WIELERBEDEVAART NAAR DEN BOSCH Künen cross-kampioen Nederland van ORGANISATIE IS GEWELDIG UITGEGROEID Vingerhoedt ontnam van Oosterhout de titel Nederlands Elftalclub trainde in Eindhoven Mgr. Mutsaerts zegende fietsen en „bemanning" 10 jaar Ned. Katholieke Sporthond Ook titel voor Thor uit Roosendaal DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 20 FEBRUARI 1956 Drie feestelijke evenementen op stapel DIT JAAR VIER JEUGDKAMPEN KNGV-Lu^r%?oeg0nroeodrendeVanNed/ Belgisch sukses in biljart toernooi 47-2 Carole Heiss (16 jaar) wereldkampioene in j kunstrijden Nederlandse op ereplaats Bom aan de kop I11 (lani-litelstrijd ...Dat moét 333 zijn van Kempen te Gent nummer vóórlaatst Spelers weerden zich dapper 300 renners trotseerden de koude Renners trainen aan Azurenkust... Alweer Lorraine Crapp GEEN ZEELAND WEST-BRABANT Voetbal over de grenzen Maarse en de Graalf tóch naar Helsinki (Van onze sportredacteur) De Nederlandse Katholieke Sportbond, 23 februari 1946 opgericht, gaat zijn tienjarig bestaan vieren met een drietal eve nementen. Allereerst op zaterdag 10 maart met een receptie te Den Bosch in het Bondsgebouw aan de Oranje Nassaulaan 23. Een sportstudiedag van internationale inslag staat op stapel op een nader te bepalen datum in mei, te houden in Den Bosch of Utrecht Enkele buitenlandse deskundige sprekers zullen in le zingen de achtergronden van de sport uitdiepen. De derde ge beurtenis wordt een algemene sportdag van de NKS, in lande lijk verband dus, in de Goffert te Nijmegen op 17 juni of 1 juli. Daarnaast zijn landelijke NKS-evenementen gepland: in april te Bleyerheide nationale keurturnkampioenschappen en 1 of 8 juli te Rotterdam de nationale ritmische kampioenschappen voor dames. Tot zover de landelijke sportgebeurtenissen. Een belangwekkend pro gramma staat voorts op stapel in de diocesen Breda en den Bosch. Het begon deze zondag met de traditionele wielerbedevaart voor renners uit de beide bisdommen. Op donderdag 8 maart is er in Tilburg een sports forum (in de Kon. Harmonie), waaraan zullen deelnemen de KNVB-voor- zitter Ir. H. Hopster, rector P. Booymans, nationaal adviseur NKS, drs. G Stubénrauch, wethouder te Breda, H. Aerts, Eindhoven, landelijk pen ningmeester Ned. Katholieke Gymnastiek Bond, en Leo Pagano, KRO-repor- ter Als voorzitter van dit forum treedt op Mr. F. Belièn, hoofdbestuurs lid'NKS. Er is nog heel veel te wensen Op 14 april wordt in Tilburg de jaarlijks aan betekenis winnende Jeugdsportdag in het stadion aldaar gehouden. Op 21 mei (2e Pinksterdag) zijn er zomersportdagen te Hooge- loon (in de Kempen), in Eindhoven en in den Bosch. Oosterhout is op 10 juni uitverkoren voor de jaarlijkse algemene Diocesane Bondsdag in het Bisdom Breda, ter gelegenheid van de MENTO aldaar. Ginneken zal de Diocesane gymnastiek-bondsdag te zien krijgen op 17 juni of 1 juli, een en ander ter gelegenheid van het 30- jarig bestaan van ,,St. Christoforus" en het 2e lustrum van ,,St. Lidwina", beide te Ginneken. In september ten slotte wordt de Diocesane jeugdbonds- da) en rector Eg. Michielsen (Den Alle hier genoemde data en nog veel meer andere bijzonderheden kre gen de sportjournalisten der katho lieke dagbladen te horen op een dezer dagen in Tilburg (bij Piet Mul ders) gehouden persbijeenkomst, be legd door de besturen der diocesen Den Bosch en Breda van de NKS, vertegenwoordigd door de heren van der Werff (den Bosch), Lugtenberg (Breda), v, d. Dobbelsteen (Tilburg), zomede door de diocesane geestelijke adviseurs rector C. v. d. Maade (Bre da) en rector Eg. Michielsen (den Bosch). SPREKENDE CIJFERS. Ook over de groei van de N. K.S., meer speciaal in de bis dommen Den Bosch en Breda, werden interessante gegevens verstrekt. Cijfers spreken altijd het best aan, vandaar dat wij ze hieronder afzonderlijk publice ren. Bisdom den Bosch: 482 verenigingen met 47.350 leden. Onderverdeeld over de diverse tak ken van sport luiden de aantallen als volgt: atletiek (10 verenigingen, 360 leden); gymnastiek (27.100), handbal (13 300i, hockey (19. 1250), dames korfbal (88. 1860), tafeltennis (27. 570) voetbal (259. 35000), volleybal (13. 250), wandelsport (12. 370). wielren nen (5. 150), zwemmen (3. 100), bas ketbal (2. 40), honkbal (4. 100). BISDOM BREDA: 159 VERENI GINGEN MET CIRCA 15000 LEDEN Wederom onderverdeeld luiden de cijfers als volgt: wielrennen (4. 225), atletiek (5. 219), gymnastiek (24. 4220), dameskorfbal (14. 485), hockey (4. 202), tafeltennis (9. 287), lawn- tennis (3. 267), voetbal (87. 8075), wandelsport (6, 539), zwemmen (3, 230). Opgemerkt wordt, dat deze cijfers betrekking hebben op het jaar 1954 en het Bisdom Breda beduidend klei ner van omvang is dan dat van den Bosch. Overigens zijn deze cijfers sprekend genoeg voor de betekenis van de NKS en zijn groei in het voorbije eerste decennium. VRAAGSTUKKEN. Daarnaast dient er meer te worden getraind en het technisch peil moet de hoogte in. Als de jonge mens re sultaten boekt, wordt hij gestimuleerd om hoger-op te komen. Vandaar, dat de verenigingen worden geanimeerd op dit terrein meer daadwerkelijke dingen te ondernemen. GROTE WAARDEN Zowel door rector Michielsen als rector van der Maade zijn diverse vraagstukken in het kader der katho lieke sportbeweging uitvoerig belicht. Over de vraag hoe het predi kaat r.-k. verworven kan wor den en mag worden behouden, bijv., blijken hier en daar ver keerde opvattingen te bestaan. Het wordt alleen en uitsluitend door de bisschoppen gegeven èn wanneer de desbetreffende ver- eniging is aangenomen als lid van de N.K.S. Bij uittreding gaat het predikaat verloren. Een vereniging kan boven dien slechts voor het NKS-lidmaat- schap in aanmerking komen, als er vanwege de kerkelijke overheid offi cieel een geestelijk adviseur over is aangesteld. Enkele verenigingen, waaronder uit deze gewesten, uitge treden uit de NKS, zijn dan ook ten onrechte dat predicaat blijven voeren. WAAROM NIET? De sport heeft onontbeerlijke waar den. Het is verheugend te kunnen constateren, dat ook de gemeentelijke overheid daarvan meer en meer over tuigd is geraakt èn meer begrip toont daadwerkelijk voor de noden der talrijke financieel zwakke vereni gingen. Veel vloter dan bijvoorbeeld een twintigtal jaren geleden, wordt van overheidswege aan bestaande nodien tegemoet gekomen terzake terrein- aanleg en -verbetering, bouw van sport- (gymnastiek)zalen, Jammer blijft, dat er slechts in spo radische gevallen coördinatie ge schiedt. Daarom zou het aanbeveling verdienen een provinciale ordening tot stand te brengen, een soort spor tieve planologische dienst'. Steeds na drukkelijker moet namelijk worden vastgesteld het werd met frappante voorbeelden verduidelijkt dat de „concurrentiegeest tussen ge meenten onderling tot merkwaardige verschijnselen leidt. In d>eze zin, dat terreinen worden aangelegd op plaatsen, slechts hon derden meters verwijderd van reeds bestaande accomodatdes. Om o.a. aan zulke toestanden een einde te maken, werden reeds enquê tes ingesteld (ze zijn nog lopende) in Breda, Roosendaal en Bergen op Zoom. TREURIG GESTELD Treurig gesteld blijft het met het beschikbare zaal-volume. Veel werd en wordt er op dit stuk gewerkt, ge dokterd, en plannen zijn er voldoende ontworpen. Jammer genoeg echter wordt er te veel gepraat en te weinig verwezenlijkt. Vandaag extra veel in verband met de heersende bouwstop. Aandacht schonk rector Michielsen eveneens aan de technische zijde van het vraagstuk terreinaanleg. De ver enigingen geven vaak veel geld uit voor het inwinnen van adviezen, ter wijl zowel het N.O.C. als de. K.N.V.B. afdelingen hebben, die gratis goede adviezen verstrekken. Te betreuren is in ernstige mate dat er bij de besturen van scholen, die vaak over de fraaiste en modern ste sportzalen beschikken, zo bitter weinig begrip aanwezig is soms volledig gebrek aan inzicht voor de noden (lees traimngsmoge.lijkhe den), waarmee vele sportclubs te kampen hebben. Bij wat meer samenwerking zouden veel jonge mensen, le den van verenigingen, in die schoollokalen, een of meer uren per week (des avonds) kunnen trainen. Hetzelfde geldt voor de parochie besturen; de vele bestaande patrona ten worden slechts in beseheiden ma te voor dit sportieve doel be- neemt^de NiSP'" d" gymnastiek met 7ün uiïïii e.?n elgen POS'tie in Bonrl Ueti. v.. a Gymnastiek het KNGV ,»ht 'E nauwer contact met ter zake hrf Tktl>ecn' bijvoorbeeld Katlioiieke Sportbond, Dit is niet ge lukt al is het bekend, dat de tech nische leider van het KNGV de heer Sommer, daar persoonlijk keen be? zwaar tegen had. Het KNGV blHft als eis stellen, dat allereerst de NKS vol ledig in het KNGV opgaat Eno de NKS afwijst. Het beftuui acTdPt namelijk niet noodzakelijk en ver wijst naar België en Zwitserland" NKcr Uitwisse'i?g in de geTst a s dk der nfeo" h6t KNGV voorstelde, zon? aer meer is aanvaard. „VAN DE STRAAT". welkend?13? °Ver de grote invloed door de ?r, "ge ,.mens van vandaag tor Mirhi?o ondergaat, bracht ree- gaande™?n' dle ook de beide voor- onderwerpen onder de loep "a3 .er toe op te wijzen, dat de schikbaar gesteld. Wat dit betreft is er bij de gemeenten heel wat meer begrip ontstaan, ook wat subsidiëring betreft. Niettemin blijft er nog veel te wen sen over. Het goede, stimulerende voorbeeld, dat er navolging wordt aanbevolen, geeft de stad Am sterdam. Zij verstrekt jaarlijks f 4.- subsidie per lid van elke vereniging welke officieel bij een bond of orga nisatie is aangêsloten. In west-Brabant bijvoorbeeld ge nieten weinig sportverenigingen di recte financiële steun. Wel wordt in direct door verlaging van de huur prijzen der sportzalen, tegemoet ge komen. IDEALE TOESTAND De ideale toestand, concludeerde rector Michielse, waarnaar moet blij ven gestreefd, zal worden bereikt, als staat, provincie en gemeente het bre der zullen gaan zien en men de ver enigingen subsidie zullen verstrekken, óók de kleinste clubs, want die heb ben steun het hardst nodig. Pas wan neer óók die kleine verenigingen een trainer kunnen financieren, zal het sportieve peil het niveau bereiken, dat onmisbaar is voor het gezond ma ken en houden van ons volk. Als een der middelen om deze ge dachte financieel te verwezen lijken, beschouwt óók de NKS de voetbalpool, mits in officiële hand en, wat de winsten betreft, aangewend om het omschreven ideaal te berei ken. Wat ten deze in het buitenland verworven kon worden grenst (naar Nederlandse begrippen) aan het on gelooflijke. BISDOM BREDA Sprekend over de situatie in het bisdom Breda, zei rector v. d. Maade er over verheugd te zijn, dat het bis dom vergroot werd. De situatie voor de clubs op de Eilanden en in Zeeuwsch-Vlaanderen was vooral wat eerstgenoemd gebied betreft, zeer moeilijk, vanwege het feit, dat men daar te maken had met het bisdom Haarlem. Door de tot stand gekomen wijziging is de mogelijkheid geschapen voor geheel Zeeland op „eigen benen" te komen te staan. Geloofd wordt, dat er nu ook vanwege communicatie daar iets goeds op r.-k. sportgebied tot stand zal kunnen ko-men. Dit, aldus stelde de rector vast, is ongetwijfeld de mooie, sportieve, keerzijde van de „bisdom-medaille''. CURSUSSEN De idealistische werking van de NKS leidde destijds tot het in het le ven roepen van schriftelijke jeugdlei- derscursussen, die de jongeren rijp zouden kunnen maken voor hun spe cifieke taak. Deze schriftelijke cur sussen waren intussen slechts een be scheiden hulpmiddel. Doordat meer subsidie verkregen werd kon om te beginnen in Breda gestart worden met een „echte" jeugd leiderscursus. Om van wal te steken is men daar gaan werken aan de sa menstelling van een handleiding. Wanneer alles gereed is, zal deze cursus gedecentraliseerd worden en gehouden worden in Breda, Roosen daal, Bergen op Zoom en Hulst. Er komen cursussen voor vereni gingsleiders en jeugdleiders. Gestart wordt in de gymnastieksector. Voorts komt er een regionale cursus voor ritmische gymnastiek, een vereni- ginigs- en kadercursus. De een poos geleden ingestelde oudersavonden (voor ouders van ju nioren werken goed. Ook het jeugd- kampeerwerk gaat vlot. Het prach tige sportcentrum in Zundert mag ook dit jaar door de NKS gebruikt wor den voor de jaarlijkse NKS-jeugdkam- pen. Dit jaar zal de jeugd gedurende vijf weken (afwisselend per week) daar bijeen kunnen zijn. Samenkom sten, die van grote waarde zijn voor de stimulering van het waardevolle onderlinge contact. Behalve in Zundert zullen voorts dergelijke kampen worden gehouden te Vught. Elten en Echt. In Vught zul len wekelijks 300 jongelui, te Zundert 150 jeugdsporters kunnen worden on dergebracht. Waren in voorgaande ja ren onder de bezoekers ook jongelui van boven de achttien jaar, waarge nomen is, dat er een tendenz bestaat naar beneden die leeftijd. SPORTPARADE Onlangs is het officieel orgaan van de NKS „Sportparade" in een nieuw kleed verschenen, bovendien wordt het voortaan in Venio (tevoren in Hengelo) gedrukt. Het verschijnt tweemaal per maand en stijgt voort durend in kwaliteit, óók illustratief. Een sportperiodiek. dat bezig is zich een betekenende plaats in de vader landse sportwereld te veroveren, Een luid gejubel ging op in de rotonde van „Houtrust" in Den Haag toen René Vingerhoedt gisteren in zijn slotpartij het ons land, en hij was in dit toernooi om het Europees biljart ivoor voor de laatste maal liet klikken. De Belg .is populair in kampioenschap 47/2 ongetwijfeld de sterkste en meest con stante speler geweest. Hij verdiende de titel. En als was het hart van de toeschouwers aan de kant van Kees van Ooster hout, men had er toch vrede mee dat de uitslag strookte met de sportieve moraal. Over het spel lag de typische be klemming van een beslissingswed strijd, welke de scherpte van blik en de vastheid van hand aantastte. Vin gerhoedt kwam het eerst over zijn bevangenheid heen. De ervaren Bel gische crack hanteerde opzettelijk alle wapens uit zijn arsenaal van veelzijdigheid en speelde, om het ge vaar van de grote serie die van Oos- hout kan maken, afwisselend lang en kort, en bij voorkeur lang. In de zaal steeg de spanning. Men voelde dat de Rotterdammer een kans had op 'n zege die een of meer barragepartijen noodzakelijk zou ma ken. Bij de stand 217-186 voor van Oos terhout, na negen beurten, ging het er op lijken dat de eerste de beste grote serie, door wie ook gescoord, de beslissing zou brengen. Van Oos terhout leek de uitverkorene toen hij in de tiende beurt, ineens zeer rus tig 42 punten veraarde. Van Oosterhout kreeg nog twee maal een kans op de zege, faalde en stond op 273 toen Vingerhoedt met een slotserietje van 25 de 400 vol maakte en daarmee de titel verwierf. Zelfs een remise zou hierin geen ver andering kunnen brengen. Het werd trouwens geen remise want van Oos terhout kon in de nastoot slechts 43 caramboles bijeen brengen. (400316 in 16 beuren). Intussen had Wafflard in 18 beur ten Ossorio geklopt. De Belg onder- schatte zijn tegenstander, altijd een fout, en daardoor werd zijn zege veel minder briljant en overtuigend dan hem voor ogen had gestaan. Van der Pol kwam zondagmiddag het eerst aan bod tegen Galmiche. Hij won de partij in negen beurten. Daarna versloeg Spielmann Gal vez. TOPPRESTATIE. Een pitt 3 16-jarig meisje is dit weekeinde in Garmisch Partenkir- chen wereldkampioene kunstrijden ge worden, doordat ze er in slaagde haar beroemde landgenote Teniey Albright te onttronen. Het was de Amerikaan se Carole llciss. In Cortina d'Ampez zo (met de winterspelen) legde zij reeds beslag op de zilveren medail le. De Nederlandse deelneemsters brachten het er in dit toernooi van groten niet slecht af. Joan Haanappel werd elfde en Sjoukje Dijkstra zes tiende. Bij de paren ging de wereldtitel naar de Engelsen Weight en Thomas. De afwezigheid van de titelhouders Westwood-Dcmmy betekende geen vermindering voor de prestatie van de nieuwe kampioenen. Bij het ijsdansen ging de titel naar de Engelsen Weight en Thomas. Het Nederlandse echtpaar Odink heeft het op dit nummer niet ver ge bracht. Het werd 14e van de 17 deel nemende paren. Zaterdag en zondag is te Utrecht het toernooi om het persoonlijk dam kampioenschap van Nederland, voort gezet hiet het spelen van de partijen uit de elfde en twaalfde ronde. Sinke speelde tweemaal gelijk en deelt nu tezamen met W. Beeke de 13e plaats en 8 punten. De uitslagen waren aldus: 11E RONDE Van Dijk - Roozenburg 1—1; Sinke - Huisman 11, Kinnegin - J. Beeke 02. Edink - de Jong 02, Gordijn - Jurg 2—0, Bom - W. Beeke 20, Terlouw - Keiler 02. 12e RONDE (Advertentie) lighter and milder f I»™ W. Beeke - Terlouw 02, Jurg - Bom 11. J. Beeke - Edink 02, Huisman - Kinnegin 20, van Heer- de - van Dijk 20, de Jong - Gordijn 11, Roozenburg - Sinke 11. Keller was vrij. De stand na 12 ronden: 1. Bom 16 punten (uit 11 partijen), 2. de Jong 15 punten (uit 11), 3. Ter louw 14 punten (uit 11), 4. van Dijk 14 punten, 5. en 6. Gordijn en Huis man ieder 13 punten (uit 11). 7. en 8. Keiler en Roozenburg. ieder 12 pun ten (uit 11), 9. J. Beeke 11 punten (uit 11), 10, 11 en 12 Edink. van Heerde en Jurg. ieder 9 punten (uit 11), 13 en 14. W. Beeke en Sinke ieder 8 punten, 15. Kinnegin 5 punten (uit 11). Piet van Kempen, de 57-jarige ex- koning der Zesdaagsen, is in het Gentse kuipje weer eens op de baan verschenen. Zoals te verwachten was, kon hq geen gelyke tred houden met de mededingende ,,azen" r" de in ternationale wielerwereld. In een afvalrace eindigde hij niet temin vóór Oscar von Büren op de voorlaatste plaats. In de „Americai- ne" over 100 km voor koppels van drie man, reed hij met de Austra liërs Strom en Arnold naar een ze vende plaats, met zeven ronden ach terstand op de winnende ploeg. De uitslagen waren: Afvalwedstrijd professionals: 1. Arnold, 2. Schulte, 3. van Est, 4. van Steenbergen, 5. Decorte. 6. Strom, 7. Severeyns. 8. A. Rijckaert, 9. de Pauw. 10. Michel, 11. A. von Büren, 12. Blusson (Fr), 13. Peters 14. van Kempen, 15. O. von Büren. Koppclwedstrijd over 100 km: 1. van Steenbergen - Severyns - A. Rijckaert 2 uur 4 min 15 sec; 2. op een ronde: Schulte - Peters - van Est; 3. op twee ronden: Acou - van Daele - Decorte; 4. op drie ron den: gebrs. von Büren - Verplaetse; 5. op vijf ronden: van de Wiele - van de Velde - de Baere: 6. op zes ronden: de Munster - M. Rijckaert - van de Voorde; 7. op zeven ronden: Strom - Arnold - van Kempen; 8. op acht ronden: Pascal - Lauwers - Sae- lens: 9. op negen ronden: de Pauw - Michel - Blusson; 10. op tien ronden: i Bral - van der Plaetse - Troch. Bij een temperatuur, die nog akelig dicht bij de tien graden vorst lag en op een flink be sneeuwd, maar gewalsd terrein, heeft de Nederlandse Elftalclub zich in Eindhoven toch nog dap per geweerd. Op het P.S.V.-terrein waren de spe- Iers, begeleid door de heren Hool- boom en Pellikaan, bijeen gekomen, om een degelijke oefenwedstrijd te gaan spelen. En die is er gespeeld! De uitslag 3-2 voor de A-ploeg, doet minder terzake. Belangrijker is, dat de geselecteerden weer eens een extra keer bij elkaar waren en dat zij dit voetballoze weekeinde niet onbenut voorbij lieten gaan. Bondstrainer Merkel arriveerde 'n uur te laat, maar Henk Pellikaan nam zijn plaats in. Hij liet de spelers eerst de nodige oefeningen doen om eens flink ,,los" te komen, hetgeen volgens van der Hart op de nogal dikke sneeuwlaag niet meeviel. Na een half uur warming up" begon dan de oefenwedstrijd, waarbij te elfder ure de PSV-ers Brusselers en Rensen (onlangs voor de B-training uitgenodigd, doch door clubbelangen verhinderd) nog werden gecharterd. Ook deze wedstrijd werd onder lei- ding van de heer Pellikaan gespeeld. CONDITIE OP PEIL HOUDEN (Van onze sportcorrespondcnt) DEN BOSCH, zondag. Het was voor sommigen een vreemd gezicht op de Parade in Den Bosch tientallen renners op deze koude februaridag bijeen te zien. Hun aanwezigheid had echter niets met een wieler ronde of iets dergelijks te maken. Zij waren ter bedevaart gekomen, teneinde Onze Lieve Vrouw om bij stand te vragen aan de vooravond va-n een nieuw seizoen. Zij vulden het middenschip van de Sint-Janskerk om er, met de bisschop van Den Bosch, Mgr. Mutsaerts het H. Misof fer bij te wonen, dat rector Eg. Mi chielsen, diocesaan adviseur van de N.K.S. voor hen opdroeg. Pater Ivo Rameckers, de geestelijke adviseur van de r.-k. wielerclub „Ger- rit Schulte" had ditmaal de taak van kapelaan v. d. Heuvel uit Tilburg, die ziek is, overgenomen en hield een be geesterende toespraak waarin hij er de renners op wees, niet alleen te zorgen dat zij voor de start van een NKS Ho a-'j i".^^-1 z,uigen udi zaï vuur ue sicti i v jeugd Drona?,>6r?S„3 /r'dlng onder dc I wedstrijd gereed moeten zijn en ra het mottcr dj 'imuleert onder I goede conditie aan de start moeten jeugd van de straat. I verschijnen, doch ook en altijd ge reed moeten zijn om de finish van hun leven te behalen op een wijze, zoals dat van een christenmens ver! wacht mag worden. Daarna zegende Mgr. Mut saerts de renners en hun rijwie len en sprak zijn bewondering uit voor de moed die de jon gens hadden opgebracht om, ondanks de koude, naar Den Bosch te komen. Er waren er zelfs, die per fiets uit Made en omgeving gekomen waren. De bisschop wenste hun veel sukses toe en hoopte hen het volgend jaar weer te zien. ZEGENING Wellicht zullen dan de weersom standigheden anders zijn, want zo wij vernamen, koestert men de hoop deze bedevaart dan op de tweede of derde zondag in mei te kunnen hou den en er dan een wielerwedstrijd aan vast te koppelen. Ongetwijfeld zal het aantal bede vaartgangers uit Brabant en Zeeland, dat nu rond de drie honderd lag, dan enkele honderden groter zijn. Nadat zaterdag in de middagpar tijen Galvez zijn eerste punten had veroverd in zijn duel met Galmiche, traden v. d. Pol en Wafflard in het strijdperk. De vinnige strijdlustige Waal gaf v. d. Pol eigenlijk in zijn derde beurt de beslissende klap. Hij veroverde een voorsprong die v. d. Pol zo deprimeerde, dat hij slechts 2 caramboles maakte. Drie beurten verder was de partij beslist, v. Oos terhout won van Ossorio, ondanks een ijselijke inzinking. Voor de laat ste punten had hij 7 beurten nodig. Vingerhoedt won zoals hij wilde van Spielmann. Van de Pol won 's avonds, on danks een bevlieging van Galvez, met groot verschil. De biljartmara thon Spielmann-Ossorio was voor eerstgenoemde, terwijl Vingerhoedt onbedreigd Galmiche overwon. De topprestatie van de avond was voor Wafflard, die, een met voorsprong leidende v. Oosterhout, met een serie van 239 alle illussies ontnam. EINDSTAND. Het eind-klassement van het toer- nooi luidt als volgt: 1. en Europees kamp. Vingerhoedt (Belg.) 14 2800 82 215 34,14 2. Wafflard (Belg.) 12 2727 91 239 29,96 3. van Oosterhout (Ned). 10 2532 103 161 24,58 4. van de Pol (Ned.) 8 2208 65 392 33,96 5. Spielmann (Duitsl.) 6 2181 141 116 15,46 6. Galmiche (Frankrijk) 2 2030 121 164 16,77 7. Ossorio (Spanje) 2 1682 117 134 14,37 8. Galvez (Spanje) 2 1562 118 110 13.23 Het ligt in de bedoeling, aldus de heer Hoolboom aan het slot van deze trainingsbijeenkomst, vóór de wed strijd tegen Duitsland op 14 maart een paar maal extra bijeen te komen, om in elk geval te voorkomen dat de be langstelling en de conditie van de spelers, in deze winterperiode zou af nemen. Van de A-ploeg waren Abe Lenstra en Mickey Clavan afwezig. Eerstge noemde wegens ziekte, de tweede we gens een blessure. Bram Appel volg de de training met een liesblessure langs de lijn. De ploegen waren als volgt samen gesteld: A. doel: de Munck (Fortuna 54) De Sprint-atleet Frans Künen is gisteren cross-kampioen van Nederland geworden. Hij versloeg 40 tegenstanders in een bijzonder zware wedstrijd op een 14 km. lang parcours, dat de atletiekvereniging Hellas in het prachtige Panbos te Huis ter Heide bij Utrecht had uitgezet. De Bredanaar liep met voorsprong naar de titel. Pas dik twintig se conden later arriveerde nummer twee aan de eindstreep. Dat was de Thor- man W. Roovers. De Roosendalers zagen ook P. v. Loon (10e) en J. Schoone (14e) ver vooraan eindigen en Thor legde daardoor beslag op de Nederlandse clubtitel van dit nummer. Oorspronkelijk zouden 52 lopers van start gaan. Twaalf lieten het ech ter afweten. Onder hen was ook titel verdediger W. van Zeeland van AAC uit Amsterdam. Hij had een blessure opgelopen bij de cross in Hannuth (België). Voor slechts twee deelnemers (de A.A.C.-ers R. en F. Muurlink) bleek het parcours met zijn vele besneeuw de en gladde heuvels te zwaar. In de tweede ronde vielen zij uit: De uitslag luidt: 1. en kampioen 1956: F. Künen Sprint Breda. 48.37.2; 2. W. Roovers, Thor Roosendaal, 48.58.6; 3. A. Ver baan, Festina Venlo, 49.10.-; 4. A Veldhuyzen, Orion Oirschot, 49.12.-; 5. C. Janssen, Trekvogels Den Haag, 49.40.-; 6. A. van der Linden, Hollana Leiden, 50.02.-; 7. J. Vergeer AV '47 Drie west-Brabantse coureurs zijn sinds enkele dagen aar. het trainen geslagen aan de Azurenkust, waar het weer bijna on-Nederlands goed is. Het zijn Toon van Oers uit Lar.geweg, Wies van Dongen uit Breda en Thijs Roks uit Zundert. Het drietal logeert in Menton en benut de tijd met het draaien van uitgebreide ritten, die de spieren voor het naderende seizoen moeten lossen. Bij hen hebben „aansluiting gezocht Jules Maenen en Bergmans. De Brabanders zijn niet de enigen, die het zo slim bekeken hebben. De Azurenkust is momenteel een vergaarplaats van allerlei grootheden op de fiets, die in het verrukkelijke klimaat aan de Middellandse Zee wat aan hun forme willen doen. Ze hebben reeds verschillende Belgen ontmoet, ter wijl ook de Fransen goed vertegenwoordigd zijn. Onder hen bevindt zich Hassenforder. Over enkele _weken dentk het trio naar huis terug te keren. Nolten heeft het nog verderop gezocht. Hij verblijft momenteel in het Italiaanse Vinti Miglia. Alphen a. d. Rijn: 8. A. van Zon, Hol. land, Haarlem; 9. J. Fekkes, DOS Rot terdam: 10. P. van Loon, Thor Roo sendaal; 11. C. van Driel. Trekvogels Den Haag; 12. J. van de Voort, Trek vogels Den Haag; 13. W. Weert, Nur- mi Groningen; 14. J. Schoone. Thor Roosendaal; 15. J. Frederiks, Daven- tria Deventer. Achter Thor plaatsten zich in het clubkampioenschap Trekvogels uit Den Haag. Kampioen Frans Künen zal van avond door zijn clubgenoten van sprint in Rcgina te Breda worden ge huldigd. Voor de tweede maal in twee da gen verbeterde de Australische zwemster Lorraine Crapp tc Sydney het wereldrecord 440 yards vrije slag. Zij liet nu 5 min 5.9 sec voor zich afdrukken, een tijd waarmede zij het Australische kampioenschap verover de. Een dag tevoren maakte zij in haar serie reeds een tijd van 5 min. 6.7 sec. Het officiële wereldrecord staat op naam van Mary Kok. gemaakt te Londen in december 1955 met 5 min 7.2 sec. Een maand na de prestatie van onze landgenote bracht Lorraine Crapp dit record terug tot 5 min 7 sec. maar deze tijd is nog niet er kend. achter; Wiersma (PSV) en Kuys (NAC), midden: Bak (Feyenoord), v. d Hart (Fortuna 54) en Klaassens (SC VW '93), voor: de Jager (DFC), Bosselaar (Feyenoord), Koopal (SC VW '03), Timmermans (ADO) en Rijnvis (ADO). B. doel: Landman (Scheveningen - Holland Sport), achter: Kerkum (Feyenoord) en Rensen (PSV), mid den: van Bun (MW). Beekman (Vi tesse) en van der Hurk (SC VW '03) voor: Notermans (Fortuna '54), Bel- laard (DFC), de Bruyckere (Willem II), Brusselers (PSV) en Schouten (Feyenoord). (Voetbal) Hoewel op 12 februari reeds een Zeeuws elftal werd samengesteld In 'n gecomb. vergadering der Districts TC van het zuiden en de T.C. van de afdeling Zeeland, werd deze nog steeds niet gepubliceerd. Het blijkt, dat men er van heeft afgezien deze vastgestelde wedstrijden Zeeland - West-Brabant te laten doorgaan van wege de ernstige stagnatie in de com petitie-afwerking. ENGELAND (league) Blackpool - Luton Town 3-2, Bolton Wanderers - Aston Villa 1-0,' Cardiff City - Preston Northend 1-0, Hudders- field Town - Burnley 1-0, Wolver hampton Wanderers - Manchester United 0-2. ENGELAND (beker) Vijfde ronde bekercompetitie: Charlton Athletic - Arsenal 0-2, Doncaster Rovers - Tottenham Hot spur 0-2, Everton - Chelsea 1-0, Man chester City - Liverpool 0-0, Newcast le United - Stoke City 2-1, Sheffield United - Sunderland 0-0, West Brom- wich Albion - Birmingham City 0-1, West Ham United - Blackburn Ro vers 0-0. Vorst en sneeuw hebben niet kun nen verhinderen dat vrijwel alle En gelse profs zaterdag hun partijtje hebben moeten spelen. Manchester United, leider van de eerste divisie, heeft de punten van Wolverhampton Wanderers niet ca deau gekregen Twee doelpunten van Tommy Tailor bracht Manchester de zege. Manchester United heeft nog steeds een voorsprong van 6 punten op Blackpool, dat de tweede plaats bezet. Onderaan de ranglijst kwam echter wel een wijziging. Huddersfield Town sedert geruime tijd drager van de rode lantaarn, schoof, dank zij een knappe 1-0 zege op Burnley, een plaats op en thans sluit Aston Villa de rij. (Schaatsenrijden) De KNSB heeft besloten alsnog met de drie rijders Broekman, Maarse en de Graaft deel te nemen aan de Europese kampioenschappen te Hel sinki nadat aanvankelijk was beslo- ten slechts met Broekman aan deze wedstrijden deel te nemen. De zeer hoge kosten aan de reis naar Finland verbonden en de minder gunstige positie van het bondstrai- ningfonds, waren aanleiding, dat met de leider Schenk in Rotterdam tijdens de Nederlanov, kampioenschappen de afspraak werd gemaakt dat de rij ders, die zich op de wereldkampioen schappen plaatsten bij de beste zes tien, uitmochten komen in Helsinki. Schenk was volkomen tevreden met deze maatstaf en zegde toe zich daar aan t": houden. Het heeft het bonds- bestuur verwonderd, dat blijkbaar de rijders niet op de hoogte waren van dc gestelde limiet en zodoende wel zeer teleurgesteld waren toen zij op latere datum pas hoorden, dat zij niet naar Helsinki zouden gaan. Daar de positie van het trainings fonds thans iets meer armslag moge lijk maakt dan aanvankelijk was ver meend en naar mening van het dage lijks bestuur de rijders niet de dupe mogen worden van de onbekendheid met de gem akte afspraak, heeft het dagelijks bestuur besloten toch met de voornoemde rijders deel te nemen aan de strijd om de Europese schaatstitel lange baan.

de Stem | 1956 | | pagina 5