Vitamine DEENS UURWERK blijft 26000 jaren tikken IP DE TUSSENPERSOON lijmt koud alle hout! pagfolaO PeSïem |-Handgemeen voor - nachtclub Vierde paleis gevonden bij onderzoek op Kreta kaloderma gelee AT EEN ONDERLIJKE ERELD radio CETAFLEZ VALDA Dordt krijgt een jeugddorp TWEEDE BLAD DONDERDAG 23 FEBRUARI 1956 Meningen en Commentaren STALIN WORDT ONTTROOND KRITIEK N LAWAAI Kabclspoor over de Rijn Bosjesmannen m de goudmijnen Handen en Lippen ruw? PUROL Misverstand was oorzaak NU DE KLOK EENMAAL IS OPGEDRAAID Afwijking slechts 1 seconde in 750 jaar Nederlands geleerde hij opgravingen VOORJAARSBEURS BELOOFT VEEL 500.000 PLATEN VAN .JOHNNY" (Naar een roman van E. F. BENSON) TELEVISIEPROGRAMMA'S CEN echte communist zal eerst wel gedacht hebben, dat de kapitalistische pers loog toen ze melding maakte van de Me®'- tiek, welke wijlen Stalin te verdu ren kreeg op het twintigste co - rnes van de Kommunistische Tij van de Sovjet-Unie. Maar De Waarheid brengt nu ook de pas sages, waarin de tijdens zijn leyen tot halfgod verheven leider lelijk wordt toegetakeld. Ziehier een uitspraak van kameraad Mikojan Bii de ontleding van de toestand van de economie van het moderne kaDitalisme kan de bekende uitspraak van Stalin in „De Economische Vraagstukken van set Socialisme in de USSR" over de USA, Engeland en Frankrijk volgens welke na het uit eenvallen' van de wereldmarkt „de omvang van de produktie in deze landen zal teruglopen", nauwelijks helpen en is deze nauwelijks juist. Zo wordt Stalins boekje, inder tijd door De Waarheid ook als een soort communistische katechis- mus opgehemeld, duidelijk afge kraakt. De feiten hadden het trou wens al gedaan, want zoals Mi kojan ook constateerde de kapi talistische produktie is in vele lan den na de oorlog toegenomen. Mikojan is ook geweldig aan het uitpakken geweest tegen het feit, dat in de Sovjet-Unie de geschied schrijving omtrent de Communis tische Partij onvolledig is en hier en daar zelfs vervalst. Tot voor kort, zo zei hij o.a., waren bij ons boeken over de ge schiedenis van grote organisaties van onze partij, zoals die m Tians- kaukasië en Bakoe in omloop, welke werden beschouwd als on aanvechtbare standaardwerken en waarin feiten vervalst, vele perso nen willekeurig geprezen en an dere in het geheel niet genoemd werden, gebeurtenissen van onder geschikt belang onverdiend naar voren gehaald en andere belang rijker gebeurtenissen gebagatelli seerd werden. Als men nu weer weet, dat Stalin uit Transkaukasië afkomstig was, dan krijgt zo'n uitspraak toch wel een heel eigenaardige kleur. Nog een merkwaardige uitspraak van de Sovjet-bons, geknipt uit De Waarheid „Enige ingewikkelde gebeurtenis sen in de burgeroorlog van 1918-19.20, die vol tegenstrijdigheden zijn, wor den voor vele historici niet verklaard uit veranderingen in de verhouding tussen,de krachten der klassen im de verschillende stadia, maar uit de be weerde schadelijke activiteiten van enkele der toenmalige partijleiders, die *vele jaren na de beschreven ge beurtenissen ten onrechte tot volks vijanden werden bestempeld". Dit lijkt de voorbereiding te worden tot een stabilisatie van Trotzki, die door Stalin als het summum van boosheid aan de ver achting van de communisten aller landen is prijs gegeven en tot de dood toe werd vervolgd. En Trotzki slaat niet alleen. Mikojan zinspeelt ook op anderen. Braaf zal „De Waarheid" straks ook al de vervloekingen inslikken en aan de rehabilitatie meedoen. Als Moskou zegt, dat wit zwart is e n «zwart wit, dan is het ook zo. non, dat de commissie van buiten landse zaken eerst wel eens had mogen worden geraadpleegd. Is dit nu werkelijk zo ontzettend belang rijk? Dat men bij het herstel van het gezantschap uitermate voor zichtig te werk ging, kunnen wc nog begrijpen. Maar nu is de waar de van het Vatica'an als diplomatiek centrum toch wel algemeen erkend En niemand zal toch bewe ren, dat het katholiek-zijn een be letsel zou kunnen zijn voor het goed vervullen van deze functie. Vanwaar dan deze ontstemming? Natuurlijk kan dit perslawaai met grote koppen weer gevoeligheden wakker roepen en als het ware verzet aankweken. Doch voor zulke kunstmatige herrie behoeft een minister niet op zij te gaan. 7OALS natuurlijkerwijze te ver wachten viel, begint detailkri tiek op de door de Verkiezingsraad vastgestelde lijsten reeds de kop op te steken. Lijsten, die eenieder bevredigen, zijn nu eenmaal niet samen te stellen. Zo merkt „De Tijd" met enige weemoed op, dat verdienstelijke Kamerleden als Blaisse, De Graaf en Janssen vol gens het huidige ontwerp eerst bij de uitbreiding van de Tweede Kamer hun intrede zullen doen en dat de heer Van Rijckevorsel slechts dan bij de honderd leden zal behoren, wanneer prof. Romme niet in het westen „inloopt", of wanneer deze minister wordt. Wat De Tijd hier opmerkt over de bizonder ongunstige plaats van Mr van Rijckevorsel, is niet juist. Hij staat in dezelfde positie als de heren Blaisse, de Graaf en Jansen Van meer algemene aard is de klacht, door Mej. Klompé, die zelf op een verkiesbare plaats staat, in een vergadering van katholieke arbeidersvrouwen te Sittard geuit: Het is een. schandaal, zei zij, dat slechts drie vrouwen voor de K.V. P. Kamerfractie zijn aangewezen, temeer nu er ook nog een goede kans bestaat op uitbreiding van het aantal Kamerleden. Het aantal vrouwelijke Kamerleden zou, ge zien het feit, dat er evenveel vrou wen als mannen zijn, heus wel wat groter mogen zijn. 't zou ons, gehoord deze scherpe klacht, niets verbazen als er hier en daar per kiescomité een poging zal worden gewaagd om een laag geklasseerde vrouwelijke kandidaat hoger op te halen. Maar het hui dige systeem vergt heel wat stem men, om zulke akties met sukses te bekronen. Tracht, eerst luisterend te lezen en begin dan te redeneren. £TR is enige deining ontstaan om trent het feit, dat een katholiek werd benoemd tot gezant bij de Heilige Stoel. Vóór de oorlog tot 1925 (toen het gezantschap werd opgeheven), was dat niets onge woons. Het herstel van het gezant schap geschiedde door de Londense regering. Met opzet koos men toen een protestant als eerste gezant, om daardoor mogelijk opkomend ver zet van protestantse zijde de wind uit de zeilen te nemen. Behalve bij Ds. Zandt heeft de bekrachtiging van- het Londense besluit in het parlement dan ook geen, bedenking ontmoet. Nu de protestant jhr. van Weede, die tot aller tevredenheid deze diplomatieke post bekleedde, weg gaat, heeft minister Luns de katholiek de Marchant et d'Ansem- bourg als zijn opvolger aangewe zen. Het socialistische „Parool" maakt daarvan nogal veel ophef en het ontdekte bij „sommige Kamer leden" verbazing. Zij zouden me- (Advertentie) BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTILLES ONTSMETTEND-VERZACHTEND Keulen heeft de toestemming ge kregen, een kabelspoor over de Rijn te bouwen. Deze eerste verbinding van die aard tussen beide oevers van de Rijn zal in 1957, als de grote Duitse tuinbouwtentoonstelling te Keulen wordt gehouden, worden in gehuldigd en de bezoekers in staat stellen, gemakkelijk het op de linker oever van de Rijn gelegen tentoon stellingsterrein te bereiken De kabel- spoor, die ruim een miljoen mark zal kosten, zal uiterlijk na drie en een half jaar weer moeten worden ge sloopt, daar haar bestaan niet bevor derlijk zal zijn voor de schoonheid van het landschap. B. en W. van Dordrecht hebben de raad een krediet van 130.000 ge- vraagd. Zij denken dit nodig te heb- ben voor de aanleg van een z.g. jeugdorganisaties een troep- of dat een oppervlakte krijgt van onge veer tien hectare, zal verdeeld worden in tien terreinen, waarop verscheidene jeugdorganisaties een groep- of groepshuis kunnen bouwen. Mits zij zich houden aan het z.g. dorpsregle ment zullen zij alle „baas in eigen huis" (en op eigen veld) zijn. De bedoeling is, dat de jeugd zelf aardige slingerpaadjes aanlegt, die de terreinen zullen verbinden. Zo mogeliik moet zij ook assistentie ver lenen bij de beplanting van enkele terreingedeelten. De bijna prehistorische Bosjesman, die tot dusverre beschouwd werd als het enige ras, waarvoor in de huidige technische samenleving geen be staansmogelijkheden denkbaar waren, blijkt thans een bij uitstek gezochte kracht in de goudmijnen te zijn. Zijn buitengewoon hoog ontwikkeld waarnemingsvermogen een gevolg van zijn aanpassingsvermogen aan de troosteloze omstandigheden in de Ka- lahari-woestijn blijkt voor de goud industrie van grote waarde te zijn. Verrassend snel en met feilloze zeker heid weten de Bosjesmannen zelfs het kleinste stukje gouderts tussen het waardeloze rotsgesteente op de sor- teerbanden van de goudmijnen uit te zoeken. (Advertentie) "FOEN gisteravond de bezoeker van een Amsterdamse nacht club bij het weggaan de portier achteloos iets in de hand stopte, werd hij, reeds op straat staande, plotseling van achteren aan z'n jas getrokken. Toen hij zich geïrriteerd omdraai de en hij iemand met opgeheven vuist achter zich zag staan, be dacht hij zich geen ogenblik liet hij een regen van slagen op de portier, want die was het, neer komen. De portier, die deze aanval niet verwacht te, liet zich ook niet onbe tuigd en wel dra rolden de beide mannen over de straat. Een surveil lerende agent haalde de vechtersbazen spoedig uit elkaar en toen kwam de oorzaak van deze nachtelijke vechtpartij aan het licht. De bezoeker van de club bleek nl. wel eens last van z'n maag te krijgen als hij wat overmatig rookte of dronk. Uit voorzorgsmaatregelen had hij een strip Agré Antacide 0 maag tabletten van Philips-Roxane bij zich gestoken, waaruit hij er twee in de loop van de avond had losgemaakt maar er slechts een van had ingeno men en de andere in de zak van z'n colbert had laten glijden. Toen hij bij het verlaten van de club op het allerlaatste moment de portier ontwaardde, greep hij haastig in z'n zak en gaf de man een maagtablet in plaats van een muntstuk. De portier, die dacht te doen te heb ben met een flauwe grap, liep de be zoeker achterna, trok hem aan z'n jasje en bracht z'n vuist, waarin het tabletje zat, naar voren om daarmede de man op z'n vergissing te wijzen. Dit werd verkeerd begrepen met het bovenomschreven gevolg. Agré Antacide maagtabletten van Phili-ps-Roxane helpen prompt te gen maagbranden, overtollig maag zuur, oprispingen, opgeblazenheid enz. 60 tabletten 1,65 232-00 De Denen hebben hun achtste wereldwonder. Het is een uurwerk, dat enkele weken geleden door koning Frederik IX op gang werd gebracht en dat pas in het jaar 27955 weer behoeft te worden opgewonden. Zo luidt al thans de theorie, waarop schepper Jens Olsen zijn astronomisch fijnmecha niek begon te-bouwen, toen hij in de jaren na de eerste wereldoorlog zijn idee, om het beroemde uurwerk van Straatsburg te vervolmaken, gestalte ging: geven. Zesentwintigduizend jaar zou het door hem ontworpen mecha nisme zichzelf in werking houden met slechts een afwijking van één seconde in 750 jaren. Het is op zich al een wonder, dat dit meesterwerk op papier ooit werkelijkheid is geworden. Het be perkt zich namelijk niet tot een trou we gang door de eeuwen heen, maar verschaft daarbij de toeschouwer een rijkdom aan standaardgegevens. Wie een Deense Kroon betaalt, kan dit al les verwezenlijkt zien in een mansho ge en metersbrede kast. die, om alle invloeden van buiten te weren, van louter glas is vervaardigd. A raison van die kroon verkrijgt men: de juiste tijd, op tiende secon den nauwkeurig, de datum en de dag, het uur van zonsondergang, de posi tie der bekendste planten, de maan stand en nog een half dozijn astrono mische gegevens meer. Zelfs de Rus sische kalender, die, in tegenstelling met onze Gregoriaénse tijdrekening, nog op het Juliaanse systeem is ge- baseerd, is met één oogopslag af te lezen. Zes-en-twintig duizend jaren zullen deze gegevens zonder inmenging van buitenaf op het uurwerk verschijnen. Elk jaar zal het mechanisme daar voor 570.000 verschillende bewegingen maken. Het uurwerk wordt op gang gebracht en gehouden door een stel sel van 450 tandraderen, waaronder er zich bevinden, die pas over duizen den jaren in beweging komen. DURE KLOK. De Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft het vorige jaar dr. H. Brunsting, conservator aan het Rijksmuseum van oudheden te Leiden, een sub sidie verleend om deel te nemen aan opgravingen op Kreta. Dr. Brunsting nam deel aan twee opgravingen. De eerste geschiedde te Kanlicastelli (bloedkasteel), zo ge heten naar de verbitterde strijd die daar eeuwen geleden tussen de Grie ken en de Turken is gevoerd. De opgraving te Kanlicastelli, die een eerste proefopgraving was, heeft iets te hopen gegeven voor de toekomst. Naar dr. Brunsting vertelde, bevin den zich hier de resten van oud-Kre- tensische (Minoische) muren, die met de basementen van houten zuilen en een grote monumentale dorpelsteen het vermoeden wekken, dat hier een oud paleis heeft gestaan. Tussen twee haakjes zij vermeld, dat de Minoische tijd omstreeks 1400 voor Christus valt. In de omgeving treft men sporen aan van een uitgestrekte Minoische neder zetting. Men acht het niet onmogelijk, dat hier het paleis van Lykastos heeft gestaan. Volgens de oude overleve ring zijn er op Kreta drie koningen geweest van wie men de ruïnes der paleizen meent te kunnen aanwijzen. Het spreekt vanzelf dat dit duur zaamste mechanisme ter wereld ook 't duurste is geworden. Een half mil joen gulden heeft het uurwerk aan materiaal opgeslorpt. Jens Olsen heeft dat niet allemaal uit eigen zak behoe ven te betalen. Toen in 1934 een on derzoekcommissie in Kopenhagen tot de ontdekking kwam dat Olson's plannen werkelijkheid waren en rap porteerde, dat dit werkstuk eenmaal het Deense prestige tot in de verste uithoeken der wereld zou uitdragen, kwam de steun los. Er werd een in zamelingscomité gevormd dat binnen enkele jaren het geld voor het uur werk en... een behoorlijke vergoeding voor de schepper ervan bij elkaar had. WERK VOORTGEZET. Jens had dat ook wel verdiend. Van af de twintiger jaren had hij er dag in dag uit aan gearbeid, levende van een spaarcentje en een enkel kkisje tussendoor. Toen hijzelf in 1945 stierf er waren toen reeds 15000 onderdelen ver vaardigd en op hun plaats gebracht stond er een groep van geleerden en technici klaar om Olsons werk te voltooien. Wat Jens in 15 jaren begon,.vervol ledigden zij in ruim 10 jaren. Eind 1955 was Denemarkens achtste we reldwonder" lopens gereed. Het kreeg een ombouw ter waarde van 75.000 gulden en werd in het stadhuis van Kopenhagen ter bezichtiging voor het publiek opgesteld, nadat de konjng een tijdperk van 26000 uurwerkjaren door een lichte vingertik had ontslo ten. Het ziet er naar uit, dat er komen-, de Voorjaarsbeurs, die van 13 tot en met 22 maart te Utrecht wordt gehou den, in omvang en aanbod een be langwekkende manifestatie zal zijn. De Nederlandse industrie is op de a.s. Voorjaarsbeurs, die in het teken van het 40-jarig jubileum van de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs zal staan, ruim vertegenwoordigd. Naast de produkten van Nederlands fabri kaat zullen inzendingen van 24 landen te zien zijn. (Advertentie) VOOR UW HANDEN maalt handen zacht ah fluweel De half-miljoenste Johnny Jordaan- plaat is van de persen gekomen. Dat is sneller dan werd vermoed. Belang rijk voor dit record-tempo waren de grote bestellingen uit België, waar de „Jordaan-rage" een ongekende hoog te heeft bereikt en de verkoop van Johnny's platen nog steeds met sprongen toeneemt. Het is nu bijna een jaar geleden, dat de eerste plaat van Johnny Jor- daan (Bij ons in de Jordaan De parel van de Jordaan) in de handel werd gebracht. Thans zijn van hem veel meer platen verkocht dan van enige andere Nederlandse zanger of zangeres. Een opmerkelijk verschijn sel! BEGRAFENIS Buren hebben in Wales een oude boer gevonden, die se dert een week vermist werd. Hij lag in een open graf. Hij was gekleed in zijn beste pak. Bij het graf had hij eigenhan dig een monumentje opge richt, waarop stond: „Hier rust Robert Owen. Hij voelde zijn dood naderen." Verkoper grondig bekeken en herzien. Er gingen wat oud geworden mooie jongens uit en er kwamen nieuwe sterren bij. De lijst is nu (volgens Hollywood) als volgt: Topy Curtis, Clark Gable, Michael Wilding, Ro bert Taylor, Lex Barker. Burt Lan caster, Laurence Harvey. Ruck Hud son. Robert Wagner en Montgomery Clift. Vurig Een Amerikaanse acteur in een televisiespel, die op een gegeven ogenblik een gewraakte handeling in krachtige termen moest ver oordelen, geraakte zo in vuur, dat hij twee maal van zijn tekst afweek en vloekte. Vijfhonderd verontwaardigde luisteraars bel den onmiddellijk het televisie- In het Deense Odense is een col porteur in zijn kraag gegrepen. De man gaf zijn firma namen van men sen door, die bij hem een kostbaar station op om ie protesteren boekwerk hadden besteld. De pro visie stak hij alvast in zijn zak, maar toen de boekwerken door de post- neiojie bode werden thuisgebracht, bleken Thomas Lowe, een voormalig En- de adressen en de namen niet te gels mijnwerker, is dezer dagen kloppen en werden ze geweigerd, straatarm gestorven. Zijn armoede Voor de rechter verklaarde de col- was niet nodig geweest, maar onze porteur, dat de- namen niet waren Thomas was een man van zijn verzonnen en dat ze wel degelijk woord en dat was de oorzaak, bestonden. Op het laatst moest deze Twintig jaar geleden overkwam hem de man gelijk geven. De namen be- in de mijn een ongeval. Hij kreeg stonden werkelijk. Ze kwamen voor 44 pond schadevergoeding. Dit' op de grafstenen van het kerkhof vond Thomas te weinig. Aangezien Munten Een anoniem gebleven Frans bur ger heeft zijn minister van financiën een brief geschreven, waarin hij voorstelt de muntstukken van 1, 2 en 5 francs uit de roulatie te nemen. „Hun waarde is zo gering, dat men er toch niets mee kan kopen. Het gevolg is dan ook, dat ze praktisch niet worden gebruikt," meende de schrijver. „De staat zou er geweldig veel kosten mee besparen en boven dien zouden de kerkgangers 's zon dags gedwongen zijn minstens een 10-franes stuk in de schalen van de collectanten te leggen," zo ver volgde hij. Snuiven Voornamelijk omdat een of andere slimmerik heeft gezegd, dat snuiven zo goed is tegen ver koudheid, schijnt de snuif-produk- tie van Engeland weer op gang te komen. Zelfs de export is op geleefd. De Britten voeren de snuif onder meer al uit naar Bel gië. Zuid-Afrika, Australië, west- Indië en Noord-Amerika. Lijst De oude lijst, die van „de mooiste mannen van de wereld" bestond. hij niet meer kreeg, maakte hij zich zo verschrikkelijk kwaad op de werkgevers, dat liij zwoer zijn hele verdere leven niet meer te werken. Hij leefde sindsdien van giften, die hij als bedelaar kreeg. Zijn familie is van oordeel, dat de regering thans de 44 pond dient uit te betalen. Dan kan men hem tenminste een nette begrafenis bezorgen. Kun je je baas niet zo ver krij gen dat ie je ontslaat en met een maand salaris naar huis stuurt? Dan kunnen we tenminste wat heeft men in Hollywood weer eens van die rekeningen betalen! (Advertentie) HEREN- EN JONGENSKLEDING CXCN^vI (Advertentie) VRIJDAG. 24 FEBRUARI 1956 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,23 Graim. 8,00 Nws. 8,45 V.d. huisvr. 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 Gram. 9.35 Waterst. 9,4o Schoolradio VPRO: 10,00 Thuis, caus. 10,05 Mor genwijding VARA: 10,20 V.d. kleu ters 10,40 Orgel en zang 11,10 Voordr. 11,30 Bariton en piano -11,50 Carilloaimuz. AVRO: 12,00 Amus.muz. 12,30 Land en tuinb.meded. 12,35 Sport en prognose 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13,55 Koersen 14,00 Strijk- kwart. 14.30 Voordr. 14,50 Gram. 15,00 Gevar.progr. VARA: 16,00 Gram. met comm. 16,30 V.d. jeugd 17,00 Muz.caus. 17.40 Amus.muz. 18,00 Nws. 18,15 Act. 18,20 Dansmuz. 18.45 Tot nieuw bestel verbonden, caus. 19,00 V.d. jeugd 19,10 Op naar de Zuidpool, klamkb. VPRO: 19,30 Geloof, caus. 19,50 Nws. v.d. VPRO 19,55 De volgende week, caus. 20,00 Nws. 20,05 Boekenweek toespr. 20.10 Koorzang 20.30 Benelux, caus. 20,40 Na tien jaar, caus. VARA: 21,00 Ritm.muz. 21,30 Progr. t.g.v. de boekenweek 22,00 Gram. 22,10 Buitenl. weekoverz. 22,25 Amus. muz. VPRO: 22,40 Vandaag, caus. 22.45 Avondwijdiing VARA: 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V.d. huisvr. 9,40 Schoolradio 10,05 Gram. 10,25 Idem 11,00 V.d. zieken 11,40 kunstharslijm Ceta-Bever Gram. 12,00 Angelus 12,03 Piano-dUo 12.30 Land- en tuinb.meded. 12,33 V.d. platte landsvrouwen 12,40 Gram. 12,55 Zonne wijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Dansmuz. 13,45 V.d. vrouw 14,00 Gram. 14,40 Brabants ork. 15.00 Schoolradio 15,30 Metropole ork. 16,00 V.d. zieken 17,00 V.d. jeugd 17,15 Kinderkoor Intermezzo: gram. 17,40 Beursber. 17,45 Cello en piano 18,05 Lichte muz. 18,30 Vragenbeantw. 18,45 Gram. 18,55 Toespr. 19,00 Nws, 19,10 Regeringsuitz.: Rubriek Verklaring en toelichting: Wat doet het Ministerie van maatschappelijk werk 19,20 Rege ringsuitz.: Emigiratierubriek. Het emi gratiepraatje van H. A. van Luyk 19,30 Verz.progr. v.d. mil. 20,20 Act. 20,35 De gewone man 20,40 Instr. trio 21,00 Pol. forum 21,30 Dansmuz. 21,55 Radiophil- h arm .ork. 22,45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23,15-24.00 Oklahoma, ope rette (gr.) BRUSSEL. 324 m. 11,45 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,00 Schoolradio 15,45 Gram. 16,00 Koersen 16,02 Gram. 17,00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17,45 Zang en piano 18,10 Voordr. 18,20 Zang en piano 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Idem 20,15 Symf.ork., Omr.ork., koor en sol. 21,05 Kunstkaleidoscoop 21.20 Ork.conc. 22,00 Nws. 22,15 Intern. Radio Universi teit en volksmuz. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,30 Lichte muz. 14,00 Gram. 15,00 Moderne muz. 16,05 Dansmuz. 17,00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Idem 19.30 Nws. 20,00 Gevar.muz. 21,15 Gram. 22,00 Nws. 22,15 Vrije tijd 22,55 Nws. VLAAMS-BELG.: 17,00 Filmprogr. 17,30 Varia 19,31 Nws. 19,55 Pygmalion, TV- spel 21,30 Nieuwe films 22,00 Nws. 48 ..Soms vind ik je werkelijk onmen selijk, Frank," zei hij. „Als je wer kelijk gelooft dat Craddock een oplich ter is, hoe kun je daar dan aardig heden over verkopen? Als het waar was. zou het te verschrikkelijk zijn *e sPrek^n. Maar jij ge- ioWaar is en toch Praat ilnrtriatil en gemet Je er van. Ik wrhft fn i ,eenJsoort duivel bent: je wnjft in je handen als ie ziet dat ar me zielen zich in het ongeluk stor- schro!u°' Ze' Frank> die een beetje „Het dient nergens toe om hallo te zeggen Het is iets nieuTs voor je, zei Charles. Hij bleef stam de haard, blozend 011 verward en hii 2nR u u nog JonRer uit dan anders „Ik heb je rtilrwiiu- „„„„a J. auuers. Lind heb Vina n ne dlkw.'.|ls gezegd dat ik het c" d i t %a" P kouding tegenover tiaddock. Het doet me pijn als ik een goede vriend van me hoor uitschel den "ii daar ben je altijd mee bezig Iemand die niet begree: dat er on- ei-nsbe.T0 n ,Van, CharIes iets zeer dom Jfrsch-0leniag' zou meer dan dom moeten zijn. Frank met al zijn gen de wereld, voelde voor één mens een vriendschap, een beschermende teerheid, waar hij zichzel' een beet je voor schaamde, maar die hij toch meer koesterde en hoger waardeer de dan alle andere conserven, om zo te zeggen, in de provisiekast van zijn geest... Hij stond op en legde zijn handen op de schouders van Charles. „Charles." zei hij, „beste kerel, jé hebt me dat nooit gezegd op zo'n toon." Charles schudde zijn hoofd. „Ik weet het," zei hij. „Ik voel de het nooit op op die toon. Maar nu wel. Ik kan er niet aan denken dat iemand die ik ken, een leugenaar en een bedrieger en een oplichter zal zijn. Denk je dat ik zou kunnen la chen als ik eens tot de ontdekking moest komen dat jij me bedroog of belasterde? Of dat ik je de schets voor zou kunnen lezen van een vuil klein stukje dat jouw naam op straat zou gooien?" „Maar je hebt altijd gezegd dat Craddock zo goed voor je was," zei Frank. „En toch moest je altijd la chen als ik hem uitschold. En vertel me eens wie heeft ie belasterd? Wat cvn smn ,i al Iile vuns wie neen ie Deiasieru heid waa^ee hfi%!epa+n••5rd.e ^ard" bGtek™t dat? Of of denk je J *en Vrijde trok te-1 wat mevrouw Wroughton mij vroeg? Mijn uitleg dat iemand kwaad over je gesproken had, was van mijn eigen vinding." Charles nam met graagte notitie van deze verklaring. „Was het werkelijk je eigen vinding, Frank?" „Natuurlijk. Ik heb nooit gedroomd dat dat zo in je gedachten zou blij ven steken. Maar wat heeft het te maken met Craddock en onze afhan kelijkheid van hem?" Charles onderbrak hem met veel lawaai. „Niets, helemaal niets," riep hij. ,,Ik ben slecht gehumeurd, ik zie spoken, let niet op mij! Doe me een plezier en denk er niet meer aan! Ik ga door met schilderen! Het zal niet lang meer duren!" De onderoroken zitting was nog maar een paar minuten aan de gang toen de telefoonbei klonk in de hoek van het atelier. Charles ging er heen. riij zei een paar woorden in de zwar te mond van het toestel en hing de hoorn toen weer op. Frank merkte dat zijn handen een beetj- beefden „Craddock komt dadelijk hier, Frank, zei hij ,,Hij brengt een ze kere meneer Ward mee, voo- wie ik de Reynolds gekopieerd heb." „Een klant hoop ik," zei Frank „wat wil je dat ik doen zal Char les?" In zijn zenuwachtigheid vloog Char les op alc buskruit. „Hier blijven en je gedragen als 'n fatsoenlijk mens," zei hij. Als iemand anders zoiets tegen Frank gezegd had, dan zou hij zon der twijfel het dichtstbijgelegen har de voorwerp naar zijn hoofd hbeben gekregen.... „Uitstekend, ouwe jongen," zei hij. Geen kwartier later kwam Crad dock met meneer Ward. Hij was uit stekend geluimd, want pas een uur geleden had hij al zijn post-impres- sionistische schilderijen verkocht aan een vriend van Ward, die wenste op een absoluut originele en onnavolgba re manier zijn huis in New York te versieren. Zijn eetzaal noemde hij het Inferno; de muren waren zwart en hadden een fries van echte doods hoofden... De vloer van de salon was sterk hellend en de tafels en stoelen hadden twee korte en twee lange po ten om het vlak horizontaal te hou den. Voor deze kamer waar de trot se bezitter een prachtige beschrvijing van gaf, moesten de post-impres- sionisten dienen. En Craddock die het met zijn klant geheel eens was dat zij daartoe voorbeschikt waren, had er een geweldige prijs voor gevraagd en er was niet op gepingeld. Daarna offerde hij met genoegen een uur op om meneer Ward naar het atelier van Charles te brengen, hopende dat het schilderij van mevrouw Lathom nog niet opgestuurd was naar de academie. Onderweg stelde hij me neer Ward ook op de hoogte van Charles' talenten. ,,Ik geloof dat u de jonge Lathom niet gezien hebt, toen l\ij werkte aan uw Reynolds,' 'zei hij. ,.U zult be- merken dat hij een aardige kerel is. Zodra de academie-tentoonstelling ge opend wordt zal hij beroemd zijn. Met één sprong zal hij de hoogte van de beroemdste schilders bereikt hebben. Ik raad u ten sterkste aan om hem nu dadelijk een portret van u te la ten maken. Zijn honorarium is voor een portret ten voete uit op het ogen blik nog maar vierhonderd pond. Maar Ve zijn er en u kunt zelf oor delen over de waarde van zijn werk." Craddock onderhield zich buitenge woon vriendelijk, met Frank, terwijl Ward naar de aanwezige portretten keek. Voor dat van Charles' moeder bleef hij lange tijd staan. Hij was 'n magere man van middelbare leef tijd, grijs aan de slapen, met een scherp getekend gezicht en een diepe aangename stem. Hij keek van het portret naar Charles en dan weer naar het portret. „U mag er trots op zijn dat u zo'n moeder hebt, meneer Lathom," zei hij, „en ik geloof dat zij zich over u ook niet behoeft te schamen. Ik wil de wel dat u nog wat meer schil derijen voor mij kon kopieren tegen honderd pond het stuk." Craddock had het opgegeven zijn vriendelijkheid te spenderen aan zijn rotsharde toneelschrijver en stond nu dicht- bij de twee anderen. Onwille keurig keek Charles naar hem, wat hem een vaag onaangenaam gevoel gaf... Hij wist zich niet te herinneren of hij Charles honderd pond had ge geven of vijftig. Maar het was wer kelijk van geen belang. Wat zou ge makkelijker zijn als Charles er iets van zou zeggen, dan die kleine ver gissing in zijn boeken na te kijken en dan te herstellen. Maar Charles zei helemaal niets. Ward keerde zich om en zag dat Craddock dicht bij hem stond. „Ik zei meneer Lathom," zei hij, „dat het even onmogelijk was om nog een grote kopie te laten maken voor honderd pond dan om nog een originele Reynolds van die grootte te kopen voor de prijs die ik er me neer Wroughton voor gaf." „Wat hebt u er voor gegeven?" vroeg Charles met een onverschillig gezicht. Zijn hart klopte in zijn keel, terwijl hii wachtte op het antwoord. ,,U mag het tegen niemand zeggen, meneer Lathom," zei hij, „maar ik kreeg het voor tienduizend pond. Sindsdien heb ik altijd het gevoel ge had, of ik meneer Wroughton be stolen heb.' Deze keer keek Charles helemaal niet naar Craddock. „Ja, ik geloof dat het nogal goed koop is," zei hij, „gezien de enorme prijzen die tegenwoordig voor Rey- noldsen betaald worden." „He* is goedkoop. Ik vermoed meneer Lathom dat dat portret van uw moeder niet te koop is. Ik wil u wel zeggen dat ik aan mijn museum in New York een vleugel bouw, uit sluitend voor moderne kunst. Ik zou er dat portret graag hebben hangen; ik meen het werkelijk." Charles lachte. ..Dat moet u bespreken met me neer Craddock," zei hij. „Het is van hem." „Dat zal ik zeker doen. En nu zou ik u zeer dankbaar zijn als u er uw tijd aan wilde besteden en als u er in toestemde om weer te geven meneer Ward had een zekere aange boren neiging voor mooie frases „om ten voete uit weer te geven uw indruk van mijn dragelijke, maar weinig belangrijke persoon. Onze vriend Craddock zei me dat uw prijs vierhonderd pond is en ik geloof dat ik goede zaken zal maken, als u uw deel van de overeenkomst na wilt ko men." Charles zag dat Craddock hem van achter meneer Ward's rug toe knikte. Als hij dat niet gezien had, zou hij het genereuse aanbod waar schijnlijk aangenomen hebben. Maar dit signaal prikkelde hem tot oproer. Het maakte hem tot deelgenoot van van de man in wiens atelier hij nu stond. Van nu af aan mocht er geen band zijn tussen hem en Crad dock. „U vergist u omtrent de prijs," zei hij tegen Ward, „mijn honora rium voor een portret is maar twee honderd pond. Het zal mij een ge noegen zijn u daarvoor te schilde ren." Hij hoorde op een afstand Frank een verbaasd geluid maken en zag dat Craddock een verwonderd ge zicht trok, zijn schouders ophaalde en zich toen omkeerde. „Ik heb het deze week heel druk," zei Charles, „maar daarna zal ik vrij zijn." (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5