pagblad Qc Stent rsena DE TUSSENPERSOON Vitamine Méér dan ooit..: e AT EEN ONDERLIJKE ERELD Meningen en Commentaren RADIO-PROGRAMMAS 2 TWEEDE BLAD ZATERDAG 25 FEBRUARI 1956 Deze week in het buitenland FRONDE TEGEN ADENAUER Griekenland nu twijfelachtige bondgenoot van het westen Overal... bovenal... Arsenal King Filter RECHTSSCHENNIS ILLUSIES DOODSTRAF Det eis van de doodstraf tegen Jungschlaeger moest wel wor den verwacht, maar het geeft toch een schok. De sinistere comedie heeft weer een hoogtepunt bereikt. Liturgische Kalender (Naar een roman van E. F. BENSON) TELEVISIEPROGRAMMA'S 1 (Advertentie) N het west-Duitse land noord- Rijnland-Westfalen is deze week door het parlement het vertrouwen opgezegd in de regering, die on r leiding stond van de christen- demoeraat Arnold, als gevolg van een overstag ^aan der libera en naar de oppositie. Hierbij speelde het beleid van Premier Arnold hoe genaamd geen rol. Het was veeleer de bedoeling van een groep jonge liberalen in de regering van noord- Rjjland-Westfalen kanselier Aden auer te treffen, aan wiens leider schap in de Bondsrepubliek zij een einde willen zien komen. De liberalen hebben samen met de socialistische oppositie de coali- t.ie-regering-Arnold, waarin zij zelf vertegenwoordigd waren, laten val len om een bewind mogelijk te ma ken, waaruit de christen-democra tische partij van Adenauer kan worden geweerd. Een combinatie van socialisten en liberalen gaat de nieuwe regering vormen. Het belangrijkste van deze ge beurtenis is intussen niet, dat het bewind in noord-Rijnland-Westfa- len plotseling van kleur verwisselt ten ongunste van de christelijke invloed in de politiek. Belangrijker nog is, dat hiermee de toeleg is ge slaagd om de meerderheid, waarop Adenauers's Bondsregering in de Bondsraad, de west-Duitse Eerste Kamer, steunt, te verzwakken. De afgevaardigden in de Bondsraad vertegenwoordigen n.l. de verschil lende Duitse landen en daarom ver schiet de vertegenwoordiging van noord-Rijnland-Westfalen in de Bondsraad tegelijk met haar lands regering van politieke kleur. De Bondsregering van Adenauer kon tot heden in de Bondsraad op 26 van de 38 stemmen rekenen. Zwaait de afvaardiging van noord- Rijnland-Westfalen om, dan slinkt de aanhang van Adenauer in de Bondsraad tot 21. Dit is nog wel een meerderheid, maar geen twee derde meerderheid, zoals voor Grondwetswijziging, kieswetswijzi- ging en straks voor de militaire wetgeving vereist is. Intussen heeft deze historie tot een splitsing in de liberale partij geleid. De liberale ministers in het kabinet-Adenauer gaan met een aantal afgevaardigden een nieuwe partij oprichten. Zo komt er een duidelijke scheiding tussen de ech te liberalen en de nationalistische jongeren, die eigenlijk niet libe raal waren. T~)E indirecte gevolgen van de ka binetswisseling in noord-Rijn land-Westfalen zijn dus al ernstig genoeg, omdat er nu al moeilijk heden uit kunnen voortspruiten bij belangrijke beslissingen voor de Bondsrepubliek, maar zij kunnen nog ernstiger worden, wanneer in andere Duitse landen door de libe ralen het voorbeeld van noord- Rijnland-Westfalen gevolgd zou worden. Dan is het zelfs mogelijk, dat de regering-Adenauer in de Bondsraad ook geen gewone meer derheid behouden zal. Voor Ade nauer, die dan nog wel over een meerderheid in de Bondsdag' be schikt, wordt het regeren dan toch wel bijzonder moeilijk. Men vraagt zich af, hoe hij deze toestand wil klaren. Adenauer heeft reeds te kennen gegeven, dat een tegengestelde hou ding van de liberalen in de Bonds dag en in de Bondsraad een on duldbare situatie schept. De vraag is nu maar, of hij de onderling ver deelde liberalen nog tot verder steunen van zijn coalitie kan be wegen, terwijl in 1957 verkiezingen wenken. De liberale fronde tegen Ade nauer zou ook bedenkelijk kunnen worden voor de buitenlandse po litiek der Bondsrepubliek, omdat er bij de socialisten in de eerste plaats, maar ook bij de liberalen neiging bestaat om direct met Sov jet-Rusland tot een vergelijk te ko men over de Duitse hereniging, wat praktisch zonder neutralisering van Duitsland niet mogelijk is. j 'EKENT zich hiermee een scha duw af op de positie van het westen in Europa nog een andere schaduw dreigde dezer dagen te vallen op de zuid-oost-hoek van het Europese bolwerk in Griekenland. Daar zijn zondag verkiezingen ge houden, die maar net op het nip pel tje een meerderheid bezorgden aan de partij groeperingen van pre mier Karamanlis, welke in de plaats is getreden van de Griekse concen tratie van generaal Papagos, die vorig jaar oktober overleed. Karamanlis vond tegenover zich een partijcombinatie, die liep van liberalen tot communisten, welke het nu mogelijk heeft gemaakt, dat de communisten weer in het Griek se parlement gaan zetelen. Maar de linkse „Democratische Unie" heeft ondanks een stemmenmeerderheid nog juist geen zetelmeerderheid verkregen, wat Karamanlis overi gens alleen maar dankt aan een buitengewoon ingewikkeld kiesstel sel, dat evenals dat in Frankrijk een combinatie van een districten stelsel en van evenredige vertegen woordiging is. Met dat al zal het voor een nieu we regering-Karamanlis wel gebo den zijn heel voorzichtig te gaan laveren. Er is veel ontevredenheid in Griekenland op sociaal-econo misch gebied en bovendien is men er zeer ontsticht door de hou ding van Engeland en Turkije in de kwestie-Cyprus. Dit maakte Griekenland al meer en meer een twijfelachtige bondgenoot van het westen. Het hangt er nog maar zo'n beetje bij en de oppositie wil liefst aansturen op een neutraliteitspoli tiek, waarvan zij de voordelen in Egypte voor ogen ziet. De zwakke plekken, die zich in Europa vertonen, zijn natuurlijk koren op de molen van Sovjet-Rus land, waar de communistische partij vol zelfver trouwen weer eens de overwinning op het kapitalisme te gemoet heeft gezien. Men heeft te Moskou eveneens gepraat over co ëxistentie, men heeft Stalin zelfs ongeveer in de hoek der vergetel heid gedrukt, maar ondanks nieuwe tactiek zijn de aloude doeleinden niet verloochend. Het westen zal zich dit moeten blijven realiseren. ziet u de pakjes Arsenal te voorschijn komen. Want waar gerookt wordt, is Arsenal present. Koninklijk van aroma! A SUPER QUALITY Rookt u liever een filter tip? Neem dan de nieuwe van dezelfde beproefde kwaliteit! Kruidig, zacht, voortreffelijk! Met of zonder filter dezelfde prijs OD CC w QNZE regering noemt de eenzij dige opzegging van de Neder lands-Indonesische Unie ,,'n hoogst ernstige zaak, die zonder precedent is in het internationaal verkeer in vredestijd en die een slecht voor beeld levert aan de wereld". Hier kan inderdaad terecht wor den gesproken van een „rechts- schennis", zoals de woordvoerder van het Haagse departement van Buitenlandse Zaken de handelwijze van de Indonesische regering be stempelde. Een te goeder trouw en vrijwillig gesloten overeenkomst tussen twee partijen wordt door één van hen behandeld als een vodje papier. Maar het is vermetel geweest van de Indonesische regering anders te verwachten. In het nabije verleden bewees de regering van Djakarta, dat zij een niet minder belangrijke overeenkomst even gemakkelijk met voeten trad. We doelen op de bepaling van het Unie-Statuut, dat Indonesië een federale staat zou worden. Deson danks werd er een centralistische eenheidsstaat van gemaakt. Van de in het statuut gewaarborgde vrij heden van de onderscheiden vol ken in de Indonesische archipel kwam niets terecht. Verzet van die volken werd er woest in bloed ge smoord. Het Indonesische belang, dat door samenwerking met Nederland op voortreffelijke wijze had kunnen worden behartigd, wordt door een aantal geestdrijvers opgeofferd ter- wille van een waandenkbeeld, dat met waar nationalisme niets ge meen heeft. J\/JET het verbreken van de ruim drie eeuwen oude banden tus sen Nederland en Indonesië, plukt Nederland de wrange vruchten van een mentaliteit, welke in ons eigen land voornamelijk bij een groot deel van de huidige Indonesische lei ders werd 'gekweekt in Leiden en Delft. Op een ogenblik, dat Indonesië noch de mensen, noch de middelen had om het eigen lot in eigen han den te nemen, greep het toch naar die bevoegdheid en onder invloed van een z.g. anti-koloniale geest onder zijn bevolking, zetten met name de Verenigde Staten van Amerika de Nederlandse regering onder hoogdruk, waardoor deze laatste in de onmogelijkheid ver keerde om met kracht van wapenen in Indonesië orde op zaken 'te stel len en te voorkomen, dat het werd overgeleverd aan de chaos, waarin het thans dreigt te verzinken. Of moet men bekwaamheid en be voegdheid toekennen aan een rege ring, die de aandacht van de inter ne moeilijkheden moet afleiden, door een aantal schijnprocessen te voeren tegen Nederlanders, die aan de hun toegedachte misdrijven part noch deel hebben, zoals uit de een stemmige verklaringen van eerlijke getuigen zonneklaar is gebleken? Zoals de elkaar opvolgende Ne derlandse regeringen ten opzichte van Indonesië de ene utopie na de andere najoegen en telkens moesten prijs geven, zo liet ook het huidige kabinet zich weer verleiden om toch nog te Genève te gaan onder handelen met een in feite demissi onaire Indonesische regering, welke bovendien sinds de verkiezingen geen meerderheid in het parlement meer achter zich had. „Ook al zou het de Nederlandse delegatie daar gelukt zijn tenslotte toch een of andere geschillenrege ling aanvaard te krijgen", zo schrijft het links-socialistische dag blad „Het Parool", „dan nog zou daar in de praktijk vrij zeker niets van terecht zijn gekomen". Inderdaad. Het is de zoveelste illusie geweest om desondanks en :n die omstandigheden toch onder handelingen te openen. ZONDAG 26 FEBRUARI. Paars. Tweede zondag van de vasten. Credo. Prefatie van de vasten. MAANDAG 27. Paars. Mis van maandag in de tweede week van de vasten. DINSDAG 28. Wit. H. Gabriël van de diepbedroefde Maagd. 2e gebed van dinsdag in de tweede week van de vasten. Of: Paars. Mis van dins dag in de tweede week van de vasten. 2e gebed H. Gabriël van de diepbedroefde Maagd. WOENSDAG 29. Paars. Mis van woensdag in de tweede week van de vasten. 50 ..Ik wenste één ding te weten," zei hij. „Waarom deed Craddock het?" „Goede God, mijn jongen," zei me vrouw Wroughton, „alsof dat niet duidelijk was. Wel, de man wilde zelf met Joyce trouwen en hij heeft haar gevraagd ook, hij heeft haar twee keer gevraagd, de oude vetzak! Hij vermoedde, en ik geloof dat hij het niet zo heel ver mis had, dat hem iemand in de weg tond. Ten minste," voegde ze er aan toe in een plotselinge aanval van voorzich tigheid, „heeft hij dat misschien wel gedacht. Wat mij betreft, hoe minder ik weet van wat Craddock denkt, des te beter zal ik 's nachts slapen." „En wilde daarom meneer Wrough ton niet hebben dat ik hem de vorige herfst opzocht?" vroeg hij. „Maar natuurlijk. Hfi zou graag hebben dat Joyce met zeker iemand trouwde. Maar op dit ogenblik zal zij hem alles al wel verteld hebben en de smaak in zijn eten bedorven heb ben hoop ik. Mair als hij je niet vraagt aanstaande zondag op bezoek te komen, als ik er ook heen ga, dan wil ik een uiltje worden als ik je niet meeneem in mijn valies en dat mid den in de salon open doe als een goo cheltoer. Waarachtig, ik zal het doen. Maar wees maar niet bang, hij zal ]e wel vragen. Ik heb hem vanmor- £en per brief een standje gemaakt omdat hij zo maar geloofde wat zo'n rioolrat hem vertelde. Ja, een stand je en als hij er niet tevreden mee is kan hij er nog een hebben." Over de zee van witgloeiende woe- Lhai'lcs vervulde, straalde plotseling een regenboog „Mevrouw Wroughton," zei hij een beetje blozend, „u zei me dat het uw plicht was er achter te komen of die leugens waar waren of niet, en om redenen die ik kon vermoeden Meent u meent u werkelijk dat ik ze kon vermoeden?" „Zeker mijn jongen, tenminste als je geen grote uil bent. Maar het zijn mijn zaken niet om daarover te pra ten en ik ben niet van plan het te doen. Maar hoe nu met die Craddock? Hij moet zo gauw mogelijk zijn eigen leugens te slikken krijgen en hij moet Philip vertellen dat het leugens wa ren. Maar hoe kunnen we daar voor zorgen?" Charles keek haar een minuut, in gedachten verdiept aan. „Dat kan ik," zei hij. „Door hem op zijn gezicht te tim meren?" vroeg mevrouw Wroughton. „Nee, door een heel eenvoudige be dreiging. U hebt me eens verteld dat de cheque die meneer Ward gaf voor de Reynolds van meneer Wroughton een cheque van vijfduizend pond was. Dat is toch zo?" „Zeker! „Meneer Ward gaf er tienduizend pond voor." zei Charles. „Grote God, mijn jongen, meen je dat?" vroeg ze. „Meneer Ward vertelde me van morgen dat hij er Craddock tiendui zend pond voor gaf," zei Charles. „Maar het is toch zeker dat hij Philip een cheque van meneer Ward voor vijfduizend pond gaf," zei ze, „want ik heb het zelf gezien en dacht nog, „wat een hoop geld voor een portret van een jong meisje". Nu, hij heeft zich een heleboel moeilijkhe den op de hals gehaald en ik kan niet zeggen dat het me spijt. Maar zelfs dat is niet zo erg als zijn be handeling van jou: die vuile geme ne leugens die, naar hij meende, nooit bekend zouden worden. En dus wil je nu naar hem toe gaan. niet, en hem zeggen wat je weet en hem dreigen dat we hem zullen laten vervolgen als een gewone oplichter? Is '1 met?" ,,Wel zo iets," zei Charles op staand. „Ik denk dat ik eerst Frank Armstrong op zal pikken." „Doe dat en n~cm hem met je rofC' „V, ziet er niet er« gemakke lijk uit! zei mevrouw Wroughton Het requisitoir, dat aan de eis voor afging, is van een ontstellende ar gumentering. Herhaaldelijk op leu gens en draaierijen betrapte getui gen moeten het koord vlechten waarmede deze onschuldige, op wie de Indonesische regeerders hun eigen falen afreageren, gehangen wordt. De rechter, die hem wegens meineed wilde vervolgen, werd weggewerkt. De Indonesische ver dedigster moest wegens gevaar voor eigen veiligheid en leven, van haar taak afzien. Een Nederlandse advo caat ontsnapte ternauwernood aan de dood. Zijn vrouw, een niet-ju- riste, strijdt nu nog de wanhopige strijd verder. Als we maar hadden toegestemd in de Indonesische eisen te Genève, dan zou vermoe delijk het licht gedaagd hebben in deze rechtsverduistering. Nu ech ter heeft zelfs dit gematigde kabi- net-Harahap de belangstelling voor de Nederlandse gevangenen verlo ren Zal rechter Maengkong het aandurven tot het droevige einde van een gerechtelijke moord te gaan? De wereldopinie heeft he laas nog niet veel belangstelling getoond voor dit drama. Als men in Londen en Washington nu maar eens de stem wilde verheffen, dan zou men in Djakarta wel voor een macaber einde terugschrikken. Hoe kleiner persoonlijkheid, hoe meer verbeelding; hoe gro ter waardigheid, hoe minder eigenwaan. DONDERDAG 1 MAART. Wit. H. Switbertus. 2e gebed van donderdag in de tweede week van de vasten. Of: Paars. Mis van donderdag in de tweede week van de vasten. 2e ge bed H. Switbertus. VRIJDAG 2. Paars. Mis van vrij dag in de tweede week van de vas ten. 2e gebed voor de Paus. Of: Wit Votiefmis 'ter ere van het H. Hart. 2e gebed van vrijdag in de tweede week van de vasten. 3e voor de Paus. Gloria. Credo. Prefatie van het H. Hart. ZATERDAG 3. Paars. Mis van za terdag in de tweede week van de vasten. IJsbrehen J Russische geleerden en scheepsontwerpers zijn, vol- gens de „Pravda." van plan t eert atoom-ijsbreker te bou- t wen voor gebruik in de wate- ren aan de Noordpool. Op een I Russische scheepswerf zou- I den op 't ogenblik voorberei- dingsmaatregelen worden ge- troffen. Oog De Britten experimenteren met een „elektronisch oog", dat voor vissersschepen in de zee wordt neergelaten voor het geven van in lichtingen over visscholen. De vang sten zijn tot nog toe zeer goed ge weest. Men verwacht, dat het „oog" tegen het eind van het jaar in mas sa zal worden geproduceerd. Voorbeeld Na Mendès-France in Frankrijk hebben nu de Russen een greep naar de melkkan gedaan. Melk is een waardevol voedingsprodukt, heeft radio Moskou gezegd en dus gaan de Russen alle eer aan de koe geven. Goed voorgaan doet nu een maal nog steeds goed volgen. Ruilt je Een ontstemde functionaris van de Russische ambassade heeft er zich bij de Egyptische bladen over beklaagd, dat zij een foto van een knappe Deense filmacteur bij ver gissing hebben afgedrukt als de foto van de nieuwe Sovjet-ambas sadeur in Cairo. Dat nam hij niet. Hij was veel tevredener over zijn eigen gezicht. De Scandinavische luchtvaart maatschappij SAS heeft toegege ven, dat bij haar de schuld ligt. De ambassadeur was n.l. met het zelfde toestel aangekomen als de acteur en van beiden had de maat schappij een foto verspreid elk echter onder de verkeerde naam. School Op Tulse Hill nadert de hoogste school van Londen zijn voltooiing. Het gebouw heeft negen verdiepin gen. Het zal liften bevatten, die in staat zijn om hele klassen van der tig jongens te transporteren. Er is plaats voor 2000 leerlingen en de bouw heeft ruim zes miljoen gulden gekost. Servies Een zilverfabriek in Milaan heeft een zwaar zilver eetser vies voor 200 gasten, dat in to taal een ton weegt, voor ko ning Ibn Saoed van Saoedie Arabie verscheept. Wolven Dezer dagen hebben wolven een station aangevallen op 50 km af stand van Istanbul en ze vormen een gevaar voor een passagierstrein die in de nabijheid in de sneeuw is vastgelopen. Vijf mensen werden die dag bovendien door wolven gedood. Dood Voor de rechtbank te Napels is Nicola Franco dood, hoe hard hij ook schreeuwt. Hij vertrok in 1925 naar Argentinië en liet zijn jonge vrouw achter, die nooit meer iets van hem vernam en de rechtbank verzocht hem voor dood te ver klaren. Dat gebeurde en Concet- tina hertrouwde. Maar nu is Fran co terug en betwist zijn doodver klaring. De rechtbank houdt ech ter voet bij stuk en Franco moet nu maar eens aan de hand van papieren bewijzen, dat hij lèèft. Vorst Een leger van loodgieters is in Engeland aan het werk getogen om te trachten miljoenen gaten te stop pen, die door de vorst in waterlei dingen over het hele land verspreid, zijn gekomen. Londen alleen heeft al 1500 man daarvoor aan het werk. In bijna heel Engeland lopen de buizen van de waterleiding langs de buitenmuren en vele boze Engelsen willen nu weten waarom dit zó is en waarom er niets aan gedaan wordt. Partijliederen In Moskou is een liederenboek van, de communistische partij uitgege ven. Er komen gezangen in voor als: ,,De partij is onze stuurman", „Luister geliefde partij" en „Dank aan de partij". Andere liederen, zoals: „Lenin is altb'd bij u" en „Lenin kwam naar het land" zullen spoedig worden uitgegeven. Dat bevalt me niks: een baas die de hele tijd op je handen kijkt ZONDAG, 26 FEBRUARI 1956 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 8,00 Nws. 8,18 V.h. platteland 8,30 IJs en weder dienende 9,45 Geestelijk leven, caus. 10,00 Componistenportret 10,40 Met en zonder omslag 11,10 Gevar. muz. AVRO: 12,00 Lichte muz. 12.30 Sportspiegel 12,35 Even afrekenen, Heren. 12,45 Gram. 12,55 Eur. kamp. hardrijden te Helsinki 13,00 Nws. 13,05 Meded. of gram. 13,10 V.d. strijd krachten 14,00 Boekbespr. 14,20 Strijk kwartet 15,00 Eur. kamp. hardrijden te Helsinki 15,10 Het leven van Mozart, hoorsp. 16,00 Dansmuz. 16,30 Sportrevue VARA: 17,00 Eur. kamp. hardrijden te Helsinki 17.10 Strijk-ens.- 17,32 Het zonderlinge testament, hoorsp. v.d. jeuigd 17,50 Nws. en sportuitsl. 18,05 Sportjourn. VPRO: 18,30 Korte kerkdienst IKOR 19,00 Kinderdienst 19.30 Contact met Nieuw-Zeeland 19,35 Voorwerk voor de komende kerked.agen AVRO: 20,00 Nws. 20,05 «Lichte muz. 20,45 Voordr. 20,55 Miniaturen 21,10 Hersengym. 21,30 Ca baret 22.00 Jounn. 22,30 Gram. 23,00 Nws. 23,15 Act. of gram. 23,25-24,00 Lichte muz. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 8.25 Hoogmis NCRV: 19,30 Nws. en waterst. 9,45 Gram. 10,00 Geref. kerkdienst 11,30 Gram. 11,45 Or gel en sopr. KRO: 12,15 Gram. 12,20 Apologie 12.40 Ritm.muz. 12,55 Zonnewij zer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,10 Dans muz. 13,40 Wat lezen Nederlanders, caus. 14,00 V.d. jeugd 14,30 Geestelijke muz. met gram. intermezzo 15,00 Pianorecital 15,30 Een Kartuizerklooster in Nederland, caus. 15,40 Kamerork. en sblist 16,15 Sport 16,30 Vespers IKOR: 17,00 Jeugddienst 18.00 De Kerk aan het werk, caus. 18,15 Filmrubrie'k 18,30 Overpeinzingen van een dorpsdominee plm. 18,40 Een nieuw kerklied plm. 18,45 Even napraten op de studeerkamer van Drs. P. J. de Geeter NCRV: 19,00 Boekbespr. 19,10 Samen zang 19.30 Het Evangelie in een draai kolk: De brieven aan de Corinthiërs, caus. KRO: 19,45 Nws. 20,00 De spring plank 20,20 Act. 20,35 De gewone man 20,40 Lichte muz. 21,05 De verloofden, hoorsp. 22,00 Promenade-ork. en sol. 22,45 Avondgebed en lit. kal. 23,00 Nws. 23.15 Brabants ork. en solist 23,55-24,00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 11,45 Oude muz. 12,15 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram 13.00 Nws. 13,15 V.d. sold. 14,00 Opera- muz. 15,30 en 15,35 Gram. 16.00 Voetbal- rep. 16,45 Gram. 17,30 Sportuitsl. 17,35 Gram. 17.45 Sportuitsl. 18,05 Viool en piano 18.30 Godsd. halfuur 19,00 Nws. 19,45 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22,00 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.45 Klassieke muz. 23.00 Nws. 23,05 Gram. 23,30-24,00 Dansmuz. BRUSSEL 484 m. 12,15 Gram. 13,00 Nws. 13.10 Verz.progr. 14.30 Gram. 15,00 Kamerork. en solist 15,40 Gram. 16,45 Idem 17,00 Nws. 17.05 Gram. 19.30 Nws. 20,00 Relais v. Frankrijk 21,30 Gram. 22,15 Parijs bij nacht 22,55 Nws. 23,00 Lichte muz. 23,55 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: Eurovisie: 15,15-16,15 Rep. v.d. Kattefeesten in Yperen 16,15-17,00 Rep. v.d. intern, zwemwedstrijden voor dames Duitsland-Frankrijk 17,30-18.00 Tweede gedeelte v.d. Kattefeesten in Yperen. FRANS-BELG.: 15,00 Testbeeld 15.15 Eurovisie: Het Kattefeest in Yperen 16,15- 16,45 Eurovisie: Zwemwedstrijden v. da mes Duitsland-Frankrijk 18,45 Testbeeld 19.00 Familie-album 19,30 Weekjourn. 20.00 Act. 20,15 Nws. 20.40 Cabaret plm. 22,00 Film. Hierna: Wereldnws. VLAAMS BELG.: 14.30 V.d. jeugd 15,15 Eurovisie: Kattefeest te Yperen 16.15 Panorama 16,45 Sprookjesfilm 17,30-18,00 Eurovisie: Kat tefeest in Yperen 19,31 Nws. 19,50 Quiz 20,25 TV-comedie 20,50 Televisite 21,45 Nws. en sportact. MAANDAG, 27 FEBRUARI 1956 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7.20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Sportber. en gram. 8,30 Ritmisch strijk- ork. 9,00 Gym. v.d. vrouw 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9,40 Gram. VPRO: 10,00 Voor de oude dag, caus. 10,05 Morgen wijding VARA: 10,20 Amus.muz. 11,00 Gram. 11,15 Schoolradio 12.00 Accordeon - ork. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 V.h. platteland 12,38 Accordeonork. 13,00 Nws. 13.15 V.d. middenstand 13.20 Orgel spel 13,45 V.d. vrouw 14,00 Anita en het bestaansminimum, hoorsp. 14,55 Gram. 15,30 Gevar.progr. 16.30 Gram. 17,15 Dansmuz. 17,50 Mil.comm. 18,00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18,25 Klannetens. i8,40 Parl.overz. 18,55 V.d. jeugd 19,05 Jeugd- conc. 19,45 Regeringsuitz.Landb.^ubr.: 1 de uitbreiding van de teelt vam gla diolen. 2 De winterbespuiting in de fruit teelt 20,00 Nws. 20,05 De familie Door snee 20,35 Het hangt aan de muur en het tikt 21,00 Dansmuz. 21,35 Het volle pond 21,50 Radio Filharm.ork. 22,40 Gram. 23,00 Nws. 23,15 Amus.miuz. 23,40- 24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,30 Gram. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Sportuitsl. 8,25 Gram. 9,00 V.d. zieken 9,25 V.d. vrouw 9,35 Mastklimmen 10,05 Gram. 10,30 Mor gendienst 11,00 Gram. 11,20 Gevar.progr. 12,25 Voor boer en tuinder 12.30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 12,53 Gram. en act. 13,00 Nws. 13,15 Weense muz. 13,50 Gram. 14,05 Schoolradio 14,35 Gram. 14,45 V.d. vrouw 15,15 Lichte muz. 15,35 Gram. 16,00 Bijbellezing 16,30 Kamermuz. 17.00 V.d. kleuters 17.15 V.d. jeugd 17,30 Gram. 17.4o Koersen 17,45 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: Dr. J. I. S. Zonneveld: Afstanden in Suriname en de Nederland se Antillen 18,00 Meisjeskoor 18,20 Sport 18,30 Gram. 18,40 Eng. les 19.00 Nws. en weerber. 19,10 Ongelconc. 19.30 Volk en Staat, caus. 19,45 Gambamuz. 20,00 Radiokrant 20,20 Salonork. 20,50 Terug blik. hoorsp. 21.50 Promenade ork. en solist 22,15 Clavecimbel en cello 22.45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m. 11,45 Gram. 12,15 Idem 12,30 Weerber. 12,34 V.d. land bouwers 12,42 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,00 Schoolradio 15,20 Gram. 16.00 Koersen 16,02 V.d. zieken 17,00 Nws. 17,10 Lichte muz. 17,45 Gram. 18,00 Franse les 18,15 Gram. 18,25 Kron. voor beschaafde omgangstaal 18,30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20,00 Kamermuz. 21,00 Kunst- kaleidoscoop 21,15 Omr.ork. en solist 22,00 Nws. 22.15 Pianorec. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12,00 Gevar.nvuz. 13,00 Nws. 13,15 en 13,45 Gram. 14,15 Kamermuz. 15,00 Omr.ork. 15,30 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,15 Gram. 17,30 Pianorecital 17,50 en 18.40 Gram. 19,05 Uw progr. 19.30 Nws. 20,00 Gevar. muz. 20.45 Idem 21,05 Ork.conc. 22,00 Nws. 22,55 Idem. FRANS-BELG.: 18,45 Testbeeld 19,00 Sport 19,30 V.d. vrouw 20.00 Act. 20.15 Nws. 20.40 Trente Six Cha-ndelles pLm. 23.30 Wereldnws. wraakzuchtig. „Ik wou dat ik mee kon gaan om hem te vertellen wat ik ervan dacht. Hij zou het niet gauw vergeten. En je zult mij alles laten weten, niet?" „Natuurlijk!" Charles zweeg een ogenblik. Toen boog.hij en kuste haar de hand. „Ik kan u niet bedanken," zei hij. weet niet wat u voor m" gedaan hebt. Er er zijn geen woorden voor." Ze trok zijr gebruind hoofd naar haar toe en gaf hem een flinke kus. „Ga nu weg, mijn jongen," zei ze, „of je zult mij dadelijk nog een idi- qot noemen en dan zou ik ruzie met je moeten maken. Ga nu maar eens praten met die Craddock en denk er aan dat je de deur goed dichttrekt als je weggaat." Charles stond in de Half Moon street in de bleke zonneschijn van de lentemiddag in een toestand van, om zo te zeggen, sombere opgewekt heid. Voor het ogenblik waren alle gedachten aan Joyce, aan de gouden mogelijkheden die het ontdekken van laster voo. hem openden, geheel ver drongen door ie onaangename taak die voor hem hing als een ondoor dringbare wolk die zich eerst moest ontladen in een storm en regen voor hij de blauwe lucht weer zou zien. Hij had helemaal geen medelijden met en helemaal geen spijt voor de man op wie hij zo geheci vertrouwd had, en wie hij zo vervloedig dank baar was geweest. Hij had er geen notie van wat hij zou zeggen of in welke richting zich dat vervloekte gesprek zou ontwikkelen en hij dacht er geen ogenblik over na; hij dacht alleen maar met een duister genot aan het feit dat h'J een paar minu ten tegenover Craddock zou staan, als hij het geluk had hem thuis te vinden. Al zijn afkeer van de vermoe dens die hij met zoveel moeite van zich af had proberen te zetten had hem verlaten, nu die vermoedens juist waren gebleken en hij verlang de er alleen naar, hun waarheid te slingeren in het gezicht van de man wiens oprechtheid hij nog kort gele den met zoveel enthousiasme verde digd had. Die oprechtheid was nu in stukjes uiteen gevallen en gijn geloof er in leek hem nu even ongeloofelijk als de dingen die in een droom ge beuren. Hij kon er geen spijt van heb ben dat er een eind was gekomen aan zijn onjuiste mening omtrent Crad dock.... Hij wandelde vlug langs Piccadilly met een beetje meer kleur op zijn gezicht dan gewoonlijk en een leven dige en aangename glimlach op zijn lippen. Zo nu en dan trok hij zijn lip pen samen om doelloos een deuntje te fluiten en hij zwaaide vrolijk met zijn wandelstok. Het trottoir was vol opgewekte wandelaars, de straat vol vlugge voertuigen en alles scheen ver vuld van de belofte van een heerlijke lente. Maar plotseling verdween heel de omgeving uit zijn bewustzijn en hij zag alleen maar meer dan de donkere wolk van zijn eigen veront waardiging en blinde woede die zich nu spoedig zou gaan ontladen in God- wist - wat - voor - weer. Of zou hij stilletjes optrekken en verdwijnert? Zou er geen uitbarsting zijn, geen woedende storm, zou er alleen maar een kleine regen var zinnetjes zijn en van ontkenningen en dan nog wat meer zinnetjes, tot er alleen maar de stilte meer zou zijn en helemaal geen ontkenningen meer. Hij wist het niet, maar hij gaf er ook niet om. De ma nier van zijn onderhoud met Crad dock liet hem volslagen onverschillig. En op de kokende verontwaardiging die, zoals hij wist, in zijn binnenste woedde, lag een korst die alleen maar trilde en dan zei hij zachtjes bij zichzelf: „Daar moet iets gebeuren; daar moet iets gebeuren", terwijl hij zijn doelioo' deuntje floot en zijn wan delstok zwaaide. Frank die nu vlak onder Crad dock woonde, was thuis en Charles kwam bij hem binnen gemarcheerd, opgewekt en met een vrolijk gezicht. „Ik heb mevrouw Wroughton ge sproken," zei hij, „en nu gaan we naar Craddock. Hij is... hij is ver bijsterend! Het ergste wat ik ver moedde, en wat ik je nooit verteld heb, is zuivere waarheid. Hij heeft mij belasterd; hij heeft tegen de Wroughtons gezegd dat ik niet deug de; hij heeft gelogen, gelogen om mij uit de weg te ruimen. Nu zal hij zijn eigen leugens te slikken krijgen. Kom mee kom mee; waar wacht je nog op?" Frank sprong op. „Vertel mij eerst eens," zei hij. „Nu niet. Ik zal het je boven ver tellen. A propos, je had immers een plannetje om jezelf en mij uit zijn klauwen te bevrijden? Daar beginnen we mee; we werken langzaam op tot de grote slag. Dat is meer artistiek, niet? Of zullen we ineens met grof geschut beginnen? Ik weet het niet. Het kan me ook niet schelen. Laten we maar naar boven gaan en kijken wat er gebeurt. Laat de natuur haar gang gaan. Wat moet ik ook weer doen volgens jouw plan? O juist,al leen maar zeggen dat ik een portret zal maken van de Tussenpersoon. Frank, waarom ben ik niet geweldig verontwaardigd en gooi ik niet alles kapot, wat er om me heen staat? Jij bent toch een psycholoog? Vertel me dat eens! Jij bestudeert de mensen en laat ze avonturen beleven. Ik ben voor avonturen! 't Is er net goed weer voor." Frank likte zijn lippen. „Ik speel mee!" zei hij. „Wacht nu nog een minuut. We zullen begin nen met mijn klucht, bij wijze van voorspel. Jouw contract is zeker net eender als het mijne? We moeten eerst zorgen dat we die in handen krijgen; dan dan kunnen we rustig doorgaan. Ha!" Frank lachte zonder vrolijkheid. „Eerst de contracten", zei hij. „en dan het eigenlijke spel. Naar boven!" (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3