FRIONOR friQhor ZEELAND behoort thans tot de zwaarste gebieden Toch subsidie voor visserij museum te Veere Grote klacht: huizennood St.-Jan maakte het bont ZUID-BEVELAND IVOROL: De Tandpasta van standing 2 2 De P.T.T. vecht tegen de vorst en de klok Noodmaatregelen achter de hand Twee minuten zijn ai te gauw voorbij Een vismaal.... een feestmaal G.S. trekken hun afwijzend advies in Zoek onkruidzaad Voor de vinken Veerboot te Breskens had stagnatie Enquête over Oostburgse carnaval Wel herhalinggeen uitbreiding Walcheren MIDDELBURG VLISSINGEN Extra zitting van de Provinciale Staten F.-k gymnasium voor meisjes te Breda erkend Bevolking s-Heer Arendskerke loopt terug Koekebeke in St.-Jansteen Zes jaar geëist wegens moord te Zeist GOES Alliance Fran^aise Mooie geste van de Hanze ZEEUWSCH- VLAANDEREN TERNEUZEN AXEL yUaar zit de meeste y,\C- Het snelverkeer in Zeeland AGENDA Heden Morgen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 22 FEBRUARI 1956 Als een zwaard van Damocles hangt het verbreken van de verkeers verbindingen in Zeeland boven het hoofd van de PTT. Dat beruchte zwaard is trouwens al een behoorlijk eind gezakt want de verbinding met Noord Beveland moest worden omgelegd via het veer KamperlandVeere (voor heen over KortgeneYVolphaartsdijk)de verbindingen met Zeeuwsch- Vlaanderen zyn verre van gemakkelijk en dan is er Schouwen-Duiveland, dat weliswaar nog via de gebruikelijke weg langs het veer van Zijpe be diend kan worden tot op heden vrij regelmatig maar welke verbin ding tot met het invallen van de dooi, zoals men verwacht, verbroken zal worden. Dat dit alles, om het vallende zwaard zoveel mogelijk te pareren, veel hoofdbrekens en werk kost, valt licht te begrypen. Tholen, St.-Philipsland, zuid-Beve land en Walcheren liggen door de vas te oeververbinding gemakkelijker, doch ook hier kan zich vertraging in de bestellingen voordoen. Want ook hier is de PTT afhankelijk van het vervoer door „derden", dat zijn de busondernemingen en... de Spoorwe gen! Het zal ieder bekend zijn: de treinenloop ondervindt door de vorst veel vertraging, die uiteraard weer... (Advertentie) vertraging voor de PTT betekent! In Roosendaal het knooppunt waar alle post voor Zeeland passeert kan het al beginnen. Als de trein daar een uur over tijd binnenloopt, betekent dit, dat door geheel Zeeland de post een uur over tijd komt. Dan zijn de veren dus nog niet eens ge passeerd! LASTIGE DEUREN Een ander probleem, waar de PTT zich voor geplaatst ziet, is het dicht vriezen van de deuren van de zgn. „pec's", de rjjtuigen van de PTT, die in de treinstellen zijn opgenomen. Ge durende de twee minuten, dat de Vis uit de heldere Noorse wateren. Schoongemaakt, gefileerd, verpakt en bevroren. Duszó uit het pak, zó in de pan. En - vers als was zij vandaag ge vangen- bij U op tafel. Tracteer Uw gezin op Frionor visfilets. De traagste eter wordt 'n lekkerbek. VISFILETS Uw kinderen zijn er dol op Het is zo gezond voor ze! Vorig jaar november adviseerden G.S. afwijzend op een verzoek van B. en W. van Veere om f 1250 sub sidie voor het op te richten Visserij museum te Veere. Sommige Statenleden waren hier over niet erg content, wat G.S. er toe bracht de zaak aan te hopden. Zij berichten thans de Statenleden dat zij de subsidie-aanvrage bespro ken hebben met B. en W. van Veere. Dit college wees hen er op dat het Visserijmuseum zal worden on dergebracht op de zolder van één van de Schotse Huizen, waardoor het bezoek aan het reeds in die Huizen gevestigde museum van oudheden on getwijfeld zal worden gestimuleerd en de daaruit voortvloeiende baten zullen toenemen. Naar de mening van het gemeentebestuur zal de toevoeging van een Visserijmuseum aan het mu seum van de Stichting „de Schotse Huizen" voor die stichting voorlopig geen verzwaring van lasten met zich brengen. Zoals door B. en W. terecht naar voren werd gebracht dient met de verwerving van voorwerpen voor het beoogde doel grote spoed te worden betracht omdat deze voorwerpen nu nog bij de bevolking aanwezig zijn. Men heeft hierbij het voorbeeld voor ogen "van het Zuiderzeemuseum, welks oprichting zo laat ter hand ge nomen werd dat allerlei belangrijke voorwerpen, die men gaarne in dat museum aanwezig had gezien, niet meer te krijgen waren. Het gaat hier'tenslotte om een sub sidie voor éénmaal van f 1250,— om In het stukje onder de naam „Ver geten groep" onder de vogels werd er al op gewezen, dat alle vinksoorten die niet in de buurt van huizen leven en hun kostje aan dijken en in de polder opscharrelen, er op het ogen blik welhaast het slechts aan toe zijn Alleen mensen, die verstand van deze diersoorten hebben, weten wat deze beestjes nodig hebben. Ieder strooit brood of ook wel graan, doch al heeft de vink nog zoveel honger, hij zal van dit eten niets aanraken, dit beestje kan absoluut geen graankor rel verteren. Hij eet uitsluitend on kruidzaden en kleine insekten. Veel mensen zouden zich het lot van deze vinken wel willen aantrekken, zij be horen tenslotte tot de nuttigste en mooiste vogels en toch zeker tot de beste zangers. Doch nu is de moei lijkheid, dat vele mensen niet weten hoe zij deze diertjes kunnen helpen, omdat zij niet weten waar zij on kruidzaad künnen vinden. Toch is dit voedsel makkelijk te krijgen. Bij alle graanschoonderijen, vlasroterijen en bij vele boeren ligt het meestal voor het opscheppen. Dus Vogelliefhebbers doe Uw best om wat onkruidzaad, dat overigens nergens anders voor gebruikt kan worden, voor deze dier tjes te krijgen. de Stichting „de Schotse Huizen" in staat te stellen tijdig een begin te maken met de oprichting van een V issérij-muse u m Waar het hier met het oog op het delta-plan een bijzonder geval betreft menen G.S. hun afwijzend standpunt te moeten herzien en stellen de Sta ten voor op de subsidie-aanvragen gunstig te beschikken. treinen op de Zeeuwse stations pleis teren, moet steeds veel post worden ingeladen en uitgeladen. Het is een vertrouwd beeld, de men sen van de posterijen op de perrons die paar minuten onder hoogspanning te zien werken. Maar hoe is het nu? De deuren vriezen dicht. En eer men die, na veel ongemakken open heeft, zijn de twee minuten meestal reeds voorbij! Een trein wacht niet, zelfs niet op de PTT. En zo kan het ge beuren, dat de post voor een bepaalde plaats zijn bestemming voorbijrijdt! Zoals bekend wordt vooral 's nachts veel post vervoerd. Doch juist dan is de treinenloop vaak nog ernstiger ge stoord dan overdag. Maar ondanks al deze moeilijk heden mogen de Zeeuwen nog niet mopperen op de PTT. Diverse afwij kende regelingen werden getroffen, waardoor slechts vertragingen van hooguit een uur ontstonden. Voor noord-Beveiand is dit minder gun- .stig: hier was de vertraging aanmer kelijk, doch het maximum was steeds één bestelling. STILLE HOOP Zo worstelen ook de mensen van de PTT tegen de ongemakken van het „wintertje", dat wij thans doorma ken. Achter hun bureaus rekenend en plannen makend, de ambtenaren, baggerend en koulijdend de bestellers op wegen en in straten. Men is er bij de PTT van overtuigd, dat de ver binding met Zeeland dat met de Waddeneilanden thans tot de moei lijkste gebieden van Nederland wordt gerekend voor zover dit in het vermogen ligt, gehandhaafd moet blijven, zij het dan, dat er „geld bij moet". Voor Schouwen heeft men zo als bekend de helikopter-verbinding achter de hand, voor Zeeuwsch- Vlaanderen is dat de „noodweg" via Antwerpen en voor noord-Beveland... eigenlijk is daar nog geen oplossing voor. maar men hoopt in stilte op een ijsdam, zoals enkele jaren gele den, zodat men ongestoord de Zand- kreek kan oversteken... Zo vecht de PTT tegen de vorst en tegen de klok, om voor een dub beltje uw brief op de plaats van be stemming te brengen. De leuze ,,'s- avonds gepost, 's-morgens besteld" is danig in het nauw gekomen, vooral door de slechte nachtverbindingen, maar men doet wat men kan, om zoveel mogelijk het streven te hand haven. Wegens de zware mist van gister morgen kon de veerboot Prins Bern- hard die de dienst onderhoudt tussen Breskens en Vlissingen eerst om kwart voor twaalf zijn eerste reis van af Breskens maken. Verder was alles normaal. hoogst belangrijk is beamen dat het carnaval inderdaad resultaat heeft gehad. Men is algemeen vóór herha ling van het feest, doch voor uit breiding voelen degenen die tot nog toe geantwoord hebben, niets. Men wil het bij die ene avond laten en (toch zeker voorlopig) niet over gaan tot het instellen van een uitge breider feest met b.v. een optocht. De organisatoren van het eerste Oostburgse Carnaval hebben een en- quete gehouden onder de belangheb bende Oostburgers, om te weten of dit feest in de smaak is gevallen. Men heeft circulaires rondgestuurd waarin gevraagd wordt of sfeer en opzet van carnaval is bevallen, of de resultaten ervan gunstig zijn ge weest, of het op prijs zou worden gesteld dat er volgend jaar opnieuw een carnavalsfeest wordt georgani seerd en zo ja, of daarin veranderin gen moeten worden aangebracht en of men iets voor uitbreiding van de feestelijkheden voelt. Nog niet alle antwoorden zijn bin nen, doch uit wat men tot op heden heeft kunnen vaststellen, komen van alle kanten vrijwel gunstige geluiden. Men prijst de gezellige feestviering en degehen voor wie dit nu eenmaal Deze antwoorden weérspiegelen ook getrouw de algemene stemming t.o.v. het eerste Oostburgse carnaval. Het is een feestavond geworden welke de tegenstanders van het carnaval geen enkel argument heeft opgeleverd om hun protesten kracht bij te zetten. Waaruit blijkt dat het vertrouwen van de organisatoren in het Oost burgse publiek gerechtvaardigd was. Advertentie) Nieuwe pakjes voor Excelsior Het bestuur van de muziekvereni ging „Excelsior" is erin geslaagd de gelden te vinden voor nieuwe unifor men voor haar leden. De fraaie pakjes zullen uitgereikt worden op zaterdagmiddag 3 maart a.s. in de concertzaal, door de burge meester, dr. Bolkestein. TWEE „AANGLIJDINGEN". Twee aanrijdingen deden zich maan dag te Middelburg voer, die in we zen meer de betiteling „aanglijdin- gen" mogen dragen, want beide ke ren was het gladde wegdek de oor zaak van het botsen. Om kwart over tien reed de heer A. de P. uit Middelburg met zijn personenauto over de Seisdam in de richting van het Mil. Hospitaal, toen van de andere kant een personenwa gen naderde, bestuurd door de heer J. G. uit -liddelburg. Inplaats van langs elkaar reden de wagens dus op elkaar, waardoor grote materiële schade ontstond. Eén onderzoek naar de schuldvraag wordt ingesteld. Om half drie waren het wederom twee personenauto's, die door de glad heid elkaar niet meer konden ontwij ken. Dit gebeurde op de hoek Molen water, nabij het schoolgebouw van de C.O.A.K. De ene auto werd bestuurd door J. J. v. S. uit Vlissingen, de an dere door de Belg C. K. Hier was de schade gering. WEDSTRIJDEN EN IJSFEEST. De Middelburgse IJsclub zal a.s. zaterdagavond op haar baan- de Seisvest een gekostumeerd ijsfeest organiseren. Tevens zijn er vrijdag middag schaatswedstrijden voor de lagere scholen, die evenals de wed strijden voor de scholieren van het voortgezet onderwijs, die donderdag middag worden gehouden, om half twee op de Seisvest beginnen. De or ganisatie van deze wedstrijden is in handen van de heer J. Wolthers, gym nastiekleraar te Middelburg. Verbetering aan voor malige kazerne Zo men weet is het linkergedeelte van de voormalige Willem III-kazerne verhuurd aan de Jeugdherbergcen trale. Reeds van de aanvang af, schrijven B. en W. aan de raad, voelt men 't ontbreken van een rijwielstal ling als een ernstig gemis. Voorts is het bestuur van de Nederlandse Jeugdherbergcentrale tijdens de ex- ploiatie gebleken, dat aan het als jeugdherberg verhuurde deel van het gebouw verschillende bezwaren kle ven. Zo staat bijv. de keuken in de tuin', waardoor de warme spijzen steeds door de buitenlucht naar de eetzaal gebracht moeten worden, zo dat deze aan sterke afkoeling bloot staan; verder is er een tekort aan kastruimte en wordt het ontbreken van een keuken voor de jeugdher- bergouders, die op de eerste verdie ping wonen, vooral in het winter seizoen. als een ernstig bezwaar ge voeld, terwijl ook de ruimte voor de berging van de bagage van de trek kers onvoldoende is. Tenslotte wordt het ontbreken van een brandtrap, waarlangs in geval van brand de bo venverdieping verlaten kan worden, Zeer gevaarlijk geacht. Naar aanleiding hiervan stellen B. en W. hun college voor een crediet te verlenen voor het aanbrengen van de bovenbedoelde verbeteringen aan het linkergedeelte van de v.m. Wil lem III-kazerne, tot een bedrag van 10.400.van welk bedrag 9.950. door de Nederlandse Jeugdherberg- centrale te Amsterdam zal worden terugbetaald in de vorm van een huurverhoging, terwijl het restant ad 450.af te schrijven in 2 jaar, ten laste van de begroting van het Wo ningbedrijf zal worden gebracht. Daar de jaarlijkse exploitatie door een en ander wordt verzwaard, stel len B. en W. nog voor om het aan de Nederlandse Jeugdherbergcentrale voornoemd, ten behoeve van de ex ploitatie van de Vlissingse Jeugdher berg, toegekende jaarlijkse subsidie ad 600.met ingang van 1 januari 1956 nader vast te stellen op 0.20 per overnachting, tot een maximum van het jaarlijks exploitatietekort. De Prov. Staten zullen op 29 febru ari bijeenkomen in een extra zitting om de binnengekomen voorstellen te behandelen in de afdelingen. Op 22 maart komen de voorstel len dan in openbare behandeling. Bij Koninklijk besluit van 4 febru ari is het Rooms-Katholiek Gymna sium voor meisjes te Breda aangewe zen om aan de leerlingen, die het onderwijs tot aan het einde bijge woond hebben, een getuigschrift van bekwaamheid tot universitaire stu diën af te geven. Dit r.-k. G mnasium voor meis jes is een afdeling van het r.-k. Ly ceum voor Meisjes. Het bestuur heeft tot Rector benoemd: Drs. J.C.H Hou- ben en tot Conrector: Dr. P.A.H.J. Merkx. De toneelvereniging St.-Jan in St. Jansteen heeft, door middel van een massale rolbezetting, enkele uren lang het merkwaardige Vlaamse dorp Koekebeke doen leven voor de ogen en oren van stampvolle patronaatszalen toehoorders. Niet alleen uit „Steen", maar uit de gehele omtrek, want de opvoering van dit stuk deed klaarblijkelijk een roep uitgaan over het gewest. In de raadszitting van 's-H. Arends kerke hield burgemeester Vermet een Nieuwjaarsrede, waarin hij kingscijfer terugloopt, ondanks het hoge geboortecijfer. Gebrek aan wo ningen is daarvan de oorzaak, want van de 53 huwelijken die er in 1955 werden gesloten konden slechts 16 paren in de gemeente blijven en dan nog met inwoning. Momenteel zijn er 106 woningzoekenden, wat nog nooit zo hoog is geweest. In 1955 kwamen elf nieuwe huizen gereed. Een adres van de vereniging voor het Uitvaartwezen werd voor kennis geving aangenomen. Afgewezen werden subsidieverzoe ken door zangverenigingen. Wel wil ligde men het verzoek in om het sub sidie aan het Eti te verhogen van 5 tot 7 cent per inwoner. Evenals in de vorige zitting staak ten wederom de stemmen over het voorstel een garantie-lening te geven aan een inwoner van Lewedorp voor de bouw van 'n huis via een bouw- kas. Men besioot de Groene Kruis-afde- lingen te Arendskerke en Nieuwdorp te subsidiëren met f 2,per lid om de exploitatie-tekorten op de wijkge. bouwen te dekken. Besloten werd een extra brandstof- fentoeslag te verstrekken. De voorzitter deelde mee, dat de aanbesteding van drie nieuwe huizen te 's-H. H.-kinderen tegengevallen was. B. en W. zullen nu zien wat ze kunnen doen in deze. Bij de rondvraag werd nog ge klaagd over de onvoldoende verwar ming dor dorpshuizen. Voor dat te Nieuwdorp werd een olie-stook-in- richting gevraagd. B. en W. zullen dit onderzoeken. „Dorpsserenade" is natuurlijk een, wel vrolijk en gezellig, maar zot to neelstuk, waarin de zéSelessen nu niet bepaald voor het oprapen liggen. Maar St. Jansteen heeft de gewoonte na de opvoering van een serieus stuk ook nog eens wat onzin te brengen en dat is een goede gewoonte. Trou wens, in Koekebeke gebeurden nu wel allerlei vreemde en lachwekkende dingen, maar het ware leven over treft vaak de wildste fantasie. Zo hard kan een toneelschrijver niet lie gen, of de feiten maken hem soms beschaamd. Overigens heeft men bij de opvoering van dit stuk niet ge zworen bij de oorspronkelijke tekrt en misschien was dit er mede oorzaak van dat verschillende spelers niet zo erg stevig in hun schoenen stonden wat de roikennis betreft. De souf fleur had aan dit stuk dan ook zijn handen (en zijn mond) vol. Merk waardig. dit verschijnsel ziet men vaker als er een „lachstuk" wordt opgevoerd. De typeringen waren af. Vooral de meesterlijkstomme tronies van de sjampetter en de koster verhoogden nog de tot tophoogte stijgende vro lijkheid in de zaal. In „Dorpsserenade" wordt hevig aan politiek gedaan en via de poli tiek wordt bier verkocht. De burge meester en de pastoor, de raadslie den en de baron spelen hun waardige rollen in het Koekebeekse leven, een weldadige regen van alsmaar drup- pelkes dauwt er over het landschap, óók over de warme landschappen, de burgervader doet het raadsgeziever te zijnen huize besluiten met een fer me dronk (die de sjampetter tot overweldigende gevoelens bracht), en men leert er ook uit welke heilzame ggvolgen een mosterdbad kan heb ben. Het bekeert een Kamerlid tot een eerzaam huis- en schoonvader brengt alle paartjes tezamen en maakt een einö aan een kolderstuk, dat geen draak is, maar waarin wel een draak wordt gestoken. Zes jaar gevangenisstraf met' aftrek en onvoorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering heeft de of ficier van justitie bjj de rechtbank te Utrecht geëist tegen de 22-jarige tim merman Johannes de W. uit Zeist, wegens moord en/of zware mishan deling die de dood van mevrouw B. Koster-Visser tengevolge had(deih. De verdachte, een jongeman met een grote fantasie, die doorlopend met een geladen pistool op avontuur ging en zich verbeeldde dat hij op jacht was naar misdadigers, had zich op de avond van 24 november 1954 eerst opgehouden in de bossen nabij Kerckebosch te Zeist en was later terechtgekomen in de J. W, Frisolaan bij het huis van de familie Koster. Hij zag de vrouw des huizes bezig met het klaar maken van pakjes en was in sluipende houding rond het huis gegaan. Plotseling viel hij tegen de muur van het huis aan, hetgeen enig gerucht veroorzaakte. Hij zag toen iemand in de keuken de achter deur openen en begreep dat men hem had bemerkt. Met de revolver loste hij op een afstand van 15 2 meter een schot, op een „schim" zoals hij zelf verklaarde, dat mevrouw Koster in de linkerlong trof, tengevolge waarvan zij kort nadien is overleden. Het is geen gemakkelijke taak, om ir. een lezing in enkele grote lijnen de kenmerkende eigenschappen van een volk aan te geven. De spreker ven maandagavond, Jean Theis, die een „Votret van de Franse staats burger" wilde geven, is er zeker niet in geslaagd zijn toehoorders een vast omlijnd beeld van die staatsburger .voor te houden. Hij bepaalde zich teveel tot alge meenheden, voornamelijk tot het be schrijven van het Franse individua lisme en de daaruit voortvloeiende gevolgen, aarvan er een is, dat de doorsnee ransmar. zich van het po litieke spel weinig aantrekt, zolang hij maar ongestoord zijn eigen leventje kan blijven leiden. De spreker, die sommige détails toch wel raak wist te schetsen, kon niet tot 'n synthese komen en vergat de conclusie te trekken, dat het tijd wordt, dat de Fransman, die toch met zo'n uitzonderlijke „esprit" begaafd is, eens uit zijn individualisme treedt en wat meer saamhorigheidsgevoel gaat aankweken, DE HEER DE ROOY VERLAAT EUPHONIA De directeur van „Euphonia" de heer P. de Rooy uit Vlissingen heeft met ingang van 1 april a.s. ontslag gevraagd daar hij zijn werkzaam heden moet inkrimpen. Het bestuur heeft het ontslag eer vol verleend. s-Heerenhoek Op de vergadering van de Hanze- afdeling alhier werd besloten voor dit jaar geen feestavond te organiseren maar om de daarvoor uitgetrokken f 150 te geven in de vorm van waardebonnen - aan het gezin Grim- Vermeule, waar zaterdag 'n drieling werd geboren. De agenda vermeldde nog een be stuursverkiezing. Bij acclamatie werden de aftredende heren Jaap de Jonge en J. Stokx herbenoemd. Heinkenszand CONTACTAVOND LUCTOR In zaal Vermeulen organiseert de r.-k. v.v. Luctor op dinsdag 28 fe bruari a.s. een contactavond voor haar leden. Nu koning voetbal door koning winter van het groene tapijt werd verdreven zullen de leden on derling hun krachten kunnen beproe ven op diverse zaalsporten in de ruimste zin van het woord. De wed strijden worden gespeeld in compe- titievorm waarbij voor de bestgeklas- seerden prijzen beschikbaar worden gesteld. Ovesande VERGADERING WATERSCHAP Door het waterschap Ovezandé werd een ingelanden-vergadering ge houden, welke belangrijk kan worden genoemd in verband met het feit, dat de dijkgraaf L. de Winter en de ge zworene M. de Jonge, beiden na een ambtsperiode van 30 jaren, wegens het bereiken van de 70~jarige leeftijd aftraden. Bij de eerste vrije stemming werd een volstrekte meerderheid der stemmen behaald door dc heer C. de Winter (12 van de 19 stemmen) en werd deze alzo benoemd tot dijk graaf, terwijl tot gezworene werd be noemd, eveneens met 12 van de 19 stemmen, de heer A. de Jonge Mzn., zoon van de afgetreden gezworene. De nieuwe dijkgraaf is een broer van de afgetredene. Vastgesteld werd de rekening 1955 met een batig slot van 2860.06. Besloten werd het gedeelte Achter weg gelegen tussen de Dreef en de Plataanweg in onderhoud over te dra gen aan de gemeente en voor onder houd en bijdrage verbetering een be drag ineens ter beschikking te stellen van 5000.Voorts werd besloten tot het teren van de Pikpotseweg. aangezien dit weggedeelte nog niet van een teerlaag is voorzien en niet in het herverkavelingsplan valt. Te vens werd aangegaan een geldlening ten bedrage van 2500. Namens de vergadering van inge landen bracht de heer A. van 't West- einde dank aan de heren de Winter en de Jonge voor al hetgeen door hun beiden in hun 30-jarige ambtsperiode voor het waterschap was gedaan. De burgemeester dankte beide personen voor de prettige samenwerking met de gemeente, terwijl hij de beide nieuw benoemden geluk wenste met hun benoeming. IJsvreugde. Tengevolge van her verkavelingswerkzaamheden is achter het bedrijf van de wed. Goense een soort vijver ontstaan. Deze vijver werd in de zomer als zwembad ge bruikt en thans maken velen er ge bruik van de schaatssport te beoefe nen. Het ijs is van goede kwaliteit en er wordt dan ook druk geschaatst, vooral zondag was er veel belang stelling, zowel van schaatsers als van kijkers. Velen echter zullen ook weer met vreugde de dooi begroeten. Rilland LEZINc. Mr. J. F. G. Schlingemann uit Goes, secretaris der ZLM, sprak voor de afdeling „Rilland" in zaal Colpaart. Zijn onderwerpen waren o.a. Ie Ou derdomsvoorziening. 2e De Deltawet. 3e Wordt er niet te veel achter de schermen gewerkt? 4e Wat gebeurt er met de gelden na de areaalheffing van de aardappels? en 5e Hoe staat het met de zgn. onrendabele gebieden m.b.t. de elektriciteitsvoorziening ten plattelande? De spreker vond een zeer aandachtig gehoor. AANRIJDING. Een bus van dé "Z.V.T.M. reed van het postkantoor naar de Grenulaan, waar de chauffeur, de heer M.Z. uit Axel vlak bij de aldaar aanwezige bushalte een bestelwagen aan de rech terzijde van de weg zag geparkeerd staan. Alvorens deze te passeren overtuig de de chauffeur er zich van of de weg vrij was en reed door. Daal de weg op die plaats een bocht maakt zag de chauffeur plotseling een vrachtauto voor zich bestuurd door de heer A.J. de V. te Sluiskil. De bus week onmiddellijk naar rechts uit en de chauffeur van de vracht auto remde zo krachtig mogelijk. Daardoor slipte de vrachtwagen en zo kon een aanrijding met de Z.V.T.M bus niet worden vermeden. Een en ander liep met lichte schade af. 40-JARIG JUBILEUM De heer J.A. de Smidt, commies ter secretarie, heeft de dag her dacht dat hij 40 jaar geleden in dienst der gemeente Axel trad. Hoewel de viering van dit jubi leum, wegens ziekte van zijn echt genote niet naar buiten trad, is het zeker niet onopgemerkt voor hem en zijn vrouw voorbijgegaan. De jubilaris werd in de vergade ring van B. en W. ontvangen en offi cieel gehuldigd. De burgemeester zei o.m. dat in deze 40-jarige dienst tijd, de naam de Smidt zodanig met de gemeente vergroeid is, dat het een begrip is geworden. Hij wees op de preciesheid en accuratesse van deze ambtenaar, waardoor zijn ar beid steeds de toets der kritiek heeft doorstaan. Spreker feliciteerde hem met deze gebeurtenis en bracht na mens de gehele gemeente zijn dank voor de vele bewezen diensten. Behalve de gebruikelijke enveloppe, werd aan de jubilaris de eremedail le in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitgereikt. De secretaris bracht mede namens het personeel zijn hulde en onder streepte en preciseerde op enige pun ten de toespraak van de burgemees ter. De heer de Smidt bracht in welge kozen woorden zijn dank. St.-Jansteen GEMEENTE ST. JANSTEEN Donderdagmiddag 3 uur in het Wit Gele Kruis Gebouw inspuiten tegen difterie, kinkhoest en tetanus voor de kinderen die in 1953 ingespoten zijn. 0190 Ongeval. P. U. van Kapellebrug kwam aan café de Kroon in de Wil- helminastraat met zijn fiets te vallen tengevolge vazi de sneeuw. Hij werd in een café binnengedragen en telefo nisch werd een dokter gewaarschuwd die zich échter over de aard der verwonding niet direct kon uitspre ken en" het slachtoffer naar het zie kenhuis te Hulst liet vervoeren. TWEE VINGERS AFGEKNELD Op de tapijtfabriek van de firma v. Eerdenburg te Kapellebrug geraakte G. A. met zijn vingers bekneld in een weefmachinc. Door zijn koelbloedig heid verspeelde hij hiermede slechts twee vingers, hoewel dit ongeval hem de gehele hand had kunnen kosten. Clinge VOGELS IN NOOD De rijkspolitie heeft in samenwer king met de jonge boeren het ini tiatief genomen om graan en oud brood in te zamelen om hiermede de vogels te voeren. Deze actie is bij de bevolking ingeslagen. Spontaan werd oud brood en graan ter beschik king gesteld. De vogels kunnen nu gevoerd worden op het veld. Het blijft echter aanbevelenswaardig dat er oud brood gegeven wordt omdat het waterwild slechts dit alleen kan op nemen. Deze actie zal blijven door gaan, zolang de sneeuw op de velden blijft liggen. In vier polders worden de vogels gevoed. AFSCHEID VOORZITTER De kajotters hebben een feestavond georganiseerd om afscheid te nemen van hun voorzitter, de heer G. Pilaet, die reeds verscheidene jaren deze functie bekleedt. De scheidende voor zitter werd door verschillende aanwe zigen, waaronder afgevaardigden van KAB en KAJ, toegesproken. Het orkest van de kajotters De Lorelei was mede door hem opge richt. Hierin bekleedt hij de functie van dirigent en hij zal dit blijven doen. Ook werden hem diverse ca deaus aangeboden. Het was een gezellige avond, welke met voordrachten muziek en zang ge vuld werd. Dc Kajotsters zorgden voor versnaperingen. Graauw Badhuis komt er In een voltallige vergadering van de raad, samen met het bestuur van het plaatselijk Wit-Gele-Kruis, alsme de met de voorzitter van het pro vinciale Wit-Gele-Kruis, de heer van Dongen uit Aardenburg, werd met al gemene stemmen besloten, over te gaan tot de bouw van een nieuw wijkgebouw annex badhuis. Het wijk- gebouw zal een bovenwoning krijgen voor de wijkverpleegster, terwijl „de boven" van het badhuis zal worden benut voor een goed bruikbare ver gaderlokaliteit, iets waaraan ons dorp een zeer dringende behoefte heeft. Het patronaatsgebouw kan in deze behoefte niet voorzien en be schikt trouwens ook niet over een geschikte lokaliteit voor minder gro te bijeenkomsten. Het gebouw zal verrijzen midden in het dorp en zal piet weinig bijdragen aan onze dorpsverfraaiing. (Advertentie) Tussen de kop en de staart! En dat gedeelte krijgt U in Frionor visfilets. Het schone gewicht op tafel. Geen graten, geen afval. Gefileerde, ingevroren vis, gevangen in de Noorse fjorden. Zó uit het pak, zó in de pan. Vers als was ze vandaag gevangen Wie smult er mee? Uw kinderen zijn er dol op! Het is zo gezond voor ze VISFILETS Hontenisse Ook hier hongerende vogels Nu er overal acties gevoerd wor den om vogels van eten te voorzien, wil ook Hontenisse vanzelfsprekend niet achterblijven. Ook hier wordt ie dere dag, op verschillende plaatsen graan en brood gestrooid. Eén dezer dagen werd er eigenlijk officieel een aanvang met de inzame ling gemaakt. Drie leden van dc Rijkspolitie en 'n militair trokken met de auto's van enkele particulieren de polder in. Bij iedere boer klopten zij aan en overal kregen zij grif enige kilo's graan, zodat bij hun terug komst menige volle zak in de auto 'n plaatsje gevonden had. Eén van de auto's ging de bakkers langs en kwam na een paar uur met ongeveer 25 broden terug. Nadat het gratn ge mengd en het brood in stukjes ge sneden was, trok men naar verschil lende punten waar veel vogels verza meld zijn. Zo wordt ook hier in Hontenisse alles gedaan wat mogelijk is voor het gevogelte, dat hulp van mensen hard nodig heeft. Terhole „EXCELSIOR" HIELD JAARVERGADERING Tijdens de jaarvergadering van de fanfare „Excelsior" werd besloten om dit jaar deel te nemen aan het Bestendig Festival in Oostende. Ook zal deze zomer weer 'n reis gemaakt worden, doch hiervoor zal het bestuur nog nader met plannen komen. Het grote sukses van het uit stapje in 1955 is reden dat men ook in dit jaar een reis wil organiseren waaraan naast bestuur en leden ook hun dames kunnen deelnemen. De periodiek aftredende bestuurs leden H Freijser, Jac. de Meijer en L. de Theije werden bij acclamatie herkozen. J.v.Damme. tot dusver ondervoor zitter, zag zich met het penning meesterschap belast, terwijl dhr. Jac de Meijer, voorheen penningmeester, nu de vereniging gaat dienen als on dervoorzitter. Breskens JEUGDIGE DIEr AANGE. HOUDEN. Bij het onderzoek door de rijks politie ingesteld naar de inbraak vo rige week gepleegd in de frites-wa- gen van de heer V., alhier, staande aan de haven, werd aangehouden voor verhoor de 15-jarige N., uit Mid delburg, die echter ontkende met de ze zaak te maken te hebben. Wel be kende hij dat hij vorige week van een motor staande aan de vismijn een paar lederen handschoenen had weg genomen. De handschoenen werden nog o-p hem aangetroffen. SLIPPERTJE OP DE HAVEN Op de haven kwamen twee luxe auto's wegens de gladheid van de weg niet elkaar in botsing. Met nog al wat materiële schade liep dit on geval goed af. Hoofdplaat RODE KRUIS FILMAVOND Zondagavond werd in de zaak van de heer Martens een filmavond gege ven door het Rode Kruis. In zijn openingswoord spoorde de heer M. de Hullu de aanwezigen aan, zidh op te geven als lid van het Rode Kruis, of zich aan te melden als donor. Daar na werden voor de volle zaal ver toond èèn Micky Mouse-film, en een film over de bloedtransfusiedienst. De hoofdfilm was: „Mensen die men schuwt", een prachtig-e film, die door de aanwezigen met aandacht werd gevolgd. In de pauze werd een ver loting gehouden. Aardenburg PROPAGANDA-AVOND PADVINDERIJ De Sint Baafsgroep der afdeling Aardenburg van de Nederlandse Pad vindersvereniging hield in de sociëteit een propaganda-avond. De voorzitter der plaatselijke commissie N. Janssen hield een welkomstwoord, waarna de verkenners, padvinders, welpen en kabouters voor het voetlicht traden met voordrachten, dansen en zang. De districtscomissaresse mevrouw A. J. Timmer-Stots hield een toespraak, terwijl als speciale attractie de film van het afscheid van dokter A. Keste- loo, oud-voorzitter der plaatselijke commissie, werd vertoond. Sluis I- EN A-POST WORDT UITGEBREID Met ingang van 16 maart wordt de grenspost I en A te Sint-Anna ter Muiden uitgebreid met enkele ambte naren die worden overgeplaatst naar Sluis n.l. A. Ferke-t va>n Aardenburg, J. C. Trijman van Philippine en M. Dekker van Sas van Gent. De ambte naar I en A, de heer J. J. Risseeuw, wordt m.i.v. dezelfde datum overge plaatst naar. Oostburg. NAAR DE MISSIE Half maart zal zuster Maria Sylvia (mej. I. van Hee) van de orde van de Zusters onder de Bogen uit Maastricht naar de missie in Indonesië vertrek ken. Ter gelegenheid van haar ver trek werd een plechtige H. Mis opge dragen. Na deze mis werd in het wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis een afscheid-receptie gehouden, waar van door velen gebruik werd ge maakt. Uit de pas verschenen cijfers van 't bureau voor statistiek over het snel verkeer in Zeeland blijkt, dat op 1 augustus van vorig jaar hier 17.003 bromfietsen liepen, 38225 motorrijwie len, waarvan 337 scooters; 285 motor driewielers; 7767 personenauto's; 204 autobussen: 2995 vier- en meerwielige vrachtauto's en 51 trekkers met op leggers. GOES Grand: Lullaby of Broadway. De Landbouw: Vergadering r.-k. Vrou wengilde. MIDDELBURG Electro: Aasgieren van New York. •OOSTBURG Ledel 8 uur: Ciske de rat SAS VAN GENT - Olympia 8 uur: Ma- non van de bronnen. TERNEUZEN Luxor 8 uur.: Walde speelt detective. Concertgebouw 8 u.: Toneeluitvoering- Het hoogste offer. VLISSINGEN Alhambra: Canaris. Luxor: Het meisje en de cowboy. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Manon.

de Stem | 1956 | | pagina 2