llagblail 23c Stem Vitamine DE TUSSENPERSOON TEGEN 1 JANUARI 1957 EENVOUDIGE REGELING RAI personenauto s OUDE GEN EVER Meningen en Commentaren AT EEN ONDERLIJKE f ERELD TWEEDE BLAD VRIJDAG 24 FEBRUARI 1956 LAROCK OVER BENELUX WELKE JONGE LANDEN? GARANTIES NODIG ERNSTIG PRINCIPE Vereniging van vertalers opgericht Indonesië toch in Sterlingblok Winterhanden enéestl Einde van kentekenlced in liet zicht Liberalen betuigen trouw aan Adenauer Belas ting kan toren worden ingeschakeld Nerveus, modb w lusteloos? Wegenwacht ook vogelwacht Ontsporingmaar geen ongelukken S/IOOL LES HAMEA Panama verwerpt Noorse klachten RADIO TELEVISIEPROGRAMMA'S Naar een roman van E. F. BENSON) NJAAST de rede van minister Luns te Brussel over de wenselijk heid van Beneiux-eenheid in de buitenlandse politiek verdient ook de uiteenzetting, welke de Belgi sche minister van Buitenlandse Handel Victor Larock, voor het Nederlands Benelux-comité te Am sterdam hield, even de bijzondere aandacht. Minister Larock sprak over een gemeenschappelijke expansie van Benelux op economisch gebied naar jonge landen. In de lijn van de overeengekomen gemeenschappe lijke handelspolitiek van Benelux tegenover derden bepleitte hij de stichting van een Benelux-orgaan, waarin bedrijfsleven en overheid samenwerken voor de oriëntering van de handel. Benelux moet haar informatiemiddelen en contacten combineren en in de internationale organisaties een gemeenschappelij ke politiek tegenover de jonge lan den volgen. De Belgische minister meent, dat Benelux de jonge landen kapitaal, organisatieplannen, machines en technici kan aanbieden, doch ge looft ook, dat deze mogelijkheden beperkt zijn, zodat er zuinig mee moet worden omgesprongen en een zorgvuldige keuze moet worden gedaan tussen de jonge landen, die zich als gegadigden voordoen. Er is zeer zeker veel voor te zeg gen, dat er in Benelux een geza menlijke inspanning wordt gedaan om een evenredig deel van het han delsverkeer met de zgn. jonge lan den te verwerven en hierbij ver spilling te voorkomen. Dergelijke uitbreiding van de in Benelux over eengekomen, gemeenschappelijke handelspolitiek zal zeker kunnen rekenen op de sympathie van Ne derland. ^/JINISTER Larock heeft jonge landen op het oog voor een gezamenlijke handelsexpansie van Benelux. Maar welke landen be doelt hij daarmee eigenlijk? Het ligt voor de hand hierbij aan de onderontwikkelde gebieden te denken, waaronder er nochtans zijn, die niet bepaald jong meer kunnen heten. Zijn de Zuid-Ame rikaanse landen wel zoveel jonger dan de Ver. Staten van Noord- Amerika? Maar in ontwikkeling zijn zij bij gebrek aan kapitaal en ten gevolge van politieke troebelen wel een heel eind achtergebleven. Voor het overige denkt minister Larock ongetwijfeld aan de nieuwe zelfstandige staten in Azië en Afri ka, die nog op allerlei gebied ge holpen moeten worden om hun be volking welvaart te verzekeren. Het handelsverkeer met al deze landen brengt heel wat risico's met zich mee. De heer Larock zegt zelf: in het ene land is de grond on vruchtbaar, in het andere vermin dert de koopkracht voortdurend vanwege toenemende bevolkings druk; elders treft men onstabiele politieke verhoudingen, financiële anarchie, corruptie, fanatiek natio nalisme en haat tegen het westen. Het zijn allemaal omstandigheden, welke de economische relaties moei lijk maken en dan ook wel een bijzondere gezamenlijke zorg in Benelux wettigen, waarbij door juiste keuze de risico-elementen kunnen worden beperkt. J-JET beperken van de risico's in het handelsverkeer met de jonge landen door een zorgvuldige keuze van de handelspartners zal in veel gevallen nog verre van vol doende blijken. Minister Larock heeft te Amster dam dan ook het pleit gevoerd voor een internationaal statuut voor in vesteringen, dat zou moeten inhou den regeringsgaranties voor parti culiere investeringen, bescherming tegen belastingwillekeur en afschaf fing van een dubbele heffing, de mogelijkheid om althans de op brengst van het geïnvesteerde ka pitaal naar het eigen land over te brengen, bepaalde wisselkoersga ranties en een redelijke schadeloos stelling bij vordering of onteigening. Zonder dergelijk minimum aan ga ranties zal het vertrouwen bij de zakenwereld ontbreken. Het komt feitelijk neer op de eis, dat men terugkeert naar de rechts verhoudingen van het zgn. „kolo niaal" bestuur voor verschillende onderontwikkelde landen. Het is alleen maar de vraag, of daar het huidige niet-koloniaal bestuur deze rechtsverhoudingen herstellen kan en wil. Of minister Larock ook aan In donesië gedacht heeft in Amster dam? Het fiasco in Genève, ver oorzaakt door de Indonesische wei gering redelijke garanties voor fi- nancieel-economische aangelegen heden te geven, is wel een sprekend voorbeeld van de moeilijkheden, welke op de weg naar handelsex pansie met de jonge landen liggen. (JIT Amsterdam komen berichten omtrent een vreemde beslissing van minister Suurhoff. Hij heeft namelijk laten weten geen gunstig advies te kunnen uitbrengen aan de minister van Wederopbouw voor het verstrekken van bouwvolume voor een nieuw katholiek zieken huis in Amsterdam. Het bestaande O.L. Vrouwe Gasthuis komt 300 tot 400 bedden tekort. Het Kaski heeft berekend, dat er ten behoeve van 't katholieke bevolkingsdeel in de naaste toekomst ruimte geschapen moet worden voor minstens 600 bedden. Er zijn nu al vergaand plannen gereed voor de bouw van een nieuw ziekenhuis. De grond is gekocht, de architecten hebben de tekeningen gemaakt. Maar minis ter Suurhoff blokkeert nu de weg ter verwezenlijking. Hij becijfert, dat. ziekenhuisplannen van gemeen telijke en protestants-christelijke kant zullen voldoen aan de toe komstbehoeften. Die berekening klopt helemaal niet met wat speci aal de katholieke bevolkingsgroep tekort komt. Doch de minister vindt dat de omvang van een bevolkings groep niet bepalend mag zijn voor het aantal ziekenhuisbedden, dat zij verlangt. Anders gezegd: de mi nister ziet niet in, waarom de voor keur van een katholiek uitgaat naar een katholiek ziekenhuis. Hier is een ernstig principe in het geding. Mocht de opvatting van deze so cialistische minister zegevieren, dan dreigt er ook gevaar voor andere confessionele groeperingen. Daar om zal het goed zijn, als er ook in het politieke vlak opheldering wordt gevraagd over deze ministe- teriele geste, 't Dunkt ons heel wat belangrijker dan de vraag, welke Mr. Burger zich haastte te stellen, of een gezant bij het Vaticaan wel... katholiek mag zijn! Levende vissen zwemmen tegen de stroom op; alleen dode vis sen drijven mee. In Amsterdam is een Vereniging van Vertalers in Nederland opgericht. De vereniging stelt zich ten doel het niveau van de in Nederland gemaakte vertalingen te verhogen, de beroeps- belangen van de vertalers te behar tigen en het aanzien van de vertalers in de samenleving te vergroten. Tot voorzitter van de vereniging werd gekozen mr. H. J. D. ten Kate, tot secretaris de heer I. J. Citroen (Rembrandtlaan 47 te Hilversum). (Advertentie) (Advertentie) Thans een ruime comfortable wagen v.a. f. 6375.- R.A.I. stand no 10 Official D.K.W. Dealer Garage C. Meyer Zonen, Wassenaarstr. 10-12, Tel. 653, Bergen op Zoom Garage van Dongen-Jonkers, Wilhelminasingel 42, Tel. 5544-5545, Breda Automobielbedrijf Verhoeven, Brugstraat 34, Tel. 3768, Roosendaal Imp. Hart Nibbrig reeve Parkstraat 91 - Den Haag Voor het eerst sinds het mislukken van de NederlandsIndonesische be sprekingen zijn de geruchten over een eventuele toetreding van Indonesië tot het Sterlingblok, te Londen niet geheel tegengesproken. In bevoegde Engelse kringen gaf men te verstaan, dat Engeland tot dusver officieel niet door de regering te Djakarta is gepolst over de be trekkingen van Indonesië met de Sterlingzone, doch men voegde eraan toe, dat als Indonesië zich inderdaad van de Nederlandse monetaire zone zou afscheiden, de kwestie wellicht in de toekomst aan de orde zou kun nen komen. Advertentie) zwit Het kentekenleed, het wachten op kentekenbewijzen voor automobielen en motorfietsen, zal per 1 januari 1957 of zo mo gelijk eerder geleden zijn. Deze mededeling deed de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, in zijn toespraak bij de opening van de RAI te Amsterdam. Een commissie van deskundigen heeft in zijn opdracht een systeem uitgewerkt, waarbij het mogelijk wordt, direct bij aan koop van een complete automobiel of motorrijwiel, een ken tekenbewijs bij een der belastingkantoren aan te schaffen. De westduitse liberalen hebben naar aanleiding van beschuldigingen van de zijde van de christen-democrati sche partij dat zij dubbel spel zouden speien, opnieuw verklaard, dat zij deel willen blijven uitmaken van de regeringscoalitie te Bonn en trouw zijn aan de buitenlandse politiek van bondskanselier Adenauer. Zoals bekend hebben de liberalen dezer dagen, tezamen met de sociaal democraten die in de Bondsdag in de oppositie zijn, in de staat Noordrijn- Westfalen de christen-democratische regering van premier Arnold waarvan zij oorspronkelijk deel uitmaakten, ten val gebracht. Het tegenwoordige kentekenbewijs zal daartoe in twee stukken worden geknipt. Het A-deel", waarop de technische bijzonderheden van een wagen worden beschreven zal dadelijk door de importeur of dealer aan de koper worden verstrekt. De impor teur of dealer zullen dit bewijs dus bij de rijksdienst voor het wegverkeer moeten blijven aanvragen. De oorzaak van het lange wachten was (en is thans nog) het inschrijven van de variabele gegevens", de te naamstelling, dus, welke op het ogen blik pas na de aankoop van een auto mobiel kan geschieden. Deze gegevens nu worden op de (Advertentie) Op eigen initiatief hebben de „Gele Rijders" de taak op zich genomen de vogels die door het koude weer in een benarde positie zijn geko men, te helpen. Met brood en an der voer dat hun door automobilis ten wordt verstrekt, zullen zij de vogels die zij op hun route tegen komen, voederen. Twee wegen wachters zijn ter hoogte van Sas- senheim bezig met hun liefderijke arbeid. Amsterdam - 23 februari 4 maarf 36e tentoonstelling I™ tnphehorea e.d. 10-17 uur en 19.30-22.30 uur kampeerwagens, toebehoren e. beide zondagen 10-18 uur Entrée f 2.50 rechterhelft van het kentekenbewijs ingevuld. Welnu, binnen een afzien bare tijd zal het zo kunnen zijn, dat deze helft op een der 120 belasting kantoren tegelijkertijd met de eerste belastingkaart verkrijgbaar zal zijn. Deze B-helft" zal dus niet langer door de rijksdienst worden afgegeven. De belastingkaarten zullen verkleind worden en eenvoudiger. De drie do cumenten komen bij elkaar in een handig plastic hoesje te zitten. Ook bij verkoop van een auto door een particulier zal de belastingdienst voor wijziging in de tenaamstelling zorgen. Met gaat dan over het alge meen gesproken tenminste, naar het belastingkantoor en kan stante pede een nieuwe tenaamstelling op de ,,B- helft" van het kentekenbewijs krijgen. Aangezien in ons land enkele hon derdduizenden motorvoertuigen jaar lijks van eigenaars verwisselen, zal deze vereenvoudiging van afgifte een enorme tijdsbesparing voor de rijks dienst, zowel als voor het publiek be tekenen. Daardoor zal het afgeven voor kentekenbewijzen voor nieuwe automobielen, ook voor die welke hier telande van carrosserie of laadbak worden voorzien, ook aanzienlijk ver sneld kunnen worden. UITZONDERINGEN Alleen de kentekens, die vóór 1 no vember 1952 afgegeven zijn, zullen voor wijziging van tenaamstelling door de rijksdienst voor het wegver keer behandeld moeten worden. Zulks met het oog op controle door het bureau motorvoertuigen van de afde ling invoerrechten van het ministerie van Financiën. Centraal blijft ook de afgifte van de kentekens voor bijzondere omstan digheden, CV, CD, CDJ, GN en FH, evenals dus die voor nog niet gecom pleteerde of bijzondere voertuigen, waarvoor keuring of goedkeuring van de rijksdienst voor het wegverkeer nodig is. O O Donderdagochtend om acht uur is de sneltrein, die om 7.28 uit Leeu warden naar het westen vertrok, bij Steenwijk ontspoord. De trein ont spoorde met een draaistel. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Het baanvak SteenwijkWol- vega werd versperd. De treinen uit het westen naar het noorden, die nor maal in Zwolle gesplitst worden, rij den nu in hun geheel naar Groningen. Er rijden bussen tussen Steenwijk en Wolvega. (Advertentie) w TERUG De Milanese politiebaas heeft bekend gemaakt, dat 4000 personen, die in de afgelopen maanden hun kleren en schoenen hebben verpand bij de bank van lening, deze gra tis terug kunnen halen. Het is nu te koud om zonder kle ren te lopen, heeft de mens lievende prefect van politie gedacht. De kosten zullen worden gedragen door enkele liefdadigheidsinstituten in Mi laan. De pandjesbaas komt er dus niets aan te kort. Dief Een 32-jarige Canadees, de heer Alphonse Raymond, is naar het ge vang gebracht onder de beschuldi ging, dat hij een brug gestolen heeft. Volgens de politie van Montreal heeft onze Alphonse vijf jaar gele den in de buurt van La Tuque een complete spoorbrug van twaalf me ter afgebroken en 't yzer verkocht. Roken Dieven, d'ie wel zin hadden in een sigaretje, braken bij een s-iga- rettenfabriek te Ipwich in en sloe gen hun slag. Ze namen tweedui zend pakjes mee om voorlopig uit de voeten te kunnen. De buit zal hen echter niet meevallen. De fa brieksdirecteur heeft namelijk ver klaard, dat de pakjes slechts bord papieren sigaretten bevatten. Ze dienden slechts voor reclame-doel einden. Beroep Er komen in Colombo op Cey lon hoe langer hoe meer astrolo gen. Er zit brood in het baantje van sterrenkijker, want de poli tici zijn met het oog op de aan staande verkiezingen zo nieuws gierig geworden naar hun kansen, dat ze de sterrenkijkers hoe lan ger hoe vaker raadplegen. Een van de astrologen heeft gezegd, dat hij al 300 van dit soort klan ten heeft gehad. Ze vroegen alle maal of hij misschien kon zien of ze in de volksvertegenwoordiging zullen worden gekozen. Verder zijn er ministers, die de astrolo gen vlak voor een vergadering opbellen en vragen of ze uitge jouwd, dan wel toegejuicht zullen worden. De sterrenkijkers laten zich uiteraard dik betalen. Harmonie Een eeuwenoud gerechtshof in Dunnow onderwerpt verschillende getrouwde paren aan een grappig en soms ook wel eens pijnlijk kruis verhoor over de harmonie in hun huwelijksleven. Wanneer zij kunnen bewijzen nooit een kwaad woord tegen elkaar gesproken te hebben, ontvangen zij als beloning een enorme zij spek. Het spek en het gelukkige paar gaan in optocht van het gerechtshof naar de markt, waar de officiële uitreiking ge schiedt. In het nabije Thaxted danst men de schilderachtige boerendan sen, typische voorbeelden van oud- Engels volksgebruik. Proef Een fel tegenstander van de doodstraf uit de Engelse plaats Sunderland heeft zich vrijwillig gemeld voor de galg. Hij wil zich laten ophangen om daarmee te bewijzen, dat dood door de strop geen humane dood is. Hij heeft wel de noodzakelijke voorwaarde gesteld, dat er een dokter bij te genwoordig moet zijn, die hem juist op tijd kan laten losmaken. Anders kan hij het niet navertel len. Kou Tot verbazing van iedereen heeft de directeur van de dierentuin in. het Italiaanse Milaan verklaard, dat het de ijsberen zijn, die de meeste last van de kou hebben. ..Het is niet zo zeer de temperatuur", aldus de directeur. „Het is meer de aard van de kou. De Italiaanse kou is te vochtig. Een ijsbeer moet droge kou hebben". Inmiddels zitten de be ren er evenwel toch mee te kijken. Sommige hebben al reumatische aandoeningen. Gelijkenis De orde van de Griekse broeder schap „Ahepa" heeft de in Hongarije geboren filmster Zsa Zsa Gabor uitgeroepen tot de filmster, die het meest gelijkt op de Griekse godin nen van de oudheid". Zij heeft van üe orde een „beloning" gekregen voor haar klassieke schoonheid en haar klassieke gestalte alsmede voor haar geest en charme". KiNoen! kus (Advertentie) WENNEKER „OUDE PROEVER" f 7.55 „OUDE WENNEKER" f 7.10 Geneest ruwheid en schraalheid Panama heeft een aantal Noorse klachten verworpen met betrekking tot een onwettige walvisvangst ver leden jaar door een expeditie die werd gefinancierd door de Griekse reder Aristoteles Onassis. De expeditie maakte gebruik van een onder Panamese vlag varend schip. Deze expeditie was reeds ter walvisvaart vóór de opening van het seizoen en had walvissen gevangen die kleiner waren dan is toegestaan. ZATERDAG, 25 FEBRUARI 1956 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,23 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,55 V.d. vrouw 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,lo Gram. (Om 9,35 Waterst.) VPRO: 10,00 Tijdelijk uitgeschakeld, eaus, 10.05 Morgenwijding VARA: 10,20 V.d. arbeider i.d. contm-ubedr. 11,35 Alt viool en piano 12,00 Orgel en zang 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 13,00 Nws. 13,15 VARA-varia 13,20 Lichte muz. 13,45 Sportp raatje 14,00 V.d. jeugd 14,35 Muz.caus. 14,50 Dansmuz. 15,25 Streek- uitz. 15,50 Omr.ork. 16,35 Van de wieg tot het graf. cams. 16,50 Gram. 17,15 Weekjourn. 17,45 Europese kampioensch. hardrijden op de schaats 18,00 Nws. en comm. 18,20 Lichte muz, 18.45 Regerings- uitz.: Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen aangesloten bij het Atlantisch Pact 19,00 Artistieke staalkaart VPRO: 19,30 Passepartout, caus. 19,40 Jeruzalem, caus. 19,55 Deze week, caus. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Gevar. progr. 22.00 Comm. 22,15 Amus.muz. 22,30 Sa menzang 22,40 Binnen zonder kloppen, hoorsp. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 Gewijde muz. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Grain. 9,00 V.d. huisvr. 10,00 V.d. kleuters 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11,00 V.d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Angelus 12,03 Gram. 12,55 Zonne wijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Instr. sext. 13,40 Instr. trio 14,00 Boek- bespr. 14,10 Gram. 14,20 Engelse les 14,40 Koorzang 15.00 Kron. v. letteren en kun sten 15,40 Harmonie-ork. 16,00 Grego riaanse zang 16,30 V.d. kind. 17,00 Mu- sette-ork. en solist 17,20 V.d. jeugd 18,00 Lichte muz. 18,15 Journ. weekoverz. 18,25 Gram. 18,30 Pari. overz. 18,40 Instr. octet 19,00 Nws. 19,10 Gram, 19,50 Europees kamp. hardrijden op de schaats 20,00 Lichtbaken, caus. 20,20 Act. 20,30 Euro pees hamp. hardrijden op de schaats 20,40 Gevar.progr. 22,05 Cabaret 22,35 Wij lui den d,e zondag in. Daarna: Avondgebed en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15 Nws. in Es peranto 23,25-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m. 12,00 Omr.ork. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Muz. Kaleidoscoop 14,30 Journ. 15,00 Gram. 15.45 Accord.muz. 16.00 Graan. 16,15 Acco<rd.muz. 16,30 Gram. 16,45 En gelse les 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,20 Lit. gezangen 17,50 Pianorecital 18,10 Knapenkoor 18,30 Voor de soldaten 19,00 Nieuws 19,40 Gram. 19,45 Om- roep-Ommeganck 21.15 Graan. 21,30 Amus.muz. 22.00 Nws. 22,15 Verz.progr. 23,00 Nws. 23,05-24,00 Gram. BRUSSEL 484 m. 12,15 Gram. 13.00 Nws. 13,15 Verz.progr. 16,00 Zang 17,00 Nws. 17,15 Dansmuz. 19,30 Nws. 20,00 Ge- var.progr. 22,00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22,55 Nws. 23,00 Dansmuz. 23,55 Nws. NTS: 14,50-16.45 Eurovisie: Sportrep. uit Parijs VARA: 20,00 Journ. en weer- overz. 20,15 Gevar.progr. 20,55 Filmver- zoekprogr. 21.20-22.00 Licht progr. NTS: 22,00-23,00 Int. volleybalwedstr. NederlandBelgië in Den Haag. FRANS-BELG. 24,50-16,45 Sportact. 19,00 TV-roman 19,30 Land.wetensch. 20.00 Act. 20,15 Journ. 20,40 TV-spel, ijs-festival, nieuwe films en wereldnws. VLAAMS BELG. 14,50-16,45 Eurovisie: Sportrep. 17,00-18.00 V.d. jeugd 19,31 Religious progr. 20,00 Nws. 20,15 Panorama 20.45 TV-rebus 21,15 Het grote avontuur, feuil leton 21,40 Poppenfilm 22,00 Relais v.d. NTS: Volleyballwedstr. Nederland-België 49 Hij keek naar Craddock die opzij was gestapt en nu naar het portret van mevrouw Fortescue stond te kij ken. J betrek een ander atelier," zei Lilales zachtjes; ,,ik zal u mijn nieuw adres mededelen." Craddock hoorde dit niet, maar Ti ank wel. Het leek hem een sleutel rh°/, Jeei- 8ehtimzinnige dingen die Charles die morgen gezegd had. Hij twijfelde er met aan Meneer Ward gunde zich het ge- antwoord.an enigS2ins bloemrijk De volgende week komt mij uit stekend gelegen," zei hij „en het zal mij een eer zijn voor u te mogen po seren. Het enige, wat mij niet geheel voldoet, is uw honorarium. U moet mij toestaan daar later eens op te rug to komen. I"c kan wel zeggen dat mijn portret bedoeld is aL een verja ringsgeschenk voor mevrouw Ward on hoewel ik er zeker van ben dat de innerlijke waarde van het schil derij zodanig zal zijn dat do schen ker 'hij kwam tot de ontdekking dat hij nooit uit deze doolhof zou kun nen geraken, en dus baande hij zich, om zo te zeggen, een weg door de heg „enfin, we moeten daar nog over praten. Maar ik zie dat ik u stoor bij uw werk; ik zal u niet lan ger lasti„ vallen. Meneer Craddock, u moet met me meegaan, dan kun nen we in de taxi prater over het portret van meneer Lathom's moe der." Charles begeleidde hen naar de deur en ging toen naar Frank. ,,Ik vermoed dat je het raadt," zei hij. ,.Je hebt goed geraden!" Hij liet zich in een st vallen. „Hij heeft Wroughton opgelicht," zei hij, „hij heeft mij opgelicht, mij voor een ongelukkige vijftig pond, wal erger, gemener is dan het ande re." „En Wroughton?" vroeg Frank. „Hij gaf hem vijfduizend voor dë Reynolds, en kreeg er zelf tien. Maar dat is niet zo erg: dat zijn zaken. Maar om vijftig pond achter te hou den, terwijl hii mij dit atelier gaf en mij opdrachten verschafte en alles voor me deed! Daar gaat die ver vloekte telefoon; wil jij even luiste ren?" Frank deed het. „Mevrouw Wroughton," zei hij. ,.Zo moet je noodzakelijk spreken, heel noodzakelijk. Kun je om drie uur naar haar toegaan?" „Ja", zei Charles. Hij stond op uit zijn stoel, bleek en bevend. „Daar komt misschien nog iets er- gers, Frank", zei hij, „misschien schien heeft ze me iets te vertellen dat nog veel erger is dan dit. God, ik wou dat ik hem nooit had leren kennen." Frank kwam naar Charles toe. „Charles, ouwe jongen," zei hij, „ik heb jc dikwijls gezegd dat er op lichters in de wereld zijn, en je bent er een tegen het lijf gelopen. Hou je taai; ga niet jammeren." Charles keerde een verdrietig jon- gensgezichi naar hem toe. „Maar het doet pijn," zei hij. Hij zweeg even. „Mijn vader pleegde zelfmoord," zei hij, „omdat hij alles vergokt had en niemand van ons wist het of ver moedde het. En juist dat heeft ons zoveel verdriet gedaan. Dit is iets heel anders natuurlijk, maar het doet toch pijn op de oude plaats." „We hebben allemaal zo'n oude plaats." zei Frank. „Wonden? Grote God, ik zou één ma 'sa wonden zijn geweest als ik me niet van mijn jeugd af geweerd had. Kop omhoog! En als je vindt dat er iets gedaan moet worden, of als je iets wilt be praten. bel me dan op, wil je? En nou blijf je hier niet zitten treuren. Je gaat met me mee om te lunchen. Daar is niets zo goed als eten en drinken, wanneer je erg geschrokken bent. En daarna zal ik je naar het huis van je bejaarde sirene brengen." Plotseling herinnerde Charles zich dat Joyce bij haar logeerde, of ten minste er de nacht had doorgebracht. In zijn verbijstering en walging had hij dat tot dusver vergeten... En het is een feit dat hij werkelijk heel flink at. NEGENDE HOOFDSTUK. Zoals al eens gezegd is had me vrouw Wroughton de gewoonte zich 's winters hermetisch op te sluiten in een klein donker huis in Half Moonstreet. En na de maanden die ze in Egypte had doorgebracht, sloot zij zich nog meer af dan vroeger, vermoedelijk om de mogelijk verder felijke gevolgen van zo'n langdurige openluehtkuur tegen te gaan en om zich te versterken tegen de bezoeken die ze moest gaan brengen aan Char- les' atelier. Wel ging zij 's avonds dikwijls uit om bij vrienden te dine ren in een rijtuig met gesloten raamp jes, maar afgezien van haar visite van gisteren bij de moeder van Char les, had het daglicht haar nauwe lijks gezien sind; haar terugkeer. De ramen van haar huis waren altijd ste vig dicht; de kamers werden alleen gelucht door het open zetten van de deuren en op verschillende plaatsen van het huis werd voortdurend ge droogde lavendel verbrand, zodat het doortrokken was van de frisse geur. Ze was een levend protest tegen de .moderne manie, zoals zij het noemde, van op de tocht te zitten om hygië nische redenen. En het valt niet te ontkennen dat haar handelwijze in haar geval tot uitstekende resultaten leidde, want haar gezondheid die al tijd goed was, werd schitterend als ze een paar weken binnenshuis had geze ten; haar natuurlijke levendigheid scheen er door verhoogd te worden en ze at flink en alles waar ze zin in had. zonder de minste nadelige ge volgen. Tussen de maaitijden werkte ze aan een fijn borduurwerk zonder bril, waarbij ze altijd rechtop zat op een klein rieten stoeltje met rechte rug. Het huis was heel klein en van de kelder tot de zolder volgepropt met wat zij haar rommel noemde, want zonder eigenlijk te verzamelen, had ze er bijzonder goed slag van om al lerlei dingen opeen te hopen. Schil derijen, akwarellen. daguerreotypes, fotografieën, sepia-tekeningen, trofeën van wapens hingen tegen de muren of stonden op schoorstenen en tafels; en in kabinetten en kasten lagen mas sa's kleine aardige dingen, porcelei- nen figuurtjes, ivoren schaakstukken, schelpen, zilveren doosjes, herinne ringsglazen. speldenkussens, Indisch filigrainwerk, stukjes email, munten, koraal, ebbenhouten olifantjes, en al de onnoemelijke kleinigheden die in de meeste huizen op onverklaarbare wijze verloren raken. Ze had juist een plank schoongemaakt in een glazen kast naar de schoorsteen van haar klein salonnetje en was druk bezig met het arra eren "an de kralen cn scarabeën van twijfelachtige echt heid van haar Egyptische campag ne, toen Charles binnenkwam. Waar op zij uit haar scherpzinnig en vrien delijk oud brein alles verdreef, wat niet met hem in verband stond. „Ga zitten mijn jongen," zei ze. „En steek je sigaret aan. Ik heb gisteren je moeder gesproken, wat ze je vermoedelijk wel verteld heeft. De volgende week zal ik voor je pose ren en laat de kamer dus goed ver warmen en niet luchten, zoa' de dok ters dat noemen. Ik heb genoeg lucht gehad in Egypte om er twintig jaar mee toe te kunnen." Ze ging door met haar opgewekte praatjes, tot ze zag dat Charles op zijn gemak zat. Toen liet zij ze plot seling in de steek. „Ik heb je laten roepen, omdat ik je per sé wou spreken, mijn jongen," zei ze. „Nee, daar is hier niemand dan ik; vanmorgen heb ik Joyce te ruggestuurd naar haar vader, 'dus als je denkt dat je haar zult zien heb je het mis. Het dient nergens toe om er omheen te draaien; ik moet het je zeggen en het is dit: Die Craddock vertelde mijn zoon Philip dat je repu tatie niet erg schittere ld is, tenmin ste daar komt het op neer. Ik weet het van Craddock zelf. Joyce wist van haar vader dat iemand dat ge zegd had en ze vermoedde dat het die Craddock was. Ik hield me zo onschuldig als een pasgeboren kind en zei alleen maar: „Het spijt me dat u mijn zoon zulke inlichtingen moest geven over Charles." Ik zei het zo natuurlijk dat geen haar op zijn hoofd er aan dacht dat ik het alleen maar vermoedde. En zo zat hij gevangen als een wesp in de jam. Ik wou dat hij er een was. In min der dan geer tijd zou ik hem met mijn lepel op zijn kop getikt heb ben." Charles bleef een ogenblik heel stil zitten cn op dat ogenblik verlieten hem alle gedachten op een na. Daar was alleen maar een stille witgloeien de woede over, die langzaam maar zeker zijn hart cn zijn verstand in bezit na. Hij had er geen spijt meer van dat Craddock zoiets gedaan had, de zekerheid dat hij het gedaan had, was voldoende om alle andere gevoe lens in hem te doden. Alleen aan de oppervlakte ging het gewone mecha nische denken door. „Ik heb er nooit iets van geloofd, mijn jongen," ging mevrouw Wrough ton door, „en Joyce evenmin. Maar om redenen die je wel zult kunnen vermoeden, was het rr ijn plicht te onderzoeken of het waar was. En nu heb ik gisteren gehoord hoe je moe der over je denkt, wat ze je wel ver teld zal hebben, en hoe je vriend me neer Armstrong over je den'.t, wat hij ook wel verteld zal hebben en ik heb nog bij verschillende andere mensen navraag gedaan. En dus zijn al die mensen leugenaars, of die Craddock is er een. En er is geen verstandig mens in het land, die in dit geval zou twijfelen. En Joyce is terug naar huis gegaan om het haar vader te zeggen." Charles stond op. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5