%Vtiüi de (Beste (Bromfiets De Vlissingse loodsen en het {ooiensysteem Directeur Loodswezen wil schoon schip maken VOGELS BEZWIJKEN DOOR HONGER EN KOU Hulp dringend noodzakelijk IR. FRIELING SPRAK OVER WATERBEHEERSING Gevangenisstraffen voor dronken automobilisten Een historisch overzicht HAMEA GELEI Doktersdiensten Tussen Schelde en grens D. P. MANNAERT - AXELSESTRAAT 16 2 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 18 FEBRUARI 1956 Beroep daartoe op personeel zelf Tijdens ledenvergadering kring west. Zuid-Beveland Z.L.M. Ernstige aanrijding bij 's H. H. kinderen Ontsnapte reebok neergeschoten Herkeuring van Carlo 181296 Walcheren MIDDELBURG Geval van nekkramp te Ossendrecht Fietser te Waalwijk overreden Zware eisen voor Bredase rechtbank Aanrijding in Bergen op Zoom .wankelerit te Breda Zuid-Beveland GOES Ijsvermaak bedorven Z.-Vlaanderen DIERENARTSEN Zomerhuisjes aan de kuststrook en A. J. Bogaert, Dubbele Poort 1- Hulst Daeler: W. Mahu, Hulsterweg 35, tel. 84 Kloosterzande DE 42-URIGEWERKWEEK IN DE KANAALZóNE AGENDA Heden Morgen Maandag De loodsen te Vlissingen ontvin gen van de directeur van het loods wezen aldaar de volgende brief: Teneinde zeker te zijn, clat geen der loodsen onwetend zal zijn van het geen over hen geschreven is, zend ik ieder van u een afschrift van het in de N.R. Crt. verschenen artikel be treffende het aannemen van fooien. Ik kan u zeggen, dat mij kort ge leden van twee geheel verschillende zijden (van een scheepvaartagent en van een politie-autoriteit) bepaalde aanwijzingen zijn gegeven, die geheel in de richting gaan van dit artikel Dat dit euvel in strijd met artikel 64 van het ARA bestaat, daaraan is voor mij geen twijfel meer. Het vast stellen van de omvang ervan is mij echter nog niet mogelijk geweest, ge zien de korte tijd, dat ik als direc teur optreed. Mijn onderzoek hier naar is nog niet beëindigd. Het was mijn plan geweest om eerst zodra mij meer gegevens ter beschikking waren gekomen u hiervan in ken-nis te stel len en mede te delen welke maatre gelen ik dacht te nemen en wat ik van u verwachtte om aan deze te recht genoemde ongezonde toestand een eind te maken. Bedoeld artikel heeft mij echter doen besluiten nu reeds het volgende onder uw aandacht te brengen: Niet lang geleden heb ik mijn volle medewerking toegezegd voor het ver vullen van gerechtvaardigde wensen en verlangens. Wellicht heeft u al ge merkt, dat dat geen ijdele toezegging is geweest en dat ik steeds een open oor voor u heb en mij inspan om dat gene voor u te bereiken, wat ik rede lijk en rechtvaardig acht. Omgekeerd mag ik dan verwach ten, dat men zich zal gedragen in overeenstemming met de afgelegde eed of belofte, n.l. dat te doen wat een goed, braaf, eerlijk en trouwe loods schuldig is te doen. Dat thans het loodsenkorps in dit district in opspraak is gebracht stemt mij tot droefheid en ergernis. Op dezelfde wijze waarop ik mij heb ingespannen en zal blijven in spannen om u, waar mogelijk te steu nen en te helpen: op dezelfde wijze ben ik vast besloten om mij met alle te mijner beschikking staande mid delen in te spannen om het ontoe laatbare fooiensysteem uit te roeien en op dlit gebied schoon schip te maken. Ik hoop evenwel en doe hiertoe een dringend beroep op u, dat gij uit u zelf thans zult medewerken om vrijwillig aan deze toestand een eiind te maken. Dit zal u tot eer strekken en de naam van uw korps volledig rehabi literen, beter en zuiverder dan wan neer dit uitsluitend door maatregelen mijnerzijds verkregen zou moeten worden". (Advertentie) maakt ruwe handen N< 1 nacht gaal zacht De nood onder vogels en dieren vooral onder de watervogels is nu na drie weken strenge vorst ont stellend groot. Talrijke zijn inmiddels door honger en kou bezweken. Het publiek heeft zich het lot van deze dieren aangetrokken en voedert waar het kan. Doch meestal geschiedt dit ondanks alle goede bedoelingen onoordeelkundig. Brood, op ijs ge strooid, vriest vast en is voor het dier verloren! De afdelingen zuid en noord der Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren is reeds drie weken bezig met het voederen van dieren, overal in Zeeland. Thans heeft men ook de hulp verkregen van de rijks politie. Groepscommandanten geven In de algemene ledenvergadering van de Kring Zuid-Beveland van de Z. L. M. die in de „Prins van Oranje" te Goes werd gehouden, heeft ir. J. G. Frieling van de Cultuurtechnische Dienst Zeeland gesproken over het onderwerp „Waterbeheersing", dat in verband met de spoedige verwezen lijking van het drie-eilandenplan uiteraard zeer actueel wordt. Het waren slechts suggesties, die de heer Frieling deed; zijn causerie beoogde ook geen gelijkschakeling met het ontvouwen van concrete plannen. De drijfveer was de gedachte, dat tegelijk met de ralisering van het drie-eilandenplan aandacht zal worden besteed aan de nodige waterbeheersing, voor zover Ideze zonder aanvoer te verwezenlijken is. Gemalen zullen dus de taak van de sluizen, die door de werking van eb en vloed aan hun doel beant woorden, moeten overnemen. Daarbij achtte ir. Frieling een concentratie van waterschappen gewenst, hoewel men de lozingseenheden ook weer niet te groot moet maken. Aan de hand van kaarten belichtte de spreker de eigenschappen van de betreffende gebieden, waar de leden van deze afdeling van de Z.L.M. dus hun grond hebben. Belangrijk was daarbij de suggestie voor de ontwatering van de Kraaiert. polders. Er bestaan nl. studieplannen om de sluis in Borssele te verbeteren, zodat hierdoor de mogelijkheid wordt geopend, om het water uit genoemde polders via Borssele te lozen. Dit zou een einde aan bepaalde moeilijkheden maken, maar andere bezwaren oproe pen. Maar het waren zoals gezegd slechts suggesties, die ir. Frieling deed en de bedoeling vn deze cause rie was ook de gedachtewisseling over de diverse ontwateringsproblemen, die met de totstandkoming van het drie-eilandenplan zijn gerezen. En die gedachtewisseling was er, na de pauze, toen ir. Frieling vragen be antwoordde en ook tijdens de pauze, toen de Z.L.M.'ers de suggesties on derling bespraken. Aan het begin van zijn betoog zette de heer Frieling nog een en ander uiteen over het hele waterhuishou- dings-apparaat, waartoe hij zich o.a. bediende van een ontwateringsdiepte- kaart. SECRETARIS HERKOZEN Tevoren had de voorzitter, de heer J. M. Klompe, zijn gedachten laten gaan over het voorbije jaar. Het heeft aan de verwachtingen voldaan, zoals hij memoreerde, maar de prijzen heb ben ons in de steek gelaten. Optimis tisch over de toekomst was hij aller minst. Hij zag de toekomst met „ge dwongen gevoelens" tegemoet, zoals hij zich uitdrukte, „de landbouw maakt in Nederland een anti-agra rische weerstand door-" De secretaris-penningmeester, ir. A. E. Bruijnings, die bij acclamatie werd herbenoemd maakte melding van en batig saldo van f 44,81. Hij herdacht in zijn jaarverslag het over leden bestuurslid, de heer A. H- Suur- mond. Voorts gewaagde hij van „een consolidering van het herstelwerk." nu berichten door, waar grote con centraties van vogels zich ophouden. Zo ontdekte men gisteren op Tholen een groep van duizenden eenden en meerkoeten, die totaal zonder eten zaten!In het reservaat bij Ritthem werden honderden vogels van de hon gerdood gered, doordat de afdeling zuid hier tijdig ging voederen. Meer koeten in de kreken bij Westkapelle ontvangen nu eveneens voeder van de dierenbescherming en rijkspolitie. Doch de nood onder de vogels wordt steeds groter. Iedere dag neemt hun weerstand af, vooral bij onvoldoende of geen voedsel. Daarom richt zich de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren tot een ieder om deze nood. waar dan ook, te hel pen lenigen. Vooral zij, die uit hoofde van hun functie veel in het veld etc. vertoeven. Doch men kan de dieren ook helpen door alléén maar voedsel ter beschik king te stellen: oud brood, graan, vogelvoeder etc. In Vlissingen kunt u dit iedere werkdag van half vier tot vier uur inleveren bij alle lagere scholen'.'. En dat is toch wel het minste, wat een ieder kan doen. Steeds weer bereiken de Dieren bescherming meldingen van concen traties van vogels, die uitgeput zijn van de honger, niet meer verder kunnen en hun eind afwachten. Velen zijn nog te redden bij direct voederen én blijven voederen!Rijkspolitie en Dierenbescherming werken samen. Ten volle slaagt men alleen met de volle hulp van het publiek. Helpt daarom! Gistermiddag kwamen bij café Oost hoek aan de rijksweg te 's H.H.-kinde ren twee auto's onzacht met elkaar in botsing. Mevr. Steutel uit Goes die naast haar echtgenoot in de ene wa gen zat werd vrij ernstig verwond. De heer Steutel liep kwetsuren aan de borstkas op, omdat hij met kracht tegen het stuur gedrukt was. Beide slachtoffers zijn naar ,,St. Joanna" vervoerd. De bestuurder van de twee de auto kwam er beter af. Donderdagavond omstreeks zes uur ontsnapte een reebok uit het herten kamp te Groede via een bevroren vij ver. Daar het beest als kwaadaardig bekend stond beeloot burgemeester Everaars uit Groede een klopjacht te organiseren en het ontsnapte dier neer te schieten. Hieraan werd deelgeno men door de rijkspolitie en mare chaussee uit Groede en omliggende gemeenten, alsmede door enige jacht, opzienders en met een tweetal auto's met mobilofoons. Na een lange jacht werd om half twee 's nachts het op gejaagde dier nabij de Kruisweg neer. geschoten. Carlo 181296 wegens kreupelheid op 18 januari j.l. te Axel afgekeurd, werd op 16 februari bij herkeuring te Axel goedgekeurd. Naar men ons van des kundige zijde mededeelde, komt deze hengst het zuivere Belgische hengst- type het meest nabij. In het grote militaire kampement te Ossendrecht heeft zich gisteren een geval van nekkramp voorgedaan. De patiënt, een dienstplichtig mili tair is onmiddellijk naar het zieken huis te Bergen op Zoom overge bracht. Waar zich geen verdere ge vallen hebben voorgedaan, zijn er geen bijzondere maatregelen - zoals intrekken van verloven etc. geno men. Vrijdagavond reed de heer S. uit Sprang, werkzaam bij de ,,Amstel" na zijn werk naar huis. Ter hoogte van het station te Waalwijk reed S. alsmaar omkijkend over het fiets pad en week steeds meer naar links de weg op. Van de andere kant na derde een B.B.A.-bus, die S. nog pro beerde te ontwijken door ook naar links te rijden. Noodlottigerwjjze sloeg het stuur van de fiets van S. om, waardoor hij vlak voor de bus viel, die over hem heenreed. Zwaar gewond werd S. bij dokter B. binnengebracht, waar hü even later overleed. S. was bijna 56 jaar oud en ge huwd. Het stoffelijk overschot werd naar het St. Nicolaasziekenhuis te Waalwijk overgebracht. Tragisch was, dat even na het on geval de echtgenote van S. passeer de, om daar te vernemen wat er was gebeurd. ZILVEREN DIENSTJUBILEUM BIJ DE P.Z.E.M. Op 16 februari j.l was het 25 jaar geleden, dat de heer L. G Fonteijne, technisch ambtenaar le klasse op de afdeling tarieven der P.Z.E.M., bij dat bedrijf in dienst trad. Des vrijdags morgens werd de jubilaris met zijn echtgenote ontvangen in de directie kamer van het gebouw aan de Poe- lendaelesingel, waar ir. T. Michiel- sen hem. in het bijzijn van verschil lende hoofdambtenaren, dank bracht, namens bestuur en directie voor de aan het bedrijf bewezen diensten en de hoop uitsprak, dat de heer Fonteij ne nog vele jaren zijn krachten aan het bedrijf zou geven. Een en ander ging vergezeld van het aanbieden der gebruikelijke enveloppe met inhoud. Onder het genot van een kopje kof fie werden nog diverse herinneringen uit de geschiedenis van het bedrijf opgehaald. Donderdagsavonds werd de jubilaris namens het personeel een blijvende herinnering aangeboden, terwijl mevrouw Fonteijne bloemen ontving. Op een per luidspreker verspreide omroep van de vereniging „Ijsver maak" om vrijwilligers voor het sneeuwvrij maken der banen op de Oost. en de Westvest hadden een hon derd man donderdagavond gehoor ge geven en ieder dacht dus, dat er gis teren weer naar hartelust kon wor den gereden. Gistermorgen reed er echter weer een geluidswagen door de stad dat het ijs op de vesten on betrouwbaar was gebleken en dat de banen gesloten zouden blijven. In ver verband met deze teleurstellende gang van zaken zond „Ijsvermaak" ons gisteravond het volgende commu niqué: „Het ijs op de Goese vesten is in een paar dagen tijds dusdanig hard achteruit gegaan, dat het niet langer verantwoord is de ijsbanen op deze open te stellen. Hoezeer het bestuur der vereniging Ijsvermaak het ook betreurt, zijn zij toch tot de erken ning moeten komen, dat alle verdere pogingen om althans nog een gedeelte berijdbaar te maken, vruchteloos zul. len zijn. Het is o.m. gebleken tijdens deze ijsperiode, dat de broeiing in de modder dermate groot is, dat er een druk ontstaat die zijn invloed zelfs doet gelden op de thans zeer dikke laag ijs. Overal op de banen komt wa ter, wat men ziet dampen. Het be stuur der vereniging Ijsvermaak zal zich ernstig beraden op maatregelen om deze toestand in de toekomst te voorkomen". Kloetinge de dag, o.a. bij het burgemeester- feest en bij 40-jarige en 25-jarige brui loften. In het bestuur hebben thans zitting de heren W. v. Steenbergen (voorzit ter); L. Zuidhof (secretaris-penning meester) C. de'Baar; A. Rentmees ter en Joh. Rentmeester. Na dit huishoudelijk gedeelte zet ten men zich aan een welvoorziene koffietafel, welke door alle leden eer werd aangedaan. Daarna begon het vrolijke deel van de avond. Muziek, dans en voordrachten werden afge wisseld met een attractieve verloting. Yerseke SLAPTE IN DE BEDRIJVEN Tengevolge van de aanhoudende vorst is de export van consumptie oesters ongeveer tot op de helft te ruggelopen. Frankrijk, dat nu na lang wachten zijn kwantum van f 100.000.- kan opnemen, is nog niet overgegaan tot bestellen. Ook daar spelen de weersomstandigheden een grote rol. De export van consumptie-mossels is ook noodgedwongen gestaakt. Het is niet meer mogelijk mossels te vis sen, terwijl bovendien de laatste zen dingen naar Frankrijk werden afge keurd, omdat de mossels totaal be vroren aankwamen. SCHADE AAN DE BEBAKENING Door de op en neer drijvende ijs velden in de kom van de Ooster- Schelde zijn zo goed als alle bakens die de scheiding der percelen aan duiden, afgebroken en verdwenen. Het opnieuw afbakenen kost alleen aan bakens reeds duizenden guldens, on geacht de daar aan verbonden werk zaamheden. Aan de brocdpannen is tot nu toe nog niet veel geconsta teerd. De meeste breuk ontstaat pas wanneer het ijs gaat kruien. Wat de schade betreft aan de oesters die nog op de gronden liggen kan nog niets gezegd worden. Dit zai pas te zien zijn wanneer het ijs verdwenen is. t Breskens INBRAAK In de patates-frites-kraam van de heer Vermeulen werd in de nacht van donderdag op vrijdag door onbe kende personen ingebroken. Een be drag van ongeveer 10, alsmede een voorraad repen chocolade werden ont vreemd. E rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Wesldorpe RECTIFICATIE Gisteren meldden wij, dat heden door de ijsclub „De Rietbos" schoon heidswedstrijden gehouden worden. Dit moet zijn: wedstrijd voor school kinderen. Kloosterzande Te Goes wordt zondag de dienst waargenomen dobr dokter Weiten; te Middelburg en Vlissingen resp. door doktoren Pel en Boone; te Heinkens- zand, 's H. Arendskerke en Wolfaarts- dijk door dokter Vos en op oost zuid- Beveland door dokter J. Roos te Krabbendijke. Dokter Luyckx te 's Heerenhoek neemt waar voor dok ter Folmer en dokter Kiviet te Bors sele voor dokter Gelderblom. Voor Walcheren doet dienst dokter L. Sloos (Koudekerke. IJSCLUB IN ACTIE De pas opgerichte ijsclub alhier heeft de eerste v.-edstrijden gehouden op „De Vijver" voor de schooljeugd. Burgemeester Schimmelpenninck - v. d. Oye opende deze eerste officiële wedstrijden met een kort woord. De meisjes en jongens van 9 tot en met 14 jaar hebben op de gladde ijzers felle strijd geleverd. Traditio neel ontbraken de valpartijen en ko mische toeren niet. Het talrijk opgekomen publiek kwam daarom flink aan zijn trek wat de beweging van de lachspieren betreft. Ovezande Op Zuid-Beveland wordt zondag dienst gedaan door de heren Joh. Klaassen, Heinkenszand en S. Bo- nenhanser, Kruiningen. (Advertentie) FEESTAVOND „ONS GENOEGEN" De buurtvereniging „Ons Genoe gen" heeft haar 10-jarig bestaan op gewekt gevierd. De voorzitter, de heer v. Steenbergen, sprak het wel komstwoord. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat er nog 109.— in kas was. De secretaris, de heer Zuidhof, gaf een overzicht van hetgeen de laatste tien jaar ge schied was. Vele activiteiten ontplooi de de vereniging en steeds kwam men bij festiviteiten behoorlijk voor JAARVERGADERING E.H.B.O. De jaarvergadering van de afde ling Kloosterzande van de kath. E.H. B.O. werd gehouden in het parochie huis. Het was deze maal de beurt van aftreden van twee bestuursleden en wel; de penningmeesteresse en die gene die over het verbandmateriaal gaat. Beiden werden herkozen. Daarna kwamen er nog enkele pun ten ter tafel, o.a. een plan tot het aangenamer maken van de oefen avonden, zodat er dan misschien bij de leden meer animo komt om deze, toch wel zeer belangrijke avonden te bezoeken. Hier werd lang en breed over gepraat want de slechte op komst van de leden is steeds een doorn in het oog van het bestuur. Men heeft besloten clubjes te vor men, die tezamen gaan oefenen voor de komende wedstrijden in het na jaar, zodat de clubgenoten dan wat op elkaar ingewerkt zijn en vooral hun kennis bijhouden. Verder heeft de E.H.B.O. hier ter plaatse te kampen met geldgebrek voor het plaatsen van verbandkof- fers op gevaarlijke punten in de om geving, wat toch op zichzelf geen overbodige luxe zou zijn. Na al deze punten in mineur, ging men over tot een wat gezelliger ge deelte, het koffiekwartiertje, waar mede de vergadering besloten werd. Heikant MUZIEKVERENIGING NAAR BONDSCONCOURS. Op de vergadering van de r.-k. muziekvereniging Heikant werd beslo ten dit jaar met de fanfare deel te nemen aan het bondsconcours, van de bond van r.-k. muziekgezelschap pen in het bisdom Breda. Nieuivvlüet Bij zijn beschouwing, die in de laatstgehouden raadsvergadering ge houden werd, kon de voorzitter, bur gemeester J.C. Everaars, geen opti mistisch geluid laten horen over de bouw van zomerhuisjes aan de kust strook. Het verlenen van vergunningen voor de bouw van dergelijke zomer huisjes wordt zeer bemoeilijkt en staat in nauw verband met de wer ken die aan de zeedijken worden uit gevoerd in het kader van het delta plan. Daar de raad het als een zeer ur gent belang voor de gemeente Nieuw- vliet acht dat er zo spoedig moge lijk met de bouw van zomerhuisjes begonnen kan worden was men van mening dat er op aangedrongen dient te worden, de vergunningen aan de diverse aanvragers zo spoedig moge lijk af te geven. Een opkomende badplaats als Nieuw- vliet behoort aan zijn strandbezoe- kers de grootst mogelijke medewer king te kunnen verlenen, volgens de raad. ljzendijke UITEENZETTING VAN HET MIJNBEDRIJF Dinsdagavond zal door de Staats mijnen in Limburg in hotel „De vier emmers" een zitting worden gehou den. Op deze avond zal er een uit eenzetting worden gegeven over de plaatsingsmogelijkheden en arbeids voorwaarden voor het ondergrondse mijnbedrijf. ERE-DIPLOMA SPAANS. Door de heer Arnold van Lierde werd te Antwerpen het ere-diploma behaald in de Spaanse taal. Het di ploma werd toegekend met lof om dat de geslaagde 90 punten van de 100 wist te behalen. De heer van Lierde studeerde Spaans tijdens het vervullen van zijn militaire dienst plicht in het Belgische leger. BOTSING DOOR GLADHEID. Op de hoek Minnepoortstraat - Markt kwamen de auto's van de heer G.B. en de heer F.H. onzacht met elkaar in aanraking. Ofschoon beiden met een zeer matige snelheid reden was het door de gladheid van de weg niet mogelijk elkaar te ontwijken. Beide wagens liepen flinke deuken op, maar konden toch op eigen kracht verder rijden. Waterlandkerkje (Van onze speciale verslaggever). De verkeerskamer van de Bredase rechtbank heeft geen medelijden met personen, die onder invloed van sterke drank een auto besturen. Daarvan getuigde de zitting, die vrijdag werd gehouden. De officier van justitie eiste een maand gevangenisstraf en gedurende twee jaar de intrekking van het rijbewijs tegen de Bredase expediteur J. H., die voor de derde maal voor de rechtbank moest verschijnen, omdat hij „onder invloed" was geweest. De Hoogerheidense houthandelaar P. F. C. hoorde eveneens een maand ge vangenisstraf tegen zich eisen, alsmede de ontzegging van de bevoegdheid om gedurende een jaar een motorrijtuig te besturen. De bromfietser G. F. uit Langeweg hoorde door de officier van justitie drie weken gevangenis straf en een half jaar niet rijden eisen. Een fel requisitoir hield de officier van justitie tegen de Bredanaar J. Niet alleen de boe ren mechaniseren, ook de kolenhandelaren. Trouwens, volgens de volksmond is zo ie mand ook een boer: kolenboer. Een beoe fenaar van dit in deze dagen zo lucratieve beroep te Hulst maak te korte metten met het dikke pak sneeuw, dat het voortsjouwen van een zwaar met kolen beladen wagen voor een paard lang geen pretje maakt. In plaats van het paard vette hij de tractor voor de wagen en in deze agrarische uit monstering ging hij de yp kolen en warmte ieluste klanten af. Breskens zit uiter aard ook ernstig gebo gen over het Deltaplan in deszelfs consequen ties voor Zeeuwsch- Vlaanderen. De raad van die gemeente stel de nu een adres op, ter adhesiebetuiging, te jturen naar alle overi- je west Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten, waarin gepleit wordt voor de samenstelling van een sociaal-econo misch rapport voor west- Zeeuwsch-Vlaan- deren in verband met het Deltaplan. Daaruit spreekt na tuurlijk wijs beleid jammer. Maar één ding is erg jammer. Gaat Zeeuwsch-Vlaanderen nu in dit geval, in de hoogst belangrijke kwestie van het Delta plan. weer gesplitst op trekken? Is het abso luut noodzakelijk dat oost en west beide hun belangen afzonderlijk verdedigen, alsof die belangen tegenstrijdig, althans niet gelijk van' aard zijn? Het zou jammer zijn als men niet één lijn trok, niet wilde samen werken. In de gemeenteraad van Groede zijn boze woorden gezegd over de „gratis rookholen" op de veerboten op Breskens-Vlissingen. Men noemde het een belediging, dat degene die gratis wenst over te varen, in een donkeren somber benedendeks hol moet zitten. Die ontstemming is gerecht vaardigd. Bovendien, zo kan men opmerken, trekt deze situatie een scherpe sociale scheids lijn tussen de geregelde passagiers van de veer. boten. En tenslotte, zo vinden we, is men erg vlot op weg naar een geleidelijke opheffing van de zogenaamde vrijg veren. Als Rijks waterstaat nu op deze manier uit alle hoe ken en (benedendekse) gaten bezuiningen op de veerdiensten moet bereiken, laat men er dan rondweg voor uit komen dat de vrije ve ren een fictie moeten worden. Zeeuwsch- Vlaanderen wil best passagegeld betalen. Maar dan voor een ver binding waar het wat aan heeft. In Sas van Gent her leeft een stukje Sassa geschiedenis in een nieuw café. Dat is „Het Spaensch Quar- tier" genoemd, ter her innering aan de bezet ting van de stad door de Spanjaarden, tot 1644. Het interieur is geheel in deze sfeer ge. bracht door wandschil deringen van de kunst schilder A. v. d. Berg. Eigenlijk is het geen café, maar een „cstami- net". Dit woord past niet alleen in de (Zeeuwsch-) Vlaamse geest van Sas, maar ook in de Spaanse, want het zou ontstaan zijn uit de vraag der Spanjolen, die inge kwartierd werden: „Es- ta Minette?" hetgeen zo veel betekende ais „is er 'n dochter in huis?" En de kastelein van dit stamineeke heet.. Kastelijn. H. De verdachte had enkele maan den geleden de aandacht op zich ge vestigd door in de Reigerstraat op een merkwaardige manier rond te toeren en door vervolgens waggelend zijn auto te verlaten. Van het gedrag van J.H. waren enkele personen zo zeer onder de indruk, dat zij niet aar zelden de politie te waarschuwen. De moeilijkheid in dee zaak was het feit, dat de verdachte tussen het moment waarop hij door de getuigen was gezien en dat waarop de aanhou ding door de politie was gevolgd, in een café had vertoefd en daar enkele glaasjes bier had gedronken, die vol gens de verdediger, mr. Spiegel, pre cies voldoende waren om de verdach te uit zijn evenwicht te brengen. Vast kwam echter te staan, dat H. in de voormiddag ook bier had gedronken, evenals op een tijdstip in de namid dag, zodat zijn waggelende gang viel te verklaren. Temeer omdat de expe diteur meerdere malen was veroor deeld en hij nog altijd in zijn proef tijd was, volgde een scherp requisi toir van de officier van justitie, die tot de eis 1 maand gevangenisstraf en twee jaar niet rijden kwam. Mr. van Hasselt verdedigde de Hoogerheidenaar P.F.C., die op de Antwerpsestraatweg te Bergen op Zoom tegen een auto was gereden, die in de onmiddellijke nabijheid van 'n patates-friteskraam stilstond. Vol gens de verdediger had zijn cliënt die bewuste oktoberavond in 1955 niet veel gedronken en hij zag de aan rijding meer als een gevolg van het altijd gevaarlijke parkeren op een weg dan als een gevolg van dronken schap. Hij beschreef uitvoerig wat P.F.C. allemaal had gedaan om dron kenschap te voorkomen, zich bewust van het feit, dat hij nog altijd een voorwaardelijke straf geboekt had staan. Bergse politiemensen waren er om te verklaren dat P.F.C. weliswaar niet stomdronken was, maar dat hij toch wel wat had gebruikt. De officier van justitie oordeelde met een ernstige aangelegenheid te doen te hebben en vroeg dan ook de in de aanhef geschetste straf. Uitspraak over veertien dagen. Overal agenten TERNEUZEN TELEF. 2200 In diverse (socialistische) dagbladen is een artikel verschenen, waarin men kan lezen dat de 42-urige werkweek, die op de bedrijven in de Kanaal zone (C.N.A. - A.C.Z.C. en fosfaatfabriek) niet kan doorgaan omdat volgens mededeling van de heer Liefaard, hoofdbestuurslid van de Algemene Be drijfsgroepen Centrale, gedaan gedurende een „eensgezinde en waardige arbeiders-manifestatie" in het „Centrum" te Axel de K.A.B. om onderge schikte punten de onderhandelingen heeft getraineerd. van de 42-urige werkweek maar niet met het voorstel betreffende de al gehele loonsverhoging. De werkge vers maakten bij deze besprekingen bezwaar tegen het Unie voorstel van de algehele loonsverhoging. Een schriftelijk voorstel werd op 24 september door de Unie ingediend betreffende secundaire arbeidsvoor waarden: de vakantie der arbeiders van 12 op 15 dager brengen en een bijzondere toeslag van f 4,- voor de Semi-Continudiensten in aanpassir.j aan de richtlijnen van de Sti -hting van de Arbeid. Op 12 oktober hadden nieuwe be sprekingen plaats tussen werkgevers en werknemers. De werkgevers kon den niet akkoord gaan met het Unie- voorstel maar wilden de inkomsten verhoging zoeken in het basisloon. De Unie van werknemers (Rooms Ka tholieken en Christelijken) zegden toe dit voorstel in overweging te nemen. „A.B.C." had geen voorstellen en zweeg en gaf ook geen steun aan de Unievoorstellen. Op 19 oktober trad de Unie we derom schriftelijk in con'act met de werkgeversorganisatie in de kanaal zone waarbij wordt medegedeeld dat men akkoord gaat met de verhogin- kwam de A.B.C. met het voorstel gen van de basis-uurlonen. Voor de De heer Vink, voorzitter van de r.-k. fabrieksbond, heeft in het „Cen trum" te Axel voor de aanwezige Katholieke en Christelijke arbeiders (van de Christelijke fabrieksbond was de heer Braspenninck daarbij aanwezig) een historisch overzicht gegeven van de gang van zaken bij de onderhandelingen tussen werkge vers en werknemers. De heer Vink heeft dit niet gedaan tijdens een „eensgezinde en waardige arbeiders manifestatie' 'maar bij een doodge wone samenkomst van arbeiders. Zijn uiteenzetting viel wel op door de gro te objectiviteit waarmee hij het on derwerp behandelde en alleen maar opsomde wat er zo al gebeurd is. Op 14 juli 1955 hadden de eerste besprekingen plaats tussen werkge vers en werknemers. Tijdens deze be sprekingen werden geen resultaten be reikt die van betekenis waren. Op 17 augustus d.a.v. werd een schriftelijk voorstel ingediend door de Unie van werknemers (r. - k. en Christelijke arbeiders) tot verhoging van het loonniveau van alle arbeiders Dus ook van hen die niet in de con- tinu-bedrijven werken. Bij de besprekingen, die op 16 sep tember met de werkgevers volgden. arbeiders van Azote en Cokesfabriek wil de Unie echter de premiegroepen verhoogd zien. Er wordt óók over 1955 een extra gratificatie gevraagd. Bij de besprekingen van 17 novem ber verklaren de werkgevers zich akkoord met de verhogingen der pre miegroepen voor de Vzote en de Co kesfabriek. Deze voorstellen kwamen dus uitsluitend van Rooms Katholie ke en Christelijke zijde. Op 18 en 19 november geven de bonden hun akkoord over deze pre miegroepen, waarbij letterlijk werd geschreven:' „gaarne vertrouwen wij dat nu volledige overeenstemming is bereikt". Op 9 december ontvingen de werk nemers een brief van het A.V.V. waarbij de werkgevers de ingangs datum stelden voor de volle loonweek na goedkeuring te hebben ontvangen van het Collegr van Rijksbemidde laars. De Rooms Katholieke en Christe lijke arbeidersbonden zijn van me ning dat dit in strijd is met de af gesproken datum (1 januari 1956). De Unie liet op 21 december weten dat zij met deze gang van zaken niet akkoord ging. Daar men niet van plan bleek de nieuwe lonen op 1 januari te doen ingaan, werd op 3 januari opnieuw een bespreking met de werkgevers aangevraagd. Deze besprekingen had den op 4 januari plaats en op 5 janu ari herhaalt de Unie het voorstel: 1 januari. Veertien dagen later, op 19 janu ari 1.1. had tenslotte een bespreking plaats tussen werkgevers (A.V.V.) en de „Unie" met de „A.B.C." waar bij werd overeengekomen om op 13 februari a.s. met 4 ploegen te gaan werken en de nieuwe lonen in te doen gaan vanaf 1 februari met een terug betaling van f 3,50 per week voor alle werknemers. nat de 42-urige werkweek niet op 1 januari 1956 is ingegaan ligt dus niet aan de con fessionele vakbonden. UITVOERING CONCORDIA. De toneelvereniging Concordia gaf een uitvoering, nadat in dit seizoen allerlei tegenslagen overwonnen zijn moeten worden tengevolge van ziekten en vervanging van spelers. Concordia voerde op „De Haven" van Louis Lockefeer. De keuze van het stuk was werd beschikt, die van nature de gelukkig, omdat over de personen juiste typering hadden voor dit vis- sersspel. Tengevolge daarvan was de opvoering goed. Ook het stuk zelf viel zeer in de smaak. IJSFEEST VOOR DE JEUGD. De ijsvereniging De Molenkreek al hier heeft dezer dagen in samenwer king met de oudercommissie der o.l.- school een ijsfeest voor de kinderen georganiseerd op de Molenkreek. Dank zij de ruime gaven van de in woners der gemeente kon aan de kinderen een prettige middag be zorgd worden. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Ze ven broers zoeken zeven bruidjes. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uur: de dochters van Mata Hari. GOES Grand: Slaven van de Nijl. HULST Bioscoopgebouw 8 uur- Het grote spel. De Bruyn's restaurant 6 uur: Biljartwedstrijd. ST. JANSTEEN Tritsen by J. der Weduwe. MIDDELBURG Electro: Terwijl Pa rijs slaapt. Schouwburg: Op de Ree- perbaan. OOSTBURG Ledel-theater 3 en 4.30 uur: De koninklijke reis naar de West, 8 uur: Ciske de Rat SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Het loon van de angst. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: Meisjes zonder moraal. Luxor 8 uur: Tussen hemel en aarde. VLISSINGEN Alhambra: Canaris. Luxor: New York od stelten. ANTWERPEN Ron. Vlaamse Opera 8 uur: De heilige van Bleecker Street. AXEL Het Centrum 4.15 uur: Zeven broers zoeken zeven bruidjes; 8 uur: Menselijke begeerte. DE KLINGE. Kinema v. Dijck 3 en 7.30 uur: De dochter van Mata Hari. GOES Grand: Slaven van de Nijl. HULST Bioscoopgebouw 5.15 en 8 uur: Het grote spel; 2.30 uur: Koning der manege. E. Mattens: Prijskaarten om 6.30 uur. ST. JANSTEEN Patronaatsgebouw 7.30 uur: Dorpserenade. J. der Weduwe: Prijskaarten en tritsen om 6.30 uur. Groot Eiland: Groot ijsfeest. J. Baart, Roskam: Grote schieting om 3 uur. KOEWACHT A. de Kind: .rysteerlin- lingen om 10 uur. Schieting om 3 uur bij A. de Nijs. 6.30 uur: Prijspiering bij G. van Rumste. LAMSWAARDE Biljartmatch Lams- waarde ASas van Gent. MIDDELBURG Electro: Terwijl Parijs slaapt. Schouwburg: Op de Reeperbaan OOSTBURG Ledel-theater 2, 4.30 en 8 uur: Ciske de Rat. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: De geheimzinnige duikboot; 5.15 en 8 uur: Het loon van de angst. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: Meisjes zonder moraal. Luxor 2 uur: Meisjes zonder moraal; 4.30 en 8 uur: Tussen hemel en aarde. VLISSINGEN Alhambra: Canaris. Luxor: New York op stelten. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 14.30 uur: Manon; 20 uur: Fidelio. AXEL Het Centrum 8 uur: Menselijke begeerte. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uur: Cabaret Jan Verbraeken. GOES Grand: Slaven van de Nijl. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ko ning der manege. ST. JANSTEEN Patronaatsgebouw 7.30 uurDorpserenade. MIDDELBURG Electro: Terwijl Parijs slaapt. Schouwburg: Op de Reeperbaan OOSTBURG LedeMheater 6 uur: De koninklijke reis naar de West; 8 uur: Ciske de Rat. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Het loon van de angst. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Tussen hemel en aarde. VLISSINGEN Alhambra: Canaris. Luxor; New York op stelten.

de Stem | 1956 | | pagina 2