§lagMa9 P e j§>tcra 14 Dagen vacantie met Uw héle gezin pre Vitamine MAGGI soepen zijn soepen HOFNAR DE TUSSENPERSOON VIJF DODEN in de grote prijsvraag van Meningen en Commentaren in één nacht Sun balm het MASJUMI EN P.N.I. GELIJK Bus in ravijn A toomocfen ingen PUROL in huis! Honger-record AT EEN ONDERLIJKE ERELD BOUQUET RADIO TWEEDE BLAD VRIJDAG 17 FEBRUARI 1956 KA TECHISMUS GEEN ZOETWATER VERSPILLEN WAAL KANALISATIE waarheen en wanneer U wilt wasmiddel in i Geruchten en tegenspraak rond prinses WORDT MARGARET KATHOLIEK Zilveren, directeur WEER EEN VASTGEVROREN TONG Voor watervogels 2500 KG. GRAAN Eet se vaak! T elevisieprogramma (Naar een roman van E. F. BENSON) Van onze onderwijsmedewerker) DIJ alle vernieuwingen die in ons Nederlandse onderwijs sinds de tweede wereldoorlog zijn aange bracht, is gelukkig het godsdienst onderwijs niet buiten beschouwing gelaten. Buitengewoon verheugend is het geweest, dat het Nederlands Episcopaat zich van dit streven naar verbetering van 't godsdienst onderwijs niet afzijdig heeft gehou den. Tengevolge hiervan werd de school niet alleen verrijkt met enige moderne methodieken,, maar werd ook, nu reeds een aantal jaren ge leden, een belangrijke wijziging aangebracht in de tekst van hél handboek voor godsdienstonderwijs op de lagere school: de katechismus. (Voor insiders zij hier aan toege voegd, dat wij met het woord „handboek" hier niet een metho dische leidraad, maar een uitein delijke samenvatting der geheugen- stof bedoelen.) Deze tekst-bewer king heeft destijds niet in alle de tails de onverdeelde instemming gekregen. Maar wel was men toen, en is men nu nog, unaniem van oordeel, dat de wijziging, als geheel genomen, in vergelijking met de voordien gebezigde formuleringen een grote verbetering betekende. Nochtans heeft de aandachtige lezer enige tijd geleden een mede deling in het dagblad aangetroffen, waarin vermeld werd, dat het aan tal verplichte geheugen-vragen uit de katechismus belangrijk werd verlaagd. Voor de hoogste klassen bedroeg deze vermindering in voor geschreven geheugen-stof zelfs ruim honderd vragen. We mogen aannemen, dat er on der de talrijke ouders-lezers en -lezeressen van dit dagblad een ruim aantal te vinden is, dat zich regelmatig moeite geeft, de kate- chismus-les van hun kinderen me de te overhoren. Dit aantal kan van zelfsprekend niet hoog genoeg zijn. Zelfs wanneer wij het nog ooit be leven, dat alle huiswerk voor de lagere school werd. afgeschaft, we blijven toch hopen dat er althans via de katechismus een band tussen gezin en school blijft bestaan in zake de gezamenlijke godsdienstige opvoeding van de jeugd. De vermindering van het ver plichte aantal geheugen-vragen dient daarom ook door gezin en school gelijkelijk te worden ge ïnterpreteerd. Het is overduidelijk, dat de Bisschoppen met deze ver mindering niet hebben willen be weren, dat geloofskennis thans min der dan vroeger vereist zou zijn. Integendeel! Meer dan ooit moet onze opgroeiende jeugd godsdien stig stevig in de schoenen staan. Maar deze weerbaarheid wordt n'e' bereikt, door het memoriseren van een overmaat aan exacte formules. Deze weerbaarheid ontstaat pas dan, als de jeugd doorheen de for mule van het begrip doordrongen geraakt. De vastenwet werd verzacht, om ruimer mogelijkheid te scheppen, de geest van boete te beseffen. Zo tok wordt de geheugenkennis in zake het geloof verminderd, om (ook voor zwakke leerlingen) de tijd en de energie vrij te maken tot bezinning op de geloofsinhoud. Als wij dus naar aanleiding van de getroffen maatregel een advies aan het gezin zouden mogen sug gereren, dan zou dit luiden: Eis van uw kinderen, dat zij deze minimum-katechismus-kennis nu ook muurvast inprenten; en help vooral de groteren om los te komen van de woordelijke formuleringen, om des te dieper binnen te dringen in de betekenis. Men heeft in het verleden meer malen een goedgevuld geheugen voor een helder verstand aangezien. Dit was fout. Maar het andere uiterste is ook verkeerd: men kweekt geen inzicht zonder enige geheugenstof. De hier besproken maatregel poogt de vereiste geheu genkennis nader te begrenzen. Het is nu taak van gezin en school deze kans in daden om te zetten: minder geheugen, meer begrip. Maar waar het geheugen van dienst moet zijn. dient het paraat en betrouwbaar te zijn. GEDACHTE van de Kampen- se ir. S. Meyn om het water van Flevoland in het randgebied van de Veluwe te infiltreren is vooral belangrijk, omdat hiermee de nutteloze verspilling van zoet water wordt tegengegaan. Terwijl men in waterstaatskrin gen Nederlands' zoetwatertekort^ in schrille kleuren schildert en de in gewikkeldste en kostbaarste wer ken uitdrukt om hieraan op lange termijn een einde te maken, ziet men er niet tegen op het zoetwater van Flevoland naar de zee weg te malen. Sinds jaar en dag stroomt °°k nutteloos zoetwater van Rijn en Maas langs Nieuwe Merwede en Bergsche Maas door het Hollandsch Diep naar zee weg. Prof. Thijsse heeft dit nu ook zelf weer in het licht gesteld. Maar de snelste en eenvoudigste weg om dit zoetwa ter te benutten voor de ontzilting van de Nieuwe Waterweg vindt bij hem geen belangstelling. Toch zou het leggen van een drempel in de Nieuwe Merwede en 't heropenen van de verbinding tussen Maas en Waal bij Andel reeds binnen korte tijd verlichting kunnen brengen in de zoetwatertoestand bij Rotter dam. Wanneer de zoetwaternood zo ernstig is, als men in waterstaats kringen steeds doet verstaan, is het ook zaak alle middelen te baat te nemen, die deze nood kunnen ver helpen. Als men dit niet doet en nog voortdurend nodeloos zoetwa ter verspillen laat, vestigt men de indruk, dat men meer gebiologeerd is door grote plannen dan door hulpbetoon in een noodtoestand. jyjET HET OOG op het gehele complex der toekomstige zoet watervoorziening zal men volgens prof. Thijsse ook aan een kanalisa tie van de Waal moeten denken. Het zal dus niet bij de thans on derhanden Rijnkanalisatie kunnen blijven in de conceptie van prof. Thijsse, zoals trouwens reeds te voorzien was. De Rijnkanalisatie zal moeilijkheden met zich brengen voor het waterpeil op de Waal en werkt de ontzilting bij Rotterdam tegen. Reden waarom de Rijnkana lisatie nu ook eerst voltooid zou worden met de afsluiting der zee armen. Maar dat zal dan blijkbaar nog geen voldoende waarborg opleve ren voor een goede waterstand op de Waal en voor de aanwezigheid van voldoende zoetwater bij Rot terdam. De moeilijkheid is nu een maal, dat het niet altijd mogelijk zal zijn de Gelderse IJssel terwille van het IJsselmeer en de Waal ter- wille van de scheepvaart en de ontzilting tegelijk van voldoende water te voorzien uit de Rijn. Dit dwingt tot kunstgrepen en kunstwerken ook in de Waal en daarmee zal dan de Rijn ophouden een vrij bevaarbare open rivier te zijn van de zee tot in Duitsland. Ook hier dan sluizen en oponthoud tot schade en ongerief van handel en scheepvaart. Wanneer men dergelijke conse quenties voorziet, is het dan geen spoorslag om des te gereder de op lossing van de zoetwaterproblemen vóór alles in stuwbekkens in het bovengebied der rivier te gaan zoe ken? (Advertentie) Uw handen gaaf en zacht Vraag Uw Apotheker of Drogist (Advertentie) n^W\AiI tij///. Zwitserland, Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, Engeland (15 gezinnen) of ook in België, Luxemburg (25 gezinnen) en ons eigen land (60 gezinnen). Pré zorgt voor alles, zelfs voor „zakgeld"! Geen invulformulier? Haal er dan een bij Uw winkelier of zend Uw oplossing in op een gewoon velletje papier. En... als U 5 x meedoet, heeft U 5 kansen!, Wel bij elke inzending een ander zinnetje of rijmpje voegen. Maar haast U, want het zou jammer zijn voor Uw hele gezin, als U deze kans miste. Doe het' dus meteen en vergeet het niet. Winnaars krijgen uiterlijk 1 Mei 1956 bericht. Elke wasbeurt een weldaad! Was met polyvalent Pré en ontdek, hoe verstandig dat is. Polyvalent Pré doet méér voor Uw wasgoed dan prachtig wit en smetteloos schoon wassen. Poly valent Pré wast zó donzig zacht, dat elke wasbeurt een weldaad is. Het Amerikaanse dagblad „New York Daily News" heeft gemeld uit .kringen van de Britse Koninklijke hofhouding" te hebben vernomen, dat prinses Margaret mogelijk binnenkort rooms-katholiek zal worden. Het blad zei, dat dit besluit niet het gevolg zou zijn van ,,het ineenstorten van haar romance" met kolonel Pe ter Townsend. Zij zou na verschei dene jaren van overweging tot dit besluit zijn gekomen, aldus het blad. De „daily News" zei verder, dat het besluit van de prinses door de koninklijke familie zal worden bekend gemaakt. De hertog van Norfolk zou „het geestelijke probleem" van de prinses persoonlijk hebben besproken met Z.H. de Paus. Tijdens hun on derhoud op het vaticaan afgelopen dinsdag. De hertog van Norfolk verklaarde zondag in Londen, in antwoord op vragen: „Dit is allemaal onzin. Ik had de Paus in 18 jaar niet gezien. Het was een beleefdheidsbezoek. Het heeft geen diepere betekenis". Functionarissen op het Vaticaan weigerden donderdagmorgen com- In Indonesisch Parlement De Masjumi en de PNI zullen in het nieuw gekozen Indonesisch parle ment, volgens de voorlopige cijfers, een gelijk aaptal zetels hebben. Het verkiezingscomité zal 1 maart a.s. de verdeling van 260 zetels officieel bekend maken. De zetelverdeling voor de acht voornaamste partijen is als volgt: Masjumi 57, PNI 57, Nahdatul Ulama 45, PKI 39, PSII 8, Parkindo 8, ka tholieken 2, PSI 5. 20 Andere politieke organisaties zullen in totaal 32 zetels innemen. Voorts zijn 3 zetels gereserveerd voor vertegenwoordigers van Nieuw-Gui- nea. Politieke waarnemers achten het waarschijnlijk, dat Soekarno een lid van de PNI als kabinetsformateur zal aanwijzen. Zij zijn er bijna zeker van dat pogingen zullen worden gedaan om een coalitie te vormen van de PNI, de Masjumi en de Nahdatul Ula ma. mentaar te geven op het bericht van de „New York Daily News". Ook wensten zij geen bijzonderheden te geven over de audiëntie die de Paus verleden week aan de hertog van Norfolk heeft verleend. Een autobus met 65 inzittenden is bij Publa in Mexico in een ravijn ge stort. Vijf personen zijn om het leven gekomen en 36 moesten in een zieken huis worden opgenomen. Van tien personen is de toestand ernstig. Het ongeluk is te wijten aan onvoorzich tigheid van de chauffeur. Op 15 februari herdacht de heer L. van Schevensteen te Valkenswaard de dag, waarop hij 25 jaar geleden in de Directie der N.V. Hofnar Sigaren fabrieken werd opgenomen. De acti viteit van de jubilaris, speciaal op commercieel gebied, heeft ervoor ge zorgd. dat de faam van het produkt in binnen- en buitenland tot grote hoogte is gestegen. Amerikaanse zware kruisers en vliegtuigen van vliegdekschepen heb ben donderdag het kleine onbewoonde eiland Makoe Djim? met granaten en een „atoombom" bestookt, als begin van de grootste Amerikaanse manoeu vres sinds de Koreaanse oorlog. De actie tegen Makoe Djimi vorm de een repetitie voor de „invasie" welke vandaag op het nabijgelegen Iwo Djima, een v n de bekendste strijdtonelen uit de tweede wereldoor log. zal worden uitgevoerd. (Advertentie) Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen en Schrale huid. De hongerkunstenaar „Maxon" uit Dusseldorf heeft in Stuttgart het we reldrecord vasten verbeterd, dat met 81 dagen op naam stond van een ze kere „Heros". De 52-jarige Maxon heeft nu 82 dagen gevast en wil het nog vier dagen volhouden. Hij is 56 pond afgevalléh. De enige voeding bestond uit ongeveer 60 liter vruchtensap. Heros laat het er niet bij zitten en zal binnenkort ook in Stuttgart, een nieuwe recordpoging doen. Voor de tweede maal binnen een week is weer een kind met zijn tong vastgevroren aan de leuning van een brug in Amsterdam. Nu was het slachtoffer de 12-jarige Arthur Baars, die 's avonds om zes uur op de Berlagebrug met grote aan- f dacht naar het voederen van de j meeuwen stond te kijken en daarbij met zijn tong over de brugleuning streek. Onmiddellijk vroor het li chaamsdeel vast aan de leuning tot grote schrik van de knaap. De brugwachter snelde op het ge huil van de jongen te hulp en wist de tong los te weken met warme thee. De bovenkant van de tong werd ernstig beschadigd. (Advertentie) De Amsterdamse politie verzoekt de ouders hun kinderen te wijzen op het gevaar, dat ontstaat wanneer by vriezend weer de tong in aanraking wordt gebracht met ijzeren voorwer pen. Het spreekt vanzelf dat ook in Zee land de actie voor het voederen van verpauperende watervogels weerklank heeft gevonden. De N.C.B. van Sas van Gent heeft nu 2500 kg graan ter beschikking van het comité gesteld. Het is onverstandig onze per soonlijke waarde te bepalen naar het gevoelen van de men sen. Vandaag verheffen ze ons tot in de wolken, morgen over laden ze ons met schande. IV KAT Mannen in een fabriek te Durban in Australië hoorden dezer dagen een geluid, dat leek op het miauwen van een kat. Ze zochten wat en kwa men tot de slotsom, dat het geluid uit een kist moest ko men, die al vier maanden ge leden verzegeld was. Het leek ongelooflijk, maar ze besloten de kist toch maar eens open te maken. Er zat inderdaad een kat in... Ondanks het feit, dat het beestje al die maanden zonder eten en drinken had geleefd, had het noS tiiet de geest gegeven. Het was echter wel blij weer daglicht te zien. reediheid gebracht voor de begrafe nis. Na twee dagen opgebaard te zijn geweest opende het kind echter dé ogen en vroeg om melk. Er wordt nu een onderzoek ingesteld naar de omstandigheden bij het af geven van het certificaat. Onderzoek Het hoofd van een lagere school te New Yersey besloot een onder zoek in te stellen naar de zorg van de ouders voor hun school gaande kinderen. Hij belde ze stuk voor stuk op en vroeg: „Weet u, waar uw kinderen op het ogen blik zijn?" Het hoofd verklaarde, dat hij in de meeste gevallen de kinderen zelf aan de lijn kreeg, die zeiden niet te weten waar hun ouders waren. Jeugd „De jeugd van heden is niet slech ter dan d'ie van vroeger." Deze me ning heeft de scheidende Londense kinderrechter Sir Basil Henriques nog eens verkondigd. „Ze heeft al leen een verkeerde opvatting van het leven. Ik weet nog eens hoe dat komt óók. De jeugd verdient te veel geld. Daardoor hebben de kinderen niet geleerd, dait er verschil bestaat tussen plezier en geluk. Ze denken, dat ze het geluk kunnen kopen." Grond De stad New York heeft het klein ste stukje grond verkocht dat in ge meentelijk bezit was. Een groot ver lies betekende deze verkoop niet, want het stukje grond was slechts negen vierkante decimeter groot. Dat is zo groot als een flinke zak doek. De koper betaalde er bijna 150 gulden voor. Wat hij met het „per ceel" voor plannen heeft, is niet hekend. Somber Het hoofd van de belastingen in Los Angeles heeft zijn ambtenaren een rondschrijven gezonden, waar van de inhoud in grote trekken luidt: „U wordt verzocht niet te glimlachen of blij te kijken als u zich tegenover belastingbetalers be vindt." Het hoofd wil met deze maatregel bereiken, dat die belastingbetalers niet de indruk krijgen van lol-ma- kende, onbezorgde ambtenaren. Jury De heer Fred Goodman uit het Amerikaanse Pontiac werd opge roepen om in een rechtbank-jury zitting te nemen. Er moest een ge val van dronkenschap achter het stuur worden behandeld. Onze Goodman kwam, maar hij weigerde halstarrig om in de jury zitting te nemen. „U bent lid van de jury, dus u m o e t," zei de president. „Ik zou het graag genoeg doen, maai de kwestie is, dat ik zelf de be klaagde ben." Lijstje Op het politiebureau van Newcastle-upon-Type werd 'n porttemonnee gebracht, die door een kind was gevonden. De beurs bevatte ongeveer 40 gulden plus een briefje, waar op de volgende winkel-lijstje: Whisky, sherry, donker bier, asperines en maagpoeder. Schijn In een ziekenhuis te Durban r„ (Zuid-Afrika) overleed dezer dagen ncot het precies zo klaar een meisje na een operatie. Er werd Qemaakt als mijn moeder destijds een officieel certificaat van overlij- deed... Die kon ook zo verschrik- den afgegeven en alles werd in ge- kelijk slecht koken. (Advertentie) Vraag uw winkelier! ZATERDAG 18 FEBRUARI HILVERSUM I 402 m VARA: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,55 V. d. huisvr. 9,00 Gym. v. d. vrouw 9,10 Gram. (9,35-9.40 Waters-t.) VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10,05 Mor genwijding, VARA: 10,20 V. d. arb. i. d. continubedrijven 11,40 Tenor en piano 12,00 Orgelspel 12,30 Meded. v. land- en tuinb. 12,33 Gram. 13,00 Nws. 1,15 VARA- varia 13,20 Gram. 13,45 Sportpraatje 14,00 V. d. jeugd 14,35 Muzikale caus. 14,50 Accordeonork. en solist 15,20 Boekbespr. 15,35 Blaasork. 16,20 Het volle pond, caus. 16,35 Muzikale caus. 17,00 Act. 17,30 Ha waiian muz. 18,00 Nws. en comm. 18,20 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart, VP RO: 19,30 Passepartout, caus. 19,40 Tien jaren Humanistisch Verbond, gesprek 19,55 Deze week, caus. 20,00 Nws. 20,05 Gevar. progr. 22,00- Soc. comm. 22,15 Weense muz. 22,40 Binnen zonder klop pen, hoorsp. 23,00 Nws. 23,15-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 Gewijde muz. 7,45 Morgengebed en liturg, kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V. d. vrouw 10,00 V. d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Ben je zestig? 11,00 V. d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Angelus 12,03 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Instr. Octet 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13.20 Lichte muz. 13,45 Gram. 14,00 Boekbespr. 14,10 Lichte muz. 14,20 En gelse les 14,40 Amateursuitz. 15,15 Kron. v. letteren en kunsten 15,55 Gram. 16,00 De schoonheid van het Gregoriaans 16,30 V. d. jeugd 17,00 Amus. muz. 17,20 V. d. jeugd 18,00 Lichte muz. 28,15 Journ. weekoverz. 18,25 Gram. 18,30 Pari. overz. 18,40 Gram. 18,45 Regeringsuitz.: Atlan tisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact 19,00 Nws. 19,10 Kamerork. en solist 20,00 Lichtbaken, caus. 20,20 Act. 20,35 De gewone man 20,40 Gevar. progr. plm. 21,45 Sprong in het heelal, hoorsp. plm. 22,05 Cabaret 22,35 Wij luiden de zondag in. Hierna: Het Getuigenis over Chris tus, caus. 23,00 Nws. 23,15 Nws. in Es peranto 23,22 Dansmuz. 23,45-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m: 11,45 Ork. conc. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Radio-almanak 14,30 Radiojourn. 15,00 Instr. trio 15,4 Gram. 16,00 Accordeon- spel 16,15 Gram. 16,30 Accordeonspel 16,45 Engelse les 17.00 Nws. 17,10 Strijkork. 17,20 Liturgische zangen 17,30 Orgelconc. 18,15 Gram. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Cabaret 21,00 Lichte muz. 21,30 Gram. 22,00 Nws. 22,15 Verz. progr. 23,00 Nws. 23,05-24,00 Dansmuz. BRUSSEL 484 m: 12,15 Lichte muz. 13,15 Verz. progr. 15.00 Hoorsp. 17.00 Nws. 17,15 Ritm. muz. 18.38 Gram. 19,05 Uw progr. 19,30 Nws. 20,00 Gevar. progr. 22,00 Nws. 22,15 Lichte muz. 22,55 Nws. 23,00 Dansmuz. 23,55 Nws. NTS: Eurovisie: 19,30-20,20 Rep. wereld kampioenschappen schoonrijden op de schaats voor dames 22,00-23,00 Sportrep. uit Parijs. 43 „O, laat ons naar huis gaan!" zei ze. „Zoudt U misschien Jozef even willen roepen? En geloof me, het spijt me heel erg." Maar er was nu niets in hem dat hem aanzette om het meisje te hel pen in haar zo duidelijk blijkende ver warring. Het scheen dat de wonder bare bloem die uit hem groeide af geplukt was... Alleen de grond waar- uit Zij groeide, bleef en die was nóg precies wat hij altijd geweest was Toen mevrouw Wroughton die avond naa, boven ging, verwonderde het haar met, Joyce dadelijk daarop hv,aaJ ^"uu'deur te horen kloppen e "ad de spanning gevoeld die als een donderwolk boven het diner ge hangen had, hoewel Philip glorieer de over een ideale manier om zijn ondergoed in te pakken, die hem was ingevallen terwijl hij sluimerde of vónrh'o, meende dat hij Sliep "l™ diner, er mets gemerkt had. „Kom binnen, zei ze, „en vertel me alles, wat er gebeurd is," vr'a3Bd^'00t'®'Thii hee£t me weer Se- vraagci: zei Joyce. „Gut, kindje, denk je dat ik dat mfi „W had? En ie behoeft mij met te zeggen dat je hem ge weigerd hebt. Wel, Joyce, ik kan niet zeggen dat het mij spijt hoewel ik geloof dat hij rijk is en een aange naam mens, want ik heb zelf nooit dikke bleke mannen uit kunnen staan. Geef me een sigaret, beste, en ga zitten en praat eens. Ik vind niets zo plezierig als een sigaret en een praat je over liefde vlak voor ik n-ar bed ga; dan kan ik zo lekker dromen!" Joyce moest lachen. Maar ze wist heel goed wat een gouden hart er verborgen lag onder al die nonsens. „Het spijt me zo, grootje," zei ze, „maar - maar ik ben bang dat het mij toch eigenlijk niet genoeg spijt." „Natuurlijk niet, liefje," zei de scherpzinnige oude dame," als je er veel spijt van had, zou je ja gezegd hebben in plaats van nee. Dit is de tweede keer, niet?" „Ja!" „Nu, dan hoop ik dat je het hem deze keer duidelijk gemaakt hebt. Als je niet van plan bent een man te nemen, wordt hij vervelend als hij er mee doorgaat. Ik was gewoon ze dat te zeggen." Joyce was gekomen met de bedoe ling heel wat meer te zeggen dan dat ze Craddock algewezen had. Ze had nog zoveel op haar hart, maar ze voelde dat het gemakkelijker zou zijn als haar grootmoeder vragen stelde. Misschien was grootje wijs genoeg om de juiste vragen tr doen „Ik geloof dat het heel duidelijk was," zei ze. „Ik zei dat het hele maal onmogelijk was; nog onmoge lijker dan vroeger." Het gezicht van mevrouw Wrough ton straalde in de duisternis. „En wat bedoel je daarmee, liefje?' zei ze. „Het lijkt wel alsof er in juni niemand anders was en nu wei." „O, grootje, dat is ook zo," zei Joyce zachtjes. „En was het een van mijn flirts in Cairo," vroeg mevrouw Wrough ton, die zelfs van een aardigheid hield als haar hart vol meegevoel en sym pathie was. Ze geloofde dat het dik wijls werkelijk goed was als er eens gelachen werd. Joyce lachte. „Nee, niet in Cairo," zei ze. „Dan was het die flirt van me in het Molenhuis die mijn portret gaat maken," riep ze. „Ontken het niet, Joyce! Een aardige jongen, hoewel hij geen cent rijk is. Maar over de centen kunnen we later wel eens pra ten. En denk je dat hij jou ook aardig vindt? Wees niet zo dwaas, Joyce, en verbe.g je gezicht niet." „Ja, grootje, ik geloof van wel. Ik ben er niet zeker van, weet U. Ik - ik heb geer ondervinding!" „Gut, liefje, sinds wanneer is er ondervinding nodig voor zulke din gen?" vroeg mevrouw Wroughton. „En als jij te verlegen bent om het te zeggen, dan zal ik het zeggen voor jou. Hij mag je heel graag en dat weet je heel goed. Ik heb de scha vuit op de beproefde manier naar je zien kijken. Maar ik zie niet in, waar je je dan nog druk over zoudt maken. Jij houdt van hem en hij van jou! Hè?" De slimste van alle grootmoeders kon niet vermoeden wat Joyce nog te zeggen had. Ze moest er zelf over beginnen. „Maar - mrar er is een moeilijk heid, grootje!" zei ze. „Iemand heeft vader gezegd dat hij niet - niet deug de, dat hij een man is, waar ik niet mee om behoor te gaan. Vader wou hem daarom niet laten komen kijken naar zijn copie van de Reynolds, toen wij er nog waren. En ik geloof zeker te weten, wie het hem gezegd heeft en waarom." „Die Craddock?" vroeg mevrouw Wroughton haastig. „Ja, en ik kan niet geloven dat het waar is. Ik kan het niet geloven! O, grootjelief, wat ben ik blij dat U hier bent!" Het slimme kleine gezicht van me vrouw Wroughton straalde nu niet meer. „En ik geloof het evenmin," zei ze. „Hij leek mij een zeer behoor lijk mens toe. Maar laat dat maar aan mij over. Ik zal eerst eens on derzoeken of het Craddock was die het gezegd heeft. Het is tot dusver alle maar een vermoeden. Joyce, en wat je ook doet. mijn beste, als je ooit iemand verdenkt, is het je plicht te onderzoeken of je verden king juist is. En dan moeten we na gaan of er iets waars in is en wat de waarheid is." „O, maar zoudt U dat willen, kunt U dat?" vroeg Joyce. „Ja, mijn beste, tenzij ik vannacht sterf, wat God verhoede. Ik zal hem Craddocken. En nu doe ik al net een der als jij, en beschouw je vermoe dens als waarheid, voor ik het weet. Gut, maar het ziet er waarschijn lijk genoeg uit, niet? En wat is er nu eigenlijk vandaag gebeurd? Zul jij het tegen je vader vertellen of zal hij het doen?" „Meneer Craddock dacht dat het beter was voorlr lig niets te zeggen," zei Joyce. „Hij zal wel gelijk heb ben. Hij zei dat hij dacht dat het vader zeer zou opwinden Dat was toen we terugreden. O, grootje, ik geloof dat hij het bedoelde als een soort van laatste poging. Of mis schien bedoelde hij alleen maar vrien delijk te zijn. Ik weet zeker dat va der graag zou hebben dat k met hem trouwde. Maar dat scheen me toch geen voldoende reden toe." Mevrouw Wroughton begon te stra len. „Niet als meneer Lathom op je zit te wachten," zei ze. „En nu, lief je, moet je me -sar bed laten gaan. Ik ben blij dat je me alles verteld hebt en ik kan ie wel zeggen dat je me zou teleurgesteld hebben als je meneer Craddock genomen had. Heeft hij je gekust?" Joyce moest weer lachen. „Goddank niet!" zei ze. „Dat is een goed ding. Wacht nu maar tot we terug zijn in Londen. Daar is iemand gut. wat loop ik de dingen vooruit. Stuur mijn meid nu naar boven, Joyce, en hou je flink. En als ik mijn avondgebed doe zal ik God misschien danken dat je niet mevrouw Craddock wordt. Ik houd niet van de man en ik houd niet van zijn naam en dat is genoeg." Ondanks haar afkeer van Craddock erkende mevrouw V' oughton dat hij zich de volgende dag uitstekend ge droeg. Zijn niet genoeg te waarderen talent om onaangename gedachten uit zijn hoofd te kunnen zetten, be wees hem goede njensten, zijn ma nier van doen was weer helemaal normaal en naast haat- zittend na de lunch op het dek van de stoomboot praatte hij met haar over de ten toonstelling van oude meesters in Burlington House die nu geopend was. „Daar zijn een dozijn mooie Rey noldsen," zei hij, „maar geen een daarvan is naar mijn mening beter dan het portret dat vroeger in het Molenhuis hing". Mevrouw Wroughton deed zeer on verschillig. „Maar wat 'n prijs voor een stuk je doek en wat verf," zei ze. „En ik zie helemaal geen verschil tus sen het origineel en de kopie. De ko piist was ook een aardige jonge man. Het speet me dat U mijn zoon zulke ongunstige inlichtingen over hem moest geven." Craddock vond het niet de moeite waard over haar woorden na te den ken. Hij nam aan dat Philip er iets van gezegd had tegen zijn moeder en hoewel hij liever gehad had dat zijn naam daar niet bij genoemd werd, was het toch onmogelijk het te ontkennen. Dat wenste hij ook niet; jaloersheid, onmachtige en bittere ja loersheid had zich van hem meester gemaakt. „Ja, een losbandige jonge man, vrees ik!zei hij. „Maar ik doe voor hem wat ik kan, want hij is wonder baarlijk begaafd. Het zou mij niet verwonderen als hij ooit gencemd zou worden bij de grootste Engelse mees ters. Zoals ik zei, zijn er enkele zeer mooie Reynoldsen op de tentoonstel ling. Ik had bet genoegen voor en kele ervan te kunnen zorgen. U moet gaan kijken..." „Wat kan mij die tentoonstelling schelen." zei ze. Ze vertelde dat zij plotseling last kreeg van zenuwpijnen en deed een aantal sluiers voor. ACHTSTE HOOFDSTUK Op een morgen tegen het einde van maart zat Frank Armstrong in het atelier van Charles met schrijfpapier op een tafel voor zich, eer uitgebran de pijp omgekeerd tussen zijn lippen, een gerimpeld voorhoofd verwarde haren en een uitdrukking van gewel dig slecht humeur op zijn gezicht. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5