SPORT- en SPEL-momenten PAPIER VOOR uw PEN ONZE PUZZEL BRABANTIA DOCET Het landschap in de Kunst IJshockey En Politiek Dames-Interlands Steun Voor Louis Een waas van geheimzinnigheid Zeeuwse KNAU Weg League-verlies Gemalen slakjes Egypte zal bouw van Nijldam aanbesteden Sociologie op Groot-Seminarie Goedenacht DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 18 FEBRUARI 1956 Het sedert 1950 bestaande Europees Cultuur Centrum, beeft zich talrijke culturele opgaven gesteld. Het Centrum wil onder meer ook de zorg voor de hchamelijke opvoe ding in zijn taak betrekken. Om dat goed aan te passen werd dezer dagen in Geneve besloten een internationale conferentie uit te schrijven, die in mei zal worden gehouden en waarop sport-experts het hunne zullen Zeo8'Sn. lannen. Onder meer wil 7.ij een Europees De comm.ss.e hee t grootseePlaEuropees sportbrevet ontwerpen. Het ontwerpavan de eisen «aaraan men moet voldoen om dat sportbrevet tCVoo^hTr'en'-''loo of 400 meter loop in resp. 14 en 65 sec., hoogspringen <1^5 meter) of verspringen (4.25 meter), kogelstoten <6 meter) of discuswerpen' (20 meter), zwemmen: 200 meter vr„e slag (4.3.-) d nke"es" 80edodfe200Zmt£r loop (15 of 38 sec), hoogspringen (1 meter) „r ve'isoringen (3 meter), kogelstoten (lichte kogel, 6 meter), of discus werpen (15 meter), zwemmen: 200 meter vrije slag (5 min.), duiken en reddend zwemmen. In Ts. Slowakije 1: de opwin ding over het échec van de Tsje chische hockeyspelers bij de win terspelen te Corina nog steeds niet oeh-wd. Alle bladen trachten thans de „wa-« verantwoordelij ken" te ontdekken »n wijzen deels de trainers, deels de „ambtena ren" van het nationale sportcomi té als zodanig aan. „Rude Pravo", het orgaan van de communistische partij dat in de regel slechts een k eine sport- rubriek heeft, beschuldigt thans in een ellenlang commentaar ver scheidene ambtenaren van de sec- tie hockey van 't nationale sport- comité er van, dat zij „meer aan dacht hebben gehad voor het or- ganiseren van reizen naar het bui- tenland dan voor het samenstel len van een ploeg, die lichamelijk moreel en vooral oolitiek in goede conditie was". De Nederlandse Dames Voet balbond heeft besloten de com petitie, die destijds door het verbod van de KNVB stop ge zet moest worden, op zondag 4 maart te hervatten. Men is met die KNVB tot overeen stemming gekomen. Het ligt onder andere in de bedoeling de wedstrijden tegen buitenlandse clubs, die ook door het verbod van de KNVB geen doorgang konden vinden, nu zo spoedig mogelijk te hou den. De dames vinden het nog steeds lollig. Te Yuma in Arizona hebben drie kappers, een oud-bokser en 'n autoverkoper een fonds gesticht, met de bedoeling de oud - we reldkampioen zwaargewicht Joe Louis te helpen bij de betaling van zijn achterstallige inkomsten belasting. Louis heeG naar aanleiding hier van verklaard, dat hij het gebaar op prijs stelde maar dat hij van mening is dat hjj zijn schulden zelf moet betalen. Hij had al (Advertentie) AVWNWVVWVVVXXVW de hoed anno 1936 omhult de modelijn voor 1956. Wat zal Parijs dicteren? Nog even en we zullen het weten. Libelle van 25 Februari licht vast een tipje van de sluier op: de nieuwe hoeden voor lente en zomer worden u in woord en beeld gepresenteerd door onze Parijse medewerkster. Op diezelfde datum begint de Boekenweek. En Libelle inter viewde de enige vrouw in Neder land, die drie boekhandels bezit: Marjan Diek uit Vroomshoop. De vrouw voor wie elke week Boeken week is Voor wie is de naam Jules de Corte geen begrip? In hetzelfde nummer vindt u een geschreven portret van deze blinde zanger. Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem 46.000 dollar betaald en aangebo den nog meer te storten. Naar verluidt staat Joe Louis voor meer dan 1 miljoen dollar aan be lastingschuld bij de fiscus in het krijt. In het steunfonds, dat en kele dagen geleden werd gesticht is tot nu toe 8 dollar gestort. Het district Zeeland van de KNAU is geen lang leven meer beschoren. Het is namelijk vrijwel zeker, dat op de komende alge mene vergadering van de KNAU het land zal worden verdeeld in slechts vijf districten, waarbij Zeeland dan zal worden ingedeeld in het du riet West II, omvattend de provincies Zuid-Holland en Zeeland en het gedeelte van Noord-Brabant ten westen van Breda. Het dezer dagen verschenen jaarverslag van het district Zee- lant geeft een beeld van de moei lijkheden. waarmede de Zeeuw se atletiek worstelt. In het afge lopen jaar bedroeg 't aantal aan gesloten verenigingen niet meer dan vijf en het ledental nog slechts 128. Het district Zeeland biedt haar overigens gerin" in aantal zijn de topatleten weinig mogelijk heden. Zi; treffen op iedere regio nale wedstrijd dezelfde tegenstan ders aan en de uitslag staat tel kens weer reeds bij voorbaat vast. Dat drukt de animo. Het bestuur van de Engelse Footbal League stelt drastische maatregelen voor teneinde een verdere daling in de recettes te gen te gaan. De volgende punten zijn opgenomen in een plan dat aan alle league clubs is toegezon den: Reorganisatie van de league in vier nationale divisies met ingang van het seizoen 1957 - 1958. Het aanbrengen van kunstlichtin- stallaties door alle clubs, zodat doordeweekse league wedstrijden 's avonds kunnen worden gespeeld Vermindering van het aantal internationale en vriendschappe lijke wedstrijden en de verplich ting voor de clubs om nogmaals te bevestigen dat de league-com petitie het belangrijkst is. Iedere club, die deze verplich ting niet zou nakomen, zou zich uit de league dienen terug te trek ken. In de verKlaring, welke het re organisatieplan behelst, wordt vastgesteld dat de opkomst van het publiek sinds 1951 is terugge lopen en dat het daardoor geleden verlies aan het einde var het hui dig seizoen wellicht in totaal 5 miljoen pond jjal bedragen. (Advertentie) Willem van Duinrijck 1674 stortte des ochtends steeds wat gemalen slakjes in zijn halsboord. Voorbehoedmiddel tegen verkoud heid en keelpijn zonder weerga placht hij op te merken Wij in de 20e eeuw zorgen liever dat we een doosje Potter's Linia bij ons hebben. Een Pottertje op de tong verzacht al dadeljjk de pijnlijke keel en geeft U een frisse adem. POTTER'S LINIA in handige platte doos jes bjj alle Apoth. en Drogisten A 55 cent. f Bij zware J Catarrh Pastilles ZerV ter's l J De rode pastilles'»?L Z0S 110 a I werking. et de snelle i POTTER'S LINIA Imp. Fa. H. ten HERKEL HILVERSUM Egypte heeft erin toegestemd de werken voor de bouw van de stuwdam van Assoean aan te besteden, zo wordt in kringen van de Wereldbank vernomen. Zoals bekend is, eist de Wereldbank een dergelijke procedure voor de uit voering van de werken, die zij finan ciert. Aanvankelijk wenste Egypte zich het recht voor te behouden, zonder voorafgaande openbare inschrijving, zelf de uitvoerders van de werken te kiezen. (Advertentie) Ere, wie ere toekomt. In zijn ar tikel tot huldiging van prof. Koen- raadt, geeft prof. Smit hem de eer, op het Groot-Seminarie de cursus in de sociologie te hebben inge voerd. Drie geslachten studenten, waaronder prof. Koenraadt zelf, hebben vóór hem de 4-jarige cur sus in de sociologie gevolgd, die prof. van Dam is begonnen als uit bouw van de natuurlijke zedenleer. In die tijd gebruikten we de hand boeken van Biederlack, de Bruin en Aengenent. Voor de geschiedenis geldt de achtbare regel van Paus Leo XIII: geen onwaarheid zeggen en geen waarheid verzwijgen. Dus: Ere, wie ere toekomt. WOUW. Naschrift. TH. WOLTERS, Deken. VOORHAVEN 101 TEl 34971 ROTTERDAM (Van onze onderwijsmedewerker) Het stond onlangs zo laconiek in uw dagblad: „Ouder-comité's in west-Brabant; Breda aangewezen als centraal punt." Men kan er vluchtig overheen lezen, want het woord „ouder-comité" heeft het opvallende van de nieuwheid al weer verloren. Doch is men ge ïnteresseerd in onderwijszaken, dan springt zulk een titel direct in het oog. En dan zegt men toch wel met bewondering: daar is en wordt ge werkt, in Brabants westhoek.' Want mccht U het nog niet weten: er zijn talrijke mogelijkheden om met alle goede bedoelingen voor een ouder-comité op verkeerd spoor te geraken. Maar om de goede koers te varen daarvoor is c urf vereist, en tact en grote geestelijke souplesse. Hoe moeilijk is het al niet voor enke le ouders uit eenzelfde straat, om het tijdens thee-visites over opvoe dingskwesties eens te worden. Laat staan met honderden ouders, samen met onderwijzend per^onee' en school bestuurderen. Maar men heeft in west-Brabant al deze klippen weten te omzeilen, men heeft interlocaal zelfs contact gezocht tussen de di verse comité's en stichtte nu onlangs een centrum te Breda ter stimulering van oprichtingen eiders. Tenslotte wees men nog een contactpersoon aan, die in de werkgroep voor een Landelijke Ouderran.. het gewest kan vertegenwoordigen. Dit alles dient toch wel met grote instemming te worden aanhoord. Niet omdat er bijzondere verdienste schuilt in een organisatievorm, die regionale allures verkreeg. Men weet immers, hoe organiseren somtijds iu doodsteek is aan de geest, laar men dient hier instemming te „-,™' omdat de gebeurtenissen blijk Hino aJan fen gezonde bewustwor- verfro ouders van hun opvoedings- bif ikheid' Dit behoeft niet téJ JorrienUrmg, 330 de S™4* k>°k zelfsT dat -ijl ^ngen- Beter is het ieder nrLl element van show en tallen S met statistische ge- knLl Wege,bliift- Immers: 't hun kinrleroZOrh' t'j deze ouders aan nun kinderen besteden en het is een gezinaen CsehaCi' d?t daarom tussen gezin en school wordt geleed Het schuüt'du Van ,deze gebeurtenissen n^nd^tTh1neo7m^e,hedtanVeindWh1ït- houchngen.Van eontact-vef- dimeS,?hrtl=enheid.e,1?, rustige activiteit merken mj eerdei de ken- ernïu ti deze organisatorische fares M V ?n °Pzienbarende fan- tenh .M.aar ,och wilden wij het kran- een ogenblik in de schijn- ™3p3r. zetten, omdat de berichten B„,1|t. voorlopige resultaat in west- urabant een stimulans kan zijn voor anderen. Wij weten dat meer op oivetse plaatsen het eerste idealisme ?,LrIgt verliezen, omdat zich on verwachte moeilijkheden voordeden. Men is hier en daar gestruikeld over persoonlijke gevoeligheden en techni sche puzzels. Op een enkele plaats kennen wij ook een zieltogend ouder-comité, dat nog steeds zoekt naar de eigenlijke taak en competentie. Het is in het belang van deze po gende en zoekende comité's, dat wij extra aandacht schonken aan het west-Brabantse gebeuren. Men streve niet naar centralisatie en uniformiteit, die dodelijk zijn: juist vrijheid en individuele aanpas sing garanderen 't levend-blijven van het ouder-comité. Maar een organi satorisch contact, zoals in aanleg thans gegeven, biedt hulp en steun aan collega's en ouders elders. Men aarzeie niet, de hand die tot hulp bereid wordt toegestoken, te aanvaar den. En aan scholen en ouders wen sen wij een groots en vruchtbaar suk- ses in hun samenwerking. (Advertentie) Slaapt U slecht door reumatiek spit, ischias hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95. f 2.40, f 8.88. 893-00 Speeiaal voor de jeugd Van 19 februari tot en met 18 maart worden in het Stedelijk Van Abbeniu- seum in E'ïdhoven veertig schilde rijen - uit de 15de tot en met de 20ste eeuw - tentoongesteld, die alle uit het Rijksmuseum in Amsterdam afkomstig zijn. De expositie, die vandaag door de heer Th.B.M van Eupen, Wethouder voor Onderwijs en Culturel Zaken in Eindhoven wordt geopend, geeft een beeld van de ontwikkeling van de landschaps-schilderkunst vanaf de Middeleeuwen tot de Modernen. De tentoonstelling is ingericht in samenwerking met en mei steun van het comité Cultuurbehartiging School jeugd en is voornamelijk b -doeld voor de jeugd boven de lagere-schoolleef- tijd. Slaagt deze proefneming, dan wil men t achten in 1 omende exposi ties andere facetten van de schilder kunst te belichten. Inmiddels ondervindt do lopende Van Gogh-tentoonstelling, waarvoor men overweldigend ve I belangstel ling verwachtte, tegenslag van koude en onbegaanbare wegen, die wel scherp contrasteren met de zonnige tafereeltjes, die Vincent op het doek te voorschijn toverde. Horizontaal: 1 militair, 7 militair, 13 bijb. naam, 14 met buskruit gevuld papieren buisje, 16 groet, 17 soort vaartuig, 18 vlaktemaat, 19 vreemde munt (afk.), 22 voorzetsel, 23 larve, 25 herkauwer, 28 vliegenier, 31 hevige wind, 34 bijwoord, 35 het zijn, 37 deel v. e. trap, 38 onmeetbaar getal, 39 ge neesmiddel, 40 hond, 42 frans lid woord, 44 titel (afk.), 45 gedenknaald, 48 zangnoot, 50 deel v. h. been, 52 wandelplaats, 54 schaakstuk, 57 gods dienst, 59 naschrift (afk.), 61 familie lid, 62 gelofte, 64 verlaagde toon, 65 slede, 66 gevaarlijke plek in zee, 67 duur van eb en vloed, 68 als volgt (afk.), 69 groente, 70 in orde, 71 pers. vnw., 72 kostbare stof, 74 titel (afk 76 getij, 77 hoofddeksel, 79 vervoer middel, 82 muziekteken, 85 wapen 87 fr. onbep. vnw., 88 hulpmiddel bij'het rekenen, 92 naamloze vennootschap (duits), 94 insect, 96 ijzerhoudende aarde, 97 familielid, 100 jongensnaam, 102 grond langs de zee, 104 slot (duits), 106 bevel, 107 vorm van zwaaien, 110 vroeger, 112 mil. politie (afk.), 113 niets uitgezonderd, 116 an no (afk.), 118 dierengeluid, 120 voor zetsel, 121 stofmaat, 123 water in Utrecht, 125 uiteinde v. e. rivier, 128 aldus, 130 het verliezen, 131 gedegen. Verticaal: 1 selenium (afk.), 2 boom, 3 chin, maat, 4 grote bijl, 5 water in Brabant, 6 vervoermiddel, 7 fris, 8 dubbelklank, 9 luchtmacht (afk.), 10 voorzetsel, 11 voetbalvereni ging (afk.), 12 fr. lidwoord, 15 mod der, 17 vorm van snoeien, 20 gebrui ker van genotmiddel, 21 niet dicht, 22 fr. lidwoord, 23 wandversiering, 24 insect, 26 naamloze vennootschap (fr.), 27 teken van verdriet, 29 titel (afk.), 30 pl. in Noorwegen, 32 zin tuig, 33 waterhoogte (afk.), 36 roem, 37 spandraad, 39 jong. 41 fee, 43 plaats in N.H., 44 duits pers. vnw., 46 bij (Eng.), 47 noodsein. 49 goud (fr.), 50 middeleeuws hoofddeksel, 51ver, 79 mr, 80 ié. deel v. e. berg, 52 schrede, 53 wapen, 55 geestelijke, 56 zangnoot, 57 het zelfde (afk.), 58 inwendig orgaan, 60 baardje, 63 drank, 65 eng. bier, 71 vragend vnw., 72 fr. voegwoord, 73 eenh. v. kracht (afk.), 75 klein plant je, 77 kleurrijk, 78 aanzien, 80 ooster se titel, 81 deel v. e. boom, 83 rang in het leger (afk.), 84 vr. munt, 86 landbouwwerktuig, 88 kledingstuk, 89 loterijbriefje, 90 vlaktemaat, 91 ge bruik in kleding, 93 aanw. vnw., 95 uitheems zoogdier, 98 geb. in Rus land, 99 bericht, 101 dienstwillige (afk.), 103 bevel, 105 aanslibbing, 106 pers. vnw., 108 maanstand (afk.), 109 glibberig, 111 zangnoot, 114 wapen, 115 uniek, 117 bijwoord, 119 vriend (fr.), 121 ik (lat.), 122 diereneigtn- schap, 123 eerstvolgende (afk.), 124 titel (afk.), 126 dubbelklank, 127 num mer (afk.), 128 de dato (afk.), 129 natuurkundeterm (afk.). OPLOSSING Horizontaal: 1 karper, 6 straat, 10 ia, 11 imker, 14 ed, 15 eland, 18 est, 19 onder. 21 van, 22 mee, 24 nis, 26 erg, 27 te, 29 traan, 31 kr, 32 l.o., 34 sec, 36 ada, 38 in, 39 rots, 41 iet, 43 open, 45 ego, 46 sperwer, 47 n.n.o. 48 erie, 50 rio, 51 sate, 53 s.l., 54 one, 56 p.t.t., 57 n.t., 59 un, 60 laars, 63 of, 65 rel, 67 air, 68 eva, 70 ria, 72 egard, 74 mud, 76 ovaal, 78 ai, 79 merel, 81 en, 82 panter, 83 eerste. Verticaal: 1 knevel, 2 riart, 3 pan, 4 r.i., 5 aks, 6 sr, 7 ren, 8 adder, 9 tergen, 12 meer, 13 etna, 16 la, 17 dm. 19 os, 20 er, 23 etc, 25 ina, 28 est, 30 amerika, 31 kap, 33 orgel, 35 essen, 37 dorst, 38 innen, 40 oor, 41 ier, 4° two, 44 ent, 49 ion, 52 ato, 53 streep. 55 eli, 56 p s.v., 58 tralie, 59 ulaan, 61 arme, 62 rede. 64 frans. 66 eg, 67 ad, 69 ao, 71 ia, 73 rit, 75 urk, 77 Wij danken Deken Wolters voor zijn aanvullende rectificatie. De bijzonderheid door hem vermeld, waarvoor hij op persoonlijke er varing kan steunen, is na een tijdsverloop van veertig jaar blijkbaar in vergetelheid geraakt. Zij was mij althans onbekend. Met dat al ligt het feit daar, dat de mondelinge seminarie-traditie sinds lang het begin der sociologie als officieel leervak aan prof. Koenraadt toeschrijft. Dit feit moet toch enige betekenis hebben en er moet een realiteit aan ten grondslag liggen. Vermoedelijk is het wel deze dat van prof. Koen raadt als socioloog een belangrijke vernieuwing is uitgegaan en dat hij in deze baanbrekend werk heeft verricht. HOEVEN, Groot-Seminarie. L. J. W. SMIT. „GEEN CENT ONTVANGEN(II) Naar aanleiding van het ingezonden stuk d.d. 11 februari ben ik zo vrij om ook het volgende te schrijven: Ben ook van maart 1954 tot mei 1955 krijgsgevan gen geweest in Duitsland (Mühlberg a. d. Elbe stam lager VI B). Mijn vrouw kreeg van de gemeente Breda vergoeding, wat natuurlijk heel normaal was. Maar nu vraag ik u het volgende: Hoe komt het dat krijgsgevan genen van ons voormalig Ned.-Indië en krijgsgevangenen uit Japan wel smarte- geld ontvangen en wij niet? Wij zijn toch ook Nederlander? Als men bij herhaling of mobilisatie buiten het kantonnement is, wordt er kanton- nementsgeld plus traktement (zakcent) uitbetaald. Waarom dan niet als krijgs gevangene? Volgens mij waren we soldaat vanaf de mobilisatie tot aan de bevrijding. Ben op 20 maart 1944 thuis gearresteerd en weggevoerd als krijgsgevangene naar Duitsland door de Grüne Polizei. Tevens werden mijn twee fietsen in beslag ge nomen (een dames- en herenfiets). En wat denkt u van de kleding die ik in het krijgsgevangenenkamp heb versleten? Heb er al eens over geschreven naar Z.K.H. Prins Bernhard, en die verwees mij weer naar de gemeente Breda (afd. sociale zaken) en daar zei men, dat men geen richtlijnen uit Den Haag had ont vangen. BREDA. M. MAAS, Voormalig dpi. soldaat. OPEN BRIEF AAN HET BRABANTS ORKEST Dezer dagen behoorde ik tot de niet zeer talrijke bezoekers van het concert, dat door u gegeven werd en welk con cert het laatste was in de reeks van vier toneelvoorstellingen en muziekuitvoerin gen, die ons door het „Comité Cultuur behartiging Schooljeugd" werden aange boden. En als ik het eerlijk moet zeg gen: dit concert is me niet meegevallen! In de eerste plaats verschenen de mu sici niet in uniform", zodat het een merkwaardige aanblik was, al die kleu ren. Verder kwam het me voor, dat de leden van het orkest nu en dan tamelijk ongeïnteresseerd deden en zelfs hebben wij vanaf onze plaats enkele malen ge zien, dat er tijdens de uitvoering van een van de werken conferenties werden gehouden tussen sommigen van de uit voerenden. Al met al wekte ddt bij mij 't gevoel van: „Wij wonen hier een repetitie bij." Toch geloof ik, dat het zeer belangrijk is, dat een orkest als dit de beste indruk tracht te geven van zichzelf als het kan geven, daar toch uit de jeugd van tegenwoordig de latere concertbezoeker moet groeien. Aan het slordige spel van de eerste twee werken en speciaal aa.n het slechte geluid dat vanaf het toneel de zaal in vloeide bij het tweede werk (Balletsuite voor klein orkest vam Diepenbrock) was het dan ook te wijten, dat reeds vóór de aanvang van het pianoconcert ver schillende jongens en meisjes de zaal verlieten. Gelukkig nam dit pianoconcert van Robert Schumann, dat volgens mij door Gérard van Blerk werkelijk goed werd uitgevoerd, de wrange smaak enigs zins weg. Het orkest werd kennelijk ge ïnspireerd door het spel van de solist en kwam tot een veel betere prestatie dan in de voorgaande werken. BREDA. GYMNASIAST. GAMMEL BUSJE Elke werkdag vertrekt tegen 17.00 uur een busdienst van de Z.V.T.M. van Stro- dorpe (wachtkamer in de buitenlucht) via Axel en Koewacht naar Hulst. Elkeen weet dat met deze verbinding ongeveer 15 20 fabrieksarbeiders meerijden tot Axel, die te Sluiskil instappen. De leiders bij de Z.V.T.M. weten dit natuurlijk ook, want het zijn allemaal weekkaarthouders. Of het nu opzet is of onmacht, ik weet het niet, maar wel weet ik, en vele an deren met mij, dat die dienst van 17.00 uur meestal gereden wordt door een kleine autobus. Laatst stond er een gam mel busje met 23 zit- en 12 staanplaat sen, alles aangeduid op de voorgeschre ven wijze. Die bus was dus goedgekeurd door de daartoe bevoegde instanties. Te Strodorpe stapten 20 personen in, dus nog drie plaatsen over. Bij de fabriek te Sluiskil nog 15 personen die graag een plaatsje hadden. Stap maar in, zei de chauffeur, het gaat wel. De bus zo vol als een sardineblikje. Juist voor Axel, verzocht de chauffeur ons allen uit te stappen omdat er iets verkeerd ging met de bus. Toevallig zat ik achterin en daar hadden wij al een brandlucht geroken. Na een vluchtige inspectie door do chauffeur kwam d-eze tot de ont dekking dat een der banden tegen het carrosserie sleepte en vandaar die brand lucht. Geen gevaar volgens de chauffeur, dus allen weer instappen en verder ge reden. Te Axel op de halteplaats stapte een der reizigers naar een Z.V.T.M.-contro leur en maakte deze attent op het voor gevallene. De controleur gaf ten ant woord dat er geen grote bussen beschik baar waren omdat er enkele gaan toeren waren en dat daar veel aan te verdienen viel. Mogen wij uat dat antwoord, dat ik toevallig hoorde, opmaken dat de Z.V. T.M. liever gaat toeren met haar bussen dan deze voor het vastgestelde dienst- programma beschikbaar te stellen? HONTENISSE. L. P. JEUGD EN MUZIEK (IV) Als voorstander van het muziekonder wijs aan de jeugd, zou ik langs deze weg, onder de rubriek „Jeugd en Muziek" ook graag mijn mening eens laten horen. Wanneer men het vak „muziek" op zijn les-repertoire wil introduceren, moet men zich afvragen, welk onderdeel van deze kunst behandeld moet worden Dit zal dan op de eerste plaats dat on derdeel van de muziek moeten zijn dat de hedendaagse jeugd in zijn geheel be heerst n.l. de jazz-muziek en haar ge schiedenis. Zo zal dan de jeugd de verschillend® stijlen die de jazz tot op heden gekend heeft leren kennen, zoals de klassieke New Orleans, Dixieland-jazz-stijl, the Chicago- Kansas-, City-jazz-stijl etc. Ze zal dan met evenveel enthousiasme kunnen genieten van en luisteren naar cool-jazz. Dixie-, New Orleans-jazz, naar de swing van Benny Goodman en de bebop van Dizzy Gillespie. HULST, Z. HEDW. CROMBEEN Paardenmarkt 13. KINDER-DRUMBANDS In uw verslag van de Bredase carna valsoptocht stond dat de wagens en groepen mooi of minder mooi waren en ook dat de diverse muziekkorpsen er mochten zijn. De kinder-drumbands zul len daarbij wel inbegrepen zijn geweest. U kunt, zoals u schrijft, natuurlijk niet alles apart noemen, maar een woordje van waardering voor de kinder-drum bands apart had er toch wel afgekund De kinderen hebben toch ook heel de middag koude handjes en voetjes gehad. En ze klaagden er niet over, want ze wilden ook de stoet luister bijzetten. Ze hadden gedacht dat er ook wel iets van hen in de krant zou staan. Nu waren ze teleurgesteld. U weet wel, een kin derhand is gauw gevuld. Denk voortaan ook eens aan hen. BREDA. DE MOEDER VAN EEN DER DRUMMERTJES. Inzendster heeft gelijk. De jeugd had een woordje van lof verdiend. De kinder-drumbands hebben zeker niet minder tot het welslagen van carnaval bijgedragen dan de „grote" muziekkorpsen. We willen hun graag alsnog de eer geven die hen toe komt. We kunnen natuurlijk opmer ken dat door de veelheid van in drukken een overigens belangrijk detail van een carnavalsstoet wel eens niet aan zijn trekken komt. Maar qui s'excuse s'accuse, nietwaar? (Red.) GLADDE WEGEN Er worden door veel instanties maat regelen genomen, om de gladheid der straten en wegen weg te nemen, maar er zijn er ook, die dit nalaten. Wanneer ik één weg onder de loep wil nemen, moet ik vooral de provinciale v/eg Oosterhout-Gilze-Rijen no emen, om dat deze door honderden mensen ge bruikt moet worden. Op zich zelf is deze weg al zeer ge vaarlijk omdat elke voetganger en wiel rijder gebruik moet maken van de mid denweg. Tot op heden is het nog 100 pet. mee gevallen dat er nog geen ongelukken met dodelijke afloop zijn voorgekomen, maar uitblijven kan dit niet. Is de provin ciale weg Oosterhout-Rijen in de zomer reeds gevaarlijk op het ogenblik is het meer dan erg. OOSTERHOUT, M. J. PROOSTEN. Vaartpad 13. GESLOTEN BOEK De verdedigingsorganisatie van west- Europa legt ons zware verplichtingen op. Verplichtingen waaraan wij, in Neder land niet gewend zijn, noch op het ter rein van de geldelijke onkosten (1,5 mil jard zo ongeveer) noch op het gebied der persoonlijke lasten. De minister heeft ook al meegedeeld, dat het nog wel meer zal worden, als we ons moeten voorzien van de meeste moderne wapens. De Tweede Kamer heeft toegegeven, dat ze niet meer in staat is het inzicht te krijgen hoe haar wil aan het ministerie op te leggen en is gaan denken over een afzonderlijk centraal orgaan om de begrotingen te bestuderen en dat haar, Tweede Kamer, zal bijstaan. Voorlopig is dit door het ministerie afgewimpeld. Maar we kunnen vaststellen, dat een inzicht in de uitgaven van onze mili taire organisatie onze noodzakelijke in ternationale verplichtingen en de uitga ven voor de geoefendheid: alsmede de kapitaalsuitgaven en kapitaalsbezit> hele maal een gesloten boek zijn. Oók 'omdat men met de zo noodzakelijke geheim houding schermt. Ook al beschikken wij vanaf 1956 over 150 kamerleden, ook al zullen die een zittingsjaar van vijf jaar krijgen, de volksvertegenwoordigingen zijn niet meer in staat de Staat te besturen en te doen besturen, omdat geen der kamerleden meer in staat is hoogte te krijgen van de gelden op de begrotingen gebracht. De bureaucratie viert dus hoogtij, wat men vijftig jaar geleden al is begonnen te voorspellen. Maar hoe nu verder? De gang van zaken bij „oorlog" is het teken aan de wand, die het gevaar zo duidelijk schetst, dat men het zien kan. En zal er in september 1956 een ministe rie kunnen komen, dat in zijn vaandel voert: inkrimping der bureaucratie en verlaging der dagelijkse staatsuitgaven? RESERVE-OFFICIER EEN NAAM VOOR DE PRINS (II) Als een geboren Bredanaar en wonen de op een plaatsje onder de rook van Breda, heb ik de laatste jaren het car navalsfeest van Breda op een afstand gadegeslagen. Ook hier in de „Veenko lonie" (waar Breda zoveel aan te danken heeft) vieren wij a))e jaren carnaval (ai is het dan ook nog binnenshuis). Zo heb ik als opperturver de naam van Prins Bert (Touw) I van Breda besproken. We vonden de naam van Prins Bert (Touw) I wel een beetje te familiair voor Breda, Wij dachten zo, als Prins Bert (Touw) I zoveel waarde hecht aan die naam, laten wij dan dit geval een beetje uitrafelen en van Bert en Touw enige draadjes la ten vallen, dan krijgen we bijvoorbeeld Prins Berto I, wat iets beter klinkt voor een Prins van Breda. U ziet, mijnheer de redacteur, dat ook buiten Breda daar de aandacht op is gevallen, en dat buiten Breda ook nog Bredanaars wonen. LEUR. DEN OPPERTURVER. CARNAVAL In uw blad van 14 februari las fk: „In Oosterhout, waar men voor het eerst carnaval vierde." Hoe is het mogelijk?, vroeg ik me zelf af. Ik ben in 1874 in Oosterhout geboren en van 1894 tot 1913 heb ik in Oosterhout altijd heel prettig carnaval gevierd en iedereen indertijd. Oosterhout was toen een plaats waar heel druk carnaval gevierd werd en waar heel de Langstraat naar toe kwam. Iedereen was 's morgens in carnavals kostuum en ook allemaal gemaskerd op straat tot laat in de avond en daar werd echt pret gemaakt. Bij de meeste goede families werd je geïnviteerd en heel de plaats vierde mee feest op een manier die zijns gelijke niet vond. Dat was een echt gezellige tijd en met heel veel ple zier denk ik daar aan terug. Toen de eerste wereldoorlog uitbrak in 1914, ja, toen was het afgelopen. Jammer genoeg. OOSTERHOUT. W. DE H. We hebben In ons blad uitvoerig geschreven over de carnavalsviering in Oosterhout in vroeger jaren. Als we dinsdag j.l. gan ook spraken van „voor 't eerst", moet men dit vanzelf sprekend verstaan als „voor t eerst opnieuw". Iemand die lang ziek is geweest, zegt: „Ik ben vandaag voor 't eerst uit bed." En niemand zal daaruit begrijpen, dat de patiënt sinds zijn geboorte onder de dekens heeft gelegen. (Red.) EXTRA BRANDSTOF Aan het gemeentebestuur van Vogel waarde heb ik het volgende schrijven, gezonden Is het u bekend dat door de aanhou dende strenge koude vele oude mensen niet meer in het bezit zijn van vol doende brandstof? Weet u wat het zeg gen wil, dat men extra vroeg naar bed gaat om brandstof uit te sparen? Is het u ook bekend dat verschillende oudjes een beroep moeten doen op derden om in het bezit te komen van extra brandstof? Kan het gemeentebestuur van Vogelwaar de stappen ondernemen om aan deze noodtoestand voor de oude mensen (pen sioengerechtigden) van onze gemeente iets te doen? Indachtig de spreuk van de maand van de Bond Zonder Naam: „Toon bij koud weer uw warm hart". VOGELWAARDE. Rapenburg 109. P. J. KENTIN ZWEMGELEGENHEID Breda is nu een stad van 100.000 inwo ners. Maar waar moeten dezen gaan zwemmen, zowel 's zomers als 's winters? Om niet alles tegelijk te behandelen wil ik voorlopig de aandacht vragen voor ons Sportfondsenbad, dat zwaar overbe last is en waar men maar niet verder komt met de uitbreiding. Gemengd zwem men is voorlopg nog net mogelijk, door dat er geen geschikte kleedgelegenheid is voor beiderlei kunne. Men beschikt slechts over één ruimte, welke nog geschikt is voor het uit- en aankleden, doch de tweede ruimte kan niet worden benut, omdat daar alles in puin ligt en „de koeien bij de boer er nog netter bij staan", om een uitdruk king van een der personeelsleden te ge bruiken. Deze tweede ruimte moet bij zwem wedstrijden en bij het gemengd vereni- gingszwemmen alsnog toch nog benut worden, omdat kleden in dezelfde ruimte vanzelfsprekend niet kan worden toe gestaan voor beide geslachten. Afgezien van de „pracht-indruk" welke de deelnemers aan de zwemwedstrijden mee naar huis nemen, is de vraag ge rechtvaardigd, of hierin niet wat ver andering kan worden gebracht, opdat er wat meer zwemgelegenheid gaat komen voor ons, inwoners van Breda. Wanneer die tweede kleedruimte weer in orde wordt gemaakt, dan kunnen mannen en vrouwen tegelijkertijd gaan zwemmen, zodat het aantal zwem uren (dat toch al zo klein is, omdat de scholen en de militairen de meeste tijd hierop beslag leggen) uitgebreid kan worden. Nu komt dit neer op een paar uren per week, welke dan gewoonlijk te druk bezocht zijn, zodat aangenaam zwemmen gewoonlijk niet wel mogelijk is. BREDA. JAC. VAN WIJK. HET PROBLEEM VAN DE AANPASSING Er zijn twee soorten van pensioenen, die door de aaaipassingsmethode van art. 60 getroffen kunnen worden a. de Rijkspensioenen voor al diege nen, die in overheidsdienst gepensioneerd werden (en worden); b. de bedrijfspensioenen, die door vele (nog niet alle bedrijven) zijn in gevoerd. Deze laatste pensioenen, voorzover in uitkering, kunnen worden getroffen door de geest van art. 60; de eerste groep wil de minister van Binnenlandse Zaken tref fen door de Pensioenwet 1920 te wijzigen. Wordt de geest van art. 60 door de Sta ten Generaal afgekeurd, dan zal men de nu heersende geest van art. 60 niet dur ven handhaven in een veranderde pen sioenwet 1922. De kanttekening, die uwe redactie plaatste op de ingezonden beschouwing in uw blad van dinsdag 14 febr. zijn zo zakelijk juist, dat de inzender wel over tuigd zal zijn. Maar de tegenstelling, door dat ont werp wet ouderdomsvoorziening m het leven geroepen door onderscheid te ma ken tussen „gepensioneerden" en door niet-ambtelijk-tewerkgestelden maakt de geest van art. 60 nog on verdragelij ker. a. Al diegenen, die in vrije positie zich door het sluiten van levensverzekeringen een eigen pensioen wisten toe te kennen, krijgen de uitkering van f 1380 wèl, ook al zouden zij uit dit pensioen en eigen bezit bijvoorbeeld 50 of 100 duizend gul den inkomen hebben. b. Diegenen, die een inkomen gemeten boven de f 6000 behoeven niet meer te betalen dan de berekende 6 of 7 pet. van f 6000, als storting voor de ouderdoms voorziening. Verhoogde men in dit wetsontwerp, de heffing-berekening tot bijvoorbeeld de grens i-an f 20.000, dan zou het heffings- gemidelde flink verlaagd kunnen worden. Maar juist deze regeling maakt de tegen stelling met de reeds gepensioneerden, die niet in aanmerking zouden komen voor de f 1380, of wier bedrijfspensioen- uitkering ingevolge art. 60 verlaagd zou kunnen worden, des te schrijnender. Maar afgezien nu van deze feitelijke economische fouten, die aan art. 60 ten grondslag liggen en die minister Beel in de Pensioenwet 1922 wil doorzetten en het frusteren van het pensioenrecht als een dat behoort tot het inkomen inge volge arbeidsprestatie, is de uitgave (hoofdzakelijk komende ten laste van het staatsbudget) aan de reeds pensioen- genietenden een daad van wijs beleid, die de welvaart van de ouderdomsvoor ziening onmiddellijk ten bate laat komen van allen... zoals ook uiteindelijk de be doeling is geweest. B.o.Z. Ir, j. (Inmiddels heeft de regering in het ontwerp de aanpassingsmogelijkheid ingeperkt tot verzekerden bij pen sioenfondsen. Hiermee zijn echter niet alle door inzender naar voren gebrachte bezwaren opgeruimd. Red.)

de Stem | 1956 | | pagina 7