mi Mr. UtoyoNederland was gewaarschuwd Munitie-opslagplaats ging de lucht in OP GROENLAND KON DE JAS UIT Blinde haat tegen Nederland Nederlanders en de DE BREUK MET DJAKARTA DE DOOD OP DE WEG Den Haag richt zich tot VN. Verjaardag van de H. Vader Rijk zal niet ingrijpen Koninklijke gift voor dc vogels Rassenkwestie in Alabama spitst zich nog toe Vandaag: requisitoir aart 8 ven vertrek mar hi nch schuilhoudt 'mettewaarschu- fernewenIk breng VOOR ZEELAND „Biindeswehr" inplaats van „Wehrmacht" In dc Soedan Bijna 200 mensen na arrestatie gestorven Aanslag in Buenos-Aires Weinig verandering KRO met bijzondere programma's Militair konvooi in hinderlaag Maatregelen i.v.m. de koude Minister Gemeenten doen hun plicht APARTE WET VERGOEDINGEN KAMERLEDEN Winter houdt aanmaar. Nieuw verzoek voor miss Lucy Leven in Djakarta wordt voor de onzen ondraaglijk AFSCHUWELIJKE SFEER Anneke Beekman Geestelijkheid staat er buiten RODE KRUIS MAG NIET KLAGEN Vreemde sterfgevallen in Leeuwarden Vrijspraak in zaak „Gerdo Bakker" (O S anders zt]n liggeopend Tl/S itomatisch jing heeft,die- behaaglijke agageruimte rerÏÏcht wordt in het deksel, •rper aan de die aanflitst ikelen van de elling Voor heeft,die een ng in scherpe ideert. Een nder tweetact zuinig, sterk 'trouwbaar is. AM DER STEEN 96e JAARGANG No. 22081 Uitgave N V. Uitgevers Mij. Neerlandia Verschuilt elke werkdag Bureaus: Breda, Belgerstraat IK lei.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd- redacteur: J J HA Bruna Redactieraad C. j v Hootegem, Mr Ut A J J M Mes Mr ti 11 koe Hechtet L J v t Westende. p. V M Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling I 5.85 per kwartaal per posl 6.55, per week (uitsluitend bu niet post- bested.) I 045 Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct Postrek no. 27884L Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 23 FEBRUARI lC5u Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit "celand, uitsluitend in de Zeeuwse editie I J.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) De commissie voor veiligheidskwes ties van de Westduitsc Bondsdag heeft besloten, dat de nieuwe West- duitse strijdkrachten zullen worden aangeduid als „Bundeswehr", in plaats van „Wehrmacht''. De commissie sprak zich verder uit tegen het afleggen van de eed door de toekomstige soldaten. De besluiten van de commissie moeten nog door het parlement wor den goedgekeurd. DEN BOSCH: De 64-jarige L. G. van Noorden, die midden op de rijbaan van de oude Vlijmense- weg liep en niet reageerde op de signalen van een naderende be- stel-auto, werd door de wagen ge grepen en zo ernstig gewond, dat hij enkele uren later in het zie kenhuis overleed. IN PARIJS zijn gisteren de bespre kingen begonnen die de onafhanke lijkheid van Marokko tot onderwerp hebben. Men zal moeten uitmaken hoe de Fransen hun werk in het pro tectoraat kunnen voortzetten zonder de Marokkaanse soevereiniteit te schaden. RUSLAND heeft Engeland doen we ten, dat het bijeenroeping van een nieuwe Geneefse conferentie over In- do-Cliina voorstaat. Eerder hadden China en Polen al een dergelijke wens uitgesproken. HET VA TIC AAN heelt ingestemd met de voorgenomen benoeming van Graal de Marchant d'Ansembourg tot gezant bij de H. tSoel. EEN HOGE ambtenaar van het Oost- Duitse ministerie van machine-bouw Heinz Richter is woensdag naar west- Berlijn uitgeweken. Hij vreesde ar restatie op beschuldiging van spiona ge. PHAM GONG TAC, de ,,paus" van de Cao Dai-sekte in Vietnam, is naar Cambodja gevlucht. Hij heeft daar politiek asiel gevraagd. VOLGENS de berekeningen van de K.N.A.C. bedroeg het aantal motor rijtuigen in Nederland op 1 januari j.l. 1.112.502, waarvan 287.600 perso nenauto's. BRITSE gevangenbewaarders zijn het niet eens niet de afschaffing van de doodstraf. Tot levenslang veroordeelden, zeggen ze, zouden in de gevangenis een moord kun nen plegen. Zij vragen voorzie ningen voor weduwen en kinderen van gevangenbewaarders" voor het geval deze laatsten door der gelijke gevangenen zouden wor den gedood. DE GEVOLGEN van het congres in Moskou laten zich al vaststellen. Op de jaarbeurs van communistische boeken te Leipzig zullen dit jaar voor het eerst de verzamelde werken van Stalin ontbreken. HET KATHOLIEK Lectuurcentrum heeft met toestemming van het Ne derlandse episcopaat de geestelijk heid gevraagd, in de predikatie van zondag a.s. aandacht te vragen voor de verspreiding van goede lectuur. GEMEENTEBESTUREN mogen in verband met de aanhoudende koude ook over de week van 19 tot en met 25 februari een brandstoffenbijslag uitkeren aan oorlogsslachtoffers Be- repatrieerden uit Indonesië en slacht- otters van de watersnoodramp 1953. PAKISTAANSE troepen hebben zon dag j.l. op de grens van noord-west- India een Indische legerpatrouille aangevallen. Premier Nehroe heeft in verband hiermee maatregelen aange kondigd. 6 GROOT WAS gisteren de belangstel ling bij de uitvaart van de bekende heim'i Cï "nee'schrijver J0 stern (rn rfiti Amsterdr m. Tientallen kran- ken kon en uit de toespra ken kon men een indruk krijgen van ovph i sympathie die men de nu overledene toedroeg;. „De Indonesische regering verwacht van dc Nederlandse regering zoveel realiteitszin, dat zij begrijpt, dat het uittre den van Indonesië uit de Unie de enige uitkomst kan zijn van de mislukte besprekingen in Genève". Dit verklaarde mr. Utoyo Ra- melan gisteren op een perscon ferentie, nadat hij door H.M. de Koningin in afscheidsaudiëntie was ontvangen. Mr. Utoyo zei niet te verwachten dat het besluit van Djakarta inter nationaal een slechte indruk zou maken, omdat de maatregelen kon den worden verwacht. Het opzeg gen van de Unie was volgens hem geen gevolg van de binnenlandse toestand in zijn land. Verder liet hij uitkomen, dat Nederland in Genève gewaarschuwd was voor de consequenties van een mislukking. „De Nederlandse reactie hierop was koel. Blijkbaar verkeerde men in de veronderstelling dat de soep niet zo heet gegeven kou worden als zij was opgediend." Voor nieuwe onderhandelingen achtte mr. Utoyo „de tijd nog niet rijp". De Nederlanders in Indonesië zouden voortaan niet beter, maar ook niet slechter worden behandeld dan de andere buitenlanders. De Indone siërs ..konden totnutoe geen normale levenslijn uitstippelen, omdat de door de historie gegroeide toestand gevoeld werd als een belemmering van de nationale politiek". Op een vraag of hij verwachtte, dat veel Nederlanders nu uit Indonesië zouden vertrekken, antwoordde mr. Utoyo: „Het is nooit de bedoeling van de Indonesische regering geweest, meer mensen te houden dan houd baar is". Het zou de Nederlanders echter niet onaangenaam worden ge maakt....! Indonesië zou zeker iheer en bij zondere aandacht gaan schenken aan de kwestie Nieuw-Guinea. Nederland heeft gisteren de Ver enigde Naties op de hoogte gesteld van het feit, dat Djakarta eenzijdig de R.T.C.-akkoorden heeft opgezegd, die gesloten werden met medewer king van een V.N.-commissie. Japan behoort blijkbaar niet tot de landen, die de breuk tussen Den Haag en Djakarta het meest betreuren. Handelsraad Nagala liet zich in de Indonesische hoofdstad ontvallen, dat Japan nu gelegenheid krijgt, onbe perkt met Indonesië handel te drijven! Van 285 Soedanese landarbeiders, die na een botsing met de politie waren gearresteerd en in één lokaal opgesloten, zijn er gisteren 194 over leden. Dit volgens madedelingen van een Arabisch persbureau. Het gebeuren deed zich voor in de plaats Kosti, in de provincie Blauwe Nijl. De Soedanese minister van Ge zondheid heeft zich onmiddellijk naar dit stadje begeven om een onderzoek in te stellen. Een commissaris van politie had verklaard, dat verstikking als oor zaak van de dood der landarbeiders uitgesloten moest worden geacht, om dat de kazerne, waarin zij waren op gesloten, goed geventileerd was. ..Mogelijk" zei hij, „hebben ze vóór hun arrestatie vergiftigd voedsel gegeten." In de nacht van dinsdag; op woens dag is te Buenos Aires een munjtie- opslagplaats van het leger in de lucht gevlogen. Volgens enkele mili tairen is het in de lucht vliegen door het ontploffen van een krachtige bom veroorzaakt. Er zouden geen slachtofferr te be treuren zijn. Verslaggevers, die zich naar het to neel van de ontploffing wilden be geven, werden door schildwachten te ruggezonden, omdat het „militair ge bied" betiof. De ontploffing had te middernacht plaats. Schildwachten grepen een zich ter plaatse bevindende politieman en zij waren op het punt hem neer te schieten, toen een officier opdracht gaf hem te arresteren opdat hij on dervraagd zou kunnen worden. Er werd voorts een echtpaar, waar van de identiteit niet nader is vastge steld, gearresteerd. De echtelieden i 4 i Verwachting van het K.N MI tot hedenavond: Enkele overdrijvende weèï StrenTe ?V,™end'S neer. .Strenge tot matige vorst Overwegend matige oosjbjke Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Over het algemeen matige wind uit het S?S yn'.Yeranderlijke bewolking PwSerJ£ ®en Aweini§ sneeuw. Plaatselijk mist. Aanhoudend koud weer. Minimum temperatuur tus- van -5 tot1 'R graden' Maximum Vandaag: zon onder 18.09 uur- maan op 15.10 utir. Morgen: zon op 7.45 uur, maan onder 6.26 uur. De viering van de verjaardag van Z.H. de Paus vindt in Nederland haar hoogtepunt op zondag 4 maart, wan neer de bisschoppen der diocesen in hun kathedralen hun pontificale H. Mis zullen opdragen voor de inten tie van de H. Vader. Deze plechtig heid zal worden besloten met een plechtig Te Deum. Onder de H. Mis wordt de gelovigen de gelegenheid gegeven bij te dragen tot het ver jaardagsgeschenk van de H. Vader. De K.R.O. zal enige programma's wijden aan de Pauselijke verjaardag. De K.R.O.-schoolradio verzorgt don derdag 1 maart een extra uitzending van het klankbeeld dat Tom Bouws heeft geschreven. In dit klankbeeld wordt de grote betekenis van de Paus voor de katholieke kerk en voor heel de wereld belicht. Het is afgestemd op leerlingen van 12 - 15 jaar Zaterdag 3 maart zendt de K.R.O. een klankbeeld uit, getiteld: „Alle volkeren heeft Hij in Hem gezegend." Hoogtepunten uit het leven van de Paus zijn in dit klankbeeld gecombi neerd met een korte toespraak door dr. mgr. B.J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht en met een lofdicht van Gabriël Smit. Aansluitend geeft Ben Brands uit Rome een reportage van de feestelij ke viering van de verjaardag. Algerije Een militair konvooi is tussen El Milia en Catinat (Algerije) in een hinderlaag van de rcbeller gevallen. Dit kostte 19 man het leven. Aan dc kant van de opstandelingen vielen 34 man. De heren (v.l.n.r.) M. J. Leebeek, T. Meyer en D. J. Heynen-, bij aan komst op Schiphol, terwijl zij wor den geïnterviewd door een verslag gever. waren gesignaleerd, toen zij, enkele seconden voor de ontploffing, hard wegliepen van de plaats, waar deze zou plaats vinden. Het echtpaar ver klaarde bij otidervraging dit te heb ben gedaan omdat een elektricien van de opslagplaats had verklaard, dat „een bom op het punt stond te ontploffen." Minister van Thiel heeft de Tweede Kamerleden meege deeld, dat hij geen aanleiding ziet tot ingrijpen van de Rijks overheid met betrekking tot de sociale maatregelen, waartoe de huidige koude dwingt. De gemeentebesturen, zegt hij, vervullen hun taak voorbeeldig. Steekproeven hebben dit uitge wezen. Niet alleen worden er extra-toelagen gegeven aan wie hiervoor in aanmerking komen maar bovendien worden waar no dig kleding, dekking en warme maaltijden verstrekt. Bijzondere aandacht wordt ook ge geven aan ouden van dagen en andere bevolkingsgroepen met een uiterst geringe beurs. De minister, die dit alles meedeelde naar aanleiding van vragen van het communistische Kamerlid Gortzak, zei ook waardering te hebben voor wat het particuliere initiatief momenteel doet. Dinsdagavond werd het ijsbedekte water van het IJ te Amsterdam doorploegd door de schroeven van enige krachtige slepers, die het zee kasteel „Oranje" ontrukten aan de ijzige greep van de Nederlandse winter. (Van onze parlementaire verslaggever) De Tweede Kamer heeft zich gis teren bezig gehouden met de grond wettelijke regeling van de kostenver goeding en pensionering van, haar eigen leden. Na veel redeneren heeft men zich verenigd met een voorstel van prof. Oud (VVD) dat een belang rijke vereenvoudiging van de tekst van de grondwet betekent. Voortaan zullen niet meer de be dragen van schadeloosstelling in de grondwet worden genoemd, evenmin als de pensioenen. De grondwet zal voor al deze zaken verwijzen naar een aparte wet. Wel zal deze laatste slechts met een meerderheid van tweederde kunnen worden aangeno men en ook gewijzigd: Tegen waren alleen de K.V.P. met uitzondering van de heer Groen en de kamervoorzit ter de heer Kortenhorst. Een andere wijziging in de grondwet die is aangenomen, betrof het vervul len van dienstplicht in de West. In de grondwet staat nog altijd vermeld dat men dienstplichtigen niet tegen hun zin in de West kan laten dienen. In verband met de nieuwe verhou dingen binnen het Koninkrijk is dit geschrapt. Terwijl wij hier de dassen weer eens stevig rond de oren bon den, merkte men dinsdagavond in Groenland, dat het kwik in de thermometer tot 16 graden boven nul was gestegen. Zuid oostelijke winden hadden war me lucht van de Azoren aange voerd en men kon dus, onder het oog van goedgeluimde ijs beren, gerust zijn jasje uit trekken Hier zijn we nog lang zo ver niet Voor vandaag werd door de Bilt wel een minder straffe wind verwacht. Het hogedrukgebied boven Rusland wordt namelijk aangetast door een depressie boven noord-Scandinavië. De vorst in onze streken houdt ech ter aan. Gisteren, en zeker van nacht!!) waren de temperaturen weer laag genyg om iedere gedachte aan het voorjaar voorlopig uit het hoold te zetten. Noord-Beveland raakte gisteren voor het grote verkeer volkomen ge- isolccrd. De veerdienst Kortgene- Wolphaartsdijk viel uit. Dc zandkreek zit namelijk vol ijs. Mensen die naar Noord-Beveland moeten, kunnen nog Vandaag zal aan dc rector van dc universiteit van Alabama, dr. Oli ver Carmichaci, verzocht worden om de ncgerstudente Autherine Lucy weer tot dc universiteit toe te laten. Het verzoek is ondertekend door 500 van de 7.000 studenten en leerkrach ten en door burgers van Tuscaloosa. De politie van Montgomery (Ala- 5J Vandaag zal in Djakarta het requisitoir worden gehouden tegen Jungschlaeger. Er is alle reden om de eis met een minimum aan optimisme tegemoet te zien, vooral na de bedenkelijke ont wikkeling van de laatste dagen in de politieke verhouding tus sen Nederland en Indonesië. Hoezeer de zaken Jungschlaeger en Schmidt door politieke sentimenten vertroebeld worden, mocht weer eens blijken uit wat de heer Leebeek uit Huizen vertelde. Hij arriveerde dinsdag avond op Schiphol, nadat hij in het proces tegen Schmidt als getuige was gehoord. „Het leven in Djakarta", zei hij, „wordt langzamerhand voor de Ne derlanders ondraaglijk. Ik ben in 1953 uit Indonesië vertrokken, en in die drie jaar is de sfeer afschuwelijk ge worden. Ik heb geen enkele Neder lander in Djakarta gesproken, die het daar nog bevalt Ze zeggen allemaal: boe eerder naar Nederland terug, hoe liever." De heer Leebeek zei de mening te zijn toegedaan, dat politieke achter gronden een ernstige berechting var. Schmidt en Jungschlaeger in de weg staan. „Ais hel normale zaken betrof fen, zouden ze zeker worden vrijge sproken. Nu hangt hen zelfs bij een schuldigverklaring de doodstraf boven het hoofd, terwijl de beschuldigingen naar mijn mening van a tot z op fantasie berusten". Woensdagmiddag is door een groot aantal jeugdorganisaties op het vroe gere Koningsplein in Djakarta een betoging gehouden. Aan de vooravond dus van het requisitoir. In een reso lutie werd de doodstraf van Jung schlaeger en Sehmidt geëist. In sommige bladen is niet alleen de arrestatie van mevrouw Bouman ge ëist. maar ook die van de Nederlandse getuigen a décharge. AGITATIE. Volgens de heer Leebeek beïnvloedt de publieke opinie niet alleen de rechtsgang tegen de beide Nederlan ders. maar de manier waarop het proces wordt gevoerd heeft ook een kwalijke invloed op de toch al ver hitte gemoederen van de massa. Luid sprekers in cn voor het gerechtsge bouw laten de stemmen horen van de Officier van Justitie, de rechter en zelfs van de getuigen a charge. Wie in het voordeel van de Nederlanders spreken, komen echter niet voor de microfoon. De heer Leebeek noemde mevrouw Bouman een moedige vrouw. Vorige week arriveerde zij in „Hotel des Indcs", gezicht, hals en armen be smeurd Jonge heethoofden hadden haar gemolesteerd. (Maandag her haalde zich deze geschiedenis. - Red.) De heer Leebeek gaf ook te ken nen, dat het bijna onmogelijk is met vroegere Indonesische vrienden te spreken. Ze worden niet graag in het gezelschap van Nederlanders gezien. De Nederlandse Hoge Commissaris in Djakarta blijkt in de afgelopen dagen tweemaal te hebben geprotes teerd tegen het demonstratieve optre den van het publiek in en buiten de rechtszaal. Het onafhankelijk Indone sische blad „Indonesia Raya" waar schuwde ervoor, dat het onbehoorlijke gedrag van een aantal jongelieden „de goede naam van de Indonesische rechtspraak kan schaden." barna) is begonnen met een massa- aanhouding van 115 personen, zulks in verband met een boycot van de stadsbussen. De boycot, die reeds elf weken duurt, vindt zijn aanleiding in de weigering van een negerin, om een afdeling voor blanken in een bus te verlaten en plaats te nemen in de afdeling van kleurlingen. Een „Grand Jury" van zeventien blanken cn een neger heeft uitge maakt, dat de boycot tegen de staatswetten indruist. Overtreding van de anti-boycotwet is strafbaar met 1.000 dollar boete en zes maan den gevangenisstraf. Aan het begin van de massa-aan houding werden drie negers, van wie twee predikanten van de baptisten ge arresteerd. In zyn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de be groting van Justitie zegt minister van Oven, dat er geen gronden zijn om aan te nemen, dat geestelijken in Nederland meewerken aan het ver borgen houden van Anneke Beekman. Uitlatingen van de betrokken fami lie tonen overigens aan, dat deze niet van plan is haar verzet op te geven. Alleen op grond daarvan al, zegt de minister is er geen nuttig ef fect te verwachten van het doen van stappen bij de katholieke geestelijk heid, zoals door sommige leden was gevraagd. Voorts merkt hij nog op. dat hem geen uitlatingen of gedragingen van ..gezaghebbende katholieke zijde" be kend zijn, die onverenigbaar zouden zijn nW. ,.de grondbeginselen van on ze ie .itsstaat." Het ledental van het Rode Kruis, aldus mededelingen in een vergade ring van het dagelijks bestuur, be weegt zich nog om de 500.000 en ver toont een tendenz tot vooruitgang. Van de Rode-Kruiscampagne in 1955 gebruik maken van de dienst Kam perland - Veere. Van en naar deze plaatsen zijn extra busdiensten inge last. Het landelyk comité voor vogelvoe- dering heeft van H. M. de Koningin een belangrijke gift ontvangen voor hulp aan de vogels. In totaal is er al voor 14.000.aan giften binnen gekomen, Een deel daarvan is ter beschikking gesteld voor het natuur monument „De Braakman" om daar concentraties van 50 tot 60.000 vo gels te kunnen helpen. Ook K.L.M.-piloten zullen meezoe- ken naar hongerende scharen vo gels. In heel'Europa wordt de nood nog steeds groter. In zuid-Italië hebben duizenden werklozen betoogd voor het verkrijgen van extra-ondersteuning in verband met de felle kou. In het westen der V.S. hebben drie regendagen overstromingen veroor zaakt. In het oosten en het midden van het land is het bitter koud. wordt een opbrengst van 1.150.000 verwacht en van de bioscoopcollecte 90.000. De begroting voor 1955 geeft daar door een aanzienlijker gunstiger re sultaat dan bij het begin van het jaar werd verwacht. Het aantal helpers en helpsters steeg van 13.217 tot 13.327. het aan tal colonnes van 257 tot 261. Bij de bloedtransfusiedienst waren tegen het eind van 1955 100.000 do nors ingeschreven. In liet gezin van de heer H. Ro denhuis te Leeuwarden zijn onder ge heimzinnige omstandigheden plotse ling de 33-jarige vrouw en haar 10- jarig zoontje Bertus om het leven ge komen. Vader, moeder en twee van de vier kinderen lagen met griep te bed. Een familielid dat het gezin in de huis houding hielp, bracht direct een an der kind naar het ziekenhuis, waar onmiddellijk de maag werd leegge pompt. Zijn toestand is thans rede lijk wel. Dc politie staat, wat de oorzaak van dit tragische gebeuren betreft, voor een raadsel. In het belang van het onderzoek is de woning gesloten. De Krijgsraad te Velde heeft C.N. van der V. vrijgesproken, destijds lid van dc B.S.. die beschuldigd werd van uitlokking tot moord op een ze kere Gerdo Bakker. Verdachte had er zich op beroepen dat zijn militaire chef van indertijd een zekere Frans van der W„ die nu in Australië verblijft opdracht had gegeven tof liquidatie van Bak ker, omdat deze laatste gevaarlijk geweest zou zijn voor de verzetslie den. De Krijgsraad zei het inderdaad aannemelijk te fchten, dat van der V. gehandeld heeft op ambtelijk be vel. door het toen bevoegde gezag gegeven. De illegale werksters Hanny Schaft en Truus Oversteegen, die de execu tie van Bakker voltrokken, worden niet verantwoordelijk geacht, daar zij het door V. gegeven bevel te goeder trouw hebben uitgevoerd.

de Stem | 1956 | | pagina 1