brylcreem Vitamine Kwestie rond mr. Schokking werd in college van B. en W. besproken DE TUSSENPERSOON Een „kampioene van de mijnwerkersfamilies Chefarine 4 FRIONOR Inhoud van verdwenen document gepubliceerd AT EEN ONDERLIJKE ERELD Sun ba m RADIO TWEEDE BEAD WOENSDAG 22 FEBRUARI 1956 vogels Meningen en Commentaren RAPPORT MET VEEL RUIMTE DELTAPLAN EN BELGISCHE KUST BELCIE VRAAGT AL SUBSIDIE DRINKT Overal verkrijgbaar Boerenbedrijven in moeilijkheden Vluchtelingen- „Who's Who?" voor mooi gezond haar Yeldwacbter de hoofdschuldige Alle zoons volgden vaders voorbeeld Vertrouwen niet aangetast Jan Publiek won uraniumwedloop 4 voudige bestrijding van pijnen en griep! Radar-projectiel haalde vliegtuig naar beneden KALODERMA GELEE vóór RUWE, GESPRONGEN handen In één nacht TELEVISIEPROGRAMMA'S Vis hef maaruit... Naar een roman van E. F. BENSON) ia Sylvia le wam de Maastricht vertrek- ïaar ver bis o-p ge in het LIET ruimterapport van de SER, nu eindelijk vrij gegeven, geeft de regering ruimte om nog alle kanten uit te gaan met lonen en compensaties. Maar hebben we daarvoor wel een SER nodig. Dui delijk is nu wel geworden, hoe het meningsverschil in de Stichting van de Arbeid zo'n scherpe vorm kon aanneme»,. Niemand mocht of ficieel nog iets weten van het rap- nort. doch ieder had de voornaam ste gegevens wel in het hoofd. En op grond daarvan waren de werk nemers van mening, dat de werk gevers een bepaalde afspraak be n-effende de uitgangsbasis voor de welvaartsberekening niet zouden ziin nagekomen. De werkgevers zeg gen nu weer, dat ze door in de SER ter tafel gebrachte gegevens een an dere mening hebben verkregen en dat men Stichting en SER niet moet verwarren. Zulke meningsverschil len maakten de stemming er na tuurlijk niet beter op. Het komt tenslotte toch hierop neer, dat de regering nu kiezen moet uit een verscheidenheid van suggesties. Ge studeerd is er nu genoeg. Dat er een welvaartsuitkering voor het jaar 1955 zal komen, staat o.i. wel - vast. Maar verder staat de rege- ■ring in het kader van haar loon- en prijspolitiek voor een moeilijke beslissing, welke ze niet ontlopen kan. TN een uiteenzetting voor zijn le- zers noemt de Brusselse „Stan daard" het Nederlandse Deltaplan „het grootste waterbouwkundig project, dat ooit werd opgemaakt". De bewondering, welke het plan inboezemt, belet het blad intussen niet de mogelijke gevolgen van de Deltawerken voor de Belgische be langen critisch te overwegen. Wanneer ir. Maris verzekert, dat men zich in België nodeloos onge rust maakt over het waterpeil van de Schelde, omdat dit alleen bij laag water met enkele centimeters zou stijgen, wil de „Standaard" deze verklaring van een eminent waterbouwkundige niet in twijfel trekken. Het blad stelt slechts de vraag, waarom men dan een post van 400 miljoen gulden uittrekt voor dijk- verbeteringen langs de Wester- schelde. Er is bovendien 200 miljoen ge raamd voor verbeteringen aan de zeeweringen langs de Nederlandse kust tot in Friesland en Groningen. Moeten er dan in verband met de uitvoering van het Deltaplan ook niet dergelijke verbeteringen aan de Belgische kust worden aange bracht?, zo vz#agt men zich in Brussel af. Ziedastr enkele overwegingen en bedenkingen, waartoe „het grootste waterbouwkundig project, dat ooit werd opgemaakt", in België aanlei ding geeft. Het moet aanmerkelijk minder kunnen kosten of hef zal ook België dwingen tot belangrijke uitgaven. £)E verbazing van de Brusselse „Standaard" over de 400 miljoen gulden, die de paar centimeters verhoging bij laagwater in de Wes- (Advertentie) SPA geregeld ook t' huis Het natuurlijk bronwater uit de Belgische Arden nen. Bevordert de spijsvertering. terschelde moeten keren, lijkt zo op het eerste gezicht een welge meende en welkome bezuinigings tip voor minister van der Kieft. Maar in het verband met de op merking van het orgaan, dat het hier z.i. - en die terecht - alleen maar gaat om dijkverbeteringen op Nederlands gebied, krijgt deze ver bazing toch mede het karakter van een minder onbaatzuchtige sugges tie. „De Standaard" stelt zich met het oog op de uitvoering van het Del taplan tenslotte dan ook de vraag, of in de veronderstelling, dat ver beteringen noodzakelijk zijn langs de Scheldedijken en de Belgische kust, Nederland dan deze kosten zal dragen? Dit is iets anders dan een vrien delijke verwijzing naar een moge lijkheid om hoge kosten te druk ken. Het lijkt meer op het presen teren vooraf van een rekening voor meerder werk, dat in de begroting nief omschreven of voorzien is. Terwijl zich eventuele schade voor de Belgische belangen nog voordoen moet, vraagt men in Bel gië al subsidie van Nederland, niet eens alleen voor die schade, doch zelfs voor iedere verbetering langs de Belgische kust en Scheldeoevers. Gesteld, dat Nederland hierop tegen recht en reden inging, waar moet het dan wel heen met de kos ten van het Deltaplan? Een domme vriend is een groter plaag dan een wijze vijand. (Advertentie) Eén enkele dragée Davitamon-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op» Verhoog uw weerstand en die van uw gezii met dagelijks 1 dragée Davitamon-10 per persoon. Een 10 voor gezondheid! ORGANON-OSS In tvest-Dnitsland Uit een door de westduitse Regering ingesteld onderzoek, dat de boeken van 5.005 boerderijen omvatte, is ge bleken, dat de meeste boerderijen in west-Duitsland geen economische le vensvatbaarheid hebben. Het onderzoek werd ingesteld in verband met de voorgenomen wet geving, om de landbouw op gelijke voet met de industrie te brengen. Ge bleken is, dat de suikerbiet, aard appelen en knolgewassen telende be drijven de enige zijn, die de verge lijking met die in de industrie kun nen doorstaan. Morgen zal de rege ring de voorstellen indienen, om de landbouwgemeenschap economisch op één lijn te brengen met het overige deel van de gemeenschap. Waar schijnlijk zal er voor het komende begrotingsjaar grotere hulp aan de boeren, ten belope van ongeveer 900 miljoen DM, worden voorgesteld. Een album met 50.000 foto's van kinderen die zowel oost- als west- Duitsland bewonen en waarvan men noch de identiteit, noch het adres van de ouders kent, zal in maart a.s. door de gezamenlijke zorgen van het Rode Kruis van de Bondsrepubliek en van de Sovjetzone worden uitgegeven. (Ad vet tenue' - BRYLCREEM maakt droog haar weer vitaal en voorkomt roos BRYLCREEM geeft prachtige, natuurlijke glans - geen plakkende vettigheid BRYLCREEM houdt Uw haar de gehele dag keurig „in vorm E' S WERELDS MEEST VERKOCHTE HAIRDRESSING Beecham NederlandN.V. voor EngrotJacq. Mot N.V.Amsterdam Er gaat welhaast geen dag voorbij of nieuwe „onthullingen" in de zaak- Schokking werpen hun licht op de in wezen diep tragische affaire rond de Haagse burgemeester. De Nieuwe Haagse Courant wist te melden, dat de twee socialistische wethouders van Den Haag, de heren C. van den den Oever (die ook loco-burgemeester is) en van Zwijndregt, ervan op de hoogte waren, dat het „Haagsch Dagblad" met de publikaties zou ko men, welke de hele zaak aan het rollen brachten. Op 1 februari, kort na middernacht bezochten deze twee wethouders mr. Schokking, voor een „spoedeisend onderhoud". Zij vertelden, op de hoogte te zijn van de komende publikaties en zij stelden de burgemeester de eis, dat hij zou aftreden, in ruil voor het inhouden van de publikaties. Het besprokene moest beslist geheim blijven. De inhoud van de verdwenen ver klaring wordt herhaald in het „Alge meen Dagblad". Volgens deze ver klaring waren destijds in Hazerswou- de, gemeenteveldwachter Plaizier en zekere dominee Heuzevelt bij de heer Schokking gekomen, om raad te vra gen inzake de jood Pino (de burge meester hoorde de naam pas na de oorlog), die „in de gaten" was ge lopen. De man zou van de onder grondse de aanwijzing hebben gekre gen, dat hij zich bij moeilijkheden, en ook vóór moeilijkheden tot de plaat selijke burgemeester moest wenden. Dit kwam mr. Schokking zeer vreemd voor, omdat toen al veel NSB-ers op de burgemeesterszetel pronkten. Tevoren had men de burgemeester reeds tweemaal „uit regeringskrin gen" te kennen gegeven, dat hij zou kunnen aftreden in ruil voor het in houden van de publikaties. Een week voor het Haagsch Dag blad de beschuldiging van jodenver- raad aan het adres van mr. Schok king lanceerde, had premier Drees nog een gesprek met de Haagse bur gemeester. Of daarbij een advies is gegeven, weet men niet. Ook vraagt men zich af, wie de beide wethouders ter elfder ure naar de burgemeester heeft gestuurd. In elk geval, zo schrijft de Nieuwe Haagse, heeft de vertrouwensbasis, waarop het college van B. en W. moet rusten, door het nachtelijk bezoek de doodsteek ge kregen. DOCUMENT ZOEK DE OPDRACHT Een andere onthulling in deze pijn lijke zaak is, dat er uit het dossier over de zaak-Pino (de jood, die met zijn gezin door mr. Schokking zou zijn overgeleverd aan de SD) een geteken de verklaring van mr. Schokkin^ zelf, is verdwenen. In de verklaring zette mr. Schokking de toedracht van het geval-Pino uiteen en het is dezelfde verklaring, die in handen van een aantal autoriteiten, o.a. prof. Beel, is gespeeld. Dezen namen geen maat regelen. Integendeel. Toen de burge meester in 1955 aan het eind van zijn ambtstermijn was gekomen, werd de ze automatisch verlengd. In 1919 is de thans 70-jarig;e An dreas Peeters met zijn gezin van Venlo naar Treebeek verhuisd. Hij trad in dienst bij de staatsmijn Em ma, waar hij stoker werd in het ketelhuis, paar is hij gebleven tot 1948, toen hij werd gepensioneerd. Achteraf bezien, betekende zijn komst naar Zuid-Limburg voor de staatsmijn Emma een flinke verster king van de personeelsbezetting. Het gezin Peeters werd gezegend met veertien kinderen, zeven jongens en zeven meisjes. Zonder uitzonde ring volgden de jongens het voet spoor van hun vader naar de Emma. Ook de meisjes zijn in de stijl van de familie gebleven. Zes van hen huwden met personeelsleden van de staatsmijn Emma. Bovendien werkt nu ook reeds een kleinzoon op de mijn. Het Nieuws van de Staatsmijnen in Limburg" stelt nu de vraag: Reb ben wij hier met de kampioene der mijnwerkersfamilies te maken?" Bovendien was hij gewaarschuwd tegen Plaizier, die hem was afge schilderd als een gevaarlijke oppor tunist. Was de dominee alleen geko men, dan hadden we veel vrijer kun nen spreken. Nu kon ik niet verder gaan, dan Plaizier op te dragen, op het onderduikadres van Pino te gaan kijken, maar dan zo, dat door ge rucht zijn nadering zou blijken, zodat de joodse familie zou kunnen vluch ten", aldus mr. Schokking in de ver klaring. De burgemeester achtte dubbele voorzichtigheid geboden, omdat hij kort tevoren in 's Gravenzande moei lijkheden met NSB-ers had gehad en hij reden had om wraakmaatregelen te vrezen. Dat Plaizier het gehele joodse gezin heeft ingerekend, wist mr. Schokking niet, evenmin als hij wist dat ook de Over de in het nevenstaande meegedeelde feiten hebben B. en W. van Den Haag nader ver klaard; dat de wethouders door de burgemeester op 31 januari op de hoogte zijn gebracht van de letterlijke inhoud van het be wuste artikel. De wethouders heb ben zich beraden over de vraag, wat in het belang der gemeente zou kunnen worden gedaan. Als J uitvloeisel van dit beraad hadden i twee wethouders een onderhoud f met een lid van het kabinet, ten einde het belang der gemeente in deze aangelegenheid naar vo ren te brengen. Yan de inhoud van het gesprek hebben de be trokken wethouders aan de bur-> t gemeester mededeling gedaan. Van het oefenen van enige druk of het geven van een advies is geen sprake geweest, aldus delen B. en W. mede. Gezien het boven staande is de vertrouwensbasis van het college van B. en W. in geen enkel opzicht aangetast. man die hen onderdak had geboden, werd ingerekend. De burgemeester herinnerde zich ook niet, dat hij na de arrestatie de SD had opgebeld. Dat moest Plaizier hebben gedaan. Wel had mr. Schok king na enkele dagen de SD gevraagd wat er nu met de gearresteerden moest gebeuren, waarbij hem werd opgedragen hen te laten transporte ren. Dat is toen gebeurd, aldus de verklaring. (Advertentie) Het hoofd van de bevoorradings afdeling der Amerikaanse commissie voor atoomenergie, heeft verklaard Geiger-tellers in de afgelopen acht dat de ,,uraniumzoekers" met hun jaar reeds zoveel uranium in de Ver enigde Staten hebben opgespoord, dat voldaan kan worden aan de gehele behoefte aan deze grondstof voor de uitvoering van de programma's voor kernenergie-aanwending voor burger lijke en militaire doeleinden. Volgens hem hebben de uranium- jagers meer verdiend dan de goud zoekers in welke periode ook der Amerikaanse geschiedenis. (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen f Chelaiine „4" bestrijd Uw (.lachten met 4 middelen tegelijk. Deze gecombineer de werking brengt baal, vaak ook dan wanneer andere middelen (alen I ja r/ TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 ct. De afdeling van de Engelse lucht macht voor geleide projectielen te Farnborough heeft een film laten zien waarop het neerschieten voorkomt van een vliegtuig door een geleid projectiel. Het wapen, waarvan de snelheid door raketten werd opgevoerd, werd door radar naar het doel: een radio grafisch bestuurd vliegtuig op onge veer 3.000 meter hoogte, geleid. Het vliegtuig werd bij Aberporth (Wales) neergeschoten. BOEK Zes studenten zijn bezig ge weest een boek van 450 dicht bedrukte bladzijden voor te lezen en op gramofoonplaten Vast te leggen. Ze deden dit om een van hun docenten een plezier te doen. Deze, de heer Gilbert Walker van de uni versiteit van Birmingham, moest na een operatie abso luut plat op bed blijven lig gen. Hij mocht zich niet in het vtinst bewegen. Zelfs een boek 'mocht hij niet voor zijn ogen houden. Omdat onze Walker een verwoed lezer is, vonden de studenten er wat op. Ze kunnen de opgenomen gramofoonplaten nu naast zijn bed afdraaien en Walker hoeft niet anders te doen dan te luisteren. Stof In een pas gebouwde studiezaal van een muziekschool in het En gelse Nottingham bleek, dat de akoustiek niet voldeed. De tonen klonken veel te scherp. Deskundi gen hebben geadviseerd niet te veel aan de zaal te breken. Er is een veel eenvoudiger oplossing. Men moet gewoon het stof laten liggen. Dat zal het geluid wel dempen. De werksters hebben de opdracht ge kregen er zich in de betreffende zaal gemakkelijk van af te maken. Nagels Het Engelse leger zal binnenkort 12.000.000 hoefijzer-nagels in open bare veiling brengen. Het leger heeft slechts 900 paarden en muilezels meer en de staf vreest, dde na gels niet meer allemaal nodig zul len hebben. Wanneer deze reusach tige partij werd ingekocht, dioor wie en waar de nagels al die tijd waren opgeslagen, willen de bevoegde autoriteiten niet zeggen. Ze zeggen alleen, dat ze van diie 12 miljoen af willen. Truman De in Polen geboren immigrant' Andreas Malz heeft eindelijk zijn zin gekregen. De regering van de Verenigde Staten heeft hem de Amerikaanse nationaliteit toegekend en hem tevens toestemming gege ven zijn naam te veranderen. Van nu af heet Malz Harry S. Truman, naar hij zegt voornamelijk, omdat hij de ex-president van Amerika altijd zo'n groot man heeft gevon den. Er is slechts één verschil, zo klein, dat men het met het „blote oog" niet kan zien. Als men de nieuwe Truman vraagt, wat de ,,S" betekent, antwoord hu: „Salomon". Maar bij de echte Truman staat die letter er zo maar tussen, bij wijze van initiaal. Verlies Twee verwoede paardenfokkers hebben de spoorwegmaatschappij van Massachusetts ieder f 2000 schadevergoeding gevraagd. Ze wa ren op weg naar een paardenrace in New Haven. De trein kreeg echter vertraging en zodoende konden ze niet wedden op het paard, dat de course won. Ze verspeelden daar mee elk een winst van 2000 gulden .en die wijlen ze nu op de spoorwe gen verhalen. Brand Rechters, politie-agenten en be klaagden sprongen verschrikt om hoog, toen iemand in de rechtzaal van Leicester uitriep, dat er brand was. En waarachtig: Er sijpelde wat rook door de deuren. In de paniek, die daarop ontstond, slaagden de beklaagden (beschuldigd van bank roof) er nog bijna in te ontsnappen. Gelukkig kwam bijtijds aan 't licht dat de rook slechts werd veroor zaakt, doordat in een nevenvertrek de vlam in een pan met vet gesla gen was. Dat stelde iedereen gerust'. Week Burgemeester James Morgan van het Amerikaanse Weston heeft bekend gemaakt, dat deze week in zijn stad „De Niets-Doen- Week" genoemd is. Hij heeft zijn burgers Verzocht niets uit te voe ren. De burgemeester legde uit, dat deze week werd ingesteld om iedereen te laten herstellen van de vermoeienissen, die ze hebben opgedaan tijdens de lange rgeks speciale weken, die Amerika kent. (Advertentie) Uw handen gaaf en zacht 'Vraag Uw .Apotheker of Drogist DONDERDAG. 23 FEBRUARI 1956 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 V.d. vrouw 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Morgenwijding 10,00 Gram. 10,50 V.d. kleuters 11,00 V.d. vrouw 11,15 Radiio- filharm.ork. 112,00 Twee piano's 12,25 In 't spionnetje' 12,30 Lamd- en tuinb.meded. 12,35 Spaanse en Zuid-Amerikaanse muz. 12,50Uit het bedrijfsleven, caus. 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Dacns- muz. 13,55 Koerden 14,00 Gram. 14,20 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox, hoorsp. 14,50 Strijktrio 15,15 V.d. zieken 16,00 Van vier tot vijf 17,00 V.d. jeugd 1-7.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld: Uitwisselingsprogr. over Ar gentinië, door prof. Mr. Dr. J. A. van Praag 18,00 Nws. 18,15 Sportproblemen 18,25 Amuz.mus. 18,55 Gesproken brief uit Londen 19,00 V.d. kind. 19,05 Cow boy-liedjes 19,30 Jazzmuz. 20,00 Nws. 20,05 Buitenl. overz. 20,15 Omr.ork., koor en sol. 21,15 Voordr. 21,35 Amus.njuz. 22.00 De Tijger, hoorsp. 22,45 Sportact. 23,00 Nws. plm. 23,15 Act. 23,25-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9.00 Vd huisvr. 9,40 Gram. NCRV: 10,00 Gewijde muz. 10,30 Morgendienst KRO: 11,00 V.d. zieken 11,45 Pianospel 12.00 Angelus 12,03 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 V.d. boeren 12,40 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Mezzo-sopr, en piano 13,50 Gram. NCRV14,Q0 Metropole ork. 14,45 V.d. vrouw 15,15 Meisjeskoor 15,40 Gram. 16,00 Bijbeloverd. 16,30 Ka- mermuz. 17.00 Lawines razen, hoorsp v. d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Gram. 18,05 Instr.trio 18,30 Friese uitz. 18,45 Gram. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Gram. 19,20 Sociaal perspectief, caus. 19,30 Gram. 19,55 Een echo, toespr. 20,00 Badiokrant 20.20 Gevar.progr. 21,45 Gram. 22,00 Periodieken parade 22,10 Orgelconc. 22,35 Gram. 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23,15 Zaalsportuitsl. 23,20-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m. 11,45 Gram. 12,00 Omr.ork. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Orgelspel en gram. 14.00 En gelse les 14,45 Gram. 14,30 Franse les 14,45 Gram. 15,00 Rodenbach-herdenking 15,45 Gram. 16,00 Rodenbach-herdenkmg 16,45 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,15 V.d. kind. 18.15 Vlaamse muz. 18,30 V.d sold. 19,00 Nws. 19.30 Rep. 19,40 Gram'. 19,50 Pol.caus 20,00 Gram. 20,10 Missie- montage 20,40 Verz.progr. 21,30 Lichte muz. 22,00 Nws. 22,15 Muz. caus. 22,55- 23,00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12.00 Gram. 13,00 Nws. 14,15, 14.30 cn 15,00 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,15 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Hoorsp. 22,00 Nws. 22,15 Ope- ra-muz, 22,55 Nws. NCRV20.00 Journ. en weeroverz. 20,15 Progr. over het weggebruik in Neder land 20,18 Tele-F oto-Tips 20,30 Rep, zwemfeest m Naarden 21,20 Voordr. 21.40 Dagsluiting, FRANS-BELG.: 17,00-18,20 V.d. kind. 20.00 Act. 20,15 Journ. 20,40 Relais van Frankrijk. Hierna: Film. Na afloop: We reldnieuws. VLO AMS -BELG.: 19,31 Nws. 19,55 Speelfilm 21.15 Close-up van Max de Haes 22,00 Nws. (Advertentie) Zéker is dat Frionor Visfilets het smakelijkst, het schoonst en het makkelijkst is. Gevangen in de koele wateren rond de Noorse kust. Gefileerd, bevroren en bij U op tafel, zó vers als kwam hij vandaag uit de zee. "Vang" vaker vis. Ee$ Frionor visfilets. Geen graten, geen afval. Uw kinderen zijn er dol op! Het is zo gezond voor ze! VI s. FILETS 47 Ww6r ,,®chV<'de Eeggie zijn hoofd. e' zei hij, „de eerste cheque ry^nY?or een Paar Hollandse schilde- •,o'i'Laaten maar naar boven gaan," zei de ander. r -f»Ü'Pr 'n avond, teen mevrouw Latnom naar bed ging, g ng Charles b?ar kamer. Hij ging bij ZA «n' terwii' zij 'ïaar haar borstelde. Dat deed hij wpl meer, als hij vertrouwelijk praten wiiue. Ge- woonlijk .,aj het alleen maar over zijn schilderen en zijn plannen, maar vanavond zat hij stil tc wachten, tot zijn moeder bijna klaar was met jr',- ,1fn begon hij t-~ praten. „Moederlief zei hij, „vanavond heb ik -Joyce gezien en en ze was aardig en vriendelijk en heel gewoon. Het hief me op uit wat zal ik zeggen -— uit de modder en de vui ligheid. Maar ik zit er weer diep in, ,Yeel dieper. Ik heb uw raad no dig!" Ze stond ogenblikkelijk op en kwam naar rtem toe. Hij liet haar zijn stoel over en ging naast haar op het kleed je zitten, geleund tégen haar knieën. „Ik ben zo blij, mijn jongen," zei ze, „dat je me wilt vertellen, wat er aan de hand is. Dat zijn mijn geluk kigst - uren." „Ik kan u niet precies zeggen wat het is. Maar ik verdenk iemand, die ik altijd helemaal vertrouwd heb en die heel goed voor mij geweest is, dat hij mij bedrogen heeft en mis schien nog erger. Wat moet ik nu doen?" Ze streelde zijn haar. Als het alleen maar een verdenking is. moet je het helemaal uit je ge dachten zetten of je op ee. of andere manier zekerheid verschaffen." „Maar hoe?" „Dat kan ik niet weten als ik de feiten niet ken. Maar als je verden king redelijk is, ik bedoel als je geen andere verklaring kunt vinden dan 'n slechte, dan moet je zo gauw moge lijk naar iemand toegaan clie je ze kerheid kan verschaffen. Maar zolang er een andere uitleg mogelijk is „Ik ken er geen!" zei Charles vlug. „Dan moet je zo gauw mogelijk zorgen voor zekerheid.' zei ze. „Niet overhaast natuurlijk, want je moet niet dwaas handelen, maar zo gauw als het met goed fatsoen kan. O, Charles, we n oeten nooit met verden kingen in ons hoofd blijven lopen. Daar is niets, wat zo vergiftigt. Het het sluit de vensters van onze ziel; het maakt alles zuur; het verspreidt zich als een besmetting en steekt al les in ons aan, zodat er niets ge zonds overblijft en geen gevoel van schoonheid, geen rust. Het is alsof je loopt in een wolk van vliegen. Maar, mijn jongen, als je vermoeden niet niet zeer gerechtvaardigd is, moet je er niet meer aan denken, als je het enigszins kunt vermijden. Je moet heql zeker zijn dat er geen andere verklaringen zijn." Charles keek haa aan met een stra lend gezicht, stralend ondanks al zijn moeilijkheden. „Dank u, moederlief," zei hij. Het is werkelijk een beestachtige toe stand en ik ben zo'n lafaard." „Dat zijn we allemaal," zei ze. „Maar de meesten van ons draaien onze rug toch niet naar het gevaar toe. Misschien zijn we niet zo laf ais we zelf der.ken. Het is zo gemakkelijk om een minne gedachte te hebben van jezelf." Charles stond op. „Ja, maar ik ben toch nogal be roerd!" zei hij. „Ik weet het mijn beste. Je bent een voortdurend verdriet en zorg voor me. God zegene je! En heb je Joyce gezien? Dat is tenminste iets, niet?" „Het is heel veel," zei hij. „Wel te rusten. Ik moet lerug naar mijn atelier." Charles had zichzelf een lafaard genoemd en werkelijk schrok hij in stinctmatig terug voor moeilijkheden, zoals de gewoonte is van de jeugd die leeft om te genieten van het le ven en nie' verder ziet dan het ogen blik, waarin ze leeft. Maar hier was zijn dapperheid toch niet aangevallen; de slag, waarvoor hij terugschrok, was gericht tegen zijn vertrouwen, te gen het vertrouwen dat hij van natu re had in zijn medemensen. Terwijl hij die nacht lag te woelen en te draaien in zijn bed kon hij zich niet voorstellen dat hij de enige stap zou doen die een eind kon maken aan zijn vermoedens, namelijk naar Craddock zelf te gaan. Er was nog een andere kans, namelijk dat de bedoeling van mevrouw Wroughton omtrent het on derzoek dat ze naar hem instelde, uit gelegd zou worden. Dat zou op een meedogenloos overtuigende manier 'n eind maken aan alles, als haar bedoe ling was wat hij vermoedde. En bij die gedachte voelde hij het bloed naar zijn gezicht stijgen v a kwaadheid. Toch voedden al die opwindende ge dachten zijn verdenking slechts en ■daar had zijn moeder herr juist voor gewaarschuwd. Ze had gelijk; het was een vergif dat alles aantastte. Frank verscheen de volgende mor gen om voor het laatst te poseren met kwadt ogen, maar een opgewek te manier van doen. „Eindelijk een plan," kondigde hij aan, „een werkelijk plan en een mooie intrige voor een stuk. Het is heel ernstig en ik begin er aan. Ik heb vijf maanden nodig gehad om het uit te denken en vannacht werd alles me ineens duidelijk. Een nieuw stuk, ik zal er dadelijk aan beginnen; het an dere verveelt me en dit is een mooie verandering. Ik durf te wedden dat Craddock het zo goed zal vinden dat hij mij zal vragen het andere een tijd te laten rusten. Het gaat over Crad dock, weet je. Hij is een egoist; het zal hem bevallen." Het deed Charles bij al zijn ver moedens pijnlijk aan. „O, laat hem nu toch eens met rust, Frank," zei hij, alsof hij zijn eigen verdwenen vertrouwen terug wilde roepen. „We hebben toch giste ren uitgemaakt dat we het liet eens zijn over hem. Het is werkelijk niet aardig van je om af te geven op ie mand die mijn vriend is." „Het is evenmin aardig van jou dat je je ophoudt met iemand die mijn vijand is" merkte Frank op. „Je behoort mijn antipathie even goed te respecteren als ik jouw sym pathie. Maar omdat je dat toch niet doet, zal ik mijn gang gaan." Charles zette zich op zijn schilder- stoeltje. Hij kon tenmins'e proberen zich te verdiepen in zijn werk, eigen lijk meer om het zichzelf onmogelijk te maken te denken, dan om zijn ge dachten niet te laten afleiden door Frank. „War je haar door mekaar," zei hij, „en zit stil." „Als ik Craddock vanavond te pak ken kan krijgen, zal ik hem het scenario voorleggen," zei Frank, ter wijl hij met zijn handen door zijn ha- Ven ging. „Het is werkelijk een aar dige intrige. Wel heb ik alleen de twee eerste bedrijven uitgedacht, maar dat za] voor hem we] genoeg zijn om erover te obrdelen. Het heet „De Tussenpersoon". Een goede ti tel is ;veel waard." Charles zuchtte. „Je behoeft niet door te gaan," zei hij, „ik kan het je wel vertellen. Hij is een grote dikke kerel, popula'r en rijk en joviaal en verloofd met een buitengewoon aardig meisje. Dan komt het uit dat hij jonge mannen van talen', dat zijn jij en ik natuur lijk, uitzuigt; hij neemt ze in be scherming als ze onbekend zijn en krijgt rechten op hun toekomstig werk. Is het niet zo?" „Maar waar blij't do intrige dan? Je weet niet, waar ik heen wil, luis ter! Een van die talentvolle jonge mannen, namelijk ik, ga naar hem toe in het stuk met een stuk, dat is zoals jij het geschetst hebt. Het stuk in .Hamlet" >'s er niets bij en zegt: „Ais u geen afstand doet van uw kooprecht -zal ik deze schets uitwerken tot een stuk". En dan zal het zwakjes tot Craddock doordrin gen dat hij eigenlijk de hoofdpersoon is en dat ik in het werkelijke leven precies zal doen, wat de jonge man van talen* zegt dan hij zal doen. Snap je? Tegelijkertijd zal een an dere jonge man van talent, namelijk jij je zou ook verliefd kunn zijn op het meisje van de tussenpersoon binnenkomen en zeggen: „Ik ga 'n portret schilderen dat zal he'.en „De Tussenpersoon", een grote dikke vet te kerel die er rijk uitziet. U hebt misschien gehoord dat er ook een stuk zal verschijnen dat „De Tussen persoon" heet. Zoudt u zo goed wil len zijn afstand te doen var. uw rech ten? ..De Tussenpersoon" roept dan in een uitbarsting van rechtvaardige verontwaardiging uit: „Dit is een sa menzwering" en dan zeggen ze alle bei: „Het is een samenzwering." En wat dan? Hij zit er in, niet?" Charles gaf geen antwoord. „Charles", zei Frank, „je bent een ondankbare hond. Jij wordt tegelijk toch ook onafhankelijk? Daar zal ik voor zorgen. Ik ga werkelijk naar Craddock met dat scenario. Daar is weliswaar geen derde bedrijf, maar hij heeft genoeg respect voor me om te denken dat ik dat wel in orde zal brengen. Tranby zou gek zijn op zo'n stuk. Craddock heeft mij te pakken gehad. Waarom ik hem niet? Oog om oog, tand om tand. Een zeer christe lijk streven en een eenvoudige toepas sing van het rechtsbegrip." Charles legde zijn palet neer en stond op. Het plan was juist iets voor Frank en duivels vernuftig. Als hij 'in zijn gewoon goed humeur was ge weest zou hij er graag over gepraat hebben, maar nu. met al die vermoe dens, die als vleermuizen om hem heenzwermden, zag hij er niets aar digs in, maar alleen iets verschrik kelijks. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3