Jong instituut wacht voor geheel katholiek veel werk Zeeland De planologische aspecten van de Delta-werken Zeeuwse Katholieke Culturele Federatie Fruitp lop rijzen en op Verkouden..? Plannen tot verbetering van de veestapel te Eede ZUID-BEVELAND Het financieel probleem DAMMEN ALLEEN ZULLEN ZEELAND NIET BATEN AKKERTJES Huis te Seppe leeggehaald DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 23 FEBRUARI 1956 LIKDOORNS Kring Hulst Z.L.M. Rede van ir. Geuze Stüdieclüb' NCB belegde bijeenkomst Rapport van Friese E.T.I. Mosselcultuur naar Waddenzee Walcheren VLISSINGEN Een duur lokaaltje Rheumatiek? Recollectie voor de K.A.-jongeren Trei ii ver tr aging Spoorstaven waren kapot gevroren Paasfruitveiling te Kapelle Veeverzekeringsmij. in Zeeland GOES Opnieuw7 ijsvermaak A. Wilking - Hulst Te lage temperaturen voor de oesters ZEEUWSCH- VLAANDEREN Slangenmateriaal en kleuterschool Ruim 50 mille uitgekeerd Alles bleek bruikbaar Oudheidkundige onderzoekingen Resultaten der opgravingen Te Aardenburg AGENDA Heden De Zeeuwse Katholieke Culturele Federatie over de oprichting waar-> van wij reeds enige tijd geleden berichtten, heeft haar definitieve vorm ge kregen en is verrijkt met een bestuur, dat bestaat uit afgevaardigden van de belanghebbende katholieke organisaties op cultureel gebied in Zeeland. Tot voorzitter is gekozen de heer J. H. Stolte te Hulst (Kunstkring ,,Van den Vos Reinaerde"), tot secretaris-penningmeester de heer J. Gremmen (Filmkring Hulst en Omstreken) en verder hebben zitting in het bestuur de heren H. C. Rozemeyer, IJzendijke, (Elmare), drs. G. Mornout, Oostburg (K.V.C.O.), J. Stuy. Hoofdplaat (Katholiek Leven), J. Hamann, Terneuzen, (Katholieke Kring), en J. Geerards te Koewacht, buitengewoon lid namens K.O.B. oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. toetreden tot de provinciale federa tie, omdat slechts op deze manier een organisatie zal ontstaan welke geheel Zeeland omspant en dus alle kansen tot bloeien zal hebben. Het is niet verwonderlijk dat prak tisch gelijktijdig in verschillende hoe ken van Zeeland een streven naar samenwerking op cultureel gebied ontstond, onder de katholieke orga nisaties. Immers, ze hadden en heb ben het moeilijk, niet in de laatste plaats op financieel gebied. De laat ste jaren zijn in verscheidene plaat sen katholieke culturele kringen op gericht, een bewijs van werk- en on dernemingslust waarvoor men be wondering moet hebben omdat de omstandigheden nu eenmaal niet zo gunstig waren. En temeer waar de ervaringen van reeds langer bestaan de organisaties van deze strekking, wat het financiële gedeelte betreft, niet de hoop mochten wettigen op een lucratieve „bedrijfsvoering" op cultureel gebied! Zo is b.v. de Kunstkring ,,Van den Vos Reinaerde", in Hulst zetelend, maar geheel oost-Zeeuwsch-Vlaande ren omvattend, de oudste kring onder de katholieke culturele verenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ze bestaan in september a.s tien jaar. Die ja ren waren moeilijk, maar „Van den Bij de oprichting heeft men reeds besloten om drie culturele evenemen ten te laten „circuleren" door geheel Zeeland: een beroepstoneeluitvoering een muzikale avond en een solotoneel opvoering. De Zeeuwse Katholieke Culturele Federatie zal zich binnen kort aansluiten bij de Landelijke Ka tholieke Culturele Federatie en uiter aard vertrouwt men erop dat alle overige katholieke verenigingen op cultureel gebied in Zeeland zullen Door de aanhoudende strenge vorst gaan nu ook de fruitprijzen oplopen. Deze week nam op de Zeeuwse vei lingen de aanvoer weer toe en de prijzen vertoonden een sterk stijgende tendens. Zo werd voor de meeste goe de rassen ongeveer 10 ct. per kg. meer betaald dan de voorgaande we ken en het gehele aanbod kon worden afgezet in een zeer willige markt. In de twee voorgaande weken was er bijna geen aanvoer op de veilingen. Deze week was er alleen in Kapelle- Biezelinge weer al een aanbod van rond 50 ton appels en daarnaast nog enkele partijtjes stoofperen. Bij de Jonathan lag de prijs voor de mooi gekleurde partij rond 65 ct. per kg. De goudreinette waarvan ook nog enkele mooie partijen waren aan gevoerd, noteerden tot 55 ct. voor de grote maten en 45 tot 50 ct. voor de kleine huishoudmaat. Dit is ook tien tot vijftien ct. per kg. meer dan dit jaar nog is betaald. Ook de Golden Delicious was zeer gevraagd. De prijs hiervan was echter de laatste weken reeds opgelopen zodat deze meer stabiel bleef op 80 tot 85 ct. voor de mooie partijen. Behalve voor de binnenlandse markt was er ook vraag voor België. Bij de stoofperen was er een ge ring aanbod van St.-Remy. Hiervoor werd in de voorgaande weken rond 35 ct. per kg. betaald en deze week liep de prijs op tot 45 ct. Het aanbod van groenten op de Zuidbevelandse veilingen is wel bij zonder gering geworden. Enkel wor den er nog wat kool en uien aange voerd waarvoor goede prijzen wor den besteed. In verband met het zeer sterk verminderd aanbod van sinaas appelen wordt ook voor de toekomst een vlotte afzet verwacht van de nog aanwezige appelvoorraden, vooral wanneer binnen enkele weken ook Frankrijk nog aan de markt zal ko men. (Advertentie) VERWIJDERD MET WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje N OXACORN» Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. t50) Willem, Bloem, de huisknecht van het bisschoppelijk paleis te Haar lem heeft de dag herdacht, waarop hij 30 jaar geleden werd aangesteld. Hij diende Mgr. Callier, Mgr. Aen- genent en de laatste 20 jaar Mgr. Huibers. In een overzicht van zijn levensloop trof ons vooral de vol gende passage: Willem heeft heel wat avontu ren meegemaakt. Zoals die keer toen Mgr. Huibers in Zierikzee een nieuwe kerk zou consacreren. Wil lem zorgde dat alles in orde was en met gepakte koffers arriveerde men te bestemder plaats. Doch in de vroege ochtend bleek, dat de onontbeer lijke staf in Haarlem was achtergelaten. Willem or ganiseerde een spoeddienst. Met een speciaal vliegtuig van Schiphol werd de staf naar Haamstede op Schou wen en Duiveland gevlo gen en vandaar met de auto van een kerkmeester naar Zierikzee gebracht. Intussen waren de plech tigheden echter al begonnen. Geen nood: Willem had heel netjes de staf van de plaatselijke Sinterklaas geleend en hij verwisselde op een gunstig ogenblik de attributen. Een andere Zierikzeese anekdote vertelt Michel van der Plas in het jongste nummer van „Roeping". De pastoor, vroeger van het Haarlemse diocees, ressorteert sinds enige tijd onder de bisschop van Breda. Met Sinterklaas heb ben ze hem even doen schrikken. Hij kreeg min of meer officieel zo'n gerande ronde hoed met kwastjes die de clerus in Brabant draagt. ,yAls ik dat op moet zetten vraag ik overschrijving aan!" heeft de pastoor uitgeroepen. Vos Reinaerde" heeft werk gele verd dat gezien mag worden. Goed beschouwd was het soms werk dat, gezien de omstandigheden, door zwartkijkers gemakkelijk als onmo gelijk kon worden bestempeld. In 't begin kreeg zij alleen steun van de gemeente Hulst en het heeft zeven jaar geduurd alvorens het provinci aal bestuur deze kunstkring een blik waardig keurde en haar gelijk be- rechtigde met andere culturele ver enigingen in Zeeland. Thans is de toezegging gedaan van een deel van de Rijkssubsidie, die door de provinciale overheid ver deeld wordt. Hierover is nog niets definitiefs gemeld, doch wat in 't vat zit behoeft niet te verzuren. UNIEKE PRESTATIE Ondanks de (nog altijd bestaande) moeilijkheden op financieel gebied, de problemen van het isolement van Zeeuwsch-Vlaanderen, en alle andere vraagstukken welke opgeroepen wor den door het streven naar cultuur voorziening van een excentrisch ge legen gebied, ondanks dit alles heeft de Kunstkring een unieke prestatie geleverd. Ze biedt programma's waarin per winterseizoen: twee of drie beroepstoneelopvoeringen een be roepsconcert, een aantal lezingen en zes of zeven films van gehalte. Dit alles in het kleine stadje Hulst. De nu opgerichte Federatie zal wellicht vele moeilijkheden kunnen voorkomen, andere overwinnen en vooral het financieel aspect van de „culturele zaak" wat gunstiger kun nen maken. Behalve het ideële is dit zakelijke onderdeel van haar taak zeer belangrijk.\ Moge ze een grote bloei tegemoet gaan. Advertentie» Neem tijdig KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend PHILIPS R O X A N E Zaterdag a.s. zal te Kloosterzande een algemene vergadering van de Kring Hulst van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij worden gehouden, waar de algemeen voorzitter, ir. M. A. Geuze, zal spreken over actuele landbouw problemen. Ook zal een bespreking over het rapport gewassen onderzoek worden gehouden. De bestuursleden H. A. A. baron Collot d'Escuvie en P. C. de Bruyn zijn periodiek aan de beurt van aftreden. Voor de leden der Z.V.U. heeft de directeur van de prov. Planologische dienst, ir. de Vink, zowel te Goes als te Middelburg een beschouwing ge houden over de planologische en economische aspecten van de Delta werken. Ir. de Vink stelde, dat de uitvoe ring van het Delta-plan als zodanig niet tot de verwachte economische ontplooiing zal leiden, indien deze niet gepaard gaat met een grote ver keersstroom dwars door Zeeland. Dit zou dan een rechtstreekse verbinding moeten zijn tussen de Randstad Hol land en België plus N. Frankrijk. Met dammen alleen komt men er niet. Het bewijs daarvoor levert Tholen, dat een oeververbinding kreeg maar toch niet uit de put is geraakt. Het lag niet in de bedoeling van ir. de Vink een pleidooi te houden voor een tunnel, maar toch kan men een goede verbinding met dit gewest niet missen voor het leiden van de verkeersstroom van Holland naar België. Waarom, zo vroeg spr. zou een landtong, zoals gedeputeerde Philip- se destijds bij Breskens voorstelde en hetgeen onmogelijk bleek, niet ver der oostelijk in de Westers chelde kun nen worden aangelegd, en dan in de directe lijn van de te projecteren ver- keersbaan? T.a.v. de landaanwinning twijfelde ir. De Vink aan de juistheid van het geponeerde, dat de waarde van een ha. water gelijk zou zijn aan die van 1 ha. nieuwgewonnen land, met dien verstande, dat inpoldering geen zin zou hebben, omdat bevloeiing van waterarme gebieden eenzelfde renta biliteit zou geven. De spreker achtte deze bewering zeker aanvechtbaar. Spr. had er ook enige moed op, dat Zeeland in de toekomst opgeno men zou worden in het grote indus trie- en havengebied van Rotterdam. Er is n.l. veel kans dat Rotterdam binnen enkele jaren uitgroeit tot de grootste havenstad der wereld, waar van het aangrenzend delta-gebied de weerslag kan gevoelen. HET DALEND INTELLIGENTIE PEIL. Een tweede interessant punt, dat de heer De Vink aanroerde was het dalende intelligentiepeil van de Zeeuwen. Aan de hand van statis tieken, opgemaakt uit. intelligentie- onderzoeken bij de militaire keuring concludeerde hij, dat Zeeland in de rangorde van de provincies op dit gebied weer een plaats is afgezakt. Deze kwalitatieve achteruitgang van de bevolking is voornamelijk 't gevolg van het wegtrekken van jon ge mensen, hetgeen voor ons gewest export van intellect, maar ook'van energie en durf betekent. Het is vooral de beroepsbevolking van 20-35 jaar die Zeeland verlaat. Het agrarische deel maakt hierop een gunstige uitzondering. Genoemde, ongezonde bevolkings structuur is een belangrijke factor voor de impasse van de industriali satie. Hoe hieruit te geraken is de grote vraag. Het deltaplan kan ons mogelijk uit deze moeilijkheden hel pen. DE NADELEN Ir. de Vink was objectief genoeg om ook de nadelen van het Delta plan in zijn betoog te betrekken. De visserij vooral kan klappen verwach ten en ook zal de ontvolking van het platteland zich verder voltrekken. Het is zaak deze dingen goed te bekijken en zich te bezinnen op maat regelen om die nadelen zoveel moge lijk op te vangen. In een rapport, dat het Friese E.T.I. uitgebracht heeft in verband met de uitvoerirg van het Delta-plan, wordt de mogelijkheid geopperd tot een ver plaatsing van de mosselcultuur naar de Waddenzee, waarbij dan Harlingen als het nieuwe centrum zal kunnen fungeren. Dit zou een kans betekenen voor de Zeeuwse mosselcultuur om in de Waddenzee tot nieuwe bolei te komen. Voor een goed verloop van de ver plaatsing acht het Friese E.T.I. het een noodzaak, dat de accomodatie op woninggebied te Harlingen wordt ver beterd. De toewijzing van een extra contigent is daarvoor noodzakelijk. Ter voorkoming van een scherpe scheiding tussen de oude Waddenzee vissers en de Zeeuwen concludeert het rapport, dat de mogelijkheden om mosselvisser te worden met name voor de Waddenzeevisser verruimd dienen te worden. Door het aanleggen van verwaterplaatsen zou men het noorden een goede kans moeten ge ven, zodat zich ook hier de handel en verwerking kunnen ontplooien. De Waddenzeevisserij is de laatste jaren geheel toegespitst op de vangst van garnalen en de animo van de Har- linger vissers om op de vangst van mosselen over te schakelen is gering. Toch zal de uitgifte van mosselper celen aan de Zeeuwse vissers gepaard moeten gaan met het scheppen van grotere mogelijkheden voor de tegen woordige Waddenzeevissers om des gewenst tot de mosselcultuur over te gaan. Wat de keuze van het centrum be treft wordt vermeld,dat alleen Den Helder en Harlingen in aanmerking komen. Den Helder is een typische marinestad en Harlingen daarentegen een haven- en vissersstad. Ook ligt de laatste plaats gunstiger ten aanzien ivan de visgebieden. De studieclub van de N.C.B.-afde ling Eede heeft een belangrijke bij eenkomst belegd, waarop allerlei veeteeltproblemen aan de orde kwa men. De belangstelling was groot en er werden reeds belangrijke resulta ten geboekt. De voorzitter van de afdeling Eede van de N.C.B. Cam. van Bellegem opende de bijeenkomst, waarop ir. W. L. Harmsen, uit Middelburg de rijks- veeteeltconsulent voor de provincie Zeeland een uiteenzetting gaf over de verbetering van de veestapel, spe ciaal voor Eede. Spreker schetste hoe de veeteelt thans bedreven wordt en wat men zou kunnen bereiken, wan neer men speciaal zorg aan zijn vee stapel besteedt, waardoor de kwali teit beter wordt en de bedrijven meer' winst van hur. vee kunnen maken. Hij merkte op, dat te Eede, zoals overal in de ruilverkavelingsgebie- den ook bedrijven voor rationalisatie in aanmerking komen. Zoals ook el ders in Nederland is gebeurd zouden kernen moeten worden gevormd, waarbij het bedrijfsplan op verschil lende plaatsen gewijzigd zou moeten worden. Onder meer zouden het bouwplan, voederplan en weideplan van deze bedrijven moeten worden gewijzigd. Spreker gaf als mogelijk heden voor de veeverbetering aan: de melkcontrole, het bezigen van goe de stieren en de registratie van het vee. Daardoor bereikt men, dat de landbouwers hun goede vee houden en het slechte vee van de hand doen. Hiermede hangt ook nauw samen de aankoop van beter vee, waarvoor spr. vooral Friesland aanprees, daar hier de helft van de Nederlandse export van vee vandaan komt. SUBSIDIE-MOGELIJKHEID tot aankoop van kalveren uit Fries land over te gaan, waarbij opgaven voor aankoop van 25 kalveren wer den gedaan. Hiervoor zal een com missie worden gevormd, waarin zit ting zullen hebben ir. Harmsen, en kele deskundige landbouwers op het gebied van de veeteelt uit de om geving en twee landbouwers uit Ingevolge diverse besluiten kende de raad reeds kredieten toe tot een bedrag van f 160,000 voor de bouw en inrichting van een gymnastieklo kaal met. handenarbeidlokaal bij de openbare Jacob Catsschool. b. en W. schrijven nu de raad: „Bij de onlangs gehouden openbare aanbesteding voor de bouw van de genoemde lokaliteiten is gebleken, dat de inschrijvingssom van de laag ste inschrijver ongeveer f 21.000. hoger ligt dan de opgemaakte begro ting van de bouwkosten. Bovendien is tengevolge van en kele recente prijsstijgingen van bouw materialen ts verwachten, dat tijdens de bouw zal blijken, dat het verleen de krediet ook uit dien hoofde niet voldoende zal blijken te zijn voor de bouw en inrichting van deze loka len. Mitsdien hebben wij de eer u voor te stellen om alsnog een aanvullend krediet van f 24.000,te verlenen. de gemeente en de k.n.a.c. Onlangs verzocht de KNAC (Ne- derl. automobielclub) aan de gemeen te om toe te treden als buitengewoon lid voor f 100,per jaar. b. en W. schrijven hierover aan de raad: „Hoewel wij erkennen, dat de werk zaamheden van adressant ten volle hun nut afwerpen, menen wij, in aan merking genomen de omstandigheid dat de gemeente reeds als lid is toe getreden tot de Koninklijke Neder- landsche Toeristenbond ANWB, wel ke evenals de KNAC adviezen ver strekt omtrent verkeersvraagstukken en tevens technische controle ver richt aan automobielen, dat het bui tengewoon lidmaatschap, waartoe hier wordt uitgenodigd, voor de ge meente geen bijzondere voordelen biedt. Daarbij zouden wij tevens in uw aandacht willen betrekken, dat de gemeente met het oog op het be vorderen van een grotere verkeers veiligheid eveneens haar steun ver leent aan de Vereniging Voor Veilig Verkeer in de vorm van een jaarlijk se subsidie van f 350, Met het oog op het vorenstaande komt het ons niet gewenst voor om toe te treden als buitengewoon lid der KNAC. Wij stellen U dan ook voor. dienovereenkomstig te beslui ten." (Advertentie) Spit in Uw rug? f-l-i-t-s-e-n Uw klachten weg! Zondag zal voor de mannelijke jeugd in tal van plaatsen ir. het bis dom een recollectie worden gehou den. Het onderwerp van deze recol lectie, die in de verschillende dis tricten gehouden zal worden, is: „Onze Vasten"., Naast een bespreking van de lei ding door de H. Kerk, zullen vooral de redenen, welke hebben geleid tot de nieuwe vasienwet, behandeld Wor den. Voor het district Wouw zal op zondag 4 maart deze recollectie ge houden worden, terwijl dit zondag 25 maart voor het district west-Z.- Viaanderen zal gebeuren. Op de spoorlijn tussen Breda en Roosendaal deed zich gistermiddag i vertraging voor, omdat de strenge Eede. Men hoopt half maart gereed te j vorst vijf breuken had doen ontstaan zijn- i in de rails nabij Etten. De trein van Voor Eede met zijn kleine land- j 14.45 uur uit Roosendaal had daar bouwbedrijven op de zandgrond zit ten hier dus nog vele mogelijkheden tot verhoging van de welvaart. Aansluitend op deze uiteenzetting gaf de assistent van de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst J. M. J. van Aerts uit Aardenburg een overzicht van de mogelijkheid var. de subsidie regeling van de Dienst K'eine Boeren en Rationalisatiebedrijven, waarbij hij o.a. ook wees op de subsidie bij aankoop van beter rundvee. Op deze bijeenkomst was ook aanwezig de heer C. Kleinepier van de Provin ciale Commissie voor de Rundvee fokkerij in Zeeland te Goes, die voorstelde om in Eede een rundvee keuring te houden. Deze interessante en leerzame bijeenkomst bleek reeds vruchten te dragen, want voor de rundveekeuring bleek bij de bespre king een goede belangstelling te be- bestaan. Ook werd reeds besloten om Het bestuur van de veiling in Ka pelle-Biezelinge heeft besloten dit jaar een speciale paasfruitveiling te organiseren. Deze zal gehouden worden in de laatste week van maart. De bedoe ling hiervan is om de handel tijdens de paasdagen te voorzien van eerste kwaliteit standaardfruit. door ruim een half uur vertraging. De verwachting was, dat de vertra ging wel de gehele middag zou voort duren. Het ijs op de beide Westvesten is wederom goedgekeurd. Baner. wer den aangelegd en verlichting aange bracht door Ijsvermaak zodat de liefhebbers van de schaatsensport zo wel overdag als bij avond weer hun hart kunnen ophalen. De Oostvest blijkt niet meer te redden te zijn en blijft dus ongebruikt. Daardoor dreigt de drukte op de kleinere Westvesten echter weer te groot te worden. Heinkenszand GEKOSTUMETERD IJSFEEST. Het actieve H.Y.V. bestuur, welke vereniging de provinciale kampioen schappen schoonrijden en hardrijden organiseerde, heeft in zijn laatste vergadering besloten een grootscheeps gekostumeerd ijsfeest te houden. „De Doolman", waar dit feest a.s. zater dagavond zal worden gehouden, wordt van een speciale verlichting voorzien. (Advertentie) Uw EPEDA of CLECO bed kunt u ook thuis rustig kopen. Bel tel. 12 en wij komen bij U aan huis. Yerseke Door de aanhoudende vorst, de af en toe optredende zeer lage water stand en de onafzienbare ijsformatie op de oesterbanken zijn vele oester kwekers beducht voor de gevol gen van deze strenge winter. Hoewel de oesters in de binnenputten zich zeer goed houden kan de schade aan de oesterstand op de gronden enorm worden. Het aanwezige zand in het water, het droogvallen der gronden bij lage ebstand en het schuren van de ijsmassa's die door wind en stroom de gronden loswerken, zullen veel oesters vernietigen en meevoeren. Ook uit Frankrijk komen hierover ongunstige berichten. Voor de Zeeuwse kwekers kan dit een lichtpuntje zijn i.v.m. de verkoop van zaai-oesters aan Frankrijk. Maar eerst zullen de gevolgen van de win ter hier ter plaatse overzien moeten worden. Kruinirigen INGEBRUIKNEMING KLEUTERSCHOOL De nieuwe kleuterschool in de Burg. Vogelaarstraat werd in gebruik ge nomen. Voor de officiële opening zal nog nader een datum bepaald wor den. Philippine MUTATIES De 2 grenscommiezen Jacoby en Krijman van hier zijn respectievelijk overgeplaatst naar Oostburg en Sluis. Westdorpe f 6000.voor kosten eerste in richting kleuterschool. In de op woensdagavond gehouden raadsvergadering kwam onder andere ter sprake een ingekomen schrijven van de commandant van de vrijwil lige brandweer, om over te gaan tot aanschaffing van meer eq beter slar.- geramateriaal. Na overleg met de inspectie van het brandweerwezen werden twee prijsopgaven ontvangen, te weten: van de gebroeders Kronenburg en de firma de Ridder en Co. De heer Wille vroeg hierop over hoeveel meter slar.g de vrijwillige brandweer mommenteel beschikt, waarop de heer de Hulsters antwoord de, dat dit ongeveer 500 meter be draagt. Hij voegde hier echter aan toe, dat de in goede staat zijnde slangen slechts 200 meter ver reiken. Besloten fverd, bij de gebr. Kronenburg tien slangen met speciale koppeling te be stellen. 1 Op de voordracht van B. en W. voor de benoeming van nieuwe le den voor het burgerlijk armbestuur waren opgenomen: 1. de heer A. de Hulsters, 2. de heer A. de Bock. De heer de Hulsters werd met 3 tegen 2 stemmen gekozen. Bij bespreking van een verzoek tot beschikbaarstelling gelden voor eer ste inrichting kleuterschool werd be sloten hiervoor f 6000 te voteren. Stoppeldijk In de te Hulst gehouden algemene jaarvergadering van de Onderlinge Veeverzekeringsmaatschappij in Zee land, werden de drie aftredende be stuursleden, de heren Jos. Boel, Hulst Jan van Hoeve, Terneuzen en Jan Vinks te Hengstdijk, by acclamatie herkozen. Als plaatsvervangend lid van de commissie nazien der re kening benoemde men de heer F.J.C. Pateer te Hontenisse. Over het afgelopen jaar heeft de maatschappij uitkeringen gedaan voor 24 onteigende en 7 dode paarden, in totaal een bedrag van f, 26.240,- betreffend. Het aantal deelgenoten in de afdeling paarden bedroeg op 31 december 1955: 438, die samen 815 paarden verzekerden voor een totale waarde van f 808.660,-- dat is gemid deld f 992,- per paard. Deze cijfers waren een jaar daarvoor resp. 455, 878, f 827.295,- en f 942,-. In de afdeling rundvee werd uitge keerd voor 19 onteigende en 17 dode dieren een bedrag van f 24.640. Hier in waren 245 deelgenoten, samen 753 stuks rundvee verzekerd met een to tale waarde van f 635.000,- of gemid deld f 843,_ per dier. Op 31 decern- Een buitenhuis in de bossen van Pagnevaart nabij Seppe bleek dins dagmiddag, toen de familie een kort bezoek aan hun eigendom brachten, zo ongeveer geheel leeggehaald te zijn. Schilderijen, meubelen, tafel- en vloerkleden, schoenen, lepels en vor ken bleken spoorloos. De prikkeldraad rondom het buiten was doorgeknipt en door het forceren van een deur hadden ongenode gasten zich toegang verschaft tot 't woongedeelte. Wan neer de diefstal heeft plaats gehad kon door de politie nog niet worden vastgesteld. Er wordt een diepgaand onderzoek ingesteld. ber 1954 luidden deze cijfers resp. 253, 796. f 651.725.- en f 818,-. Vanaf de oprichting heeft de maat schappij, die in 1900 het levenslicht aanschouwde, irf totaal uitgekeerd voor paarden f. 1.416.237.- en voor rundvee f 354.490,-, in totaal dus voor f 1.770.727,-. DRS. LOCKEFEER SPRAK VOOR TONEELCLUB Voor het bestuur en de spelende leden van onze plaatselijke toneel vereniging hield drs. L.Lockefeer uit Hulst een causerie. Op een zeer in teressante manier wist deze bekende figuur uit het toneelleven de aanwe zigen een beeld te geven van het ontstaan van het toneel en de ontwik keling, die zich in de loop van de jaren op dit terrein heeft voorge daan. Daarnaast en in antwoord op vragen gaf spreker uitleg over ver schillende zaken, die voor regisseur en speler van belang zijn. De heer Lockefeer had een zeer aandachtig en dankbaar gehoor. In het kader van haar streven mg deie avond voor onze toneelclub als zeer nuttig en goed geslaagd beschouwd worden. PEES DOORGESNEDEN De slager A.L. sneed zich tijdens zijn werkzaamheden in de pols. He vig bloedend werd hij naar het zie kenhuis te Hulst overgebracht, waar men constateerde, dat een pees ge- Een overzicht van de archeologische dienst over het jaar 1955 vermeldt de volgende bijzonderheden over de provincie Zeeland: Het onderzoek op het terrein ten zuidien van d'e St.-Baafskerk te Aar denburg is in de herfst beëindigd. Overblijfselen van gebouwen werden niet aangetroffen. Wel is uit hot losse bouwmateriaal af te leiden, dat in de omgeving met pannen gedekte, ro- meinse, stenen gebouwen gestaan moeten hebben, waaraan zowel tuf- als breuksteen wa-s verwerkt. Fragmen ten van wand'beschilderingen, hypo- causttegels, tubuli en van vloeren completeren deze vondsten. Voorlo pige datering: tweede helft van de 2die tot het laatste kwart van de 3de eeuw. Stei-kc brandsporen wijzen op verwoesting. Naderhand moeten de puinlagen gedeeltelijk verspoeld zijn. Het nog slechts 1 m. hoge. ten noord westen van Ellewoutsdijk gelegen bergje „de hoge meet" is tijdiens her verkavelingswerkzaamheden geëgali seerd. Te elfder ure kon nog een klein onderzoekje worden ingesteld. In een woonlaag werden scherven van Pingsdorfer en spaarzaam gegla zuurd aardewerk aangetroffen. Ver moedelijk is de vluchtberg in ver schillende perioden opgeworpen. Aan de buitenzijde bevond zich veel bak steenpuin. te abbekinderen wees uit, dat het bergje, waarvan de top in 1955 nog slechts 1.80 m. boven het maaiveld lag, aanvankelijk veel hoger geweest moet zijn en in twee perioden werd opgeworpen. In het eerste stadium moet het een onge veer rechthoekige terp geweest zijn met een oprit aan de noordzijde. Het oorspronkelijke terpoppervlak kon vrijwel geheel worden ontgraven. Het talud van het bergje is bij de eerste aanleg met grote kleiplaggen ver sterkt. Op de top, die 1.20 m. boven N.A.P. lag, zal een eenvoudige wo ning gestaan hebben. Het is de woon laag aangetroffen aardewerk dateert van ongeveer de 12de eeuw. Van de 2de periode kon .niet veel meer wor den teruggevonden. In tegenstelling tot vele andere onderzochte vlucht heuvels ontbrak hier de puinkring. te renesse Gedurende de maanden september en oktober wei-den uitvoerige opgra vingen verricht in de Vliedberg te Abbekinderen, ongeveer 2 km. ten zuiden van Kloetinge. Het onderzoek Bij de aanleg van een riolering <üp het dorpsplein te Renesse is geble ken, dat het kerkplein geen natuur lijke hoogte is. Aan de westzijde moet op de zandbodem een laag zwarte grond zijn opgebracht ter dikte van 2.30-2.40 m. Aan de oostkant bedraagt deze ophoging slechts 80 cm. en in het midden van het plein plm. 1.50 m. De aardewerkscherven, die ver moedelijk ter plaatse van een vroe gere put of mestvaalt werden gevon den, gaan terug tot de 14de eeuw, enkele wellicht tot de 13de. Te Zierikzee werden de funderin gen van het voormalige driekoningen- klooster teruggevonden. De plaats van het klooster was tot nu toe onbekend. raakt was. De gedupeerde slager zal waarschijnlijk voor lange tijd niet in staat zijn om zijn werk te verrichten. Hontenisse raadsvergadering Hedenmiddag komt de raad van onze gemeente bijeen. Op de agenda staan o.a. de volgende voorstellen: de gerestaureerde standerdmolen te Groenendijk aan te kopen, toe te tre den tot de I.Z.A., het verlenen van een maximum bijdrage van 1000 gul den aan het waterschap Lamswaarde c.a. voor verbetering van het ge deelte weg Schuddebeurs, de Achter straat te Lamswaarde voor vervoer gesloten te verklaren medewerking te verlenen aan de kath. Z.Vlaamse Woningbouwvereniging voor de bouw van 50 woningwetwoningen en ver scheidene andere zaken. In deze bij eenkomst zal het nieuwe raadslid R.J.Hiel worden beëdigd. Breskens prijs in radioluister. wedstrijd. De heer p. M. Dierx alhier won de zesde prijs, een horloge, in de NOC- radioluisterwedstrijd „Laat de leeuw niet in z'n hemdje staan." ijsclub „kris kras" opgericht Een groot aantal schaatsliefhebbers kwam voor de oprichting van een ijsclub bijeen. De heer A. J. Visser, opende deze geanimeerde vergade ring met een kort welkomstwoord waarbij hij uiteenzette wat het doel en streven was. Hierna werd het voorlopig bestuur gekozen, hetgeen bestaat uit de heren: .Cornelis Kos ter. Antoon Visser en Jan Provoost. Medegedeeld werd dat de eigenaar van de z.g. Veste de heer Cornelis Mannekes, bereid werd gevonden deze veste gratis ter beschikking te stellen. Dit jaar wordt gestart met uitslui tend wedstrijden voor kinderen, waarvoor men van de zijde der plaat selijke V.V.V. reeds een bedrag voor het ter beschikking stellen van prij zen moeht ontvangen. De voorzitter wekte allen op zo veel mogelijk leden en donateurs aan te werven opdat het volgend jaar tij- diger kan worden gestart. IJzendijke IJSPRET Honderden schaatsliefhebbers schaat sen dagelijks op de Kleine en Grote Veste. De banen,'die door de ijsver- eniging in zeer goede conditie gehou den worden, zijn 's avonds feestelijk verlicht, terwijl uit luidsprekers vro lijke wijsjes klinken. Voor de vermoeide schaatsers zijn er banken geplaatst en een tent met warm en koud buffet zorgt voor de innerlijke mens. Biervliet VOGELLEED Vooral ook in de Braakmanpolder lijden de vogels veel van deze barre winter. Tientallen dieren zijn al om gekomen. Honderden vogels, welke andere jaren onopgemerkt blijven, zijn er nu te vinden. Op het erf van de landbouwer J. v. d. V. werd een geringde meeuw uit Helgoland gevonden. Op diverse plaat sen wordt geregeld voedsel gewor pen. VAN DE DIJK IN DE SLOOT Op onbegrijpelijke wijze reed de auto, bestuurd door dhr. de B. van de Noorddijk af. Wanneer men ziet. dat hij een val van plm. 5 m maakte en hij slechts materiële schade opliep kan men zeggen, dat het buitenge woon goed afliep. SLIPPERS De provincie en de gemeente, hoe actief ook om de gladheid der we gen te bestrijden, kunnen niet overal tegelijk zijn en daarom komen gere geld de „nodige" slippers voor. Nabij de „Witte Palen" duikelde een auto in de sloo'. en een kraanwagen moest erbij te pas komen. In de bocht Gent- sestr. - Koninginnepolder botsten D. G. en V. V. met hun auto's op elkaar. Gelukkig slechts materiële schade. Aardenburg TONEELNIEUWS Voor dp tweede maal in dit winter seizoen heeft de r -k, Toneelvereni ging „Rodanborch" een stuk in studie genomen. Na het suksesvo] optreden met het drama „Nacht en Morgen" heeft men het thans in de vrolijke sfeer gezocht en heeft men de klucht in 2 bedrijven van Dick Faber „De tante uit Doliarland" op het program ma staan. Het ligt 'n de bedoeling om 10 en 11 maart (Halfvasten) voor het voetlicht te treden. ANTWERPEN 8 uur: Manon. Kon. Vlaamse Opera

de Stem | 1956 | | pagina 2