zw De mannen voor de „luchtbrug hebben al terrein verkend Wegenverbeteringen in Zeeland ZEEUWSE MUZIEKSCHOOL 'N GROOT SUKSES TAAKVERDELING IN GROTE LIJNEN BEPAALD Jo Maas nam afscheid van K.A.J. in Kanaalzone De Ijsmassa's als grote beschuiten op t water rond Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden CONCORDIA-BREDA STEFAN ASKENASE WRU DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 21 FEBRUARI 1956 In één moeite ook voedselvluchten Geen nachtvaart op Westerschelde GEEN BOOTDIENST OP OOSTERSCHELDE Zierikzee krijgt voorlopig geen schutslui» Walcheren MIDDELBURG Jubileumconcert door het Middelburgs Mannenkoor VLISSINGEN Jaarvergadering S.C.S. Terneuzen-Sluiskil Groeiende activiteit op breed terrein Ir. Dikötter als voorzitter afgetreden Tientallen objecten in uitvoering of in voorbereiding bij Prov. Waterstaat Aantal leerlingen bijna tweeduizend Rijkswaterstaat erkent meer zwakke plekken A. Wdicing Huh' Zuid-Beveland Z.-Vlaanderen TERNEUZEN Burgerlijke stand Provinciale Waterstaat kreeg nieuw bureau Lekenapostolaat in Tangayka AGENDA Heden Morgen Eei Reüni bata Zestigja BI C B Go Twee (Van onze speciale verslaggever.) „Och, Poest, neem jij die meneer van de krant even mee naar boven, wil je".... Lt. ter Zee 2e klasse H. J. P o e s t k o k e, tot wie deze woor den van majoor C. S i p k e s van de vliegbasis Woensdrecht zijn gericht, weet er alles van: „gaat U maar mee naar de Hiller", zo voegt hij ons toe, „dan zullen we eens een kijkje bij het Zijpse veer nemen." Het Zijpse veer is voor majoor Sipkes, voor lt. ter Zee Poest- koke en al die andere vliegers, die zaterdagmiddag met hun Hil ler hefschroefvliegtuigen op de basis Woensdrecht landden, van zeer grote betekenis, want mocht de veerpont, die nu al enkele dagen lang een verwoede strijd tegen koning winter voert, in deze harde kamp het onderspit delven, dan weten majoor Sipkes en zijn mannen, dat ook het veer bij Middelharnis de strijd wel gestaakt zal hebben. Dat betekent actie, want dan moet er een luchtbrug tussen aan de ene kant Woensdrecht en aan de andere kant Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee geslagen wor den, terwille van de zieken, terwille ook van het post- en ander vervoer. Lt. ter Zee Poestkoke, een oude rot in het vliegersvak (hij is er al vanaf 1935 bij) is dus gisteren met zijn „bur ger", de lucht ingegaan. Dat was voor de luitenant de derde vlucht op deze dag. Terwijl de Hiller met zijn gemê leerde last naar een hoogte van 70 meter klimt, de hangars van de vlieg basis als maar kleiner worden, ver telt de luit, dat de Hiller-bemannin- gen in deze dagen van afwachten tot het moment, waarop de beide veren het niet langer zullen doen, oefen- vluchten maken naar de reeds ge noemde eilanden, om er goede lan dingsplaatsen op te snorren, eens te kijken hoe men er daar voor staat. Het hefschroefvliegtuig, dat als een groot insekt in de ijle lucht hangt, trekt met een boog langs Bergen op Zoom. „Kijk, die fabrieksschoorste nen daar, houden we altijd goed in de gaten." ..Het zijn onze wegwijzers, licht de luit toe. Als een bouwsel uit een mecano- doos ligt de brug van Tholen aan onze voeten. Verder noordwaarts koerst de Hiller, over uitgestrekte wit-bepoederde landerijen, waarop zwermen vogels neergestreken zijn, hongerend naar voedsel, dat zij mogelijk niet zullen vinden. Over vogels gesproken: majoor Sipkes en zijn mannen hebben gis teren op hun oejenvluchten ook voedsel voor de in nood verkerende dieren in hun hefschroevers mee genomen. Bij honderden kilo's te gelijk wierpen zij het in de omge ving van Bergen op Zoom en bij Willemstad. Maar blijven we bij onze Hiller, die zojuist Nieuw-Vossemeer is ge passeerd, net iets te hoog om bij Piet van Gurp op de schrijftafel te kunnen kijken. Hij zal ons niet gezien heb ben; de schaatsminnende jeugd van dit Westbrabantse plaatsje echter wel, want zij zwaait met sjaals en zak doeken. Er klinken wat Engelse volzinnen in de micro: lt. Poestkoke krijgt zijn positie. En daar is het veelbesproken Zijpse veer. Vanaf onze „troon" zien we, hoe een nietig pontje een bijkans hopeloze strijdt voert tegen reuzen ijsmassa's, die zich als grote beschui ten op het water aftekenen. Hij Met het oog op de ijsgang is op de Westerschelde een aan vang gemaakt met het opnemen der lichtboeien en het vervan gen daarvan door sparboeien. De nachtvaart op het grootste deel van de Westerschelde zal met ingang van vandaag niet meer veilig mogelijk zijn. Op de juiste ligging der blin de betonning mag niet meer worden vertrouwd. De provinciale stoombootdienst op de Oosterschelde is wegens ijsgang voorlopig stopgezet. Na het bezoek van de Minister van Waterstaat aan Zeeland was het dui delijk geworden, dat de plannen voor het maken van een schutsluis in het havenkanaal van Zierikzee, niet zou den kunnen worden gerealiseerd. Met het ingenieursbureau Bos en Witte- veen is, na het bezoek van de minis ter, contact gezocht waarna op hoog niveau besprekingen over de schut sluisplannen zijn gevoerd om te ko men tot uitvoering waarbij de sluis 300 meter verder in het havenkanaal in de richting van de Oosterschelde zou kunnen worden verschoven. Uitvoerig is in de jongste vergade ring van de gemeenteraad hierover gediscussieerd en het voorstel van B. en W. aangenomen tot intrekking van het raadsbesluit tot het bouwen van een schutsluis. Men zal nu pogingen in 't werk stellen 'n keersluis te bou wen achter in het havenkanaal en wel zodanig dat na de uitvoering van het deltaplan de keersluis kan worden omgebouwd tot schutsluis. (Advertentie) Donderdag 23 februari a.s. 's avonds 8 uur DE BEROEMDE POOLSE PIANIST speelt werken van CHOPIN. ENTREEKAARTEN: f 2,75 f 2,25 en f 1,75. Plaatsbespreken: woensdag en donderdag a.s. van 1012 en 1416 uur. lOl-oo vaart nog, zegt luitenant Poestkoke en zo is het ook; daar ver beneden voeren stoere stuurlieden een verbe ten strijd tegen koning winter; zij willen van geen wijken weten.... Met een grote boog vliegt de heli om Bruinisse heen, keert langs bijna verlaten wegen naar Nieuw-Vosse meer terug, wipt dan over naar Hal steren, waar de mensen in de straten blijven staan, om die vreemde vogel, daar hoog in de lucht, eens nader te bekijken. Bergen op Zoom doemt op, we vlie. gen er met een boog omheen. „Ste den laten we altijd zo veel mogelijk link§ liggen, "zegt luitenant Poest koke", „en daar zijn de Huybergse bos. sen al, één donkere massa, waartussen enkele witte plekken." Luitenant Poestkoke krijgt zijn lan ding, de Hiller verliest hoogte en prikt zich even later enkele tiental len meters vóór een hangar, aan de grond vast. Het Zijpse „avontuur" is teneinde. Vijftig minuten duurde het... Zoals we gisteren reeds hebben meegedeeld staan op de vliegbasis Woensdrecht vijf helikopters te wachten om, zodra de verbindin gen over water met Goeree Over- flakkee en Schouwen-Duiveland uitvallen, een „luchtbrug" te kun nen vormen voor post- en zieken- vervoer. Reeds zaterdag was de pontverbinding vanwege het pakijs teruggebracht tot één vaart per dag. De foto hierboven toont de lan ding van de vijf hefschroefvlieg tuigen op Woensdrecht o.l.v. maj.- vlieger waarnemer C. Sipkes. Om goed ingeschotente zijn als de noodkreet komt hebben de bemanningen van de helikopters reeds een aantal proefvluchten ge maakt. Eén daarvan werd meege maakt door een onzer speciale ver slaggevers. Hiernaast kan men zijn relaas lezen. Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan gaf het Middelburgs Mannen koor in de Concert- en Gehoorzaal een concert met medewerking van de Vereniging voor Instrumentale Mu ziek en de bas-bariton Anton Elde- ring. Onder de bezielende en accura te leiding van Jan Kuiler heeft het koor zich van zijn beste zijde laten zien .Een en ander was goed ver zorgd en er werd genuanceerd en met overgave gezongen. Liederen als het Ave Verum van Mozart en Veni Crea tor van Diepenbroek kwamen op in drukwekkende wijze tot ons en enige negro-spirituals oogstten veel sukses. Anton Eldering zong met élan en toch beheerst enige liederen van Schubert, waarin hij de aanwezigen liet genieten van fraaie zangkunst. Vervolgens werd door het koor o.m. gezongen ,,De Nieuwe Dag" van J. H. Caro en het Soldatenkoor van Gou nod. Ook na de pauze werden goede prestaties geleverd en werd de Psalm 23 van Schubert en ,,Luctor et Emer- go" van Cleuver op de juiste wijze weergegeven. Ook de Vereniging voor Instrumentale Muziek heeft zich uit stekend van haar taak gekweten. De aanwezigen gaven door spontaan ap plaus blijk van waardering voor het gebodene. Het moet een grote voldoe ning geven om mee te zingen in dit Mannenkoor, dat zich een goede plaats in het stedelijk Muziekleven heeft weten te verwerven. D.K. DE ROOY. 'n Accoord met de Herver* kaveliiigscommissie In december 1954 besloot de raad in beroep te gaan tegen de besluiten van G. S. inzake de vaststelling van een plan met wegen en waterlopen in het kader der herverkaveling. Men verzocht de Kroon dat geen wegen binnen de gemeente Vlissin gen aan het wegschap Walcheren in beheer zouden worden gegeven en ten tweede dat indien aan dit verzoek niet zou worden voldaan de burge meester van Woelderenlaan zou wor den doorgetrokken en die te laten aansluiten op het net van landwegen op het grondgebied van Koudekerke. Bij de jaarvergadering van het Sociaal Charitatief Centrum Terneu- zenSluiskil is de voorzitter van het dagelijks bestuur. Ir. G. P. M. Diköt ter afgetreden wegens te drukke werkzaamheden. In zijn plaats werd de heer F. Hagenaar te Terneuzen gekozen, die in z.ijn toespraak tot de aanwezigen wees op de belangrijk heid van dit werk, omdat het beoogt de mens te helpen die in sociale nood verkeert. Na twee jaar ligt als eerste taak, te zamen met de andere confes sionele instellingen en met de ge meentelijke sociale dienst rond een tafel te gaan zitten teneinde de con flicten op te lossen. De nieuwe voorzitter wees er op, dat er steeds bepaalde mensen zijn die overal aankloppen. Het is volgens hem niet nodig dat èn St. Vincentius en Armbestuur èn K.A.B. en ook nog de sociale dienst van de ge meente ir. een bepaald gezin gelde lijke steun verlenen. Na een sug gestie te hebben gedaan om dit tegen te gaan, wees de heer Hagenaars er op, dat het contact met de gemeente thans op het eerste plan staat, de hoop uitsprekende, dat dit jaar een oplossing in Terneuzen-Sluiskil wordt gevonden.. Dan zullen er ook heel wat financiële moeilijkheden verdwijnen en zal ons werk zich tot iets groots kunnen ontwikkelen en uitbloeien MUTATIES. Doordat door de verkiezing van de heer Hagenaars tot voorzitter een va cature is ontstaan van penningmees ter, wordt het lid van het algemeen Op het gebied der wegenverbete ring is de prov. Waterstaat in volle actie. Voor Zeeuwsch-VIaanderen bijv. is de weg Biervliet-Hoek in uitvoering en die komt dit jaar gereed; verder wordt gewerkt aan de verbetering van de weg Hulst-St.-Jansteen: die van Nummer Een-Hoofdplaat en Zuiddorpe-Overslag. Ontwerpen werden opgemaakt van de wegen IJzendijke-Biervliet en Hoek Terneuzen. waarvan de verbe tering dit jaar ter hand wordt geno men. evenals die van het rijwielpad Zuidzande-Oostburg. Verder zal dit jaar worden uitge voerd het gedeelte tertiaire weg Clinge-St.-Jansteen tot Rijksweg Hulst-Kapellebrug en tertiaire weg Graauw-Duivenhoek (bij Paal). Plannen worden opgemaakt voor verbetering tertiaire wegen Rapen- burg-Boschkapelle-Stoppeldijkveer en St.-Kruis-Waterlandkerkje en Oost- burg-St.-Margriete. Mogelijk komt eind dit jaar tot uit voering de tertiaire weg Retranche- ment-Cadzand. Zodra de plaats van de rijksveer haven bij Breskens bekend zal zi)n zal een ontwerp worden opgemaakt voor de verbetering van de tertiaire weg Breskens-Nummer Een. Dit jaar wordt ook nog de weg met rijwielpad Hulst-Absdale aangepakt, terwijl in de weg Philippine-Drie- kwart de keien worden vervangen door asfalt. Het is de bedoeling ook andere we gen op die wijze te verbeteren. Tenslotte wordt de provinciale weg Sluis-grens ook 7 meter ver breed. Op de eilanden op Zuid-Beveland is in uitvoering de verbetering van de weg Kapelle-Rijksweg (Smokkel- hoek) en de tertiaire weg in de kom van Hoedekenskerke gelegen deel van de weg Baarland-Hoedekenskerke naar de haven van Hoedekenskerke. Voortgegaan wordt met de verbe tering provinciale weg Middelburg- Serooskerke-Domburg-Westkapelle- Koudekerke-Middelburg en een ont werp wordt opgemaakt voor verbe tering gedeelte Kalfhoekseweg-Dom- burg. In overweging is de aansluiting van de provinciale weg ten noorden van de bebouwde kom van Koudekerke. De Zandweg Poortvliet is in uit voering en komt binnenkort gereed. Dit jaar ook uit te voeren de rond wegen om Scherpenisse en St.-Maar- tensdijk. De prov. weg Serooskerk-Renesse pis op 17 febr.j.l. aanbesteed. Er is f 32.000 beschikbaar voor her bestratingen in de weg Zierikzee- Renesse. De weg Zierikzee-Klerksweg wordt eind maart aanbesteed. De aanlegplaats bij de nieuwe ha ven „de Val" is in uitvoering, evenals de wegverbetering Serooskerke- Haamstede. In 1956 zal ook de toegangsweg naar de haven van „de Val" in uitvoering komen. B. en W. van Vlissingcn stellen de raad voor t.a.v. de Zeeuwse muziek school een gemeenschappelijke regeling te treffen met de andere Zeeuwse gemeenten. Aan de toelichting ontlenen wij het volgende: Op grond van de omstan digheid, dat het bestaan van een Zeeuwse Muziekschool van zeer groot belang is te achten, is door de af deling Zeeland van de vereniging van Nederlandse gemeenten tot alle ge meentebesturen in de provincie het verzoek gericht te willen medewer ken aan het zo spoedig mogelijk tot stand komen van een gemeenschap pelijke regeling volgens bijgaand ont werp. Immers in haar nog zo korte be staan is reeds gebleken, dat bedoelde school in een grote behoefte voor ziet. Het aantal leerlingen bedroeg bij de aanvang 1040, terwijl dit aan tal bij het begin van de in septem ber j.l. aangevangen nieuwe cursus reeds tot 1895 is gestegen. Teneinde te voorkomen, dat de re- geiing zou moeten worden getekend door de besturen van alle deelne mende gemeenten is een zgn. open regeling ontworpen, zodat de eigen lijke gemeenschappelijke regeling wordt aangegaan door de gemeen ten Goes, Hulst, Middelburg, Oost burg, Tholen, Vlissingen en Zierik zee, welke met de provincie geza menlijk tot de oprichting van ge noemde school besloten. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. van Vlissingen voor met de raden der gemeente Goes, Hulst, Middelburg, Oostburg, Tholen en Zierikzee een gemeenschappelijke regeling aan te gaan inzake de Zeeuw se Muziekschool volgens het hierbij overgelegde concept-besluit en de uit voering van deze regeling op te dra gen aan het bestuur van de Stichting ..Zeeuwse Muziekschool". Tenslotte vestigen zij er de aan dacht op, dat 't schoolgeld voor leer lingen uit gemeenten, welke zich on verhoopt niet aansluiten bij deze re geling, hoger is gesteld dan voor leer lingen uit de zich aansluitende ge meenten. bestuur, de heer H. Weterings, tot penningmeeser benoeimd en wordt de heer M. Hamann adviserend be stuurslid. 't Jaarverslag over 1955 in de par. Terneuzen en Sluiskil gewaagt dank baar van de groeiende onderlinge sa menwerking van de bij het centrum aangesloten organisaties, var. de ver nieuwing van de charitas, die zowel wat de uiterlijke vormgeving aangaat als in het gebruik van middelen een verdere ontwikkeling te zien geeft. Var.- armenzorg door bedeling met geld en goederen voor maatschappe lijk werk. Van de vorming van de geest die levend werd bij een steeds groter wordende groep van actieve werkers en die ook bij de brede la gen van ons volk werd ingebracht als een wezenlijke karaktertrek van waarachtig christendom. Van de somenwerking met andere gelijksoortige organen, aan het parti culier initiatief en met de organen van de overheidszorg waarvoor de bereidheid althans van alle zijden aanwezig is, doch waarvoor nog meer effeciënte vormen moeten worden gevonden. GROEPSWERK. Het rapport wijst op het groeiende verenigingsleven en het ontwikke lingswerk. Onder de jeugd is het groepswerk in Terneuzen uitgebreid tot het gid senwerk en kreeg de verkennersbe weging een gidsenafdeling. Het pa- tronaatswerk onder de jongens, zo wel als onder de meisjes werd tot nieuwe bloei gebracht en 's zondags werden er speciaal voor de oudere jeugd instuifavonden georganiseerd. Er kwamen meerdere vrije clubs tot stand vooral op cultureel terrein o.a. voor zang, dans en gymnastiek. Het bloeiende patronaatswerk te Sluiskil kan niet tot volle ontplooi ing komen door een tekort aan ge schikte ruimte. Ook in Terneuzen is dit het geval. Er werd een streekschool opge richt voor het „Mater Amabilis". werk. De goede ontwikkeling van het M.- A.-werk deed het verlangen ontstaan naar eenzelfde werk voor jongens. Er wordt contact opgenomen met de landelijke stichting „Katholieke 'e- vensscholen voor jonge arbeiders". Hopenlijk slaagt dit in 1956. Ook hier wordt de bejaardenzorg als een nijpend probleem gezien. Daar het stichten van een bejaarden tehuis nog op zeer grote moeilijk heden stuit, wordt er toch naar een vorm gezocht om voor de bejaarden iets te ondernemen op het terrein van de vrije tijdsbesteding evenals op het terrein van de sociale voor ziening. 42-URIGE WERKWEEK. Vooral nu de twee grootbedrijven te Sluiskil het vierploegenstelsel hebben ingevoerd dient er ernstig rekening te worden gehouden met de vrije tijdsbesteding van de arbeiders. Te Sluiskil is een comité in voor bereiding om te komen tot clubs voor het zelf maken van meubelen, de be oefening var. muziek, tuinieren e.d. Het maatschappelijk werk besteed de de nodige aandacht aan de velen die van elders zich in de parochies kwamen vestigen om hen zo spoedig mogelijk op te nemen in de bevol king, het gemeentelijke en parochiale leven. Ook de geestelijkheid en vrij willigers werkten hieraan mee. BEREIDHEID TOT HULP. Bij het overzien van de groei in he* groepswerk wordt een groei waar genomen in de bereidwilligheid om tijd en talent te geven in dienst van het maatschappelijk werk, zowel sociaal als charitatief. Er zijn reeds meerdere leken ingeschakeld voor de hulp bij het individuele werk. Het bestuur noemt het verblijdend dat het maatschappelijk werk zowel bij de werkgevers als bij de werkne mers veel meer bekendheid heeft ge kregen. De bedrijven geven de ver schillende verzorgingsgevallen door en het maatschappelijke werk werd in staat gesteld om de nodige materiële hulp te geven. Met Kerstmis en Pasen werd aan de zike werknemers een attentie gegeven. Daar men in 'het kostbare bezit kwam van een gezinsverzorgster, kon een afdeling gezinszorg worden op gericht. INDIVIDUELE HULP. Een verslag over de individuele hulp is niet eenvoudig omdat cijfers zo weinig zeggen. Nu eens volstaat de hulp van de maatschappelijk werk ster met het verwijzen naar een in stantie terwijl men ir. een ander ge val met meerdere instanties èn tien tallen besprekingen en rapporten nog geen bevredigende oplossing kan vinden. Er werd hulp verleend bij ziekte en invaliditeit, bejaardenzorg en ge- zir.s. en opvoedingsmoeilijkheden, huwelijkszaken en meisjesbescher ming, gezinszorg, hulp in de huishou ding, beroepskeuze, geestelijke volks gezondheid, reclassering, alcoholisme, uitzending beroepsmoeiiijkheden, ar beidsbemiddeling, voogdij, kinderbe scherming en huisvesting. Zo men weet was het aantal zwak ke plekken in de Zeeuwse zee-werin- ger. vorige jaar getaxeerd op ruim vijf tig. Sindsdien zijn daar nog 'n veertig bijgekomen wat al heel geruststel lend is, voor degenen die zich nog bedreigd voelden. De erkenning van zo'n zwakke plek is daarom zo voor naam, omdat daarmee de rijkssubsi die in de versterkingswerken vast staat. Intussen zal het nog wel een paar jaar duren eer al die zwakke plekken in onze dijken gerepareerd zijn, maar het is misschien een troost te weten, dat de nodig geachte verzwa ring der dijken langs de Wester- Schelde, krap geschat wel tien jaar zal vergen. Sindsdien zijn besprekingen gevoerd met de dienst van de herverkaveling, die tot enig resultaat leidden ten aan zien van de v. Woelderenlaan. Vlis singen zal voor dit karwei van de herverkaveling n.l. een vergoeding ontvangen van 27.300 waarbij nog gerekend dienen te worden de kosten van de weg, welke de herverkaveling reeds enkele jaren geleden heeft aan gelegd tussen de genoemde Dishoekse kleiweg en de duinen, welke eveneens een onderdeel van de door te trekken van Woelderenlaan uitmaakt. Voor zover de door de gemeente Vlissingen uit te voeren werken op het gebied der gemeente Koudekerke gelegen zijn, stellen B. en W. zich voor zich met hun ambtgenoten van Koudekerke in verbinding te stellen. Op grond van het vorenstaande stel len zij de raad voor; Het door de Herverkavelingscommissie Walcheren gedane aanbod inzake de doortrek king van de Burgemeester van Woel derenlaan te aanvaarden. Te besluiten tot de uitvoering der bovenomschre ven werkzaamheden met betrekking tot de doortrekking van de Burge meester van Woelderenlaan en hun college voor dit doel een crediet te verlenen tot het totaal van de be dragen, vermeld in de hierbij ter inzage liggende begrotingen van kos ten. Het ter uitvoering van het be sluit van 17 december 1954 aan Hare Majesteit de Koningin gerichte ver zoek. voor zover dit betrekking heeft op de doortrekking van de Burge meester van Woelderenlaan, in te trekken. (Advertentie) EPEDA en CLECO matrassen op EEN STALEN LEDIKANT van O Goes DE ideale combinatie. Rilland FEESTVERGADERING. De C.J.M.V. „Uw Koninkrijk ko- me" hield haar jaarlijkse feestver- gadering in ,,'t Wapen van Rilland". De opkomst was, ondanks 't barre weer nog tamelijk. Er werden toneelstukjes en voor drachten ten gehore gebracht, die zeer in de smaak vielen bij het pu bliek. De leiding berustte bij de voorzit ter. de heer J.P. Walrave, die open de met gebed, terwijl de jeugd ou derling M. v.d. Marei een slotwoord sprak en met dankgebed eindigde. Zierikzee Geslaagd. De heer W. J. van der Ploeg slaagde aan de technische hogeschool te Delft voor het kandi daatsexamen voor werktuigkundig ingenieur. Huwelyksaangiften: 13 febr. Jaco bus Machielsen 29 jr. en Maaike Harms 18 jr. Huwelijksvoltrekkingen: 16 febr. Ge rard Schaalje (van Axel) 21 jr. en Johanna Harms 20 jr. Johannis Schip pers 20 jr. en Amy Maas (van Axel) 19 jr. Geboorten: 9 febr. Frank zv H. JTrancken-Adriaansens. 10 febr. Hen- •icus zv H. Hoornaert-Klouwers, Sara L. Harte-Smits. Abraham zv W. oster-Scheele. 12 febr. Mariane dv A. v. 't Westeinde-Verhelst. Helena dv J. v. Wijck-de Bree. 13 febr. Geer trui dv M. Duinkerke-Wilhelmus. Fer_ dinandus zv R. Hermans-Wante. 15 febr. Marie-Louise dv J. Du Puij- de Witte. 16 febr. Paul René zv H. Stouthamer-Henrion (won. te Zaam- slag). Overlijden: 10 febr. Helena Over- dulve 19 jr., dv K. Overdulve-Ron- deel (won. te Axel). Anna Schepers 78 jr., geh. gew. met J. Hendriks. Reinier de Haan 1 jr., zv J. de Haan- Harms. Daniël Meeusen 68 jr., geh. gew. met L. Goossen (won. te Hoek). 11 febr. Krijn v. Tatenhove 88 jr., geh. gew. met J. Pieterse. 12 febr. Frangois v. Tatenhove 78 jr., geh. gew. met J. Klaassen (won. te Hoek). Catharina Donze 66 jr., dv A. Donze- Buijze (won. te Hoek). 13 febr. Phile mon Michiels 58 jr.. echtg. v. A. Delloiter (won. te Zuiddorpe). Daniël de Kraker 63 jr., echtg. v. N. van Hoeve. OPENBARE RAADS VERGADERING Voor de openbare raadsvergadering die op vrijdag 24 februari om 19 uur in het gemeentehuis zal worden ge houden staan o.a. de volgende punten op de agenda. Een voorstel van B. en W. om met een proeftijd van één jaar een werk man in algemene dienst en een plant soenarbeider te benoemen en een tweetal straatmakers te bevorderen. Een voorstel tot het onbewoonbaar- verklaren van een tweetal woningen en een voorstel tot het verlenen van een algemene machtiging inzake de regeling krotopruimingstoeslag. Tenslotte een voorstel tot wijziging van de begroting van de dienst van maatschappelijke zorg en van de ge meente dienstjaar 1955. Bij de inge komen stukken is een verzoek van de Commissie 45-jarig bestaan" van de schaakvereniging Terneuzen om sub sidie. B. en W. stellen voor voor de viering van dit jubileum en het toer nooi f 100,beschikbaar te stellen. Wesldorpe RAADSVERGADERING. Op de agenda voor de woensdag te houden raadsvergadering vindt men o.a. de volgende punten. Verzoek r.-k. Schoolbestuur voor toekenning uitke ring art. 101 1. o. wet. Verzoek r.-k. Schoolbestuur voor beschikbaarstelling gelden art. 72 1 o. wet voor gedeeltelijke betegeling speelplaats en aanschaffing van leer middelen. Benoeming lid Burgerlijk Armbe stuur. Verzoek beschikbaarstelling geelden voor eerste inrichting kleu terschool. Op een bespreknig bij de Commis saris der Koningin met de pers, die ook werd bijgewoond door de leden van Ged. Staten ir. Dikötter en C. Philipse en ir. Swaters, hoofddirec teur van de prov. Waterstaat en ir. Snip, is uitvoerig uiteengezet, waar om het prov. bestuur overging tot een nieuwe afdeling bij de prov. Wa terstaat, waar ir. Snip onlangs het hoofd van werd. Men moet deze nieuwe afdeling, welke de naam kreeg van „bureau voor bijzondere werken" r.iet zien als een apart e" zelfstandig lichaam, zo als door sommigen wordt gedacht. De prov. Waterstaat blijft een totali teit en ir. Swaters houdt de leiding van het geheel. Het bureau was nodig omdat de provincie, met het Delta-plan in het vooruitzicht, voor een tijd staat, waarin grote dingen en verandering voor Zeeland gaan geschieden. Dienstig is het daarom dat bij de enorme werken, welke de Rijkswa terstaat gaat ondernemen, de prov. Waterstaat een hand in het deeg houdt en de plannen voor deze wer ken bekijkt, aleer ze tot uitvoering komen Ditzelfde geldt o.m. voor de dijk verzwaringen langs de Wester schelde er. de provincie streeft er zelfs naar die in eigen hand te hou den. De staf van de bestaande prov. Waterstaat was te klein om al die bijzondere taken op zich te nemen en vandaar deze uitbouw. In grote lijnen kwam een taakver deling reeds tot stand. Zij komt hier op neer, dat alle werken, welke bui ten de afsluitdammen liggen de Wester-Schelde inbegrepen toege wezen worden aan de nieuwe afde ling en wat daarbinnen ligt, door de bestaande dienst wordt gedaan. Hier bij moet men niet denken dat de vroegere ambtenaren buiten de nieu we dienst worden gehouden. Naar aanleg en geschiktheid worden de functies verdeeld. Men zit echter voor de grote moeilijkheid geschikte nieuwe krachten te bekomen. In dit verband deed ir. Dikötter de sugges tie een beroep te doen op de vele bekwame Zeeuwse waterbouwkundi gen, die buiten hun provincie wer ken. Mogelijk dat enkele zich geroe pen voelen aan eiger. gewest hun krachten te geven; ir. Dikötter meende dat dit iets aantrekke lijks moet hebben. Alles samenvattende beklemtoonde de Commissaris der Koningin dat in geer. geval de beide bureaus ge scheiden worden. En is het ook niet zo dat het routine-werk naar de be staande afdeling gaat en het interes sante werk naar het bureau van ir. Snip. WERK VOOR IEDER. De K.A.J. uit de kanaalzone heeft in het parochiehuis te Terneuzen af scheid genomen van haar kringleider die op 13 maart a.s. per K.L.M. ver trekt, om gedurende twee jaren als lekenapostel mee te helpen bouwen aan 'n missiepost in Tangayka (Afri ka). Toen we in de bijtende koude winteravond naar het parochiehuis gingen, kwamen ons bij de gedachte: Tangayaka-Afrika, weelderige visioe nen voor de ogen van wuivende wou den, exotische bloemen en een heer lijk warme zon. Maar niet om deze reden heeft Jo Maas besloten voor twee jaar huis en haard ouders, ver loofde. werk en vrienden te verlaten. ,,Ik ben geen avonturier" zei Jo in zijn toespraak. Ik ga omdat ik weet dat vele duizenden jonge arbeiders ten onder gaan in geestelijke nood". De ouderen die in het parochiehuis aanwezig waren: pastoor en aalmoe zeniers van Terneuzen, Sas van Gent en Westdorpe, de ouders van Jo Maas. de wnd. voorzitter van de K.A.B. en bestuursleden van de K.A.V te Terneuzen hadden plezier in deze samenkomst van de jeugd van de kanaalzone. WAARDERING EN DANK Er zijn woorden van waardering gesproken door kapelaan Jansen van Terneuzen, door mevrouw Duurinck, voorzitster van de K.A.V. en de heer «P. de Bruyn wnd voorzitter der K AB. Zij overhandigden Jo een enveloppe met inhoud. De diocesaan secretaris van de K.A.J. in Breda de heer Cor Langerac prees Jo Maas als een uit stekend kajotter en een onvermoei baar kringleider die heel veel ver zet heeft voor de K.A.J. in de kanaal zone en zo ook sprak pastoor van Campen tot slot. Jo Maas (27) metselaar, gaat naar Tangayka als leider van de eerste Nederlandse ploeg. Hij vertrekt op 13 maart en de eerste rustplaats is Rome waar zij hopen door de Paus in audiëntie te worden ontvangen. Hij zei in zijn dankwoord voor al de goe de woorden, cadeaus en bloemen, dat hij ging uit idealisme omdat de jonge arbeiders uit de beschaafde wereld aan die in Afrika moeten tonen wat een werkelijke christelijke beschaving is. Hij spoorde zijn mede-kajotters aan, trouw te blijven aan hun idealen en zoveel mogelijk mee te doen aan de spaaractie voor de bedevaart naar Rome. MUZIEK EN TONEEL De oud-voorzitter der K.A.J. te Sas van Gent, de heer Jac. Slock kondig de de verschillende muziek- toneel nummers aan die tussendoor gebracht werden. Axel bracht een tweetal sket ches. Westdorpe kwam met een één- acter op de planken en de .Optimis ten" uit Sas van Gent brachten met veel plezier en vaart muziek en zang Om hen niet te vergeten hebben ze Jo Maas nieuw metselaarsgereedschap cadeau gedaan. Jo Maas zal hen niet vergeten al was het alleen al door deze onvergetelijke avond. Voor ieder blijft er genoeg verant woordelijk en mooi werk over en daarbij noemde jhr. de Casembroot o.m. de projectie der nieuwe havens binnen de dammen; de verbetering der zwakke plekken; de aansluitende wegen. enz. Studies moeten er ook gemaakt worden over hetgeen gebeuren moet na het tot stand komen van de Del ta-plannen- de vraagstukken van de aansluiting' bij Z. W. Nederland en de verbindingen van Z.-Vlaanderen met de rest van Zeeland zijn be langrijk genoeg om die tijdig onder de loep te nemen. In de naaste toekomst echter moet alles er op gezet worden dat buiten Zeeland over de Zeeuwse belangen alles bedisseld zou worden. Het nieu we bureau onder beproefde leiding van ir Snip en onder oppertoezicht van ir. Swaters zal daarin direct^ al een dankbare opdracht zien ons. dunkt HULST Bioscoopgebouw 8 uur*. Koning der manége. OOSTBURG Ledel 7 en 8.30 uur: De Koninklijke Reis naar de West. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Manon van de bronnen. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Waldo speelt detective. GOES Grand: Lullaby of Broadway. MIDDELBURG Electro: Aasgieren van New York. VLISSINGEN Alhambra: Canaris. Luxor: Het meisje en de cowboy. OOSTBURG Ledel 8 uur: Ciske de rat TERNEUZEN Luxor 8 uur: Wa-lde speelt detective. Concertgebouw 8 u.: Toneeluitvoering* Het hoogste offer. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ma- non van de bronnen. GOES Grand: Lullaby of Broadway. De Landbouw*. Vergadering r.-k. Vrou wengilde. MIDDELBURG Electro: Aasgieren van New York. VLISSINGEN Alhambra: Canards. Luxor: Het meisje en de oowboy. Geïnspir» se landbot bij de land wordt geco lichting ge verwacht d len vorme brengen. li Ijjke kernei een doelma genoemd. oi Er is bi een duideli nemen, wai ting op on maakt voo bij het hei anderdeels betekenis lichting aai voorbeelden gen. Er ku waarvan h< maar een omgeving b beelddorper gezien kuni tal in elkai ving gelege den evenw» verband op Vooral besl in, dat bij met de een Zw Traditiegi de ,,Batalj< bij elkaar in het Sch In een al de Zeeuws» gebabbeld haald uit sië. Na dit majoor Apj filmpjes. Middelburg, gië en Duit de roemrijl Res.-kol. (de toenm dant) spral woord. Onder de o.m. pater aalmoezenie dotroepen. secr. van h serve. Ter gelege bestaan van bond zal 5 i avond worde medewerkini Bevelandse den van he' operette - films vertooi dist, de het rede houden In het con ds. Strating alle gezindte Maandag Philippine h fel de belai ze vormen familie, maa reinen van bloeiende oi Hij is een met zijn geb dan ook de De meeste Barbé liggen landbouw er 1919 hielp oprichten, e» nog dikwijls nog altijd in neemt. Dan afdeling pi welke evene zij het werk doel afgaa: Voordat d< had de heer koopverenig; gericht, dat. reeds vroeg» ganisatie inz Verder wa bij de opric en van Boer Hoezeer d toont hij do nog altijd ge 50 gemeten deel van zoon piet Want hij willen blij doen. Hij be hem ligt maf hc t» zo ijvi jan ge Dertig dijkgraaf Klein Isabel der en i twaalf j; van jaren Dijckmeester had zijn zijn eerste har d

de Stem | 1956 | | pagina 2