ZWAARSTE EISDE DOODSTRAF WESTERLING ZAT IN NACHTCLUB Jungschlaeger onbewogen - publiek uitzinnig Overleg in S. v.d. A. wordt hervat Bewogen discussie over technische wijzigingen" KOLENVOORZIENING GEEFT NOG GEEN ERNSTIGE ZORGEN A Winterse Persconferentie. Luidsprekers schalden het de hoofden van de requisitoir over menigte „Schuldig aan opstand en het bezit van verboden wapens" PRINS BEZOCHT K.M.A. In Brussel aangehouden.... DE DOOD OP DE WEG Depressies durven nog niet goed „De geschiktste werd benoemd ZILVERDRADEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Soekarno prijst de jeugd Rusti 'g weer Onmiddellijk uitgewezen Grondwet en nieuwe rechtsorde Rioolgas oorzaak van sterfgevallen in Leeuwarden Weer geen voetbal Maar ...voor de scholen wordt het moeilijker Scheuring in de F.D.P. Ministers blijven trouw aan de Bondskanselier Gezant Vaticaan MOLLET stelt de vertrouwenskwestie Zuidafrikaanse politiemannen vermoord DEKEN FRANK kanunnik St.-Bavo r Qfip JAARGANG No. 22032 Uitgave N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H A. Bruna Redactieraad: C j. v Hootegem, Mr Di A J J. M Mes, Mr. H M. L. de Rechter, L. J v t Westende, p, V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal per post 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- besteil) 1 0.45. Incasso wordl berekend Losse nummers 13 ct Postrek no. 27884L Voor God, Konlntfin «n Vaderland V R IJ D A G 24 FEBRUARI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau vooi de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Te 1- no. 35 'Tegen Leon Jungschlaeger is gisteren de doodstraf geëist. Terwijl het puhliek stond samengedromd in en buiten het gerechtsgebouw, sprak de officier van justitie hij het Landgerecht in Djakarta zijn requisitoir uit. Luid schalde de stem van de aanklager over het plein huiten de rechtszaal. In de bomen waren luidsprekers aangebracht en toen de eis was uitgesproken, ging er een onstui mig gejuich op. De volkswoede werd recht gedaan Soenarjo zei in zijn requisitoir, dat hij beklaagde schuldig achtte aan opstand in tijd van oorlog, steun aan de vijand in tijd van oorlog, het bezitten van wapens zonder de vereiste ver gunning en het lid zijn van illegale organisaties. Jungschlaeger hoorde het requisitoir, dat vier uren duurde, uiterst kalm aan. DE BRITSE autoriteiten op Cyprus hebben bekendgemaakt, dat er geen enkel bewijs is voor het bericht, dat de verzetslieden op het eiland een vermiste Britse korporaal als gijze laar gevangen houden. TSJECHOSLOWAKIJE heeft zich nog maals tot de internationale organi satie voor de burgerluchtvaart ge richt met het verzoek, te willen be middelen in de ballon-kwestie. Vol gens dit verzoek zou een Amerikaanse propaganda-ballon de oorzaak van 'n vliegtuigongeluk nabij Levoca geweest zijn. DE PLAATSELIJKE coöperatieve bakkerij en een groot bakkersbedrijf in Amersfoort hebben geprotesteerd tegen de een-cents verhoging voor brood. De federatie ziet nu maar van de verhoging af en Amersfoort eet weer wat smakelijker. DOOR NOG onbekende oorzaak is de boerderij van P. Tielemans in Vlier den (gemeente Deurne) totaal afge brand. Een groot aantal dieren kwam in de vlammen om. Het gezin moest in nachtgewaad naar de buren vluch ten. IN AMSTERDAM gaf een autobe stuurder aan een Engelssprekende lif ter een plaatsje in zijn wagen. De kerel had echter een scherp voor werp bij zich, waarmee hij de chauf feur bedreigde. De politie zoekt nu naar de donkeruitziende passagier en de 130 gulden van de autobestuurder. OP HET MEER van Galilea hebben Syrische militairen op Israëlische vissers geschoten. Dit is het eerste incident sedert de Israëlische vergel- dingsaanval van december j.l. EEN PAND te Schiedam, waarin een lakspuiterij en een opslagplaats voor jutezakken waren gevestigd, is gis teren geheel uitgebrand. De schade zou ongeveer twee ton bedragen. Soenarjo noemde de verklaringen van de getuigen a décharge hoogst onbetrouwbaar. Hij baseerde zijn be wijsvoering op de verklaringen van de getuigen a charge. Hij achtte be wezen. zei hij, dat er een complot bestond om door middel van de Darul Islam de regering omver te werpen „ten behoeve van reactionairen en kapitalisten." Toen het publiek na het uitspreken van de eis begon te juichen, maande de rechter tot kalmte. De verdedigster, mevrouw Bou- man, en de vertegenwoordiger van het Hoge Commissariaat kregen bij het verlaten van het gebouw zware politiebewaking. Voor het wegvoeren van Jung schlaeger werden drie jeeps ge bruikt, zodat de menigte buiten TWEE voormalige ministers, een aantal hoogleraren, diverse art- en enkele parlementsleden, hebben zitting genomen in de raad van bestuur van een stich ting, die door het verzamelen van feitenmateriaal tot een meer ver antwoorde houding wil komen te- kunde" Paranormale genees- IN KHARTOEM hebben studenten ge demonstreerd uit protest tegen het arrestantendrama in Kosti, waar zo als gemeld, 194 boeren in een kazer nelokaal door verstikking om het le ven kwamen. MEER DAN 3000 leden van het Vreemdelingenlegioen en inheemse troepen voeren momenteel bij de Ma rokkaans-Algerijnse grens een groot scheepse operatie uit tegen opstande lingen die de laatste dagen militaire konvooien hebben overvallen. HET RAADGEVEND COMITé van de Europese Gemeenschap voor Kolen en aal lieeft zich eenstemmig uitge sproken voor afschaffing van de ma ximumprijzen voor kolen uit het Ruhrgebied vanaf 31 maart a.s. 4 4 4 het K.N.M.I. 4 4 Verwachting van tot hedenavond: Overdrijvende wolkenvelden met J in de ochtend hier en daar mist. Matige tot lichte vorst, weinig 4 wind. i Verwachting van het Belgisch 5 weerkundig instituut: Over het algemeen lichte wind uit noord- J oost tot oost. Lichtbewolkt en 4 nevelig met plaatselijk mist. 4 Plaatselijk een weinig sneeuw. Geen temperatuursschommelingen. 1 Minimum van -10 tot -20 graden. J Maximum tussen -5 en -12. 4 Vandaag: zon onder 18.11 uur; °P 16.34 uur. i Morgen: zon op 7.39 uur; maan onder 6.52 uur. J in het onzekere verkeerde om trent het voertuig waarin be klaagde had plaatsgenomen. Opvallend was, dat Soenarjo niet één keer een verklaring van getuigen als Tomasoa en Manoch in twijfel trok. Hij ontkende ten stelligste dat deze mensen, die zichzelf toch af en toe op een belachelijke manier tegenspraken, helpers van de politie zouden zijn. Een lijst van mevrouw Bouman, waarop betalingen van de politie aan getuigen geregistreerd staan, was vol gens de officier een lijst van kosten voor eten dat aan gevangenen was verstrekt. Waarom, zei Soenarjo, zou Manoch (de kroongetuige) Jung schlaeger willen bezwaren? Pantus, de pensionhouder in Maas tricht, had natuurlijk niet kunnen onthouden, wanneer beklaagde bij hem logeerde. En de verklaringen van K.L.M. en K.P.M. waren ook van nul en generlei waarde. De verdwijning van mr, Bouman had wel bewezen, hoe gemakkelijk men Indonesië in en uit kon gaan. De getuigen a charge prees de officier om hun eerlijkheid, maar al leen voorzover zij hun verklaringen later niet introkken. Getuige Baden bijvoorbeeld, die onverwacht in het voordeel van Jungschlaeger sprak, was van buiten af beïnvloed. Alle getuigen a décharge hadden de indruk van onbetrouwbaarheid ach tergelaten! „WREEDHEDEN". De Nederlandse Militaire Missie wist volgens Soenarjo alles van de illegale praktijken af. De Nigo had zich aan dezelfde wreedheden schul dig gemaakt als de Gestapo of de Kempetai. Nederland had „totterdood" getracht, haar onderdanen, die bij deze zaak betrokken waren, te beschermen. Ze had er zelfs een internationale zaak van trachten te maken, terwijl het een gewone criminele affaire was. „Voor God verklaar ik met open hart," aldus Soenarjo, „dat er voor het parket, dat de rechtstaat moet handhaven, geen reden is om een onschuldige te straffen". Mr. Bouman betichtte hij weer van het omkopen van gevangenen en zei te geloven dat mevrouw Bou man van het overhaaste vertrek van haar man niet onkundig was geweest. Soenarjo haalde er de souverei- tèitsoverdracht b\j, de affaire Westerling en ,,de activiteiten van kolonialen die niet wilden dat In donesië een vrij en sterk land werd". Verzachtende omstandigheden voor Jungschlaeger achtte Soenarjo het feit dat hij „in opdracht van zijn mi litaire superieuren" handelde en zijn blanco strafregister. Niettemin eiste hij de doodstraf. RECHT VAN DE JON GEREN." President Soekarno heeft verklaard, dat het vaststellen van de schuld van Jungscbslaeger en Schmidt uitslui tend berust bij de rechter. Hij zei dit, toen hem een resolutie werd over handigd van de jongerenorganisaties die op het Merdekaplein hadden ge demonstreerd. In de resolutie werd de doodstraf voor Jungschlaeger ge vraagd. De actie was volgens Soekarno „het recht der jongeren". Zij bewees, dat „de revolutionaire geest nog levendig is". Jungschlaeger heeft ruim 2 jaar in voorarrest doorgebracht. In het pro ces, dat 17 januari 1955 is begonnen, zijn 78 getuigen gehoord en 11 des kundigen. Donderdagmorgen is een bespre king gehouden tussen het bestuur van de Stichting van de Arbeid en de mi nisters de Bruijn, Suurhoff, Zijlstra en staatssecretaris van Rhijn. Tijdens deze bespreking werd besloten het overleg in de Stichting van de Ar beid te hervatten en te trachten als nog een oplossing voor de gerezen moeilijkheden te bereiken. In een Brusselse nachtclub heeft de politie donderdagoch tend Raymond Westerling aan- 55 (Van onze parlementair everslagg.) De omstandigheden brengen mee, dat, juist nu de Indonesische rege ring het Unie-verdrag eenzijdig heeft opgezegd in de Nederlandse Tweede Kamer het woord Indonesië als on derdeel van een aantal technische grondwetswijzigingen aan de orde is. Tegen de wijzigingsvoorstellen waren nogal wat bezwaren. gehouden. Hij bleek niet in het bezit van de vereiste identiteits papieren te zijn. 'Westerling werd opgebracht naar het hoofd" bureau van de veiligheidspoli tie. Na een korte ondervraging kreeg hij de aanzegging, België binnen enkele uren te verlaten. Hij kreeg de keuze zich naar Nederland, Frankrijk of Luxem burg te begeven. Op 21 September van het vorige jaar ontving het A.N.P. een brief van Westerling, waarin hij mededeelde Nederland langs illegale weg te heb ben verlaten met Indonesië als be stemming. Op dezelfde dag werd in Den Haag In het gebouw van het Indonesische Hoge Commissariaat in Den Haag heeft mr. R. Utoyo Ramelan, Indo nesisch ambassadeur met speciale missie in Nederland, aan vertegen woordigers van Nederlandse bladen een persconferentie toegestaan, in verband met zijn terugkeer naar Indonesië. Omdat mr. Utoyo door een belangrijke bespreking iets ver laat was en hij de journalisten niet langer wilde laten wachten, gunde hij zich geen tijd meer om zijn winterjas uit te trekken. medegedeeld, dat Westerling niet over een geldig paspoort beschikte en dus voor elk land desgewenst als onge wenste vreemdeling zou kunnen wor den teruggezonden naar Nederland. Op 14 oktober deelde een van de medewerkers van Westerling mede, dat in de nacht van 12 op 13 oktober een jacht de Oosterschelde was afge varen en dat het de bedoeling van Westerling was in een der aanloop havens aan boord van dit vaartuig te gaan. Het jacht zou na het passeren van de evenaar de naam Ambon I krijgen. In de periode na zijn brief en tot zijn aanhouding in Brussel zijn er berichten en geruchten geweesi over de verblijfplaats van Westerling. Som migen hadden hem zelfs, naar ze be weerden, in Indonesië gezien. Donderdagochtend heeft Z.K.H. Prins Bernhard in zijn functie van inspecteur-generaal der Koninklij ke Landmacht een officieel bezoek gebracht aan de Koninklijke Mili taire Academie in Breda. Op de foto ziet men de Prins tijdens de inspectie van de drumband. Geheel links kolonel v. Kloppenberg, gouverneur van de Academie. WOERDEN: De 40-jarige H. Schippers, die met zijn fiets in een sneeuwrand langs de weg slipte, kwam onder een autobus terecht. Hij werd zwaar gewond en overleed in het ziekenhuis. De heer Schippers was op weg naar de bruiloft van zijn broer. De oorzaak van de twee sterfgevallen in, Leeuwarden is nu bekend. Me vrouw Rodenhuis en haar tienjarig zoontje blijken om het leven te zijn gekomen door rioolgas, dat langs de gootsteen het huis binnenstroomde en ook in de slaapkamers binnendrong. De andere leden van het gezin ma ken het momenteel goed. De man en twee kinderen zijn bij familie onder gebracht. Een jonger kind vertoeft Alle wedstrijden vastge steld door de K.N.V.B. voor zaterdag 25 en zondag 26 februari, zowel voor het be taalde als voor het amateur voetbal, zijn in verband met de gesteldheid van het weer en van de terreinen afgelast. Het programma van zater dag 25 en zondag 26 februari wordt verschoven naar resp. zaterdag 3 en zondag 4 maart. Voorts werden alle competitie- wedstrijden voor de Koninklijke J Nederlandse Hockey Bond voor 4 zondag afgelast. Ook de oefen- 4 wedstrijd voor heren B-elftallen, J welke zaterdag te Bilthoven zou 4 worden gespeeld, is uitgesteld. 4 Zo vond professor Oud (WD) dat de positie van Nieuw - Guinea in de nieuwe tekst ongelukkig geregeld is. Hij kon er zelfs niet in lezen, dat Nieuw - Guinea onderdeel van het Koninkrijk uitmaakt. Ernstige bezwaren hadden profes sor Lemaire en professor Gerbrandy (A.R.), tegen het ontbreken van de nieuwe rechtsorde in de verhouding van Nederland tot Ambon. Professor Gerbrandy was het meest radikaal in zijn afwijzing van het gehele rege ringsvoorstel. Hij vond dat hierdoor normen uit de grondwet zullen ver dwijnen die ons de laatste zekerheid omtrent veel ontnemen. Minister Beel bracht daar tegenin dat het hoogstens slechts betrekking heeft op de over gang naar een nieuwe rechtsorde. Professor Gerbrandy ging in het vuur van zijn betoog zo ver, dat hij het ont binden van de Unie met Indonesië in 1954 ..een afschuwelijke rechtshande ling" noemde. Hij meende dat minister Beel daar voor, tenzij hij zich kon vrijpleiten, wel eens naar een flatje en in de Casuariestraat (Huis van bewaring) zou kunnen verhuizen. De minister nam de uitdaging welgemoe.' op. Bij de uiteenzetting van zijn vroeger be leid bracht hij zijn opponent de rede van Koningin Wilhelmina in 1942 tot de Rijksdelen gehouden in herinne ring. Het was bij dit deel van zijn betoog, dat van de publieke tribune de stem klonk van een dame ,.Ik heb U gewaarschuwd en de gehele Ka tholieke Volkspartij." Zij werd on middellijk weggeleid door de Rijkspo litie. In Spanje, Zuid-Frankrijk, Italië en Griekenland liepen gis teren de temperaturen tot 5 a 10 graden boven nul op, maar het overige deel van Europa blijft nog in de greep van de vorst. Enkele depressies, in het Middellandse Zeegebied en bo ven Scandinavië, knagen een beetje aan het hogedrukgebied dat het winterweer in stand houdt, maar veel lust tot een fikse aanval hebben ze nog niet. Gisterochtend werden hier en daar in ons land weer temperaturen van 20 graden onder nul gemeten. Over dag steeg het kwik vrijwel nergens boven 5 graden. In sommige plaat sen geeft de kolenvoorziening zor gen, maar volgens berichten uit de mijnstreek hoeven we ons toch niet al te ongerus* te maken. Op tijd be stellen blijft het parool De Spoorwegen en de bond van brandstoffenhandelarcn hebben een beroep op ontvangers van kolenvoor- raden gedaan, om zo snel mogelijk te lossen. Ook op zaterdag en zondag. De lege wagons kunnen dan onmid dellijk terug naar de mijnen om op nieuw geladen te worden. In Limburg liggen enkele duizenden tonen kolen klaar, die zo snel mogelijk worden 51* nog lane Al krijgen we voor prive- gebruik de kolen nog mondjes maat en al kunnen we de ka chels dus op temperatuur hou den, voor de grotere gebouwen J wordt de verwarming moeilij- ker. De leerlingen van het St.- Gertrudislyceum in Roosendaal zijn gisteren met een flinke taak naar huis gestuurd. Voor lopig wordt alleen les gegeven voor de eindexamenklassen. aanhoudt, zal ook van het (duurdere) wegtransport gebruik moeten worden gemaakt. DUURDERE GROENTEN Tengevolge van de vorst worden groenten en fruit al duurder. Alles wijst erop, dat de prijzen nog meer omhoog zullen gaan. Steeds meer maatregelen komen af. die hulp aan de minder draagkrachtigen beogen. De gemeentebesturen mogen nu voor de lopende week de lonen voor arbeiders van de sociale werkvoor- zieningsregeling met 4.10 en 2.05 verhogen. Het eerste bedrag geldt voor de kostwinners, het andere voor de ongehuwden. Het gemeentepersoneel in Nijmegen krijgt een gratificatie voor bijzonde re prestaties in deze koudeperiode. De Zaandamse dames van de zwem- club ,.De Ijsberen" zitten in zak en as. Totnutoe namen ze nog elke dag hun duik in het open water. Dat kan nu niet meer. De badmeester zag namelijk geen kans meer, een bijt in het ijs te hakken. IJSDAMMEN In Frankrijk. Duitsland en Oosten rijk vecht men met de gigantische ijsdammen in de grote rivieren. Het water moet open blijven om te voor komen, dat het invallen van de dooi tot een ramp leidt. In de Belgische Ardennen zi.' i al verschillende dode zwijnen en reebok ken aangetroffen. Een dierentemster in Frankrijk, die in een speciaal verwarmde auto slangen en krokodillen vervoerde, kreeg pech aan haar wagen. De kro kodillen werden zolang in de kelder van een stadhuis ondergebracht. Vice-kanselier Franz Bluecher en j De dr'c uitgetreden ministers zijn diie leden van het Westduitse kabinet; Fritz Neumayer (justitie), Viktor zijn uit de Vrije Democratische Par- Emmanuel Preusker (huisvesting) en tij getreden omdat haar trouw aan de dr. Hermann Schaefer (zonder porte- regcringscoalitie van dr. Adenauerfeuille). in twijfel wordt getrokken Twaalf andere leden van de Bonds dag hebben eveneens de partij ver laten. Zij zeiden, dat er spoedig meer zullen volgen. (Van onze parlementaire verslagg.) Minister Beyen heeft in de Tweede Kamer de socialistische fractievoor zitter mr. Burger geantwoord op de vraag, waarom de minister geen overleg had gepleegd met het parle ment alvorens over te gaan tot een gewyzigd benoemingsbeleid inzake de Nederlandse vertegenwoordiging bjj het Vaticaan. Het antwoord was ontnuchterend: van een benoemings beleid is een voudigweg geen sprake geweest. ,,Wij hebben iemand benoemd die wij na lang wikken en wegen het meest ge schikt achtten." De minister zei, dat hij met zijn (katholieke) ambtgenoot mr. Luns terzake uitvoerig overleg had gepleegd en alle functionarissen die in aanmerking kwamen tegen el kaar had afgewogen. Of de kandidaat katholiek of niet katholiek was. had als factor van geschiktheid bij dit minutieus onderzoek echter geen en kele rol gespeeld. De Franse premier, Guy Mollet, heeft het bestaan van zijn drie we ken oude regering op het spel gezet door de vertrouwenskwestie te stellen met betrekking tot het regeringsvoor stel voor een betaalde vakantie van drie weken voor alle Franse werkne mers. De huidige wetgeving voorziet i twee weken betaalde vakantie per jaar. De premier stelde voor, dat dinsdag zal worden gestemd. De uitgetredenen zeggen in een ver klaring, dat de stap gedaan is omdat de FDP-fraktie onder voorzitterschap van dr. Thomas Dehler een politiek heeft gevolgd, die steeds tegenstrij diger werd en de verwarring over het werkelijke doel van de FDP steeds groter maakte. (Zie ook bericht elders in ons blad). Drie Zuidafrikaanse politiemannen, twee blanke en een inheemse, zijn donderdag door inheemsen gedood tij dens een razzia bij Bergville in Na- tal. Hun lijken zijn deerlijk verminkt. Twee politiemannen, een blanke en een inheemse, worden nog vermist. De slachtoffers behoorden tot een groep politiemannen, die woensdag uit Ladysmith vertrokken waren naar het dorp Engoba, op zoek naar ver dovende middelen. Na de nacht in het veld doorgebracht te hebben splitste de groep zich donderdag in tweeën voor de razzia. Eén groep keerde na enige uren in het kamp terug, na een aanzienlijke hoeveelheid marijuana in beslag genomen te hebben. De tweede groep werd echter door circa 40 in heemsen overvallen. Uit Pretoria zijn vijf vliegtuigen van de luchtmacht onderweg om de politie te 'helpen bij het opsporen van de aanvallers. Donderdagmiddag hebben de gees- telij'ken van Het Gooi hun nieuwe bisschop, mgr. J.P. Huibers, begroet in de basiliek van St.-Jan te Laren. Mgr. Huibers heeft de geestelijkheid toegesproken. Deken Frank van Hil versum is benoemd tot kanunnik van St.-Bavo. Een Finse zeeman kwam bij een politiepost in Rotterdam met een nogal vreemd verhaal. Hij zou beroofd zijn. Alles was hem ontstolen, etc. „Zozo," zei een van de agen ten en hij nam de zeeman eens goed op. Daar was alle reden voor, want in de blonde haar dos van de stoere borst glin sterden zilveren draden. Het moet hem diep hebben aangegrepen, zal de agent ge dacht hebben, maar toen hij eens goed keek kwam hij tot de ontdekking dat de zeeman niet plotseling zilvergrijs was geworden, maar dat hij in aan raking was geweest met enge lenhaar, zoals men dat tn de kerstboom kan aantreffen. De zaak was spoedig uit de doeken gedaan. Zeerob bleek nogal diep in de Schiedamse te hebben gekeken en hij was zijn roes gaan uitslapen in een loods volgepropt met kerstversierin gen. Voor, tijdens en na zijn slaap had hij voor een 1500 gul den schade aangericht.

de Stem | 1956 | | pagina 1