KOU HOFNAR DE R.A.I. GEOPEND Zeeland op de schaats Principiële bezwaren tegen het inenten van rundvee p-, BABY'S Raamsdonksveers laatste molen brandde totaal uit V/ICKS Geen kolengebrek in Zeeland Bergse Kantonrechter sprak Zeeuwse vrachtrijder vrij Vuur en vorst spanden samen tegen onversaagde brandweer DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 24 FEBRUARI 1956 Landbouwers door kantonrechter tot boeten veroordeeld Biologisch onderzoek in Zeeuwse wateren Oudelande en de herverkaveling Kapelle buiten regeling gezet Sluiting van scholen is nog niet nodig Prinses Marijke ais kabouter Calandpolder heeft een dijkgraaf Bij scheepsbrand Schippersknecht omgekomen Anak Agung Nieuw blad in de geschiedenis Brazilië HOOFDKWARTIER VAN DE REBELLEN BEZET St.-Philipsland weer landskampioene Rode Kruis-eampagne 1955 Zeeuwse dag voor de bouwnijverheid Raad voor technisch hoger onderwijs BOUQUET22ct Verlichting het criterium Hulsterse jeugd op de ijzers Wffis tana/en -frt&eadem tttef éfen/euwe J oorlopigen (zonder Kuys) spelen morgen toch oefenwedstrijd KALODERMA GELEE Oorzaakontdooien van motor Hulst B en Hansweert gelijk in biljart-duel LAATSTE NIEUWS Mensen op schots in Kattegat Tijdrit op de schaats Zeeuwse titelstrijd schaatsen te Sluis AANBESTEDINGEN WATERSTANDEN Zes landbouwers-veehouders stonden voor de kantonrechter te Middelburg, mr J Moolenburgh Zij waren allen betrokken geweest bü het vervoer van niet geënt rundvee Een ambtenaar van de Gezondheidsdienst voor Dieren „erkioarde ols eetüige, dat ze hiermee de export-belangen belangrijk in het nauw kunnen brengen. Hij zei voorts alle respect te hebben voor de gods dienstige overtuiging van deze mensen, die met zich brengt dat zij princi- niële bezwaren hebben tegen het enten van vee. Zij kunnen wel ontheffing krijgen voor het vervoer naar het weiland, de slachtplaats en de stier. De ambtenaar van de GeMOdtaM.- dienst wees er nog op, dat de uitstag van deze zitting bepalend is voor het optreden tegen nieuwe overtredingen °PDelteersbteediandbouwer, die voor kwam was de 67-jarige S. W. uit Aag- tekerke De kantonrechter vroeg de ze man, eveneens met alle eerbied voor zijn principes, of hij het in ge vaar brengen van grote belangen niet inzag. Want, zo betoogde de kanton rechter, U bent een schakel in het geheel' in het leven. W. zei echter, dat hij God meer gehoor wilde aan doen dan de mensen. Verder ver klaarde hij, dat hij zich in de toe komst dan maar op slachtvee zal PROGRAMMA IN ZEELAND In het Bioscoopgebouw te Hulst wordt „Heidi en Peter" (KFC a.l.) vertoond. Heidi, een klein Zwitsers meisje, dat altijd met haar vriendje Peter optrekt, totdat een van haar vriendinnetjes komt logeren om aan te sterken. Heidi en Peter zullen de sympathie van de bioscoopbezoekers wel weten te winnen. Als tweede film Lavastroom over Java", een sterk realistisch „verslag" van een uitbar sting van de Krakatau, waarbij een gigantische vloedgolf de kusten be springt. Dit dramatische gebeuren is gevat in de omlijsting van een ro mantisch verhaal, doch omwille van de sensationele uitbarsting is dieze film speciaal iets voor de naturen dde van spanning houden (KFC 14 j.). In het Centrum te Axel: Ontvluch ting uit Colditz. Een spannende, maar niet tot sensationele tophoogte ge dreven film over een als gevangenis ingericht kasteel, waaruit niemand zou kunnen ontsnappen. Dat dacht men althans. Handigaards komen er echter toch uit en deze film laat dat zien (KFC 14 j.). Verder „Het vlees en de duivel" (KFC 18 j.). Een ge vaarlijke driehoeksverhouding tussen een Franse boer en diens vrouw en een Italiaanse landarbeider met ge volgen als moord e.d. Luxor, Terneuzen, draait „Jaloezie" (KFC 14 j.), een romantisch verhaal met gezellige, licht ironische humor. Verder „Madame Butterfly" (KFC a.l.), alweer een verfilmde opera, een gewild genre. Vol muziek en fraaie gewaden. Concertgebouw in Terneu zen vertoont „Het meisje en de cow boy", een cowboyfilm waarin ouder wets geschoten wordt en waarin de desperado's na adembenemende ge vechten het loodje leggen (KFC 14 j.) Olympia, Sas van Gent, komt deze week met een bijzondere film „Lu- cretia Borgia", een afwijkende visie op het leven van een in de historie bekende vrouw. Hoe deze figuur de maker van de film gefascineerd heeft, blijkt uit de wijze waarop hij haar opnieuw doet leven. Niet als een „kwade genius" in de beruchte fami lie Borgia maar meer als een slacht offer, meer als vrouw dan als intri gante en medeplichtige. Het is een grootse film geworden, niet alleen spectaculair en monumentaal, maar ook treffend om de wijze waarin een heftige romance wordt uitgebeeld, om de beschaafde manier waarop de ma kers de noodzakelijke pracht en praal als een passende omlijsting gebruik ten in plaats van haar de boventoon te doen voeren. Een verhaal, dat ieder zal treffen (KFC volw.). Hofzicht theater, IJzendijke, ver gast thans de kijkers op de boeiende Nederlandse film „Ciske de rat" (14 jaar), tn Oostburg, Ledel theater ook al een bekende in de circulatie: „Ze ven broers, zoeken zeven meisjes" (al besproken), vol humor, avontuur en l>re^^e ontsp aningsfilm (JAr L a.l.). Electro, Middelburg: „Angst" (vol wassenen); Schouwburg: „Vera Cruz" (14 jaar). Grand, Goes: „Canaris" (14 jaar); „Zigeunerprinses" (18 j.). Alhambra, Vlissingen: '„Slaven van de Nijd" (14 jaar); Luxor: „Een se conde beslist" (14 jaar). richten. De kantonrechter wees nog maals op het algemeen belang, waar aan W. mee kan werken. ,En wanneer de handel lam komt te liggen, zou U dan niet zeggen, dat mag ik toch niet?", informeerde de Kantonrechter. Tenslotte zei de land bouwer, dat alle wegen door God wor den geleid. „Een vraag die altijd weer rijst", zei de ambtenaar van het O. M., mr. T. Lebret, is, ,,zien wij ons geplaatst tegenover overmacht?" Dit is beslist niet het geval, zo zei hij, en greep te rug naar de jaren toen de t.b.c.-be strijding onder het rundvee in Zee land op gang kwam.. Deze ondervond aanvankelijk ook principiële tegen stand; later gingen deze mensen het anders zien. Thans worden de over treders veroordeeld, omdat ze ver voerd hebben en zij de export lam kunnen leggen. De ambtenaar vond een zeer scherpe waarschuwing op zijn plaats en vorderde 50.- subs. 10 d. Het vonnis was 35.- of 10 d. ,,Laat U het voortaan na?" vroeg de kan tonrechter. ,,Ik zal trachten zulk vee niet meer op mijn bedrijf te hebben en anders slachtvee te nemen", ant woordde verdachte. Ook de andere zes overtreders werden hierna ver oordeeld (één bij verstek) tot boeten, die in het zelfde vlak lagen. Op de jaarvergadering van de Ned. Dierkundige Vereniging werd meege deeld, dat deze vereniging, in samen werking met de commissie voor oeco- logie van de Kon. Ned. Academie van Wetenschappen, voornemens is in de Zeeuwse wateren een centrum van biologisch onderzoek te stichten. De bedoeling is een onderzoek in te stellen naar de problemen van bio logische aard, die zich ter plaatse rond de afsluiting van de zeegaten zullen voordoen. De positie van <le middenstand in 1955 Het artikel, dat wij gisteren plaatsten over de positie van de middenstand in 1955 was niet ont leend aar. het jaarverslag van de Ned. Middenstandsbond maar aan dat van de Ned. Middenstandsbank. Advertentie) Geef de behandeling.die Moedert in 104 landen ideaal vindenl Wrijf Vicks VapoRub tegen bed tijd op borst, keel en rug De verzachtende dampen verruimen de luchtwegen en bedaren de hoest.Tegelijkertijd maakt de ver warmende pleisterwerking de be klemming los. Snellere verlichting! Het geeft méér verlichting, omdat het geconcentreerd is! In de raad van Oudelande werd meegedeeld dat de provincie voor de torenrestauratie een subsidie geeft van f 5175,Besloten werd te vra gen om verhoging daarvan gezien het eigen begrotingstekort. Besloten werd adhesie te betuigen aan een schrijven van het bestuur van het waterschap Ellewoutsdijk, ge richt aan de Hervekavelingsdienst. Zeeland, waarin wordt aangedrongen op meer en tijdig overleg met de ge meente- en waterschapsbesturen over de wegeniplannen enz. Verder werd adhesie betuigd aan een regeling in zake aansprakelijkheid bij ongevallen als gevolg van de slechte toestand der wegen, voortvloeiende uit de verka- veïingswerkzaamheden. Verzoeken van het ETI om verhoging der jaar lijkse subsidie en van de KNAC om toetreding als buitengewoon lid ad f 40,per jaar, werden afgewezen. De gemeenschappelijke regeling vleeskeuringsdienst, kring Goes, werd gewijzigd in die zin, dat Kapelle niet meer tot deze kring zal behoren. Be sloten werd in beroep te gaan bij de centrale raad van beroep te Utrecht tegen een beslissing van de pensioen raad te Den Haag tot vaststelling van een pensioengrondslag voor de heer C. Douw. Aan de armlastigen en min- der-draagkrachtigen zal een extra brandstoffenbijslag over twee weken worden gegeven. Het voorstel een krotwoning aan te kopen werd goedgekeurd, vooral om- vVapoRub De grote industrieën in Zeeland on-n dervinden weinig last van de aanhou dende strenge vorst. De cokesfabriek in Sluiskil bijvoor beeld is het enige bedrijf in zijn soort in west-Europa waar normaal wordt gewerkt. Deze week is weer 20.000 ton steenkool uit Amerika in de haven van Terneuzen gelost en volgens de directie vindt de aflevering normaal doorgang. De PZEM heeft nog een kolenvoor- raad voor maanden, zodat geen moei lijkheden worden ondervonden. De Kon. Mij. ,,De Schelde" onder vindt ook weinig last van de winter. Bij Kon. besluit is thans tot dijk graaf van de Caland-polder in het Noord Sloe benoemd de heer Jaq. v. 't Westeinde te Nieuwdorp en fot plaatsvervangend dijkgraaf diens zoon de heer C. v. 't Westeinde. Het betreft hier de door de heer Jac. v. 't Westeinde op eigen kosten weer ingedijkte polder, die 'n halve eeuw lang „drijvend" is geweest. Den Haag leek niet erg enthousiast over dit stoutmoedig particulier initiatief, want het heeft ongeveer 'n jaar ge duurd eer de benoeming van een dijkgraaf afkwam. In elk geval is de status van de polder nu officieel erkend. Wanneer de strenge kou echter blijft aanhouden zal de toevoer moeilijk heden opleveren. Het buitenwerk wordt wel ernstig belemmerd. De N.V. Vitrite te Middelburg, die normaal de produkten naar Rotter dam verscheept, moet nu gebruik ma ken van de spoorwegen. Op deze fa briek heeft men de gewoonte voor een half jaar tegelijk kolen in te slaan, zodat men geen moeilijkheden heeft. Wat de scholen betreft raken er verscheidene door de brandstof heen, maar van sluiting hoeft nog geen sprake te zijn. De dorpsscholen hand haven de vrije zaterdag. Of de stads scholen dit zullen doen is nog niet zeker. De ziekenhuizen hebben geen hin der van kolengebrek. In de verschei dene ziekenhuizen is nog een flinke voorraad aanwezig. Aan boord van de sleepboot Ma- ris" uit Rotterdam, die voor herstel in een dok te Rupelmonde ligt, brak brand uit. De schippersknecht Sjoerd Peterzon vluchtte in een scheepshut waarvan het springslot achter hem niet meer open te krijgen was. Ver geefs beukten zijn makkers op de deur. De jongen kroop toen in een kast. Toen men er enkele minuten la ter in slaagde, een plaat uit de scheepswand weg te nemen en zo de hut binnen te dringen, was de jongen reeds door de rook gestikt. Ook de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Anak Agung, heeft in een persconferentie te kennen gegeven, dat zijn land „een nieuwe strategie zal gaan voeren in de strijd voor de terugkeer bij Indonesië van westeljjk Nieuw - Guinea." „Wij beginnen een nieuw blad in onze geschiedenis", zo zei hij. „Aan de bijzondere positie van Nederland is thans een einde gekomen." Anak Agung gaf te kennen dat Ne derland op dezelfde manier behandeld zal worden als andere landen en dat Djakarta thans wacht op het ant woord van Den Haag op de nota's waarin de R.T.C.-akkoorden worden opgezegd. Woensdagmiddagop Baden Powell- dag, heeft HM. Koningin Juliana met H.K.H. Prinses Marijke een be zoek gebracht aan de „Blauwe Vo gels" van de Bartimeus-groep te Zeist, een groep, bestaande uit slecht ziende en blinde padvindsters an kabouters. Op de foto: Prinses Marijke, voor het eerst in kabouter- uniform, met een andere kabouter. De Braziliaanse regering heeft be kendgemaakt, dat regeringstroepen de stad Santaram, het hoofdkwartier van de opstandelingen, hebben inge nomen doch dat de leider van de opstandelingen, majoor Haroldo Ve- loso, is ontsnapt. Bij de opstand in Peru, die thans zes dagen duurt, zijn woensdag de eerste schoten gevallen bij het be schieten door de opstandelingen van verkenningsvliegtuigen van de rege ring, die over het hoofdkwartier van de opstandelingen te Iquitos vlogen. De afdeling van het Nederlandsche Rode Kruis, die in 1955 procentsge- wys van het plaatselijk streefbedrag, in iedere kring de hoogste opbreng sten behaalden, en daarmede een campagne-herinneringsbord wonnen, zijn: St.-Philipsland in Zeeland met 391,5 Valburg in Gelderland met 181%, Haaksbergen in Overijssel met 175,5%, Ooltgensplaat in Zuid- Holland met 139,8% Fynaart in. land met 160,9 Aalsmeer in Noord- Noord-Brabant met 113,4 Aduard in Groningen met 112,6 Dwingelo in Drente met 106,9 Veenendaal in Utrecht met 106,4%; H.O.N, in Fries land met 92,2 Sevenum in Lim burg met 81,9 Landskampioen in 1955 werd we derom de afdeling St.-Philipsland, die daardoor de witzijden erewimpel, welke zij in 1954 veroverde, nogmaals een jaar mocht behouden. De kring Zeeland stond in 1955 met 73,27 van het provinciaal streefbe drag boven aan de ranglijst van de elf kringen en veroverde daarmede voor de derde maal sèdert de bevrij ding (de eerste keer in 1951 en de tweede keer in 1954) het campagne- herinneringsbord voor een kring. De bruto-opbrengst in N.-Brabant was f 82.057 (f 80.691 in 1954) en f 49.231 in Zeeland (f 53.542). In Zeeland is 18 cent per inwoner ge geven en in N.-Brabant 6,4 cent. Op initiatief van de Zeeuwse con tactgroep opvoering produktiviteit en in samenwerking met het Eti, zal in „Britannia" te Vlissingen op 29 maart a.s. een Zeeuwse dag voor de bouwnijverheid worden gehouden. De dag wordt verzorgd door het Bouwcentrum in Rotterdam en ook de Kamers van Koophandel geven hun steun. dat er een nieuw huis voor in de plaats mag komen. De gemeenterekening 1953 werd voorlopig vastgesteld met de volgen de eindcijfers: inkomsten gewone dienst f 202.178.39, uitgaven f 202.913,04, aldus een nadelig saldo van f 734,65. De kapitaaldienst be droeg aan ontvangsten f 455.435,01 en aan uitgaven f 458.807,09, aldus een nadelig slot van f 3372,08. De re kening 1954 van het B.A. werd goed gekeurd met de volgende eindcijfers: gewone dienst: ontvangsten f 4725,02, uitgaven f 4193,28, aldus een batig slot van f 752.01. De kapitaaldienst bedroeg aan inkomsten en uitgaven f 2139,70. In verband met het feit, dat in het ontwerp van wet tot wijziging van de hoger-onderwijswet voorzover betreft het technisch hoger onderwijs wordt voorgesteld een Raad voor het Tech nisch Hoger Onderwijs op te richten, heeft minister Cals ingesteld een com missie met de opdracht van advies te dienen bij de voorbereiding van de in bovengenoemd wetsontwerp bedoelde Raad voor het Technisch Hoger On derwijs. In deze commissie zijn be noemd: a. tot lid en voorzitter: dr. C. H. van der Leeuw, president-curator van de Technische Hogeschool te Delft; b. tot leden: prof. dr. O. Bottema, rector-magnificus van de Technische Hogeschool te Delft, prof. dr. H. B. Dorgelo, hoogleraar in de theoretische en toegepaste natuurkunde aan de Technische Hogeschool te Delft. prof. dr. G. Holst, curator van de Tech nische Hogeschool te Delft, prof. dr. J. E. de Quay, commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Bra bant, mr. H. J. Woltjer, raadadviseur in algemene dienst bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen; c. tot secretaris: mr. P. van Wer- kum, referendaris 2e klas bij de af deling Hoger Onderwijs en Weten schappen van het Ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. (Advertentie) Vraag uw winkelier! (Van onze verslaggever.) De Kantonrechter te Bergen op Zoom heeft gistermorgen, toen voor de laatste maal de botsing tussen twee vrachtauto's, welke in de vroege ochtend van 8 september van het vorig jaar op de rondweg nabij Wouw plaats vond, werd behandeld, de Arnemuidense chauffeur M. de W. van het hem ten laste gelegde vrijgesproken. De W. werd verweten, dat hij die morgen, toen het erg mistig was, zyn vrachtauto onverlicht op de weg stil had laten staan. Hieraan zou het te wijten zijn, dat de chauffeur van een andere vrachtwagen in volle vaart tegen de W.'s wagen was opgereden. Wonder boven wonder deden zich bij deze zoals de ambtenaar O.M. het noemde „onverkwikkelijke" aanrijding geen persoonlijke ongelukken voor. De materiële schade was echter zeer aanzienlijk. De minister van Verkeer en Water staat, Mr. J. Algera, heeft gisteren middag de 36ste tentoonstelling van de R.A.I. in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam geopend. De minister werd welkom geheten door de algemeen voorzitter van de R.A.I., de heer E. Eriksson. De opening werd bijgewoond door een groot aantal burgelijke en mili taire autoriteiten Direct na de opening stroomde het publiek, dat zich voor het gebouw in een lange rij had opgesteld, de expositieruimte binnen. De tentoon stelling duurt tot 5 maart. Op de foto minister Algera, die na de opening een rondgang over de ten toonstelling maakte en daarbij plaats nam in een automodel dat rond de eeuwwisseling modern was. Niet minder dan drie getuigen kwa men er deze donderdagmorgen aan te pas. Getuige A., een Roosendaals agent van politie, wist te vertellen, dat de W. de verlichting inschakelde, toen hij ter plaatse verscheen. Verdachte zag hierin niets onge woons; toen de mist optrok, had hij zijn lampen uitgeschakeld en ze later op verzoek van de agent weer laten branden. Met de leidingen was alles dik in orde, zo bracht de Roo- sendaalse politieman nog in het mid den. Ze hebben na die aanrijding aan de verlichting van de betrokken vrachtwagen gemorreld. Of de grote koplampen na de aanrijding ook brandden? Neen, dat weet ik niet, luidde het relaas van chauffeur N., die met zijn zware vrachtwagen de W.'s auto ramde. Een derde getuige, zekere de B. uit Nijmegen, die op de fatale 8ste sep tember de onheilsplek was gepasseerd, verklaarde, dat hij de lampen wél had zien branden. In zijn requisitoir wees de ambte naar O.M. erop, dat uit de getuigen verklaringen evenveel vóór als tegen verdachte sprak. Waar hij niet tot het overtuigend bewijs kon komen, vroeg hij vrijspraak. Ook de Kanton rechter achtte het bewijs niet gele verd. Vrijspraak luidde zijn uitspraak. (Advertentie) (Advertentie) Voor de tweede maal organiseerde de St.-Willibrordusschool te Hulst schaatswedstrijden voor de jeugd, waarbij de pas opgerichte ijsclub H. IJ.C., medewerking verleende. Bijna 200 leerlingen namen aan de strijd deel. Er was veel spanning. Bij iedere betere tijd ging er een hoe raatje op, ook van de zijde van het publiek dat door een grote belang stelling aan de dag te leggen, toonde deze wijze van ijsvrij geven op prijs te stellen. Nieuwe heerlijke smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! Houdt Ur* mond fris en gezond Nieuwe lage prijs Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. Colgate de meest verkochte tandpasta ter v/ereld Met het oog op de interlandwed strijd op 14 maart tegen Duitsland in Dusseldorp, zal het voorlopig Ne-i derlands elftal morgenmiddag om half vier op het HBS-terrein in Den Haag een oefenwedstrijd spelen tegen Feijenoord. De opstelling van het voorlopig Ne derlands elftal luidt: Doel: De Munck (Fortuna '54). Achter: Wiersma (PSV) en Oden- thal (SC Enschede). RUWE, GESPRONGEN Handen Donderdagmiddag is de ranke molen aan de Julianalaan in Raamsdonksveer ten prooi ge vallen aan het vuur. Van bin nen brandde de molen vrijwel geheel uit en als een paar lam me vleugels hingen de wieken gisterenmiddag nog aan de as, maar of ze het zullen houden is nog een vraag. Er was op het ogenblik, al bracht de vorst wel stagnatie, veel graan en meel opgeslagen, dat ook nagenoeg geheel verlo ren is gegaan. De schade wordt gedeeltelijk door de verzekering gedekt. Men was om circa half twee onder in de molen bezig met bet ontdooien van een ruw-olietmotor en men maak te daarbij gebruik van een brander, die gevoed werd uit een butagasfles. Op een gegeven ogenblik raakte ech ter de zaak in brand en wie wel eens onder in een molen is geweest, weet dat het er trekt als een schoorsteen. Dat was ook hier het geval en in een oogwenk sloegen de vlammen omhoog de molen in, waar ze gretig voedsel vonden. De Raamsdonks- veerse brandweer, samen met die van Geertruidenberg was spoedig ter plaatse en begon het vaak levensge vaarlijke gevecht tegen de vlammen, maar men kon niet voorkomen, dat het interieur van de molen vrijwel geheel uitbrandde. Ook het vrijwaren van omliggende huizen vroeg de volle aandacht. De molen, vroeger eigendom van de heer Rombouts en nu van de fa. de Bruijn, werd in 1890 gebouwd. Pas enige jaren geleden is de molen, De violen „ZeldenrusV'te Raams donksveer, die gisteren in vlammen opging. die zwaar geleden had van het oor logsgeweld, grondig gerestaureerd. De heer Rombouts, die er zijn graan- en meelhandel nog in voerde, heeft er niet lang plezier van gehad. Het bouwwerk is van binnen althans een zwartgeblakerde ruïne geworden. „We zullen nu maar weer zien, hoe het gaan zal," vertelde ons de heer Rombouts, die een vrij aanzienlijke schadepost te incasseren kreeg, om dat er eveneens een grote partij graan en meel verloren ging. Midden: Bak (Feijenoord), van der Hart (Fortuna '54). en Klaassens (VW), aanvoerder. Voor: de Jager (DFC), Timmer mans (ADO), Koopal (VVV), Lenstra (SC Enschede) en Moulijn (Feije noord). De NAC-er Kuys is door werkzaam heden verhinderd. In de Bruyn's restaurant te Hulst speelde de B-ploeg van H.B.C. een handicapwedstrijd tegen de biljarters van Thalia uit Hansweert. De Huls tenaren maakten heel wat caramboles meer dan de Bevelanders, maar het feit dat ieder der deelnemende ploe gen vijf partijen won en evenveel ver loor maakte de wedstrijd toch van begin tot eind spannend. De uitslag luidde: L.Bosman, Hulst 140 - L.v.Osselaar, Hansweert, 55; J. Taelman 169 - P. Verschure 48; P. de Roover 86 - Ch. Schrier 17; P. de Bruyn 44 - J.Driedijk 42. H. de Vos 38 - J.de Boer 35; P.Vlasrood 31 A.Encke- laar 19; G. v. Dorsselaer 49 - P.Rijk 20; G.Meersschaert 52 - A.Wiegman 33; B. Picavet 107 - W. Bierens 23; Th. Hendrickx 16 - W. Mange 22. VOOR DE wereldkampioenschappen volleybal, welke van 30 augustus tot 12 september te Parijs worden ge houden, hebben thans reeds 19 lan den ingeschreven. Daaronder is Ne derland, dat zowel een dames- als een herenploeg uitzendt. Vanaf de vuurtoren Hirtsholm, voor de Deense noord-oostkust in het Kat tegat, zijn donderdagmiddag acht tot tien personen waargenomen, die op een ijsschots in noordelijke rich ting dreven. Aan de schepen in het betrokken gebied is verzocht naar deze mensen uit te zien. GECOSTUMEERD IJSFEEST. De Vlissingse IJsclub hield op haar baan aan de Nieuwe Vlissingse weg een gekostumeerd ijsfeest, dat ondanks de felle kou volledig ge slaagd genoemd mag worden. Er waren meer dan 40 gekostumeerde deelnemers. De uitslagen waren: mooiste dame: mej. F. A. van Leeuwen (vlinder) leukste figuur: de heer L. Hendrikse (heks); origineelste dame: mevrouw W. Sanders-den Boer; mooiste heer: M. de Witte (winterkoning)origineel ste heer: L. Evers (help de vogels); mooiste paar: dames Dert en Strab- bing (Spaanse dames); leukste paar: dames Liebers en Lanseraar (kikkers) origineelste groep: mevrouw M. Doek heer-Groenewegen en de heren C. en G. Dockheer (paard)origineelste paar: echtpaar Voetelink (zigeuner met aapje). Van de jeugdige deelnemers ontvin gen Joke Dijkstra, Anneke v.d. Steen, Truus Ventevogel, Rudi v.d. IJssel en Chris Hament een prijs. Op het „Canisvliet" te Sas van Gent werden jeugdschaatswedstrijden gehouden, waaraan door meer dan 100 kinderen werd deelgenomen. De ijsclub te Sluis zal, ijs en we der dienende, morgen een tijdrit or ganiseren van Sluis naar de grond- duikers bij Oostkerke in België en terug. De afstand bedraagt 20 km Men verwacht alle Zeeuwse promi nenten aan de start. Het is vrijwel een traditie, dat de KNSB de organisatie van de Zeeuw se kampioenschappen hardrijden toewijst aan HIJV te Heinkenszand. In Sluis wenst men kennelijk deze traditie te beëindigen, want de plaat selijke ijsclub heeft reeds nu de KNSB verzocht om de organisatie van de volgende Zeeuwse kampioen schappen aan haar toe te wijzen. BAGGERWERKEN IN ZEEUWSE HAVENS Door de Rijkswaterstaat te Mid delburg werd aanbesteed het uitvoe ren van baggerwerk in enige grotere havens van Zeeland c.a. gedurende 1956, in twee percelen en in massa. De inschrijving was voor perceel I: Th. Smeulders Baggermaatschappij N.V. te Utrecht: Buitenhaven kanaal door Walcheren te Veere 73 ct. per meter; Wester- of Koopmanshaven te Vlissingen 182 ct.Buitenhaven ka naal door Zd. Beveland met zijha ven te Hansweert 69 ct.; Veerhaven te Hoedekenskerke 71 ct.Veerhaven te Kruiningen 73 ct., alles per M3. Voor het werk in massa waren drie inschrijvers, n.l. N.V. Baggermaat schappij „Holland", Boven Hardinx- veld, Aannemersbedr. v.h. fa. T. den Breejen v.d. Bout, Aerdenhout en C.V. Aannemersbedr. v.h. E.Looijen, Gouda, welke als volgt inschreven: voor Buitenhaven kanaal door Wal cheren te Veere 93 ct, 88., en 63 ct. Wester- of Koopmanshaven te Vlissin gen 152 ct., 138 ct. en 135 ct.Buiten haven kanaal door Zd. Beveland met zijhaven te Hansweert 76 ct., 88 ct. en 63 ct.; Veerhaven Hoedekenskerke 76 ct., 84 ct. en 63 ct.Veerhaven Kruiningen 73 ct., 90 ct. en 63 ct. Oostbuitenhaven Terneuzen 112ct.. 91 ct. en 79 ct.Westbuitenhaven Ter neuzen 73 ct., 86 ct. en 62 ct.Kanaal van Terneuzen 400 ct., 378 ct. en 300 ct.Voor de mond van de veerha ven in de Perkpolder 162 ct., 138 ct. en 175 ct.Veerhaven Perkpolder 87 ct., 86 ct. 70 ct.Haven van Breskens 87 ct., 86 ct. en 80 ct. Mannheim 201 (+011), Kaub 170 (-029) Trier 158 (+004), Koblenz 161 (+001), Ruhrort 263 t-008), Lobith 917 (-002). Nijmegen 712 (-013), Arnhem 757 (-018), Eefde 292 (-014), Deventer 249 (-015), Maastricht hoofdsluis 4386 (+005), Borgharen 3895 (-015), Bel- feld 1028 (+009), Grave 445 (-028). Naimen la Plante 60 (-005). Alle stuwen op de Maas zijn geopend, behalve die te Borgharen.

de Stem | 1956 | | pagina 3