I I I I I I heeft Nieuw tunnelplan volle belangstelling DE HEILIGE DIEREN IN INDIA I de Kloosterorouu) Motorrijder zette na ongeval zijn machine aan de kant ijke uzen Gent Verantwoord Blooker's Cacao Idee biedt weer kans voor Zeeuwsch-Vlaanderen Melisseoeest C.A.O. Tuinbouw goedgekeurd Ja i i Pijnenburg zag Abraham door een feestelijke bril Hopeloze veerdiensten kostten in 1955 aan wachturen de rente van 20 miljoen Bedrijfsongeval bij de Hoogovens Visserij-weekend uitgesteld Bij passeren tractor schampte hij bromfietser Combinatie vrouwen-onroerende goederen bleek funest k V A «ft «ft «ft «ft BOEKENPLANK Winterhanden Bü in Tilburg ,de Kanonbal PRAATJE OVER KOETJES EN KALFJES Drie jeugdboeken DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 17 FEBRUARI 1956 (Adveitentiet f 0.50. in van kleu- gewor- 847-0 7.30 uur vaardigd Mitchell. 14 jaar. 8 uur, in de in het 845-0 ST" erend (14 >m 8 uur, ol in de Het nieuwe tunnelplan, ter verwezenlijking' van de nim mer opgegeven idee: een af doende vaste verbinding tus sen Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Nederland, gelanceerd door de voorzitter van de Z. Vlaamse Kamer van Koophan del, dat in geheel Zeeuwsch- Vlaanderen (en naar men mag aannemen; ook in België) met bijzondere belangstelling is begroet, is een geheel nieuw geluid inzake het allesbeheer sende probleem van het Z. Vlaamse isolement. Het kwam bovendien op een juist gekozen moment. Minis ter Algera heeft tijdens de Deltadag te Scheveningen de verlangens der Zeeuwsch-Vla- mingen weggewuifd, als waren de bewoners van het land tus sen Schelde en grens alleen maar gekomen om met hun vaste - verbinding - gepraat 't mooie Deltaplan waarover iedereen maar enthousiast „hoera" roepen moet, in de war te sturen. AHTWÊRPfN n-faadkRi Van een tunnel die Zeeuwsch- Vlaanderen via Nederlands gebied een vaste oeververbinding zou ver schaffen komt voorlopig niets, zo leerde de Deltadag. Wel zullen de veerdiensten verbeterd worden, luid de het troostwoord. Alsof dat wèl op een vrije zaterdagmiddag opgelost is In Zeeuwsch-Vlaanderen en elders zijn ook wel stemmen opgegaan om de Wester-Schelde af te dammen. In tussen is wel komen vast te staan, dat hier nog minder aan te denken valt dan aan een tunnel. Bleef dus als enige verdedigbare mogelijkheid het (al oude) plan tot afdamming van de Wester-Schelde aan de met een kanaal te doorgraven ,.kop van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen". Daardoor zou de scheepvaartroute aanzienlijk verkort worden en een las tig te bevaren gedeelte van de zee arm afgesneden worden en het zou tevens de eerste stap zijn op de weg naar de in een verre toekomst toch wellicht eens komende kanalisatie ran de Wester-Schelde. Men kan licht nagaan dat de sfeer voor een bestudering van dit plan op het ogenblik niet gunstig is. Juist op dit moment komt het „nieuwste tunnelplan", dat een zeer redelijke kans van slagen heeft en in Zeeuwsch-Vlaanderen dan ook door velen met instemming is begroet. De Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen, met haar ac tieve voorzitter, komt een compliment toe voor de wijze waarop zij de pro blemen van het land tussen Schelde en grens, vooral aar het om het verbindingsprobleem gaat, aanpakt. Over de ontwikkeling in de situatie van de veerdimsten heeft zij en niet zij alleen, reeds herhaaldelijk ernsti ge waarschuwingen laten horen. Thans staat de zaak er wel zeer droevig voor. Het percentage achter gebleven auto's bedraagt thans reeds 31. Daarvan uitgaande kan men becij feren dat er aan de veren voor hon derdduizenden guldens schade wordt geleden. Indien men de duizenden en duizenden verloren uren omrekent te gen een zeer geringe vergoeding van laat ons zeggen 2.50 per uur voor een personenauto en 6.per uur voor een vrachtauto (waarbij de fac tor winstderving dus geheel buiten beschouwing is gelaten) dan komt men aan een schade van ca. 600.000 gulden over 1955. Men moet echter evenzeer rekening houden met het feit dat nog zeer vele personenauto's en lege vrachtauto's via Antwerpen rijden (60% van het verkeer via Perkpolder - Kruiningen niet voor Zeeland bestemd!), en op deze wijze eveneens schade lijden: hoger passage, meer kilometers. Bo vendien is een niet te verwaarlozen aantal chauffeurs, zowel van perso nenauto's als van vrachtauto's, door de omstandigheden verplicht vaak te blijven overnachten boven de Schelde Indien men de in totaal hierdoor ge leden schade zeer laag taxeert: op anderhalve ton per jaar, dan komt men op een totale jaarlijkse „stpop" van 750.000 gulden. Deze cijfers zijn geenszins geflat teerd: integendeel, men kan veilig aannemen dat de werkelijke schade aanzienlijk hogen is. Maar houdt men zich aan deze ueilige schatting, dan betaalt dus Zeeuwsch-Vlaan deren jaarlijks de rente van een kapitaal van zo om en nabij de twintig miljoen gulden alleen om het simpele feit dat de veerdiensten sedert jaren onvoldoende zijn! deelname in de financiering bijzonder grote belangstelling zal bestaan Een tunnel is, in tegenstelling tot veerbo ten, wél lonend te exploiteren. Nieuwe werkwijze Weliswaar is de bouw van een tun nel thans heel wat duurder dan in de dertiger jaren toen de tunnelbouw te Antwerpen begon. Maar daartegen over is de bouwmethode heel wat ver eenvoudigd. Men behoeft nu niet de gevrarlijke methode van het graven toe te passen, een werkwijze die tijd en... mensenlevens heeft gekost. Men kan nu profiteren van de nieuwste methoden: het pre-fabriceren van tunnelsegmenten, die eenvoudig in 'n sleuf in de rivierbodem worden gela ten. Twee en een half jaar heeft men aan de „wagentunnel" te Antwerpen gebouwd. Eenzelfde tijd mag men toch wel voor de bouw van een nieu we tunnel rekenen. In het eerste jaar van haar bestaan verwerkte de tunnel ruim 450.000 voertuigen, Een aantal dat de geza menlijke veerdiensten op de Wester- Schelde in 1950 overzetten. Dat aan tal is intussen gestegen tot bijna 700.000 (circa tien maal zo veel als in 1938 Een zeer groot aanbod voor de tweede Scheldetunnel is dus wel te verwachten. Ten eerste zal alle niet inter-Zeeuwse verkeer vanuit Z. - Vlaanderen er gebruik van maken, via de uiteraard noodzakelijke inter nationale, tolvrije, verkeersweg van grens tot grens. Bovendien zal veel Belgisch verkeer, bestemd voor noord België en Nederland, de overbelaste Antwerpse tunnel willen negeren. En tenslotte kan de eventuele tweede tun nel rekenen op de belangstelling van veel inter-Europees verkeer. Echte Benelux Veren niet capabel Zou men op dat tijdstip de zaak in de hand willen hebben, dan zou de ca paciteit dus verdrievoudigd moeten zijn. Dat betekent: zes middelmatige of vier zeer grote veerponten op de lijn Perkpolder - Kruiningen en zes zeer grote op Breskens - Vlissingen. Ziet Rijkswaterstaat kans in tyd van ca. 14 jaar acht behoorlijke boten te bouwen Zeeuwsch - Vlaanderen kan veilig aannemen dat dit niet kan en zal gebeuren. En zelfs het hierbo ven genoemde materiaal zou in 1970 maar juist voldoende zijn en niet be rekend op verdere uitbreiding van het verkeer. Dit weinig hoopvolle toekomstbeeld en het thans verloren Zeeuwsch- Vlaamse kapitaal van ca. twintig miljoen overwegende, mag men de (overigens zeer voorlopige) schatting van 5 miljoen gulden Zeeuwsch- Vlaams aandeel in de lening aan Bel gië, ten behoeve van de bouw van een tunnel, zeer bescheiden noemen. Het door de voorzitter van de Kamer van Koophandel geopperde plan was provincie en rijk te vragen dit aan te vullen tot ca. 25 miljoen. Het ziet er wel naar uit, dat Zeeuwsch-Vlaan deren die 5 miljoen kan bijeenbrengen en ook is te voorspellen dat het rijk tot inschrijving op de lening zal over gaan. Al zou het alleen maar zijn om van die tunnel-bezeten Zeeuwsch- Vlamingen af te komen. Gent-Rotterdam Niet alleen om het bijkomende ver heugende verschijnsel dat de -interna tionale weg (ongeveer van Hulst tot Putte) het eerste stukje werkelijke Benelux zou zijn, moet men hopen, dat dit plan onmiddellijk op al zijn levenskansen wordt getest en zo mo gelijk zeer snel wordt aangepakt. In de walsensl(jperü van de Hoog ovens te Velsen is gisteren een ex plosie ontstaan, waardoor vijf arbei ders min of meer ernstig werden ge wond. Het vijftal is opgenomen in het zie kenhuis te Beverwijk. Hun toestand is redelijk. Zij liepen brandwonden op, doordat zij werden getroffen door steekvlammen. Wegens de slechte weersomstan digheden is het tweede visserij-week end, dat op 17 en 18 februari te Goes gehouden zou worden en dat geor ganiseerd was door de Zeeuwse volks hogeschool in samenwerking met de vereniging Zeeuwse visserijbelangen Zevibel, tot nader order uitgesteld. 'n Bekend verschijnsel: met niezen en 'n rode keel begint de verkoudheid, die U in dit jaargetijde zo gemakkelijk oploopt. Dan moet U voor het naar bed gaan 1a2theelepels Mehssegeest in heet suikerwater of thee innemen. Dit excellente huismiddel tegen hoofd-, maag- en kiespijn en tegen vele andere kwaaltjes heeft door de tijd bewezen dat het, mits tijdig ingenomen, verkoudheid voorkomt. Vraagt dus bij apotheker of drogist vandaag nog naar de echte De geestelijke reactie op een ongeluk kan ingrijpende veranderingen in de verdere levensloop van het betrokken individu tot gevolg heben. Dat dit niet overdreven is onderstreepte de 23-jarige dragline-machinist J. C., uit Westkapelle, de op 31 oktober jl. op de Aagtekerkseweg in zijn woonplaats een ongeluk veroorzaakte, zich hiervoor voor de kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh moest verantwoorden en toen verklaarde nimmer meer een motor te zullen beryden. C. passeerde op genoemde datum een tractor met twee aanhangwagens. Uit de tegenovergestelde riching naderden twee bromfietsers. Slechts één hiervan kreeg C. in 't vizier. De andere, de 52-jarige dijk- en grondwerker K. M. uit Domburg kwam zijdelings met C., die dus op 't linkergedeelte van de rijweg reed en tevens op een splitsing van twee wegen inhaalde, in botsing en lag korte tijd daarop met zijn bromfiets tegen de plavuizen. (Advertentie) M. verhaalde, hoe hij twee weken het bed moest houden en veertien weken niet heeft kunnen werken. Hij verklaarde nog steeds stijve vingers te hebben en een voet, die „nog geen 100% is." ,,'t Was net of ie uit de hrond kwam", vervolgde M. het relaas van het gebeuren, ,,'k ben door bet oog van een naald hekropen! M'n bromfiets lag tussen m'n benen, de pet stond op m'n achterhoofd, 'k Eb em direct rechthetrokkü, omdat ik zo hevoelig ben. Toen ben 'k in een taxi hesukkeld." De slotconclusie is dus. dat het voor M. in feite nog wonderlijk goed is af gelopen. De civiele vorderingen, ten bedrage van f 97,95 en f 273,50 (loon derving) waren echter te hoog om door de kantonrechter te worden toegewezen. Deze kan slechts gaan tot een bedrag van f 100,dat echter gefundeerd is op vooroorlogse begrip pen! M. zal zijn geld dus (C. was all- risk verzekerd) langs minnelijke weg of via de burgerlijke rechter binnen zien te krijgen. De ambtenaar van het C. M., mr. T. Lebret vorderde f 15,of 3 d. voor het passeren .op de wegsplitsing en f 80,subs. 16 d. voor de aanrijding. Het vonnis luidde f 10,of 5 d. en f 75,— of 12 d. Een timmerman uit Serooskerke., de 31-j. M. B. W. erkende vlot, dat hij op 29 januari te 's-Gravenpolder met zijn motor in een bocht niet vol- Dat ruim dertig procent der auto's j in 1955 aan d- veerhavens achterbleef betekent dat de capaciteit der veren in dat jaar eveneens ruim dertig procent te gering was. Men kon slechts 5/7 van het aanbod verwer ken. Als in 1970 het wegverkeer ruim verdrievoudigd zal zijn en men zou dan de capaciteit der veren hebben weten te verdubbelen, dan zou men nog slechts 2/3 van het dan bestaande vervoersaanbod kunnen overzetten. 1938 O i 1950 o o £9 «O Li 1053:^ «Q £3 £5 <0 sö 4^ «9 (rü) (O £5 ft» £9 £9 SrO 69 ^9 £9 *1 f** £3 2.9 QQQ AUTO's «ft 23.000 nCHTZRGEBLEVZM AUTO's TOTAAL CA. ISO.OOO UUR. 0VER6ïZETTe AUTO'S OVER DC WESTER-SCHELDE Rest dus nog de vraag of men< in België, waar men overigens graag een tweede Scheldetunnel zou bezit ten, zal voelen voor een ten noorden van Antwerpen geprojecteerd tunnel. Het inter-Belgische verkeer zou met een meer zuidelijk gelegen verbinding wellicht beter gediend zijn. Aan de andere kant echter: een betere, vooral kortere verbinding tussen de beide grote havensteden Gent en Rotterdam is van eminent belang. De in het Deltaplan opge nomen Zoomse weg lijkt als het ware van nature bestemd om via een tweede Scheldetunnel de regel rechte verbinding te vormen tussen beide grote industriegebieden, een verbinding die via de kortst moge lijke lijn gaat en alle hindernissen links of rechts laat liggen. Ook in het licht van de steeds belangrijker wordende communicatie tussen noord-Frankrijk en randstad Hol land is dit plan van zeer grote be tekenis, een betekenis welke de reeds overbelaste huidige Schelde tunnel er nooit aan zou kunnen geven. Om die reden zal men in België, ondanks de gerechtvaardigde Z. - Vlaamse eis van een zo noordelijk ™gehjke projectie, zeker aandacht schenken aan het plan. De huidige tunnel heeft bewezen dat een derge lijke onderneming haar geld opbrengt en het is niet uitgesloten, dat er voor geurig - gezond enifcié/tTï# Carton a 100 gram f 0,65 Carton a 200 pram f 1.20 doende rechts heeft gehouden. Hij kon zich niet aan de voorschriften hou den, omdat het wegdek nat was, zo verklaarde hij. De wachtmeester, die .iuist in die bocht stond en het bon netje schreef, was in feite 'n gelukki ger obstakel dan een eventuele te genligger- De kantonrechter vonniste f 12,50 subs. 5 d. VERGEETACHTIG DEN HAAG J. K. een 49-jarige winkelier uit Oostkapelle, kreeg een bonnetje, omdat hij met zijn driewielig mo torvoertuig reed, zonder dat dit voorzien was van een geldig ken teken. „De vergunning was aange vraagd," verdedigde hij zich, „maar in Den Haag hadden ze 't vergeten!" (f 6,— of 3 d.) Dan was er nog een timmerman uit Westkapelle, de jeugdige J. v. B-. die onmiddellijk bij zijn binnenkomst de heren achter de groene tafel met een informatie bestormde. In de tenlaste legging stond namelijk: „Zonder tij dig de hand uit te steken." (v. B- gaf in de Smitstraat van zijn woonplaats geen richting aan, toen hij een brom fiets bereed). „Ik wil wel eens weten, hoever dat tijdig strekt!" zo formu leerde hij zijn vraag. Is het soms no dig. dat ik twee keer m'n hand uit steek?" Van B. betoogde namelijk, dat hij de hand wèl had uitgestoken en dat dit lichaamsdeel niet eeuwig de functie van uithangbord kan waarne men. De verbaliseerde politieman zal thans alsnog worden gehoord. VRIENDIN De 55-j. vakleraar J. v. T. uit Mid delburg moest zich verantwoorden, omdat hij in oktober van 1955 zonder vergunning er zijn bedrijf van zou hebben gemaakt, bemiddeling te ver lenen bij aankoop en verkoop van on roerende goederen. „Hoe kwam U op dit doornige pad" vroeg de kantonrechter. „Door middel van een vriendin van m'n vrouw" zei van T. Maar zoals hij verklaarde, hij wist niet eens, dat hij dit niet mocht doen en heeft er ook niets aan verdiend. Hij deed het absoluut belangeloos om enkele mensen te helpen. De ambtenaar steunde echter op een verklaring van de controleur, waarin wel sprake was van provisie, of in ieder geval van een bedrag, dat Van T. na de transactie zou ontvan- gen. Van T. hield echter voet bij stuk en aksentueerde nogmaals, dat het hier louter een vriendendienst betrof. Daarom zal thans de bewuste vrien din van de echtgenote gehoord wor den. De behandeling werd voor on bepaalde tijd geschorst. Een Vlissinger, de chauffeur P.v O. luisterde wel naar zijn radio, „pikte graantjes uit de etherklan ken" zoals de kantonrechter het zei, maar plakte geen zegeltjes. ,,'t Is een verslapping geweest" zei verdachte. „Maar U hebt wel aan Uw toe stelletje gedraaid, dat hebt U niet vergeten" repliceerde kantonrech ter, die tenslotte een vrij goed ge slaagde imitatie van de bekende zin uit de luidspreker ..Luisteraars in het bezit van een luistervergun ning met serieletter...." gaf. (f 10, subs 5 d.) of ni a edigrvel (Advertentie) Het College van Rijksbemiddelaars heeft de Collectieve Arbeidsovereen komst voor de Tuinbouw in Zee land voor het contractjaar 1955-1956 goedgekeurd. De oorzaak dat de goed keuring van deze C.A.O. zo lang op zich heeft laten wachten, was gele gen in het feit dat over de lonen van de losse vakarbeiders verschil van mening bestond, hetgeen er toe heeft geleid dat diverse voorstellen moesten worden ingediend. Uiteindelijk is het College van Rijksbemiddelaars akkoord gegaan met een verhoging var. het uurloon der losse vakarbeiders van 5 cent per uur, terwijl de toeslag voor het fruit- plukken voor deze categorie is terug gebracht van 10 cent op 5 cent per uur. In de weeklonen voor de vaste vak arbeiders zijn geen wijzigingen aan gebracht, Hetzelfde geldt voor de uurlonen der ongeschoolden en de toeslagen. De goedkeuring van genoemde C. A. O. brengt dus enkel wijziging met zich mee voor wat betreft de uurlo nen voor de losse vakarbeiders, en de toeslag voor het fruitplukken. (Van onze sportredacteur) J'e Tilburgse telegrambestellers heb- PHnen°he w?'n.sda« geweten, dat Jan f 'Jienburg 50 jaar werd. Uit alle de- len van het land en ook van over de Sienzen, hebben Jan de Kanonbal ge lukwensen bereikt op diens „gouden" verjaardag:. t Jan was gisteren weer eens extra p conditie, toen oude vrienden en rekenden uit de wereld dor wieler sport hem de hand kwamen drukken, v iet van Ierlant en de „oude" Ruud Grood waren bij de eersten om d«at *e doen. Het was een drukte van be vang in .,01d Dutch" en Mimi, Jan's echtgenote, bleek weer eens de ge- Jkte gastvrouw. Natuurüjk heeft de Pijn een pijl snelle duik in de historie gemaakt en een hoogtepunt konden de gasten be leven, toen Frans Slaats op een ge geven ogenblik zijn aandeel daarin leverde. Jan heeft tegen de avond de ge denkwaardige dag, die hij door een echt feestelijke bril kon bekijken, be sloten met een bezoek (vergezeld van zijn huisgenoten en leden uit zijn grote vriendenkring) aan de Zesdaag se in Antwerpen, waar de Pijn zo vele triomfen ook in het toen be faamde achtervolgingsnummer heeft gevierd. Zijn vijftigste verjaardag aldus te mogen beleven is héél veel waard. Hij kan met recht straks beweren Abraham in zijn aangenaamste ge daante te hebben aanschouwd. Drie jongens in een duikboot, luidt de titel van een door Walter Kennis geschreven verhaal over drie jonge Belgen, die tijdens de Tweede Wereld oorlog op een duikboot terecht komen en in de Stille Oceaan spannende uren beleven in de strijd tegen de Jappen. Het harde krijgsbedrijf wordt niet mooier voorgesteld dan het is. Bij zonder dramatisch is de episode, waarin een der jongens sneuvelt! Jammer, dat er zo veel Engelse uit drukkingen en hele zinnen onvertaald blijven. Ook ,,14-jarigen en ouder" zullen daaruit niet altijd wijs kunnen worden. Een ander oorlogsverhaal maar nu spelend in de tijd der kruistochten is „De rode ridder valt aan". Die rode ridder, dat is me eer mannetjes putter. die zich uit de vreselijkste moeilijkheden toch altijd veer weet te redden. Het boek is er een uit een serie waarin ridder Johan telkens de hoofdrol speelt. De Fontenitjes, van Maria de Lan- noy is een heel ander verhaal. Het speelt op een dorp in een erg aar dige onderwijzersfamilie, welke tijde lijk wordt versterkt met twee jongens van de dokter, een paar zeldzame schavuiten, die echter onder invloed van het milieu een paar rechtschapen knapen worden. Het is gezellig ver teld cn de jeugdige lezers kunnen er genoeglijke uurtjes mee beleven. Om maar direct met de deur in huis te vallen: Het is een waarheid ais een koe, dat dit dier nu juist niet uitblinkt door enige begaafdheid en op een vergelijkend examen niet de minste kans zou maken hersenpresta- ties te verrichten, tot het verkrijgen van tien punten met een griffel. Maar juist dit feit, vormt haar grootste verdienste, zodat op haar volkomen van toepassing is het Engelse spreekwoord: „Ignorance is bliss" „on wetendheid is soms een ware zegen". Toch is de koe internationaal en over de gehele wereld verspreid, kent slechts één taal, die zij vertolkt door de klank: Boeh, dat mogelijk betekent: How do you do hoe gaat het 7 Ook de schoonheid die zij aan het -iollandse landschap verleent, werd typerend uitgebeeld door onze dichter Poot, die ie bezitter van een veesta pel gelukkig prees en uitriep: „Hoe genoeglijk rolt het leven eens gerusten landmans voort!" De grazige wei den vol koebeesten hebben altijd schilders geïnspireerd om deze onvolprezen landschappen op het doek te ver eeuwigen. Ons .lageljjks voedsel, kleding, schoeisel, huishoudartikelen, zelfs de geneeskunde spreken boek delen over haar veelzijdig nut, In India wordt de koe mest nog voor een heel hijzonder doel gebezigd. Deze wordt gemengd met zemelen cn levert 'iet bouwmate riaal, waarvoor bjj ons cement wordt gebruikt. De wanden der Indische huizen worden er mee gepleisterd, -erwljl ook de vloeroppervlakte er mee wordt bestre ken De felle onnehitte doet deze specie snel drogen en men verkrijgt dan een harde, grauwe vloer of wand- bekleding, die alles hermetisch afsluit. De Indische smid en wagenmaker bezigt de koemest als brandstof, waar door een i„orme hitte wordt verkregen, lie vooral nodig is om het zware Ijzerwerk rondom de wielen te vormen en stevig om het houten wiel te klemmen. De koemelk mag wel worden genuttigd, "fschoon men slechts zelden een koe melkt, want melk dient hoofdzakelijk voor de voeding der kalveren. India is feitelijk hét land van de koe, ofschoon haar geslacht in allerlei variaties leeft onder de namen van Bison, Yak, Buffalo, enz. De wereldgeschiedenis maakt steeds melding "an dit dier. Egypte kende in zijn glorie tijdperk een koe, die Apis werd genoemd en als een volksgodheid werd vereerd, omdat aen zekere afgod Isrris zijn intrek in haar had genomen. Er wie kent niet het gouden kalf uit de woestijn 7 Maar spreken we liever over ech te koeien in onze eigen tijd. Het Mo hammedaanse deel van het volk dat slechts een kleine 100 miljoen zielen telt, eet rundvlees en gebruikt de koe zoals wij. Maar voor de 300 miljoen Hindoes is dat alles „taboe" d.w.z. verboden. Voor hen geldt de eigen lijke koe en haar gehele familie als een heilig dier, dat nooit mag wor den geslacht of gegeten. Feitelijk dient voor hen de koe alleen om kal veren te fokken. Bij de dood van een Brahmaan, dat is iemand, die behoort tot een hoge stand onder de Hindoes, wordt somtijds een stierkalf plechtig in de tempel onder groot ceremonieel uit verkoren tot woonplaats van de ziel van de overledene. Na de plechtig heid is dan de stier tot „TEMPEL STIER" gepromoveerd en geniet een staat van nog hogere heiligheid dan de andere leden der koefamilie. Hij wordt dagelijks rijkelijk gevoederd, evenals alle andere rasgenoten, maar mag ook vrij rondlopen langs huizen en winkels. Men kan overal deze ho gere heilige stieren den lopen, in Bombay, Calcutta of langs de iei- nere dorpen van het platteland en wee de arme winkelier, die zijn graan ot meel niet tijdig wegneemt! De heilige stier verslindt alles, tot dat hij geheel is verzadigd. De fa milie koe en de uitverkoren tempel- stieren voelen zich dus steeds in een aards paradijs en tonen merkbare te kenen van welvaart en voldoening. Hier heerst de koe over het mens dom en zou onze dichter Poot zijn versregels hebben gewijzigd in: „Hoe genoeglijk rolt het leven van een heilig koebeest voort"! Met enige mindere graad van hei ligheid volgt de aap en de slang Voor westerse begrippen klinkt het ongelofelijk en komisch, dat een aap tot een staat van heiligheid wordt verheven en dat nog wel door een volk van enige duizenden jaren be schaving. In kleine kolonies wonen deze „aapheiligen" bijeen, vooral, waar wat geboomte is en liefst ook nabij een bewoonde plaats. Daar brengen zij hun dagen door met al lerlei grimassen en kattekwaad, waardoor de arme dorpsbewoners vaak worden gedupeerd. Want ook de aap is onschendbaar en de Hindoe mag hoogstens de troep schrik aan jagen, maar nooit met geweld. Tenslotte wordt ook aan de slang een zekere staat van heiligheid toe gekend, ofschoon men soms toch wel de euvele moed kan opbrengen om een gevaarlijk exemplaar te doden. De cobra of brilslang wordt dikwijls afgericht en voert dan met de kop, waaruit een venijnig beweeglijk tonge tje trilt, een op en neer gaand dans ritme uit op de muziek van een soort kleine doedelzakfluit, die door een In diër wordt bespeeld. Men kan dit slangentoneeltje in alle havensteden langs de Indische Oceaan waarnemen tot zelfs in Singapore en verdere steden van de O.I. Archipel. Toch blij ven de koe en de tempelstier zich verheugen in een hogere waardering, niet in het minst om het onmisbare nut van dit zich geheel wegschenken de dier. Geen wonder dan ook, dat de Indiër, waar hij zich ook mag bevinden, spreekt over koetjes en kalfjes. Het mengelmoes van afgoden en godsdienstige dromerijen, die door de eeuwenoude fantasie der Oosterse wereld een wirwar van onbegrijpelij ke denkbeelden heeft geschapen, geeft aanleiding tot opvallende taferelen. De wankele menselijke geest, zonder goddelijke openbaring, overgelaten aan zichzelf, stort neer in de don kerste afgronden van dwaling. Zo is de primitieve bosbewoner in zijn hul peloosheid verstrikt in het overgele verde wanbegrip om het snellen van mensenhoofden te houden voor de hoogste deugd en grootste rijkdom. Deze drift is hem onuitroeibaar vast geroest in zijn diepste natuur. En zo klemt de Hindoe, ondanks zijn eeuwenlange beschaving, zich nog steeds krampachtig vast aan de dwaze overleveringen zijner voorva deren. Zo ontstaat in India als over al ter wereld een wanorde, tegen spraak en ontreddering. De „heilige", doch gevaarlijke slang vermenigvul digt zich zonder enige tegenstand, zo dat men bijna dagelijks wordt opge schrikt in de huiskamers, slaapver trekken of op publieke wegen. Doods oorzaak door slangenbeet vormt in India een opvallend aantal slachtof fers van 30 000 per jaar. Terwijl de „heilige" ossen met de zwaarbeladen karren voortzwoegen, vlijen hun wel gedane stamgenoten zich achteloos neer om behagelijk in een „dolce far niente" de drukke verkeerswegen te versperren. En de „heilige" apen verslinden of vernielen het rijpe koren en legeren zich knus in de graan schoven, die totaal waardeloos wor den gemaakt. En verwonder u niet, wanneer in de spoorwegcoupé plotse ling een ruige arm loor het raamp je steekt en uw biscuit of boterham ongevraagd wegkaapt! Want „heili gen" doen soms vreemde dingen! TOENG SIENG FOE

de Stem | 1956 | | pagina 7