Rationalisatiekernen in de Zeeuwse landbouw ZWITSARUB Hoge onderscheiding voor twee Bredase sportpioniers Advertentiën ROTE De nieuwste vorm van voorlichting slaat in FiRMAMINT Zeeland op de schaats Sporthal te Middelburg KANTOORPERSONEEL gevraagd 1 BRAZELIM Roestvlekken TE KOOP WINKELPAND Voor beiden „Pr° Ecclesia et bureau 3A n n Een duidelijke ontwikkeling WRUF KOU WEG Reünie van Zeeuws ion te Goes batalj( Zestigj 'arig bestaan van Blindenbond Brand in kazerne te Kampen Er blijven slechts 6700 kaarten OOK OP 11 MAART GEEN HOOFD KLASSE VOETBAL? Vingerhoedt Europees kampioen 47-2 C Barbéboer en Philippinenaar in hart en nieren Gouden huwelijksfeest van bekend maatschappelijk voorman Twee watersnoden De heren Luchtenberg en Biermans dienden de katholieke organisatie PASTOOR BINCK ONTBRAK NIET Besméttiriij 'SPORTint KORT* MARKTEN WATERSTANDEN EEN LERAAR Seeburg V-200 LUXOR-BAR BRAZELIM Kervink en Dees atrassen op KANT van Hulst Goes atie. rank zv H. 10 febr. Hen- ouwers, Sara aham zv W. Mariane dv heist. Helena 3 febr. Geer- ihelmus. Fer_ ns-Wante. 15 J. Du Puij- René zv H. n. te Zaam- Helena Over- 'erdulve-Ron- nna Schepers J. Hendriks, v J. de Haan- >8 jr., geh. ron. te Hoek). :nhove 88 jr., erse. 12 febr. 78 jr., geh. von. te Hoek), dv A. Donze- L3 febr. Phile- echtg. v. A. lorpe). Daniël v. N. van tADS- NG Isvergadering ri om 19 uur 1 worden ge- lgende punten n W. om met ar een werk en een plant- men en een bevorderen, nbewoonb aar tal woningen verlenen van ng inzake de toeslag. tot wijziging de dienst van ?n van de ge- Bij de inge- ;rzoek van de taan" van de uzen om sub voor voor de i en het toer- te stellen. BERING. woensdag te ng vindt men Verzoek r.-k. enning uitke- bestuur voor lden art. 72 jke betegeling üng van leer- irlijk Armbe- likbaarstelling richting kleu- een taakver- Zij komt hier- en, welke bui- liggen de epen toege- nieuwe afde- n ligt, door de t gedaan. Hier- ;nken dat de auiten de nieu- houden. Naar i worden de ;n zit echter theid geschikte ekomen. In dit tter de sugges- sn op de vele itcrbouwkundi- provincie wer- ele zich geroe te gewest hun ir. Dikötter ts 'aantrekke- beklemtoonde Koningin dat e bureaus ge- s het ook niet k naar de be- ;n het interes- r.ireau van ir. VOOR IEDER. genoeg verant- /erk over en de Casembroot nieuwe havens de verbetering de aansluitende ook gemaakt gebeuren moet n van de Del tukken van de Nederland en Z.-Vlaanderen ■land zijn be- ie tijdig onder st echter moet den dat buiten uwse belangen rden. Het nieu- jroefde leiding oppertoezicht aarin direct al rt zien dunkt uur: Koning en 8.30 uur: De de West. 'mpia 8 uur: i. 8 uur: Waldo >y of Broadway. Aasgieren van bra: Canaris. de cowboy. lur: Ciske de rat uur: Walde ertgebouw 8 u.: hoogste offer, mpia 8 uur: Ma- >y of Broadway, ering r.-k. Vrou- o: Aasgieren van braOanaris. de cowboy. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 21 FEBRUARI 1956 Geïnspireerd door de suksessen van de voorbeelddorpen, aldus de Zeeuw se landbouwconsulent, dr. v. Beckom, in het Z. Landbouwblad, heeft zien bij de landbouwvoorlichting een methodiek ontwikkeld, waarbü de aandacht wordt geconcentreerd op groepen van bedrijven. Door een intensieve voor lichting gecombineerd met een premieverlening voor verbeteringen wordt verwacht dat dergelijke groepen of kernen van bedrijven een stimulans zul len vormen om de bedrijfsvoering ïn een geheel gebied op hoger plan te brengen. In het spraakgebruik van de landbouwvoorlichting worden derge lijke kernen van een aantal bedrijven, die gemeenschappelijk streven naar een doelmatiger of rationeler bedrijfsvoering kortweg rationalisatiekernen genoemd. Er is bij de landbouwvoorlichting een duidelijke ontwikkeling waar te nemen, waarbij eensdeels de voorlich ting op onderdelen heeft plaats ge maakt voor een voorlichting, waar bij het hele bedrijf betrokken is en anderdeels ijverig is gezocht om de betekenis van deze bedrijfsvoor lichting aan de hand van praktijk voorbeelden te tonen en over te dra gen. Er kwamen voorbeeldbedrijven waarvan hoe nuttig zij ook zijn, toch maar een beperkte invloed op de omgeving bleek uit te gaan. De voor beelddorpen, die op zekere hoogte gezien kunnen worden als een aan tal in elkanders onmiddellijke omge ving gelegen voorbeeldbedrijven leer den evenwel, dat werken in groeps verband opvallende voordelen bood. Vooral bestonden de voordelen hier in, dat bij een groep bedrijven er (Advertentie) met de genezende warmte van een Zwitsal preparaat Traditiegetrouw kwam het beken de „Bataljon Zeeland" te Goes weer bij elkaar voor de jaarlijkse rëunie in het Schuttershof. In een allergezelligste sfeer hebben de Zeeuwse oudstrijders met elkaar gebabbeld en herinneringen opge haald uit hun diensttijd in Indone sië. Na dit onderonsje draaide oud majoor Appel enkele zelf opgenomen filmpjes. Van de bevrijding van Middelburg, van de oefeningen in Bel gië en Duitsland en enkele films van de roemrijke jaren in Indië. Res.-kol. Van Oort uit Rotterdam (de toenmalige bataljonscomman dant) sprak tenslotte nog een kort woord. Onder de vele reünisten zagen wij o.m. pater -Van de Vrande, thans aalmoezenier-majoor bij de Comman dotroepen, en de heer P, de Kam, secr. van het district der Nat. Re serve. Ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de Nederlandse blinden bond zal 5 maart a.s. een jubileum avond worden gehouden te Goes, met medewerking van 't zangkoor der Bevelandse plattelandsvrouwen en le den van het strijkorkest der Goese operette - vereniging. Er worden films vertoond en de bondspropagan- dist, de heer J. v.d. Berg zal een rede houden. In het comité van aanbeveling dat ds. Strating tot voorzitter heeft zijn bewaring alle gezindten vertegenwoordigd. de mogelijkheid is tot het gesprek tussen de deelnemers onderling, waar door het inzicht wordt verdiept en de stimulans verkregen om metter daad verbeteringen in de bedrijfs voering aan te brengen. Bovendien is gebleken, dat de invloed op de om geving van een groep van 10 of meer bedrijven, die gemeenschappelijk ver betering van de bedrijfsvoering be ogen, die van een enkel bedrijf, dat de praktijk al gauw geneigd is te zien als een uitzonderingsgeval, vele ma len overtreft. WAT ER IN ZEELAND GEBEURT Ook in onze provincie bevinden zich thans een aantal rationalisatie- bedrijven, deels verenigd in kernen, er kernen te 's-Heer Abtskerke (13 bedrijven), Koudekerke (10 bedrijven) Voor zoveel de eilanden betreft zijn en de onlangs tot stancf gekomen kern van 12 bedrijven te Scherpenisse. Wil so'n rationalisatiekern tot leven ke rnen, dan dient zij ook geleid te wor den. De ervaring heeft geleerd, dat de leiding het best uit kan gaan van de deelnemers zelf, die daartoe een kleine bestuurscommissie uit hun midden aanwijzen. Ontbreekt een der gelijke commissie, dan blijft de kern inactief, hoeveel moeite zich de land bouwvoorlichting ook geeft. Belang rijk is, dat de kern vooral in de moeilijke beginperiode regelmatig vergadert, uiteraard onder leiding van de bestuurscommissie. Daarbij kunnen dan naast wat wij zouden kun nen noemen huishoudelijke zaken, land bouwtechnische onderwerpen na een korte inleiding door een deskundige, in bespreking komen. Het beste laat zich de gang van zaken ook hier illu streren aan een praktijkvoorbeeld, waarvoor wij gaarne zouden kiezen. TE 's-HEER ABTSKERKE Deze kern omvat 13 bedrijven. Er is een bestuurscommissie, waarvan de heer P. Minnaard, Sinoutskerke 2 ('s-Heer Abtskerke) voorzitter is. De rayonassistent in het gebied waarvan sprake is, is secretaris van de com missie. Hij richt zich voor alle za ken, de kern betreffende tot de com missie. De commissie beslist na over leg met de overige deelnemers om trent de te volgen gedragslijn. Wel bewust is een grote verantwoorde lijkheid gelegd bij de deelnemers zelf om hun zelfwerkzaamheid te stimu leren en vooral niet de indruk te ge ven iets op te dringen. De kern ver gadert op onregelmatige tijden ls__win^ ters vrij vaak* in de zomer uiter aard. minder. Iedere' deelnerrjer is uiteraard vrij, cue bearijfsverbeterin- gen aan te brengen, die hij nuttig en nodig acht. Niettemin, waar mo gelijk en wenselijk sluit dit gemeen schappelijke activiteiten niet uit, zo als de aankoop van palen en draad voor weideafrastering, waarbij ge zien het kwantum nog een aantrek kelijke korting bedongen werd. Be ziet men nu de prestaties van de kern dan mogen deze toch wel aan leiding tot voldoening schenken. Voor al wanneer men bedenkt, dat nog maar 1 jaar is gewerkt. Het toaal geïnvesteerde bedrag in 1955 op de 13 bedrijven van de ,,ra- tionalisatiekern" te 's-Heer Abtskerke bedroeg rond 19.000,Hierop werd 30 pet. in de vorm van premie ver strekt. Op 1 bedrijf werd de stal- ruimte, op een ander de ruimte voor bewaring van landbouwproducten verbeterd. Vijf bedrijven werden voor zien van automatische drinkwaterbak jes voor het vee. Voor 3 kalfvaarzen kon bij de aan koop een premie worden toegezegd. Op alle bedrijven werd overgegaan op het omweidingssysteem; 1 veehou der paste zelfs met goed resultaat rantsoenbeweiding toe. Er werd door 7 deelnemers een elektrisch weide- afrasteringsapparaat aangeschaft, dat goed voldeed. Op de overige bedrij ven gebruikte men puntdraad voor de omheining. Op drie bedrijven werd een groenvoedersilo aangekocht. Van 322 percelen werd een grondmonster genomen en het bemestingsadvies met de deelnemers besproken. SLOTBESCHOUWING Hetgeen hieromtrent de rationali satiekernen in het algemeen en de kern te 's-H. Abtskerke in het bij zonder is meegedeeld, mag de in druk achter laten dat met deze wijze van geconcentreerde voorlichting, op korte termijn resultaten mogelijk zijn die langs de gebruikelijke methoden niet of slechts moeizaam bereikt zou den worden. Daarom verdienen de rationalisatie kernen ook voor de herverkavelings- gebieden, alle aandacht. De rationali satiekern te Scherpenisse is inmid dels ook gestart en bij voldoende be langstelling hoopt men ook in de Vier bannen op Duiveiand spoedig daar mee te kunnen beginnen. In het oude gedeelte van de Koorn- marktkazerne van de Koninklijke Landmacht te Kampen, is gisteren brand uitgebroken. De brandweer pakte het vuur met negen stralen aan. De bovenverdie ping, waar onder andere de kleerma kerij en de wapenkamer gelegen wa ren. brandde geheel uit. Het voorste deel van de kazerne kon door de aanwezigheid van een brandmuur behouden blijven. (Persoonlijke Zeeuwse damtitels) Joh. Lere (Vlissingen) jeugdkampioen De stryd om de persoonlijke Zeeuw se damkampioenschappen werd voort gezet. Voor het jeugdkampioenschap viel de beslissing want Joh. Lere uit Vlissingen won van J. Louwerse en werd daardoor jeugdkampioen van Zeeland. Hij mag nu in de Pinksterweek deelnemen aan het toernooi om het landelijk jeugdkampioenschap, dat te Bussum wordt gehouden. In de hoofdklasse kwam L. Ander son uit Goes alleen aan de kop. De Goessenaar won van O. Scherp, ter wijl L. Goedbloed zioh geklopt zag door J. Blom, rie hierdoor zelfs naar de tweede plaats opklom. Goedbloed deelt nu de derde plaats met W. Hey- dra. die het tegen E. A. Sohuitema Tftet "verder dan remise bracht. In de 1ste klasse*» moest D. David- gè tegen J. J. Ganseman met remise genoegen nemen. Niettemin behield hij de leiding, want ook de naaste concurrenten verspeelden punten. C. J. Hollestelle speelde remise tegen N. Corstanje en L. J. Verkerke deelde eerlijk met G. M. v. d. Voorde. Hier door kon Iz. op 't Hof. die van Joh. v. d. Berge won. de tweede plaats veroveren. Ook J. C. Nijssen raakte verder achterop want hij kreeg van C. W. van Damme een nederlaag te slikken. Voor interland Duitsland-Nederland Een publikatie in de Düssel- dorfer „Wochenspiegel", offici eel orgaan van de stad Düssel- dorf, heeft een zuidelijk sport blad er toe verleid, deze maan dag in grote opmaak te melden, dat men in Düsseldorf 20.000 toegangskaarten voor de inter land voetbalwedstrijd Duitsland -Nederland (14 maart in Düs seldorf) naar de K.N.V.B. had gezonden. Het bedoelde sportblad blijkt inder daad door die „Wochenspiegel" ver leid te zijn, want bij navraag aan de secretaris-penningmeester van de K.NfV.B. in Den Haag, de heer L. Brunt, kregen wij ten antwoord: „Was het maar waar! Er zijn niet meer kaarten bij onze Bond ontvan gen dan eerder werd gepubliceerd: 6700 namelijk". En zo zijn vele kandidaat-bezoekers aan die wedstrijd in Düsseldorf weer een illusie rijker! Naar wij van welingelichte zijde f vernemen bestaat in de boezem i van de Sectie Betaald voetbal van J de K.N.V.B. het voornemen om ook op zondag 11 maart a.s. competitiewedstrijden voor de i hoofdklasse stop te zetten. Deze stopzetting houdt A^rband met de op woensdag 14 maart te Düsseldorf te spelen wedstrijd Duitsland-Nederland. Men wil namelijk de spelers en reserves f van het Nederlands elftal sparen t er geen enkel risico nemen, om J te voorkomen, dat mogelijk een i der uitverkorenen in onvoldoende t conditie aan de start zal verschij- nen voor de zware en moeilijke J uitwedstrijd tegen Duitsland die zich nog altijd wereldkampioen i mag noemen. J i de (Biljarten) Van Luijk gewestelijk kampioen In café v. d. Velde te Vlissingen werd het biljartkampioenschap 2de klasse libre van het gewest Brabant-Zeeland van de KNBB gespeeld. Nadat alle acht deelnemers vijf wedstrijden hadden gespeeld stond de Vlissinger van Luyk met vier gewon nen partijen aan die kop, gevolgd door Akkermans. v. d. Heuvel en v. Rooy, allen met drie gewonnen partijen. Hoewel dus van Luyk de beste pa pieren had, begon hij zijn zesde partij met verlies, maar ook Akkermans en v. d. Heuvel verloren een partij, zo dat de laatste ontmoeting, tussen van Luyk en v. Rooy de beslissing moest brengen. Van Rooy had daarbij aan een gelijk spel genoeg, omdat hij een beter moyenne had. De wedstrijd had een uitermate spannend verloop, maar tenslotte kwam van Luyk als win naar uit de bus, zodat hij titelhouder werd. De Rooy had echter het beste algemeen gemiddelde. De eindstand was: 1 van Luyk, Vlis singen 10 punten, algemeen gemiddel de 4.65, hoogste gemiddelde 6,81; 2 De Rooy, Tilburg, 8 4.99 71.4; 3 Akker mans. Oudemolen 8 4.- 6.81; 4 Snoe ren, Kaatsheuvel 8 3.90 6.81; 5 v. d. Heuvel, Oss 8 3.74 5.-; 6 Konings, Helmond 7 4.21 5.03; 7 Schiks, Hasp 7 3.77 6.-; 8 Burgers, Vlissingen 0 3,50 5.08 Mandag 27 februari vieren de heer en mevrouw C. BarbéWille te Philippine hun gouden huwelijksfeest, een dag waarop zij zonder twij fel de belangstelling van geheel Philippine zullen ondervinden. Want ze vormen niet alleen het hoofd van een echte, bekende Philippiense familie, maar in zijn 73-jarig leven heeft de heer Barbé zich op alle ter reinen van het maatschappelijk leven zodanig geweerd dat menige bloeiende organisatie hem dank verschuldigd is. Hij is een boer in hart en nieren, maar daarnaast ook zo zeer vergroeid met zijn geboortedorp dat hij welhaast even sterk als welke mosselvisser dan ook de tragiek van Philippine heeft aangevoeld. De meeste verdiensten van de heer Barbé liggen op het terrein van de landbouw en het polderbestuur. In 1919 hielp hij de Boerenleenbank oprichten, een instelling waarvan hij nog dikwijls het directeurschap mm nog altijd het directeurschap waar neemt. Dan is hij voorzitter van de afdeling Philippine van de N.C.B welke eveneens tot star.d kwam dank z>J het werk van deze recht op zijn j afgaande Zeeuwsch-Vlaming. i ,or§a' de Boerenbond er kwam, he.er. Barbé reeds een aan- ooi-Vhtreni®mg voor de b°e>"en op- daarmee bewijzend dat hij jroeger de noodzaak van or ganisatie inzag. hii^nï161^^.^ een kra°ktige steun en opDokting van Jonge Boeren en van Boennnenbond. Hoezeer de heer Barbé boer is toont hij door op 73-jarige leeftijd nog altijd geheel op eigen kracht zijn 50 gemeten grond te beboeren een znnn V*t *let bedrÜf' waaraan' zijn zoon niet tepas behoeft te komen. üJvZOU voor Seen geld thuis willen blijven zitten, om niets te doen Hij begon in 1912 en als 't aan hem ligt mag het zo nog jaren duren. STEEDS VOORAAN. Dertig jaren lang iB de heer Barbé dijkgraaf geweest van de Groot en Klein Isabella, van de St. Pieterpol- der en van de Philippine Polder en twaalf jaren was hij dijkgraaf van de Dijckmeesterpoider. Ook dat werk had zijn hart. In hetzelfde jaar van 2un eerste djjkgraafbenoeming (1923) werd in Philippine de eerste fok- veedag in Zeeuwsch-Vlaanderen ge houden: mede het werk van de heer Barbé. Het was trouwens toch wel een ge denkwaardig jaar, want ook in 1923 werd hij tot wethouder var. Philip, pine gekozen, een functie welke hij tot 1939 heeft bekleed. Vanaf 1938 is hij voorzitter van het Burgerlijk Arm. bestuur en 't moet thans reeds ror.d de vijftig jaren zijn dat hij deel uit maakt van het Paroehiëel Armbe stuur. In zijn leven heeft hij in Philippine heel wat zien komen en gaan. Hij heeft het kanaal zien graven, in 1900, en hij heeft de haven zien verzanden en de mosselvisserij, Philippine's welvaartsbron zien verdwijnen. Hij zag de tram komen, in 1914, en weer gaan. In 1906. het paar waarin hij trouwde met de Westdorpse Emma Wille, teisterde een watersnood Zeeuwsch-Vlaanderen, ook de om streken van Philippine. In 1953, naar zijn overtuiging, is het dorp gespaard gebleven door de afsluitdijk van de Braakman, welke een jaar daarvoor de vlaggen in het dorp halfstok had doen wapperen. Het gouden paar heeft zich in al die jaren een rijkdom aan ervaring, ran wijsheid en herinnering verworven, een meer dan voldoende reden om maandag met de drie kinderen, met de kleinkinderen en verdere familie en vrienden, het vijftigjarig huwe lijksfeest te vieren. Om tien uur draagt de pastoor een H. Mis op, waarna in „Au Port" bij de heer Wiskerke de ter ere van de gouden echtelingen gesneuvelde mosselen worden opgediend. (Van onze speciale verslaggever.) TWEE BREDASE KATHOLIEKE SPORTPIONIERS ontvingen maandag avond in hotel „Het Wapen van Nassau" te Breda de pauselijke onder scheiding „Pro Ecclesia et Pontifice". Het waren de heren L. A. E. Luchten berg en A. A. P. Biermans. De eerstgenoemde werd de hoge onderscheiding opgespeld door pastoor W. Binck uit Alpen, die in het diocees Breda de eerste geestelijke-sportadviseur was. De heer Biermans ontving zijn onder- cheiding van deken A. F. M. Bouwmans, zijn parochieherder. De plechtigheid werd bijgewoond door monseigneur dr. Th. van der Bom, alsmede door deken A. Koopmans uit Etten. Natuurlijk was het volledige bestuur van het diocees Breda van de NKS aanwezig. nadat pastoor Binck naar Zeeuwsch- Vlaanderen was verhuisd, bleven de heren Luchtenberg en Biermans de katholieke sport trouw. Zij steunden r.a de dertiger jaren de RKVB van 't bisdom Breda en na de bevrijding wierpen zij zich met een jeugdig enthousiasme op het werk in de Ne derlandse Katholieke Sportbond. De heer Luchtenberg werd algemeen diocesaan secretaris, de heer Bier mans algemeen diocesaan penning meester. VEEL EN GOED WERK. Pastoor W. Binck had de eer de heer Luchtenberg te mogen onderscheiden. Voordat de pastoor echter tot het op spelden van het ere-metaal geraakte, hield hij een redevoering, waarin hij nader inging op het ontstaan van de katholieke sportbeweging in het dio cees Breda. Pastoor Binck benadruk te hoe moeilijk de beginperiode was geweest. Er was veel tegenwerking, maar de bisschop, mgr. P. Hopmans begreep het streven van kapelaan Binck en verleende hem onnoemlijk veel steun. De kapelaan wist enkele figuren aan te trekken, die hem trouw terzijde stonden. Dat waren cte heren Luchtenberg en Biermans. die zeer veel voor de sport deden. Ook (Advertentie) "mm De kcelonlsmettende tabletten Goesse damclub op iveg naar dubbele titel Het is niet onwaarschijnlijk, dat de Goese Damclub dit seizoen met twee titels zal besluiten. Zowel het eerste als het tweede tiental bleven nog on geslagen en beide zijn heel dicht bij het kampioenschap van hun afde ling. In de hoofdklasse werd de be langrijke wedstrijd gespeeld tussen Goes en Vlissingen. De Scheldestad- bewoners verspeelden de eerste pun ten, want zij moesten met een 13-7 nederlaag naar huis. Weliswaar be hielden zij nog de leiding, maar Goes bleef ongeslagen en 'heeft slechts één verliespuntje, zodat het ongetwijfeld de beste papieren heeft Middelburg handhaafde zich op de derde plaats, want DOS moest met een 12-8 ne derlaag naar Bergen op Zoom terug. De Bergenaren zagen zich bovendien ook nog geklopt door Souburg (9-11) Goes 2 bleef ongeslagen en zonder verliespunten aan de kop van de 1ste klasse, want het bleef met 16-4 baas over het bezoekende Vlissingen 3. Middelburg 2 haalde in Koudekerke bij Lammerenburg 2 de beide punten weg (7-13) en bleef dus goed volgen. DOS 2 slaagde er in op De Schelde een puntje te veroveren door een 1010 gelijk spel, maar werd met 1-19 verpletterd door Souburg 2, dat bovendien een 9-11 overwinning be haalde op Vlissingen 3. Ofschoon deken Bouwmans oprecht biechtte, dat hij maar zelden met de sport te maken heeft gehad, het verheugde hem, dat een van zijn pa rochianen een pauselijke onderschei ding kreeg. De deken was er zich wel van bewust, dat de L>xr Bier- mang veel en goed werk deed voor de jeugd. Hij prees hem als een goed parochiaan en hij noemde de onder scheiding meer dan verdiend. Onder luid applaus werd de jubi larissen de onderscheiding uitgereikt. De heer Luchtenberg dankte er even als de heer Biermans allerhartelijkst voor. ZELDZAAM. Rector C. van der Maade, de tegen woordige geestelijk-adviseur in h^t diocees Breda van de NKS stak zijn waardering voor de secretaris en penningmeester al evenmin t onder stoelen of banken. Hij sprak zijn gro te waardering en erkentelijkheid voor hun werk uit en hij was blij, dat zij de onderscheiding deelachtig waren geworden. De adviseur was temeer verheugd, omdat deze onderscheiding nog slechts zelden aan katholieke sportpioniers werd verleend. (Gymnastiek). Kring Brabant-Zeeland van het N.C.G.V De Kring Brabant-Zeeland Tan het Ned. Christelijk Gymnastiek Ver bond heeft zaterdag te Bergen op Zoom zijn jaarvergadering gehouden onder leiding van de heer Luijk uit Goes. Medegedeeld werd dat wegens omstandigheden dit jaar de gewestee-. lijke bondsdag niet zal worden ge houden, doch eerst in 1957 te Eind hoven. Het bestuur werd met 2 leden uit gebreid om ooie Midden en Oost Bra bant daarin vertegenwoordigd te heb ben. Voor oost^Brabant werd be noemd de heer Seijffert uit Eindho ven, terwijl Waalwijk e.o. nog een bestuurslid zal aanwijzen. De heer A. Kuijvenhove uit Vlissingen werd tot bestuurslid gekozen. Besproken werd het houden van een aspirantendag in Vlissingen en een demonstratiemiddag in Middelburg in de maand juni. De zaalwedstrijden zullen in november te Bergen op Zoom worden'gehouden. In september zullen twee leiderscursussen aanvan gen, een te Eindhoven en een te Ber gen op Zoom of Goes. Snelheid en gratie Zaterdag en zondag werden op de Vogel te Kuitaart verscheidene wed strijden op de schaats verreden. De uitslagen van zaterdag: Hard rijden Heren 15-00 meter: 1. W. Steyns, 2. J. Everaert, 3. K. Vinke, 4 P. de Bruin. Hardrijden Heren 6000 meter: 1. J. Everaert, 2. W. Steyns. 3 K. Vinke, 4 P. de Bruin, 5 F. Hermans. Schoonrij'den voor paren: 1. van Campen-Verdurmen, 2. de heer en mevrouw van Loo. 3. de Bruin-Wul- lems, 4. Kouyzerde Koek. Schoónrijden in het vrije nummer: 1. de Bruin—rWullems, 2. van Cam pen-Verdurmen. Winnaar hardrijden jongens t.m. 12 jaar werd J. Leenknecht. Voor meis jes t.m. 12 'jaar: Ineke van de La- voir. Voor jongens van 12 tm. 15 jaar: P Lavoir. Voor meisjes van 12 t.m. 15 jaar: Lia Cöp. De uitslagen van zondag. Hardrij den Heren 5000 meter: 1. de Wir.ne. 2. P. Moorthamer, 3. Vogelaar, 4. P. Clippelaer, 5 B. de Boey. Hardrijden dames: 1 L. Cöp, 2. R. Verdurmen, 3. B. van Kruyssen. Hardrijden paren: 1. Lavoir-Man- naert, 2 de Nijs-van Acker, 3. F. de Nijs-de Nijs; 4. LavoirM. Pateer, 5. M. de Mast-van Kruyssen. 6 Brugge- man-Bliek. Verder werden er weer wedstrij den voor schoolkinderen gegeven. De beide middagen was het een gezellige drukte op de Vogel wat voor de organisatoren natuurlijk 'n grote voldoening was. Typerend was vooral de sportieve geest welke heerste tussen de rijdsters en rij ders. Ook het prachtige weer heeft beide middagen ten volle meegewerkt om dit ijsfestijn te doen slagen, NIEUW EN SINT-JOOSLAND De ijsclub „De Kom" te Nieuw, en Sint-Joosland hield op de ijsbaan- ge legen tussen „De Trekdijk" en de „Schroeweg" in Welsingen zaterdag middag een hardrijderij op de schaats onder grote belangstelling van de in gezetenen en met een flinke deelna me. (Atletiek) De Belg René Vingerhoedt is er in geslaagd het Europees kampioen schap biljarten kader 47/2 te ver werven. Onmiddellijk na, de strijd werd hij gelukgewenst door zijn tegenstander onze landgenoot Oosterhout, de Belg Wafjlard (rechts) keek glunderend toe. E. Allonsius kampioen Oost-V laander en In de op zondag gehouden cross wedstrijd om het kampioenschap van Oost-Vlaanderen, won E. Allonsius uit Westdorpe bij de junioren van de 101 deelnemers. Hij verwierf hierdoor voor de tweede maal de titel kam pioen van oost-Vlaanderen. Hij liep de afstand 8000 meter in 26 min. en 25 seconden. JEAN BOBET heeft aangekondigd, dat hij zijn broer Louison in het komende wielerseizoen tijdens ver schillende evenem- nten zal verge zellen. Evenals Louison wil Jean o.a. deelnemen aan de Ronde van Spanje en aai de Giro d'Italia. Maar... net als zijn broer, ziet hij af van deelneming aan de Ronde van Frankrijk. W' Tijdens de te Middelburg gehouden jaarvergadering van het district Zee land van de KNAU heeft de voorzit ter, de heer F. A. Kolijn gepleit voor de bouw van een sporthal te Middel burg. Naar zijn mening zou deze moeten komen op de plaats van de. tegen woordige spuiboezem te Vlissingen, omdat deze voor d-e Polder Walche ren toch geen betekenis meer heeft. Volgens spreker bestaan er in Oost burg reeds vergevorderde plannen voor een. sporthal. Tijdens de vergadering bleek, dat die atletiek-afdeling van Hellas uit Goes is ontbonden en diat er daar een nieuwe atletiekvereniging in oprich ting is onder de naam A.V. '56, welke zich inmiddels reeds bij de KNAU heeft aangesloten. Ook die vereniging 't Zwin uit Retranchement is aange sloten en had twee afgevaardigden naar de vergadering gezondien. De prestatiebeker, vorig jaar uitge reikt aan Jaap d'e Looff te Middel burg, ging nu naar Willy Cijsouw uit Vlissingen. De uitslagen waren als volgt: Kinderen 500 meter: 1. Inneke Wal raven: 2. Huib Walraven-; 3. Maarten Brakman; 4. Adrie de Smit. Kinderen 1000 meter: 1. Hans Jan- se; 2. Jaap Knuijt; 3. Jan de Smit; 4 Wim Kloet; 5. Izaak Baurdoux. 'Kinderen 1500 meter: 1. Sam Jan- se; 2. Davier.e Kloet; 3. Jan van Waarde, Junioren 2000 meter: 1. Jaap Wis se; 2. Chr. Baas; 3. A. de Smit; 4. P. Poppe; 5 C. Baas; 6 C. Elenbaas. Senioren 2000 meter: 1. P. Crucq, 2 W. de Smit; 3. J. Kodde; 4 L. Bos- schaart. De ijsclub kan op een goed ge slaagd ijsfeest terugzien. TE WOLFAARTSDIJK Vandaag (dinsdag! worden te Wolf- aartsdijk door de IJsclub „De Weel" wedstrijden gehouden voor mannen en vrouwen op de korte baan. Voorts is er schoonrijden voor paren en sleerijden voor iedereen. Zes Zeeuwen hebben deelgenomen aan de Hollandse Molen- en Meren- tocht. Het waren Jan Blok, Theo Vo gelaar en Kees Vogelaar, die deelna men aan de 80 km toertocht en mej. P Wouterse, D. P. Wouterse en A. Wouterse, die aan de 50 km tocht deelnamen. Allen zijn lid van de ijsclub te Krabbendijke. GOES, 20 febr. Groenten: spruiten afw. 48-71, witlof Al 76-78, BI 68, rode kool 10-12, uien 13-24. ROTTERDAM, 20 febr. Binnenlandse granen, officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Witte tarwe geen no tering opgemaakt, wel vraag, doch door ijsgang toeslag vereist, welike de prijs te hoog doet liggen. Rode tarwe op voehtconditie ca. 27.15-27,20. Voedergra- nen: zomergerst goed prijshoudend 23,25- 25,25, prima daarboven; haver naar kleur en droogte goed prijshoudend 22.00-23,00, extra blanke 23,25; rogge vast 23,40, bak- rogge tot 23,85. Peulvruchten: groene erwten 33,50, schokkers 38,50, bruine bo nen 44,50, ruim aanbod, praktisch zonder zaken. ROTTERDAM, 20 febr. Aanvoer in totaal 1827, vette koeien en ossen 995, varkens 832. Vette koeien le kw. 2,88- 3,20, 2e kw. 2,66-2,88, 3e kw. 2,44-2,66. Varkens (lev. gew.) 1,78, 1,75, 1,72. Vette koeien aanvoer kleiner, handiel levendig, wat stijver in prijs, enige prima's boven notering. Varkens (lev. gew.) aanvoer even ruimer, handel stroef, met terug lopende prijzen. Mannheim 201 013), Kaub 430 (—038), Trier 152 (—005), Koblenz 148 (—027), Keulen 116 (—014), Ruhr- ort 300 004), Lobith 926 (onver.), Nijmegen 718 002), Arnhem 849 023), Eefde 311 (—017), Deventer 270 018), Namen la Plante 78 004), Maastricht hoofdsluis 4384 (—002), Borgharen 3930 (—18), Bel- feld 1023 (—024), Grave 523 (+014). MET SPOED gevraagd voor ZEEUWSCH-VLAANDEREN: voor de opleiding van het MIDDENSTANDSDIPLOMA Avondwerk. Brieven aan het adres: FRED. v. EEDENSTRAAT 8 t.a.v. de heer Flapper. AMSTERDAM-WEST 974-0 ©O(3QOOOOOOOO0O0O0ÖOOOOOOOOOO0OGOOOOOOO( VOOR SPOEDIG Vrouwelijk Diploma Mulo strekt tot aanbeveling. 0 3rieven met vermelding „Sollicitatie" in de linker- •oovenhoek van de enveloppe te zenden aan de Directie ZEEUWSE TEXTIEL COMBINATIE N.V. O Postbox 8, HULST. 952-0 O ÖOGOOO0O00GOGO00GG0OOOOOGGOOOOGOOOOO©O( Verkoopkantoor van alle Amerikaanse amusementsautomaten en JUKE BOXEN. Gebr. C.F. en J.F. VALE ALLEENVERKOOP voor Zeeland en W.-Brabant van J. P. GEEBURG CORPORATION - Chicago Amerika's finest and most complete music systems NODIGT U UIT TOT KENNISMAKING met de DIE VANAF HEDENAVOND SPEELT IN DE van de heren GEBR. BENNER Lievevrouwestraat 25 BERGEN OP ZOOM Deze allernieuwste Amerikaanse Juke Box is uitgerust met een elektronisch geheugen, dat onthoudt welke platen U gekozen en op hoeij veel platen U volgens uw geldinworp nog recht heeft. Het is de EERSTE JUKE BOX met mogelijkheid van keuze uit meer dan 200 nummers op 45-toeren platen van enkele en verlengde speelduur. Steenbergsestraat 41 Telefoon 1841 en 819 Bergen op Zoom. ZIJ BEDERVEN UW MOOISTE WAS. Geef ze deze kans niet. Uw ketel of teil wordt door ons tegen zeer lage prijs op nieuw gegalvaniseerd. Tevens uw beste adressen voor het VERTINNEN van MELKBUSSEN, enz. Specialiteit in het GOLFSLIJPEN van TAFEL- en BROODMESSEN. Telefoon 2986 TERNEUZEN. In HULST inlichtingen bij firma DE WITTE. Vestdijk straat 25. Telefoon 281. P. DE WITTE. Magazijn De Landbouw" IJZENDIJKE, Telef. 43. een schitterend gelegen in centrum van BREDA, Ginnekenstraat. Br. onder no. 13945.

de Stem | 1956 | | pagina 3