STUDIEBOEK GEEN BRON VAN A. C. Rademakers 1 Leeszaalbezoekers ontdekken: Alléén HOLLANDIA „Gek met helse machines al 15 jaar aan het werk Profiteer mee van onze OPENINGSRECLAME Het Centrum - Axel Nog meer nieuws van de R.A.I. levert deze. 4 Advertentiën U HUUR GEVRAAGD IN BREDA „ONTVLUCHTING UIT C0LDITZ" „HET VLEES EN DE DUIVEL" Grote uranium- voorraad vrijgegeven bij elkaar Detectives willen loon afstaan AANVItDlNO Gebruik in de wintermaanden 4 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 24 FEBRUARI 1956 j juffrouw. Van dit antwoord kijken de dames in de lees zaal, die de nieuwe leden vertrouwd trachten te maken met het systeem van de uitleen, al niet zo héél raar meer op. Wie geen echte boe kenwurm is en de weg naar de bibliotheek eerst zojuist heeft gevonden, moet met het begrip studieboek nog vertrouwd raken. Als men in de leeszaal alleen studieboeken uitleende aan mensen die nog achter de studeertafel zitten en moeizaam nieuwe exa menkennis trachten te vergaren, zou het er met de lectuurverstrekking maar bedenke lijk uitzien. Gelukkig ontdekken steeds meer mensen, dat een studieboek niet noodzakelijk een terugkeer be hoeft niet te betekenen naar wat men zich her innert van de schoolbanken. Naar de kwelling van huiswerkavonden, eindeloos blokken en moeizaam repeteren. Wie de leeszaal ontdekt heeft, weet dat een studieboek evenzeer ont spanning kan geven als een goede roman. Het oude en gelukkig verouderende onderwijs systeem zal wel voor een groot deel schuld heb ben aan de argwaan, waarmee velen de afdeling studieboeken betreden. Het was rekenen en schrijven en jaartallen leren. En af en toe een leesboek uit de schoolbibliotheek. Het leren was louter inspanning, het lezen ontspanning en de kloof was onoverbrugbaar. Studie was indentiek met de onprettige sensatie van een voortdurend overbelast hoofd. Het diploma in de zak, de boe ken aan de kant. Ziezo! „Ik studeer niet meer, juffrouw Veel is er veranderd de laatste ja ren. De scholen zijn gelukkig veel minder instituten geworden, waar men als om strijd de hoofden van de leerlingen zo vol tracht te stampen dat de jeugdige schedels op barsten staan. Daarnaast zijn er boeken, hon derden boeken, op de markt gekomen die de „studie" in de vrije uren tot een louter genoegen maken. Boeken over godsdienst en geschiedenis, over aardrijkskunde en sport, techniek en natuurkunde. In de leeszalen staan ze, geordend en wel, voor het grijpen. Uit de cijfers van de leeszaal-sta tistieken laat zich de groeiende be langstelling voor het studieboek af lezen. Van de boeken die door de jeugd mee naar huis wórden geno men, hoort een derde deel in de „stu die-afdeling" thuis. Dat vertelt ons mej. v. d. Kerkhof, die directrice is van de Bredase r.-k. Leeszaal. Reis beschrijvingen, zegt ze, zijn het meest gewild, maar ook boeken over sport, geschiedenis, techniek en godsdienst vinden royaal aftrek. Het is niet waar, dat de jeugd een afkeer heeft van studeren. Zij heeft een afkeer van wat haar niet interesseert. Van inhoudloze jaartallen en van wande laars die van A naar B lopen. U herinnert het zich van de schoolban ken. Zelf hebben we indertijd ervaren dat het onderwijs van een twintig jaar geleden in staat was iedere belang stelling te doden voor alles wat het heette te onderwijzen. Een gesprek met de directrice van een leeszaal brengt je tot de verrassende conclusie, dat kinderen voor alles belangstelling hebben, mits het hun op een praktische en prettige manier wordt voorgezet. Laat ze zelf zoeken op de lectuur- planken en u komt tot wonderlijke ontdekkingen aangaande hun „stu diezin". Nu al is het merkbaar, dat in de bibliotheek voor de volwasse nen de interesse voor het studie boek groeit. De jonge lezers, die eerder met de jeugdbibliotheek in aanraking zijn geweest, weten te zoeken. Ze bewegen zich gemak kelijker dan de ouderen tussen de boekenrjjen. Het studieboek is geen „leerboek". Het is een boek, dat recht doet we dervaren aan een persoonlijke inte resse, aan een hobby vaak. Want niet alleen werken over godsdienst en we tenschap vindt men in c'e studie-afde ling, maar ook boeken over radio techniek en kookkunst, over het tim meren van kippenhokken en het re pareren van allerlei gebruiksvoor werpen. Alles wat het weten en be studeren waard is, komt in de lees zaal aan zijn trekken. Het platteland Men moet het studieboek ontdek ken. In de bibliotheken van de grote stad vormt het een belangrijk onder deel van de wekelijkse uitleen. Op het platteland, waar het bibliotheek wezen nog in de kinderschoenen staat, gaat het er veel moeilijker in (of uit, zo u wilt). De leeszaal, de uitleenbibliotheek, is een rijke bron voor ontwikkeling en ontspanning. De moderne mens wordt voor een groot deel gevormd door zijn lectuur. De lectuurvoorzie ning ten plattelande geeft een verheu gende groei te zien. Maar de finan ciën schieten tekort voor een werke lijk grootse aanpak van dit werk. Men moet nog altijd roeien met de riemen die men heeft. De mensen in de dorpen moe ten worden voorgelicht omtrent de keuze van hun lectuur. Maar daarvoor zijn leeszaalassistenten nodig, die de voorlichting ter hand kunnen nemen. Die in contact kunnen treden met de lezers en hun regelmatig van advies kunnen dienen. Er is wel belangstelling voor het boek in onze dorpen. Van Breda uit bv., waar een centrale van de lec - tuurvoorziening ten plattelande gevestigd is, gaan regelmatig uitgebreide boekenzendingen naar de 43 aangesloten dorpen in het Brabantse. Nog teveel van deze boeken echter we zeggen het zonder een zweem van verwijt behoren tot het sim pelste ontspannings-genre. De be langstelling voor het studieboek is nog lang niet wat zij zou moeten zijn. Eerst geleidelijk aan zal hierin ver andering kunnen worden gebracht. Het is al prettig, dat er een lang zame vooruitgang valt waar te ne men. Boeken-dorado Hoe langer hoe meer gaan school en bibliotheek samen om bij de kin deren liefde te wekken voor het boek. In Breda heeft r.-k. Leeszaal een jeugdafdeling, waar de volwassenen jaloers op kunnen zijn. Een binnen huisarchitect heeft het interieur ervan ontworpen. Rond lichte tafels staan hel-gekleurde stoeltjes en er is een vertelhoek, waar de kleinsten zich op woensdagmiddagen rond de .Juf frouw" scharen, om naar sprookjes en andere verhalen te luisteren. Niets gedijt in een vervelende, muf fe sfeer. Ook niet de belangstelling voor het boek. Van dit principe is men blijkbaar uitgegaan. Ook de volwassenen raken overi gens steeds meer met de leeszaal Tot onze diepe droef- heid overleed heden, vrij onverwacht, nog voorzien van het H. Olie sel. in het St.-Blasius gasthuis te Dendermonde onze beminde zuster, schoonzuster tante, oud tante en nicht, de eerwaarde Zuster BARBARA (in de wereld Martha, Juliana, Johanna Kieboom, geboren 31 juli 1885) en aldaar geprofest op 17 januari 1912. De plechtige lijkdienst, gevolgd door de begrafe nis. zal plaats hebben in de kerk van het Sint- Blasius gasthuis te Den dermonde op maandag 27 februari a.s. om 10 uur. De familie Kieboom en De familie Kerckhaert. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Geboren: Richard Abels- Hettinga, Simpelveld; Herman van der Meer-Bertels. Berli- cum; Marga Oethof-Schel 's-Hertogenbosch. Getrouwd: J. Steketee en M. van Batenburg, Amstel veen. Overleden: C. Heeres- Brosens 45 jaar, Vlissingen; Pieter Senij, 91 jaar, Vlissin gen; Adrianus de Roos, 68 jr, Eindhoven; Jhr. mr. F. van Nispen tot Sevenaer, Arnhem ZUID-NEDERLANDSE BOND VAN POSTDUIVEN- HOUDERS Afd. Zeeuwsch-Vlaanderen „Centrum" vraagt prijsopgave aan be roepsvervoerders (p. mand) voor het vervoer van post duiven naar de losplaatsen in België per auto gedurende tijdvak 4-4 16-9 '56. In lichtingen omtrent verzonden manden over de laatste ja ren en voorwaarden zijn t« verkrijgen bij: G. WUL- FAERT, Stationsstraat 3, Sas van Gent, Tel. 01158—362. Prijsopgave eveneens aldaar inzenden vóór 2 maart 195b. JE BESTE COMBINATIE: een tractor met geveerde 3.W.F. aanhangwagens. Kwaliteit onberispelijk. Voor delig in aanschaf. Ongeveerde B.W.F. landbouwwagens type G.U. 3 ton met nieuwe banden 900x15 f 1435. Ongeveerd type G.U. Special, 2 ton f 1045.2.5 ton f 1195.-. Alles met onbeperkte garantie. V Voor Zeeuwsch-Vlaanderen: J. J. SERRARENS, \BSDALE, telefoon 370 Hulst. EEN MIDDENSTAND WINKELPAND MET WONING. Brieven met opgave van huurprijs en grootte van winkel en woning aan Bureau van dit blad 287-oo. Bij elke gulden 1 waardepunt voor fraaie cadeaus, welke U in de winkel kunt be zichtigen. DEZE WEEK ALS EXTRA RECLAME bij aankoop van tafelzeilen en kastranden dubbele punten. Prachtige bedspreien v.af 9.75, 12.50 enz. Slaapkamerkleedje, grote, maat v.af 2.95 Nieuwste vitrages in marquisette en voile met Brusselse kant, desgewenst pasklaar gemaakt. Zie étalages. HULSTERWEG 38 KLOOSTERZANDE. Zaterdag 25 februari aanvang 6.30 en 9 uur en zondag 26 februari aanvang 4 15 brengen wij twee van Enge- lands grootste acteurs JOHN MILLS en ERIC PORTMAN in een opwindend verhaal vol humor in een sfeer van avontuur: Kasteel COLDITZ was ingericht als krijgsgevangen kamp, waaruit ontsnappen ONMOGELIJK was. Maar hierin had het opperkommando zich toch vergist: geregeld werden serieuze ontsnappingspogingen ge daan en vaak slaagden de meest intelligenten onder de gevangenen erin, in veiligheid te komen. Niet grimmig of tragisch, maar één van de meest verfris sende ontspanningsfilms der laatste jaren. Toeg. 14 j. Zondag 26 en maandag 27 februari aanvang 8 uur: VIVIANE ROMANCE en ROSSANO BRAZZI in: Een verbazingwekkend onderwerp op gedurfde wij ze verfilmd: een drama van ongekende hevigheid tussen ontembare karakters. Toegang 18 jaar. vertrouwd. In Breda heeft men al prettige ervaringen opgedaan met het systeem van zelf-zoeken. De boe kenliefhebbers wandelen langs de lec- tuurplanken en speuren naar wat hun geschikt dunkt. „Soms", zegt mej. v. d. Kerkhof, komen ze met boeken voor de dag, waarvan we zelf de titel niet kennen. Werken die nauwe lijks nog werden uitgeleend komen weer in de roulatie. In het algemeen groeit de belang stelling voor het goede boek. Voor het studieboek ook. Velen die er vroe ger kopschuw voor waren, beschou wen het nu als een gewild onderdeel van hun bibliotheekrantsoen. Een rantsoen overigens dat wel niemand te karig zal vinden. President Eisenhower heeft woens dag opdracht gegeven om 40.000 ki logram uranium 235 beschikbaar te stellen voor de ontwikkeling van het vreedzame gebruik van kernenergie. De waarde van het uranium bedraagt 1 miljard dollar. Uranium 235 wordt gebruikt als brandstof in kernreac tors. De helft van de vrijgegeven voor raad zal in de VS zelf gekocht of gepacht kunnen worden. De rest is voor het buitenland bestemd. ,,'t Kan verkeren", zei Breêro en in Moskou zullen ze het hem deze week hebben nagezegd. Ze zijn hel er daar wel over eens dat Stalin toch eigenlijk maar een middelma tig mannetje was. Die overtuiging is geleidelijk aan gegroeid. En die groei, denken we, zou zich aan de bittertafel gede monstreerd kunnen hebben. Bij een glaasje wodka of zo. We kunnen ons dat zo levendig voorstellen. Kroestjev en Boelganin en Molotov en Mikoyan in vriend schappelijk gesprek. Een beetje openhartiger en een ietsje mense lijker dan in de marmeren zalen van het Kremlin. Een gesprek over het verleden en over de verdiensten van wijlen Jozef. „Hij heeft toch veel geschreven", zegt de een. „Wonderbaarlijke werklust", zegt de ander. En dan kijken ze elkaar aan alsof ze het geen van vieren geloven en dan valt de opmerking dat Stalin toch eigenlijk ook niet onfeilbaar was. „Hij wist veel van politiek af, maar economie? Goeie dingen ge zegd, dat wel, maar somsnee, soms sloeg hij de plank toch wel eens mis". „Misschien een vergeeflijke zelf overschatting". „Inderdaad, vergeeflijk. Want hij was een groot man. Maar ook een groot man moet critisch staan te genover zichzelf". „En dat deed hij niet altijd". „Nee, dat deed hij niet altijd. Trouwens, de verering voor zijn persoon werkte dat in de hand." En dan kijken de vier elkaar weer aan. En ze ontdekken dat ze alle vier meer hebben gezegd dan te voren verantwoord zou zijn ge weest. En ze lachen eens en ze drin ken nóg een glas wodka. „Teveel verering voor zijn per soon. Lenin heeft misschien toch ge lijk gehad: het collectieve leider schap, dat is het ware". „Je haalt me de woorden uit de mond. De persoonsverering leidt tot verzwakking van de critische geest in de partij. Dictatuur kunnen we niet hebben". „En hij was een dictator". „Een eigenzinnige dictator soms". Die zichzelf gruwelijk over schatte". „Proost". „Santé". En dan worden de koppen bij el kaar gestoken. En het gesprek komt op het 20ste congres. „We moesten er eens iets van zeggen. Het verstevigt onze posi tie". „Uitstekend idee". „Proost". Gezondheid „Die NikitaU" „Hahahaha". Wat schouderklopjes en dan naar huis. Het congres komt en de rede voeringen komen en het komt alle maal dik voor elkaar. Het collec tieve leiderschap, dat is het. Applaus. En al is dit natuurlijk fantasie, zó ongeveer moet het toch gegaan zijn. Want dat Mikoyan en Molotov en Kroestjev allemaal tegelijk tot de Ontdekking zouden zijn gekomen dat die Stalin toch eigenlijk maar een bedenkelijke jongen was en al lemaal tegelijk een bevlieging van verbijsterende eerlijkheid zouden hebben gekregen, dat is op zijn zachtst gezegd een beetje onwaar schijnlijk. Zeg nu zelf.... THEODOOR Sedert vijftien jaren wordt te New-York een man opgespoord, van wie men de stem, de gestalte, het geschrift en het karakter kent. Maar men kent zijn naam niet en evenmin weet men hoe zijn aangezicht er uit ziet. Tal van detectives hebben honderden uren verloren met zijn spoor te zoeken. Velen onder hen zouden zes maanden salaris willen afstaan, indien zij de hand konden leggen op de onbekende. Tot dusver kon niemand een duit opstrijken van het anderhalf miljoen dat als be loning werd uitgeloofd voor wie de kerel kon ontmaskeren. De man die men zoekt is „de gek met de helse tuigen", die sedert 1940, een honderdtal bommen heeft ge plaatst in het centrum van New-York. Achttien ervan zijn ontploft en heb ben gelukkig slechts een persoon ge kwetst. Niettemin betekent de onbe kende een voortdurende bedreiging voor de acht miljoen inwoners van New-York. Deze zonderlinge geobsedeerde sloeg de eerste maal toe in 1940. Ge durende de oorlog onderbrak hij zijn activiteit om dan in 1946 weer te oe- ginnen. Hij heeft het vooral gemunt op de metro-stations en de inrichtin gen van de maatschappij Edison Con solidated. Voorts waagde hij al °en aanslag in de bekende Radio City music-hall en in het theater Para mount. Gewoonlijk stuurt de zonderling een met de hand geschreven brief of te lefoneert naar de politie om zich op zijn daden te beroemen. Het is dank zij de waakzaamheid van de speciale politiebrigade voor het opsporen van springstoffen dat het aantal slacht offers tot een minimum beperkt bleef. EENVOUDIG MATERIAAL De bommen die de gevaarlijke gek gebruikt, bevatten gewoonlijk aen ontstekingsmiddel, bestaande uit een goedkope polshorloge en een buisje van 7 centimeter lengte en 2.5 c.m. diameter, dat men in elke loodgie terswinkel kan kopen, en verder 50 gram rookloze poeder. Het tuig is zo simpel als het maar kan, en het is onmogelijk na te gaan, waar de kerel het nodige materiaal koopt, aange zien men het zo wat overal kan vinden. Honderden, duizenden namen wer den nagegaan op de recruteringslijs- ten van de jongste oorlog in de hoop er enkele oud-strijders uit te pikken, die er van konden worden verdacht, die zonderlinge gewoonte uit hun militaire baan te hebben overgehou den. Eén voor één werden die ver dachten verhoord, maar zij konden allen een alibi verstrekken. De maatschappij Edison Consoli dated heeft de lijst gecontroleerd van haar werknemers die om de een of andere wijze werden doorgezonden of het bedrijf verlaten hebben. Maar ook hier leverde het onderzoek niet de minste aanwijzing op. 4 STUDIE VAN GESCHRIFT EN STEM. Schriftkundigen hebben de brieven van de gek bestudeerd en zijn ge schrift ontleed. Andere specialisten bestudeerden zijn stem, die, als hij naar de politie telefoneerde, op band was opgenomen. Zo heeft men kunnen uitvissen, dat de maniak ongeveer 48 jaar oud is, waarschijnlijk ongehuwd en geboren en opgegroeid is in Duitsland. Hij zou een normale gestalte hebben. De politie beweert, dat de kereld een ge brek heeft in het aangezicht, maar zegt niet welk. Hoe de speurders daar achter gekomen zijn weten buiten staanders niet. Men kan het niet eens raden.. Voorts wordt verondersteld, dat de gek 's nachts in een werkhuis arbeidt en dat hij daar wellicht een groot gedeelte van het materiaal vindt, be stemd voor de vervaardiging van bommen. Psychiaters beweren, dat hij een maniak is, die genoegen beleeft aan de gedachte dat hij het leven van mensen in handen heeft en aan de publiciteit die rondom zijn persoon wordt gemaakt. Het kostbaarste getuigenis is dat van een venter. Hij is de enige man die de opgespoorde ooit heeft gezien, maar alleen van achteren. Nooit heeft iemand het gelaat van de gek gezianl DE BRITSE MARINE is van plan atoomduikboten te gaan bouwen. Ook voor koopvaardijschepen, zo wordt gezegd, zal de atoomenergie in de toekomst de voornaamste krachtbron worden. EEN grote manifestatie op het Rode Plein te Moskou zal zaterdag het twintigste congres van de Russische communistische partij afsluiten. Het is de eerste keer, dat bij deze gele genheid zo'n demonstratie wordt ge organiseerd. De drie nieuwe Engelse wagens van Ford, van links naar rechts de ZODIAC 2500, de ZEPHYR-2500 en de CONSUL 1700. De nieuwe mo dellen zijn belangrijk lager, breder en langer dan de huidige CONSUL en ZEPHYR modellen. Alléén bij vooruitbetaling Uitsluitend voor de Zeeuwse oplage: 3 regels of minder f 0.80; Iedere regel meer 15 ct. Bij 3 achtereenvolgende ge lijke plaatsingen wordt de derde plaatsing tegen hall geld berekend. 25 Letters, cijfers of lees tekens gelden voor 1 regel. PERSONEEL GEVR. Mevr. van overbeek. Reiger straat 18, Breda, vraagt net r.-k meisje, intern voor huishou ding. 1202 Grote brandverz. inij. vraagt voor haar vrijkomende agent schappen o.a. te Oosterhout en Terheijden e.o. actieve geschik te opvolgers. Zeer mooie porte feuilles. Koopsom niet vereist. Brieven onder no. 1184. Net dagmeisje gevraagd. Mevr. E. Puijlaert-Wauters, Steenstr. 25, Hulst. 685 In klein doktersgezin gevraagd: net meisje voor de dag of voor dag en nacht. Mevr. J. Weiten, Oostsingel 132. Goes, Tel. 2550. Een dienstmeisje gevraagd voor O verveen bij Haarlem, leeftijd 20—30 jr. Hoog loon, vrije ka mer met radio en douchecel enz. Brieven en inlichtingen bij J. de Beste, WilheLminastr. A 42, Oudelande bij Goes. 687 TE KOOP AANGEB. Circa 2000 kg .stro te koop, te bevr. bij Martens, Eikenlaan 10 Koewacht, agent De Stem. 686 Voor de missieweek ruime sor tering religieuse artikelen zoals kruisbeelden, beelden, kruisen, rozenkransen, kerkboeken en medailles bij Piet Weemaes, Oude Kaai, Graauw. 681 Door inruil te koop tweede h. hand- en trapmachines bij Pfaff Naaimachiriehuis H. A. de Breuck, Burg. v. Waesb.straat, Hulst, 679 Bontmantels, keuze uit ruim 200 stuks, gemakkelijke betaling zonder prijsverhoging. Kees v.d. Ven, bontwerker, Nieuwlandstr. 3, Tilburg, Tel. 2617. 1325 Philips hoogtezonapp. Utraphil te koop, als nieuw voor f 48. Vriens, Koninginnestr. 22, Bre da. 1300 Lederen motorkleding voor da mes en heren. Leuke dam es jas jes vanaf f 42,50 in alle kleu ren, alles met garanitie. Beta ling vanaf f 2 p. week. Motor huis Siemons, Kade 71-73, tel. 4397, Roosendaal. 9622 Ongelooflijk. Een gloednieuwe elektT. metalen wasmach. recht van de fabriek voor f 145. Le vering op proef met volle ga rantie. Alleenverkoop v. Dui ven voordestr. 44, Breda. 1312 2 emaille baden te koop f 65, f 75 2 accordeons 120 bas. 12 bas, pianoklavier f 125. f 65, 2 vloerkleden f 20. f 15, prima brandkastje f 100, uitschuif taf el f 30, stalen radio tafels f 15. dressoirs f 40, f 50, f 60, radio f 65. Philips, 4 clubs f 75. strijk plank f 7,50, 2 persoons bed ka pok genopt f 40, waskast f 35. J. Joris. v. Coothiplein 2 bij de Lange Stallen, tel. 6274, Breda. TE KOOP GEVR. Bijzonder mooie jportieve damesmolière in grijs en zwart suède. Sublieme pasvorm. Antiek gevraagd, meubelen por selein, koper, tin, mahonie ta fels en stoelen, goud, zilver enz. Stuur bericht of bel 3009. P. Jansen, Zandbergweg 11, Breda. Antiek te koop gevraagd, o.a. meubelen, porselein, kristal, ko peren en tinnen voorwerpen - ouderwetse mahonie stoelen en ronde tafels, oud goud en tafel zilver enz. enz. J. Jansen, Veemarktstr. 33, tel. 7936 Breda. TOLBRUG STRAAT 3, BREDA. MARKT 2, WAALWIJK VITAMINE-MELK!

de Stem | 1956 | | pagina 6