn. zijn, dat zij eveneens naar dit zieken huis moesten worden vervoerd. Zeven van hen konden later naar huis. DE BRITSE beul Albert Pierrepoint heeft ontslag genomen om zich ge heel te kunnen wijden aan zijn café bij Preston. Zijn besluit, zegt hij, heeft niets te maken met het af schaffen van de doodstraf. DE OPSTAND in Perij is geëindigd. Generaal Merinos, de leider van de rebellen, heeft de wapens neergelegd en zal zich uit het leger terugtrek ken. PRINS BERNHARD heeft zaterdag onverwacht een bezoek gebracht aan de R.A.I. te Amsterdam. De Prins toonde in het bijzonder belangstelling voor de sportauto's. DE FRANSE schrijver Paul Léau- taud, die bekend stond om zijn exen- triciteit, is op 84-jarige leeftijd te Pa rijs overleden. Léautaud placht als bedelaar gekleed te gaan en bij hem thuis wemelde het van de huisdie ren. IN EEN woningportiek te Amsterdam werd een biscuitblik gevonden, gevuld met munitie en een seinpistool. En naast het blik lag een geweer en een stengun. HET ZUIDWESTEN van de V.S. is de laatste dagen door tornado's geteis terd. Zestien mensen kwamen daar door om het leven. Zaterdagmorgen om half acht is een autobus, waarmede arbeiders van de staatsmijn „Beatrix" naar hun werk werden vervoerd, op de onbewaakte overweg van de spoorlijn van Roer mond naar Duitsland, door een trein gegrepen. De bus werd aan de achterzijde ge raakt, waardoor de gevolgen van de botsing werden beperkt. Niettemin werden van de ongeveer dertig inzit tenden er drie zo ernstig gewond, dat zij ter plaatse bediend werden. Zij zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Roermond. De verwondingen van twaalf anderen bleken van die aard te TEGEN BOOM J Verwachting van het K.N.M.I. tot hedenavond: Overdrijvende wolkenvelden maar geen Aeerslag van beteke- J ''Is:, wind- Plaatselijk mist. Middagtemperaturen om of iets 2 boven het vriespunt. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Lichte tot matige wind uit het noorden tot noord-oosten, later uit het noord- westen. Toenemende bewolking uit west en noord. Lichte stijging van temperatuur. Maandag over- 2 dag minimum-temperaturen van 2 -1 tot 3 graden. 2 Vandaag: on onder 18.16 uur. 2 Maan op 20.40 uur. Morgen: zon op 7.32 uur. Maan onder 7.57 uur. 2 Op de Eperweg in de gemeente Heerde is een verkeersongeval ge beurd, waarbij vier personen licht werden gewond. Het ongeluk gebeurde met een auto bus van de Veluwse Autobusdienst, die onderweg was van Zwolle naar Apeldoorn. De bus moest te ver naar rechts uitwijken voor een vrachtauto en botste daardoor tegen een boom. „Lieve Trix, achttien jaar is nog een heel jonge leeftijd. Men is gelukkig al wel volwassen, maar gelukkig nog niet meer derjarig, laat staan stemgerech tigd. Mijn moeder was klaar voor haar taak op die leeftijd, en mijn ouders hebben, in hun grote plichtsgevoel, ervoor ge zorgd ook mij- bij 't bereiken daarvan met de daarvoor nodige kennis uit te rusten. Mijn man en ik hebben een andere ge dragslijn gevolgd, want wij wil len onze dochters de gelegenheid bieden een school voor het nor male middelbare of voorberei dend hogere onderwijs af te lo pen, en gewapend met een eind examen-diploma het leven in te gaan, opdat zij op normale wijze een studie kunnen kiezen en volgen. Dit zei H.M. Koningin Juliana za terdagavond tijdens een diner, dat ter ere van de 18e verjaardag van prinses Beatrix door M.H. de Koningin en Z.KJI. de Prins der Nederlanden in het paleis op de Dam werd aangebo den aan de leden der regering, en ho ge colleges van Staat alsmede andere hoge autoriteiten. Ook Prinses Wilhel- mina was aanwezig. „Beatrix", aldus de'Koningin, „is op dit moment nog niet volkenrechtelijk, en economisch geschoold, en staats rechtelijk en sociologisch niet dan summier. Zij koos zich de Leidse Al ma Mater tot verdere leerschool, met de sociologie als studierichting een studie, waar de andere nodige en vele nuttige onderwerpen aan vast zijn te knopen en die op zichzelf volgens haar ouders en haarzelf de meest ge schikte is voor haar vermoedelijke toe komst. Tevens is dit een studierichting, die haar eigen persoonlijkheid volkomen ligt. Dit samentreffen van het wense lijke met het zelfgewenste, het ont- breken van een conflict tussen plicht en aanleg, is een omstandigheid, waarvoor, lieve Trix, je niet dankbaar genoeg kunt zijn. Je bent wel verre de Benjamin aan deze tafel, maar dat hindert niet, want het herinnert de ouderen er aan, dat er een tijd aan het ontstaan is, die gans nieuwe aspecten en daarmee an dere verantwoordelijkheden oproept, en dat er een generatie komt die ge confronteerd zal zijn met dingen, waarvan wij nu misschien nog nau welijks dromen." De Britse minister van Koloniën, Alan Lennox-Boyd, is zondag plotse ling voor een ,,kort bezoek" naar Cy prus vertrokken, waar hij besprekin-n gen zal voeren met gouverneur veld maarschalk Sir John Harding. In Londense diplomatieke kringen meent men, dat de reis van minister Lennox-Boyd erop wijst, dat de Britse regering geen mislukking wil van de beraadslagingen, die de gouverneur thans houdt met aartsbisschop Maka- rios, de leider der Cyrische beweging, die vereniging van het eiland met Griekenland wil. Deze foto werd genomen bij gelegenheid van het diner ter ere van prinses Beatrix, in het paleis op de Dam. Op de voorste rij, v.l.n.r. jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vicepresident van de Raad van State; dr. W. Drees, minister president; mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Ka mer; H.K.H. Prinses Wilhelmina; H.M. de Koningin; H.K.H. Prinses Beatrix; Z.K.H. prins Bernhard; mr. J. G. Korten- horst, voorzitter van de Tweede Kamer; prof. dr. L. J. M. Beel, vice-premier, en mr. dr. J. Donner, president van de Hoge Raad. Op de tweede en derde rij de leden van het kabi net en de andere autoriteiten. Zaterdag zijn 32 mensen omgeko men bij een treinongeluk in de buurt van Riesa in oost-D>uitsland. Veertig gewonden zijn naar een ziekenhuis gebracht. Het ongeluk gebeurde toen een goe derentrein tegen een sneltrein botste bij Bornitz op het traject Riesa- Oschatz. De locomotieven van beide treinen kantelden en een rijtuig van de sneltrein werd totaal verwoest, an dere rijtuigen ernstig beschadigd. Drie spoorwegfunctionarissen, onder wie de machinist van de goederen trein en de stationschef van Bornitz zijn gearresteerd. In de afgelopen 24 uur is het in Al gerije weer tot ernstige ongeregeld heden gekomen. In verband daarmee komt het Franse kabinet vandaag bij een. President Coty zal met de minis ters spreken over het zenden van ver sterkingen naar Algerije en over 't zo spoedig mogelijk invoeren van eco nomische, maatschappelijke en poli tieke hervormingen in dit gebied. In het departement Constantine werden de afgelopen dagen meer dan tachtig rebellen gedood. In de omge ving van Algiers maakten de politie en valschermtroepen jacht op een aantal opstandelingen die tachtig kilo meter van de hoofdstad acht personen onder wie een meisje van zeven jaar, hebben vermoord. De Franse troepen in het bedreig de gebied zullen met meer hef- schroefvliegtuigen worden uitgerust. Zowel in Oran als in Constantine kwam het tot demonstraties. In laatstgenoemde plaats vielen betogers herhaaldelijk de politie aan, waardoor verscheidene agenten werden gewond. „Veel is bereikt. Toch mogen wy ons niet overgeven aan zelfgenoeg zaamheid." Aldus voorzitter drs. Ce- lestin CosUn tijdens de jaarlUhse bij eenkomst van de Jongerenorganisatie der K.V.P., zaterdag in de feestelijke zaal van het Jaarbc ïrsgebouw te Utrecht. Vijfhonderd K.V.P.-jongeren namen eraan deel, alsmede de voor zitter van de K.V.P., mr. van Doorn, dr. Albering, W. J. Andriessen en vertegenwoordigers van jeugd- en standsorganisaties en van de V.V.D. De inleiding van Prof. Romme, voor zitter van de K.V.P.-fractie der Twee de Kamer, had tot onderwerp: „Jeugd en bezitsvorming". Spreker meende in de weg naar bezitsvorming drie étap pes te kunnen onderscheiden. De eer ste etappe van de leuze en van de idee der bezitsvorming is eerst na de tweede wereldoorlog begonnen. Uit het feit, dat de regering besluit tot een bijzondere financiële regeling bij bouw van eigen woningen, tot pre- miëring van een spaarregeling voor ambtenaren en tot het premiëren van het sparen van jeugdigen in de leef tijd van 16-24 jaar, maakte prof. Rom me op, dat ook met de tweede phase van de praktische aanzet tot bezitsvor ming reeds een begin is gemaakt. De jeugd moet sparen, betoogde prof. Romme, niet voor de staat, maar voor eigen bezit. De last van afbeta ling in de eerste tijd van het huwelijk moet vermeden worden. Spaarzaam heid is een deugd, die de jeugd zich weer eigen moet maken. Verstoken zijn van duurzaam bezit, leidt tot onj voldaanheid in de persoonlijke zelf standigheid. „Voortgebrachte goederenovervloed moet toekomen aan hen, die arbeid verrichten, opdat zy door spaarzaam heid hun eigen zorgen en gezinsl&s- ten verlichten" (Quadragesimo Anno). Maar niet het persoonlijk belang al leen is met spaarzin gediend. Dit geldt evenzeer voor de gemeenschap. „Er moet een duurzaam bezit ge vormd worden door vrijere loonvor ming en een winstdelingssysteem"* aldus prof. Romme. Een vormgeving moet gevonden worden, waardoor een kleine bezitter op een voor zijn gezift verantwoorde wijze kan meedoen aan de kapitaalvorming. Internationaal ge zien achtte spreker Europese beleg gingsmaatschappijen op coöperatieve basis van zeer groot belang. Onder de ongeveer 90 personendie onder arrest werden gesteld in ver band met het boycotten van de bus sen door negers te Montgomery in de Amerikaanse staat Alabama, ge vonden zich 26 negerdominees. Zij werden later tegen borgstorting wederom in vrijheid gesteld. Op de bovenste fotó ziet men dominee Ralph D. Abernathydie de menigte tot rust maant. Naast hem staat do minee Martin Luther King en an dere teiders van de negeractie „An ti-bus". De onderste foto toont een deel van de menigte die de leiders een ovatie brengt. Het C.A.I.R., „Comité d'Action In- terallié de la Resistance" (waarbij de „Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland is aangesloten) heeft aan de minister president van Indonesië een telegram van de volgende inhoud gezonden: „Het comité, vertegenwoordigende de verzetsbewegingen in België, Frankrijk, Nederland, Griekenland, Denemarken en Luxemburg, heeft met diepe bewogenheid en ernstige ongerustheid kenhis genomen van de berichten in de wereldpers over de gang van zaken in het proces tegen de Nederlandse staatsburger Jung schlaeger. Wij zijn er van overtuigd, dat uw jonge democratische staat er prijs op stelt, dat zijn rechtspraak wordt uit geoefend-met volledige eerbied voor de rechten van de mens". Drie van de zes inzittende van een Dakota van de Amerikaanse lucht>- macht, die vrijdagnacht 35 km. ten noorden van Madrid verongelukte, blijken het leven er te hebben afge-i bracht. Amerikaanse militaire artsen, die per parachute bij het wrak landden, gaven de overlevenden, die gewond waren en 24 uur in temperaturen on der het vriespunt hadden doorge bracht, eerste hulp. Het toestel dat van Chateauroux, in midden-Frankrijk, op weg was naar Madrid, verongelukte in de Sierra de Guadarrama. Het wrak ligt in de sneeuw op een hoogte van 2750 meter. De drie overlevenden zijn met he likopters naar Madrid vervoerd waar zij in het Amerikaanse militaire hos pitaal zijn opgenomen. Bij het robuste beeld ,,de dokwer ker". van Mari Andriessen, op het Daniël Meijerplein in Amsterdam, is zaterdag de februaristaking van 1941 herdacht. Ook Prinses Wilhelmina was onder de aanwezigen. Na de toe spraak van burgemeester d'Aiily ver liet zij de hofauto en legde een grote margriet met oranje hart en rood- wit-blauwe linten op een standaard naast het beeld. Vervolgens-sloeg zij vanuit de auto de kranslegging van de andere autoriteiten gade. De Amerikaan se Luchtmacht vereniging heeft met enige ver legenheid moeten constateren, dat zij sinds november j.l. een majoor van de Russische lucht macht onder haar leden heeft gehad. Het misverstand was ontstaan door het feit, dat de afkortin gen in het Engels voor de lucht macht in de V.S. (USAAF) en in de Sovjet-Unie (USSRAF) veel op elkaar lijken. Hierdoor kon het gebeuren, dat de plaatsvervangende luchtmacht- attaché van de Sovjet-ambas sade te Washington, majoor Kolentsef te boek kwam te staan als volwaardig lid van de vereniging. Als zodanig had hij toegang kunnen hebben tot ge heime gegevens, doch hij heeft er geen gebruik van gemaakt- De vereniging heeft nu de majoor haar verontschuldigin gen aangeboden en de vijf dol lar van het lidmaatschap terug gezonden. met de mededeling, dat hij niet aan de „vereiste voorwaarden" voldoet.

de Stem | 1956 | | pagina 1