Restauratie van molen te Groenendijk DE SCHOONHEID VAN ONS LAND (Rvtlili de (Beste (Bromfiets Te weinig tempo bij de Vlissingse woningdienst DE Janus Voeten leert mensen trommelen Burgemeester v. Hootegem: hoop op meer bouwvolume Het herverkavelingswerk in Zeeland Raad van Hontenisse besloot tot Fruitkwekers bijeen D. P. MANNAERT - AXELSESTRAAT 16 De duizenden rolden onder de hamer door Tussen Schelde en grens MENSEN EN HUN WERK FR< Gri bc mi DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 25 FEBRUARI 1956 Discussie om subsidie Veerboot kwam in moeilijkheden •üWIglL, De nieuwe objecten Zeeuwse collecte werd geen sukses DOKTERSDIENSTEN Prinses reageerde op j felicitatie Audiëntie 5000-ste „klant'" bij kraamhulp Zeeuwse Wit-Gele Kruis Toneelexpert vestigt zich in Zeeland Zuid-Beveland ar is uitgesteld Z. - Vlaanderen Ernstige klachten HULST P. Brand correspondent bodemonderzoek Tamboer worden is niet zo gemakkelijk Over pannekoeken, een vlamslag alsmede een roffel van vijf! -&oooooooooooooooooooooo« AGENDA Heden Morgen Maandag DE indirecte^ binetswif' land-Westfalc genoeg, omd; lieden uit ku belangrijke Bondsrepubli; nos ernstiger andere Duits)' ralen het vol Rijnland-Wes worden. Dan dat de rege Bondsraad oc derheid behc nauer, die d meerderheid schikt, wordt wel bijzondei| zich af, hoe klaren. (Nat lil de raadsvergadering van Hontenisse heeft burgemeester C. J. van Hootegem een nieuwjaarsrede gehouden, waarin hij de vele gewichtige be sluiten die de raad in 1955 nam, memoreerde, zoals de verbetering aan we gen, aan het gemeentehuis enz. Ook bracht hij het koninklijk bezoek in her innering. Eén ding, aldus de burgemeester, temperde de vreugde en de voldoe ning daarover echter. De terugloop van de bevolking nl„ een teruggang welke zich sedert 1954 voortzet. Als oorzaak daarvan noemde hij voorname lijk het geringe bouwvolume. Ter onderstreping hiervan citeerde hij een passage uit het Kaski-rapport, waarin deze kwestie wordt behandeld Gelukkig, zo zei hij, zijn er nu symp tomen van een verbetering in de toe wijzing aan het platteland en hij sprak de hoop uit dat de norm van de beschikbare bouwcapaciteit zoda nig zou wegen dat er inderdaad aan zienlijk meer volume wordt verkre gen en dat het geringe woningbezit der gemeente zich kan uitbreiden. Van de raadsleden vroeg hij samen werking in het algemeen belang, ter oplossing van de vele problemen die de gemeente nog heeft. De heer Voet bracht de burgemees ter dank voor de aangeboden wensen voor 1956. Over de agenda hadden de raads leden in vele gevallen menig woord te zeggen. Ten eerste over de stan- derdmolen te Groenendijk, die in slechte staat verkeert en welke nu kan worden gerestaureerd, zonder dat dit kosten voor de gemeente met zich brengt. Rijk, provincie, de Vereniging de Hollandse Molen en de Stichting het Zeeuwse Landschap kunnen de nodige som van ca. 18000 gulden bij een brengen. Daar tegenover dient dan de gemeente de molen over te nemen (voor de symbolische som van 1 gul den) en het onderhoud te bekostigen. Dat is geraamd op 500 gulden per jaar, welk bedrag in een fonds Mo lenreserve" zal worden gestoken. Aanvankelijk was er nogal enig be zwaar tegen, doch na een pleidooi van de voorzitter voor het behoud van de fraaie molen en een verhel derende discussie werd het desbe treffende voorstel van B. en ,W. aan genomen. Nadat de vermakelijkheidsbelas ting-verordening zodanig was gewij zigd dat de provinciale maatregel t.a.v. het houden van wielerwedstrij den niet ten koste van de wielersport en de comité's behoeft te gaan (waar bij op voorstel van de heer Hiel de van gemeentewege toegangsprijs op 60 cent werd gesteld), kwam het her haald verzoek om subsidie van de Canisius-stichting ter sprake. De meerderheid van het college kwam met het voorstel om thans, gezien het resultaat van het particulier ini tiatief, een eenmalige bijdrage van 250 gulden te geven. Men had 1000 De veerboot „Zuidvliet" van de pro vinciale stoombootdienst Zeeland, die de dienst Veere-Kamperland on derhoudt nog de enige verbinding met het eiland Noord Beveland was gistermiddag op weg rtaar dit eiland, door het ijs ingesloten. De on geveer 15 passagiers hebben enkele spannende uren beleefd, toen de boot door het Üs geen koers meer kon hou den en nóch Veere, nóch Kamper land kon bereiken. Na 5 uur zwoegen liepen de veer boot en de reddingsboot „Maria Cor nelia Blankenheim" die ter assistentie was uitgevaren Veere binnen, waar na de „Maria Cornelia Blankenheim" de passagiers overnam en onmiddel lijk daarna weer koers zette naar N.- Beveland. Ged. Staten hebben aan de burge meesters van Kortgene en Wisseker- ke hun volle medewerking toegezegd een verbinding met Noord-Beveland met helikopters te laten onderhouden, als de vaart onmogelijk wordt. Het Eindhovense van Abbe-mu- seum, waarvan we hierbij de ingang afbeelden, herbergt op het ogenblik een aantal werken van Vincent van Gogh uit het rijksmuseum Kröller- Müller te Otterlo op de Hooge-Ve- luwe. De collectie is nog tot 12 maart te bezichtigen. Zoals gemeld trekt deze expositie niet de belangstellingdie men verwacht had. Mogelijk heeft het ijzige winterweer hieraan schuld. De huidige temperatuur animeert niet tot het bezichtigen van zonne bloemen e.d. Het lijkt ons echter waarschijnlij ker, dat het publiek langzamerhand wat van Gogh-moe is geworden. Het heeft de grootse van Gogh-her- denking meegemaakt met de fees telijkheden te Zundert, het heeft de drukte rond de filmerij te Nuenen gevolgd, het is door middel van boeken, tijdschriften, radio, tele visie op van Gogh attent gemaakt. In tal van plaatsen werd werk van Vin cent tentoonge steld, waarbij we vooral den ken aan de overdadig uit gebreide show in de stedelijke feestzaal te Antwerpen, die vele bezoekers uit onze zuide lijke provincies trok. Is het won der, dat de van Gogh-cultus een beetje gaat tegen steken? Men kan van het goede te veel krijgen. En overdrijving schaadt, ook in het culturele. gulden gevraagd. De raad was het hierover nog niet zo maar eens. De heer Meyer wilde die 1000 gulden geven, de heer Adriaansens hield er dezelfde mening op na en bepleitte dat in een heel betoog, de heren Dobbelaer en Staal wilden de zaak aanhouden en de heren Hiel en Arends wilden helemaal niets geven. Op de duur zat de raad met vier voorstel len, waarvan dat van de heer Adri aansens, om 1000 gulden te verstrek ken het eerst in stemming kwam. De stemmen staakten (5-5) zodat in d volgende zitting opnieuw over dit voorstel moet worden gestemd, zon der discussie. Daarna zal blijken wat het lot van de andere voorstellen is: dat van B. en W. om 250 gulden, dat van de heer Staal om 500 gul den te geven en dat van de heer Dob belaer om eerst nog eens met het bestuur van de stichting te spreken. Het voorstel om toe te treden tot de Intercommunale regeling I.Z.A. in Zeeland (t.b.v. ziektekostenverze kering enz. voor de ambtenaren) werd aangehouden. De 1000 gulden bijdrage in de ver betering van het weggedeelte Schud- debeurs in het waterschap Lams- waarde c.a. voteerde de raad, men schafte een sneeuwploeg aan, verleen de de nodige medewerking bij de bouw van 50 woningen van de kath. Z.V1. Woningbouwvereniging (hope lijk worden ze spoedig gebouwd!) be noemde de heer G.Adriaansens tot lid van de havencommissie (vacatu re Baart) en tenslotte werd er nog even gesproken over het voorstel om het ophalen van het huisvuil onder hands te gunnen aan de heer J.A. Maas, voor de tijd van 5 jaar. Op voorstel van de heer Meyer werd echter met 6 tegen 3 stemmen, be sloten een openbare oproep te doen voor gegadigden. Bij de aanvang van de vergade ring werd de heer R.Hiel beëdigd als lid van de raad, waarna de voor zitter hem verwelkomde en geluk wenste. BADHUIS In de rondvraag informeerde de heer Meyer o.a. naar de stand van zaken bij de bouw van een badhuis, waarbij hij afgunstig gewaagde van de totstandkoming van een dergelijke instelling te Graauw! Is ons plan dat al twee jaar bestaat, nu van de baan, of komt er nog iets van, zo wilde hij weten. Daarop antwoordde de voorzitter dat dit plan al ver gevorderd is en dat men er zeer binnenkort meer over zal horen. Gister meldden we reeds dat de Herverkavelingscommissie verschil lende objecten had gegund tot een bedrag van f 2.203.000.. Deze objecten zijn de volgende: Aan de Ned.Heide Mij. werd het egaliseren, het graven van sloten e.d. in de Polder Vier Bannen van Dui- veland (133 ha, 320.000 m3 grond verzet) opgedragen voor f 290.460. De bouw van een betonnen duiker in de Oude Dijk en in de Rampaartse dijk voor het bemalingsgebied Dui- veland werd gegund aan de Comb, de Oude, de Jonge en Stouten, Zie- rikzee, voor f 151.950. Voorts werden gegund; het graven van waterleidin gen en kavelsloten, egaliseren in Wa terschap Schouwen (81 ha) aan fa. J.D. Janse, Middelburg, voor f 284.500 De dit jaar georganiseerd Zeeuwse collecte voor de lectuurvoorziening in ons gewest, is geen sukses gewor den. Het doel sprak het publiek niet aan en verschillende gemeenten heb ben zeer weinig of soms helemaal geen moeite gedaan om iets te berei ken. Op de stichting Zeeland vernamen w,ij dat de totaal-opbrengst ongeveer f 6000 is of ten naaste bij f 10.000 minder dan de vorige, welke ten goede kwam aan het jeugdwerk in onze provincie. graven van kavelsloten, afgraven bin nendijk, egaliseren enz. in polder Oos- terland en Vier Bannen (55 ha) aan M. de Oude en K.T. de Jonge, Zierik- zee, voor f 191.000; aanleggen en verharden van 2.3 km wegen in Wa terschap Schouwen voor f 131.000 aan gebr. v.d. Heuvel, Zierikzee; 2.8 aan leggen en verharden van wegen in Waterschap Schouwen aan fa. M.de Oude en K.T. de Jonge voor f 120.000 idem 7.8 km in Vier Bannen van Duiveland voor f 484.000 aan fa. gebr. V.d.Heuvel; 130 ha egaliseren, graven van waterleidingen enz. in de Stavenissepolder voor 278.700 aan J.M.Dekker en Zn.. Papendrecht; 10 ha egaliseren en graven van kavel- sloot in polder Baarland aan N.V. Grontmij. voor f 32.750: 3.5 km ver beteren en opnieuw aanleggen van aarden banen in waterschap Baar land voor f 238.777. Te Goes wordt zondag dienst ge daan door dr. Weiten; te Middelburg en Vlissingen doktoren Ruiter en Bouwman: te Heinkenszand, Arends- kerk en Wolfaartsdijk door dr. Zon- nevylle en op Oost Zuid Beveland door dr. Allewijn te Kruiningen. Dr. Folmer te Driewegen neemt waar voor dr. Luyckx en dr. Gelderblom te Nieuwdorp voor dr. Kiviet. Voor Zoutelande. Koudekerke en W.-Ka- pelle neemt dokter M.Huygens te Westkapelle waar. Dienst dierenartsen Op Zuid-Beveland hebben zondag dienst de heren A.Elzerman te Goes en M.Gaakeer te Ovezande. Ieder meisje van de 's-Hee- j renhoekse drieling ontving van Prinses Marijke een mooie kaart met „hartelijk dank voor de goede wen- sen", terwijl de ouders ook nog afzonderlijk een geluk- j wens ontvingen. S Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal op zondag 26 febr. geen audiëntie verlenen. Het kraamcentrum van het Zeeuw se Wit-Gele Kruis heeft deze week zijn 5000ste „klant" gekregen: het borelingske Emmy Vlassenrood te Hulst maakte dit mooie getal vol en dat was natuurlijk voor de leiding van de kraamhulp een reden om de heer en mevrouw J. Vlassenrood-Pi- cavet in de Keldermansstraat geluk te gaan wensen. Zuster M. Hoenselaar bood bloemen aan en ook op andere wijze verraste het Wit-Gele Kruis de gelukkige ou ders van de pasgeboren Emmy. Uit dit feit blijkt de snelle groei van het kraamwerk van het Wit-Gele Kruis in Zeeland. Vorig jaar werd te 's-Heerenhoek de 4000ste „geno teerd", daarvoor de 3000e te Hengst dijk. In totaal heeft het kraamcen trum nu negen jaar gewerkt: op 2 maart a.s. wordt het kind waarvoor de eerstbinnengekomen aanvraag werd gedaan, negen jaar. Dat bete kent dus dat men hulp verschafte bij welhaast 500 bevallingen per jaar, een getal dat wel bewijst hoe populair het kraamwerk van de katholieke kruisvereniging is geworden! Zeer vele fruitkwekers waren vrij dagmorgen bijeen gekomen in het koe huis in Kapelle om hun produkten te controleren, welke zijn opgeslagen in de gascellen. Deze cellen werden na melijk voor controle geopend en het bleek dat het opgeslagen fruit er nog zeer goed uitziet. Na afloop werd op het kantoor der veiling een vergade ring gehouden onder voorzitterschap van de heer P. J. J. Dekker te We- meldinge. Toen werd gesproken over het ruimen van het fruit uit de gas cellen. Besloten werd een cel met 85 Golden Delicious te openen in ver band met de te houden paasfruitvei- ling. Met het openen van de cellen met Bramley Seedling zal nog enkele weken worden gewacht. Advertentiei Jan Lemaire, de'bekende toneelex pert en regisseur te Amsterdam gaat zich in Zeeland vestigen. Gisteren kree^ hij een woning toegewezen te Middelburg in het park de Griffioen. De heer Lemaire maakt in dit sei zoen deel uit van de jury voor het Zeeuwse Landjuweel en is verder verbonden als adviseur aan de katho lieke en neutrale organisaties voor het amateurtoneel in Zeeland. 4S OS foto-tentoonstelling 25 febtuari-10 maart M. OOMENS' BOEKHANDEL - GINNEKENWEG 66 - BREDA (Advertentie) Overal agenten TERNEUZEN TELEF. 2200 s-Heer Arendskerke BaZi De bazar ten bate van de muziek vereniging Excelsior te 'sHeer Arends. kerke, die aanvankelijk eind april zou worden gehouden, is verzet naar eind mei. De bazar zal worden ge houden in een tent, welke geplaatst zal worden op de Deeweide. Men is voornemens de 'bazar te laten samen vallen met de officiële ingebruikne ming van de nieuwe muziektent en hoopt hiertoe verschillende muziek korpsen uit andere gemeenten te kun nen laten optreden. Heinkenszand Jeugd had ook haar ijsfeest Onder grote belangstelling en met een record deelname van de jeugd der drie scholen, werd op de DooLman op initiatief van het onderwijzend personeel op enthousiaste wijze door de jonge schaatsmatadoren ge streden om diverse fraaie prijzen. De voornaamste uitslagen waren: Hardrijden jongens: 1 Jaap v. d. Does, O.L. school; 2 Rinus Traas, r.-k. school; 3 Wim Vermue, r.-k. school. Hardrijden meisjes: 1 Corry Ver meulen. r.-k. school, 2 Greta Vermue, r.-k. school Blokjesrapen jongens: 1 Piet Kuzee, O.L. school; idem meisjes: 1 Corry Vermeulen, r.-k. school. Estafette: le prijs groep O.L. school; 2e prijs groep r.-k. school; 3e prijs groep chr. school. Ovezande Voedsel-inzameling vogels Nadat door de burgemeester tot de inwoners een verzoek was gericht brood en granen beschikbaar te stel len voor de tengevolge van de vorst in nood verkerende vogels, werd in de gemeente een inzameling gehou den. Het resultaat was zeer gunstig te noemen. Met medewerking van landbouwers werd o.m. de beschik king verkregen over ongeveer 1000 kilo granen, terwijl door particulieren brood en enig graan ter beschikking werd gesteld. Vanzelfsprekend kan nog steeds voedsel ter beschikking worden gesteld. De gemeente en de rijkspolitie nemen dit gaarne in ont vangst. Kruiningen GOUDEN BRUILOFT De heer en mevrouw A. J. Linden- bergh-Waverijn vierden onder grote belangstelling hun 50-jarige bruiloft': ZONDER WATER Door een lek in de hoofdleiding op de Markt was het nodig de water toevoer af te sluiten. Het gehele dorp Kruiningen en Hansweert-oost zat dientengevolge donderdag van 11 uur tot ongeveer 5 uur n.m. zonder wa ter. Vóór de raad van Vlissingen met de behandeling der voorstellen kon beginnen, kreeg hy eerst een waslyst „Mededelingen" en „Over te leggen stukken" te verwerken. Dit zou niet zoveel tijd gekost hebben, indien de heer Koop (Arb.) niet bij een aantal punten het woord had gevraagd, zonder overigens veel behartensw aardigs te produceren. Spreker had het af en toe over „het oor te luisteren leggen", wat hem het gratis advies van wethouder Poppe bezorgde zo'n neiging in te tomen, omdat men anders kans loopt om achter praatjes aan te hollen, welke niet veel om de hakken hebben. Meer sukses had de de heer Koops met een pleidooi voor het instel len van een Jeugdopbouworgaan in Zeeland; wethouder Post beloofde althans dat B. en W. deze zaak eens bekijken zullen. Bij de aanbieding van het jaarver slag van de gemeentelijke woning- dienst, blies de heer Ventevogel (CH) vrij stevig stoom af. Spr. had n.l. ern stige klachten over het te traag af wikkelen van woningkwesties door deze dienst, met het gevolg, dat soms vrijgekomen huizen 'n paar maanden leeg staan, tot ergernis van de kan didaten en tot schade van de eige naars. Enkele gevallen bracht spr. naar voren, die wel wat zeiden. Wethouder van Popering antwoord, de niet volkomen op de hoogte te zijn van bedoelde gevallen, maar ze te zullen onderzoeken. Wel bracht hij naar voren dat het met de woning toewijzing altijd niet zo glad verloopt, omdat de huis-eigenaar soms. buiten alles om bepaalde toezeggingen doet aan iemand, welke niet in het raam ener gezonde woningpolitiek liggen Omdat men ook in zulke gevallen naar een compromis streeft, duurt 't wel eens lang. De heer Ventevogel gaf dit laatste toe maar illustreerde wederom dat men de procedure te langzaam laat verlopen. De eigenlijke voorstellen liepen vlugger onder de hamer weg, hoe wel er toch zeker belangrijke onder zaten. Zo werd, zonder discussie of hoof delijke stemming een aanvullend krediet van f 24.000 verleend voor de bouw van een gymnastieklokaal bij de openbare school aan de Bonedijk- straat. Ook het gevraagde krediet van f 10.400 voor het aanbrengen van ver beteringen aan het linkergedeeite van de voormalige Willem III-kazerne, terwijl er nog f 2650 werd uitgetrok ken voor de aanleg van een rijwiel- bergplaats bij die oude kazerne. Geen bezwaar had de raad tegen het voorstel om een compromis te sluiten met de Herverkavelingscom missie t.a.v. de doortrekking van de van Woelderenlaan op kosten der gemeente, met subsidie van genoemde commissie. De heer Knoop (WD) vond het jammer dat dit jaar alleen de onder bouw van die nieuwe weg gereed komt; hij drong op spoed aan bij de gehele aanleg. Weth. v. Popering merkte op dat men niet te veel hooi op de vork kan ■nemen, vooral met het oog op de ge- meente-financiën. Een drietal verzoeken va,n het kath. schoolbestuur om aanschaffing van meubilair en leermiddelen voor zijn scholen, werden ingewilligd. Aanvaard werd het voorstel inzake het aangaan van een gemeenschappe lijke regeling voor de Zeeuwse mu ziekschool en de uitvoering daarvan op te dragen aan de stichting „Zeeuw se muziekschool." Ook gaf de raad zijn zegen op het voorstel om de bond van ouden van dagen een jaarlijkse subsidie te geven in het exploitatie-tekort tot een maximum van f 750, Medewerking zal verleend worden aan het „Nut", dat een nieuwe kleu terschool wil stichten aan de Juliana- laan. Met vlag en wimpel vloog het voor. stel er door om het presentiegeld voor de leden der stembureaus van zes op tien gulden te brengen. Deze zomer komt er weer een schilderijententoonstelling; de raad voteerde hiervoor een bedrag van f 1875,—. KOUDE-GRATIFICATIE Bij de rondvraag kwam de heer Kempe met de suggestie om het ge- meentepersoneel, dat in deze koude dagen, buitendienst heeft, een gratifi. catie te geven. B. en W. deelden mede, dat zij juist 's morgens beslo ten hadden, deze beambten f 25,— extra te geven. Op een vraag van de heer Smit over de ijsbanen, zei de burgemeester, dat vanavond voor het laatst de baan op de Spuiboezem. verlicht zal wor den, wegens slinkende belangstelling. De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort heeft de heer P.J.Brand benoemd tot cor respondent van deze dienst. Ingeval van bodemvondsten, ontdekkingen bij graafwerk enz. dient men de heer Brand te waarschuwen opdat zo no dig direct een wetenschappelijk on derzoek kan worden ingesteld. St.-Jansteen MOND- EN KLAUWZEER Bij het vee van de landbouwer C.H.Braem op het Groot Eiland werd mond- en klauwzeer geconstateerd. Dientengevolge werd de gehele vee stapel n.l. 6 runderen, 39 lamme ren en 105 schapen afgeslacht. OVERGEPLAATST De ambtenaar bij I A de heer H.Verhoeven werd overgeplaatst naai de dienst van I. A te Axel. (Van onze speciale verslaggever) „Het artistieke heeft mijn gehele familie aangetast", zei Janus Voeten van de Haagweg 11a uit Breda. En dat was na al hetgeen hij in de kamer van zijn woonhuis had laten zien wel aan te nemen. Op de allereerste plaats kon hij enkele boekwerken tonen van zfón zoon Bert, die in Amsterdam woonachtig is en die het in de wereld van de schone kunsten een heel eind heeft gebracht. Niet alleen schreef Bert een uitstekend dagboek („Door tocht" in en over de tweede wereldoorlog, hij maakte talrijke, zeer gepre zen gedichten en wanneer er in Amsterdam, Den Haag of Rotterdam een toneelstuk in première gaat, dat hy heeft vertaald, kan men er steeds weer van op aan, dat de critici de vertaling van Bert Voeten prijzen. Een artistieke zoon heeft Janus Voeten, maar er zyn ^er nog meer, die wat in hun mars hebben. Zo een familielid in Den Bosch, die enkele natio nale danstitels heeft verzameld en zo Janus Voeten zelf, die weliswaar een minder hoge greep heeft gedaan in het wereldje van het artistieke, maar die toch algemeen bekend staat als een zeer bekwaam tamboer. Het lijkt heel eenvoudig tamboer te worden bij het een of andere muziek korps, maar zo eenvoudig is dat niet. Dat vertelde Janus tenminste, want hij heeft er vele jaren over gedaan alvorens hij zich een goed tamboer mocht noemen. Dat Voeten het is ge worden is overigens min of meer toe vallig, want aanvankelijk was hij het niet van plan. Toen Janus de lagere school verliet besloot hij te gaan werken bij zijn vader. Deze was gala- en militair bor duurwerker, een beroep dat in die tijd zo goed als in elke garnizoens plaats door enkele personen werd uit geoefend. Janus had er vrede mee en borduurde elf jaar lang. Hij werd de kunst volledig meester. Daarvan ge tuigen nog enkele werkstukjes, die hij in zijn woonkamer aan de muur heeft hangen. Eenmaal tweeentwintig jaar besloot Voeten vrijwillig in dienst te gaan en na enkele jaren had hij een plaats gekregen in het stafmuziek korps van het Zesde Regiment Infan terie: een korps, waaraan menige Bredanaar nog een goede herinnering bewaart. Janus werd tamboer en hij is dat zijn hele verdere leven met hart en ziel gebleven. Na de bevrij ding, toen eenmaal vaststond, dat het Zesde niet meer in Breda zou terug keren, werd Janus ingedeeld bij het regiment Stoottroepen. Zodoende kwam hij tijdelijk in Nijmegen te recht, waar hij de trommel sloeg in de kapel, die kapelmeester Bokhoven leidde: een man, die zich op de Bre dase Baronielaan heeft gevestigd. Voeten was niet zo druk bezet of Deze week heeft de helikopter het ook moeten afleggen te gen de barre winter. De dienst van dinsdag kon niet worden ge vlogen. Over het alge meen echter houdt de dienst Axel-Kotter- dam het goed vol. Uit gevallen diensten zijn tot nog toe zeldzaam heden geweest. Ge lukkig, want het is voor de adspirant- luchtrc'.zigens niet plezierig voor niets te moeten wachten. Zo als voorbije dinsdag b.v., toen de helikop ter zowel voor de heen- als voor de te rugreis volgeboekt was. Er is een opmerke lijke belangstelling voor de dienst tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en „Holland" via de lucht. De Sabena heeft nu ook in heel het gebied reclameschild jes neergezet, waarop diensten en tarieven zijn vermeld. Dat geeft Zeeuwsch- Vlaanderen echt een grootscheeps aksent. De opgang welke de helikopter in Zeeuwsch-Vlaanderen maakt, wettigt de hoop dat deze proef- dienst het begin zal zijn van een langer durende, wellicht per manente dienst. Het was, zo verze kert men ons, niet te gen de kou dat die Oostburgse jongeman zijn haar had laten groeien totdat het als een gitzwarte weelde over zijn schouders golfde. Neen, het was voor een weddenschap. Tien maanden geleden wedde hij met eer- vriend, ona duizend harde guldens, dat hij zijn haar een jaar zou laten staan. Die laatste twee maanden houdt hen het nu ook nog wel vol. In dit barre jaargetijde heeft hij in ieder geval nog' veel praktisch nut van de merkwaardige wedden schap. De jongemar is varensgezel en aan boord zullen ze aan zijn apostelkop wel gewend zijn. Maar tel kens wanneer hij aan de wal komt, vóelt hij de mensen omkijken. Uit het rustige Lams- waarde meldt men ons dat een pas op de te lefoon aangeslotene het verbouwereerde slacht offer werd van iemand die bij wijze van spre ken al met zo'n appa raat vergroeid is. Bij de nieuwe abonnee rin kelde het splinternieu we toestel en de laat ste nieuwe klant van 't telefoonbedrijf neemt de hoorn op en hoort ,,mct de P.T.T., we moeten nagaan of Uw toestel niet verstopt is blaast U eens". En vol gens wat men ons ver telt, hééft die man ge blazen, tot twee keer, en heel hard toe. En in een ander Z. Vlaams dorp is het voorgekomen dat een toneelstuk werd opge voerd, waarvoor van hogerhand de toegang slechts aan personen van 18 jaar en ouder was toegestaan. En toch warer. er lieden beneden deze leeftijd in de zaal. Die stonden op het toneel. hij had de gelegenheid tamboers op te leiden. Honderden uit Bavel en Ginneken, Sint Willebrord en Lange- weg. Oosterhout en Chaam, Zundert en Etten. Teteringen en Prinsenbeek, Oudenbosch en Breda hebben aan oooooooooooooooooooooooo herrv hun trommelkunst te danken. Welliwaar trekt Janus nu practisch niet meer naar de buitenplaatsen, het trommelen heeft hij er nog lang niet aan gegeven en nog elke week heeft hij hier of daar in Breda zijn lessen. Het is niet eenvoudig tamboer te worden. Dat wist Voeten duidelijk te maken. Hij haalde zijn trom en zijn stokken voor de dag, gaf een roffel weg, die de muren van de kamer deed trillen en vervolgens legde hij in kort be stek uit wat er komt kijken alvorens men de onderscheidene trommelaan slagen meester is. Janus bezigde daarbij een jargon, dat de trommelaars wel kennen. Hij sprak over pannekoeken en een vlam slag, over de rechter- en de linker wisselslag, de dubbelslag en een rof fel van vijf. Janus vertelde en demonstreerde met een enthousiasme, dat zeldzaam is bij een bijna zeventigjarige. ,,Ik hoop het nog lang vol te.hou den", zei Voeten, die er terloops aan toevoegde, dat hij nog altijd trom melt in het symphonie-orkest van de Kweekschool. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Ontvluchting uit Colditz. DE KLINGE Kinema vatn Dijck 7.30 uur: De Zigeunerbaron, GOES Grand: Canaris, 14 j. GRAAUW 5 uur: Vergadering De Reisdreef. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Lava stroom over Java. ST.-JANSTEEN Café De Kroon 6 uur: Koningskaarting. J. Baart 3,30 uur: Grote schieting. KUITAART Groot ijsfeest. LAMSWAARDE Biljartmatch om 4 u. Lamswaarde BGraauw. MIDDELBURG Electro: Angst, volw. Schouwburg: Vera Cruz, 14 j. OOSTBURG Ledel 8 uur: Zeven broers zoeken zeven bruidjes. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Lucretia Borgia. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Jaloezie. Concertgebouw 8 uur: Het meisje en de cowboy. VLISSINGEN Alhambra: Slaven van de Nijl, 14 j. Luxor: Een seconde be slist, 18 j. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera Bietje. Signor Bruschino. AXEL Het Centrum 4,15 uur: Ont vluchting uit Colditz; 8 uur: Het vlees en de duivels. DE KLINGE Kinema v. Dijck 3 en 7,30 uur: De Zigeunerbaron. GOES Grand: Canaris. 's middags: Zigeunerprinses. HEIKANT R. v. Goethem 6 uur: Prjjs- kaarting. HULST Bioscoopgebouw 2.30 en 8 u.: Heidi en Peter; 5,15 uur: Lavastroom over Java. Oscar Neefs 3 uur: Schie ting. Café De Ster 6,30 uur: Prijskaar- ting. De Bruijn's Restaurant 6 uur: Biljartmatch. Schaatswedstrijden op de binnenvest om 2 uur. ST.-JANSTEEN J. der Weduwe 3 uur: Grote schieting. KUITAART Groot ijsfeest. LAMSWAARDE Biljartmatch Lams waarde AHulst om 2,30 uur. LUNTERSHOEK Grote ijswedstrijd om 3 uur. MIDDELBURG Electro: Angst. Schouwburg: Vera Cruz. MOERBEKE-KOEWACHT Zaal Leo- poldine 3 uur: Grote schietinig. OOSTBURG Ledel 8 uur: Zeven broers zoeken zeven bruidjes. SAS VAN GENT Olympia 2,30 uur: Gevangenen van het oerwoud; 5 en 8 uur: Lucretia Borgia. STEKENE-KOEWACHT R. Clapdorp 10-16 uur: Duivensportdag en keuring. TERHOLE Fr. Schreurs 6 uur: Prijs- kaarting t.b.v. Kankerbestrijding. TERNEUZEN Luxor 2 uur: Het meisje en de cowboy; 4,30 en 8 uur: Jaloezie. Concertgebouw 8 uuir: Het meisje en de cowboy. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 2,30 uur: De Vledermuis; 8 uur: De Heilige van Bleeoker Street. AXEL Het Centrum 8 uur: Het vlees en de duivel. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7,30 u.: De Zigeunerbaron. GOES Grand: Canaris. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Heidi en Peter. MIDDELBURG Electro: Angst. Schouwburg: Vera Cruz. OOSTBURG Ledel 8 uur: Zeven broers zoeken zeven bruidjes. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Lucretia Borgia. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Jaloezie. VLISSINGEN Alhambra: Slaven van de Nijl. Luxor: Een seconde beslist. N het wc Rijnland door het par opgezegd in leiding ston democraat A een overstag naar de opf het beleid va genaamd gec de bedoeling liberalen in i Rijland-West auer te tref schap in de einde willen De liberal de socialistis tie-regering- vertegenwoo len om een l ken, waaruit tische partij worden gew van socialist) nieuwe règei Het belan; beurtenis is bewind in r len plotselinj ten ongunst) invloed in di nog is, dat h slaagd om d< Adenauers's Bondsraad, c Kamer, steur afgevaardigd vertegenwoo: lende Duitse schiet de v> noord-Rijnlai Bondsraad tc regering van De Bondsr kon tot hede 26 van de Zwaait de afj Rijnland-We: de aanhang Bondsraad ti een meerde: derde mee Grondwetswij ging en str; wetgeving v< Intussen h| een splitsing geleid. De ii kabinet-Ade: aantal afgev; partij oprich duidelijke se) te liberalen jongeren, did raai waren. Adenauer gegeven, dat ding van de dag en in d duidbare site is nu maar, o deelde libera steunen van wegen, terwijl wenken. De liberal) nauer zou oo worden voor litiek der er bij de sol plaats, maar neiging besta; jet-Rusland t| men over de praktisch zon- Duitsland nie 'J'EKENT zi. duw af o; westen in El schaduw drei vallen op de Europese bol Daar zijn zoif houden, die pertje een 50 ,,Ik wenste hij. „Waaroml „Goede God: vrouw Wroug duidelijk was. zelf met Joyc haar gevraag twee keer gev Hij vermoedd het niet zo 1 hem iemand minste," voei een plotseling tigheid, ,,heef gedacht. Wat ik weet van te beter zal i ,,En wilde d ton niet hebbc herfst opzoch ..Maar nati hebben dat J' trouwde. Maa hem alles al de smaak in ben hoop ik. vraagt aanstE te komen, als wil ik een uil meeneem in den in de sali

de Stem | 1956 | | pagina 2