WYBERT Woonwagenbewoners: „De winter is koud en langdurig!" ROND HET RASSENVRAAGSTUK In Y.S. en Zuid-Afrika En hun „vak" kunnen zij nu niet uitoefenen! GARAGE CARL PETERS DERDE BLAD DONDERDAG 23 FEBRUARI 1956 Deze ballon was per se onschuldig Seinwerker schuldig aar* treinbotsing De autosnelwegen Midden bermen kunnen niet smaller zijn Geen klaaglied,maar dat vervelende kraantje! Er valt altijd iets te stoken Indonesische fondsen (nog) goed GETUIGENIS OVER CHRISTUS VAN MIERLO ES ZOON 1.1. Tijdelijke verhoging k ostwinners vers oe dins voor militairen 1Y/1EN zal zich herinneren, hoe he vorige jaar in de Verenigde b a ten van Amerika een ^evai moord aan het licht kwam, waaraan in de pers nogal aandacht is be Het betreft hier. de aa^a"g|'Jr^ spoorloze verdwijning van de neger iongen Emett Till, wiens stoffelijk overschot later werd teruggevonden Het nnlilie-onderzoek wees uit, dat jongen op kennelijk gewelddadige wijze om het leven werd gebracht. De beschuldigden in deze onver kwikkelijke aangelegenheid, twee blanken zouden Emett Till hebben eedood, omdat hij, naar men zeide, avances had gemaakt ten aanzien van de vrouw van één der beschuldigden. Afdoende bewijsmateriaal, zo oor deelde de jury, ontbrak. Onlangs werd de zaak opnieuw actueel, doordat het NAACP een nieuw onderzoek eiste. Op zich beschouwd is dit geval van moord ongetwijfeld belangrijk. Wan neer men deze affaire evenwel ziet tegen de achtergrond van het rassen vraagstuk, zoals dit in de V.S. en elders bestaat, wint zij ontegenzegge lijk nog aan betekenis. De haat tussen mensen van verschillend ras, tussen blanken en kleurlingen, is een ver schijnsel, dat eerst gedurende de laatste eeuwen is gegroeid, en in de huidige wereld verontrustende afme tingen heeft aangenomen. Het moge in ons land minder op de voorgrond treden, in gebieden waar blanken en kleurlingen samen moeten leven is het een probleem dat elke dag de aandacht vraagt. Op meerdere plaatsen van de wereld is deze kwes tie actueel, maar met name in de V.S. en in de Unie van Zuid- Afrika vormt het een der aanzien lijkste vraagstukken, dat des te klemmender om een oplossing vraagt, nu de wereld hoe langer hoe meer naar een eenheid groeit. VY/ANNEER men de situatie beziet in de V.S., kan men het de tra giek van de geschiedenis noemen, dat juist in dit land der democratie, d.w.z. gelijkheid en dezelfde kansen voor eenieder, de rassenscheiding zo sterk in de praktijk van het dage lijkse leven is doorgedrongen. De Amerikaanse Onafhankelijkheidsver klaring van 1776 formuleert: „Wij achten het een onbetwistbaar feit, dat alle mensen gelijk geschapen zijn en dat zij door hun Schepper met be paalde onvervreemdbare rechten zijn begiftigd, waartoe o.a. behoren het recht op het eigen leven, vrijheid en het nastreven van geluk". De ver houding tussen blanken en negers is hiermee in flagrante tegenspraak. De negers in de V.S. zijn evenmin als het blanke bestanddeel van' de bevolking de oorspronkelijke bewo ners van het land. Zij werden met name door de Hollandse scheepvaar- ders op last van de blanke kolonisten op onmenswaardige wijze vaak uit Afrika geïmporteerd om als slaven op de plantages werkzaam te zijn. Het is vooral het zuidelijk deel van de V.S., het landbouwgebied, dat de meeste negers onder zijn inwoners telt. Met de afschaffing van de sla vernij in 1865, die gepaard ging met een burgeroorlog door het hardnek kige verzet van de planters, die zo hun wel zeer goedkope arbeidskrach ten verloren zagen gaan, zijn de ne gers officieel vrij geworden, maar feitelijk werden zij tot op heden nooit als volwaardige medeburgers aan vaard. Integendeel, er ontstond een zeer scherpe scheiding scherper in het zuiden, milder in het noorden tussen blank en zwart. De woonwijken zijn in de zuidelijke staten scherp ge scheiden, huwelijken tussen blanken en negers streng verboden, de beter betaalde betrekkingen voor negers ontoegankelijk. In het noorden, waar huwelijken tussen de rassen zijn toe gestaan en de mogelijkheid van eco nomische vooruitgang voor de neger groter is, is de tegenstelling minder schrijnend, al kan men de sociale omstandigheden van de neger beslist niet rooskleurig noemen. Van een volledige aanvaarding door het blan ke volksdeel is in de V.S. echter ner gens sprake. Ook de meer-gekleurde verdraagt de minder-gekleurde niet. Overal wordt de lichtere huidskleur geprefereerd en men poogt deze dan ook langs kunstmatige weg wel te verwerven. „„U40mentee' 's er onder de negers eenter een groeiende beweging te fj ,,r?n om de maatschappelijke uPositi® *e boven te ko men. Deze beweging kreeg haar or ganisatie m het NAACP National Powiu dL i°r ^hG Advancement of Colored People. Zo wordt er b.v. druk gewerkt om tot gemengd onderwijs te iQs?0-n' A agltatie, die hierom in 1954 is ontstaan in de zuidelijke sta ten, zal men zich nog herinneren. En de opschudding rondom de gemo lesteerde negerstudente te Alabama is van recente datum. Hoe ernstig de toestand in de V S ook moet worden genoemd, zij steekt gunstig af bij die van Zuid-Afrika omdat vanuit Washington, en niet hi het minst door president Eisenhower een bewuste pohtiek wordt gevoerd om de rassenscheiding zo sDoedia mogelijk tot het verleden te doen bè horen. VERONTRUSTENDER dan in de V.S. is de situatie in de Unie van Zuid-Afrika, waar een blanke min derheid de gekleurde meerderheid zonder meer onderdrukt en verdrukt. Geheel ontwakend Afrika en Azië zien gespannen toe, hoe zich de toestand verder ontwikkelt en zullen de zuid afrikaanse apartheidspolitiek be schouwen als de algemene houding van het blanke ras en het christen dom tegenover de kleurlingen. De ernstige gevolgen hiervan laten zich vermoeden. Wanneer we de samenstelling van de zuidafrikaanse bevolking over zien, blijkt deze het volgende beeld e vertonen: globaal genomen zijn er uL1™!300? blanken tegenover 8.5 mil- gers en een 3 5 miljoen de Trvïik y°°!;namelyk handeldrijven- de Indiërs. De nationalistische reee- standpunt d'afk-1]" relt zich op het anart hchnv kleurlingen en blanken behoren te leven. Op dit begin- bouwdde Zgn' apar"1cidsp0litiek ge- De Bentoebevolking, die voor bijna ooi" a.grarlach 's. kon onder het Èn- fn de Ka (180M910> grond kopen jn de Kaapprovincie en in Natal veharif~Yrijstaat en Transvaal waren geheel bewoond door blanken de van'de' werden de grenzen reservaten, bestemd voor de totale -P vastgesWld. Van de totale zuidafrikaanse bodem werd tegenstand van de blanke grondbezit ters is men eerst aan 10% toegeraakt. Ook in de industrie werd de apart heidspolitiek doorgevoerd. De Mijn wet van 1926 bijvoorbeeld bepaalde, dat de verantwoordelijke functies niet door kleurlingen kunnen worden be kleed. Verder mag de Bantoe zich ook niet organiseren om zijn sociale positie te verbeteren. De huisvesting van de in de industrie werkzame kleurling is vaak onmenswaardig, te meer daar tijdens de oorlog de bouw activiteit heeft stilgelegen, terwijl vele Bantoe's zich juist toen in de industriesteden vestigden wegens de grote vraag naar arbeidskrachten voor de op volle toeren draaiende fabrieken. Een algemene verpaupe ring van de Bantoebevolking is het voor de hand liggende gevolg. Dat het communisme hier zijn ideale voe dingsbodem vindt, behoeft geen be toog. De Indiërs zijn het meest gedu peerd, doordat in 1950 de wet werd aangenomen, die de regering mach tigt om het exclusieve recht van ves tiging toe te kennen aan één der bevolkingsgroepen. De Indische za kenlieden, dikwijls met bezittingen over het gehele land, zien zich zo genoopt om hun onroerend goed aan anderen over te laten. Men is in de apartheidspolitiek zo ver gegaan, dat men de in de Kaap provincie woonachtige kleurlingen goeddeels afstammelingen van de door de Oostindische Compagnie daarheen gevoerde Maleiers, thans veelal werkzaam in intellectuele be roepen gepoogd heeft hun grond wettelijk vastgelegde kiesrecht te ont nemen. p\EZE schetsen van de situatie in de V.S. en in de Unie van Zuid- Afrika, twee landen, waar het pro bleem wel zeer acuut is, zijn verre van volledig. Zij geven echter wel enigszins een beeld van de omvang en de ernst van het vraagstuk. De rassenhaat zit diep in de mentaliteit van de betreffende groepen gewor teld. Zij berust op vooroordelen als zou bijvoorbeeld de kleurling intel lectueel de mindere zijn van de blan ke. In opdracht van de Unesco zijn deze en dergelijke vooroordelen op hun gewettigdheid onderzocht, en men is tot de slotsom gekomen, dat er hier werkelijk sprake is van fabeltjes en mythen, die elke grond van waar heid missen. De superioriteitswaan van het blanke ras is zonder meer onrechtmatig. Dat van christelijk standpunt be schouwd deze houding van haat en afkeer verwerpelijk is, zal duide lijk zijn. De oplossing van dit vraagstuk is niet gegeven met een drastisch ingrijpen van overheids wege. Wat in de loop van eeuwen is gegroeid en waarop een samen leving goeddeels is gevestigd, kan niet plotseling en zonder geleide lijkheid worden weggenomen. Een volslagen ontwrichting van het economische en sociale leven zou het onvermijdelijk gevolg zijn en bovendien zijn het gekleurde en blanke bestanddeel van de bevol king psychologisch gezien voor een dergelijk ingrijpen niet rijp. Maar een bedachtzaam en geleidelijk streven naar verbetering van de (Advertentie) Bescherm Uw keel' en voorkom verkoudheid met Bij deze rustige, doch duidelijk de rassenwaan veroordelende bij drage van onze medewerker plaatsen we een ingezonden stuk, dat opkomt tegen een ,,kop" in ons blad, die hetzelfde in preg nante vorm betoogde. Het signa leren van onrecht in welk deel van de wereld ook behoort tot de taak van de journalist. In uw blad van 11 februari trof ik een bericht over Zuid-Afrika aan onder de in vette letters ge drukte kop ,,Strijdom strijdt dom". Waarschijnlijk vindt u dit uiter mate geestig. Een positieve bij drage om de geweldige problemen op te lossen, waarvoor ons broe dervolk zich geplaatst ziet, is het bepaald niet. Is u van plan die krant naar Pretoria te sturen? Denkt u, dat men daar dan onmiddellijk zal omzwaaien? Welk nut heeft het in een te Breda verschijnend blad op dergelijke wijze te schrijven? Is u in Zuid-Afrika geweest? Heeft u de toestanden daar zo diep gaand bestudeerd, dat u naar eer en geweten de politiek van de regering van dat land durft te veroordelen? Of praat u alleen maar na wat door bepaalde politici met kwaadaardige bedoe lingen in de hetze tegen de Afri kaners wordt uitgekraamd? Doet u liever eens een positief voorstel! Stelt u bijvoorbeeld eens voor om prof. Romme voor goede diensten naar Afrika te sturen. Die man heeft tenslotte het Indo nesisch probleem ook zo voortref felijk opgelost. Breda L. KNITEL V.J toestand is alleszins wenselijk, zo niet noodzakelijk voor de vrede in het eigen land als in de wereld. Het is dan ook de grote fout van Zuid- Afrika, dat men in plaats van de onderlinge verhouding tussen de rassen te verbeteren, zoals men in de V.S. probeert, de kloof bewust vergroot en uitdiept door de apart heidspolitiek. In een wereld, die voor de helft uit vrijen en voor de helft uit slaven bestaat, moet het vroeg of laat tot een botsing komen. Het is de opgave van onze tijd de wereld van morgen voor zulk een catastrofe te bewaren. C. B. De Amerikaanse Commissie voor vrij Europa" een particuliere or ganisatie die zich bezighoudt met het verspreiden van propaganda achter het IJzeren Gordijn, heeft dii.sdag ontkend, dat een van zijn propaganda- ballons op 18 januari j.l. een Tsje chisch vliegtuig heeft doen veronge lukken. Op die datum bevonden zich geen propagandaballons over het bewuste gebied. De commissie zei verder, zich niet aan de indruk te kunnen ont trekken dat de Tsjechische regering heeft besloten het vliegtuigongeluk te misbruiken voor anti-Amerikaanse propaganda-doeleinden. Op 25 november van het vorige jaar is een trein uit Maastricht vlak voor het emplacement Heerlen gebotst te gen een trein, die uit deze stad naar Maastricht vertrok. Het sein voor de trein uit Maastricht stond echter op veilig. Later bleek, dat dit sein door een seinwerker op veilig was gezet. Hij had dit eigenmachtig gedaan, zonder dat de centrale post op het seinhuis van het station Heerlen hier van op de hoogte was. Voor de Maastrichtse rechtbank gaf de seinwerker toe, dat hij in strijd met de voorschriften had gehandeld, maar dat hij het in goed vertrouwen had gedaan om het treinverkeer niet te hinderen. Het was echter verkeerd uitgekomen. Het O.M. eiste 150. boete of 6 dagen hechtenis. Minister Algera heeft in antwoord op vragen van het Kamerlid van Meel verklaard, dat de breedte van de mid denberm der bestaande autosnelwe gen in het algemeen 4.50 m. bedraagt. Enkele weggedeelten zijn destijds aangelegd met een normale breedte van de middenberm van 2.50 m., ter wijl daarnaast breedten van 6 tot 9 m. voorkomen. De normale breedte van de middenberm der nog aan te leggen autosnelwegen is vastgesteld op 4.50 m. In grote ophogingen en op kunst werken kan een kleinere maat worden aangehouden. De ervaring heeft ge leerd, dat deze breedte als een mini mum moet worden beschouwd. Het blijkt niet mogelijk te zijn op een smallere middenberm een bevredi gende lichtafschermende beplanting aan te brengen. (Van onze speciale verslaggever) Tientallen kinderen speelden in de sneeuw.... En dit spel met een kleine voetbal had helemaal niets tragisch en het was ook niet zo, dat de kin deren er slecht of ongezond uitzagen, maar terwijl zij hun spel speelden onder een met grijze wolken bedekte hemel en terwijl de olijke Piet juist een doelpunt maakte, zat er in een woonwagen een moeder (met een ander kind op de arm) steen en been te klagen over de lengte van de winter, over de snerpende koude en over het armzalige bestaan van de woon wagenbewoners in deze tijd. De moeder wilde zich niet beklagen over de geringe sociale bijstand, die thans de woonwagenbewoners van de gemeente ontvangen. Ook niet over het feit, dat zy zo goed als geen geld krijgen voor het kopen van brandstof en ook niet over de veel te beperkte levens ruimte, die een woonwagenmens in een dergelijke langdurige winter nu eenmaal heeft. Neen, ook hij wilde geen klaaglied aanheffen over het feit, dat zijn brandstof zo ongeveer de laatste cent uit zijn portemonnee had gekost. Hij was immers van mening, dat er altijd nog wel iets in de wereld te stoken zou zijn, waaraan hij zich zou kunnen verwarmen. De man beklaagde zich, hoe sim pel, wel over het feit, dat het kraan tje, dat van gemeentewege voor de Ha, '^i°??e!wez?n aan de Bantoe's, zo- u u-eïïe blanke bevolkingsgroep noorlfnn j' Gedwongen doo? de middenrif waarin de Bantoe on- slnten Ijjk geraakte, werd in 1936 be- brifdeeeA57?.van de Bantoe's uit te breiden tot 13.5%. Door de heftige Deze moeder wenste zo weinig mo gelijk mee te delen over de toestan den, die nu in een kamp heersen, maar in haar ogen viel toch voldoen de te lezen over de ellende, die deze mensen in een zo'n koude periode te genkomen. En wie die ogen niet zou geloven, h(j kon zich de moeite nemen eens rond te kijken in het kamp. Een kamp, zoals de Kortjan van Bergen op Zoom er een is. Er was iemand bezig met het re pareren van de waterleiding. Een eenvoudige man, die begrip scheen te hebben voor de noden van zijn mede mensen, want die konden het even min als hij zonder water stellen. Het was voor de zoveelste maal in deze winter, dat de man zich voor de lei ding interesseerde. Het bleek trou wens zijn plicht te zijn, want de ge meente betaalde hem voor dergelijke bezigheden. Maar daarom was het nog geen pretje. Veel liever scharrel de deze man, zoals alle andere man nen, zo maar in het kamp rond. Hij had nu echter een taak te vervullen en hij kwijtte er zich van op een voor beeldige wijze. Toen hij na enkele minuten opstond kwam er weer wa ter uit het kraantje en slaakte hij een diepe zucht, alsof hij zeggen wil de, dat hij het vandaag weer eens had gefikst, maar dat het morgen wel precies hetzelfde zou zijn. woonwagenbewoners is geplaatst, to taal onbeschermd is voor de noord oostenwind, zodat het altijd weer be vriest. Maar ook hier ging het bezwaar van deze man tegen deze winter niet schuil. Zijn bezwaar was, dat de kampbewoners hun vak momen teel niet kunnen uitoefenen, zodat zij ook niet aan hun verdiensten komen. Het is in deze tijd van het jaar moeilijk oud ijzer en lompen te verzamelen. Het is praktisch ook onmogelijk langs de deuren te trek ken en waren als schoenveters, motballen en wat dies meer zij, aan te prijzen. Het zwaartepunt van 's mans be zwaren lag en bleef bij het opkopen van het materiaal. Daar moeten het de Kortjanners van hebben en daar in speelt hen de winter parten. Iets bitterder In haar taal was een moeder met het kind op de arm. Ze zei, dat er in deze tijd zoveel aandacht werd besteed aan het voederen en de levensomstan digheden van de vogels en zo wei nig aan het leven van de woon wagenbewoners. De stemming in het kamp was niet tragisch en er valt dus niets te dra matiseren. De-man-van-de-waterlei- ding benadrukte, dat niemand be hoefte had aan medelijden, want dat de kampbewoners ook wel begrijpen, dat er elk jaar een winter komt. Maar deze winter is bijzonder koud en duurt zo lang.... Thans een ruime comfortable wagen v.a. f. 6375.- R.A.I, stand no 10 Official D.K.W. Dealer Westkade 107 Telefoon K 1158 - 361 SAS VAN GENT. Imp. Hart Nibbrig Greeve N.V. Parkstraat 91 - Den Haag Wekelijks beursoveraicht van 15 t/m 21 februari 1956 In ons vorige overzicht konden wy nog juist vermelden de invloed, welke het mislukken van de onder handelingen te Genève had op de koersen van de te Amsterdam geno teerde Indonesische fondsen. Sinds dien verschenen er herhaaldelijk be richten, dat alle overeenkomsten met Nederland, dus niet alleen het Unie verdrag, doch ook speciaal de finan- ciëel economische overeenkomsten zouden worden opgezegd. Van grote invloed zijn deze berichten in ieder geval niet geweest. Op het ogenblik, dat wij dit schrijven, staat vast, dat In.donesië besloten heeft, alle over eenkomsten met Nederland op te zeg gen, doch er kan nog niet beoordeeld worden hoe de reactie ter beurze op dit definitief bericht precies zal uit vallen. Onze grote Indonesische fondsen hebben zich sinds het vorige diepte punt goed gehouden. Handelsverg. Amsterdam" kon na een vorig slot op 124 tijdelijk 132 bereiken en sloot de week af op 129. Deli Mij. deed het iets minder goed en bereikte na een vorig slot van 130 een hoogtepunt van 134 en daalde later tot 131 1/2, terwijl Senembah van 85 1/2, via 94 uiteinde lijk op 86 3/4 terugkwam. Amsterdam Rubber daarentegen sluit ruim drie punten beneden het vorige slot op 108 3/4, nadat daags tevoren nog op 111 3/4 was gehandeld en zelfs tij delijk de 114 kon worden overschre den. Ook de zuiver Indonesische waar den hebben de week op hogere koer sen verlaten, hoewel door bizondere omstandigheden ook uitzonderingen voorkomen. Zo is Bandar Rubber van 180 tot 168 gedaald en daalde Kendeng Lem- boe van 81 tot 75. Zuid-Preanger kon echter van 59 1/2 tot 60 stijgen en Sumatra Rubber van 45 tot 46 1/2. Het koersverloop van NISU was ech ter beweeglijk. Na een vorig slot van 82 werd daags daarna 90 geboden, terwijl het slot kwam op 84. Alge meen is men van mening, dat reeds tevoren met de definitieve opzegging van de verschillende verdragen in de koersen is rekening gehouden. Onze scheepvaartmarkt was even- Advertentie) Op klompen, pantoffels, winter- en woonwagenkamp leeft in de sneeuw zomerschoenen, de jeugd van het Hun ouders hebben in deze barre winter heel wat andere zorgen! In woord en heeld Geheel in de lijn van haar doelstel ling de beïnvloeding der publieke opinie met alle geschikte moderne middelen heeft de „Voor God"-actie (Postbus 2, Heemstede) als begin van een nieuwe reeks een geïllustreerde uitgave gebracht, die ons juist in deze weken bijzonder belangrijk lijkt. De moderne mens wil wel lezen, maar hij wil ook zien. In het buitenland zijn op dit punt interessante en kennelijk suksesvolle proeven genomen. Velen zullen daarom dankbaar zijn, dat hun wensen op dit punt ook voor Neder land eindelijk vervuld zijn. Want het geïllustreerde blad, dat wij zojuist ontvingen, voldoet naar onze overtui ging geheel 'aan de eisen die mochten gesteld worden: het is in beeld en woord een echt Nederlandse uitgave geworden, die bovendien ondanks be trekkelijke soberheid wat betreft de tekst en ondanks alle eenvoud van z.egging en uitbeelding niet opper vlakkig geworden is. De nieuwe reeks is „Hoeksteenreeks" gedoopt. De tekst is rechtstreeks aan het Evangelie ontleend. De waarlijk indrukwek kende foto's, illustreren met situaties uit het moderne leven de eeuwige actualiteit van de Persoon van Chris tus, van Zijn leer. Zijn leven, Zijn lijden en sterven, Zijn verrijzenis en onze verlossing. eens in reactie. Per saldo verloor Holland Amerika Lijn 2 punten, even als K.N.S.M. Kon. Paket verloor bij na 4 punten en Rotterdamsche Lloyd, waarin oorspronkelijk een koersver- betering van 188 tot 193 kon worden geregistreerd, moest via een notering van 180 uiteindelijk met een slot van 186 genoegen nemen. Ned. Scheep vaart Unie daarentegen sloot de week 2 punten hoger af op 193, nadat zich tijdelijk een reactie tot 187_ 1/2 had voorgedaan. Stoomvaart Mij. Neder land was practisch ongewijzigd. ZF.ER VAST De stemming voor onze internatio nale waarden is deze week sterk be ïnvloed door de zeer vaste stemming, welke j.l. vrijdag op de New-Yorkse beurs heerste. Het Dow Jones gemid delde voor industriëlen kon op deze dag ruim 7 punten verbeteren en er deden zich over de gehele linie koers- verbeteringen voor van 2.- tot 4.-. Nadien is de stemming op de Ameri kaanse markt prijshoudend tot vast gebleven, zodat het Dow Jones ge middelde practisch ongewijzigd bleef. Kon. Olie kon na een vorig slot van 636 reeds de eerste dag 647 1/2 ha len. Hierop volgde weer een reactie tot 636, waarna uiteindelijk in de buurt van '643 1/2 de overzichtsperio de werd afgesloten. De markt was vrij beweeglijk, doch 10 punten koers verschil op een aandeel Kon. Olie is toch alles bij elkaar genomen niet erg belangrijk. De koersen van Unie lever bewogen zich na een vorig slot van 324 tussen 327 als laagste koers en 338 als hoogste, terwijl het slot kwam op 337. Philips kon per saldo een koersver- betering boeken van 11 punten en sloot op 326 1/2. De laagste koers in de overzichtsperiode was 319 1/4. De dividenddeclaratie van de AKU zoals men weet is 15 pet. over het boek jaar 1955. waarvan 3 pet. uit de agio- reserve, hetgeen precies gelijk is aan de uitkering over 1954. Deze had practisch geen invloed op de koers. De koersverbetering van 305 tot 314 1/4 kwam practisch reeds op de eerste dag tot stand. Het dieptepunt werd gevonden op 309 1/2, terwijl de hoogste notering 316 was. TOCH WAAR waardoor de koers van 424 tot 440 kon stijgen. Verder was Van Berkei's Patent practisch onveranderd, terwijl Fokker circa 4 1/2 punt lager op 307 1/2 sloot. Van Gelder sloot de week af op 267 na een vorig slot van 262. terwijl de Ned. Kabel met 10 punten stijging royaal de 300 kon overschrijden en op 309 sloot. Even eens vast waren aandelen Wilton Feijenoord, die van 261 tot 276 stegen. NIET ONGUNSTIG Wat onze binnenlandse industriëlen betreft, bleek in de verslagperiode, dat het door de directie van de Kon. Ned. Hoogovens tegengesproken ge rucht over de uitkering van 5 pet. dividend door de Dortmunder Hörder Hütten Union toch op waarheid be rust. Deze Duitse onderneming zal dus inderdaad aan aandeelhouders voorstellen om over het boekjaar 1954/55 de dividenduitkering te her vatten met een dividend van 5 pet. De produktiecijfers van de onderne ming tonen een aanmerkelijke voor uitgang en de omzet is toegenomen met circa 33 pet., n.l. van 672 miljoen D.M. tot 898 miljoen D.M. De Kon. Ned. Hoogovens bezitten ruim 75 mil joen D.M. van het totale aandelen kapitaal van de Dortmund Hüt ten Union, groot 164 miljoen D.M. Uit hoofde van de dividendbetaling zal dus de Kon. Ned. IJoogovens een bedrag ontvangen van circa 2,5 mil joen, hetwelk overeenkomt met 3 pet. van het kapitaal der Hoogovens na de plaats gehad hebbende missie. De koers van de aandelen steeg van 285 tot 294 1/2. Verder was er interessant nieuws omtrent de Ned. Ford, waarin voor rekening van de Amerikaanse Ford investeringen zullen plaats hebben voor een bedrag van circa 20 miljoen gulden. Dit veroorzaakte enige vraag, (Advertentie) In de minder druk verhandelde ru brieken kwamen zowel koersstijgin gen als dalingen voor, doch over het algemeen kan gezegd worden, dat de stemming niet ongunstig wr.„. Op de obligatiemarkt kwam de koersbewe- ging tot stilstand en er werden slechts hier en daar kleine koersverschillen zowel naar boven als naar beneden geregistreerd. De feature van de week was de converteerbare obliga tielening van de Drie Hoefijzers. Na dat de eerste twee dagen de claims van de aandelen, welke recht geven op inschrijving op de obligaties, te gen 35.- en 40.- waren verhandeld, steeg de koers tot 50,-, terwijl op de laatste dag zelfs ƒ68.- voor deze claims werd betaald. Zij, d»e op deze koers kochten, hebben blijkbaar een groot vertrouwen in brouwerijen en in de toekomstige koersontwikkeling, want een berekening toont aan, dat aandelen Drie Hoefijzers boven 309 moeten stijgen, voordat het conver- sierecht de houders van obligaties enig voordeel brengt. Op. de emissie- markt werd aangekondigd een 4 1/4 pet. 15-jarige obligatielening van de N.V. Ned. Mij. tot Financie ring van Huurkooptransacties „Ne- mafi" tegen de koers van 100 pet. Deze is een zeer jonge snel groeien de onderneming, die echter zijn spo ren nog niet verdiend heeft. Verder stelde de N.V. Houthandel v.h. Jon- geneel de inschrijving open op 750.000.- gulden 4 pet. 20-jarige in aandelen converteerbare obligaties te gen een koers van 100 pet., waarbij, zoals gebruikelijk'wordt, houders van aandelen recht van voorkeur hebben en in dier voege, dat het bezit van ƒ2.000.- aandelen recht geeft op toe- wijzing van nominaal 1.000.- obl. De lening zal in de jaren 1962/1976 worden afgelost met 50.000.- per jaar, terwijl de conversiekoers 200 pet. bedraagt. Vermoedelijk zul len de claims, die recht geven op inschrijving wel, op lagere koersen te krijgen zijn dan claims bij de emissie Drie Hoefijzers het geval was. (Advertentie) Bankiers Anno 1884 EFFECTEN-COUPONS OBLIGATIES 3 Ned. '62-'64 33'/ï% Ned. '47 3 Ned. '47 doll.l. 3 Ned. '37 3 Ned. Inv.cert. 3 Grootb.obl. '46 14/2 '56 21/2 '56 99 1/2 99 7/16 98 15/16 98 7/8 95 7/16 96 96 1/2 96 1/2 99 3/16 99 1 8 96 3,8 96 1/2 3»/4' Ned.Lndië '37 A 97 1'4 97 1/4 Ned. '53 103 3,8 103 1,4 AANDELEN Amsterdamsche Bank 258 Rotterdamsche Bank 246 1/4 De Twentsche Bank 250 Nationale Handelsbank 154 Nederl. Handel-Mij 238 Alg. Kunstzijde Unie 305 v.d. Bergh's en Jurgens 295 Machinefabriek Breda 196 Van Gelder Zonen 262 Unilever 324 Nederl. Kabelfabriek 299 Philips' Gloeilampen 315 1/2 Kon. Ned. Hoogovens 285 Wilton Fijenoord 261 Intern. Gew.beton Bouw 150 Internatio 145 Billiton Mij II 285 Kon. Ned. Petroleum 636 Rubbercult. Mij A'dam 112 Bandar Rubber Mij 180 Holl. Amerika Lijn 208 Kon. Ned. Stoomb. Mij 206 \'2 Ned. Scheepvaart Unie 190 3/4 Rotterdamsche Lloyd 188 Kon. Java China Paketv. 188 Ver. Vorstenl. Cult. Mij 38 Handelsver. Amsterdam 125 Ned. Ind. Suiker Unie 82 Ver. Deli Maatschappijen 130 Senembah 85 1/2 AMERIKAANSE FONDSEN Anaconda Copp. M. C. 68 1/8 Bethlehem Steel Corp. 148 1/4 General Motors 43 Intern. Niokel 80 Rep. Steel Corp. 43 United States Steel Corp. 52 5'8 Cities Service Comp. 58 3 8 Shell Union Oil Comp. 67 3 4 Tide Water Ass. Oil C. 34 3 8 Southern Pacific Comp. 54 3/4 Union Pacific Railr. C. 175 1/8 240 1/4 230 1.4 249 153 1/4 235 314 1 2 300 210 267 337 309 326 1 2 294 1,2 276 147 145 1/4 297 643 1 2 108 3 4 168 206 3 4 210 193 186 187 3/4 39 128 3 4 84 131 1'2 86 3.4 73 1/4 154 3 4 44 1/16 82 1/4 45 7,8 56 1 2 58 1 4 71 3 4 34 15 16 56 15 16 174 1/4 De minister van oorlog heeft aan de burgemeesters een rondschrijven doen toekomen waarin o.a. het vol gende wordt verklaard: de langduri ge hevige koude, welke thans heerst, geeft mij aanleiding te bepalen dat de toegekende kostwinnersvergoeding met inachtneming van de volgende punten kan worden verhoogd. 1. Voor verhoging komt in aanmer king een kostwinnersvergoeding die is toegekend omdat de militair als hoofdkostwinner voor echtgenote, kin deren of andere personen optreedt; 2. De verhoging wordt van kracht met ii.gang van 5 febr. 1956 en geldt voorlopig tot en met 25 febr. 1956. 3. De verhoging bedraagt 60 cent per dag met dien verstande dat deze slechts wordt uitgekeerd indien en voorzoverre het gezinsmaximum niet wordt overschreden.

de Stem | 1956 | | pagina 9