n Djakarta verbreekt de bijzondere banden met Nederland E Boelganin ontvouwt het vijfjarenplan „L bent een beleefd mens, Nikita Sergejewitsj HONGER DRIJFT DE YELDDIEREN NAAR DE STEDEN Grotere vrijheid voor de provinciale besturen Voortaan „gewone diplomatieke betrekkingen Luchtschip der toekomst Wil Suurhoff bemiddelen ALS DE HONGER KWELT. 4L T Muiterij in Algerije Winter weet van geen wijken j Meeuwen overvallen friteskraam j De 100.000 is er uit ZWARTE" ERFENIS anq DAGBLAD VOOR j DEMONSTRATIES JTEGEN SCHMIDT 5 Het loongeschil Den Haag: Zaak zonder precedent in internationale verkeer „Vertrouwen was mogelijk geweest" De BESPREKINGEN in Parijs tus- seo Pineau en de Westduitse minister ^>1 Brentano, zijn geëindigd. Op 3 maart zal het gesprek in Bonn wor- ae» voortgezet. mm 'n TIP WAN BOOTZ Zaak Beekman Op 8 maart in hoger beroep Lagerhuis steunt MacMillan BELOFTEN AAN „GEWONE MAN" V. Meer wind Sovjet-schrijver sprak boute taal Gcrbrandy terug in dé Kamer Grondwetswijziging belooft Ballon veroorzaakte vliegongeluk Socialistische vakbonden contra van Acker AARDBEVING TURKIJE IN r id nodig eer U licht rader. loor? aken. •oom. ivond houdt dan plotse- zijn paard in. De t met zijn staf en de heuvel af. ■e. ga rfict verder als uw leven u •pt hij met schor- 96e JAARGANG No. 22030 Uitgave N V Uitgevers iVty. Neerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J HA. Bruna Redactieraad: C. J. v Hootegem. IVlt Ui A J J iVl Mes Mr. H M L. de Rechter L. J v t Westende, F. V M Vercauteren Abonnementsprijs Dij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal per post 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- besteil.) t 615 Incasso word' berekend Losse nummers 13 ct Postrek no 27884L d, Koningin en iertand WOENSDAG 22 FEBRUARI r Advertentieprijs voor de gehele oplage J 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie <i.l4 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsingel 98. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Na de jongste zitting te Dja karta in de zaak Schmidt heb- Ven zich opnieuw relletjes voorgedaan. Jongelui, die zich bij het gerechtsgebouw hadden verzameld, gooiden mei rotte vruchten naar Schmidt. Eén van de betogers stak zijn hoofd door het raampje van de auto van mevrouw Bouman," zei „dank u mevrouw" en spuwde haar in het gezicht. „Waarom doe je dat?" vroeg een verslaggever. „Omdat in Irian onze mensen worden doodgeschoten," zei de ander... Opnieuw gaf de politie blijk, geen afdoende maatregelen te tihllen nemen tegen de demon stranten. De minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, de heer Suurhoff, heeft naar aanleiding van de geschillen in de Stich ting van de Arbeid over de lonen, de betrokkenen tegen morgen, donderdag, voor een bespreking bij zich genodigd. De kogel is door (1e kerk. Djakarta heeft Nederland doen weten, dat het alle overeenkomsten van de Ron- de-Tafel-Conferentie van 1949 voortaan als van nul en generlei waarde zal beschouwen. De banden die Indonesië met Nederland zal onderhouden, worden nu op dezelfde leest geschoeid als die met de andere landen, waarvan diplomaten in Djakarta geaccrediteerd zijn. President Soekarno heeft het regeringsbesluit zijn hoge steun gegeven, waarmee voorkomen wordt dat een eventuele onenig heid in het parlement tot vertraging van de parlementaire goed keuring zou leiden. De Indonesische nota werd gisterenmorgen op het ministerie van Buitenlandse Zaken overhandigd. Er wordt in gezegd, dat Djakarta de kwesties, die voor Nederland van belang zijn, langs de gewone diplo matieke kanalen wil behandelen en dat het opzeggen van de R.T.C.- overeenkomsten niet als een represaillemaatregel mag worden gezien. Alleen zal Nederland voortaan geen „privileges" meer in Indonesië hebben. Nederland neemt het besluit van de Indonesische regering zeer hoog op. Men noemde het „een zaak zonder precedent in het interna tionaal verkeer in vredestijd." Deze rechtschennis door Indonesië, aldus een woordvoerder in Den Haag, treft de Nederlandse regering bijzon der, omdat de vertegenwoordigers van dat land nog tijdens de conferen tie te Genève de nadruk plachten te leggen op de noodzaak voor beide landen elkander vertrouwen te schenken. De unilaterale verbreking van de Unieband is ook daarom niet ge rechtvaardigd, waar Nederland steeds bereid is geweest en nog steeds ge negen is in gemeenschappelijk over leg met Indonesië een overeenkomst te sluiten voor een andere basis van de onderlinge betrekkingen. Het in 1954 reeds gesloten protocol tot opheffing van de Unie en daar mede samenhangende overeenkomsten en dfe bereidheid om bovendien een regeling te treffen ter vervanging van de financieel-economische over eenkomst, waarvan in Genève werd blijk gegeven, tonen duidelijk aan, dat een Indonesische regering, die terzake werkelyk overeenstemming HET BRITSE LEGER gaat een „mo biele stootbrigade" van infanteristen vormen, die naar elk deel van de wereld zal kunnen vliegen om de regeringen van Britse gebiedsdelen bij te staan, waar opstanden uitbre ken. MR. A. STRUYCKEN goeverneur van de Antillen, zal Nederland verte genwoordigen op het internationale congres over katholieke cultuur en wereldvrede, dat op 28 februari in de hoofdstad van Sto. Domingo ge opend wordt. DE VERENfGING voor Vrijheid van Onderwijs in Argentinië heeft een hevige aanval gedaan op de regering, die de belemmering van het gods dienstonderwijs handhaaft. DE WESTDUITSE regering wil het binnenkomen van buitenlandse auto's vereenvoudigen door de uitgifte van een bijzondere legitimatiekaart die twee jaar geldig zal zijn. 'FRANKRIJK heeft van de Vietna mese regering het verzoek ontvangen het expeditieleger te laten vertrek ken. AARTSBISSCHOP Makarios van Cy prus zal waarschijnlijk een negatief antwoord geven op de Britse voorstel len tot een compromis-regeling aan gaande de status van het eiland. EVENALS voor de voorafgaande twee weken heeft de Staatssecre taris van Sociale Zaken voor de lopende week goedgekeurd, dat de brandstoffenbijslag voor dc socia le voorziening wordt verdubbeld. Kostwinners en alleenwonenden krijgen weer 8.20, kostgangers 4.10. DE Wereldgezondheidsorganisatie heeft de landen waar veel kinderver lamming voorkomt, geadviseerd, zo spoedig mogelijk over te gaan tot ge bruik van het vaccin-Salk. OOSTENRIJK heeft besloten toe te treden tot de Raad van Europa. De aansluiting is mogelijk, zei minister Figl, omdat de Raad geen militaire organisatie is. DE Verenigde Staten hebben 54 mil- loan dollar ter beschikking van Egyp- e gesteld, opdat dit land een aan hang kan maken met het werk voor Assoea'68 V3n ee" dam 'n de 5?N IS-jarige Amsterdammer, die raierdag bedwelmd werd door buta- gas van een auto-kacheltje, is in het nhub overleden zonder tot be wustzijn te zijn gekomen. met Nederland zoekt, deze ook kan vinden." Dc Nederlandse Hoge Commissaris in Djakarta, Graaf van Bylandt, zal voortaan door de Indonesische rege ring worden beschouwd als ambas sadeur en hoofd van de Nederlandse vertegenwoordiging in Indonesië. Het Indonesische Hoge Commissariaat in Den Haag zal „de Indonesische ver tegenwoordiging in Nederland" wor den genoemd. Koningin Juliana zal vandaag om elf uur de Indonesische ambassadeur in bijzondere missie, mr. Utoyo Ra- melan op het paleis Soestdijk in af- scheidsaudiëntie ontvangen. (Advertentie) yf De dagen zijn al weer aan 't lengen De nachten gaan weliswaar strengen Maar hoe het ook zij, Boot'z' TIP is er bij, Om altijd weer vreugde te brengen! Inz. TIP Mej J. A., R'dam, ontv. 1 fl. lfl. Bootz' Oude Genever. Het Gerechtshof te Amsterdam zal op donderdag 8 maart a.s. de zaak van het verdwenen Joodse oorlogs pleegkind Anneke Beekman in hoger beroep behandelen. De procureur-generaal te Amster dam, mr. A.A.L.F. van Dullemen, on der wiens supervisie het onderzoek in deze zaak sedert enkele jaren wordt gevoerd, zal zelf ter zitting het Openbare Ministerie vertegenwoordi gen. Mochten de drie voortvluchtige hoofdverdachten niet op de zitting verschijnen, dan zal hun raadsman, mr. F. J, M. Nederveen uit Roer mond, geen pleidooi mogen houden. Het Engelse Lagerhuis heeft dins dagavond met 325 tegen 259 stemmen de jongste maatregelen van de re gering om de inflatie tot staan te brengen goedgekeurd. De Amerikaanse artiest-schrijver Frank Tinsley heeft een atoom luchtschip „ontworpen" dat als tegenhanger bestemd zou zijn voor het tentoonstellingsschip van pre sident Eisenhower, waarvoor het Congres geen geld wou geven. Voor in de neus van het 300 meter lange gevaarte bevindt zich een radarkoepel, met daarachter de controleruimte. Bovenop is een promenadedek en er onder hangt de afneembare tentoonstellingshal. Achter de kleine vleugeltjes zijn de hutten voor de passagiers. Nadat verschillende Russische par tijbonzen in de afgelopen dagen de herinnering aan Stalin van iedere luister hadden ontdaan, is gisteren premier Boelganin voor het congres in Moskou getreden om een uiteenzet ting te geven van het nieuwe Russi sche vijfjarenplan. Op de eerste plaats worden in dit plan beloften ge daan aan de gewone man omtrent een verhoging van de levensstan daard. Boelganin wees er op, dat het nieu we vijfjarenplan vooral beoogt, de meest kapitalistische landen in te ha len wat betreft de produktie per hoofd der bevolking. In 1960 moet de in dustriële produktie met 65 procent zijn gestegen. In het bijzonder, zei Boelganin, zal aandacht word enbesteed aan de au tomatisering van de produktie. Voorts zullen 6500 km aan spoorwegen wor den aangelegd, terwijl 8100 km van het spoorwegnet zullen worden ge ëlektrificeerd. Bijzondere aandacht zal voorts worden besteed aan de eco nomische ontwikkeling van west-Si- berië en Kazakhstan. Het plan spreekt van een te verwachten stij ging van 50 procent van de omzetten in de kleinhandel. De lonen der ar- ,tWeersverwacllt'nS van het K.N. J tot hedenavond: Overdrij- i wolkenvelden met plaatse- "Jk enige sneeuw. Zwakke tot matige en later af en toe krach- "Se oostelijke wind. Matige tot s'renge vorst. 1 Vandaag: Zon onder 18.07 u., i i1?311 op 13-49 u. Morgen- Zon op i u., maan onder 5.54 u. In Achterveld op de grens van de provincies Gelderland en Utrecht, komen de hongerige herten uit de bossen zich te goed doen aan inge kuilde bieten. Foto boven: een van de hongerige dieren boven op een bietenkuil bij een van de vlaggen die het zouden moeten verdrijven. Foto onder: Een camera klikt en in vliegende vaart gaat het hert er vandoor. Straks echter keert het weer terug. Franse troepen zijn, ondersteund door pantserwagens, in het heuvelge- bied in noordwest-Algerye op zoek naar Algerijnse muiters, die maandag tijdens een gevecht met opstandelin gen hun Franse kameraden in de steek hebben gelaten. Dit geschiedde bij een treffen te Sebedna, nabij de grens van Marok ko, tussen circa 150 man Algerijnse scherpschutters en rebellen. Tijdens het gevecht liep een aantal Algerijnse onderofficieren en soldaten met wa pens on munitie ovt naar de opstan- delingen,f nadat zij eerst nog op hun kameraden geschoten hadden. Bij dit gevecht sneuvelden tien soldaten. De Russische schrijver Mikhail Sjocholof (auteur van „De Stille Don") heeft maandag op het partijcongres in Moskou zeer krachtige kritiek geoefend op de Russische schrijvers en in zekere zin ook op partijsecretaris Kroestjev. In een commentaar op diens vraag in het verslag van verleden week, „of sommige Sovjet-schrijvers misschien hun banden met het leven hebben verzwakt", zei Sjolochof: „U bent een beleefd mens, Nikita Sergejewitsj, maarkan iemand een band losser maken met iets, waarmee hij geen contact heeft?" Volgens Sjolochof die met deze verklaring gelach en bijval oogstte, was Kroestjev „te beleefd" geweest ten aanzien van die schrijvers, die „dode zielen" zijn en die „alleen maar hun stoelen en bedden warm houden". Als de partij geen drastische wijziging brengt in de positie van de letterkunde, kunnen er in de naaste toekomst geen boeken van hoog gehalte verwacht worden, aldus Sjocholof, die voorts de ge woonte van de meeste schrijvers, om tegen betaling lezingen te houden, hekelde. verschillende produkten van de vorst ernstig te lijden zullen hebben. Ook elders in het land moet op veel schade voor de tuinbouw worden ge rekend. V.S. WILLEN HELPEN. Nieuwe voorraden koudere volgen van de langdurige vorst. In lucht stromen naar het westen Aifiersfoort heeft men de openbare n v,_f lagere scholen moeten sluiten wegens Dat IS net laatste nieuws van kolengebrek. Schouwen-Duiveland en het winterfront en opwekkend andere eilanden ondergaan de narig- is het niet. Het ,wordt bijna saai, maar opnieuw moet wor- den gezegd, dat het einde van ]\[ipi1np nnniinw de koudegolf nog niet in zicht r ILLliVL tltlTlüUC is. Er moet zelfs gerekend wor- 1 J j 1 grado, Boekarest, Boedapest, Praag, den op weer lagere temperatu- VCill KOllClC lUCTlt Sa5s-?au' Athene, Ankara, Rome. Madrid en T.issahrvn ic nndmoh+ oo. ren. De storingen, die in de afgelopen dagen wat sneeuw Amerika heeft zich bereid verklaard op grote schaal hulp te verlenen aan ae landen in Europa, waar een nood toestand heerst. Aan de Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordigingen in Londen Pa rijs, Den Haag, Brussel, Luxemburg, Kopenhagen, Oslo, Bonn, Wenen, Bel brachten, zijn gepasseerd en in ',j1ecdnctn van een blina volledig isole de nieuwe luchtstromingen 1 komt haast geen bewolking voor. Overigens werden ook gisteren weer gedenkwaardige minimum-tempera turen gemeten. Vlissingen spande de kroon met 20 graden onder nul. Steeds onprettiger worden de ge- De kou drijf' momenteel de veld- dieren al naar de steden. In een dichtbevolkte wijk in Amersfoort drong een fret binnen in een kippen hok en maakte zich met een haan uit de voeten. Elders in de stad trof de politie een uitgehongerde fazant aan. In het Westland vreest men, dat Madrid en Lissabon is opdracht ge geven om aan de regeringen der ge troffen landen mee te delen, dat de V.S. gaarne willen helpen de nood te lenigen en de schade te herstellen. Ook hebben de betrokken diploma ten instructie gekregen, zo spoedig mogelijk mee te delen, op welke wijze hulp kan worden verleend. In Denemarken zijn in de afgelopen dagen minstens 34 mensen aan* dc kou ten offer gevallen. In Frankrijk werden zes mensen het slachtoffer van de strenge vorst. beiders wil men met 30 procent ver hogen, die van de kolchozen met 40 procent. Aan het einde van het nieuwe vijf jarenplan zou het aantal werknehiers in de nationale economie zijn ge bracht op 55 miljoen personen. President Worosjilov heeft op het congres kritiek uitgeoefend op het „formalisme van de plaatselijke Sov jets," dat ondermijning van het ge zag veroorzaakte. Hij zei ook, dat Rusland „niet uit zwakheid voor de vrede werkt, maar omdat het weet wélke reusachtige verwoestingen met een moderne oorlog gepaard gaan". Ongeveer vijftig uitgehon- gerde meeuwen hebben in J. Bergen op Zoom een aanval gedaan op een friteskraam tegenover de Rembrandt- straat. De vogels doken I door een luikje naar binnen en vielen verwoed op de voorraad frites aan, die in S een minimum van tijd was verdwenen. j In de 530ste staatsloterij is de 100.000 gevallen op nummer 11371. Voorts viel een prijs van 25.000 op lot 11602. Van het nummer waarop de 100.000 viel werd serie A. verkocht te Am sterdam, serie B. te Hoorn, serie C. te Arnhem, serie D. te Amsterdam en serie E. te Heerenveen. Een half lot te Amsterdam (van de twee daar verkochte loten) is in het bezit van een clubje, waarvan de col lecteur niet wist' uit hoeveel personen het bestaat en wie het zijn. De rest van het lot werd door hem verkocht in twee tientjes en zes twintigjes. Het andere lot, waarop in serie D. de 100.000 is gevallen, is in twintigjes verkocht. Prof. Gerbrandy heeft de vierde plaats gekregen op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer van de Anti- Revolutionaire Partij. Hij komt na minister Zijlstra, die lijstaanvoerder wordt, minister Algera en mr. Roos- jen. De heren Schouten, C. v.d. Heuvel en Stapelkamp hebben zich terugge trokken. Er gingen aanvankelijk ge ruchten, dat men in de A R.-partij professor Gerbrandy liever niet meer in de fractie zou zien. Die zijn nu meteen wel de wereld uit. (Van onze parlementaire verslaggever) De Tweede Kamer heeft zich ver enigd met een wijziging van de grond wet, waardoor het mogelyk wordt dat een nieuwe provinciale wet wordt ingediend, die de provinciale besturen grotere vrijheid geeft. Wanneer het ontwerp ook in de Eerste Kamer een meerderheid krijgt en daarna nog eens in tweede lezing na de verkie zingen wordt aangenomen, zullen de Provinciale Staten voortaan zo vaak als zy dat zelf willen kunnen ver gaderen en zal ook geen Koninklijke Goedkeuring meer nodig zijn voor alle Provinciale verordeningen. Bij de behandeling van het ont werp heeft prof. Oud gewaarschuwd voor de mogelijkheid dat de provin cie van deze vrijheid een te groot gebruik zou kunnen maken door ta ken van gemeentebesturen over te ne men. Minister Beel stelde hem gerust: voor juiste afweging van de taken zal worden gezorgd bij de samenstel ling van de nieuwe Provinciale Wet. Dc minister hoopte deze gereed te hebben wanneer het ontwerp in twee de lezing bij de Kamers zal worden ingediend, liet huidige kabinet komt daar dus niet meer aan toe. Aan de behandeling van dc grond wetsherziening, die uit meerdere ont werpen bestaat, gingen algemene be schouwingen vooraf. Ook de mogelijk heid van het opheffen van het proces- Tsjechen beweren: Een Tsjechosloivaakse commissie van onderzoek heeft verklaard, dat het vliegtuigongeluk van 18 januari in Slowakije, waarbij 22 doden vielen, een gevolg is geweest van een botsing met een Amerikaanse propagandabai- lon. Op de da van het ongeluk zo wordt gezegd, zijn in het gebied waar het vliegtuig neerstortte, ballons waarge nomen. Niet ver van de plaats van dc ramp zijn overblijfselen gevonden van een ballon waarmee he* vlieg tuig kennelijk in botsing is geweest. sieverbod kwam hierbij even aan de orde, hoewel de huidige grondwets herziening niet zo ver gaat. Namens de K.V.P. had mr. de Graaf van zijn ontstemming doen blijken, dat het bij een zo summiere wijziging van de grondwet moet blijven, dat dit soort kwesties, waarover toch het een en ander door de commissie van Schaik in een mindèrheidsnota was opgenomen, geheel buiten beschou wing blijft. Prof. Oud sprak zich uit vóór af schaffing van het processieverbod. De heer Bruins Slot (A.R.) niet. In tegendeel. De socialistische vakbonden in Bel gië zyn in verzet gekomen tegen de socialistisch-liberale regering. Oor zaak van deze opstand in eigen gele deren is het akkoord dat afgelopen nacht werd bereikt tussen de regering en de organisaties der artsen. Dit akkoord betekent in feite een nederlaag van de regering van den Acker die algehele nationalisering van het medisch beroep wilde door drijven, doch daarbij op hardnekkige tegenstand der artsen stuitte. Thans is een overeenkomst bereikt waarbij artsen en ziekenfondsen op basis van gelijke vertegenwoordiging samenwerken. Dit toegeven der rege ring heeft bij de socialistische vak bonden kwaad bloed gezet. Door een aardbeving is maandag nacht een deel van de oude Byzan tijnse stadsmuur in Istanbul ingestort, waardoor vier mensen gedood wer den. In het gebied van Eskisehir werden meer dan duizend huizen in negen dorpen vernield. Ook viel hier nog een dode te betreuren. De scho len in dit gebied waren dinsdag ge sloten. Toen een ijverige behanger dezer dagen het oude behang selpapier verwijderde in een woning aan de Leidsegracht te Amsterdam, om het door nieuw te vervangen, kwam er tot zijn verbazing uit de ruimte tussen het tengelwerk en de muur een gehele NS B-inventaris rollen. Drie complete tunieken van de voormalige WA. drie koppel riemen, twee uniformpetten en een zwart overhemd werden gevolgd door een cylinder- revolver met patronen, vier pakjes met kogels, een dolk, een NSB- en een hakerikruis- vlag, drie boekeneen aantal foto's en lidmaatschapskaarten van de voormalige NSB ten name van vroegere bewoners van het huis. De politie heeft alles in be slag genomen en zal het geruis loos doen verdwijnen in een archief met soortgelijke attri buten als een herinnering aan een donkere tijd.

de Stem | 1956 | | pagina 1