Ongenaakbare Ockers en zijn maten Antwerpse zesdagen winnaars van wmmms Niet bouwen vlak achter dijk of duin Herverkaveling te Waarde Zeeland op de schaats BESCHERMING WALCHERSE ZEE-WERING IJsbrekers op de Nieuwe Merwede QUAKER Ook Schutte kon het op slotavond niet houden Spannend slot ICOÜ op de BORS Auto rijtechnisch niet in orde „De Schelde" kreeg f 50 boete Pie t v. d. Pol begon Europees titelgevecht 47-2 slecht. Biesbosch mag stiefkind worden geen alléén 'uvyc srezgl handen! Bewogen vergadering met belanghebbenden Programma in Zeeland De heer Hendrikx overleden Proeft U ook eens? ÉÉNMINUUT Andere Nederlandse ploegen broederlijk bijeen (6 en 7) Zuidelijke favorieten bij de titelstrijd cross-country Toch 'n krans voor Wijnhout Top-biljarters in Den Haag IJsfeest in Terneuzen EXAMENS WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 17 FEBRUARI 1956 uur: Ze- lidjes. c 7.30 uur NJJ1. uur Het J. der rwijl Pa- de Ree- 3 en 4.30 de West. uur: Het w 8 uur or 8 uur Canaris. ïse Opera eer Street. j)e voorzitter van de polder Wal cheren heeft de aandacht van Ged. Staten erop gevestigd, dat het regle ment van politie voor de polders in Zeeland de werkingssfeer van zijn bepalingen t.a.v. de zeewering be perkt tot dijken, duinen en huiten- werken. Het is zeer gewenst, aldus de voor zitter, deze werkingssfeer nader vast te leggen en zo nodig uit te breiden. Zoals de toestand thans is, staat het een ieder vrij, om vlak achter een dijk alle handelingen te verrichten, die voor het dijklichaam zelf verboden zijn Moet te eniger tijd de dijk ver zwaard worden, dan is het mogelijk, dat dit moet geschieden op gronden, waarop gebouwen zijn opgericht of andere werken zijn uitgevoerd, iie moeten worden geamoveerd, misschien tot groot ongerief en belangrijke scha de van eigenaren en gebruikers. Hiertegenover staat dat, als men de meer stringente verbodsbepalingen die voor dijken gelden, voor de gehele zeewering, dus ook voor duinen, van toepassing Verklaart, men de eige naars daarvan wellicht nodeloos in hun gebruiksrechten beperkt. Waar het duin een voldoende breedte heeft, zou men de werking van sommige verbodsbepalingen kunnen beperken tot de zeereep, mits daarvoor een strook van voldoende breedte wordt aangenomen." de mening van g. s. G. S. voelen weinig voor een en ander. Dat de werkingssfeer van de be palingen van het Politiereglement ten aanzien van de zeewering be perkt zou zijn, kan naar hun oordeel bezwaarlijk gezegd worden. Zeewe ring is een verzamelnaam voor zee- waterkerende dijken met hun inlaag- dijken ein duinen. De dijken vormen de kunstmatige en de duinen de na tuurlijke zeewering en voor de be scherming van beide objecten zijn in het genoemde reglement de nodige bepalingen opgenomen. Verder zal de meeste nieuwbouw plaats vinden in de uitbreidingsplan nen van verschillende gemeenten. Daarbuiten zal betrekkelijk weinig worden gebouwd en onmiddellijk achter de zeewering waarschijnlijk slechts in uitzonderingsgevallen. Wel licht is Ihet mogelijk ook dit te voorkomen, door bij de vaststelling van de uitbreidings- en streekplan nen, waarin de bestemming van de grond wordt vastgesteld, rekening te houden met de wenselijkheid om in het belang van de zeewering een strook grond daarachter ongebouwd te laten. De verbodsbepalingen in het regle ment, welke op de duinen betrekking hebben, maken geen onderscheid tus sen de zeereep en het mogelijk daar achter gelegen duingebied. Zij gelden voor het gehele duincomplex. NIEUW ARTIKEL. G. S. achten wel aanleiding aan wezig de verbodsbepalingen met be trekking tot de duinen aan te vullen en snellen daarom de Staten vobr het volgende artikel 9a in te lassen: Het is verboden in of op duinen bouwwerken, getimmerten of andere constructies te maken of aan te bren gen, tenzij deze daarin of daarop slechts tijdelijk worden geplaatst ten behoeve van het onderhoud, het herstel of de verbetering van dui nen. Vanouds bestaande of krachtens verkregen vergunning opgerichte ge bouwen, getimmerten of constructies moeten ir. zodanige staat worden on derhouden als de zekerheid van de duinen volgens het oordeel van het polder- en dijkbestuur vereist. Ingeval van afbraak zullen de ont stane putten behoorlijk moeten worden aangevuld en zal de ontruimde plaats onder het oorspronkelijke profiel van het duin moeten worden gebracht, een en ander tot genoegen van het polder- of dijksbestuur." (Van onze parlementaire verslaggever) Naar aanleiding van een gift van 1 miljoen gulden, van de regering aan het Brabants watersnoodfonds 1954, debatteerde de Tweede Kamer uit voerig over schadevergoeding voor de bewoners van de Biesbosch, die van overstromingen hebben te lijden. Er was een algemeen gevoel van onbehagen over de manier waarop de regering haar verplichtingen nakomt. De Kamerleden Van Meel en van Rijckevorssel (beiden KVP) brachten dit scherp naar voren. De laatste vond vooral onjuist, dat schade ontstaan door „rechtmatige daden" niet ver goed wordt. Ir. van Meel wees erop, dat de indij king van de Biesbosch door de ramp van 1953 achterop is geraakt. Ir. Van Meel rekende voor, dat de betekenis van de Biesbosch als water reservoir sterk is afgenomen, met alle gevolgen daarvan voor de bewoners. Ir. Van Meel pleitte ook voor een be tere bestuursvorm in dit gebied. Van daag antwoordt minister Van de Kieft. Audiënties Z.H. Excell. de Bisschop van Bre da zal geen audiëntie verlenen op zondag 19 en dinsdag 21 februari a.s. (Advertentie) geneest rode, ruwe en gesprongen Tube fl, Bij apothekers en drogisten. Te Waarde, onlangs schreven we het al, is veel ontevredenheid en on gerustheid over de in werking zijnde herverkaveling en de daarmee ge-, paard gaande sanering. Het kleinbezit domineert in deze polder en de gehechtheid aan eigen grond is daarom veel groter dan el ders. - Het was daarom goed gezien van de agrarische subcommissie om met de belanghebbenden eens te gaan pra ten. 'n Tweehonderd boeren hebben de gelegenheid 'ns „stoom af te blazen" gretig aangegrepen en legden hun klachten en hun vermoedens zonder schroom op tafel. Niet dat zij allen spraken maar een twintig woordvoer ders maakten zich tot tolk van allen. TE WEINIG GROND. „Gejaagd door de wind", (K.F.C. .8 jr.) in alle bioscopen van Z- /laanderen volle zalen trekkend, lraait deze week in Hofzicht Thea ter te IJzendijke. (Reeds uitv be sproken). In Ledel Theater Oostburg is Cis re de Rat", de uitstekende Neder andse speelfilm naar het boek van Piet Bakker. (K.F.C. 14 jr.). Verder De Koninkijke reis naar de West ;en fraaie kleurendocumentatie van Polygoon. De moeite waard en in leze ijs en sneeuwtijd bepaald met .en verwarmende werking! In Concertgebouw Terneuzen draait .Meisjes zonder moraal", een film velke blijkens de titel een delicaat' mderwerp behandelt en om de sen- latie dan ook slechts, voor volwas- jonen valt aan te bevelen, (reeds oesproken). Luxor, Terneuzen, vertoont „Tus- icn Hemel en aarde" (K.F.C. a.U, :en goede film over een oud-oorlogs- piloot die een nieuwe luchtmachtcar- 'iere begint. Vol spannende momen- icn en indrukwekkend. Verder: „Wal- lo speelt detective", een misdaad- 'erhaal, maar dan met de uitdruk- telijke bedoeling er eens hartelijk >m te lachen. Vol van kolder. (K.F. - 14 jr.). Het Centrum in Axel geeft „Zeven iroers zoeken zeven meisjes", een ■ezcllige^ film, vol humor en zo zot- e situaties dat men ondanks de in ut verhaal in ruime mate voorhan- len j1! e sneeuw met een warm ge moed de verwikkelingen waarin de seven trouwgrage broers zich storten, :al volgen. Een ontvoering op grote schaal is wel het meest lachwekken- *e °.ef* van deze aardige amuse- nentsfilm (K.F.C. a.l.) Verder „Men- elijke begeerte", een film voor vol wassenen. In Hulst, Bioscoopgebouw, „Het :rote spel een film met als achter- Hond de sfeer van het vreemdelin- enlegioen. Een advocaat tekent voor et legioen door een verloren liefde n het wordt er niet eenvoudiger op ls hij in een slobjes-kroeg haar dub belgangster ontmoet. K.F.C. volw Tenslotte in Olympia, Sas van Gent' e opmerkelijk goede film „Het loon an de angst", een schepping van -louasot, die erin geslaagd is een ïch langzaam naar een dramatisch hoogtepunt werkende spanning in dit uggestieve verhaal te leggen. Een oap staaltje van filmkunst. Het ver- ii?t «u zich. af rond twee wagens .aar 1F yuerine' die op we£ gaan ppf. pandende oliebron. Nu e nnklï Sp s'echts 'n klein stoot- u de ïuchPtem~-?en dav_e.ren.d<3 klaP De grootste teleurstelling is ont staan omdat men in de meeste ge vallen, volgens de voorlopige mede deling, minder grond ontving, dan men ingebracht heeft. Ieder wil zo veel mogêlijk eigen bezit terug en meermalen sprak men zijn teleurstel ling over de sanering uit. Zowel de voorzitter van de subcommissie de heer C. Fhüipse, als ir. L. Appëlmari' van de Herverkavelingsdienst hebben naar best'e weten de mensen beant woord en dit ook goed gedaan. Toegegeven wordt dat verschillende boeren minder oppervlakte terug ont vangen, maar dit wordt gecompen seerd door de betere kwaliteit van het toebedeelde. NOG NIETS VERLOREN. „Hier in Waarde is nog niets ver loren" zei de heer Philipse. „Bij de definitieve toedeling zullen de ingeko men bezwaren opnieuw worden onder zocht en zo mogelijk worden verhol pen". Maar zo merkte ir. Appelman op, bij het verdelen van de keok wordt deze nooit groter. De strop bij de saneringspoging te Waarde, is dat er te weinig gegadig den elders bedrijven hebben gekregen, omdat zij zelf het benodige mimimum h.a. niet konden inbrengen. Niemand heeft echter recht op sanering, zei de heer Philipse. Ook weerlegde deze spr. het on langs geuite vermoeden, dat de be dragen welke uitgegeven worden voor de verbeteringen niet verantwoord zijn vanwege hun hoogte. De heer Philipse begreep de critiek en de ongerustheid maar men moet redelijk blijven en beseffen dat de Herverkavelingsdienst naar de beste oplossing streeft en dat de agrarische commissie voor de belangen van de boeren met volle kracht zal opkomen. (Advertentie) springen. Die dreiging jLVn de chauffeurs is mees- ïorbeh L <KF'C' 18 met Verder „Manon van de bronnen' yeneens een bijzondere film ook van .orTinT1^' Het verha^'rond een £g van het rrenC/ dal Zlch "n zie? Sh., ï0?'ge water verst°- 'anon rte h 4 Seitenhoedstertje eeftHe? is °nldaar g^aakt cit. Het is een zeer lange film ze boeit van begin tot eind' mdp'^lT de intrige, maar ook ra in S weergave van het le- oiklhnmJ?rovencf. om de kostelijke olkshumor, om de liefde waarmee tee?atPkr ^an de^e film' Pagnol, de K F r u -e ?n de karakters zocht. K.i-.C. 14 jr.). -,nea Hï-v1? ,'5 Goes geeft „Slaven an de Nul (K.F.C. 14 jr.). In Mid- etburg draaien: Electro: Terwiil arijs slaapt (K.F.C. volw.). Schouw- 'irg: „Op de Reeperbaan", ook vol wassenen volgens de K.F.C. Tenslotte lissmgen. „Canaris" in Alhambra en „New York op stel- ■n in Luxor (K.F.C. a.l.). Het auto-ongeval bij St. Willebrord Gisterenavond om 7 uur overleed in het Charitas-ziekenhuis te Roosen daal de heer J. Hendrikx, die bij het auto-ongeluk bij St. Willebrord in het afgelopen weekend zwaar gewond werd. De heer Hendrikx is dinsdag 40 jaar geworden. Dit was ook de re den waarom hij zijn kinderen van kostschool af ging halen. De verjaar- dia^i.z?u nA zonöaS gevierd zijn. Zo als bekend, is het 13-jarige dochtertje Tonny Hendrikx, woensdag reeds be graven. Het 11-jarig zoontje van de familie Hendrikx, dat ook in het Cha- ritas-ziekenihuis opgenomen moest worden, maakt het goed. Voor ijs-afvoer naar zee Vanaf dinsdag reeds zijn ijsbre- kers van zowel de rijkswaterstaat als van particuliere bedrijven bezig om het water van de Nieuwe Mer wede open te houden. De actie, waar aan ongeveer 5 ijsbrekers deelnemen, wordt vanaf Moerdijk tot Werkendam uitgevoerd. Men bereikt hiermee, dat ijs van boven de rivier naar het Hol- landsch Diep gespuid kan worden, terwijl van daar afvoer naar open zee plaats heeft. De schepen zullen, indien nodig, nog verder dan Wer kendam hun ijsbrekende taak ver richten. Daar zult U best sterk van worden elke dag een stevig bord Eén-Minuut Quaker havermout. En.... zo klaar, slechts 50 tot 60 seconden koken. Spcmr de waardebon uit elk pak. UITSLUITEND VERPAKT VERKRIJGBAAR i Bil j artkampioen schappen te Vlissingen In café v. d. Velde te Vlissingen worden vrijdag, zaterdag en zondag de biljartkampioenschappen 2de klas se libre van het gewest van de KNBB gehouden. Er wordt aan deelgenomen door A. Snoeren uit Kaatsheuvel, J. Koning uit Dongen, W. Burgers uit Vlissin gen, J. Sprengers uit Eindhoven, F. Koning uit Helmond, J. v.d. Heuvel uit Oss, P. Timmermans uit Waalwijk en C. van Rooy uit Tilburg. (Bridge-competitie) Alle kampioenen bekend Onder grote spanning werd te Mid delburg de laatste zitting van, de Zeeuwse parencompetitie bridge ge houden. Alle beslissingen moesten nog val len en doordat geen der aan de kop staande paren het beste uit de bus kwam bleei de spanning er tot de laatste minuut in. De titels gingen tenslotte in de hoofdklasse naar Jan sen en van Goor, in de 1ste klasse naar de dames Korteweg en van de Rest, die daardoor naar de hoofd klasse promoveerden en in de 2de klasse naar mej. Klaassen en de Vis ser, die dus naar de 1ste klasse overgaan. HET ELFTAL VAN URUGUAY is voetbalkampioen van Zuid-Ameri- ka geworden. Het versloeg in de finale Argentinië met 21. Deje stand was reeds bij de rust bereikt. (Van onze sportredacteur) ANTWERPEN, donderdagavond. Het is verduiveld lang geleden, dat in een zesdaagse-slot zó hard gefietst moest worden voor de gage, als in deze 17e van Antwer pen. Twee uur lang hadden de coureurs strijd te leveren achter Dernies en nu Stan Ockers, erkend de beste op dit gebied, ook in deze faze ongenaakbaar bleef, zowel voor Schulte als van Steen bergen, als welke andere renner ook, lag het voor de hand, dat hij met zijn ploeg: Arnold en Roth triomfantelijk het strijdperk zou verlaten. Het is een daverend slot geworden, volkomen afwijkend, óók qua spanning, van vroegere evenementen in deze sporttempel. Spanning tot de laatste mi nuut zochten de inrichters. Zij vonden en verkregen het, met deze gloednieu we methode, ongetwijfeld geslaagd. De uitslag luidde: 1 Ockers - Arnold - Roth 690 pt.; 2 van Steenbergen - Severijns - A. Rijckaert 471; op 1 ron de: 3 Schulte - Peters - Derksen 525; 4 Senfftleben - Forlini - Godeau op 2 ronden; 5 Koblet - y. Buren - Bucher op 2 ronden; 6 v. Est - Wagtmans - v. Vliet op 7 ronden; 7 Haan - Plantaz - Lauwers op 11 ronden. Twee equipes bereikten de eind streep niet: Acou - van Daele - de Beuckeiaer en van Geneugden - Petry Schürmann. Afgelegd werd 2828 km. „KRIJGSRAAD" Om zes uur vanavond, na de tra ditionele „krijgsraad", ditmaal der „grote zes", was men het er over eens, dat het trio OckersArnold Roth verdiende deze zeventiende Zesdaagse met de zegepraal het Ant werpse Sportpaleis adieu te zeggen, de buidel vol harde frankskes. Stan- neke dolblij, nu eindelijk ook eens tot de winnaars van het jaarlijkse evenement in zijn stad te mogen be horen. Die krijgsraad, aldus de „wan delgangen", was het echter niet eens over de volgende plaatsen, die de sterke equipes zouden gaan innemen. Dit impliceerde, dat de wielermeute langs het ovalen hout, rokerig-bruin en slechts in de „mist" te onder scheiden, naar alle waarschijnlijk heid in de resterende uren nog series daverende dingen zouden gaan be leven. Nu de Dernies gedurende de twee laatste uren onafgebroken in de baan zouden blijven, kon er inderdaad van alles gebeuren. En niemand on der de insiders zou er verbaasd over zijn zegden zij als er uiteinde lijk dan toch nog een andere winnen de ploeg uit de bus zou komen. Eer lijk gezegd—twijfelden, wij daaraan, maar enfin... MUDVOL Tegen dat de brommers aanrukten voor de eerste maal om half negen was het evenals tijdens de ope ningsavond mudvol. Niettemin schijnt het geen financieel sukses te zijn geworden, wel een sportief sukses, want alle kenners zijn het er over eens, dat de „formule 1956" de uit redding der zesdaagsen (ook elders dan hier in de Sinjorenstad) is ge weest. En als de weersomstandig heden gunstiger waren geweest, zou de balans (die nu nadelig doorsloeg, ook al omdat het nieuwe „kleed" anderhalve ton aan francs meer heeft gekost) een goed evenwicht hebben gehad. Maar de directie i- tevreden en met haar het publiek, dat zijn enthousiasme luidkeels bot vierde Tot aan dat 143ste uur slaagden de inrichters erin „muziek" in de „tent" te houden. Met sprints en... het organiseren van een zogenaamde populariteitsprijs bleef de publieke animo op peil. In het premie-applaus- nummer bleven tenslotte twee equi pes over: de Cortede BaereRené Jansens (B.) en onze jeugdige land genoten HaanPlantazplus de vin nige Belg Willy Lauwers. Het publiek moest nóg eens uitspraak doen. Het werd een overtuigende uitspraak ten gunste van Haan c.s. SPEAKER SCHOR De speaker schor geworden als een gebroken gramofoonplaat liet er als „nooit voorgekomen" inzonder heid op volgen, dat dit voor de zesde maal was, dat zij de premie wonnen! Na dertien minuten in het eerste half uur achter Dernies had Dolf Verschueren lak aan alle afspraken en ondernam een zo furieuze race achter zijn brommer, dat het veld in een ommezien een ronde achter stand te pakken had. Kijk, zeiden ze op 't schellinkje, bij het scheiden van de markt komt Dolf nog even roet in het eten gooien. Maar heeft het bloed niet altijd gekropen waar het gaan kan? Verschueren wenste het „veld" kennelijk finaal in zijn hemd te zetten want na een paar minuten ging hij er weer als de wind van door. Maar nu kwam de Benjamin bij de Belgen, Willy Lauwers, in het ge weer en hij slaagde er waarachtig in de stoere Dolf hij de kladden te nemen; daarna dee' de groep het zelfde. Maar Verschueren won, met een ronde voorsprong en dat zat de „men" lelijk dwars. Zonder onder breking kwamen na dat halve uur de tien andere coureurs hun collega's aflossen voor het tweede. Was deze eerste „serie" sensationeel geweest, de tweede zou dat niet minder wor den, daar nu Ockers, Schulte, van Steenbergen en andere in de baan kwamen. Het aflossen ging prachtig. Rond acht uur werden de „latten- draaiers" ongeveer voor de laatste maal opgepoetst. Schulte kreeg een droge handdoek-bad; Haan ging rus tig uit een blikje eten en Wim van Est trok een precies recht streepje door zijn glanzende zwarte haardos. Woutje Wagtmans zwaaide gezellig in de richting van een supporter, die een bouquet bloemen torste en Jan Derksen deed (moegestreden?) de ogen even toe. Ook Haan pikte tijdens de bromvlieg-race een uiltje. Nou, dat mocht wel na die half dozijn-zege (12000 fr.). En onderwijl blies de fan fare der St. Jans Vrienden nog eens met harde schetterklanken boven al het rumoer uit. Trachtte dat althans ■want het Sportpaleis was langzamer hand een heksenketel geworden. NAAR DE KOP Met name toen Stan Ockers in dit tweede half uur Derny'en naar de kop stevende, waar hij onmiddellijk Rik van Steenbergen en Gerrit Schulte in zijn kielzog aantrof. In de 12e minuut verdrong Bossche Gerrit Antwerpse Stan van de leiding; slechts twee mi nuten .want toen kreeg Ockers het weer op de heupen, liet concurrenten achter zich, maar.kon slechts wei nig voorsprong boeken. Een fantastisch gevecht volgde nu Van Steenbergen en Schulte fietsten zo hard naar Ockers toe, dat ze wel dra weer bij hem waren. Een poos konden Gerrit en Rik het tempo bij benen, maar in de 18e minuut spurtte Stan zó vinnig, dat eerst Rik en toen Gerrit moesten lossen. De Fransman Godeau gaf goed partij en op de helft was ook Wagtmans puik op dreef. Oc kers reed in goed tempo verder. Schul te en van Steenbergen boden na die veelbelovende inzet geen tegenstand van betekenis meer en in de 23e mi nuut hadden zij een ronde achterstand gekregen. Resultaat van de „krijgs raad"....? SLOT.... Toen om half tien nog eens alle ren ners (groepsgewijs en elkaar als in een ploegkoers aflossend) achter Der nies werden gezet alles non-stop was de stand als volgt: 1 Ockers c.s. 2 v. Steenbergen c.s.; op één ronde 3 Schulte-Peters-Derksen; 4 Senfftleben c.s. op 2 ronden c.s. op 3 ronden 6 van Est-Wagtmans-van Vliet; op 5 ronden Haan-Plantaz-Lauwers etc. In de slotfase: koppelkoers over een uur achter de brommers, reden steeds twee van de drie leden der ploegen onder op de baan. Het aflossen ver eiste grote oplettendheid en technische kwaliteiten. En al liep alles goed af, je hield je hart nu en dan toch wei vast. Sensationeel slot van de boven ste plank dus. Maar Ockers c.s. ga ven hun eerste plaats niet meer af. Ook al lagen van Steenbergen en zijn makkers op dezelfde afstand, doch met ongeveer 200 minder verworven punten in de klassementen. Ook Schulte en de zijnen fietsten als ra- zenden, evenzo Wim van Est en Wout je, maar voorsprongen van betekenis te nemen werd hen niet meer toege staan. Tegen het „bittere" einde leek het er even op, dat Ockers zijn vroe gere maat van Steenbergen nog een. „lap" zou bezorgen, maar dat feest ging toch niet door! Har drij-kam pioenschap te Heinkenszand Morgen (zaterdag) worden op de Schenge nabij Wolfaartsdijk de Zeeuw se schaatskampioenschappen over 500, 1500 en 5000 meter georganiseerd door H.IJ-V. uit Heinkenszand. De wed- strijden zullen om half een beginnen. Aan de Elfstedentocht hebben ook Zeeuwen meegedaan. De enige Zeeuw, die ip de wedstrijd uitkwam, J. J. Blok uit Krabbendlijke, bezette de Zes en veertig deelnemers uit twin, tig clubs hebben ingeschreven voor de Nederlandse cross-country kam pioenschappen, die zondag te Huis ter Heide zullen worden gehouden. De totale afstand die moet worden afge legd bedraagt 14 km. De kampioen van 1955, van Zeeland van AAC uit Amsterdam, zal het niet gemakkelijk krijgen bij de verdedi ging van z^jn titel. Kuenen (Sprint, Breda), die de laatste tUd opmerke lijke suksessen heeft geboekt by wed strijden in België, en Roovers (Thor, Roosendaal), die dit jaar voor het eerst regelmatig in cross-countries uit komt, vormen voor van Zeeland een geduchte bedreiging. Verdere kanshebbers zijn onder meer: Dobbelaere (Marathon, Vlissingen), Fekkes (DOS, Rotterdam), Cujé (EMM Middelburg) en Schoone (Thor, Roo sendaal) (Advertentie) Bezorg Uzelf verlichting op de juiste plaats. Wrijf Vicks VapoRub tegen bedtijd op Uw borst, keel en rug. 1. Verzachtende dampen verrui men de verstopte luchtwegen en bedaren de hoest. En. tegelijkertijd 2. Verwarmende pleister-werking lucht de benauwdheid op en maakt het slijm los. Het geeft méér verlichting, omdat het geconcentreerd is! Door de kantonrechter te Zevenbcr- ;en is de directie van de N.V. Scheeps werf „De Schelde" te Vlissingen ver oordeeld tot een hoete van f 50 we gens het laten rijden van een motor rijtuig, dat rijtechnisch niet geheel in orde zou zijn geweest. Het betreft hier het verkeersonge luk dat zich op 15 februari van het vorig jaar voordeed op de rijksweg Roosendaal-Etten, waarbij Ir B. P. L. zodanig werd verwond, dat? deze en kele dagen later in het ziekenhuis te Roosendaal overleed. Naar de oorzaak van dit ongeval was een diepgaand onderzoek inge steld, waarbij o.m. was komen vast te staan, dat de buitenbanden op de bei. de voorwielen waren verzoold en van een manchet waren Voorzien. Door de ambtenaar van het O.M. was wegens het laten rijden met een motorrijtuig, dat rijtechnisch niet geheel in orde zou zijn o.m. door het niet uitba lanceren van de wielen een ver volging ingesteld tegen de directeur van de n.v. Door meerdere verkeers- technici zijn in deze zaak rapporten uitgebracht, welke hebben geleid tot het hierboven weergegeven vonnis van de kantonrechter. Wijnhout de schaatser, die met vier anderen als eerste de finish van de Elfstedentocht overging is in Hoofddorp gehuldigd. Hij kreeg een beker en een grote krans. Met de krans om de schouders maakte hij na de huldiging een ere-ronde, gevolgd door een groot aantal jeug dige supporters. Het was allemaal voor de lol, want de „echte" krans kende de jury niet toe. Op 7 maart Fifa-jeugd voetbal te Bergen op Zoom Uit officiële bron vernamen wij, dat woensdag 7 maart op het gemeentelijk sportpark „Rozen- oord" te Bergen op Zoom de Fi- f a-jeugdvoetbalelf tallen van België en Nederland tegen el kaar in het veld zullen treden. Het betreft hier de internationale voetbaljeugd die niet ouder is dan 18 jaar. De K.N.V.B. heeft als aan- vangsuur gesteld 4 uur. Mogelijk komt daar nog verandering in, omdat deze tijd als „zeer" vroeg moet wor den aangemerkt met het oog op het bezoek. De K.N.V.B. is destijds zeer tevreden geweest over de organisatie van de jeugdwedstrijd Nederland-België, wel ke het vorig jaar eveneens op het ge meentelijk sportpark ..Rozenoord" werd gespeeld. Reden waarom ook voor deze wedstrijd de bestuurderen van M.O.C. en DOSKO werden ver zocht de organisatie weer in handen te nemen. Beide verenigingen hebben zich gaarne bereid verklaard. De sensatie van de eerste ronde van het toernooi om het Euro pees biljartkampioenschap 47/2, ingezet in „Houtrust" te Den Haag, was het volkomen falen van Piet van de Pol, vele jaren lang onze grote biljart-matador en één van de sterkste kaderspe lers van de wereld. Zijn partij tegen van Oosterhout was geen wedstrijd, maar een executie, die onverbiddelijk voltrokken werd. In acht beurten vergaarde van Oosterhout, zonder dat hij op zijn best speelde, 207 caramboles. Van Oosterhout bezegelde in zijn elfde beurt met een slotserie van 59 een van de zwaarste nederla gen, welke van de Pol hij miste ook de nastoot en bleef op 55 staan in zijn loopbaan heeft geleden. Ossorio, de houder van de titel van wie men hier alleen wist dat hij met een laag gemiddelde het slecht- bezette Europees kampioenschap te Granada had gewonnen, ontpopte zich in de partij tegen zijn landge noot Galvez onverwacht als ee:i dege lijk speler met een zeer behoorlijk: techniek. Galvez bracht er weinig van terecht en verloor met grote achterstand. GROTE SERIE De eerste grote serie in het toer nooi was enkele uren tevoren uit de keu gevloeid van de donkere, vin nige, Waalse kaderspecialist Waff- lard, in zijn duel met de goedmoedige, Vlaamse allrounder Vingerhoedt. Re né had in zijn vierde beurt, fijntjes spelend en kort met lang spel af wisselend, 86 caramboles gescoord. Maar Wafflard kon het beter. Hij bracht soepel en snel 211 caramboles bijeen. Vingerhoedt was tenslotte toch de man, die met series van 55 en 58 de 40u vol maakte. De FransDuitse botsing op de andere tafel tussen Galmiche en Spielmann kreeg een zonderling ver loop door toedoen van Spielmann die achttien beurten lang voortdurend faalde, maar toen plotseling zijn wer kelijke capaciteiten toonde met twee opeenvolgende series van 116 en 94. Daarna gingen de zenuwen en de carotte een grote rol spelen, zodat de partij zich nog elf beurten rekte. De Duitser won deze marathon. fraaie 28ste plaats. Aan de toertocht namen voor zover bekend 7 Zeeuwen deel. van wie er vijf ook aan de fi nish kwamen. Het waren Theo Voge laar uit Krabbendijke, Kees Vogelaar uit Krahbenidijke, Wim Hirdes uit Krabbendijke, Hans Ganseman. uit Ka- pelle, Jaap de Jager uit Wolfaartsdijk en de 17-jarige Kees Vogelaar uit Krabbendijke. Jan Vogelaar uit Krab. beniddjke moest de strijd staken we gens een gebroken schaats en L. Ever- se uit Middelburg kreeg er na 80 km. genoeg van. Onder grote belangstelling werden te Terneuzen de door de IJsclub „O- thene" georganiseerde wedstrijden op schaats en prikslede gehouden. De voornaamste uitslagen zijn: Ringrijden 1 C. Muller, 2 P. Wisse, 3 C. de Bruy- ne. 425 m.: De afstand' werd In 4 series gereden. Aan de start verschenen 20 deelnemers. 1 M. Servaas. Terneuzen, 46,8 sec.: 2 K. Ham'elink, Terneuzen, 49 sec.: 3 J. Jansen. Terneuzen, 48 sec. 1700 m.; Voor deze wedstrijd hadden zich 17 deelnemers opgegeven. 1 M. Servaas, Terneuzen, 3 min. 22,4 sec.; 2 L. de Blaay, Hoek, 3 min. 27 sec.: 3 C. Hamelink, Terneuzen, 3 min. 32,2 sec. 3000 m.: Hieraan namen 20 liefheb bers deel. 1 M. Servaas, Terneuzen, 6 min. 21 sec 2 F. Hamelink, Óthene, 6 min. 22 sec.: 3 A. v. d. Hooft, Othene 6 min. 22 sec. Prikslee: Dames: 1 H. de Ruijter; 2 J. de Ruyter; 3 S. de Pooter. Heren: 1 J. de Bruijne; 2 I de Jonge: 3 Jac. Buyze. Sehoonrijden: Uitslag paren: 1 Da mes v. d. Waa-Oele, 2 Dames A. de Lange-Dees, 3 S- de Ridder-Boekhout. 4 Dekker-Dekker, 5 J. de Bruyne-P! Wisse. Individueel: 1 Mevr. v. d. Waa Zaamslag: 2 mevr. Oele. Zaamslag; 3 mevr. v- Driel, Terneuzen. Wielersportavond te Axel De A.W.S.C. „Volharding" te Axel organiseerde een sportavond, waarin naast de vertoning van enkele sport films en een kluchtfilmpje een vier tal Z.-VIaamse amateurs op de home trainers verschenen, n.l. Verhclst en Romeijnsen uit Axel, Ingheis uit Sas van Gent en Jansen van Sluiskil. Door de heer L. G. Hermans uit Hengstdijk, wehd aan Jan Westdorp uit 's Heerenhoek een race-rijwiel uit gereikt, dat hij vorig seizoen in het kader van de Actie Race-rijwiel 1955 had weten te bemachtigen. In dit ver. band werd dank gebracht aan de rij wielhandel Fr. Fassaert uit Hulst, door wiens bemiddeling het race-rij wiel kon worden beschikbaar gesteld. De uitslagen waren als volgt: Tijd rit 500 m. (staande start): 1 Ingheis 21,3 sec.: 2 Romeijnsen 22,1 sec.; 3 Verhelst 23,8 sec.: 4 Jansen 25,1 sec. Tijdrit 500 m. (vliegende start): 1 Ingheis 20 sec.: 2 Romeijnsen 20 8 sec 3 Verhelst 21,3 sec.; 4 Jansen 24,9 sec'. Tijdrit 1500 m.: 1 Romeijnsen 1.151 2 Ingheis 1.17,1; 3 Verhelst 1.20: 4 Jan sen 1.31.2. Eindstand: 1 Ingheis 6 pnt 2 Romeijnsen 6 pnt.; 3 Verhelst 12 pnt.; 4 Jansen 16 pnt. Als herinnering aan hun deelname werd aan de 4 renners een bekert.ie in verschillende grootte uitgereikt. MACHINESCHRIJVEN. Voor het Unie practijkdiploma slaagden van de Pont-School te Ter neuzen: De dames J. de Groot, T. Snap, en E. van Langevelde en de heren P. Marijs, B. Wieles, en J. van Lan gevelde allen te Terneuzen. De heer A.J. Cornelis te Hoofd plaat en de dames L. de Visser. C. Brands, C. van Langevelde, I. Mar- heze en W. Vonck te Axel. Vaardigheidsdiploma: De dames J. Trapman en S. Schip pers beiden te Terneuzen. Mannheim 207 (+3), Kaub 504 (-56). Trier 167 (-2), Koblenz 180 (+6) Keulen 134 (+8), Ruhrort 318 16), Lobith 923 (16), Nijmegen 708 (-9), Arnhem 732 (-3). Eefde 393 (-2), Deventer 35 (-20), Namen !a Plante 102 (-16). Maastricht hoofdsluis 438 (onv.), Borgharen 3951 (+1), Belfeld 1047 (+14). Grave 316 (-2). Stuwen open te Linne, Roermond Belfeld, Sambeek, Grave en Lith.

de Stem | 1956 | | pagina 3