Hier heerst DE TUSSENPERSOON Volksstemming bracht de Britten niet wat zij hoopten DE TERUGKEER VAN MORGHAN DE MAGIËR sta op STERLING! Niemeijer shag BANKDISKONTO VERHOOGD! Wat gebeurt er met Malta yreugde RADIO Strubbelingen op (ook voor het westen) belangrijk steunpunt Geen zuivere meningsuiting Monteur kreeg 10.000 volt door het lichaam Burgess en MacLean BOEKENPLANK STUftffEY ARCHER 'n Naam in Naven! Op zeven plaatsen verscheen zij Theologische gebeden Kolenzwendel in west-Duitsland India stelt voor ZUIDPOOL- KWESTIE IN V.N. Qezondheid, Erkend de beste (Naar een roman van E. F. BENSON) DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 20 FEBRUARI 1956 Malta het Britse eiland in de Middellandse Zee, tussen Sicilië en de Afrikaanse kust, is opnieuw in het centrum van de belangstelling komen te staan. Er is een volksstemming gehou den waaraan ongeveer honderdduizend personen hebben deel genomen. Daarvan spraken er zich 67.607 uit voor het aansluiten van het eiland bij Engeland (dat is 55 procent van het aantal stemgerechtigden) en het aantal tegenstemmers bedroeg 20.177. Maar de nationalisten, die tegen zijn, hebben de stemming ge boycot. Dit referendum uiteraard ge ïnspireerd door een pro-Engelse be volkingsgroep onder leiding van de socialist Mintoff zou een aan duiding kunnen zijn, dat Engeland van plan is zijn politiek ten opzichte van dit eiland consequent voort te zetten. Malta staat immers reeds lang on der een Engelse gouverneur, doch kreeg in 1921 een constitutie. Op 17 april 1942 werd aan het eiland als gevolg van de betoonde houding van de 'bevolking, tijdens de toen beslis sende fase in de tweede wereldoorlog, het George Cross verleend. Een nieuwe grondwet werd in sep tember 1947 van kracht. De wetge vende macht kwam daarbij in handen van een Wetgevende Vergadering, be staande uit veertig bij algemeen kies recht gekozen leden. De ministerraad, gevormd door de minister-president en ten hoogste zeven andere minis ters, kreeg de uitvoerende macht Steeds was Malta een belangrijk «teunpumt van de Engelse vloot en als zodanig onder de tegenwoordige omstandigheden ook een belangrijke schakel in het westerse verdedigings stelsel. Hoe zeer het ook door zijn strategisch gewichtige ligging in de tweede werelooorlog een rol heeft gespeeld is onze lezers nog wel ge noegzaam bekend: slechts met enorme verliezen kon deze post bevooraad worden. Toen de geallieerden echter vaste voet in Noord-Afrika hadden verkregen, werd de situatie direct veel gunstiger en het eiland werd zelfs de zetel van generaal Eisenho wer, Deze leidde vanuit Malta, samen met de Britse generaal Alexander en admiraal Cunningham, de operaties, die tot de verovering van Sicilië en van Italië leidden. TANENDE ENGELSE INVLOED ten, aan het tanen. De geregeld terug kerende acties van Egypte met be trekking tot het Suez-kanaal. de Rus sische wapenleveranties in het Mid- den-Oosten, dit alles wijst er op, dat Engeland en het Westen op hun qui vive moeten zijn. Of de Engelse politiek „bekroond" moet worden met de aansluiting van dit eiland, is een open vraag. De actie daarvoor begon op Malta zelf door de socialisten aldaar. De conser vatieve Britse regering stond er van het begin af aan zeer gereserveerd tegenover en verlangde bij de volks stemming een duidelijke en onmisken bare meerderheid vóór integratie. De officiële schooltaal is het Engels. Er wonen op Malta ongeveer 15.000 Engelsen, doch de gerechtstaai is het Italiaans, dat evenals het Maltees Ceen verbasterd Arabisch) gesproken wordt door de ruim 300.000 andere inwo ners van verschillende afkomst van dit gebied. HERHAALDE STRUBBELINGEN Toen vooral werd het aksent mede bepaald door de strategische belang rijke ligging voor de operaties van de luchtvloot. Uit dit oogpunt bezien is het be grijpelijk, dat Engeland niets liever zou zien, dan dat het ganse eiland zich zonder voorbehoud onder de Britse vlag zou scharen. Samen met Gibraltar heeft Engeland en daarna het westen een paar steun punten, die van enorme militaire be tekenis zijn voor het' handhaven van invloed in het Middellandse Zeege bied. Die invloed is in het nabije Oos- Eensgezind zijn niet alle inwoners van Malta, ondanks de uitslag van dit referendum. Dat is in de laatste twintig jaren bij herhaling gebleken. Na de stichting van een fascistisch regiem in Italië, ontstonden er moei lijkheden op Malta met de Italiaanse aanhangers van dit regiem. Een en ander leidde in 1930 tot een terzijde stellen van de Maltezer grondwet door de Britse regering daar de fas cistische agitatie sterke steun uit het buitenland kreeg. Eerst tijdens de benarde oorlogsjaren werd toegezegd dat aan Malta een ruimer zelfbestuur verzekerd zou worden. In 1949 kwam het opnieuw tot een uitwisseling vam nota's tussen Malta en Engeland. Dit naar aanleiding van een verklaring van de premier van Malta, Paulo Boffa, die aankondigde uit het Britse Gemenebest te willen, treden en zich onder bescherming van ...De Verenigde StateV te stellen. Het is maar de vraag, of de V.S. dat goed zouden vinden. In december '53 liet de Brit9e minister Nu Aram met zoveel sukses de „Goudschatten van Bag dad" gered heeft, zouden we hem graag een poosje rust gunnen op de fiere burcht van Barranca. We hebben het onze held eerlijk en in gemoede voorgesteld. „Ga eens een serie wandelingen maken", zo zeiden we, „vraag af en toe vriendelij ke lieden op visite en maak kennis met de lieftallige jonkvrouwen, die in de tal rijke kastelen van uw land verblijven." Aram had slechts een vage glim lach over voor deze raad. Hij wenkte zijn schildknaap, gaf een laatste bevel aan de machtige wapensmid Broek en na enkele minuten reeds weerklonk het driftig hoefgetrappel van zijn trouwe viervoeter langs de mu ren van de burcht. Aram ver dweeneen nieuw avontuur tegemoet. We zullen u allen met hem mee laten gaan. Vanaf het ogenblik, dat hij de schaapherder ontmoet te op de grens van het landgoed van graaf Conrad, de heer van Tarente. Daar gebeuren vreemde dmgen. Een verschrikkelijk kom- plot wordt gesmeed teneinde alle omwonende ridders van hun kas telen te verjagen, dood en verderf achter latend, opdat de sluwe Conrad de koningskroon van Na pels op zijn slapen kan drukken. We zullen het meemaken, dat Aram gevangen genomen wordt door de wrede graaf, die zich de hulp heeft verworven van Mor- ghan, de toovenaar, die reeds lang geleden door heer Aram zelf be vochten en overwonnen werd. Een ieder was ervan overtuigd: Mor- ghan is dood. In dit nieuwe avontuur ech ter vinden we de man weer terug, meer levend dan ooit en bezig helse plannen te smeden. De goede ridder Bluff van Plauderstein komt ten tonele. Hij wordt even eens in de kille kerker ge worpen. Goede raad schijnt duur, maar dan verzint Jonker Tobias een schitte rende list Werkelijk, meer kunnen we u niet vertellen. We zouden immers alle spanning uit dit opwindende verhaal doen verdwijnen en u al dus de kans ontnemen om weer maanden-lang te genieten van de weergaloze heldenmoed van Aram, heer van Barranca, die zelfs dit barre avontuur tot een goed einde zal brengen! van Koloniën Oliver Lyttelton weten dat de Britse regering in principe be reid is er mee in te stemmen dat de. zaken betreffende Malta voortaan door het Ministerie van Koloniën zou den worden verzorgd, waarmee Malta dus een status kreeg, gelijk aan die van de Kanaaleilanden, het eiland Man en Noord-Ierland (Ulster). Dat was toen mede de wens van die Mal tezer socialisten, aangevoerd door Dom Mintoff. Deze zelfde Mintoff echter had thans kennelijk gehoopt, dat het jongste referendum hem een grotere armslag zou geven. Driekwart van de opge komen stemmers bleek nu vóór, dat is ongeveer 55 procent van het aantal stemgerechtigden. De oppositie (waar toe de katholieken behoren) neemt aan, dat degenen, die nu wegbleven, doch straks wel hun stem moeten uit brengen, tegen nauwere aansluiting bij Engeland waren. POLITIEKE STRUBBELINGEN Vooral vreest men moeilijkheden van de zijde van een groot deel van de katholieke bevolking, die zich nauw verwant voelt met Sicilië en Italië. Kennelijk vreest ook Mintoff die zelf, want bij de eerste commen taren treft men een verklaring van Mintoff, waar iin deze zegt zich niet te herinneren, dat hij zich ooit ver zet had tegen de gedachte van inte gratie met I.talië. Hoe de politieke toekomst ook moge worden, ook op Malta is het eeniedier wel duidelijk, dat Engeland het steunpunt evenmin als Gibraltar en Cyprus kan opgeven. Bij werkzaamheden in een trans formatorhuisje aan de Heemskerk laan in Baarn heeft de 21-jarige monteur W, uit Utrecht 10.000 volt door zijn lichaam gekregen. Het mag een wonder heten, dat de jongeman er nog betrekkelijk goed is afgeko men. Met verwondingen aan het hoofd en de handen is hij in het Baarns ziekenhuis opgenomen. In een deel van Baarn was het licht gedurende een uur gestoord. De amerikaanse minister voor het leger, Wilbur Brucker, heeft op een bijeenkomst van zakenlieden in Chi cago gezegd, dat de vroegere Britse diplomaten Burgess en MacLean, die naar de sovjet-unie zijn uitgeweken, kennis droegen van enkele van onze streng bewaarde geheimen, die van niet te schatten waarde waren voor de communistische samenzwering." (Advertentie) V////////////////////////////A J Attentie! Sturmey Archer Gears Holland N.V. Is nu gevestigd Nassaukade 387. Amsterdam, zodat een vlotte B service voor dit beroemde fabrikaat in heel Nederland B is verzekerd. De beide auteurs, dr. J. Goubert en L. Christiani, eredeken van de Faculteit der Letteren te Lyon, be ogen met dit boek een totaalbeeld te geven van de verschijningen van de Moeder van God, die sinds 120 jaar hebben plaats gehad: Parijs, la Sa- lette, Lourdes, Pontmain, Fatima, Beauraing, Banneux. Wat is er in al die plaatsen gebeurd, wat hebben de kinderen die zeiden Maria gezien te hebben, verklaard? Welke houding nam de kerkelijke overheid aan? De schrijvers geven een onopge smukt relaas van de feiten, hun we tenschappelijke naam is er borg voor, dat ze niet overdrijven. Jammer, dat in deze tweede druk geen hoofdstuk over Syracuse ingelast werd. In een samenvattend hoofdstuk ge ven zij de conclusies, die uit dit ze venmaal verschijnen van Maria te trekken zijn. Het lijkt niet vermetel te spreken van een Mariaal tijdperk en van de toenemende betekenis van Maria in het christelijk genadebestel. Gaarne aanbevolen. (Lannoo, Tielt-Den Haag. j. H. De beroemde schrijver Romano Guardini presenteert ons wederom een rijk boekje, ditmaal een keur van gebeden door hem zelf samen gesteld en voor het eerst uitgesproken na een theologische uiteenzetting, waarbij zich èn spreker èn toehoor ders biddend tot God keerden, om inzicht te vragen in datgene wat zo juist over Hem, Zijn eigenschappen, de Verlossing enz. was voorgedragen. Het zijn geen ontboezemingen, geen gebeden van het hart, maar van de geest: wij moeten leren, aldus de schrijver, dat niet alleen het hart, maar ook de geest moet bidden. Heit zijn prachtige gebeden, de moeite van het bidden én overwegen meer dan waard. Geen gebeden, ver zameld uit de schat der eeuwen, maar eigentijdse, zeer oorspronke lijke, die niet nalaten een diepe in druk op de moderne mens te maken. Als een gouden draad gaat door haast alle gebeden de grote, maar niet voldoende beleefde waarheid van onze totale afhankelijkheid van God. Menigmaal zal ons het woord van Petrus op de lippen komen: ,,Heer, ga weg van mij, ik ben een zondig mens". Maar nee, ,,tot wien zouden we gaan tenzij tot U?" Moge deze nieuwe parel van gebe den ons leren met God om te gaan. Hem te zoeken en in dit zoeken te volharden. En moge het niet te lang duren tot wij Hem vinden. (Lannoo, Tielt-Den Haag.) J, H. Een groep kolenvervoerders in het Ruhrgebied heeft zich bij het vervoer van steenkool per auto naar zuid- Duitsland met ongeveer vijf miljoen mark verrijkt door met het gewicht te knoeien. Elf personen zijn tot dus ver aangehouden. Het kan volgens de politie nog maanden duren voordat deze zwendelzaak tot volle klaarheid is gebracht. India heeft het secretariaat der V.N. een verzoek doen toekomen om het vraagstuk van het Zuidpoolgebied op de agenda van de volgende zitting van de algemene vergadering te plaatsen. Een officiële verklaring voor dit verzoek werd niet gegeven. (Advertentie) Deze foto laat zien hoe lopers hol lend de „Bank of England." in het hartje van Londen verlieten om naar de beurs in de City van Lon den het nieuws over te brengen, dat het bank-disconto in Engeland met één procent was verhoogd tot 5,5 pet. De laatste verhoging van het disconto was op 24 febr. van het vorig jaar ook met één pro cent tot 4,5 pet., waarmee het disconto de hoogste waarde sinds 1932 bereikte. (Advertentie) Als U er voor zorgt, dat er altijd een pakje 'ASPRO' in Uw medicijnkastje ligt, behoeft U niet bang te zijn voor ver koudheid, griep, hoofdpijn of rheuma- tische aandoeningen in Uw gezin. Een rilling? Pijn? Een opkomende koorts? Geen nood. Twee 'ASPRO' tabletten, met wat water of melk ingenomen, en de verkoudheid vA is voorkomen, de hoofdpijn of zenuwpijn ^SPRO ,e9en gestild en de koorts gezakt. GRIEP - VERKOUDHEID HOOFDPIJN - K00RIS RHEUMATISCHE AANDOENINGEN- KEELPIJN - KIESPIJN - NERVOSITEIT. W Sterling shag is véél lekkerder en geuriger, werkelijk het allerbeste uit de Virginia oogst! ledereen zegt 't DINSDAG 21 FEBRUARI HILVERSUM I 402 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening. AVRO: 8,00 Nws. 8.15 Gram. 9,00 Gym. v. d, vrouw 9,10 V. d. vrouw 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Morgenwij ding 10,00 Gram. 10,50 V. d. kleuters 11,00 Orgel en sopr. 11,30 Bariton en piano 12,00 Gram. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,35 Amus. muz. 13,00 Nws. 13.15 Meded. of graim. 13,25 Mandoline ens. 13,55 Koer sen 14,00 Gram. 14,40 Schoolradio 15,00 V. d vrouw 15,30 Pianorecital 16,00 Gr. 16,30 V. d. jeugd 17,30 Gram. 18,00 Nws. 18,15 Pianospel 18,30 In en om de univer siteit 18.45 Gram. 18,5 Paris vous parle 19,00 V. d. kind. 19,05 Amus. muz. 19,45 Toneelbeschouwing 20,00 Nws. 20,05 Ge- var. progr. 21,45 Mag ik mij even voor stellen? Mijn naam is Cox!, hoorspel 22,15 Strijkkwart. 22,40 De antwoordman 22,55 Ik geloof dat... caus. 23,00 Nws. 23,15 New York calling 23,20 Act. 23,30-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V. d. vrouw 9,40 Lichtbaken, caus. 10,00 V. d. kleuters 10,15 Gram. 11,00 V. d. vrouw 11,30 Schoolradio 11,50 Als de ziele luistert, caus. 12,00 Angelus 12,03 Gram. 12.15 Voor boeren en tuinders 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Lnstr. octet 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Metropole ork. 13,50 Gevar. progr. 15,00 Schoolradio 15,30 Gram. 15,45 V. d. vrouw 16,00 V. d. zieken 16,30 Zie- kenlof 17,00 V. d. jeugd 17,15 Idem 17,40 Beursber. 17,45 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: R. Ferrier: Geld en geldverkeer in Suriname 18,00 V. d. jeugd 18,20 Sport- praatje 18,30 Lichte muz. 19.00 Nws. 19,10 Uit het boek der boeken 19,20 Gram. 19.45 Act. 20,00 Eerste Lijdensmeditatie 21,00 Gram. 21,30 Schoonouders, caus. 21.50 Gram. 23,00 Nws. 23,15-24.00 Gram. BRUSSEL 324 m: 11,45 Gram. 12,15 Ritm. muz. 12,30 Weerber. 12,34 Riitm. muz. 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,00 School radio 15,45 Gram. 16,00 Koersen 16,02 Dichte muz. 16,30 Kamerork. en solist 16,50 Zang en piano 17.00 Nws. 17,10 Cello recital 17,45 Boekbespr. 18,00 V. d. jeugd 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 19,50 Caus. 20,00 Hoorspel 22,45 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 13,00 Nws 13,15 Gram. 14,45 Idem 15,00 Ork. comc. 15.50 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 18,30 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gevar. progr, 22,00 Nws. 22,15 Klankbeeld 22,55 Nws. T elevisieprogramma KRO: 20,00 Circus Strassburger 21,45 Journ. en weeroverz. FRANS België: 19,00 V. d. jeugd 19,30 De club der uitvinders 20,00 Act. 20,15 Journ. 20,40 A vous Londres 20,45 Gevar. progr. 22,10 Literair progr. 23,00 Wereld nieuws. VLAAMS België: 19,31 Nws. 20,00 De dame met de Camelia's, speelfilm 21,51 Strijkkwartet 22,05 Nws. (Advertentie) 45 Als ze aan hun mannen dachten, zouden ze hun neuze tegen de ra men van een kleermaker plakken en rfiMroV<i?rS en hoe Soed die lieve dikke Harry er uit zou zien in dat blauwe cheviot. Maar daar denken ze met aan d?' zo'n stom stuk van je!" zei Charles. „Liever niet, dank ie wel De dreadnoughts zouden me uit het wa ter blazen. Maar ik zeg het tegen jou om je bestwil. Je hebt veel te veel vertrouwen in de mensen, in man nen ui vrouwen. Je loopt glimlachend en kwispelstaartend rond als een jon ge hond, denkend dat iedereen lief en vriendelijk en hartelijk voor ie zal zijn. En vooral je idees over vrouwen zijn belachelijk. Je hebt 'n gevoel van ridderlijkheid en ridder lijke mannen leggen altijd het loodje. Ln over mannen denk je al even dwaas. Je denkt dat ze vriendelijk ooü N-J zlJn; omdat ze je graag mo- van je""' 's geweldig verwaand nl!?i?rï, geleden was ik anders een r\ ^ep'" merkte Charles op. een je nog. Maar het is de waarheid dat de mensen de schijn aannemen van je te houden, alleen maar om je beter uit te kunnen zui gen. Wie zegt er van mij walgelijk vriendelijke dingen? Alleen die slij merige Akroyd omdat hij een for tuin aan mij verdient. Maar hij pro beerde toch me met een minimum af te schepen. En Craddock ook; ik heb gehoord dat hij altijd uiterst waarderend over me spreekt. En waarom? Opdat ik mijn best zal doen op de stukken die ik voor hem moet schrijven." Charles herinnerde zich dat Crad dock dingen tegen hem gezegd had over Frank die niet heel vleiend wa ren. Hij herinnerde het zich dikwijls, maar nooit zonder er tegelijk aan te denken dat zijn woorden voor hem alleen bestemd waren. Maar ze waren altijd in zijn gedachten hoewel hij zijn best deed er niet aan te den ken. ,,En zo zijn we weer terug bij Craddock," zei hij. ,,Ja! Apropos, Charles, gisteren avond heb ik een vlam van je gezien. Om je de waarheid te zeggen, een heel oude vlam, mevrouw Wroughton Waarschijnlijk zou jij gedacht heb ben dat ze alleen maar belang in je stelde. Bt vond dat ze buitengewoon nieuwsgierig was." „Naar mij?" zei Charles. „Ja. Ze wilde alles van jè weten, wat ik over jr kon vertellen. Ze leek wel op iemand die een nieuwe be- diend wilde huren en nu inlichtingen vroeg aan zijn vroegere meester.' Charles was uiterst verbaasd „Mevrouw Wroughton?" vroeg hii weer. „Over mij?" „Ja, dat heb ik toch al gezegd Wat is er aan de hand?" Charles was opgestaan en kwam naar het raam, waar Frank zat Ogenblikkelijk was de eigenaardige brief in zijn gedachten gekomen die Wroughton hem geschreven had op zijn voorstel om naar zijn kopie te komen kijken in het Molenhuis. „Er is niets aan de hand," zei hij, terwijl hij naas Frank ging zitten'. „Maar ik zou graag alles weten ,wat je me kunt vertellen. Heb je haar gevraagd waarom -ij dat alles wilde weten?" „Waarachtig niet Het was duide lijk dat iemand je belasterd had. Maar ik heb haar verschillende din gen gezegd." Het gezicht van Frank werd zacht en vriendelijk. „Ik heb haar gezegd, dat je de beste kerel van de werelc. bent," zei hij. „Tenminste daar kwam het op neer. Ik geloof ook we] dat ik haar heb kunnen overtv'gei." Toen haastte hij zich om het ge vaar van sentimenteel te worden te ontvluchten. „Natuurlijk is het onze plicht te liegen om een vriend plezier te doen," zei hij opgewekt. „Vermoedelijk wil de ze er zeker van zijn of ze zich zonder chaperonne op je atelier kon wagen." Charles kon er niet mee lachen. „Maar denk je dat iemand ver vloekte leugens over mij verkocht heeft?" vroeg hij. „Waarschijnlijk! Waarom niet? En wat komt het er op aan? Trek je er niets van aan, Charles; ik wou dat ik het je niet gezegd had. Hoe wel... Misschien kan het je er van overtuigen dat er althans iemand is die je niet goed gezind is. Kleed je nu aan en ga dan met mij lunchen in mijn flat, dan kun je misschien Craddock boven je hoofd horen wan delen; dat zal je gelukkig maken en misschien kun je wel ergens een lad der vinden, dan kun je het plafond kussen." Maar er was nu een nieuwe ge dachte in het hoofd van Charles ge komen, een veel lelijker gedachte dan de eerste 'i hij moest er eens rustig over denken. Zodra Charles de vorige herfst goed geld was gaan verdienen, had hij zijn moeder uit het verschrikke lijke bovenhuisje (zoals hij het noem de) in Sidneystreet gehaaid, en had hij haar eenvoudig maar comfortabel ingericht in Grieve's Crescent niet ver van zijn eigen atelier. Hij di- -er- de vanavond thuis en hii dacht met genoegen aan de rust en de kalmte die zijn moeder altijd omgaven, zo als een man na een hete en stoffige dag met genoegen kan denken aan een koel bad dat hem wacht. De schilderijen voor de academie-tentoon stelling moesten voor het einde der week ingezonden zijn en hij had hee( de middag hard gewerkt aan de achtergrond en aan details van het portret van Frank. Craddock had hem aangeraden dit en de portret ten van zijn moeder en van mevrouw Fortescue te onderwerpen aan het oordeel van de jury en hij had be loofd gebruik te maken van zijn in vloed, als het nodig was. Maar van daag had aarles ge-ehilderd zonder vreugde in zijn werk en terwijl hij werkte (met zijn gedachten gewijd aan de problemen van licht en scha duw) was hij onderbewust steeds be zig geweest met de onaangename dingen die de woorden van Frank in hem hadden wakker gemaakt. Als hij naar het portret van Frank keek was het, alsof dit die woorden steeds door herhaalde. Het was alsof Frank alles wist, wat Charles zo zorgvul dig voor hem verborgen had... Het was alsof hij zei: „O" hij waar schuwde je voor me? Net iets voor hem!" En nog erger: „En hij waar schuwde andere mensen voor jou. Daarom was je niet welkom op het Molenhuis. Hij wou je onmogelijk ma ken bij de Wroughtons. Ik vraag me af, waarom? Welke redenen kan hij gehad hebben... Natuurlijk een slechte Laat eens kijken, was daar niet een meisje? Wel natuurlijk, ik durf te wedden dat het het meisje is tussen de vergeet-mij-nietjes. Wat een leu genbeest ben je, Charles. Je zei al tijd dat je voor dat schilderij geen model had. Denk je dat je zijn me dedinger bent?' Heel de middag waren zulke al leenspraken door zijn hoofd gegaan. Keer op keer had hij zijn gedachten op iets anders gebracht, omdat hij wist dat hij hier niet aan toe mocht geven, maar zodra hij een tijdje aan het schilderen was, kwam het weer terug. En dan waren er nog andere stem men in hem aan het praten... Hij hoorde mevrouw Wroughton bijna zeggen: „Vijfduizend pond voor een beetje verf." Hij hoorde Reggie bijna zeggen: „Hij kreeg een chèque voor tienduizend pond". En weer dacht hij aan iets anders; als hij zo doorging, voelde hij dat hij nog zou gaan den ken dat zijn moeder hem te veel rekende voor kost en inwoning. Het was allemaal de schuld van Frank, met zijn cynische, valse ideeën over de slechtheid van het mensdom. Voor de eerste keer in zijn leven was Charles blij dat het donker werd en dat hij met goed fatsoen uit kon scheiden met zijn werk. Maar voor hij het atelier verliet keerde hij het schilderij van Joyce naar het licht om er een ogenblik naar te kijken. „Ik kan en wil het niet geloven," zei hij. Hij had nog een uur de tijd voor hij thuis moest zijn om te eten en hij besloot een wandelingetje door het park te maken in de schemering. De lucht was nog koud maar in het gras triomfeerde de lente al, narcissen en krokussen bloeiden overal. De kleine groene lindeblaadjes ontsnapten al uit hun roodbruine schede en de platanen staken tastend hun hoekige handen uit, alsof zij naar hun weg zochten, nog niet geheel wakker uit hun win terslaap. Dit alles wekte Charles op; hij hield van de stille planten die zich ontwikkelden volgens hun eigen wetten, die zich alleen bezig hielden met hun eigen werk, dat alleen maar bestond in groeien en bloeien en die elkaar niet vertelden, dat zij hun even naaste niet moesten vertrouwen. Frank behoorde daar ook geplant te worden met een prop in zijn wereld wijze mond en een paar aartsengelen bij hem om in zijn verzuurde aderen de melk der menselijke vriendschap te spuiten... Charles lachte om zijn fantasie: hij zou er een tekening van maken op een briefkaart en die Frank sturen. En toen begon plotseling zijn hart te hameren en stond het stil en alle gedachten en vermoedens die de hele dag door zijn hoofd gespookt hadden, waren verdwenen. Frank en zijn cynisme, Craddock en zjjn oprech te vriendschap, zijn kunst, zijn moe der, zijn dromen en zijn daden waren weggeblazen, zoals 's nachts een stormwind de dreigende laaghangen de wolken wegblaast van de donkere hemel, zodat de sterren aan de hemel de duisternis weer stralend en plech tig maken Langs het brede pad kwam Joyce naar hem toe. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3