Endocil Vitamine GOLDEN FICTION A M STL EVE N levensverzekering DE TUSSENPERSOON radTo") Pagblad UeSïcm Meningen en Commentaren Kans op Franse verzoening in schoolstrijd? KARDINAAL HERSTELT MINDSZENTY LANGZAAM AT EEN ONDERLIJKE ERELD TWEEDE BLAD DINSDAG 21 FEBRUARI 1956 TWEE STANDPUNTEN GEWICHTIGE STAP DE voorlopige candidatenlijsten van de KVP, door de Verkie- zingsraad vastgesteld, hebben we gisteren gepubliceerd met een uit voerige uitleg. Veel hoeft daaraan niet te worden toegepast. Er is na het Voorlopig Verslag van de Eer ste Kamer over de desbetreffende grondwetswijziging gegronde hoop, dat de Tweede Kamer straks 150 leden zal gaan tellen. In eerste aan leg worden er dus slechts 100 le den aangewezen, maar die hebben als eerste taak de grondwetswijzi gingen te behandelen. Een twee derde meerderheid is wel verze kerd en in de nieuw te kiezen Eer ste Kamer valt hetzèlfde te ver- wachten. Onmiddellijk daarna kun nen dus de 50 verder gekozenen zit ting nemen. De stemming op 13 juni heeft daarover dan ook al be slist. De Verkiezingsraad had dit ook voor ogen, toen ze de grote OVERSCHATTING Onder ons gezegd: toch maar liever Reu enz waai van Mendes France Massa-ontsnapping Casablanca in in Een klucht de scheepvaart Wide tanden■fr/eseadent tnef den/eenre fin Verzoening of een maskerade TELEVISIEPROGRAMMA'S Gelooft U aan wonderen? (Naar een roman van E. F. BENSON) ïJki £?,b het tien minuten geleden oHdektt/' zei hij. ,,'t Is ap*ril en MINISTER LUNS hield te Brus sel een rede over: „Benelux Europa", ten aanhore van 't comité voor Belgisch-Nederlands-Luxem burgse samenwerking. Deze titel grondde de minister op de over tuiging, dat een nauw geïntegreer de Benelux, die zijn werkzaamheid uitstrekt tot buiten onze genzen, op het gebied van de Europese po litiek van kapitaal belang is voor onze landen, voor Europa en de wereld. Op het terrein van de Europese samenwerking constateerde de be windsman, dat er nog belangrijke meningsverschillen bestaan over het doel en de methode van deze sa menwerking. Aan de ene zijde staan zij, aldus de heer Luns, die als uiteindelijk doel voor ogen hebben de organi satie van Europa, althans van een deel daarvan, in een federale con structie. In deze gedachtengang past een uitgesproken voorkeur voor samenwerking op supra-nati- onale basis ter voorbereiding van de politieke organisatie van Europa. Aan het andere uiterste staan de genen, die iedere constitutionele binding en supra-nationale samen werking afwijzen. Zij menen, dat de unificatie van Europa praktisch reeds zal zijn verwezenlijkt, wan neer de best mogelijke resultaten van samenwerking op intergouver nementele basis zullen zijn verkre gen. Op heldere wijze heeft minister Luns hiermede in het kortst moge lijke bestek een beschrijving gege ven van de standpunten ten aan zien van de Europese integratie. De grote moeilijkheid zal voorlopig zijn om een vorm van integratie te vin den, welke voor beide partijen aan vaardbaar is en welke de eenheid van Europa tot een werkelijkheid maakt. (Advertentie) Bekende mensen over een bekende sigaret (8) (Advertentie) De schoonheid van uw huid ontsluierd .Endocil hormooncrême wekt de huidcellen tot nieuw leven en doet rimpeltjes en ongaafheden verdwijnen. Endocil is dag- en nachtcrème en dient overdag als basis, voor poeder of make-up. hormooncrême van Organon Per tube f 2.90 legpuzzle, door de groepsadvtes- colleges eigenlijk al opgeloot, nog eens kritisch bekeek en tenslotte de finitieve vorm gaf. De groslijst stemming zal er ditmaal wel niet veel in veranderen. De vorige maal was dat in een paar groepen an ders. Daar is toen nogal wat in ver schoven. Het nieuwe stemsysteem biedt daarvoor geen grote kansen meer, zoals we gisteren reeds zei den. Althans niet in de hogere re gionen. De mogelijkheid van ver anderingen in de volgorde der la ger genummerden, blijft echter vrij groot. Af te wachten valt of er van die kans gebruik gemaakt zal wor den op Palmzondag. We drukken de hoop uit, dat de acties, welke hier en daar wellicht zullen worden gevoerd, zich geheel op de reglementaire banen zullen bewegen en niet gepaard zullen gaan met verschijnselen, welke het aan zien van de partij en de goede ver standhouding daarin zullen scha den. Het voorlopige geheel overziend kan men, geloven we, spreken van een veelzijdige, rijk-geschakeerde fractie. Het verwijt, dat de KVP zich zou heenwenden naar het con servatisme, wordt vrij levendig weersproken door het feit, dat er in de thans aangeboden opzet voor het arbeiderselement een flink wat bredere plaats is ingeruimd. Met die ruime opzet strookt het eveneens, dat Weiter op een „aan gewezen" zetel is gezet. Velen zul len het betreuren, dat zijn metgezel de bekwame professor Lemaire, zich niet beschikbaar stelde. Een gewichtige stap in de ver kiezingsvoorbereiding is nu in ieder geval gezet. Straks, als de defini tieve vorm aan de candidatenlijsten is gegeven, wordt het tijd, de gele deren volledig te sluiten voor de grote strijd. ^OLANG de tijd voor een werke lijke integratie van Europa nog niet rijp is, kan het werk aldus minister Luns in zijn rede te Brus sel voor het Benelux-comité niet stil blijven staan. Men moet blijven streven naar intensivering en uit breiding van de samenwerking op de wijze, welke naar de gegeven omstandigheden als de best moge lijke methode -is te beschouwen. Wij zijn daarom, volgens de mi nister, bereid tot deelneming aan supra-nationale samenwerking, voor zover het gaat om doelstellingen, die niet langer in nationaal ver band kunnen worden verwezen lijkt en waarvan de verwezenlijking in internationaal verband de over dracht van de verantwoordelijkheid en de toekenning van bevoegdhe den aan een gemeenschappelijk or gaan vordert. Geeft minister Luns de Neder landse visie op de integratie juist weer en schetst hij de toestand, zo als die in feite is, zodra hij de rol, welke Benelux in dit verband kan spelen, gaat beschrijven, neemt zijn fantasie een zodanige vlucht, dat zijn voeten de bodem van de wer kelijkheid loslaten. De bewindsman sprak als zijn overtuiging uit, dat de Benelux verre van overbodig te worden in een zich steeds meer integrerend Europa nog jarenlang een der belangrijkste catalysators (reactie- versneller) zal kunnen zijn op het gebied der Europese samenwerking. De minister gaf hiermee een voor beeld van struisvogelpolitiek, waar in ons buitenlands beleid ook bij an dere gelegenheid wel eens een op merkelijke vaardigheid aan de dag legt. Wanneer we alleen maar in aanmerking nemen, dat we met een werkelijke economische unie nog altijd heel ver van huis zijn, dat de Beneluxlanden onder sommige op zichten verder uit elkaar groeien in plaats van naar elkaar toe, dan volgt daaruit, dat de stimulerende kracht, welke van Benelux zou moe ten uitgaan, in de eenmaking van Europa een zeer twijfelachtige grootheid is. Niet uit woorden, maar uit daden leert men een persoon lijkheid kennen. Actrice Ellen Vogel, die successen oogst op toneel zowel als op televisiescherm, en haar broer Albert Vogel, de gevierde voordrachtkunstenaar. IN MAROKKO Beperkingen voor Amerikanen De Amerikaanse militairen, die in Marokko zijn gestationeerd, hebben aanzienlijke beperkingen van hun be wegingsvrijheid gekregen, zulks naar aanleiding van het oplaaien van op standige activiteit en het doden van een Amerikaans officier door de Franse politie. (Het laatste berustte op een vergissing). Zij mogen onder meer geen ge bruik maken van Franse of Ameri kaanse openbare gelegenheden, zij móeten buiten de bases steeds in uniform zijn en de kortste wegen naar en van hun kampementen ge bruiken. Zij mogen verder geen ge bruik maken van bussen of taxi's en het spreken over religie of plaatse lijke politiek is eyenmin toegestaan. Een gulden genieting voor 80 ct. Zoals reeds gemeld werd, heeft de Franse assemblee geweigerd met 288 stemmen tegen 279 de subsidie-kwes tie aan het bijzonder onderwijs voor rang te verlenen. De uitslag toont aan, dat dit hoofdzakelijk te danken is aan een groepje radicalen, dat te gen prioriteit heeft gestemd. Terwijl Mendes France zoals de andere leden van de regering voor de prioriteit van het schoolprobleem stemde, waren er 20 leden van zijn groep (radicalen), die een tegenge stelde stemming hebben uitgebracht en daardoor het laïcistische initiatief voorlopig hebben stop gezet. In dit verband is het te vermeldens waard, dat zich onder afgevaardigden van het republikeinse front die van oordeel waren dat meer belangrijke problemen de prioriteit moesten heb ben op de dagorde, verschillende vol-r gelingen van Mendes France bevin den. Aldus worden sommige geruchten begrijpelijk volgens welke Mendes France alles in het werk zou willen stellen om de godsdienstige kwestie te ontwijken om door een samenwer king en toenadering tot de MRP en de andere gematigden opnieuw aan de macht te komen. Op verzoek van Mendes-France heeft deze politicus onlangs kardinaal Tisserant te Parijs ontmoet en met hem van gedachten gewisseld betref fende het schoolprobleem, Mendes France en zijn vrienden zouden be reid zijn genoegen te nemen met een algemene regeling van het school probleem, waardoor de katholieke scholen zouden kunnen geïntegreerd worden in het officiële onderwijs. De nieuwe minister van openbaar onder wijs. de heer Billeres, zou een wets ontwerp in die zin voorbereiden. Zo moet het niet uitgesloten worden geacht, dat de schoolkwestie zich zal ontwikkelen in een richting die Uit de gevangenis van Casablanca zijn 60 (niet-politiek) veroordeelden ontsnapt. Vijf van hen konden worden ingerekend. De anderen waren maan dagvoormiddag nog voortvluchtig. niet voorzien werd door het natio naal comité voor laicistische actie. De katholieken blijven echter waak zaam van de ene kant omdat het probleem verre van opgelost is op het parlementaire plan en van de andere kant omdat het probleem van de integratie goed moet bestu deerd en gedefinieerd worden. (Advertentie) (Advertentie) SPIERPIJN, SPIT... ■t Loert OTeral.De weidadlxe warm te van de pijnstillende Thermogène verdrijft de snerpende pijn. De Engelse Kamer van Scheep vaart heeft de aandacht gevestigd op het feit, dat de in Panama, Liberia, Honduras, en Costa Rica ingeschre ven tonnage in de afgelopen 10 jaar meer dan vertienvoudigd is. In 1946 bedroeg de onder de vlag van deze landen varende tonnage on geveer 800.000 ton, maar thans is de in deze landen ingeschreven tonnage gestegen tot meer dan 9 miljoen ton, waarvan bijna 5 miljoen ton uit tank schepen bestaat. Volgens de Kamer laten reders voornamelijk om belastingen te ver mijden hun schepen in deze landen registreren. Deze praktijk levert ech ter ook besparing van exploitatie kosten op, daar de reders door regi stratie in een der genoemde landen ontkomen aan verplichtingen waar aan zij zich zouden moeten houden, indien zij hun schepen onder de vlag van hun eigen land lieten varen. Er is hierdoor een situatie in de inter nationale scheepvaart ontstaan, die aan een klucht doet denken. Boven dien krijgen bedoelde landen, door dat zij in naam een grote koop vaardijvloot hebven, invloed in het internationale overleg, waardoor zij zeggenschap krijgen bij de opstelling van juridische en veiligheidsregelin gen voor de scheepvaart. CONTROLE Dienstauto's in de Sovjet-Unie zu\len volgens een mededeling van Chroesjtsjef op het com munistische partijcongres te Moskou, ter controle van het gebruik van taximeters voor zien worden. Camera Te Boston is gedemonstreerd met een camera, die in volkomen duis ternis opnamen van dichtbij en op afstand kan maken. Bij deze „eva- porograaf" wordt gebruik gemaakt van de onderlinge verschillende warmte-uitstralingen der objecten, die geconcentreerd worden op een dunne oliefiim en overeenkomstig verschillende verdamping veroor zaken. Het is even een weet. Experiment In de buurt van Parijs wordt on der auspiciën van - het nationaal centrum voor wetenschappelijk on derzoek een gebouw van- honderd bij dertig meter gezet, waarin men met alle factoren, die de planten groei beïnvloeden, zal kunnen expe rimenteren. Men hoopt er versnelde plantengroei te kunnen bereiken en nieuwe insecten-verdelgingsmidde- len te kunnen ontwikkelen. Lippenstift Nieuwe heerlijke smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! Houdt Uw mond fris en gezond Nieuwe lage prijs Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. Colgate de meest verkochte tandpasta ter wereld Te Wenen binnengekomen berich ten melden, dat kardinaal Mindszen- ty geestelijk en lichamelijk langzaam herstellende is. De Hongaarse pri maat verblijft sedert zijn ontslag uit de gevangenis in een klooster, waar hij overigens geen bewegingsvrijheid heeft. Volgens dezelfde berichten volgt de kardinaal met grote belang stelling de gebeurtenissen in Hon garije. Volgens een nog niet bevestigde melding heeft kardinaal Mindszenty op zijn verzoek bezoek mogen ont vangen van mgr. J. Czapik, aarts- advertentie) Als wij onze lippen rood verven, stoten wij onze arbeiders af, antwoordt een Oostdiuits meisje op een vraag van die communistische jeugdorganisatie. Die heeft zich na melijk diepgaand bezig gehouden met de vraag of meisjes en vrouwen hun lippen rood mogen maken of niet. De meeste antwoorden luid den: nee al, zou men dat van de Roden niet verwachten. Televisie Twee Engelse televisiemannen: Wij waren thuis zó arm, dat wc een foto van een muizenklem in de kelder hadden gezet. Een klem was te duur. Ving je wat? Een paar foto's van muizen. Advertentie Uit het vakblad „De Slager" ge knipt: „Gevraagd een halfwas. Wordt aan huis geslacht." Verschil De man, die bij conferenties in Genève meestal optreedt als de chauffeur van minister Foster Dul les, blijkt ook vele malen Charlie Chaplin te rijden. Toen men hem vroeg of er veel verschil was tus- 9en de minister en de filmster zei hij: Chaplin is lolliger. Misschien is Dulles ook wel geestig, maar dat kan ik niet weten, want hij houdt altijd de tussenruit dicht". Nood In het kleine Zweedse plaatsje Oernskoel'dvik. ongeveer 600 km. ten noorden van Stockholm, is het per soneel van een circus de wanhoop nabij De directeur, die de ontvang sten 'te klein vond, de dompteur, die het met de hongerige leeuw en de drie hongerige beren niet meer aandurfde en de caissière hebben het circus in' de steek gelaten. De rest van het personeel doet wat het kan om in de behoeften van de dieren te voorzien, zonder veel su'kses ove rigens. Men wacht de beslissing van de Zweedse dierenbescherming af, die zich de zaak heeft aangetrokken. Glas In Toledo is het grootste onder- zoeklaboratorium van de glasindu strie geopend, waarbij tijdens de openingsplechtigheid de mogelijkheid werd voorzien dat binnen 25 jaar de fabrikanten een glassoort zullen vervaardigen, die de sterkte van. staal bezit. Verkeer Het verkeer in Londen is een on ontwarbare knoop. Het gaat zo langzaam, dat er op dat punt niets veranderd is vergeleken met hon derd jaar geleden. Verkocht De politie heeft een 32-jarige moeder, Margaret Miller Frederick- son, aangehouden onder beschuldi ging aan 'n Californisch paar haar voor haar huwelijk geboren twee lingzonen verkocht te heben voor 50 dollar. «Pfjfti Door mijn dochter te trouwen maak je ons de twee geluk kigste kerels van de wereld bisschop van Eger, die sedert de gevangenneming van de kardinaal in december 1948 met het bestuur der Hongaarse kerkprovincie is belast. In Weense katholieke kringen volgt men verder met grote aandacht de gebeurtenissen sinds het recente be zoek van minister Molotov aan Tsjechoslowakije. De Sovjet-minister vroeg bij die gelegenheid een uitvoe rig rapport over mgr. Beran, aarts bisschop van Praag, en over de situ atie van de katholieke kerk in Tsje choslowakije. Volgens berichten heeft Molotov voorgesteld, dat nog vóór het bezoek van de Russische premier Boelganin en Kroetsjev, secretaris-generaal van de communistische partij in de Sov jet-Unie, aan Londen in april van dit jaar, een soort ronde-tafel-confe rentie zou worden belegd tussen de Tsjechoslowaakse regering en de bis schoppen. Zulks ter weerlegging van beschuldigingen van kerkvervolging in de landen achter het IJzeren Gordijn. Kent U ons Nieuwe Schepen boek al? Ie bestellen af 2.75 via onze giro3390. Doel: reddingvletvoorK.N.Z.H.R.M, WOENSDAG. 22 FEBRUARI 1956 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,23 Gram. 8.00 Nws. 8,18 Gram. 8.5o V.d. huisvr. 9.00 Gym. v.d. vrouw 9,10 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Gram. VPRO: 10,00 Schoolradio VARA: 10,20 V.d. vrouw 11,00 RVU: Mevr. T, KirchheinerGalati Jensen: I>e vrouw in de hedendaagse Deense samenleving. 11.30 Gevar.progr. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12,33 V.h. platteland 12,38 Orgel spel 13,00 Nws. 13,15 Tentoonstellings agenda 13.18 Accord.ork. en solist 13,45 Medische kron. 13,55 Gram. 14.30 V.d. jeugd 16,00 V.d. zieken 16,30 Gram. 17,30 Amus.muz. 17,50 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: Mevr. M. Gordijn-Mooij- boer: De padvinderij op Aruba 18 00 Nws en comm. 13.20 Act. 18.30 RVU: Dr Ara Saalborr.Vondel 19,00 Gevar. liedjes 19.10 Joods progr. VPRO: 19,30 Vd jeugd VARA: 20.00 Nws. 20,05 Com mentaar 20.15 Leert uw landgenoten ken nen 20,40 Anita en het bestaansminimum, hoorsp. 21,35 Operettemuz. 22,20 Tussen mens en nevelvlek, caus. 22,35 Gitaarspel 23 00 Nws. 23,15 Socialistisch nws. m Es peranto 23.20 Gram. 23,40-24,00 Ham mondorgelspel. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7 45 Een woord voor de dag 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V.d. zieken 9 25 V.d. huisvr. 9,30 Idem 9,35 Gram. 10,00 Idem 10,30 Morgendienst 11 00 Gram. 11 30 De Hagedoorns hoorsp. 12.25 Gra,m. 12 30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13,40 Die Zauberflöte, opera (gr 15,00 Jeugdconc. 15,45 Gram. 16.00 V.d. jeugd 17,20 Gram. 17 40 Beursber. 17,45 Orgelspel 18.15 Cello en piano 18,45 Spec trum van het Chr. organisatie- en ver enigingsleven caus. 19.00 Nws. en weer ber. 19.10 Volksliederen 19.30 Buitenl overz. 19,50 Gram. 20,00 Radiokrant 20 20 Kamerork. en solist 21,20 Lijdensoverd 21,50 Gewijde muz. 22,20 Intern. Evang. Comm. 22 30 Omr.ork. 22,45 Avondover denking 23.00 Nws. 23,15 Zaalsportuitsl 23.20-24,00 Gram. BRUSSEL, 324 m, 12.00 Ritm, muz 12,30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13,15 Gram. 14,00 Schoolradio 16.00 Koer sen 16.02 Strijkkwart. 16,30 Ork.conc. 17 00 Nws. 17,10 Kamermuz. 17.50 Boekbespr 18.00 Strijkkwart. 18.30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Operamuz 20,30 Verz.progr. 21,15 Omr.ork. 22,Oo' Nws. 22,15 Zang en piano 22,55-23 00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,10 Idem 14,15 Orik. conc. 15.00 Gram. 15,45 Koorzang 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17,15 Gram. 17.30 Pianorecital 19,30 Nws. 20 00 Ork.conc. 21.40 Volksmuz. 22,00 Nws. 22,15 Vrije tijd 22,55 Nws. NCRV: 17.00-17,30 V.d. kind. FRANS-BELG.19,00 Arts Scienes et Lettres de Belgique 19.30 V.d. kind. 20,00 Act. 20,15 Journ. 20.40 Film. Hier na: Wereldnieuws. VLAAMS-BELG. 17.00 V.d. kleuter» 17,20 V.d. jeugd 17,40 Filmprogr. 19,31 Nws. 19,55 Variété-progr. 21,30 Film progr. 22,05 Nws. (Advertentie) Wonderen zijn verschijnselen die met de rede niet kunnen worden verklaard. Verder be staan er geen wonderen. Ook niet bij geneesmiddelen Deze zijn het resultaat van weten schappelijk onderzoek. Hiertoe behoort ook ASPIRIN dat reeds 60 jaar bestaat en nim mer overtroffen werd in zijn werkzame eigenschappen bij hoofdpijn, verkoudheid, reu matiek en griep. Gedeponeerd handelsmerk 46 Ze zag hem niet voor ze vlak bij nem was, maar toen blee* ze plotse ling staan, on hij zag dat ze begon te ilozen eii hij voelde dat hij dit sig- aal op dezelfde wijze beantwoordde. zei cer ^athom, bent U dat?" ..Grootmoeder telegrafeerde ShfTeraem0rgenu hier komen,Tk Toch nacht Ageren." Charles? Z'ek' hoop ik?" vroe« Joyce lachte. „Nee gelukkig niet. Ze was niet t0.™ bij haar aankwam en weet^U? binnen blljven... 't ls lente Hun ogen ontmoetten elkaar in een adern.6 en CharlGS haalde bnren T* la"g °gCnblik ZO h« ïïLf ?lkaar toegekeerd, met hL orT hen en onder en boven het gras T°en Wees Joyce op „Kijk die duiven eens," zei ze. ,,Ik weet niet. waarom ik hier moet ko men. Maar ik moet naar huis. Het is al te laat; denkt U dat ik een taxi zou kunnen vinden?" Charles had pech; daar kwam net een taxi aan en hij hielp haar in stappen en bleef staan kijken toen ze vvegreed. Toen de taxi, nog geen vijf tig meter ver. om de hoek van het park ging. zag hij duidelijk dat Joyce naar hem keek... En hoewel zijn vage vermoedens nog net zo goed beston den als voor hij Joyce ontmoette, toch wandelde hij de hele weg naar huis, op lucht in plaats van te wa den door modder... De grote ster, de enige ster die er werkelijk op aan kwam, had weer op hem geschenen en haar licht niet afgewend. Maar al wandelde hij op lucht, toch bleef de modder bestaan. ,,Er is een bezf" .ker geweest, Char les," zei mevrouw Lathom, toen hij thuiskwam. „Ik wou dat je vroeger was gekomen. Je moogt drie keer raden." ..Moeder jokt!' merkte Regiie op. ,,U wou niet dat Charles thuis ge weest was; U was blij dat U allerlei dingen over hem kon vertellen. Dat zou U nooit gedaan hebben als Char les erbij was geweest." "Ik durf te wedden dat het mevrouw i Wroughton geweest is," zei Charles. ,,Heb ik gelijk of niet?" „Vrijwel," zei Reggie. „En haar vragen?" Charles voelde dat hij weer afdaal de in de modder, ,\ie zich vast om hem heen sloot. En hij duwde iets weg achter in de donkerte van zijn hoofd. „Het is heel eenvoudig," zei hij. ..Ze wilde alles precies van me we ten alsof - alsof ze me wou aanne men als bediende en daarom om in lichtingen kwam." „Heel juist! Hoe weet je dat?" vroeg Reggie. „Komt er niet op aan. Ik weet het is 't niet moeder?" „Zeker, jongen, maar hoe weet ie 't?" „Ik vermoedde dat het zou ge beuren, dat is alles. Op een paar minuten na is de hele dag vervelend geweest. En mijn portretten moeten ingezonden worden voor het einde van de week en ze zullen allemaal gewei gerd worden." „Aan de klank van je stem hoor ik dat je het zelf niet gelooft," merkte mevrouw Lathom op. „Ben je nou niet een beetje Uriah Heepisch zoals meneer Armstrong zou zeggen?" „Waarschijnlijk. M-ar Frank heeft vanmorgen voor me geposeerd en zijn geklets bedierf mijn humeur. Het ergste is..." Hij zat weer vast in de modder en weer keken zijn verdenkingen hem aan met gesluierde gezichten en le lijke woorden op de lippen vanuit de duisternis. Nu hij Reggie zag, kwa^ men er nog nieuwe vermoedens bij ze stonden daar in een vage en steeds langer wordende reeks, wachtend op zijn knik om zich te presenteren. „Je kunt ons dat ergste wel zeggen" zei Reggie aanmoedigend. „Ik kan de onzekerheid niet verdragen", zo als Akroyd zegt in dat stuk van Frank, „het - het maakt me dood". Dat is bij de vierde bocht. Verreweg de vermakelijkste. Waar ging het ge klets van Frank over? Ik wou dat ik er bij geweest was. Ik hoor hem graag praten over de slechtheid van het hele menselijke ras. Als ik een tijd naar hem geluisterd heb, vraag ik mij af, of jij, als ik een kwartje te kort kom, het niet uit mijn zak gehaald hebt, terwijl ik sliep." „Ik geloof dat dat de dingen zijn waar je graag aan denkt," zei Char les woest. „Ja; het neemt je aandacht zo in beslag. Soms denk ik dat jij een ver keerde invloed uitoefent op Frank. Een paar dagen gele en zei hij tegen me: „je kunt Charles altijd vertrou wen". Ik vroeg hem of hij niet goed was. Het was niets voor hem." Mevrouw Lathom stond op. Het was heel duidelijk dat Charles er gens last van had en het was mo gelijk dat hij er graag met haar of met Reggie alleen over zou praten. Als ze naar boven ging kon Charles haar achterop komen of alleen bij zijn broer blijven, als die de vertrouwe ling moest zijn. „Blijf niet te lang zitter, jongens," zei ze, terwijl ze weg ging. Charles liet niet dadelijk iets blij ken van een verlangen om iemand te raadplegen en Reggie, die in de loop van de winter zijn 'ontslag had genomen bij Thisleton en klerk was geworden bij een makelaar, was zo vriendelijk een paar geestigheden van de beurs te vertellen met de bedoeling zijn broer weer te verzoenen met het menselijke ras. Hij had geen sukses en Charles bleef met een kwaad ge zicht stil zitten roken. Eindelijk stond hij op: ..Reggie," zei hij, ..ik heb heel de dag over iets gedacht en nu ik jou zie komt er nog een nieuwe kwestie bij." Reggie stak zijn arm door die van zijn broer. „Neem me niet kwalijk, Charles," zei hij, „dat ik als een geit heb zitten blaten. Waarom heb je me mijn mond niet laten houden? Ik hoop toch dat ik de reden niet geweest ben dat je je geërgerd hebt?" Reggie liet een aantal klc'ne avon tuurlijke zaakjes de revue passeren, maar er was niets bij dat het hu meur van zijn broer had kunnen be derven. „Nee, het heeft niets te maken met jou, alleen iets met je geheugen. Als je niet absoluut zeker bent van een paar dingen die ik je wil vragen, moet je het zeggen." „En?" ..Het eerste is dit. Herinner je je dat verleden jaar in juni een Ame rikaan, genaamd Ward, een chèque geschreven heeft aan jouw lessenaar bij Thistleton? Ik zou graag hebben, dat je me alles vertelde, wat je daar nog van weet." Reggie ^eunde met zijn arm op de schoorsteenmantel. „Ward en Craddock kwamen sa men", zei hij na een pauze, „Ward vroeg of hij mijn pen mocht hebben en schreef een chèque voor vijfdui zend pond, die hij een paar dagen postdateerde. Ik weet niet precies hoeveel" „Dat komt er niet op aan," zei Charles. „De chèque". „De chèque was voor een paar Hollandse schilderijen die hij gekocht had. Daar was een Van der Weyden bij, geloof ik" „Hollandse schilderijen? Dat heb je me nooit verteld. Ben je er zeker van?" „Absoluut! Is dat alles? En waar moet je dat voor weten Charles zweeg een ogenblik. Een van de figuren in de schaduw sprong naar voren en knikte hem toe. „Er is nog iets. I iets dergelijks niet nog eens voorgekomen?" vroeg hij. "9.(a' vee^ ter; ik zou zeggen: in oktober Ward deed precies hetzelf- de, en schreef weer een cheque aan mijn lessenaar: voor een nog al vreemd bedrag, geloof ik. Hoeveel was het ook weer? Tienduizend, tien duizend en nog wat - tiend' 'zend hon derd, geloof ik. Hij schreef hem op naam van Craddock. net als de an- dei-en. Ja! Tk weet zeker dat dat het bedrag was. Maar wat heb je daar mee te maken? Of waarom moet jij daarover tobben? Mag ik het weten. Charles?" Charles vroeg zich af of zijn af schuwelijke verklaring misschien niet helemaal verkeerd was, of een ander ze misschien niet wel vernuftig, maar belachelijk fantastisch zou vin den. Hij meende te weten wat Frank er van zou denken, maar Reggie had er misschien een heel andere kijk op. „Ja zei hij, „ik zal het je vertel len. En ik hoop dat je zult denken dat ik onbehoorlijk achterdochtig en ergdenkend ben. Dit zijn de feiten: Craddock betaalde meneer Wrough ton vijfduizend pond voor zijn Rey nolds, met een cheque van Ward die hem kocht. Maar jij zegt dat die cheque voor Hollandse schilderijen was. Dé Reynolds, kreeg hij pas veel later, ik weet niet precies wanneer. En Craddock gaf mij vijftig pond voor de kopie. Snap je? Als nu Ward aan Craddock een cheque gaf van tienduizend pond voor het schilderij en honderd voor mijn kopie? Wat denk je ben ik erger dan Frank, te achterdochtig?" Reggie staarde hem aan met wijd open ogen en schudde zijn hoofd .'Nee," zei hij. „Het klinkt, het klinkt maar het 'i immers onmo gelijk." „Dat heb ik mezelf al zo dikwijls gezegd. Maar spreek er met nie mand een woord over. Daar zijn ook nog andere dingen. O Reggie, kun je geen enkele andere redelijke uitleg vinden?" (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5