mis/uw Zo nodig luchtbrug naar de eilanden Echtelijke twist in een —restaurant Vo nj c M( DE Atoomwetenschap en de ontwikkelings kansen in de landbouw Ewitsaletten Toewijzingen in Braakman Politie en burgers helpen samen de vogels-in-nood Drieling te 's-Heerenhoek RHEUMIN Belgische tentoonstelling Dl Boerenjeugd van België en Z.-Vlaanderen bijeen ruwe. rode handen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 20 FEBRUARI 1956 Ir. GEUZE SPRAK VOOR KRING WALCHEREN Z.L.M. Oester als muse Een vaatje vol voor burgemeester d'Ailly Bcdrijfsanalyse is van veel belang KOORTSIG, RILLERIG Lefèvre sprak in Maldegem Nieuwe burgemeester van Wolf aartsdijk benoemd 5 Heli s wachten op Woensdrecht Noviteit in de dorpshistorie „NEE OBER, géén pudding voor meneer Vergeten groep onder de vogels Vinkensoorten hebben zaden nodig Van luminisme tot kubisme Walcheren vlissingen Zuid-Beveland Jaarvergadering van St.-Deus Dedit tfólpt6qjoij4c^^ Vhssingen heeft subsidie aangevraagd Z.-Vlaanderen terneuzen Gouden bruiloft Voederactie voor de vogels AGENDA Heden Morgen Sti l 1 f (Na Morgen 21 februari zal de burge meester van Yerseke, de heer A.C. Willemsen, namens de gezamenlijke oestercultuur in Zeeland, de burge meester van msterdam een vaatje oesters aanbieden. Deze aanbieding zal een spectaculair karakter hebben. In het gevolg van de burgemeester bevinden zich o.a. een deputatie Zeeuwen in k ederdracht. Om van dit kleurige geheel ook de Amsterdamse bevolking een blik te gunnen, wordt er een kleine stoet geformeerd, die plus minus 15.30 uur zal vertrekken van de Spuistraat. De officiële ont vangst ten stadhuize is op vier uur gesteld. In dezelfde stoet zal ook meerijden „de muze". Zij is gezeten in een fraai rijtuig, getrokken door vier paarden, 's Avonds zal het ge hele gezelschap aanwezig zijn bij de opname van een radioprogramma. Hot motto van deze manifestatie is „Wat muze is in het culturele dat is de oester in het culinaire leven". Het geheel heeft als doel de aandacht van het Nederlandse volk te vestigen op dit Nederlandse produkt. (Advertentie) geeft, waardoor de plant vergiftigd kan worden. Voorts loopt de behoefte aan dergelijke elementen bij de ge wassen uiteen. Waar de landbouw naar toe moet, dat is het laten nagaan waar het toe dienen van de elementen noodzakelijk is. Het toedienen geschiedt niet zoals de normale bemesting, maar door verspuiten, zoals mangaan bij bieten Verder is er meer aandacht nodig voor het toedienen van minder zui vere meststoffen, zoals schuimaarde en slakkenmeel. Met de sporenele menten is het zo, dat het een kwes tie is, die nog in de kinderschoenen staat. Ir. M. A. Geuze, de voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij heeft in de Bogardzaal waar de kringvergadering Walcheren werd ge houden onder het motto „Verdere ontwikkelingsmogelijkheden in onze landbouw" belangwekkende dingen gezegd. Want ir. Geuze betrok de atoom- wetenschap in deze mogelijkheden. Daar kan men nog veel van verwachten, zo constateerde hij. Met de atoomkracht hoopt men de huidige vorm van de elektrische centrales een geheel ander aanzien te geven. Engeland is reeds bezig met de bouw van vijf van dergelijke krachtbronnen. En hoe is het nu in de landbouw? Wanneer men bijvoorbeeld planten met vrij onschuldige X-slralen behandelt, treden hierin mutaties op! Dit kan echter zowel ten kwade als ten goede zijn. Wat deed men in Zweden? Men kweekte reuzen-konijnen! Wat deed men in Wageningen? Rogge ver edelen. De korrels werden aanzienlijk groter, doch echter geringer in aantal daarom kan hierover niet direct worden gejuicht. De strengels kregen de allure van een bamboe. Men gebruikte cobalt om de weg van deze stof door de planten te kun. nen bepalen. Voor dit laatste gebruik te men geigertellers. Bewaringsmethoden zouden eventu eel door de atoomwetenschap kunnen worden ontwikkeld. Moeite krijgt men echter met het opruimen van de afvalstoffen, die im mers radio-actief zijn. Aan het eind van zijn betoog con cludeerde ir. Geuze, dat de landbouw wetenschap niet stil staat. Ook de bedrijfsanalyse is van groot belang. Nederlanad kan trots zijn op zijn landbouw, die aan de top van de we reld staat. Het handhaven van de po sitie is een verplichting! ANDER GELUID Maar ten aanzien van het spuiten, dat toch ook een zij het niet in die mate als het manipuleren met atomen kunstgreep is, maakte de Z.L.M.- voorzitter weer geheel andere opmer kingen. Hij wees er namelijk op. dat er nog altijd geleerden zijn, die hier bij een groot vraagteken zetten. Want het biologische evenwicht kan immers worden verstoord! Omstandigheden bij en de tijd van het spuiten zijn zeer belangrijke fac toren. KALK Tevoren sprak de heer Geuze over het gebruik van kalk. Dit- goedje be tekent een activator van de grond, geeft een goede opbrengst, maar heeft ook een schaduwzijde, verbruikt de humus sneller: het nageslacht moet extra aandacht aan de grond beste den. Kalkgift is in vele gevallen noodzakelijk, maar toch dient men een middel te vindien, waardoor deze schaduwzijde kan worden goedge maakt. Over het aardstralenonderzoek zei ir. Geuze, dat in gevallen van vermeend resultaat slechts sprake van een toeval kan zijn. SPORENELEMENTEN Het denkbeeld, dat er af en toe magnesium aan de grond moet wor den toegevoegd vond spreker niet zo kwaad. Met cijfers gaf hij aan, hoe luttel echter de hoeveelheid -sporen elementen" zij komen slechts in „spoortjes" voor zijn, die door één oogst aan de grond worden onttrok ken. Bij de toediening moet men er voor waken, dat men niet teveel Resumerend merkte ir. Geuze op, dat ten aanzien van de grond, door de zeer intensieve bedrijfsvoering een verscherping van het probleem in de toekomst te verwachten is. Daarom: aandacht! Een dier, dat veel geeft, moet prima worden verzorgd Terloops sprak ir. Geuze nog over de verwachtingen, die gekoesterd mo gen worden ten opzichte van de zoet watervoorziening op Walcheren, in verband met het Delta-plan Om verdroging tegen te gaan. zal men in de toekomst beregening toe kunnen passen. VEEVOEDING Op het gebied van de veevoeding liggen nog grote mogelijkheden, zo zei de Z.L.M.-voorzitter. Veel proeven worden er genomen met het inkuilen van gras. Ook de silo's bieden veel voordelen: betere bewaring, weinige verliezen. Verder was er een schrijven van de gemeente Middelburg binnengeko men. dat vanaf 16 febr. jl. de vleeshal in het stadhuis niet langer als beurs zal worden opengesteld. De heer A. W. Cevaal werd als voorzitter herkozen. (Advertentie) verjaag dat lome griepgevoel met w'» Z W/TSAL preparaat.' In het gebouw van de Katholieke Kring in Maldegem, waren de Belgi sche Jonge Boeren en de R. K. J. B. Zeeuwsch-VIaanderen bijeengekomen voor een Contact- en Verbroedcrings- avond. Van Belgische zijde waren vertegen woordigd de afdelingen Maldegem, Adegem en Sint-Laureins en van Ne derlandse zijde de west-Zeeuwsch- Vlaamse afdelingen Eede, Aardenburg en Oostburg. Dat men deze bijeenkomst als een belangrijke gebeurtenis beschouwde bleek wel hieruit, dat men de Natio nale voorzitter van de Belgische C. V. P. Theo Lefèbre voor een rede had uitgenodigd. Van Nederlandse zijde merkten wij op deken A. Lievegoed uit Oostburg geestelijk adviseur en P. de Rijk. uit Schoondijke, technisch adviseur van de kring west-ZeeuwsCh-Vlaanderen van de R.K.J.B., Pastoor Jos. Dierick uit Aardenfourg geestelijk adviseur en E. Lansu, technisch adviseur van de afd. Aardenburg, en van Belgische zij de de pastoor van Maldegem, en bur gemeester A. Rotsaert de Hertaing van Maldegem,, alsmede leden van de Bel gische Boerenbond, Gewest Eeklo. De avond werd begonnen met het zingen van het Nederlandse en Belgi sche volkslied, waarna door de voor zitter van de B.J.B. Maldegem L. Timmermans een welkomstgroet werd gesproken. Als spreker over landbouwaangele- ger.heden trad de Economisdh Advi seur van de Belgische Boerenbond, bekend om zijn landbouwpraatjes voor de Vlaamse Radio, Constant Boo. De burgemeesterszetel van Wol- faartsdijk is niet lang vacant geble ven. Nog geen maand geleden werd afscheid genomen van de heer v. Oeveren en zaterdag kwam reeds het Kon. Besluit af, dat tot diens opvol ger met ingang van 5 maart a.s. be noemd is de heer B. ter Haar Rome- ny, thans werkzaam op de secretarie te Sliedrecht. De nieuwbenoemde is 19 februari 1925 te Engelen geboren en is de zoon van ds. ter Haar Ro- meny, die verschillende jaren predi kant is geweest te Kruiningen. De heer B. ter Haar Romeny is gehuwd heeft twee kinderen en is lid der £5É i I v 8 e Uit betrouwbare bron vernamen wjj, dat er goede kans bestaat, dat van de 14 in de Braakmanpolder toe te wijzen bedrijven er nu 9 aan ka tholieken zullen worden uitgegeven. In Zeeland zal de hulp aan de in nood verkerende vogels zo lang dat nodig is geschieden met medewerking van alle rijkspolitiemannen in de pro vincie. Elke postcommandant geeft aan zijn groepscommandant onmid dellijk door waar vogels zijn neerge komen. Al deze berichten gaan ver volgens via de districtscommandant te Middelburg door naar de afdelingen Zeeland zuid en Zeeland noord van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren, die voor de voedering zorgen. Dit systeem blijkt uitstekend te werken. Zeer veel telefoontjes met verzoeken om hulp zijn ontvangen, o.m. zijn in Tholen meer dan 2000 meerkoeten, wilde zwanen, water hoentjes e.d. in een volkomen ver kleumde toestand ontdekt. Bij Krui ningen zijn vele eenden en willde ganzen neergestreken, evenals onder de rook van Goes. In de kreken bij Veere werden minstens 600 wilde ganzen en eenden ontdekt, terwijl in het natuurreservaat bij Rammekens vele honderden vogels een koude wijkplaats hebben gezocht, evenals in de kreek bij Westkapelle. BIJ ELLEWOUTSDIJK In de omgeving van ELlewoutsdijk verkeren duizenden vogels in gevaar de hongerdood te sterven. De afd. Zeeland der dierenbescherming heeft daarom een actie ontplooid oim deze vogels, voornamelijk eenden en gan zen, van voer te voorzien. De heer v. Asperen Vervenne te Goes verklaarde zich bereid voer in ontvangst te ne men om het dan vervolgens te laten distribueren. VOGELRESERVATEN IN GEVAAR Enkele zeer bekende Zeeuwsch- Vlaamse vogelreservaten lopen thans ook de kans uit te sterven. Vandaar dat een groot aantal vogelliefhebbers in de streek de nodige activiteit aan de dag leggen om de uitgehongerde dieren hulp te bieden. Het verdronken land van Saeftinge is van oudsher een zeer bekende vo gelbroedplaats en er komen soorten voor welke men elders in Nederland niet aantreft. Om deze grote schare te behouden, evenals de vele vogels van het „Eiland", ten westen van Hulst, poogt men voldoende voedsel bijeen te krijgen. Enkele helpers heb ben uit eigen middelen reeds voor veel geld voer aangekocht. Voor de vogels van Saeftinge en het Eiland kan men alle bruikbare soorten voedsel bezorgen bij de rijks politie van Hulst, waarvan leden zich bereid verklaard hebben het voede ren, in samenwerking met particu lieren, op zich te nemen. nt\ Deze zette het Belgische stand punt uiteen ten aanzien van de landbouw In het kader v. d. Benelux Spreker wees er op dat in België de vrije handel heerst, waarop de Belgi sche landbouw zich heelt te rich ten, en dat daarop het landbouwbe leid en de hetfir.gen worden afge stemd. Van Nederlandse zijde werd nog het woord gevoerd door de voorzitters van de afdelingen Oostburg en Aar denburg A. van den Hemel en L. Claeys. In een vurige en magistrale rede gaf de heer Theo lefèvre een alge meen politiek overzicht van de toe stand in België, waarbij natuurlijk de onderwijskwestie het hoofdthema vormde. Het slotwoord van deze geanimeer de en nuttige contact- en verbroede ringsavond werd gesproken door de Eerw. Heer Geerts, Proost van de B.J.B. afd. Maldegem, waarna be sloten werd met het zingen van het lied „De Vlaamse Leeuw." Waar de mogelijkheid geenszins uitgesloten is, dat door de strenge vorst, die in het bijzonder de scheepvaart en daarmee de verbindingen te water bedreigt, de eilanden Goeree-Over flakkee en Schouwen-Duiveland geisoleerd zullen worden, zijn er voorzorgsmaatregelen getroffen. Zaterdagmiddag arriveerden vanuit Deelen op het vliegveld Woensdrecht vijf helikopters van de Koninklijke Luchtmacht. Zodra de normale verbindingen met genoemde eilanden ver broken worden, zullen deze hefschroefvliegtuigen, die voors hands te Woensdrecht gestationeerd blijven, een nieuwe ver binding tot stand brengen. Zij zullen ingeschakeld worden voor het post-, zieken- en eventueel passa giersvervoer. Elk hefschioefviiegtuig kan per vlucht 150 kg post of twee brancards ver voeren. Mooht de verbinding te water met Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duive land verbroken worden, dan kan op deze wijze per dag ca. 2000 kg post ver voerd worden. De aanvoer van de post zal dan via Roosendaal geschieden. Zaterdagmiddag heeft majoor Sipkes met zijn Hiller H. 23 een verken ningsvlucht boven Goeree-Overflakkee gemaakt en daarbij landingen te Oude Tonge en Middelharnis uitgevoerd. Het is derhalve voor de eilandbewoners geruststellend te weten, dat zii als de veerdiensten de strijd tegen koning winter moeten opgeven via Woensdrecht met de rest van Nederland in verbinding staan. Wat in de historie van 's Heer- renhoek nog niet voorkwam ge beurde zaterdag. Toen werd daar namelijk een drieling ge boren. Het was het jeugdige echtpaar Grim-Vermeulen, dat als eersteling een drieling kreeg en wel drie meisjes. Omdat de kinderen ver beneden 't normale gewicht waren, heeft de dok ter ze laten overbrengen naar „St.- Joanna" te Goes, waar twee werden „gehuisvest" in de grote en de derde in de kleine couveuse. Evenals de moedier, die te 's Hee- renhoek bleef, maken de kleintjes het goed. TELEGRAM AAN PRINSES MARIJKE Het echtpaar Grim, dat bij de ouders van de jonge vader inwoont, stond natuurlijk direct in het cen trum der belangstelling. De echtgeno te van de burgemeester bracht de (Advertentie) ''TOEN wy ons gisteravond in een van de bekende restaurants hier ter stede vol toewijding overgaven aan de culinaire genoegens, die ons rijkelijk werden voorgeschoteld, werd onze aandacht plotseling getrokken door een woordenwisseling tussen (kennelijk) een echtpaar aan het ta feltje naast ons. De man, een ronde, glimmende zestiger, had zich de „specia lité de la maison", 'n forse Duitse biefstuk, goed laten smaken en stond juist op 't punt nog een puddinkje te bestellen om de gaatjes te dichten. In dit voor nemen werd hij echter ge remd door en kele vinnige waarschuwin gen van zijn bazige echt genote tegen alle nare ge volgen van. dit vele eten. Elke tegenwerping, d'ie hij schuchter- lachend naar voren trachtte te bren gen werd door zijn vrouw kort en zakelijk van de hand gewezen. Haar stem klom daarbij steeds een octaaf hoger zodat wij (ongewild) flitsen uit de tirade opvingen, waaruit wij kon den afleiden, dat de moeilijkheden nu eens niet op de financiële, maar op de fysieke toestand van de man betrek king hadden. „Hij moest het zelf maar weten als hij straks weer last van z'n maag zou krijgen. Zij had hem ge waarschuwden die pudding nam hij niet!" punt uit. Plotseling overviel ons een gevoel van medelijden met de echtgenoot. Wij wenkten de ober, bestelden de pudding waar onze vriend zo'n trek in had en gaven de ober te kennen de bestelling aan het tafeltje naast ons af te leveren, echter met bijleve ring van een strip Agré-Antacide maagtabletten van Philips-Roxane en de volgende boodschap, die wij haastig op een kaartje krabbelden: Een puddinkje lust U zo graag En vrouwlief denkt maar aan uw maag Maar als de maag in opstand komt Helpt Agré-Antacide prompt! Wij rekenden daarna snel af en liepen als een padvinder, die z'n verplichte goede daad had gedaan, de koele nacht in, met het geruste gevoel, diat onze man in ieder geval géén last van zijn maag zou krijgen. Agré-Antacide van Philips-Roxane is immers een be trouwbaar middel tegen overtollig maagzuur, maagbranden en gevoel van opgeblazenheid enz. Er wordt veelal een roerende zorg aan de dag gelegd voor het welzijn der in deze barre winter zo bekla genswaardige vogels. Menigmaal ziet men broodkruimels strooien en drink water klaarzetten. Daarop houden heel wat vogels het le\en. Maar een aparte categorie is hiermee zeker niet geholpen. Dat zijn de vinken soorten, de vinken, groenlingen, kneu- ën, putters, kepen, geelgorsen enz., die van nature niet gewend zijn dicht bij de huizen te komen en die hun voedsel in de polder en langs de dij ken opscharrelen. Met deze zware sneeuwlaag is er voor deze dieren echter niets meer te vinden en ze sterven dan ook bij honderden de hongerdood. Naar de vogelliefhebber Tieleman te Wals oorden ons vertelde worden hem tal rijke halfdode dieren gebracht, die in vele zijn. gevallen niet meer te redden Wie de vogels een warm hart toe draagt en ook deze „vergeten groep' onder de gevleugelden wil bescher men zou er goed aan doen te beden ken dat deze dieren leven van zaad jes en kleine insekten, reden waarom ze tot de nuttigste vogels gerekend mogen worden. Strooi daarom voor hen, niet te dicht bij de huizen maar b.v. er gens aan een dijk, wat onkruidzaden (alle soorten zijn goed), of afvallen van kool- en lijnzaad. Dan kunnen ook deze dieren blijven leven. En kat- tenhouders zij erop gewezen dat hun lieve poezen in deze tijd speciale jacht maken op de verkleumde, tot snel reageren niet meer in staat zijn de vogels. Houdt daarom de kat zo veel mogelijk binnen. jonge moeder al 'n bezoek en burge meester van Horsigt heeft namens zyn drie jongste ingezetenen een tele, grafische gelukwens gezonden aan prinses Marijke, die zaterdag verjaar de. Vandaag zal de burgemeester, als de aangifte bij de burgerlijke stand volgt, de vader, namens de gemeente, drie spaarbankboekjes, met f 25,in leg op elk, overhandigen. SCHILDERIJEN TENTOONSTELLING TE MIDDELBURG Op zaterdag 17 maart a.s. zal in het kunstmuseum te Middelburg een ten toonstelling worden geopend van ruim vijftig schilderijen en enkele te keningen afkomstig uit het Rijksmu seum Kröller-Müller te Otterloo. De tentoonstelling welke tot 8 april zal duren, krijgt de naam „Van luminis me tot kubisme". Werken zijn o.m. uitgezocht van de meesters Signac; Auguste Herbin; Ju an Gris: Termand Léger; Johan Thorn Prikker; Leo Gestel; Piet Mon driaan Hart Nibbrig e.a. De directeur van genoemd museum, prof. Hammacker, Middelburger van geboorte, zal bij de opening spreken en 's avonds tevoren zal mej. Joosten, die ook aan het museum verbonden is een lezing houden over de schilder kunst in de periode van luminisme tot kubisme. Van onze adverteerders UITBREIDING FA. A.G. RADEMAKERS KLOOSTERZANDE De firma A.G. Rademakers te Kloosterzande heeft haar geheel uit gebreide en gemoderniseerde winkel pand in gebruik genomen, een dubbel feestelijke gebeurtenis aangezien dit hoogtepunt samenviel met het twin tigjarig bestaan van de zaak. De heer Rademakers begon zijn zaak in stof feringsartikelen, woninginrichting en alle mogelijke soorten woningtextiel destijds in een pand juist aan de an dere kant van de Hulsterweg. De ver huizing naar nummer 38 betekende reeds een uitbreiding, welke intussen al weer in de schaduw is gesteld door de nu gereed gekomen verbouwing. Daarmee is Hontenisse een fraaie grote en vooral een goed gesorteerde zaak rijker geworden. De receptie bij deze dubbele fees telijke gelegenheid werd bezocht door burgemeester C.J. van Hootegem en secretaris O.A.E. Verstraeten en ver der door talrijke goede zakenvrienden van de heer en mevrouw Radema kers. (Advertentie» SCHOORSTEENBRANDJE Zondagmorgen rukte de brandweer uit voor een schoorsteenbrandje in de Hendrikstraat. Het viel gelukkig nog al mee: door het wegnemen van de kachelplaat kon men de smeulende roet- en teermassa verwijderen, zo dat geen gebruik van de brandslang nodig was. 's-Heerenhoek GESLAAGD Onze dorpsgenoot Kees Westdorp slaagde te Amsterdam voor het vak diploma textielwarenkennis, verkoop- kunde en etaleren. Hein kenszand Voorzitter G. Koens opende de ver. gadering met een welkomstwoord aan de in vrij grote getale opgekomen le den, pastoor Witkamp en de spreker van de avond, het hoofdbestuurslid de heer P. Kenter. Uit het verslag van de secretaris bleek dat het ledental sedert het vo rige jaar constant was gebleven, nl. 61, Blijkens de gegevens welke de penningmeester verstrekte, is het kas saldo per 1 jan., f 280,70. Hierna voerde de spr. van de avond het woord; hij sprak over het loonbe- leid van de regering, de collectieve arbeidsovereenkomst en behandelde uitvoerig het ontslagrecht. Aan het slot van zijn rede reikte de heer Kenter aan een zevental leden het bondsinsigne voor 25 jarig lid maatschap uit t.w. aan de heren P. Zuidhof. P. Priem, Jac. v d. Guchte, H Meulblok, Fr. van Garsel, H. Ver- meule en A Janse. Bij de bestuursverkiezing deelde de heer G. Koens mede dat hij zich niet herkiesbaar stelde in verband met zijn voorgenomen emigratie. Het af tredende bestuurslid de heer J. Hui zen werd' niet herkozen. Als nieuwe voorzitter koos de vergadering de heer Maoh. Raas, de functie van se cretaris kwam in handen van de heer A. Janse, terwijl de heer P. Nuijten als pennningmeester werd herkozen. Namens het bestuur dankte de heer Nuijten de aftredende voorzitter voor zijn werkzaamheden in belang van St.-Deus Dedit verricht en wenste hem alle goeds in zijn nieuwe vader land. Voor rekening van de kas zullen ook dit jaar weer 2 leden naar de retrai te te S'eppe gaan en 1 naar de Stille Omgang. Zij werden door het lot aan gewezen. Aansluitend op de rede van het hoofdbestuurslid voor wat betreft het loonbel'eid, sprak pastoor Witkamp over „het eeuwige loon" en gaf de wegen aan welke bewandeld dienen te worden om dit te verwerven. s-Grav en polder (Advertentie) COMMISSARIS DER KONINGIN WAS OP BEZOEK De commissaris der koningin bracht vergezeld van mr. J. de Vries, chef 3e afd. en afd. kabinet ter prov. grif fie, een officieel bezoek aan deze ge meente. Nadat een aantal personen door hem in audiëntie waren ontvangen, werd met het college van B. en W. een bespreking gehouden. Na afloop daarvan werd in verband met de voorgenomen restauratie in aanwezigheid van ds. J.li. Kluiver, een bezoek gebracht aan de Ned. Herv. Kerk. Tenslotte werd de caros- seriebouw- en spuitinrichting van de fa. C. Lansen Zn. bezichtigd. VOEDERING VOGELS De burgemeester heeft een oproep gedaan medewerking te verlenen tot voedering van de vogels. Tevens heeft wachtmeester le kl. van de rijkspolitie M. Barendse, een actie ondernomen, om de vogels en dieren in het veld en aan de Westerschelde van eten te voorzien. Degenen, die oud brood, graan e.d. voor dit doel willen afstaan, kunnen dit ten huize van genoemde wacht meester of ten gemeentehuize bezor gen of aldaar opgaaf doen dat het kan worden afgehaald. Hansiveert DRUKKE SCHEEPVAART IN 1955 Uit de pas verschenen statistiek blijkt, dat 1955 weer een goed jaar is geweest voor de scheepvaart door het kanaal Wemeldinge - Hansweert. Door de sluizen alhier passeerden n.l. 77.887 schepen met een tonnage van 34.606.000 ton tegen 76.707 schepen met 33.484.000 ton in 1954. In nationaliteiten waren de schepen verdeeld in 48076 (51.833) Nederland se; 16.205 (15.769) Belgische; 2976 (2947) Franse; 2989 (3031) Zwitserse; „Van de heer Walter Volkaert, een Belgisch verzamelaar van schilde rijen en beeldhouwwerken, wonende te Mechelen, ontvingen wij een aan bieding, waarbij hij zich bereid ver klaarde een deel van zijn collectie a' te staan voor een tentoonstelling in Vlissingen. Bovengenoemde kunst werken zijn van hoge kwaliteit; zij zijn voornamelijk van de hand van vooraanstaande Belgische kunste naars (Permeke, Rik Wouters, Floris Jaspers, Ernest W'ynands). De voor het houden van een ten toonstelling te maken kosten wegens vervoer, verzekering, reclame enz. kunnen worden geraamd op f 2.000. waartegenover kan gesteld worden een post ontvangsten van f 125.— wegens entrée voor de tentoonstelling. Het voor rekening van deze gemeente ko mende tekort kan derhalve worden geraaamd op f 1875.—, waarop dan het eventueel te verkrijgen Rijks- en Pro vinciaal subsidie in mindering kan worden gebracht. Voor het verkrijgen van een sub sidie in de kosten, verbonden aan het organiseren van bovengemelde ten toonstelling, hebben wij ons gewend tot de minister van Onderwijs en Ged. Staten van Zeeland met het verzoek ons uit de daarvoor beschikbare rijks en provinciale middelen 'n subsidie te wilier, verstrekken. Aangezien wij het voor de Vlissing. se burgerij van veel belang achten in aanraking te komen met de Belgi sche kunst, waartoe bovengenoemde collectie behoort, terwijl de onderha vige tentoonstelling ook voor een deel van de schooljeugd leerrijk zal zijn, zouden wij op het aanbod van de heer Walter Volkaert voornoemd gaarne willen ingaan. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat bovengenoemde collectie schilderijen en beeldhouwwerken ook reeds in an dere plaatsen is tentoongesteld, o.a. in Arnhem (Sonsbeek) en Gent." Daar deze tentoonstelling welke men in de komende zomer in het Stedelijk Museum aan het Bellamypark zou wil len houden,* voor de Vlissingse bur gerij van veel belang belooft te wor den, vragen B. en W. de raad 't kre diet van f 1875 toe te staan. De cul turele raad adviseerde in dezelfde geest. Tenslotte delen B. en W. mede, dat zij de gemengde technische commissie ter uitvoering van het Nederlands- Belgische Akkoord, van het houden van bovengenoemde tentoonstelling op de hoogte zullen stellen en om steun zullen verzoeken bij de voorbereidende werkzaamheden tot het houden van deze tentoonstelling. worden qaaf en zacht met 3792 (2865) Duitse; 36 (99) Engelse; 132 (158) Luxemburgse; 1 Columbi- aan; 2 Spaanse; 3 Noorse, I Zweed; 1 Hondurees en 1 Pool. Als we de cijfers vergelijken, dan zien we dat er in het afgelopen jaar 1178 schepen van 1.121.676 ton meer zijn gepasseerd. Het aantal sleepbo ten en sleepschepen is wat vermin derd en het aantal motoren is toege nomen. AANRIJDING De bestelauto bestuurd door de heer J. de B. reed met matige snelheid in de richting Axel door de Axelse- straat, gevolgd door een personen auto bestuurd door de heer H.J.B. uit Terhole. De bestelauto moest links af slaan om in de Julianastraat te ko men. Hierdoor was de heer B. ver plicht te remmen maar door de glad heid van de weg gleed de personen auto door en botste tegen de linker achterzijde van de bestelwagen die aan deze zijde werd beschadigd. De personenauto werd beschadigd aan de rechtervoorzijde. IJSPRET EN IJSLEED Vooral op de Othenesekreek is het de laatste dagen een drukte van be lang. Van Terneuzen en Zaamslag gaan vele honderden schaatsliefheb bers hun wintersport beoefenen. On gelukken blijven daarbij natuurlijk niet uit en zo hebben zich een drietal valpartijen voorgedaan, waaraan de dokter te pas moest komen. Hoofdplaat TWEE AUTO'S IN DE SLOOT Nabij de boerderij van de heer P. de S. te Hoofdplaat had een autobot sing plaats. Toen de heer P. de S. zijn erf wilde oprijden, kwam zijn auto in botsing met een achteropko mende auto van de heer A. uit Oost burg. Door de gladheid van de weg kwamen beide wagens in de sloot terecht. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De materiële scha de was aanzienlijk. Sint-Kruis In de wijk Het Eiland herdachten Alfons van den Navoy en Elodie de Vos het feit, dat zij 50 jaar geleden in het huwelijksbootje stapten. Hoe wel hun gezondheid dit wel toelaat hadden zij er toch van afgezien om er een feestdag van te maken. Toch ging deze dag jor hen niet onge merkt voorbij. Het gemeentebestuur, vertegenwoordigd door wethouder A. I. Catsman en secretaris J.M. Pari- daen kwam het gouden paar zijn fe licitaties aanbieden. Alfons van den Navoy is van ge boorte afkomstig uit IJzendijke en zijn vrouw Elodie de Vos is afkom stig uit Eede. Voor de wet trouwden zij in Sint Kruis, alwaar zij zich ook na hun huwelijk in de wijk Eiland vestigden. Ofschoon parochieel beho rend onder Oostburg gingc zij ter kerke in Sint Margriete (België), dat vlakbij de wijk Eiland is gelegen. De gouden bruidegom heeft gedurende zijn leven steeds het beroep van land arbeider uitgeoefend en is thans 72 jaar, terwijl zijn echtgenote er 71 is. Uit het huwelijk werden 3 kinde ren geboren. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat een neef van de bruidegom Camiel van den Navoy in mei aanstaande ook zijn gouden bruiloft hoopt te vieren. Ook deze is woonachtig in de wijk Het Eiland. Aardenburg Nabij de Stierskreek en de Elder- schans was geconstateerd, dat de vo gels en vooral de watervogels veel gebrek hadden aan voedsel. Het da gelijks bestuur van de gemeente werd daarvan op de hoogte gesteld door de heer E. Lansu en inderhaast werd een actie op touw gezet om de vogels in deze barre tijd van het nodige te voorzien. Daarbij werd door de Rijkspolitie haar volle medewerking verleend. Door de omroeper der ge meente werd aan de dierenvrienden gevraagd om op de kazerne der Rijks politie eten voor de vogels te willen afgeven. Velen gaven daaraan gevolg en zo kon door de gemeentewerklie den per vrachtwagen heel wat voer naar de Elderschans worden gevoerd, waar in het plantsoen de vogels hun honger konden stillen. Eede VERBETERING RUNDVEESTAPEL Door de Studieclub van de N.C.B. afd. Eede is voor dinsdagavond een bijeenkomst belegd, waarop de Rijks- veeteeltconsulent voor de provincie Zeeland ir. W.L. Harmsen uit Mid delburg komt spreken over het stam boek, de melkcontrole en over het aankopen van rundvee. Men is tot de ze bijeenkomst gekomen, om verbete ring te krijgen in de rundveestapel te Eede. AXEL Het Centrum 8 uur: Menselijke begeerte. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uur. Cabaret Jan Verbraeken. GOES Grand: Slaven van de Nijl. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ko ning der manege. ST. JANSTEEN Patronaatsgebouw 7.30 uur. Dorpserenade. MIDDELBURG Electro: Terwijl Parijs slaapt. Schouwburg: Op de Reeperbaan OOSTBURG LedeMheater 6 uur: De koninklijke reis naar de West; 8 uur: Ciske de Rat. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Het loon van de angst. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Tussen hemel en aarde. VLISSINGEN Alhambra: Canaris. Luxor: New York op stelten. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Koning der manége. OOSTBURG Ledel 7 en 8.30 uur: De Koninklijke Reis naar de West. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Manon van de bronnen. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Waldo speelt detective. Sicilië belangt den, w genome van he stemge Maar boycot m Dit ref< inspireerd volkingsgi de sociali: duiding I van plan van dit e zetten. Malta st der een 1 kreeg in april 1942 gevolg vai de 'bevolk senxie fase het Georg Een niei tember IS vende ma; vain een V staainde ui recht gek< gevormd en ten hc ters, kreei Steeds 1 steunpunt als zodan omstandig 1 Nu A de dad" hem gunn van het c gemc eens mak( „vraa ke li kenn jonk' rijke verbl Aram lach c wenkte laatste wapen, minute driftig trouwe ren v; dween tegemi We s laten dat hij te op van gr Tarenti 1 dingen. plot W( 45 Als ze zouden ze men van zich voor: dikke Ha: blauwe cl ze niet a£ „Zet da' zei Charle „Liever dreadnoug ter blazer jou om ji veel vertr( nen cn vr< en kwispe ge hond, en vrienc zal zijn. vrouwen ?evoel va lijke man: En over dwaas. J voor je z gen lijden van je" „Kort Uriah He „Dat bi waarheid

de Stem | 1956 | | pagina 2