Na koudste das; sinds een eeuw langdurige sneeuwval verwacht Het pakijs van de Rijn moet weg! Fles Butagas explodeerde Moskou herstelt beginsel van collectief leiderschap Saoedi-Arabië blijft nog verstoken van wapens Engeland schakelt over op nieuw defensiebeleid Koning winter verkoopt zijn hele voorraad O DE DOOD OP DE WEG Risicofonds Bouwbedrijf betaalt 1 miljoen per dag Het „Euratom -plan krijgt langzamerhand gestalte Nieuwe gezant bij H. Stoel IJSBRUILOFT OP MARKEN Engeland moet zuinig zijn Vervreemding is niet de bedoeling r Zesmaal uit huis gezet DAGBLAD VOOR Echtpaar vermist in Amsterdam Europa-gedachte leeft weer op Rede van H Vader Te hoge belas ling werkt verlammend Boschfontein had ernstige aanvaring Vierjarig kind bij brand omgekomen Een wezenlijke wijziging Persoonsverering gedoodverfd De VS besluiten: Maatregelen inzake koper op afbetaling Premier Harahap In Frankrijk Onderwij sdeba t werd uitgesteld Sneeuw Eén dag te gast op dansende ijsbreker Tien schepen vochten tegen duimendikke lagen ijs Dc Waal krijgt liet volle pond Kernwapens vormen er de basis van D. zaak-Sch okking Autoriteiten in 1951 al ingelicht? 96e JAARGANG No. 22077 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr A JJLVL Mes, Mr. H M_ L. de Rechter, L. J v t Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs by vooruitbetaling t 5.B5 per kwartaal, pei post 6.55, per week (uitsluitend by niet post- besteii.) t 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin pi Vaderland ZATERDAG 18 FEBRUARI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariei en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. .jusse uuiiiiiicia io «JU - - Rnrpan vnor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) TUBBERGEN: Een auto, waarin zich twee personen bevonden, is bij de Fleringbrug over het ka naal Almelo-Nordhorn geslipt. De wagen reed door de rechterbrug- leuning in het kanaal, waarna de auto onder het ijs verdween. De beide inzittenden kwamen om. Het waren beiden vaders van gro te gezinnen. WAARSCHUWING Automobilisten moeten er reke ning mee houden, dat bij het rij den over besneeuwde wegen de sneeuw zich in grote hoeveelheid kan gaan vastzetten tussen banden en spatborden, waardoor op een bepaald ogenblik de bestuurbaar heid van het motorrijtuig in ge drang komt. HET VERBOND van westduitse in dustrieën heeft de Bondsregering ge vraagd een regeling met de weste lijke grote drie te treffen, dat de on dernemingen van Krupp, die hij moet verkopen, aan hem worden terugge geven. DE INDISCHE politie langs de grens van de Portugese bezitting Goa is ver-j sterkt. Eerder in deze maand waren burgers uit Goa naar India gevlucht, waarna Portugese politiemannen op hen zouden hebben geschoten. DE V.S. en vijf andere landen die zijn aangesloten bij de Algemene over eenkomst inzake handel en tarieven zullen de invoerrechten herzien. HET BRITSE koningspaar is gisteren in Londen teruggekeerd en heeft daar een enthousiste begroeting gehad. HET FRANSE parlement heeft een Poujadist van zijn zetel vervallen verklaard. In zijn plaats is een M.R. P.-lid benoemd. DE VOORZITTER van de centrale van rijkspersoneel, de heer H. Steke- tee, is op 60-jarige leeftijd in Den Haag plotseling overleden. Hij was jarenlang een leidende en stuwende kracht in de ambtenaren-vakbewe ging. DE GEMEENTE Amsterdam werft o.a. in het noorden des lands bekwame bouwvakkers, die wanneer ze naar Amsterdam wil len komen een woning in de hoofdstad kunnen krijgen. De aan nemers in het noorden zijn gela den! Kolenprijzen, barometers en windrichtingen zijn de gespreks thema's geworden van ons getergde volk. Donderdag, aldus de meteorologen, beleefde Nederland de koudste dag sinds 106 jaar. De noordpool-temperaturen die thans gemeten worden kwamen vroeger alleen maar in januari voor. De winter is dus bovendien laat. Gisteravond werd een geringe stijging van de temperatuur verwacht, doch minder prettig was de aankondiging van langdu rige sneeuw, nevel en de bijbehorende vochtige wind. Het zuiden maakt een kans nog van neerslag gevrijwaard te blijven. In Bra bant was de temperatuur gisteravond tien graden onder nul. In Vlissingen zakte het kwik tot 8'graden onder het vriespunt. In het centrum van het land lag 22 centimeter sneeuw. De minimum temperaturen bedroegen gisternacht hier en daar weer meer dan 20 graden onder nul. De brandstoffenvoorziening is zo als bleek bij een globaal onderzoek nog bevredigend. Plaatselijk zijn de voorraden bij de handelaars wat krap, vooral doordat de sortering kleiner is. De kolenleveranciers hebben het ver zoek gekregen hun voorraden gelei delijk te verdelen. In de bouwbedrij ven wordt dagelijks een miljoen gul den aan vorstverletgeld uitbetaald. Het risicofonds is voor de helft uitge put. In de Tweede Kamer heeft minis ter Van Thiel toegezegd, dat de over heid waar het gepast is hulp zal verlenen aan degenen die door de plotseling gestegen uitgaven voor huisbrand e.d. in moeilijkheden ko men. Landbouwkringen in Zeeland en west-Brabant meldden, dat de winter tarwe bijna geheel is uitgevroren. Ook voor ingekuilde aardappelen vreest men het ergste. De mossel visseri j heeft eveneens een gevoelige klap ge kregen. Op 1—:t departement van Landbouw toonde men zich nog niet ernstig bezorgd. De sneeuw vervult een isolerende functie, aldus de ex perts. Overigens kan men pas na het invallen van de dooi een betrouwbare prognose opmaken. Ook in ons land heeft de vorst men senlevens geëist. In Gouda gleed een 54-jarige vrouw uit en bleef bewus teloos liggen, zonder dat zij werd op gemerkt. Zij lag 14 uur in de felle kou. Toen men haar vond, was ze gestorven. VERMISSING geheven. Ook op Texel is op grote schaal hulp geboden aan in nood ver kerende vogels. De postboten van de waddeneilanden proberen om via de noordzee contact met het vasteland te krijgen. Men vaart op IJmuiden. In Tilburg worden de straten sneeuwvrij gemaakt met behulp van een grote kraan met grijper. Uit Amersfoort en enkele andere plaatsen meldde NS- personeel breuken in spoorstaven, door werking van de bevroren grond. Te Waalwijk probeerde een kind of het waar was, dat bij deze vorst de tong aan ijzer vastvriest. Het experi ment slaagde, maar het was pijnlijk. Een agent verloste het kind, door de tong met warme thee te begieten. IJit het buitenland, met name uit Italië en Frankrijk komen berichten over een weersverbetering, die doen verwachten dat de vorst zijn beste da gen heelt gehad. Geïsoleerde bergdor pen konden door reddingsploegen wor den bezocht. Er is een theorie opge steld over het verband tussen vlekken op de zon en een strenge winter zoals de huidige. Ook in Rijen zat een knaap van 10 jaar met zijn tong vastgevroren aan een ijzeren paal. Enkele knapen wil den eens de proef op de som nemen. In de enkele gevallen van lichte bevriezing van vingers en oren, die onder andere tijdens de oefeningen van de commandotroepen in Venray zijn voorgekomen, ziet minister Staf geen reden om opdracht te geven, dat bij strenge koude geen militaire oefe ningen mogen worden gehouden. De betrokken militairen zullen van de bevriezing geen blijvend nadeel ondervinden. In Amsterdam zoekt men vertwij feld naar een bejaard echtpaar, dat donderdagavond een wandelingetje door het bos zou gaan maken, doch niet terugkeerde. Men vreest dat de beide mensen door de kou zijn bevan gen en hier of daar in de sneeuw lig gen. Tenslotte nog wat korte berichten. In Amsterdam wordt op. bezorgd brood een sneeuwtoeslag van 1 cent ALLE TWEEDE Kamerleden, behal ve de socialisten, hadden nog bezwa ren tegen het gewijzigde wetsont werp-Successierechten. De heer Lu cas (K.V.P.) heeft amendementen in gediend, waarin belasting van de ver erving in rechte lijn uit de wet wordt geschrapt. ALS BOELGANIN en Kroestjev in april naar Londen gatn, zullen zij misschien ook worden ontvangen door koningin Elisabeth. Dit werd gisteren officieus meegedeeld. EEN DEEL van de bemanning van een Fins schip, dat bij Malmö op hulp van een ijsbreker wachtte, heeft 100 flessen bier uit de proviandkamer gegapt, zich bedronken en de kapi tein in zijn hut opgesloten. EEN GROEP Parijse leden van Pou- jades anti-belastingwetgeving heeft zyn leider beschuldigd van het bezi gen van ondemocratische methoden voor eigen doelen en reorganisatie van de beweging geëist. DE^ DIRECTEUR van de program- ma j.van »'^e stem van Amerika" maakt een rondreis door oost-Euro pa en de sovjet-unie, om de kwali teit en het bereik van de (propagan- Ja)-uitzendingen vast te stellen. Hij kreeg vlot een visum In een toespraak tot Italiaanse za kenmensen heeft de H. Vader stelling genomen tegen te hoge belastingen, die de activiteit van de zakenman verlammen en tegen een teveel aan sociale zekerheid, die het particuliere initiatief in de mens doodt. De H. Va der ontving de zakenlieden in het apostolisch paleis en onderhield hen over hun plichten van staat en de ver antwoordelijkheid van hun beroep. (Van onze parlementaire verslaggever) De Europese organisatie voor vreed zame toepassing van atoomenergie („Euratom") zal een uitvoerend or gaan moeten bezitten met eigen ver antwoordelijkheid tegenover een „as semblee." Minister Beyen die dit in de Tweede Kamer zei, in antwoord op vragen van mej. Klompé (K.V.P.) voegde hieraan toe dat ook een hoofd in deze constellatie niet gemist zal kunnen worden. Assemblee en hoofd zullen echter kunnen samenvallen met dezelfde or ganen van de KSG. Euratom moet een monopolie-positie krijgen als controle lichaam over alle splijtbaar materiaal. Op de bijeenkomst van de zes minis ters te Brussel is overeenstemming bereikt over de grote lijnen, die mi nister Spaak in zijn interim rapport heeft aangegeven. Tenslotte deelde minister Beyen mee, dat de regering een duidelijk verband ziet tussen de totstandkoming van Euratom en van Het vracht-passagiersschip „Bosch fontein", varende voor de Holland- Afrika-lijn, heeft oostelijk van Dover een aanvaring gehad met het Noorse motorschip „Anatina". De „Boschfontein", die geladen met stukgoederen op weg was naar Southampton om passagiers op te ne men, heeft vrij ernstige schade opge lopen aan het bakboordachterschip boven de waterlijn. Het schip is op de terugweg naar Amsterdam voor repa ratie. Er werden geen persoonlijke ongelukken gemeld. een gemeenschappelijke Europese markt. Het is de vraag, waar men eer der tot resultaten zal komen. Een aantal afgevaardigden in het Franse parlement heeft een ontwerp resolutie ingediend, waarin de rege ring wordt uitgenodigd het initiatief te nemen voor het spoedig sluiten van een verdrag inzake de uitsluitend vreedzame ontwikkeling van de atoomenergie in Europa. Alle Europese landen, die akkoord gaan met overdracht van eigen auto riteit aan een Europese commissie, invoering van een controlestelsel en uitoefening van een parlementair toe zicht door de KSG-assemblee, zouden kunnen toetreden. De 4-jarige Dik Brugman, één van de 6 nog jonge kinderen van de poe lier Brugman en diens vrouw te Landsmeer, is jammerlijk om het le ven gekomen, toen bij een korte, doch zeer felle uitslaande brand het woonhuis van deze familie in de as werd gelegd. De brand is veroorzaakt doordat een fles Butagas in de keuken uit elkaar sprong, zodat het vloeibare gas over grote oppervlakte werd verspreid en het huis in een ommezien in een bran dende fakkel veranderde. Samen met een buurman wist de vader nog vier van zijn kinderen te redden, doch de kleine Dik was onbereikbaar in een kamer op een bovenverdieping. De wedergeboorte van de werkelijke „Leninistische geest" houdt het her stel van het beginsel van het collectieve leiderschap in, evenals de onvoor waardelijke veroordeling van de persoonsverering, ,,die de partij en het land grote nadelen heeft gebracht." Dit is de hoofdinhoud van de rede voeringen, welke donderdag zijn uit gesproken door de leden van het pre sidium van het centrale comité der Sovjetrussische communistische par tij, Michail Soeslof en Anastas Mikojan. Beide leiders spraken tijdens het twin tigste partijcongres, dat te Moskou wordt gehouden. Soeslof, die één der topleiders is, zei onder meer, dat voor het negen tiende congres de theorie en praktijk van de persoonsverering vreemd aan de Marxistische geest de acti viteit van de partij aanzienlijk nadeel hebben bezorgd. (Zoals bekend stierf Stalin vijf maanden na het 19e con gres). Mikojan, één der vice-premiers, noemde het huidige congres de be langrijkste gebeurtenis in het leven van de partij sedert de dood van Le nin. Ook hij sprak over de persoons verering en zei, dat gedurende twintig jaar het beginsel van het collectieve leiderschap niet was toegepast. Gistermorgen vroeg zijn in Amerika alle uitvoervergunningen voor wapens naar het midden-oosten „tijdelijk ingetrokken, in af wachting van een nader onderzoek." De stopzetting betreft alleen de verscheping van 18 tanks naar Saoedi-Arabië. Lincoln White zei in antwoord op vragen niets te weten van andere onmiddellijk op handen zijnde wapenexporten naar het midden-oosten. Beweegredenen voor dit besluit waren: 1. De vrees, dat het verschepen van de vechtwagens naar Saoedi-Arabië de bestaande spanning nog zou doen toenemen. 2. De kritiek die het aanvankelijke verschepingsbesluit nog dezelfde (don derdag-) avond in congreskringen had verwekt. Saoedi-Arabië heeft inlichtingen gevraagd. Ook de Franse regering heeft de wapenexport stopgezet. Men wil voorko men, dat de wapens uiteindelijk bij de opstandelingen in noord-Afrika terecht komen. Zuid-Slavië is van mening, dat er wezenlijke wijzigingen zijn gekomen in de standpunten van de communisti sche partij der Sovjet-unie, waardoor veel opvattingen van de sovjetcommu nisten nauw aansluiten bij die van de communisten in zuid-Slavië. De Britse minister van Financiën heeft een verdere beperking aange kondigd voor de aankopen op afbeta ling. Het minimum in contanten te betalen bedrag hij aankoop van ver- bruiksgoederen zal worden verhoogd van 15 en 33 1/3 pet. tot respectieve lijk 20 en 50 pet. De maximum-tijdsduur voor de af betaling zal onveranderd blijven. De regering mag toezicht uitoefenen op de aankoop op afbetaling van bepaal de verbruiksgoederen. Kapitaalsuitgaven, welke recht streeks door de centrale regering wor den gefinancierd, zullen met meer dan 20 miljoen Pond Sterling worden verlaagd in vergelijking met hetgeen aanvankelijk voor 1956 in het voorne men lag. De belastingaftrek voor kapitaalsin vestering zal worden verlaagd en het bedrag, bestemd voor subsidiëring van het voedselpakket, zal met een bedrag van pdst. 38 miljoen worden vermin derd. Tal van besparingsplannen staan op stapel. Het subsidie op brood wordt met een penny per brood verlaagd. De melkprijs wordt met een halve penny per pint (ruim een halve liter) ver hoogd. Er zal geen toezicht op de in voer komen. Op het ijs van de Marker haven is donderdagmiddag een ijsbruiloft gevierd. Alle gasten hadden zich voor deze bijzondere gelegenheid in de oude bruiloftskostuums ge stoken. Op de foto zien we de gas ten tijdens een rondedans op de ijsvlakte van het haventje. De Indonesische premier, Harahap, heeft in een radiorede gezegd, dat In donesië geen vervreemding van Ne derland wenst, doch normale banden wenst te onderhouden, b.v. door uit wisseling van ambassadeurs. De minister van Financiën verklaar de, dat Nederlands kapitaal op dezelf de wijze zal worden behandeld als ander buitenlands kapitaal. In Djakarta is het „Buro west-Irian" vervangen door een „provinciaal be stuur west-Irian". De oppositie in In donesië diende een nieuwe motie van wantrouwen tegen de regering in, we gens de mislukking in Genève. Met 288 tegen 279 stemmen heeft de Franse nationale vergadering besloten het debat over het schoolprobleem geen voorrang te verlenen, waardoor de behandeling van de kwestie inzake het bijzonder onderwijs wordt uitge steld. Zondag zal in alle Franse kerken een verklaring van de bisschoppen worden voorgelezen, waarin leedwe zen en vrees wordt uitgesproken be treffende de dreiging voor het bijzon der onderwijs. Herhaalde malen wordt gezegd, dat Franse katholieken de schoolvrede willen. Weersverwachting, meegedeeld J door het K.N.M.I., geldig tot van- avond Zwaar bewolkt met tijdelijk i sneeuw, matige, in de kust-pro- I vincies tijdelijk vrjj krachtige i Wind uit noordelijke richtingen j later veranderlijke wind. Matige tot lichte vorst. 2 verV^cht:SCh weerkundiS instituut Lichte, daarna matige wind van- J uit oostelijke sector. Aan de kust i j weimg bewolkt tot helder, plaat- i sehjk nevel of mist. Daarna van- uit het oosten betrokken hemel met enkele sneeuwbuien. Mini- mum temperatuur van -10 graden i in het westen tot -18 in het oos- i 10IÏ' ™mum van -2 graden in l het westen tot -8 in het oosten. vandaag: zon onder 18.00 uur. J Maan onder 1.00 uur. Morgen: J zon op 7.51 uur. Onder 18.02 uur Maan op 10.40 uur. Onder 2.14 uur I Maandag: zon op 7.49 u. Maan ojj J 11.31 uur. J Dit is de heer F. R. W. H. M. J. Graaf de Merchant d'Ansembourg, van wie binnenkort de benoeming te verwachten is tot gezant bij de Heilige Stoel te Rome. De heer Mer chant d'Ansembourg is thans Ne derlands gezant in Praag. (Zie ook elders in dit blad) Het IJsselmeer is een stilstaand water en daardoor meteen de oorzaak van het Rijn-ijs-drama. Dat zit zo. Het drijf ijs van (1e Rijn heeft in het begin drie afvoerwegen, IJssel, Nederrijn en Waal. Het drijfijs dat via de IJssel wordt afgevoerd, komt in het IJsselmeer te recht, dat geen verdere Iozingsmogelijklieden heeft. Gevolg: het IJsselmeer vriest dicht, eveneens de IJssel. Het ijs wordt nu gedwongen de Nederrijn te volgen, die bij strenge vorst hetzelfde voorbeeld volgt. Tenslotte blijft één spuiingsweg over en wel Waal-Nieuwe Merwede- Hollandsch Diep-de zee. Deze moet kost wat kost opengehouden worden. Want vormt 'zich een ijsbarrière in deze afvoer, dan verhoogt de water stand snel, terwijl bij eventuele snel le dooi het kruien der geweldige ijs massa's een groot gevaar voor de dij ken op gaat leveren. Om het ijs dus „los" te houden en snel af te voeren gebruikt men ijs- brekers, die in Moerdijk hun basis hebben. DRIE TAKEN Wij zijn gisteren vroeg naar die ba sis toegestajjt, waar, zwarte wolken dampend, 10 schepen zich aan het op winden waren over de komende strijd met de natuur. Wij kwamen op het stafschip „Christiaan Brunings" te recht, waar een ingenieur van de rijkswaterstaat, die de leiding over de actie had, ons de te volgen handel wijze uiteen zette. Drie schepen zou den bij de Moerdijkbruggen blijven om le ijsafzetting aan de brugpeilers te voorkomen en 2e een vlotte afvoer van het gebroken ijs naar zee te be vorderen. De overige brekers zouden de Nieuwe Merwede opkoersen. De vier sterksten voorop om het „grove" werk te verrichten; daarachter drie lichtere schepen, om het ijs in kleine re scherven te snijden. GETIJ-WERKING De eerste vette aaneengesloten laag lag in het eerste gedeelte van de Nieu we Merwede, ontstaap doordat de bij vloed weer landinwaarts dryvende vel den zich met het aanwezige drijfijs had vermengd. Met wilde kracht beukten de brekers het ijs kapot. Er was een geraas alsof twee stormen tegen elkaar aan het worstelen wa ren. Met de neus óver de boeg en met ae felle snijding van de wind door geheel het lichaam genoten wij van een grandioos schouwspel. De breking van die harde korst leek op een snel le fabricage van legpuzzles. Leg- puzzles, die echter niet meer aan el kaar gepast konden worden omdat de deeltjes onder en door elkaar scho ven. Doch ook wij betaalden tol. IJsbre ker „Spitsbergen" kreeg een draad in de schroef en moest met 2 verwron gen schroefbladen naar de werf te Dordrecht. Het is middag als we door liet dikke pakijs heen zijn. LAWAAISCHOKKEN Het ijs dat dun is wordt zonder meer vermorzeld. Krakkrak, de scheu ren tekenen lange lijnen vóór de boeg. Het volgend moment kwakken grote ijsschotsen de diepte in en met trots geweld trekken de brekers nieuwe scheuren. De zon spreidt een zwak- lichtere schijn over het naargeestige wit-en-zwart landschap. Het lawaai dreunt in onze oren. De boeg schokt door de weerstand van het ijs. Zwer men meerkoeten, wilde eenden en zwanen vluchten met een zielig en glibberig geschuifel tussen de ijs- schotsen weg. Verscheidene zijn inge vroren. TWEEDE BARRIÈRE Tot Woudrichem en fort Loevestein gaat het goed. Dan komt de tweede ijsmassa, ontstaan omdat de rivier hier smaller en minder diep is. De sche pen hebben de grootste moeite en lo pen aanhoudend vast. Na 3 kwartier zwoegen zij we er doorheen. De ijs bedekking is in het volgend gedeelte aanmerkelijk minder en de tocht houdt nu nog slechts een verkenning in. We reiken tot de gemeente Herwij- nen en keren dan om, want vóór de stroom het ijs weer landinwaarts brengt moeten we terug zijn op de basis. Om kwart voor zes valt de vloot het haventje weer binnen. De zon is een klein rood balletje, laag en vaag aan een lichtgrijze hemel. Het is weer gelukt. Een brede strook gebroken ijs snelt naar open zee. En elke dag begint het spel op nieuw. Engeland zal overgaan tot een in grijpende wijziging van het defensie beleid. Er wordt ruim 100 miljoen gul den jaarlijks méér beschikbaar ge steld voor defensieve doelen. De strijdkrachten zullen uit 735.000 man bestaan, hetgeen iets meer is dan op he!, ogenblik. Men is ervan uitgegaan, dat men niet alleen een wereldoorlog moet kun nen verhinderen, maar ook een koude oorlog (met eventuele uitbarstingen op beperkt terrein) moet kunnen voortzetten. Bij die uitbarstingen is het gebruik van kernwapens niet uit gesloten. Daarom bereidt men zich voor o.m .door twee series atoomproe- ven. De bestuurbare raket zal verder ontwikkeld worden. Er is een apparaat gevormd voor het leiden van een speciale strijd macht in bet verre oosten ,die op Ma- lakka en Singapore wordt gelegerd. In bet witboek waarin het voren staande wordt onthuld, wordt verder gezegd, dat twee zeer snelle duikboten voor proeven het volgend jaar klaar moeten zijn. Deze zomer wordt een proefschip vooi geleide wapens in dienst gesteld. De basis van de toekomstige oorlog voering ligt bij het kernwapen, aldus het witboek, dat verder meedeelt, dat het alarmsysteem en een grote slag vaardigheid voor het breken van een vijandelijke aanval, de voornaamste voorwaarden zijn. Het Utrechtsch Nieuwsblad heeft een nieuw element toegevoegd aan de zaak-Schokking. Het schrijft, dat de Haagse burgemeester in 1951 een schriftelijke verklaring over de arres tatie van het joodse gezin Pino, heeft gezonden aan o.a. minister Beel, en de directeur van het Kabinet van H. M. de Koningin. Burgemeester Schokking verklaar de, aldus het U. N., in 1942 de S.D. te hebben opgebeld, om het gezin Pino (dat hij voor onbetrouwbaar hield) te laten arresteren. In Luren speelt zich een hard nekkige. woonruimte-kwestie af. Het uit 3 leden bestaande gezin Jansmg betooont sinds 1 februari j.l. clandestien twee gemeubileerde kamers bij ir. de Vries aan de Bijenschans. Na diverse aanzeggingen werd overgegaan tot uitzetting van het gezin. Donderdagnacht ge schiedde dit voor de ■vierde maal ('s nachts omdat de be trokkene overdag niet thuis was). Dit uitzetten hielp echter niet veel want Jia een uur haal de hoofdbewoner de Vries de mensen alweer binnen. Ir. de Vries gaat namelijk van het standpunt uit dat het niemand aangaat wie hij in zijn huis wil laten wonen, terwijl de woning- dienst er daarentegen op wijst dat de heer de Vries geen ka merverhuurder is en door te verhuren aan mensen die geen vestigingsvergunning hebben woonruimte aan de gemeenschap onttrekt. Gisteren is het gezin Jansma voor de zesde maal uit de kamers gezet. De heer Jans ma had in Baarn een huis in eigendom, dat hij heeft ver kocht. In die gemeente kreeg hij geen andere woonruimte toegewezen en kwam toen clan destien naar Laren.

de Stem | 1956 | | pagina 1