de iet S.E.R. denkt aan vijf voorzichtige loonmaatregelen Frans Cairo lijntoestel bij verongelukt NOOD IN GEHEEL EUROPA Karavaan trekt naar Marken Nederland zocht alleen maar zondebokken" REGERING ARNOLD TEN VAL GEBRACHT r Aarzelend „ruimte -rapport vrijgegeven Even voor de landing: En de winter houdt aan D 19 INGANG HTS DAGBLAD VOOR De wapens voor Arcibië Zeelui wilden „oorlogspremie' DE DOOD OP DE WEG Nog steeds vorst Huurverhoging zou tot juli 1957 kunnen worden uitgesteld WAAR LIGT HET UITGANGSPUNT Meer dan vijftig doden De Duitse oorlogsmisdadigers Waar het hart van vol fs. Protest tegen beschieten van walvissen YON BRENTANO spreekt met PINEAU Verzetsbeweging krijgt voor een deel de schuld Complot tegen Adenauer Djakarta besluit RTC-akkoorden zullen worden opgezegd Anseele ontslaat aalmoezenier voor de scheepvaart In Bolivia Dertig doden tijdens carnaval CEWETENSCELD.... linde, Kassendiike A Oudelande 89 994 ;ge «-400- C. Pri^n' J. Pnem, Ovezaocfe •inge, Schore 92 vy 93.800. Zwartepoóptn* de Kok, Goes 9S80o' damme 96.991. Het de laagste inschili 8.010. Het schilder" de fa. Oele, Hoede. De raming was 3999 96e JAARGANG No. 22079 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad. C. J. v Hootegem, Mr Dr A J. J. M. Mes, jlr. H M L. de Rechter, L. J v. 't Westende, p. V. M. Vercautereu Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 5.85 per kwartaal pei post f 6.55, per week (uitsluitend bij met post- besteiL) t 0.45 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no. 27884L Voor God. Koningin en Vaderland DINSDAG 21 FEBRUARI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. 11 IT,landen- GOES. Westsingel 98. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Bureau voor de reeuwse luohu^1'5- r Het vertrek van de James Mon roe" het schip dat Amerikaanse wa pens van 'New-York naar Saoedie- Arabië brengt, is allesbehalve rustig verlopen. Om te beginnen eiste de bemanning een „oorlogspremie" van 75 procent, „omdat het Israëlische protest tegen de levering van de tanks een risico voor de gehele be manning betekent." De zeelieden toonden zich tenslotte bereid om uit te varen, toen zij ieder een verzekering van 5000 dollar op hun leven gekregen hadden. Toen de tanks geladen weiden, de monstreerden zionistische organisa ties op de kade. Een van hun slag zinnen luidde: „Vermeng geen Ara bische olie met Israëlisch bloed." SOEST: Een personenauto botste tegen een boom, nadat hij in de sneeuw was geslipt. De 26-jarige P. van 't Wel uit Amersfoort werd gedood. De drie overige in zittenden kregen vrij ernstige ver wondingen. TILBURG: De 7-jarige Cecilia Mommers, die met andere kinde ren aan het glijden was op een glijbaan die van het trottoir de weg op liep, raakte onder het ach terwiel van een vrachtauto. Het meisje was op slag dood. MAURICE Lemaire en Jacques Cha- ban-Demas, twee sociaal-republikei nen (ex-Gaullisten) hebben posten aanvaard in de regering van Guy Mollet. VOLGENS voorlopige cijfers heeft bij verkiezingen in Griekenland de op het Westen georiënteerde Radicale Unie een kleine meerderheid behaald op de Democratische Unie". Deze laatste wil nieuwe verkiezingen omdat de manschappen van het leger onder druk zouden zijn gezet. DE ENIGE nog in leven zijnde zus ter van de H. Theresia van Lisieux viert op 24 februari, in de Carmel van Lisieux, haar diamanten kloos terjubileum. Zij is 86 jaar. DOORDAT een petroleumtoestel in de keuken omviel, is gistermiddag de eerste verdieping van een pand aan het Kattenburgerplein te Amsterdam geheel uitgebrand. IN BRUNSWIJK (Duitsland) is een sportvliegtuigje vervaardigd, dat 48 km per uur kan vliegen en dat 6000 Mark kost. Men heeft het de naam „Winterkoninkje" gegeven. De bediening is niet moeilijker dan die van een zweef vliegtuig en het toestel kan in een flinke tuin landen. IN AMSTERDAM zijn zeven leden van het Vreemdelingenlegioen aange houden die zich tussen de lading en in de kolenbunkers van een schip schuilhielden. Z. H. DE PAUS heeft gisteren ge zegd dat de Kerk altijd de Europese integratie zal steunen en dat de re gering van een land alleen kan wer ken als zij kan steunen op een intelli gente en hartelijke samenwerking tus sen werkgevers en werknemers. OP EEN TERREIN van do Neder landse Aardoliemaatschappij in Was senaar kreeg de 28-jarige arbeider H.J. een hoorbuis op het hoofd. De man was op slag dood. IN EEN dextrine-fabriek te Veen- dam heeft zich gisteren een explosie voorgedaan, waardoor drie arbeiders werden gewond. De materiële schade was groot. HET SER-rapport over de vraag of de economische situatie in ons land de invoering van loonmaatregelen wettigt, is thans door de regering vrijgegeven. De SER bekeek niet alleen de toestand van vandaag de dag, maar verdisconteerde in zijn studie de verwachte kostenstijgingen zoals een huurverhoging, de ouderdomsvoorziening en verbetering der secundaire arbeids voorwaarden. Het SER-rapport ademt de aarzeling, die kort geleden bij de werkgevers in de Stichting van den Arbeid voel baar was en die leidde tot een breuk in deze stichting. De Raad viel in vier groepen uiteen, die elk een eigen wijze van bereke ning hadden inzake de ontwikkeling tussen nationaal inkomen en loonsom per werknemer. De Raad, zo blijkt nu, heeft een vijftal algemene maatregelen ge noemd, welke ertoe zouden kunnen bijdragen om een geconstateerde achterstand op te heffen, nl.: 1. Een tijdelijke verhoging van de vereveningsheffing. Een uitstel van de huurverhoging tot 1 juli 1957. Eenmalige uitkeringen uit de winst. Gedifferentieerde loonstijgingen. Algemene loonmaatregelen. 2. 3. 4. 5. Door incidentele maatregelen op loon- gebied, aldus de Raad, is het reële inkomen sinds 1951 met gemiddeld gestegen. Voor 1956 wordt een verdere stijging verwacht, o.m. door verbetering der secundaire arbeids voorwaarden. Per werknemer komt dit op 3% van de loonsom (het bruto loon). Door de algemene ouderdoms- verzekering en de verwachte huur verhoging, zullen de gezinsuitgaven uitgegaan is van een inkomen tot f 6000.per jaar, stijgen met on geveer 8.5 per jaar. De SER is er van uitgegaan, dat daardoor een compensatie wordt ge geven, waarbij gedacht werd aan een zuiver compenserende loonsverhoging; een loonsverhoging met een vast per centage, vermindering van de W. en W. premie, of afschaffing van loon belasting voor de laagste inkomens groepen. Voort men gelijktijdig de ouder- domsverzekcring en de huurverhoging van 25% in, gepaard aan bovenge noemde maatregelen, dan bedraagt de toeneming van de lonen per werk nemer 7.2%, terwjjl het nationale in komen per hoofd met 4.3% stijgt. Hierin is ook verdisconteerd de voor genomen afschaffing der verevenings heffing. Een kleine meerderheid in de Raad hield bij de vaststelling van een ach terstand in de loonontwikkeling, re kening met de gegevens der basis jaren 1949-1952. Het wordt „gevaar lijk" geacht het evenwicht dat in die jaren tussen loonsom en nationaal inkomen per hoofd bestond, ten gun ste van de eerste te veranderen. Drie minderheidsgroepen verwerpen met meer of minder krachtige argumen ten een vergelijking met de basis jaren 1949-1952, waarop de hele bere kening steunt. „RUIMTE". De vraag of er op dit moment „ruimte" voor loonmaatregelen is, wordt niet zonder meer beantwoord. Wel acht de SER het mogelijk, deze „ruimte" te scheppen, o.m. door pro- duktiviteitsverhoging en een aan vaardbare verdeling van het nationaal inkomen over de bevolkingsgroepen. Tenslotte komen dan concrete maat regelen aan de orde. Een indirecte maatregel is een eventuele tijdelijke verhoging van de vereveningsheffing met 6r/ tot 1 januari 1957. hetgeen wetstechnisch wel mogelijk is. Na af schaffing van deze heffing kan een even grote compenserende loonsver hoging volgen. Door invoering van de huurverho ging in juli, inplaats van in januari, bereikt men dat deze „mep" komt in de goedkope tijd van het jaar. Ook vraagt de SER aandacht voor belas tingverlagingen. De hogere kosten zouden voor de helft door salarisver hoging en voor de andere helft door belastingversehuiving of verlaging moeten worden opgevangen. Als sociaal-economische maatregelen stelt de Raad voor: eenmalige winst uitkering. gedifferentieerde loonstij gingen (per bedrijfstak) of een alge mene loonronde. Een keuze maakt de SER uiteraard niet uit deze maatre gelen. Op ongeveer 25 kilometer ten zuid oosten van Cairo is maandag een groot lijnvliegtuig van de Franse luchtvaartmaatschappij T.A.I. neer gestort. Van de 64 inzittenden kwa men er 52 om het leven, namelijk 49 passagiers en 3 leden van de beman ning. Het toestel verongelukte even voor de landing in Cairo. Alle inzit tenden, Fransen uit Vietnam, waren op weg van Saigon naar Parijs. Het brandende wrak werd waarge nomen door een Amerikaan, die in een sportvliegtuig boven het gebied vloog waar de machine was neerge komen. Hij landde zo dicht mogelijk bij de plaats vgn de ramp en stelde zich op de hoogte van de situatie. Enkele gewonden, een mannelijke i passagier en diens twee zoons, bracht hij onmiddellijk in zijn sporttoestel naar de Egyptische hoofdstad. Daar na vloog hij met een arts terug en landde bij een vrachtauto, die even- eens met gewonden onderweg was naar Cairo. De gezagvoerder van het veronge lukte toestel heeft de ramp overleefd. Hij deelde mee, teveel hoogte verlo ren te hebben bij het inzetten van de landing, waardoor het vliegtuig tegen een heuvel vloog. Van de negenkop pige bemanning zijn drie leden om gekomen, namelijk een stewardes en twee stewards. Men zou hieruit mo gen afleiden, dat de cockpit bij het neerkomen het minst is beschadigd. Onder de slachtoffers bevinden zich elf vrouwen en elf kinderen. Van de 27 mannen die om het leven zijn ge komen, waren er 22 militair. Van één gezin kwamen de moeder en twee dochters om het leven, ter wijl de vader en twee zoons zich evenals de gezagvoerder en vijf an dere leden van de bemanning, via een nooduitgang in de neus van het toestel in veiligheid wisten te bren gen. In de veilinghallen te Bovenkarspel zal vandaag de jaarlijkse west- Friese Flora worden geopend. De ze expositie van getrokken bolge wassen zal een oppervlakte beslaan van 8000 vierkante meter en er zullen o.a. hyacinten, krokussen en narcissen te zien zijn. En al is Bo venkarspel ver van hier, voorjaars bloemen doen het op een foto wel!! t ,Vc"v,ach''ng van het K.N.M.I. tot hedenavond: J" lie} ""orden half tot zwaar bewolkt met aanvankelijk nog wat nnI1TV ,het midden en zuiden „A' 'ot, 1?al' bewolkt, plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit noordelyke richtingen. In de mid- t dag matige tot lichte vorst J Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Zwakke tot matige oostenwind. Aanvankelijk weinig bewolkt tot heider. Mini mum temperatuur van min 10 tot m!n. 18 graden. Plaatselijk ochtend- mist. Toenemende bewolking van uit het oosten. Sneeuw bij tussen pozen en een weinig minder koud dan in de nacht. Maximum tem- peratuur van min 3 graden in het westen tot min 8 graden in het i oosten. 4 Vandaag: zon onder 18.05 uur; J maan op 12.34 uur. J Morgen: zon op 7.45 uur; maan i onder 5.14 uur. Dr. Hugenholtz, voorzitter van de wereldfederatie voor Dierenbescher ming, heeft Di de regeringen van de V.S. en IJsland geprotesteerd tegen het beschieten en bombarderen van grote scholen walvissen aan de IJs landse kust. Hierdoor zou een ware slachting onder de dieren zijn aange richt. De ministers van Buitenlandse Za ken van Frankrijk en west-Duistland Pineau en von Brentano, zyn maan dag te Parijs bijeengekomen voor 'n nieuw overleg over de toekomst van Saarland. Men verwacht niet, dat Frankrijk bezwaar zal maken tegen aansluiting van de Saar bij west-Duitsland. mits de economische banden met Parijs benouden blijven. Het „Verbond van Gerepa trieerde Krijgsgevangenen" in Duitsland heeft opnieuw een brochure uitgegeven over de oorlogsmisdadigers die in Breda gevangen zit ten. Dit als antwoord op een verklaring van de Neder landse ambassade in Bonn. Het verbond wil wei toegeven, dat er misdaden zijn gepleegd, maar zo wordt gezegd „men mag niet vergeten dat de Nederlandse verzetsbeweging voor een groot deel schuld draagt aan deze ontwikkeling." Zij heeft een meedogenloze strijd tegen de bezettingstroepen gevoerd en me nige Duitse soldaat, aldus de bro chure, is daaraan ten offer geval len. Verder krijgt Nederland het verwijt te horen, dat de zaken van de oorlogsmisdadigers door een ..dubieuze bijzondere recht spraak" behandeld zijn. Repre saillemaatregelen moeten volgens het verbond als handelingen in overeenstemming met 't oorlogs- en volkenrecht worden beschouwd En Nederland heeft in Indonesië immers ook represailles getrof fen De bevelen, op grond waarvan veel van de misdaden zijn ge pleegd, had men moeten erken nen, als redenen voor het uitslui ten van schuld. Bovendien, het zou er voor de bijzondere recht spraak in Nederland meer op aan gekomen zijn, „zondebokken te vinden" dan een echte recht spraak te leveren. De behandeling van de gevan genen in Breda, zegt het verbond is weliswaar verbeterd, „maar zij is nog ver verwijderd van mens waardige omstandigheden." Ziezo BIJ EEN hotelbrand in Tornio (noord-Finland) kwam een handels reiziger in de vlammen om. Twee mensen worden vermist. Zeven man nequins, onder wie Miss Europa 1955 moesten zich in nachtgewaad in vei ligheid stellen. De sociaal-democraten en de rechtse Vrije Democraten heb ben maandag de regering-Ar- nold van Noord-Rijn-Westfalen ten val gebracht. Hierdoor loopt de Christendemocratische Unie van Adenauer gevaar, haar meerderheid van tweederde in de Bondsraad (Eerste Kamer), te verliezen. Deze meerderheid, die vereist is voor grondwets wijzigingen, kan van belang zijn Uit vele gebieden van Europa is maandag melding gemaakt van nieuwe sneeuwval, lawi nes en slachtoffers van de koude. Gevreesd wordt voor grote overstromingen wanneer het gaat dooien. Momenteel ziet het er nog niet naar uit, dat de winter gaat wijken. In de loop van gisteren breidde een storing, vergezeld van een snecuwgebied, zich over Duitsland naar het noordwesten uit. Dit sneeuw- gebied bereikte in de avond Groningen al. De kans werd klein geacht, dat het ook in het zuidwesten van ons land sneeuw zal brengen. In het midden en zuiden, waar het in de avond nog onbewolkt was, vroor het op vele plaatsen al weer 12 graden, in het noorden daarentegen maar 8. Na het passeren van de storing, volgt weer een gebied met opklaringen. De luchtdrukverschillen boven onze omgeving blijven klein, waardoor er weinig wind verwacht wordt. De stad Passau in zuidwest-Duitsland heeft de hulp van de Amerikaanse strijdkrachten ingeroepen voor het opruimen van een IJsdam in de Donau. Sinds 1 februari zijn minstens 26 personen in west-Duitsland door be vriezing om het leven gekomen. De pogingen om bergwegen in midden- en zuid- Italië, waar honderden dorpen al drie weken van de buitenwereld zijn afgesloten, vrij te maken, zijn door nieuwe sneeuwval belemmerd. Te Roccapia werden tien woningen door een lawine beschadigd. Uitgehongerde wolven drongen in dorpen door. Volgens officiële ge gevens zijn deze maand in Italië tachtig mensen van koude omgekomen. Het aantal doden tengevolge van de koude in Oos tenrijk is niet-officieel op 23 vastgesteld. In Tirol is een schooljongen voor de ogen van zijn onderwijzer en ka ïneraden door een lawine bedolven en dood uitgegraven. Een arbeider zaagde zijn duim af zonder het te voelen. In zuid-Slavië is het aantal slachtoffers van de koude in de afgelopen drie weken tot 106 gestegen. Vier boeren in Montenegro zijn in een sneeuwstorm doodge vroren. Lawines in Bosnië en Herzegowina hebben de spoorlijn van Serajewo met de kust afgesneden. Drie treinen werden ingesloten. Van slachtoffers is geen mel ding gemaakt. Door ongunstige weersomstandigheden konden maan dag vliegtuigen, die voedsel zouden neerlaten voor sche pen in het ijs bij de Deense kust, niet vertrekken. In Denemarken heeft de koude tot dusver 33 slachtoffers geëist. Deskundigen zijn van oordeel, dat rampzalige over stromingen in Frankrijk slechts achterwege zullen blij ven als de dooi zeer geleidelijk verloopt. Het openbare vervoer tussen Nice en Cannes is door sneeuw verlamd. In oost-Frankrijk zijn zelfs wilde zwijnen aan de koude ten prooi gevallen. Bij Windsor, op 40 km afstand van Londen, is de Theems geheel dichtgevroren. bij de behandeling van de mili taire wetgeving. Met de 55-jarige Karl Arnold ver dwijnt een der markantste figuren van Adenauers Christendemocrati sche partij uit het regeringsbolwerk in het Ruhr-gebied. De regering - Arnold is in de eer ste plaats gevallen, omdat de (libe rale) Vrijè Democraten en de socia listen 't Christendemocratische over wicht in west-Duitsland wenseirte on dermijnen. De Vrije Democraten zijn in de fe derale regering met de Christen-De mocraten verbonden. Er is echter, als gemeld wantrouwen gewekt door het voornemen van bondskanselier Adenauer c.s. inmiddels weer op gegeven om de kieswet zodanig te wijzigen, dat een kleinere partij als dc Vrije Democraten hier ernstig na deel van zou ondervinden, terwij] de grote Christendemocratische partij er voordeel uit zou behalen. Het staat wel vast, dat de 58-jarige socialist Steinhoff een voormalig A - a Door de aanhoudende vorst is het eiland Marken al sinds enige tijd geïsoleerd. Men onderhoudt nu echter een geregelde „taxidienst" tussen Monnikendam en Marken. De Markers houden het echter bij de ouderwetse stijl en gaan met sleden en een paard heen en weer. Op de foto ziet men een van deze karavanen. De Indonesische minister van voor lichting, Sjamsuddin Sutan Makmur, heeft bekendgemaakt dat de Indone sische regering besloten heeft alle overeenkomsten van de Ronde Tafel conferentie op te zeggen. De regering zal een desbetreffend wetsontwerp de ze week aan het parlement voorleg gen. Woensdag zal de regering aan het parlement verslag uitbrengen over de conferentie te Genève en haar stand punt uiteenzetten over het opzeggen van de Unie na het mislukken van de besprekingen. Op instructie van de minister van Binnenlandse Zaken, Raden Suroso, zullen van woensdag tot vrijdag van alle officiële gebouwen in Indonesië de vlaggen worden uitgestoken ter ge legenheid van het opzeggen van de Nederlands - Indonesische Unie. De minister van Verkeer in België Anseele, heeft de bijzondere geeste lijke verzorging voor de binnenscheej>- vaart opgeheven. De beide aalmoeze niers z(jn met onmiddellijke ingang van hun werk ontheven. Dti deelde de socialistische minister mede tijdens de vergadering van de parlementaire commissie in België voor de scheepvaart. Hij verklaarde, dat ingevolge een reorganisatie van de sociale dienst voor de scheepvaart „van de diensten der beide bij deze dienst ingeschakelde priesters zal worden afgezien". In de Boliviaanse hoofdstad La Paz heeft zich een ernstig ongeluk tijdens carnaval voorgedaan, dat aan dertig landarbeider en mijnwerker, die car- i personen het leven heeft gekost, ter- rière wist te maken en onder meer burgemeester van de Ruhr-stad Ha gen is geweest een regeling zal vormen met steun der socialisten, Vrije Democraten en de (r.-k.) Cen trum-Partij. Een volgens deze opzet gevormde nieuwe regering beschikt dus over 110 zetels, tegen 90 zetels der Christen democratische oppositie. wijl er 56 werden gewond. Op de laatste dag van het carnaval had een grote menigte zich in de voornaamste straat van La Paz ver zameld. Er ontstond een gedrang, waardoor ongeveer honderd personen over de rand van een diep ravijn werden gedrukt. Er ontstond een pa niek. waarbij velen onder de voet werden gelopen. ~N De Staatscourant van gisteren bevat o.m. een bekendmaking van de minister van Financiën over ten behoeve van 's-Rijks schatkist ontvangen gewetens- geld. Uit een opgave van dat geld blijkt o.m. dat wegens te weinig betaalde inkomstenbe lasting bij de ontvanger der di recte belastingen te Arnhem het laagste bedrag uit deze catego rie binnenkwam, nl. f 10.- en bij de ontvanger te 's-Bosch het hoogste, n.l. f20.000.-. Wat te weinig betaalde inkom sten- en vermogensbelasting betreft, spant het bedrag van f 400.000, dat bij de ontvanger der directe belastingen te Amersfoort binnenkwam, de kroon. Het kleinste bedrag dat als ge- wetensgeld werd ontvangen wegens te weinig betaalde di videndbelasting was de somma van f 0,90 die de ontvanger der directe belastingen te Amster dam ontving.

de Stem | 1956 | | pagina 1