Februari feestmaand voor twee enten uws Portret Mi-loekl PUROL Drie getuigen de mond gesnoerd door Indonesische staatspolitie ?eg nu zelf 1 rs Bijzondere lagere scholen krijgen voorschotten .LANDING" OP IWO JIMA Afgevoerd na ommezwaai Duiven in de kou Bond tegen het roken55 8 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 25 FEBRUARI 1956 11 TEM Eduard Flipse en Eduard van Beinum Mengelbergs evenknie Willem Kes herdenking Nieuwjaarsrede in raad van Ovezande Ruwe, schrale huid Geneest snel Ver dacht van 23 inbraken GEVAARLIJKE BOCHT IN WEG TERNEUZEN-AXEL ar 11. Pieters Tussen de boeken groot geworden Henk Badings schreef koor werk op Erasinus-teksten socks of standing Waar bleven BadenUllmer en Mameh Alkatiri? Schmidts huishoudster in 1 geheel niet gehoord Interim rapport uitbreiding grote steden in Brabant Dikken Bruine s Duivenkroniek Blanke bevolking in Zuid- Afrika neemt toe Moedige badmeester 11 WE6EN m bij N.V. Aid, i België de chef en tele- jleiding. ierlands dszaken. 0 0 0 0 0 N ONZE ats voor rmann i. 496-00 0 0 0 0 0 0 0 profijt 9-5 uur [ezellige voelt. Zn.) R srgang) 1ELIERS i rmann H. 497-00 0 0 0 0 0 0 0 0 Stoere Zeeuw foto W. Eiselin Voor twee begaafde dirigen ten van eigen bodem steekt Nederland in deze maand de vlag. Met wimpel voor Flipse, omdat hij naast zijn zestigste verjaardag op 26 februari, dit jaar zijn dertigjarig jubileum viert als dirigent van het Rot terdams Philharmonisch Or kest. Zonder wimpel, maar mei meer uiterlijk feestvertoon voor Eduard van Beinum, die 21 februari een kwart eeuw leider van het Concertgebouw orkest is. Met één been in het buitenland Flipse dus zestig jaar. Een respectabele leeftijd, waar aan alleen zjjn grijswitte kuif herinnert. Xn vitaliteit doet deze stoere Zeeuw, uit Wissekerke geboortig, voor geen jongere collega onder. Flipse, de man. die de Franse meesters in de toppen van zijn vingers heeft en wiens liehaamsdynamiek de dirigent als solist bij èlk concert benadrukt. Er zijn er, die erom lachen, als zijn kuif op Beethoven's ritme danst of na een pittige ouverture als een verwarde takkenbos op het roodbol- lige, joviale gezicht rust. Er zijn er ook, die er niét om lachen: zijn musici, die de lichaamsexpressie van hun leider verklanken in hun instrumenten en de opvattingen van hun meester de zaal instrijken en blazen. Wie het Rotterdams Phil harmonisch Orkest beluistert, hoort Flipse. Het is diens verdienste, dat, wie Flipsens opvatting wil leren ken nen, slechts zijn oor bij het Rotterdams Philharmonisch Orkest te luisteren behoeft te leggen. Ook al staat er een gastdirigent op het podium. De Wissekerker, zelf componist van een opera, twee operettes, liederen, orkest- en koorwerken, bracht dit Rotterdamse symphoniegezelschap op een niveau, waar voor het adjectief „landelijk" te zwak zou zijn. Wij be hoeven dat in onze gewesten, waar Flipse met zijn musici steeds een warm onthaal ten deel viel, niet met bewijzen te staven. Laten wij het slechts in deze man roemen, dat, ondanks het feit, dat hij Albert Roussel en Louis Aubert als leermeesters had en de Franse muziek literatuur daardoor zijn speciale aandacht heeft, zich toch in alle jaren van zijn leiderschap heeft opgewor pen als dé propagandist van de vruchten van eigen bodem, de hedendaagse, moderne Nederlandse muziek. Nog een bejubelde Eduard: Van Beinum, de meester der Nederlandse meesters, evenknie van Willem Men gelberg, naast wie hjj stond, toen hij in 1938 eveneens als eerste dirigent van het Concertgebouworkest werd benoemd, nadat hij in 1931 reeds Cornelis Dopper als tweede was opgevolgd. Van Beinum: een man, die met één been in Amster dam, met het andere steeds in het buitenland staat. Gastdirecties ir. België, Engeland, Italië en Rusland: seizoencontracten in Londen (Philharmonic Orchestra) en in Los Engelos; advocaat voorts der modernen, onder wie de Nederlanders Badings, Mengelberg, Van Lier, Lar.dré, Escher en Vermeulen. Van Beinum is geen Amsterdammer. Hij werd op 3 september 1900 in Arnhem geboren en studeerde m 1922 af aan het Amsterdamse Con servatorium. Het dirigeerpodium betrad hij voor het eerst bij de Haarlemse Orkest Vereniging. Dat was in 1927. In de weinige jaren, dat hij dit ensemble leidde, bracht hij het tot grote bloei en landelijke bekendheid. Van Beinums gezelschap, het Concertgebouworkest, heeft nog een herdenkingsdatum genoteerd en wel: 16 februari. Op die dag honderd jaar geleden namelijk werd de op 78-jarige leeftijd in Münehen gestorven eer ste dirigent Willem Kes, in Dordrecht geboren. En al hoewel hij om financiële redenen reeds na zeven jaren het leiderschap van het Concertgebouworkest verruilde voor soortgelijke functies in Moskou, Glasgow en Koblenz, blijft zijn nagedachtenis in hoge ere. Kes was immers de mar., die het Amsterdams gezelschap de nauwgezetheid bijbracht, waarop het nu nog, overzee en binnenslands, lauweren oogst. En dat dient in een maand als deze aan de vergetelheid ontrukt te worden. Onder voorzitterschap van burge meester Andriessen kwam de raad voor het eerst in het jaar 1956 bijeen. Van deze gelegenheid werd door de voorzitter gebruik gemaakt, de be langen van de gemeente voor 1956 on der de aandacht van de raad te bren gen. De aandacht werd gevestigd op de woningbouw en op de behoefte, welke nog steeds aan woonruimte be staat. Hij hoopte dat 1956 voor de ge meente een goed jaar zal mogen zijn. Besloten werd subsidie te verlenen aan de vereniging voor veilig ver keer ,,De Bevelanden"; het subsidie bedraagt 50 cent per leerling, die slaagt voor het binnenkort te houden verkeersexamen. De raad ging ac- coord met een voorstel van B. en W. tot garantie-verklaring ten opzichte van de N. V. bouwkas Ned. Ge meenten voor een in deze gemeente te bouwen woning en een te ver strekken hypothecaire geldlening op deze woning. Overeenkomstig een aanvraag van de beide bijzondere lagere scholen werd het voorschot voor 1956 ex. art. 101 der L. O. wet vastgesteld op f 4680.voor de r.-k. school en f 1170.voor de Christel, school. Ten behoeve van de Chr, school werd te vens vastgesteld het voorschot voor 1956 ten behoeve van het beta len van de beloning voor een vak leerkracht nuttige handwerken. Door de raad werd aanvaard de gemeenschappelijke regeling keurings dienst vee en vlees, keuringskring Goes.'n Wijziging was nodig geworden door het verschenen K. B. waar bij de gemeente Kapelle werd inge deeld bij de kring Kruiningen. Te vens werd vastgesteld een wijziging van de gemeenschappelijke regeling schoolartsendienst. Het voorstel van B, en W. tot over name in beheer en onderhoud van het waterschap Ovezande het weggedeelte gelegen tussen de Dreef en de Plataanweg tegen een betaling van f 5000.door het waterschap aan de gemeente, werd aanvaard. De voorzitter deed de mededeling, dat binnen niet al te lange tijd nadere voorstellen zullen worden gedaan tot verbetering van dit weggedeelte. De wijzigingen van de begroting voor de dienstjaren 1955 en 1956, alsmede wij zigingen van de begrotingen van de vleeskeuringsdienst en de motorbrand weer betreffende het dienstjaar 1955 werden eveneens vastgesteld. Het verzoek van de KNAC om toe te tre den als buitengewoon lid werd afge wezen. Bij de rondvraag wordt door de heer L. Boonman nog de aandacht gevestigd op het wachtlokaaltje bij de 's Heerenhoeksedijk. De voorzitter deelt mede, dat deze wachtgelegen- heid op de fabriek ter verzending ge reed is, doch dat de weersomstandig heden het niet mogelijk hebben ge maakt plaatsing eerder te doen. (Advertentie) In Elspeet, een dorpje van een paar duizend inwoners op de Ve- luwe, is een bond tegen het roken opgericht. Het initiatief hiertoe werd geno men door de heer M. J. van Voor bergen, lid van de Nederlandse spreek- en studieclub, die tijdens een vergadering van dit instituut in hotel „Het Vergulde Hert" het een en ander over dit onderwerp vertelde. Alle aanwezigen gaven zich als lid op. De club overweegt pogingen in het werk te stellen een landelijke organisatie in het leven te roepen, tegen het roken onder de naam „Anti-rook Poujade". In Assen is door de gemeentepolitie aangehouden een 34-jarige landarbei der, die door de politie werd gezocht wegens ontvluchting uit een land- kolonie. Hij schijnt na zijn ontvluchting zich direct weer op het pad van de mis daad te hebben begeven, want op za terdag 1 oktober werd hij reeds in Assen gesignaleerd, waar hij in de buurt van de nieuwe TT-baan een maaltijd nuttigde. Een Asser politie man vond de zaak enigszins verdacht en zodoende werd een onderzoek inge steld. De man gaf op de Vries te heten, doch er werd niets bijzonders ontdekt. Wie schetst de verbazing van de agent toen hij bij terugkomst op het politiebureau constateerde dat de man met wie hij juist gesproken had, in het algemeen politieblad gesignaleerd stond wegens ontvluchting en het ple gen van inbraken? Dezelfde agent ontmoette de man woensdag weer in Assen, waar hij juist uit de bus van Groningen stapte. Hoewel hij nu opgaf Bakker te heten viel hij na overbren ging naar het politiebureau door de mand. In eerste instantie bekende hij zich te hebben schuldig gemaakt aan 23 inbraken. Dat hij behoorlijk brutaal was in zijn optreden bleek o.m. uit het feit, dat hij een inbraak te Hoogeveen had gepleegd in een winkelpand, dat juist tegenover het- politiebureau aldaar staat. De provinciale weg Terneuzen-Axel maakt ongeveer één km buiten Ter- neuzen een flauwe bocht. Juist voor deze bocht ligt voor het verkeer uit de richting Axel komend een ben zinestation. Bij duisternis wordt dit verkeer door de sterke verlichting van het tankstation zodanig misleid, dat het 't verloop van de weg niet duidelijk kan waarnemen, hetgeen moeilijkheden veroorzaakt. Dej A.N.W.B. verneemt thans ech ter, dat de provinciale waterstaat van Zeeland het plan heeft om door mid del van een reflecterende asstreep het verloop van de bocht duidelijk aan te geven, waarna de moeilijkhe den tot het verleden zullen behoren Als het oud-Hollandse ad vies: „Wacht u voor de man van één boekske" waarheid bevat, dan is H. Pieters, bi bliothecaris der provinciale bibliotheek wel een zeer ongevaarlijk mens, want hij is letterlijk en figuurlijk tussen de boeken groot ge worden. En dan geen boeken met hon derd-, maar met tienduizendtallen Boeken waar tussen men hem vindt in de morgen, in de middag en in de avond.om van de nacht te zwijgen. Boeken beteke nen voor deze celibatair alles en zo is het niet te verwonderen, dat hij al zeer jong tussen de boeken terecht kwam en er zijn loopbaan mee plaveide. Zijn ouders hadden hem bestemd voor het onderwijs. Plichtsgetrouw volgde hij daarom de normaal lessen te Viissingen en behaalde zonder mankeien de L.O.-akte. Vóór het zover was volontairde hij als kwekeling in een paar scholen te Viissingen en Middel burg, maar zodra hij het eindexa men had gedaan, keerde hij de klas resoluut de rug toe en werd jongste bediende of zo men wil assistent bij de provinciale bi bliotheek in onze hoofdstad, waar toen de heer Swaving het was 1916 de scepter zwaaide. Twee jaar later volgde ds. van Empel de heer Swaving als bibliotheca ris op, want dit werd in die dagen nog beschouwd als een bijbaantje, terwijl de enige assistent een dag- vullende taak had. Het was vlak na de eerste we reldoorlog nog een gemoedelijke en misschien wel wat saaie boel in het deftige patriciërshuis, waar de bibliotheek in was onderge bracht. De zeer omvangrijke boe kenschat een kleine tweehon derdduizend was goeddeels ge vormd uit oude bibliotheken, o.a. van het Zeeuwse Genootschap, maar niet volkomen „bij" en niet bijzonder veelzijdig. Voor aankoop nieuwe boeken en bij komende onkosten trok de pro vincie niet meer dan f 1500.uit en thans bedraagt het budget voor hetzelfde doel f 17.500 per jaar. Het bezoek aan de bibliotheek was toen heel wat geringer dan thans in 1955: 12.000 bezoekers en was alleen in de middag geopend. Het kostte altijd wat zelfover winning om het hardstenen bor des te betreden en de kilte der marmeren hal te trotseren en het waardige stijve interieur der bi bliotheek zelve werkte ook al niet animerend. In 1940 ging de statige behuizing in vlammen op en mèt haar tach tig procent van de boeken; alleen de z.g. Zeelandica, welke in de keldergewelven lagen opgestapeld, kwamen later, met grote water schade, te voorschijn. Dat de provinciale bibliotheek in waarheid als een fenix uit haar as is verrezen, kan in het credit geschreven worden van- de heer Pieters, die van 1945 in feite en sinds 1953 officieel de nieuwe bi bliothecaris werd. Wat deze man voor zijn boeken heeft gedaan, geholpen door twee assistenten, grenst aan het feno menale. Van het te drogen leggen der kletsnatte banden op de P.Z.E.M.-zolder tot de inrichting van het noodverblijf, aankoop, re gistratie en de uiteindelijke on derbrenging in het glorieuze Ab dij-gebouw was H. Pieters degene, die voorging, leiding gaf en aan pakte. Dat thans Zeeland kan bogen op een bibiotheek, die in kwaliteit en veelzijdigheid tot de beste in ons land behoort is zijn werk, zijn levenswerk! Zou dit alleen reeds voldoende reden hebben voor een algemene waardering, maar er werd meer door hem gedaan. Hij leerde n.l. het publiek en vooral ook de jeugd de weg naar de provinciale bi bliotheek vinden: De paar uren vrije tijd welke de bibliothecaris over heeft, gebruikt hij om steeds weer interessante exposities uit het rijke bezit der bibliotheek te arrangeren in de vorstelijke lees zaal, welke zich daarvoor zo uit stekend leent. Bijna veertig jaren van zijn leven heeft de heer Pieters aan zijn enige liefde: de provinciale biblio theek gegeven en we geloven dat het zijn enige en innigste wens is, dit nog vele jaren te kunnen doen. In opdracht van de kon. zangvereni ging Venlona heeft de Nederlandse musicus Henk Badings een koorwerk voor mannenkoor, blaasinstrumenten en sopraan-soliste geschreven op La tijnse teksten uit het werk van Eras mus ,,Laus Pacis" (Lof van de Vre de). Het inmiddels gereed gekomen werk is door het Venlose mannenkoor in studie genomen en zal nog dit jaar première te Venlo worden uitge voerd. l m fef* I 4 Precies zoals elf jaar geleden zijn vorige week weer vele Amerikaanse soldaten en mariniers door talrijke Advertentie) landingsvaartuigen uitgebraakt op de stranden van het destijds zo fel omstreden eiland Iwo Jima in de Stille Oceaan, waar weer „vijande lijk" mortier- en machinegeweer- ,vuur raasde en waar ditmaal zelfs „atoompaddestoelen" van zwarte rook boven dreven. Het gold dit maal gelukkig slechts een groot scheepse oefening„Operatie Nav- marlex" genoemd, waarbij 40.000 man aan troepen betrokken waren en waaraan ook 'n 70 oorlogssche pen en enige honderden vliegtuigen deel namen. De foto geeft een beeld van de „landing'. Drie arrestanten zyn sedert het begin van de processen tegen de Neder landers Schmidt en Jungschlaeger door de Indonesische staatspolitie in de richting van Bandung afgevoerd en sindsdien spoorloos verdwenen. Deze schokkende mededeling plaatste „De Telegraaf" gisteren naast het nieuws over de eis tegen Jungschlaeger. t stichten waren overgebracht, zijn uit deze inrichtingen ontslagen en op nieuw gevangen gezet in de cellen van de staatspolitie. In verband met de tegen Jung schlaeger geëiste doodstraf heeft de Nederlandse Vereniging van ex-poli tieke Gevangenen uit de bezettings tijd de raad van ministers gevraagd spoedig een klacht in te dienen bij de commissie der Verenigde Naties voor Indonesië, belast met het toezicht op de handhaving der fundamentele menselijke rechten ingevolge het unie statuut. Verder is men van mening dat de volop gepleegde rechtsschen- ding te Djakarta het thans wenselijk maakt dat deze rechtsschending bij het internationaal Gerechtshof aan hangig wordt gemaakt. OOG OM OOG.... In de zomer van het afgelopen jaar verdween plotseling de getuige Frits Baden. Men herinnert zich van hem, dat hy een hele reeks bezwarende verklaringen aflegde in de zaak- Jungschlaeger. Toen echter het Ne derlandse witboek over de schijnpro cessen verscheen en men internatio naal aandacht voor de zaak begon te krijgen, herriep hij zijn getuigenissen. Hij had weer wat moed gekregen en vertelde, dat inspecteur Endoeh van de staatspolitie hem net zo lang had gedreigd en mishandeld, dat hij als was in de handen van het openbaar ministerie werd. Deze Baden is kort na zijn omme zwaai afgevoerd naar Bandung en sindsdien is hij spoorloos. Men houdt het voor mogelijk, dat hem voor eeu wig het zwijgen is opgelegd. Een tweede belangrijke getuige (die men helemaal niet heeft willen horen) is de Arabische vrouw Mameh Alka tiri, die eveneens verdwenen is. Zij was de huishoudster van Schmidt en zij had de beschuldigingen tegen haar vroegere ,,tuan" kunnen ontzenuwen. Men heeft haar echter niet aan het woord gelaten. Nu is zij eveneens „af gevoerd". De derde verdwenen getuige is de heer Ullmer, een Nederlander, die het Indonesische staatsburgerschap had aangenomen. Deze had in de open bare zitting gezegd, dat de staats politie hem door martelingen tot haar medewerker had gemaakt. Hij her riep ook zijn beschuldigingen. liet ge volg was, dat hij spoedig werd ge ïsoleerd, zo men hem niet heeft ge dood. GEESTELIJK GESCHOKT De drie Nederlanders, die vorig jaar geestelijk geschokt door de mis handelingen, naar krankzinnigenge- De Haagse afdeling van het Ve- teranenlegioen Nederland heeft mi nister Luns verzocht om onmiddellijk stappen te doen tot invrijheidsstel l;ng van Jungschlaeger c.s. en de no dige tegenmaatregelen te nemen ten opzichte van de Indonesische vijan dige houding. Zo verzocht men ook de hier te lande in opleiding zijnde Indonesische cadetten en adelborsten het land uit te wijzen. De door het provinciaal bestuur van Noordbrabant ingestelde com missie voor het uitbrengen van advies over de meest wenselijke vorm van uitbreiding van de grote stad en van de gemeente Eindhoven in het bij zonder, is in zoverre met haar werk zaamheden gevorderd, dat vandaag aan Gedeputeerde Staten een interim- rapport zal worden aangeboden. De commissie staat onder voorzit terschap van de Tilburgse hoogleraar, prof. dr. W. Heere. Volgens het bureau voor de statis tiek in Pretoria, Zuid-Afrika, zal de blanke bevolking van Zuid-Afrika in net komende jaar de drie miljoen zie len passeren. Op het ogenblik wonen in de unie 2.907.000 blanken, 9.306.000 autochtonen, 421.000 Aziaten en 1.218.000 kleurlingen. Voor het eerst in de geschiedenis is er een vrouwen overschot. Koning winter trekt zich nergens niKS van aan en handhaaft zijn Si— raSC7-regiem van Lapland tot (diep) n Ijsberen en wolven zijn in hun m. ze niet te veel in nun maag hebben, valt er met die mannen niet te praten, ze wilfen foêrt oie"dn ïf' gedierte des velds loert op de kippenhokken. Reinaert nTidden m™! "'f ''J" ho1 en Srijpt midden op de dag, terwijl hij ziin hoogste Ued staat uit te kraaien een vette haan. Wij beleven middeleeuw se tqden. Persoenn die beweren dat er geen ouderwetse winters meer zijn moeten eens in Werkendam gaan kij ken, dat we met recht nieuw-Spits- bergen zouden kunnen noemen en waar ijsbrekers op de ijsbergen aan vallen als kokmeeuwen op uitbaters van pattate-frut-kra men. In het Kattegat drijven de mensen weg op ijsschotsen en in de Rijn zit ten dammen waar ze reeds over be ginnen te prakkezeren met atoom bommen tegenaan te gaan hangen. Pok het koppelen van de duiven on dervindt in deze ijswoestenijen al reeds vier weken vertraging en dat terwijl de vluchtprogramma's voor de deur staan. De Koninklijke Belgische Duiven- liefhebbersbond heeft achter de ka chel en bij een goei pintje, terwijl de Vriezeman buiten zijn ijzige adem tegen de ruiten blies, haar program opgesteld voor het nationaal kam pioenschap 1956. Volgens mij zijn ze van 't ene uiter ste in 't andere gevallen. Een paar jaar geleden waren het twaalf grote fondvluchten, waaronder zelfs een Barcelona en een San Sebastina. Nu zijn het er nog maar vier, terwijl er slechts één duif is die de punten verdienen kan, namelijk de eerstge- tekende! Niemand zal nog hoeven zeggen dat hij er geen kans naar heeft, 't Gaat nu om razend snelle, niet missende kampioenen van het type van de „Vooruit" van Mathijs, de „Impanis" van Stijnen, de „Prins" van Hector Desmet of de „Bonte" van Roose. Wie weet welke nieuwe sterren er dit seizoen aan het duiven sportfirmament zullen verschijnen! De vluchten waar het om gaat zijn aouillac van Cureghem-Centre en verder Cahors. Montauban en Peri- -SUw van Entente Beige, si it P16? veertien dagen tussen- Lija. in totaal werden drie en viiftic Prl^nultgel°ofd. Naar ik verneem n. J?5 gst.?,UlnS overweldigend. De melkers willen allemaal officieei kampioen van België worden. Ver der is er nationaal kampioenschap met de jonge duiven, broed '56. Daar hebben ze een heel ander systeem voor uitgedokterd, 't Is te winnen met het grootste getal prijzen en terzelf- dertijd kleinste getal punten met de twee eerstgetekenden op de twee na tionale concoursen Bourges en An- gouleme. Kampioenen van België 1955 zijn de gebroeders Willequet van Kware- mont. Zij spelen met een kruising van de rassen Florent Debacker van Kwa- remont (oud ras Delombaerde d.w.z. Vandevelde) en Nestor Tremmery van Oudenburg. Zij exposeerden deze winter zes duiven op de NIK te Utrecht en zullen het komend seizoen hun effec tieven in de strijd werpen in de competitie om de schitterende gouden zegelring met inscriptie, ter beschik king gesteld door de NIK en te ver vliegen onder de Belgische inzenders, die telkenjare een officiële uitnodiging ontvangen op grond van hun presta ties en bijzondere verrichtingen. De afgelopen winter waren dat gebr. Willequet te Kwaremont, Hector Desmet te Geraardsbergen, Stael- Vandaele te Oostende, gebr. Roose te Leke, Michel Nachtegaele te Zulte en Vandenbroucke-De Weerd te Wiels- beke. Ik zal u op de hoogte houden, wie er mee weg is. Fondduiven van heden. De nieuwe techniek bestaat er in extra vitesse-duiven zover te krijgen, dat ze het kunnen uithouden op af standen als Libourne en St.-Vincent. Ze komen thuis vel over been. Maar dit nieuwsoortig waagspel brengt de baas veel ere en geldelijk voordeel. Dit stelsel wierp het hele vroegere systeem van fondspelen overhoop. De echte fondduif die niet vermoeid ge raakt na uren vliegen, moet het nu afgeven tegen de zg. vitesse-fondduif die dood-op thuiskomt, maar door haar mordant en snelheid het haalt op het regelmatige, maar tragere tempo. 't Valt te betwijfelen of dit over heersen van de vitessespelers, die menig fondkampioenschap wegkaap ten van lange duur zal zijn. Wij had den al verschillende voorbeelden van heiden die kwamen en gingen. Som migen hielden het slechts één jaar vol. Wij zullen er allen moeten toe ko men, echte fondduiven te kweken die een grotere vitesse kunnen ontwikke len en toch niet totaal afgevlogen thuiskomen. Voortbouwen op de vi tesse-fondduif alleen, zal onmogelijk zijn. De heer Dordin drukte hc'. als volgt uit: „Om te gelukken op de verre drachten moeten wij tegenwoor dig vitesseduiven kweken, die een hele dag vliegen kunnen!" In „Suizende Vleugels" heb ik ze genoemd: de moderne duif voor alle afstanden. Uuyskens-Van Riel en Vanbruaene hebben zulke duiven gekweekt. Maar de slijtage die zulke duiven ondergaan is groot. Gelukkig zijn er de vitamines en mineralen, die een betere en vol ledigere recuperatie mogelijk maken. Wat is de reden dat deze vogels har der vliegen? Het uiterste geven, zodat ze er bijkans bij neervallen. Dit is een kwestie van selectie op mordant en karakter, hetzelfde dat wij bij de renpaarden hebben gezien. Renpaar den op een „boerenmanier" houden, te eten geven enz. gaat ook niet meer. Is het dan te verwonderen dat de moderne duif voor heel de vlucht- lijn op de hokken van de profs en specialisten, een andere behandeling krijgen dan zg. boerenduiven? De vooruitgang is niet tegen te houden. Zelfs al gaat zij met horten en stoten en al moet zij allerlei weer standen o.a. ook prestige-obstakels overwinnen. Wat te doen tegen de sneeuw? Daar heeft konfrater Schatteman het over in „De Noordduif". Uw dui ven daarin eens ferm hun hartje laten ophalen, want 't is de beste purgatie en kort van duur... Wij willen niet ontkennen dat wij vroeger eveneens een dergelijke paardenpurgatie dier- ven riskeren, met een natte „mes sing" als gevolg, zonder er in volle speelseizoen de nadelige gevolgen van te ondervinden. Nochtans zijn wij er momenteel niet meer zo hard voor te porren. De duiven zijn er verzot op zodat wij langs die zijde gezien wel zouden moeten toegeven, maar ze zijn even eens verzot op het veld, dit met het gevolg dat we kennen. Wij zijn thans de mening toegedaan dat die ijzige sneeuw in de tere darmpjes geen goed kan doen, wat ons dat plotseling en geweldig spuit-effect (diarrhee) klaar genoeg aanwijst. Als er moet gezuiverd worden, zijn er voorzeker wel andere middelen. Verder durven wij nogmaals waar schuwen tegen 't gevaar van sneeuw stormen, omdat er gevallen genoeg zijn aan te halen van heelder koten die erdoor naar de maan zijn ge gaan. En vermits er bij velen nog niet eens is gekoppeld geldt het door gaans het verlies hetzij van de dui vers, hetzij van de duivinnen. Wees voorzichtig om niet glad geruineerd te zijn met één kwalijke slag. Want we staan aan de vooravond van een speelseizoen dat wij niet moeten in zetten met gebroken armen en benen. Zonder dat zal 't zeker al lastig ge noeg zijn. Sneeuw en ijs (wintertenen enz. D. Br.) zijn winterse dingen die wij hard kunnen missen, voornamelijk de vroe ge kwekers, die met halfvolgroeide jongen op de scheiding van stoppels en veren etc. of spenensgerede jon gen zitten te kijken. En niet weinig verlegen zijn dat ze op tijd en stond niet naar buiten kunnen. Wie vroege jongen kweken wil, doet onderhand beter zijn duiven met Sin terkiaas bijeen te zetten, in plaats van met Driekoningen! Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE De dames van de zwemclub „De IJsbeer" in Zaandam zijn uitgevro- ren. Ze zwemmen niet meer. De badmeester heeft er de brui aan gegeven. Wekenlang heeft de trou we en nijvere borst iedere ochtend een wak in het ijs gekapt om de dames gelegenheid tot een fikse duik te geven. Maar eergisteren stond hij, stel ik me voor, met ge kruiste armen en onwrikbare blik. „Tot hier en niet verder," zal hij gezegd hebben en we moeten daar begrip voor hebben. We moeten het zelfs toejuichen. Het is waarachtig geen pretje, iedere morgen met een fikse bijl het ijs te moeten mishandelen om dat ettelijke vasthoudende dames de ijsberen willen beconcurreren. Een badmeester moet het van de zon hebben. Hij is een sportieve, gebruinde figuur, die kindertjes zwemles geeft en een wakend oog houdt op het geploeter en geplas van wie koelte zoeken voor de ver zengende zon. Men moet hem niet dwingen tot beroepsuitoefening in een dikke overjas. De dames in kwestie hebben zijn diensten misbruikt. De man moet aan de rand van een minderwaar digheidscomplex hebben geleefd. Zelf voelde hij er natuurlijk niets voor, pinguin te gaan spelen, maar iedere dag zag hij de spottende blik op zich gericht van de wakkere zwemsters, die met lichte tred naar het bassin huppelden en het water deden opspatten tussen de ijsschot sen. Alleen de aanblik daarvan is vol doende om zich een griep op de hals te halen, maar dat was niet het ergste. Terwijl de badmeester daar zo stond, denk ik, met de bijl nog in de hand en het puntje van de neus ietwat blozend, moet hij zich gevoeld hebben als de slaaf van de gekroonde dwaasheid. Hij is natuurlijk een man zoals er velen zijn. Een beetje zwemmen in de zomer, van tijd tot tijd een fikse douche, maar dik in de duf felse overjas als het kwik in zijn schulp gaat kruipen. Hij moest zijn plicht doen. En hij hééft zijn plicht gedaan. Dag aan dag heeft hij de laatste weken vrouw en kinderen een „tot weerziens" toegeroepen, enkel en alleen om een bijt te gaan hakken in het zwembad. En om dan te moeten ervaren dat hij daar mee alleen de valse voorstelling in de hand werkte als zouden wij men sen geschapen zijn voor een onder water-bestaan in de poolzee. De badmeester is nog juist op tijd tot bezinning gekomen. Hij kon het ijs niet meer aan, werd ons ge zegd. Dat is natuurlijk een sym pathieke. maar doorzichtége uit vlucht. Hij heeft eenvoudigweg in gezien dat er dingen zijn die je nu eenmaal niet doen kunt. En dat het toch altijd weer de mannen moeten zijn die de vrouwen tegen haarzelf in bescherming nemen. Dat is moe dig. En verstandig. Zeg nu zelf... THEODOOR.

de Stem | 1956 | | pagina 9