SPORT- en SPEL-momenten ONZE PUZZEL BS $$piwrfto ^e*v: s air-wick' maakt PAPIER VOOR UW PEN pasHaD P c jitem ESTT ir koud buiten binnen warm ramen dicht DERDE BLAD ZATERDAG 25 FEBRUARI 1956 Schaatscollecte - Tekort - Groei - Klachten - Radiolijnen Het fijne Cortina in centen Voetbalveld 1956 Zaal-handbal groeit Waarschuwing Olympisch Nieuws Gaat De Wereld Rond u* v n /j ■P Jhj) j</ ■■5^" '1miu1.z 7' ty P K* T l~ Hmv -m m P Een schaars geluchte kamer wordt muf met rook en etenslucht geluchte hoeft niet, zet air-wick open! Beroepsvoorlichting voor meisjes OPLOSSING het rassenvraagstuk centrum-actie alleenstaande personen (III) japanse fooi open brief aan het brabants orkest (II) ijsverdriet in bergen op zoom oude school carnaval 1956 kettinghonden kettinghonden (ii) gladde wegen (II) gladde wegen (III) Hoest Uw Kind...? irremr SIROOP televisie-reclame DE KRANT EN DE KOU vergeten straten gesloten boek (II) I A* Duizenden Nederlanders hebben de laatste weken het hart opgehaald aan de schaatssport en vooral de jeugd heeft van de ijspret in al zijn vormen genoten. Bij velen is echter het besef doorgedrongen, dat er talloze kinderen waren, die van deze vreugde verstoken bleven, doordat zij geen schaat sen hadden. En nou komt het. Dat goede, dat menselijke: Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders- bond wil nu, als sluitstuk van een prachtig ijsseizoen, een in zameling van schaatsen houden ten bate van de kindertehui zen van alle gezindten in Nederland. Men is er van overtuigd, dat overal in het land, duizen den paren schaatsen ongebruikt liggen en dat velen die wel willen afstaan aan minder bedeelde kinderen. Het gaat niet om kostbare kunstschaatsen of „Noren", maar om gewone Friese schaatsen in kindermaten, waarop nog altijd het overgrote deel van de Nederlandse jeugd het schaatsenrijden leert. Het bestuur van de K.N.S.B. wacht op aanbiedingen, (adres Oosteinde 23, Amsterdam). „British Boxing Board of Con trol" heeft de 71-jarige Engels man Ben Green zijn scheids- rechters-licente ontnomen. Dit is gebeurd naar aanleiding van de beslissing, die Green veertien dagen geleden na afloop van de bokswedstrijd tussen Peter Wa terman en Kid Gavilan heeft genomen. Zoals bekend werd Waterman als winnaar uitgeroe pen, hetgeen aan het publiek een storm van protesten ont lokte. Green verscheen later voor de televisie. Hij zei: „Mijn beslis sing was juist. Maar het publiek ontgaat soms het fijne en waar deert vaak een correcte uitslag niet. Wat mij betreft: Ik word liever uitgejouwd na een juiste uitspraak, dan toegejuicht na een slechte." Er zijn nog enkele getallen be kend geworden over de financiële uitkomsten bij de onlangs gehou den zevende Olympische winter spelen te Cortina d'Ampezzo. Er waren 157.731 toeschou wers, die tezamen 231.199.941 lire aan entreegelden betaalden. Dit is ongeveer 1.386.000 gulden. De or ganisatie trok de meeste baten van de 19 ijshockeywedstrijden, namelijk in totaal ruim 565.000 gulden. Op de openingsdag werd bijna 80.000 gulden ontvangen, bij de alpinenummers van het skiën ongeveer 120.000 gulden, bij de cross-countrywedstrijden 250.000 gulden, bij de bob-races 46.000 gulden, bij het kunstrijden 210.000 gulden, bij het hardrijden op de schaats 36.000 gulden en ter ge legenheid van de sluitingsplech tigheid ongeveer 65.000 gulden. Het evenement, dat de meeste toeschouwers trok (40.000) was het ski-springen op de laatste dag van de spelen. De president van het Interna tionaal Olympisch Comité her innerde er overigens nog eens aan, dat tegenover de genoemde inkomsten, uitgaven stonden tot een gezamenlijk bedrag van bijna 30 miljoen gulden En dan bluft U in waarheid. Alleen moet erbij, dat de man nen het veld niet schoon kre gen. De sneeuwbergen schrik ten hen op de duur toch af. De zaal-handballers lachen ook trots. Voor de derde maal zijn ze aan de wedstrijden om het Ne derlands kampioenschap toe. Ze worden gespeeld in de Ahoy-hal- len te Rotterdam. En ze beginnen morgen. Dat is allemaal toch wel teke nend voor de snelle groei, die de zaal-handbalsport heeft meege maakt. Nauwelijks drie jaar gele den was de sport nog een curiosi teit, een aardigheidje. Maar opeens was zij gemeengoed. Op dit moment wordt in alle delen van ons land actief gespeeld. Tussen haakjes: Het zuiden is al leen door het Eindhovense PSV (dames en heren) in de top, die naar de landstitel dingt, vertegen woordigd. Het bestuur van de Engelse voetbalbond heeft alle aangeslo ten clubs gewaarschuwd, dat in de toekomst strenge maatregelen zullen worden genomen tegen spe lers die zich schuldig maken aan ruw spel. In een rondschrijven zegt het bestuur: „Met bezorgdheid hebben wij kennis genomen van bericht uit de eerste hand van onze collega's, met betrek king tot de incidenten die zich de laatste tijd bij voet balwedstrijden hebben voorge daan en die het spel in diskre diet dreigen te brengen. Wij zijn ervan overtuigd dat alle directeuren en managers van clubs weten dat de scheidsrech ter nooit verantwoordelijk kan worden gesteld voor het slechte gedrag van de spelers. De laat- sten moeten er daarvoor op worden gewezen dat misdra gingen en het tonen van mis noegen over een scheidsrech terlijke beslissing niet kunnen worden toegelaten. In de toe komst zal de bond niet schro men overtreders streng te straf fen". /6 \u AP jj '4 a I Dit is een kiekje, dat we met trots kunnen bewaren tot we grootouders zijn. Dan kunnen we zeggen: „Zo erg was de win ter in 1956. Ze pratennuover kou, maar toén was het koud. Kijk maar eens: Zo zagen de voetbalvelden eruit (jazeker, wij voetbalden toen ook al) er op dit (Italiaanse) terrein werd tenminste nog gepro beerd om het zuiver en be speelbaar te maken.... In Ne derland begon men er helemaal niet aan...." Vi JU éj W* vs- v/ W >0 ty 3i IW 7* Sif Vf Onlangs werd in Australië een nieuw radio-station in gebruik genomen. Het is ongeveer 50 km ten westen van Sydney gelegen. De bouw van dit zend- en ontvangstation was nodig om de Australiërs hun grootste radio- taak, die zij ooit hadden te vervullen, behoorlijk uit te voeren. Die taak zal zijn de ontvangst en de verzending van radio-berichten en radio verslagen van de gebeurtenissen tijdens de Olympische Spelen in 1956. Het station zorgt voor nieuwe radio-telefonische en radio-telegrafische verbindingen met Nederland, Canada, Ceylon, China, de Solomon-Eilan- den, de Fidsji-Eilanden, India, Indonesië, Malakka, de Antarctische sta tions, Nieuw-Zeeland, Nieuw-Guinea, de Philippijnen, varende schepen, Zuid-Afrika, Engeland en de Verenigde Staten. Beide laatstgenoemde landen zullen het Olympisch nieuws heruitzenden naar vele landen der aarde. De modernste apparaten waaronder 70 ontvangtoestellen zijn geïnstalleerd. Speciale telefonische verbindingen met Melbourne zullen tijdens de Olympische spelen steeds in gebruik zijn. Wat dat allemaal inhoudt illustreert het kaartje hierboven. (Advertentie) Evenals vorige jaren zullen weer binnenkort bijeenkomsten worden ge houden voor de vrouwelijke leerlin gen van de hoogste twee klassen van gymnasia, hogere burgerscholen, ly cea en middelbare meisjesscholen. De commissie voor beroeps voor lichting der Nederlandse vereniging voor Vrouwen met Academische Op leiding (WAO) heeft in verschillen de centra organisatrices, die op deze bijeenkomsten vrouwen (zelf werk zaam in bepaalde beroepen) uitnodi gen inleidingen te houden en per soonlijk aan de meisjes inlichtingen te geven over de opleidingseisen, mo gelijkheden van haar vak enz. In 21 centra ontvangen de leerlin gen, ook uit de omliggende gemeen ten persoonlijk een uitnodiging voor een voorlichtingsmiddag- of avond. HORIZONTAAL: 1 bron van elec-i trische energie, 6 vrouwelijk zoog- dler, 11 de oudere (afk.), 12 plaats m u Meluwe, 14 ik (Lat.), 16 bever, wo tzelfde (afk)., 20 bekende scheep- ^schappij, 22 geestelijke, 25 •sohLL,, i vrouwelijk zoogdier, 28 naam ^rswerktuig, 29 jongens- mum (afk8)°U£ (Frad?>- 32 vreemde mldieine V? v°cht>8 ,koud. 35 be- (Enê 41 ,ach.tervolgen, 40 niet 49 hiiiotL mische graad (afk.), 42 biljartgerei, 43 rangtelwoord 44 lidwoord 46 als eerder (afk.), 47 'deel van een boom, 43 borrel, 52 vloerbe dekking 54 meisjesnaam, 56 deel van de bijbel, 57 windrichting, 58 soort dans, 60 wiel, 62 doctor in de heilige godgeleerdheid (Lat. afk.), 63 god van het vuur, 64 rente, 67 bepaald tel woord, 69 rivier in Brabant, 70 berg nimf, 72 rivier in Oostenrijk, 74 ver diepingen, 77 rijks reglement (afk.), 78 adelijke personen, 79 plaats in Spanje. VERTICAAL: 1 spoedig, 2 rekening, 4 vogel, 5 goud (Fr.), 6 delfstof, 7 oude stofmaat, 8 kledingstuk, 9 onb. voornaamw., 10 landbouwwerktuig, 11 rein, 13 meisjesnaam. 15 weekdier, 17 sportartikel, 18 muziekdrama, 21 vorm van ploeteren, 23 luchtstrijd krachten (afk.), 24 de onbekende, 27 godsspraak, 30 engels telwoord, 32 makkelijke stoel, 34 vrouw geboortig van Ierland, 36 plaats in de Belgische Ardennen, 38 jongensnaam, 39 deel van de hals, 40 netto (afk.), 45 oude stofmaat, 46 plant, 48 administratie afk.), 50 voorzetsel, 51 slik, 53 vorm van erkennen, 54 vrucht, 55 opper- vlaktemaat, 59 bouwkundig ingenieur (afk.), 61 plaats in Zwitserland, 62 bevel, 65 dag (Duits), 66 muziekterm, 68 hevig, 71 spoedig, 73 windrichting (Eng. afk.), 75 voorzetsel, 76 titel (afk.) HORIZONTAAL: 1 soldaat, 7 kolo nel, 13 eli, 14 kardoes, 16 ade, 17 ss... 18 are, 19 kr, 22 in, 23 emelt, 25 os, 28 piloot, 31 orkaan, 34 er, 35 esse, 37 tree, 38 pi, 39 pil, 40 reu, 42 une, 44 dr, 45 obelisk, 48 do, 50 kuit, 52 park, 54 loper, 57 islam. 59 p.s., 61 pa, 62 eed, 64 es, 65 ar, 66 rif, 67 tij 68 a.v., 69 sla, 70 o.k., 71 we, 72 elp, 74 em, 76 eb, 77 baret, 79 karos, 82 noot. 85 sten, 87 on, 88 telraam, 92 a g-, 94 tor, 96 oer, 97 oom, 100 ed, 482 kust, 104 ende, 106 ga, 107 zwaait 110 eerder, 112 m.p., 113 alles, 116 ao 118 ia, 120 aan, 121 el. 123 eem, 125 monding, 128 dus, 130 verlies, 131 grondig. 5 ™ÏCAAL: 1 se' 2 olm. 3 li, 4 aks, Lii Iam',„7 ,koel> 8 °e, 9 l.s.k., 10 90'rit oi le' 15 drek. 11 snoei, 96 91 Rpe?A 22 a' 23 ets24 tor. 26 s.a., 27 snik, 29 ir, 30 oslo, 32 reuk, 33 a.p., 36 ora, 37 tui, 39 pril 41 fee !naJ"' 44 du' 46 bee, 47 s.o.s. 49 or, 50 kaproen, 51 top, 52 pas, 53 kkra- b'Jn.S5 Pater, 56 re, 57 id, 58 lever, 60 sik, 63 eel, 65 ale, 71 wat 72 et 73 pk, 75 mos, 77 bont, 78 ere 80 aga' 81 stam, 83 o.o., 84 ore, 86 eg 88 trui' 89 lot, 90 are, 91 mode, 93 deze, 95 okapi, 98 oeral, 99 mare, 101 dw, 103 sta, 105 nes, 106 ge, 108 a.m., 109 glad. 111 do, 114 lans, 115 enig, 117 mee, 119 ami, 121 ego, 122 rui, 123 e.v,. 124 mr, 126 oe, 127 nr, 128 d.d., 129 s.g. In uw blad van donderdag komt u nog eens terug op de rassenkwestie in Zuid-Afrika en u heeft mijn brief naar aanleiding van de kop „Strijdorn strijdt dom" daarbij willen afdrukken. Het verbaast me wel, dat u deze kop wilt rechtvaardigen met het recht van de journalist op pregnante koppen. Ze ker stellen deze de lezer in staat om in twee minuten kennis te nemen van de gehele inhoud van de krant. Of dat zo ideaal is, laat ik in het midden. Re den te meer echter voor de dagblad schrijver om er terdege op te letten, dat door zijn koppen geen suggesties worden gedaan, die zacht gezegd onjuist zijn. U legt vandaag verband tussen de si tuatie tussen blank en zwart in de Ver enigde Staten en die in Zuid-Afrika. De verschillen zijn echter wel erg groot. Ik noem de numerieke verschillen, het grote onderscheid in civilisatiepeil van de Amerikaanse en Afrikaanse negers. Verder mag er ook wel eens op ge wezen worden, dat de Amerikanen hun negervraagstuk aan zichzelf althans aan hun slavenhoudende voorouders, te dan ken hebben. In Zuid-Afrika hebben blan ken en negers elkaar ontmoet in een tevoren praktisch leeg land. Alleen de kleurlingen in Zuid-Afrika verkeren in een positie, die te vergelijken is met die van de Amerikaanse neger. Inderdaad zullen in Zuid-Afrika blanken, naturel len en kleurlingen een modus moeten vinden om het land samen te bewonen. Men behoeft geen rassenvooroordelen te hebben (ook dit verwijt aan de Zuid- Afrikaners is onjuist) om te betwijfelen of „alles hutje mutje door elkaar" de juiste oplossing is. U schrijft, dat 7,5 pet. van het land werd toegewezen aan de Bantoe's. Er is echter 13 pet. van de bodem in bezit, van de zwarte bevolking. De regering streeft er naar dit gebied nog uit te breiden. Met een factor als vruchtbaar heid van de bodem (regenval! irrigatie!) houdt u gemakshalve helemaal geen re kening (waarschijnlijk om de zaak pregnant te houden Er is in de politiek van de Zuid-Af rikaanse regering ten opzichte van de naturellen heus nog wel iets positiefs te ontdekken, voor degene die er zonder of zelfs MET een zekere voorin genomenheid kennis van wil nemen. U zou misschien ook al een heel eind ver der komen als u de in de loop van vorig jaar in „De Nieuwe Eeuw" ver schenen artikelen eens zou willen na lezen. U vindt daar voor- en tegenstan der in een als ik wel heb niet bepaald reaktio-nnaar blad bijeen. BREDA. L. KNITEL Men zal zich ongetwijfeld herinneren dat omstreeks Kerstmis door pers en radio op ruime schaal de aandacht is gevestigd op de actie, die de Stichting „Het Nederlandse Blindenwezen" voert onder de mottos „Een nieuw leven be gint" en „Helpt de blinde zichzelf te helpen." Mede dank zij de steun van pers en radio heeft deze actie het Nederlandse volk niet onberoerd gelaten. Dezer dagen werd een wel zeer bij zondere gave ontvangen, bijzonder niet alleen vanwege de belangrijkheid in geld, maar ook en vooral om de eigen aard ervan. Eén der vooraanstaande figuren uit het Nederlandse bedrijfsleven vierde een belangrijk jubileum en verzocht vrienden en relaties, die hem zouden willen huldigen, dit niet te doen op de gebruikelijke manier, maar het daarvoor anders bestemde bedrag te storten op zodanige wijze, dat hij het zou kunnen besteden voor de Centrum-actie, Dit denkbeeld sloeg in. Zijn maatschappij voegde aan de ingekomen bedragen nog een zekere som toe en zo ontving de Stichting een belangrijk geschenk van ver in de vier cijfers! De Stichting is door de ontvangst van dit bedrag, maar niet minder door deze fijngevoelde geste, wel heel aangenaam getroffen! Het was haar een behoefte dit treffende hopelijk tot navolging prik kelende staal van gemeenschapszin wereldkundig te maken. Gaarne vestigen we nog eens de aan dacht op het postgironummer van de Stichting „Het Nederlandse Blindenwe zen": 3910. AMSTERDAM. HET BESTUUR. De heer J. van. Gooi ziet de oplossing voor diverse vrij gezellen-problemen in het oprichten van „coöperatieve flat pensions"; wij niet. De heer van Gooi eigenlijk ook weer niet. want „de moei lijkheden blijven, vooral die van de fi nanciering"; en karakteristiek voor een oplossing zou zijn, dat zij althans de financiële moeilijkheden uiit de weg ruimde, in plaats van er nog meer in het leven te roepen. Derhalve is dit geen oplossing, doch op zijn best een verschuiving der moeilijk heden van het individuele- naar het col lectieve vlak. ,Het sociaal vlak, zo U wilt, ma-ar dat is toch niet precies hetzelfde. Is de doorsnee-vrij gezel a-sociaal? Neen, en het is op zijn minst un-fair, hem of haar zo te noemen. Heeft de vrijgezel zozeer in het bij zonder behoefte aan het medelijden der natie en derzelver meest-prominente- althans luidruchtigste vertegenwoordi gers? Wij geloven het niet. Deze kwestie staat niet op zichzelf, doch hangt o.m, samen met het grote probleem der Ver geten Groepen, die gedurende de lopende parlementaire periode als paddestoelen uit de grond zijn geschoten. En mag o.i. dan ook niet afzonderlijk worden opge k>st.... Trouwens, als de exorbitant- progressieve vrijgezellenbelasting in feite op een geprolongeerde nationaal-socia- listische verordening berust; als hier dus een volkomen legale groep Nederlandse staatsburgers tien jaar lang onrecht vaardig is behandeld door een regering, die zich beurtelings christelijk en huma nistisch pleegt te noemenis dat dan wel een oorzaak voor een nieuwe serie min of meer serieuze, elkaar beconcur rerende belangengemeenschappen, óf voor onze volksvertegenwoordigers in de Staten-Gen eraal Wat betreft het Boek Prediker: Wij weigeren pertinent, énig onderdeel van de H. Schrift te beschouwen als een soort handleiding voor moderne bedrijfseco nomie. Met evenveel recht zou men b.v. het Boek Job kunnen verslijten voor een rechtvaardiging van Marx' 1-eer van het historisch materialisme. BREDA, L. PISON. In verband met een te sluiten handels overeenkomst tussen ons land en Japan, zal dit 1-amd een bedrag van 10 miljoen dollar of 38 miljoen gulden ter beschik king stellen voor de ex-geomterneerde Nederlanders in Indonesië. Dat de ^scha devergoeding" voor deze groep gekop peld moest worden aan een commerciële transactie is zoa-ls reeds verschillende malen door de pers is gereleveerd beschamend voor de overwinnaars die in San Francisco hun wil aan Japan hadden kunnen opleggen. Over de verdeling van het bedrag echter heeft onze regering wel zegging schap. Nu komt het ons vreemd voor dat in de pers steeds wordt gesugge reerd dat deze verdeling door een een voudige deelsom tot stand zou moeten komen, zodait per geïnterneerde een gelijk bedrag zou worden uitgekeerd. Want ook al is deze vergoeding be doeld als „smartegeld" en niet als „com pensatie voor geleden verliezen" toch moet zich ook bij de niet-insider onmid dellijk de gedachte opdringen, dat niet elke geïnterneerde evenveel smart ge leden heeft of nog lijdt. Men zou 'het aandeel dat de ex-gedn- terneerde gezinnen voor een in de Ja panse bezettingstijd overleden huisva der (of kostwinner) uit Nippons fooi zullen ontvangen kunnen stellen op een veelvoud van wat voor elke andere ge ïnterneerd e ter beschikking komt. Hoewel zo'n verdeling nooit ieders rechtsgevoel zal bevredigen, lijkt het toch wel zeer duidelijk, dat elke verdeling die in de richting ga-at van deze sug gestie rechtvaardiger is dan een verde ling in gelijke delen per ex-gei nter- TILBURG P. M. DE BRUIJN, econ. drs. neerde. Naar aanleiding van de „open brief aan het Brabants Orkest" van „Gymna siast" moet mij nog het volgende van het hart: In de eerste plaats, dat ik, en met mij vele anderen van onze school, het gloei end eens ben, met wat hij schrijft. Het concert maakte op ons een werkelijk min of meer onaangename indruk. Het is niet leuk, je eigen Brabants(!) Orkest zo te zien. Waarom zijn wij, scholieren, min der, want dat volgt toch uit de houding van het orkest, dan het avondpubliek? Wij zijn toch het publiek van de toe komst en mogen dus zeker in ere ge houden worden! Tijdens het eerste werk heb ook ik me zitten verbazen over al die kleurtjes daar op het toneel, over het feit, dat het er niet stil was en over de talrijke lege plaatsen in de zaal. Tijdens het tweede hebben mijn buurvrouw cn ik elkaar verscheidene malen twijfelach tig aangekeken en tijdens het pianocon cert heb ik mijn hoofd gebogen en niet naar het orkest, noch naar pianist ge keken, maar ik moet eerlijk zeggen: dat was de moeite waard, zelfs als ik wel had gekeken geloof ik. Dit pianoconcert wil ik hierbij dan ook buiten beschou wing laten. In de tweede plaats: wat de keuze van het uitgevoerde betreft. Als men een kind begrip voor lezen bij wil brengen, legt men het ook geen politieke verhan deling voor of een citaat uit een Tede van Eisenhower, al is die in een nog zo eenvoudige taal opgesteld. Zoiets interes seert een kind niet. Waarom geeft men ons, men wil ons toch opvoeden, dan niet een programma in de hand, waarop roemvolle namen gedrukt staan, namen die de scholier bekend zijn en daardoor zijn belangstelling wekken. Een scholier houdt zeker niet van „fragmenten", noch van „werkjes voor klein orkest BREDA. EEN GYMNASIASTE Bergen op Zoom houdt zich niet vroom ten aanzien van het ijsvermaak in deze gemeente. Op de Tankval, het Park of het Rave lijn is het alleen maar levensgevaarlijk door de vele scheuren en de te grote drukte wegens te kleine oppervlakte, waardoor iedereen door elkaar krioelt. Behoorlijk rijden is hier niet mogelijk. Het nieuwe zwembad bij de Zanderijen is één grote ideale ijsvlakte, echter be dekt met een enorm smetteloos sneeuw tapijt. Ware het niet, dat enkele jonge padvinders manmoedig een pad sneeuw vrij hebben gemaakt, waardoor enkele honderden mensen jongstleden althans nog betrekkelijk konden genieten, deze ideale ijsbaan zou voor Bergen op Zoom geheel onbenut zijn gebleven. Bergen op Zoom zou hier in de toe komst Nationale of Provinciale kam pioenschappen kunnen organiseren er honderden vreemdelingen kunnen tre4< ken. De ruimte is hier welhaast onbe perkt voor hardrijdersbanen, wedstrijd banen, kinderbanen en banen voor schoonrijders, consumptietenten, muzieR enz. enz. De lezers, die hiermede in stemmen en tevens willen komen tot één grote Bergen op Zoomse ijsclub. worden verzocht adhesie te betuigen aan N. Broker, Nic. Beetsstraat 32, telefoon 1068, Bergen op Zoom. Bergenaren en in woners van omliggende plaatsen, grijpt deze unieke kans. Ik liet mij dezer dagen wijs maken diait een kleine industrie-onderneming al een oogje gericht had op onze oude school welke over een paar maanden als school is uitgediend. Volgens de zegsm-an werd er reeds een bod gedaan, maar het zou te weinig geweest zijn. Het schijnt dat er ook al particulieren zijn die er enig belang in stellen, wel licht hebben ze er ook een doel mee. Ik ben geen verkoper van de oude school, maar ik zou toch zo zeggen; als er zich een gelegenheid zou voordoen en als het waar is dat een industrie er enig heil in ziet om zich daar te gaan vestigen, sla dan toch direct toe, al zou de aangeboden prijs misschien nog een beetje aan de lage kant zijn. Als men een industrie kan aantrekken dan moe ten wij heus niet wachten. Zoiets is voor een gemeente zeker goed. Men zie eens naar een gemeente als Btten, deze heeft ook het kleine niet versmaad en ilk geloof dat Btten er wel bij vaart. Het zal wel niet lang meer duren en ook de kleuterschool komt vrij. De perspectieven zijn er, nu is het de kunst om toe te happen. Voor onze gemeente is de oude school niet meer van grote waarde, maar anderen kunnen ze mis schien nog waardevol maken. Onze gemeente gaat zienderogen ach teruit, misschien wel zo snel dat bin nen enkele jaren de gemeente „te" klein is om nog een eigen zelfstandige ge meente te zijn. Laten wij proberen om dit te voorkomen. PHILIPPINE, J. M. Na de luidruchtige tijd van Carnaval volgt de tijd der bezinning, en denkt men onwillekeurig terug aan de Car navalsdagen en de wijze waarop deze zijn gevierd. Wij moeten erkennen, dat deze viering steeds beter wordt.. De op tocht was 100 pet. beter dan ooit te voren, doch dit is te danken aan het werken van de diverse carnavalsver enigingen. Ook op straat waren veel gekostumeerden die, ondanks het ont breken van een muziekje toch de stem ming in de stad ten zeerste verhoogden. De kindercarnaval zat veel beter in el kaar, maar het hoogtepunt voor de kin deren ontbrak, men had erop gerekend met de Prins een rondedans te maken op de markt of door hem toegesproken te worden vanaf het bordes van het stadhuis. Ondergetekende is nimmer lid ge weest van de B.C.V, en dus vrij van alle vooroordelen en vindt het niet de juiste plaats om in de pers de vele tekortko mingen in de organisatie van de stich ting aan de kaak te stellen omdat dit beter in een vergadering kan worden j besproken. Niettegenstaande men mag verwachten dat het rijk van Prins Car naval democratisch wordt geregeerd blijkt dit een totalitaire staat te zijn. Met mij zijn er meerderen welke nu een Carnavalsclub willen oprichten ten einde het volgende jaar nog een grotere optocht te krijgen en wil men goed voor die dag komen dan moet men thans reeds beginnen met geld uitleggen e.d. Doch het risico is groot dat men alles tevergeefs doet vanwege het gebrek aan eensgezindheid in de B.C.V. Is het nu niet beter om thans deze stichting om te zetten in een vereniging, waarvan b.v. het bestuur bestaat uit afgevaardigden van de carnavalsclubs aangevuld met le den van de BCV. Men maike de dona teurs leden en men heeft een vereni ging welke volgens mij uit kon groeien tot een grote en harmonische organisatie. BREDA, EEN WERKELIJK TROUWE KWIBUS Er wordt, gelukkig, zeer veel gedaan ten behoeve van de hongerende vogels. AUe lof daarvoor, Nederland laat zich weep van een van zijn beste kanten zien. Breda doet volop mee en ook dèt is niet voldoende te prijzen. Maar nu enige vragen: Wat wordt er voor de kettinghonden gedaan, de die ren t die ook in deze ijselijke koude, dag en nacht aan de ketting gekluisterd lig gen, vaak in hokken, die deze naam niet eens verdienen? Hoevele van hen zullen zich moeten laten doodvriezen omdat hun wrede eigenaars, vaak uit onbe dachtzaamheid, hen niet beter verzor gen? Waarom heeft Breda nog geen verordening op de kettinghond, zoals in Zeeland door het provinciaal bestuur is voorgeschreven en zoals in méér dan honderd andere gemeenten is vastge steld? Moet Breda hierin weer achter' blijven? Hebben wij hier geen gewetens plicht te vervullen tegenover de honden, die toch ook schepselen Gods zijn? Er zullen in Breda niet heel veel ketting honden zijn; er zijn er in alle geval nog veel te veel; maar al ging het ten slotte om slechts één hond, ook hier voor moet gezorgd worden. BREDA, A. J. Veel heb ik al gelezen over ketting honden en het waren altijd klachten. Maar wat ik gisteren gezien heb, is toch ook niet in 't voordeel van die zoge naamde dierenvrienden. Het was in dit geval geen kettinghond, die binnen een kwartier twee wilde ko nijntjes dood beet. Is dan een vaste hond niet te prefereren boven een z.g huishond? Of zijn die wilde dieren geen dieren. En zijn die tegenstanders van kettinghonden nooit, als ze door een of andere straat reden, in hun been gebeten door een niet-kettinghond? En om maar niet te praten van de niet- kettinghonden die van vuilnisbakken moeten leven. En zo zijn er nog vele ge vallen en nadelen. Nee als u het mij vraagt: Nooit los lopende honden meer. En een strenger toezicht in deze zou niet overbodig zijn STEENBERGEN, A. P. J. v. K Er is een groot verschil tussen het houden van kettinghonden en hei houden van honden, die van de straat worden geweerd. Van die halve zwervers houden we ook niet. Maai geen kettinghonden. Asjeblief niet. (Red.) De schrijver van het stuikje onder bovenstaand opschrift kan het misschien goed bedoeld hebben met zijp opmerking over de toestand van de weg Ooster- hout-Rijen, maar beseft hij zelf wel wait hij schrijft? Volgens mij kan de heer Proosten zich moeilijk aanpassen aan bepaalde situ aties, want er zijn heus wel wegen die veel slechter berijd/baar zijn dan genoem de weg. Ikzelf berijd allerlei wegen. En in al deze gevallen weet men niet welke wegen nu op de juiste manier behan deld zijn, daar men overal goed en slecht berijdbare gedeelten aantreft. Dus laat hij niemand een verwijt maken, want iedere gemeente of overheidsin stelling doet wat zij kan, waarvoor eer der een hulde op zijn plaats is. Het ware beter dat hij een opmerking had ge maakt tegen automobilisten. Dus geen geschimp op de overheidsinstanties maar een waarschuwing voor chauffeurs. „Automobilisten denk om uw even mens op de weg en rijdt niet roekeloos op gladde weggedeelten". GIL ZE-RIJEN, FRACGJO We kunnen het met inzender toch niet helemaal eens zijn. Er zijn ge meentebesturen, die tekortschieten by het schoonmaken van de wegen en er zijn automobilisten die tekort schieten op het punt van voorzich tigheid. Voor de goeden een pluim, voor de slechten een standje! (Red.) Al sinds 'n week bekijk ik te Bavel met grote interesse het gewoel en ge spartel door de sneeuw in het kleine •dorpje Bavel (Gem. Nieuiw-Ginneken). Het is voor de dagelijkse weggebrui ker van dit dorp (b.v. bakkers, slagers, fabrieksarbeiders, melkventers enz. enz.) een ware lijdensweg om de hoofdstraten van dit dorp dagelijks te gebruiken. Er is nog niets gedaan om die voor naamste straten van dit dorp sneeuwvrij te maken. Zou het niet mogelijk zijn om van de mensen die hun normale werk nu niet kunnen doen een paar dagen gebruik te maken, om dan tenminste de enkele hoofdstraten die Bavel telt, sneeuwvrij te maken? In andere gemeenten is dit wel mogelijk, zoals ik geconstateerd heb. INWONER VAN BAVEL. (Advertentie) Talm niet langer, grijp dadelijk in I Om kinderhoest te bestrijden is er Met stijgende verbazing hebben we zaterdagavond 11 februari in de televi sieuitzending van de K.R.O. gekeken en geluisterd naar de heer „Goedzicht", die in een dialoogje met een medewerkster de Nederlandse kijkers gedurende 10 mi- nen op een stukje onbetaalde - en on betaalbare - reclame heeft getracteerd. De heer Goedzicht beijverde zich be paalde brilmonturen op neuzen van twee medewerksters te drukken. Aan elk me disch aspect, dat deze uitzending even tueel begrijpelijk had gemaakt, ging hij achteloos voorbij. Ziedaar verkapte collectieve reclame voor een bepaald product, waarvan het resultaat alleen maar kon zijn omzetver- groting. De Publicityclub meent daar tegen zijn bezwaren te moeten laten ho ren. Wie zoals tot nu toe duidelijk is gebleken reclame in de tlevisieuit- zendingen schuwt, houde zich ook verre van uitzendingen met een gecamoufleerd reclamekarakter. Wie reclame wil ma ken, moet dit met open vizier doen. ROTTERDAM PUBLICITYCLUB Deze winter met al zijn narigheden, zoals sneeuw, ijzel en opdooi, 'komt voor alle mensen zeer hard aan. Maar de meeste last van de winter dragen toch wel de mensen die steeds op straat hun arbeid moeten verrichten. Ik denk dan aan slagers, bakkers, melkslijters en niet te vergeten de krantenbezorger. Voor deze laatsten wil ik nu een lans breken. De krantenbezorger dwingt bewondering af door onder zeer moeilijke omstandigheden ons van het dagelijkse nieuws te voor zien. Geef daarom aan deze mensen Uw volle medwerking. Vooral, als afgere kend moet worden, betaal dan met ge past geld, zodat ze niet onnodig moeten wachten in de kou. Dat er nog mensen zijn die kunnen mopperen als hun krant wat later is dan anders kan ik niet be grijpen. Ik zou hen willen aanraden, één dag krantenbezorger te worden, zodat ze de moeilijkheden zelf konden onder vinden. DONGEN, OPMERKER Al ben ik maar een doodgewone huis vrouw, toch wil ik u het een en ander schrijven. Er is deze week wel zand en zout ge strooid in de binnenstad. Maar nu vraag ik mij af, of de Karnemelkstraat en Wa terstraat niet tot de binnenstad beho ren. Want daar zijn ze namelijk niet geweest. U moet maar eens een kijkje komen nemen. Wij hebben er al veel zien vallen. Ik sta er elke dag van te kiiken. Vooral 's morgens van 8 tot 9 en van 12 tot 2 uur is het druk. En dan 's avonds nog. Ik vraag mij af, of er eerst een ongeluk moet gebeuren. Ik houd mijn hart vast als de kinderen naar school moeten. BREDA, INWOONSTER UIT DE KARNEMELKSTRAAT Reserveofficier roert in papier voor Uw pen, in „gesloten boek" wel een zeer belangrijk punt aan: bureaucratie en ho ge belastingen oefenen wel een alles ver lammende invloed uit op het bedrijfs leven in ons land. Wordt het nog erger mede door vergroting der uitgaven voor landverdediging, dan zal de ambitie in deze verdediging wel eens tot beneden nulpunt kunnen dalen. Gelieve Uw oor maar eens te luisteren te leggen bij „the man in the street". SEPPE. EEN DER VELEN.

de Stem | 1956 | | pagina 5