Bode, wat bent U laat vandaag Prof. dr. J. de Quay enthousiast over prestaties Voor één dag met de krant op stap Van norse woorden en een kopje koffie DEMONSTRATIE SCHILDERS IN LAND VAN HULST Oneindige fantasie mogelijk in plastieken Walcheren Gem. Middelburg. ,\k voel ZEEUWSCH- VLAANDEREN Culturele dag jonge boeren en boerinnen Meesterlijke voordracht van Ria Robben uit Drunen Zuid-Beveland 2 DE SIGARET VAN FORMAAT Dokter door patiënt mishandeld MIDDELBURG P. G. Kamermans was veertig jaar bij belastingen TERNEUZEN AXEL Zangprijzen voor oost-Brabant Maar één Zeeuwsch- Vlaams meisje HULST IJSCLUB OPGERICHT GOES AGENDA Heden Morgen 2 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 17 FEBRUARI 1956 55 (Van onze redacteur) „En nou", zegt Toon van den Berghe, moet er nog één op nummer zeventien in de bus." Als een gehoorzaam hulpje graai ik een krant uit zijn tas. Wie voor een halve dag bezor ger wil zijn, moet geen half werk doen. Men krijgt geen in druk van de moeilijkheden van een krantenbode als men de poolweer-ellende niet aan den lijve heeft ondervonden. Num mer zeventien blijkt een huis met een tuin te zijn. Een smal pad, nog dik onder de sneeuw, voert naar de voordeur. Het witte poeder knarst onder de schoenzolen en nestelt zich tus sen schoen en sok. Stoepje op, krant in de bus. En dan het vol gende huis. „Nu gaat het nog een béétje", zegt Toon van den Berghe, „gis-' teren, met die rulle sneeuw overal, was het helemaal een kwelling". De bezorgingswijk, die voor een deel ook aan mijn hoede is toevertrouwd niet lachen, collega voor één dag ligt aan de buitenkant van de stad. De laatste huizen van de bebouwde kom en een stevig stukje „platteland". Hier en daar zijn de straten geveegd. Op de meeste plaatsen echter is de sneeuw alleen maar een beetje platgereden. M'n fiets glipt weg en een paar kranten rollen van de weeromstuit op de grond. Afkloppen maar. Volgende huis. Overal die fiets wegzetten en over al dezelfde ellende. Opgewaaide sneeuw, die een rem op de wielen zet en die je door het leer van je schoenen voelt trekken. Hier en daar brievenbussen die met een kartonne tje zijn afgesloten vanwege de tocht. Duwen maar en als het niet gaat aan bellen. „Bode, wat ben je laat vandaag! Het Is een nors mevrouwtje, die dat zegt. „Misschien", denk ik, „weet ze niet dat het gesneeuwd heeft. Of anders verkeert ze in de mening dat ik het per helikopter doe". Er ligt me een antwoord op de tong. Het begint tegen m'n bo venlip te dringen. „Mevrouw," wil ik zeggen, „komende zomer als het gesneeuwd heeft, zal het wel be ter gaan." Ik slik het maar weer in. Som migen zijn nu eenmaal niet wijzer. En bovendien: het kan nog erger. Eén van onze bodes heeft het mee gemaakt dat een dame haar abonne ment dreigde op te zeggen, omdat hij het tuinhekje niet gesloten had. Het sneeuwde en overal was het verrader lijk glad. De man kon het niet la ten om toen ook wat op te merken en wie zal het hem kwalijk nemen? Kopje koffie Toon van den Berghe heeft een be pleisterde duim. Die is bevroren ge weest. Als hij er mee in een warme kamer komt, begint het vlees te ste ken. Hij is niet de enige die last met zijn handen heeft. Bijna alle bodes zitten ermee. Een groepje huizen hier, een een zaam huis ginds. Eilanden in de sneeuwwoestijn. Een smal pad, soms vlak naast een sloot. IJsplekken, ver raderlijk verborgen onder een laagje wittigheid. Waar je anders kunt fiet- (Advertentie) sen, moet nu de benentram uitkomst brengen. Fiets ophalen en verder. Sneeuw tus sen wiel en spatbord, koude voeten kleumende handen. „Bode, wilt U een kopje kof fie Niet alle mensen zijn hetzelf de. Gelukkig zijn er ook nog, die zich begaan tonen met het lot van krantenbezorgers en postboden en alle anderen die er door moeten. Ze hebben de koffie klaar en ze maken een praatje. Vriendelijk en onge dwongen, zonder een vervelen de demonstratie van naasten liefde. Kortgeleden de oostenwind, striemend als een zweep. Op het ogenblik de sneeuw en de vrieskou samen. Over enkele dagen misschien de blubber van het dooiweer. „Jullie hebben het niet gemakke lijk," zegt een bejaarde heer, die zijn stoep aanveegt." En ik antwoord, zo eerlijk mogelijk, dat ik het vandaag inderdaad niet gemakkelijk heb. En ik kijk naar Toon van den Berghe, die welwillend grijnst, maar mijn in cognito respecteert. Hij moet er ie dere dag door En hij kan wel eens klagen. Maar geen krant blijft onbe- steld. Voor één dagje Hij vertelt van een collega, die voor een ander de wijk moest doen. Kwaad werk, vooral met dit weer. Iedere keer de huisnummers opzoe ken in je loopboekje. Op een gege ven moment was de man enigszins de kluts kwijt. Hij stopte het loop boekje in een brievenbus en keek een beetje verbouwereerd naar de opge vouwen krant in zijn buitenzak Goeie genade..." Een abonnee in het bos. Een pool expeditie voor één krantje. Slip pend over smalle paadjes, nu bijna onzichtbaar, maakt de bode zyn tocht. „Als jij die huizen neemt," zegt Toon van den Berghe", zijn we hier klaar. En ik kan het wer kelijk niet helpen, maar weer loop ik tegen de koffie aan. „Een nieuwe bode?" „Voor één dagje, mevrouw" zeg ik, „een beetje helpen hè, met die sneeuw en zo." We beginnen aan het einde van de route te komen. De krantenvoorraad in de twee tassen, is bijna uitgeput. Sneeuw in mijn schoenen, sneeuw in mijn broekrand, een neus als een ijs pegel. Mijn fiets kreunt. Ze staat er even vreemd tegenover als ik. Ik heb ze overal neergezet waar een fatsoen lijke fiets nu juist niet gestald wil worden. Of ik nog eens wil helpen, vraagt Toon van den Berghe. En ik stel hem niet teleur. „Natuurlijk", zeg ik, „in juni of zo, kun je gerust nog eens een beroep op me doen." Evenals vele andere beroepen is ook het schildersvak sedert de laat ste jaren in steeds sterkere mate ge specialiseerd en gemoderniseerd Hoe wel de verf- en lakplastieken al vrij lang in gebruik zijn. hebben toch de laatste jaren een meer algemene toe passing daarvan te zien gegeven, ui teraard vooral door de steeds idea ler samenstelling, de zich uitbreiden de mogelijkheden en de opgevoerde duurzaamheid. Wanneer er in Hulst op dit gebied een demonstratie gegeven wordt, dan is daarvoor uiteraard veel belangstel ling want stad en streek van Hulst vormen 'n bekend bouwvakkengebied waar de metselaars, timmerlieden, schilders enz. nog altijd rijkelijk aan wezig zijn. Met bijzondere interesse hebben schilders (patroons en personeel) uit Hulst en omgeving de demonstratie in hotel „De Korenbeurs" gevolgd, een boeiende en ook leerzame demon stratie gegeven door de heren v.d. Zee en Homan van de „NELF". Er is met lakplastiek heel wat te berei ken, zo op het oog zelfs heel gemak kelijk, hoewel men toch eerst wel enige ervaring zal moeten vergaren om de meer ingewikkelde structuren aan te brengen. Vanzelfsprekend ont spon zich, in dit milieu van louter vakmensen, een discussie over aller lei vakkundige kwesties, waarin de vragenstellende schilders zich niet zo maar aan de antwoordende deskun digen gewonnen gaven. Bijzonder belangwekkend was het te zien hoe de heer Homan vaardig en in onwaarschijnlijk korte tijd een groot aantal monsters van muurplas tieken vervaardigde, nog altijd ruim te latend voor oneindig vele verde re variaties. Voor de schilder die zich erop wil toeleggen en over de nodige fantasie beschikt vormt de toepassing van plastieken een wel zeer ruim arbeidsveld met talloze mogelijkheden. Sneeuw is mooi, maar niet voor wie er door moeten.,.. Zes maanden met aftrek Conform de eis veroordeelde de rechtbank te Middelburg de 36-jari- ge monteur J.K. uit Kloetinge tot zes maanden gevangenisstraf met af trek, en voorwaardelijke ter beschik kingstelling van de regering, met daaraan de bijzondere voorwaarden verbonden, dat K. zich onder medi sche controle en behandeling dient te stellen. K. had zoals gemeld in au gustus van het vorig jaar de Goese dokter C.G. mishandeld toen deze hem als controle-arts behandelde. Overschrijding aclitergevelrooilijn. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis dat door de firma C. Joziasse, c.q. J. P. Joosse, vergunning is ver zocht to-t overschrijden van de ach tergevelrooilijn van het pand Lange Delft 26. Tot 29 februari 1956 bestaat gele genheid tot het inzage nemen van het verzoek ter gemeente-secretarie (ka mer 14) en tot het schriftelijk indie nen van bezwaren. Middelburg. 14 februari 1956. Burgemeester en Wethouders voor noemd, 860-O N. BOLKESTEIN. Burgemeester. J. PH. KOENE, Secretaris. Woensdag was het veertig jaar ge leden, dat de heer P. G. Kamermans, die thans de rang van controleur A bekleedt in dienst trad bij de belas tingen. Het wnd. hoofd van dienst, de in specteur P. J. van de Berg. was de eerste die op de feestelijke bijeen komst het woord voerde. Hij overhan digde de gebruikelijke gratificatie- enveloppe en bood namens alle amb tenaren een geschenk aan, terwijl enige dames mevr. Kamermans bloe men offreerden. De chel de bureau, de heer A. K. Louws, vertolkte de gevoelens van de administratie. Namens de actieve dienst sprak de heer J. H. Drioel, hoofdass. chef-dienstgeleider. Nadat nog de heer J. J. Ornée zich namens de Chr. Bond van Overheids personeel tot de familie Kamermans had gericht er was ook een ge schenk van de Bond - zorgde de con troleur, de heer A. D, Grims voor een waardig besluit van deze waarde- ringsuitingen, die zowel aan het adres van de ambtenaar als van col lega Kamermans waren gericht, door in dichtvorm (Zeeuws dialect) nog enkele, meer in de genoeglijke sfeer liggende wederwaardigheden uit de loopbaan van de jubilaris naar voren te brengen. Tenslotte dan-kte de heer Kamer mans voor de goede woorden en de geschenken. (Advertentie) Hoe is het mogelijk, dat prikkelbaar en vermoeid ben ge weest? Totaal verdwenen! Sinds mij aangeraden werd om Sanatogen te nemen en ik mijn eerste busje gebruikt Heb, is alles reeds anders geworden. - Mijn huisgenoten klagen niet meer over mijn humeur; ik heb weer plezier in mijn werk. Volg mijn voorbeeld: Neem ook 1 Ér het zenuwsterkend tonicum n Vogeliiaarde AANRIJDINGEN. Door de gladheid van de weg had den een tweetal aanrijdingen plaats, die slechts met materiële schade af liepen. De bestelauto, bestuurd door de heer F.S.B kwam op het kruispunt Walstraat - Scheldekade in botsing met een personenauto, bestuurd door de heer P.L.S. Op het kruispunt Axelsestraat - Kerkhoflaan kwam een personenauto, bestuurd door de Nijmeegse verte genwoordiger de heer H.D.G. van de veiling in de Axelsestraat gereden en kwam daar in botsing met de in de richting van de stad rijdende vracht auto bestuurd door de heer C.P. te Hoek. Westdorpe Ledenvergadering van de ijseluh ,,De Rietbos" In de door de ijsclub gehouden ver gadering in het café van de heer C. Hemelsoet werd besloten om 3 rijders op kosten van de ijsclub naar Hein- kenszand te laten gaan om te trach ten om in de aldaar a.s. zaterdag te houden schaatswedstrijden een prijs in de wacht te slepen. De drie schaat sers zijn: J. Eggermont (plaatselijk kampioen). E. de Smet en F. Adam. De vergadering besloot om op zondag a.s. een koppelkoers te organiseren van een uur. Na een telefonisch onder, houd bleek dat de gebroeders de Ja ger hieraan deel zullen nemen, zodat men zondag wel strijd kan verwach ten. De plaatselijke koppels zullen door 't bestuur van de ijscluk worden aangewezen. Verder werd besloten sehoonheidswedstrijden te houden op zaterdagmiddag. De contributie, die maar 26 cent bedroeg, werd gebracht op 50 cent, voor een nieuw toetre dend lid werd de contributie 75 cent. In het bestuur werd gekozen de heer C. Eggermont in de plaats van G- Spuesens. JAARVERGADERING K.A.B. Onder voorzitterschap van de heer E. Maas vond in het Gezellenihuis de jaarvergadering van de K.A.B. plaats. De K.A.B. heeft momenteel 14 ver schillende vakbonden. Onlangs zijn verschillende kantoor- en winkelbe dienden toegetreden, zodat een H.K. W. kor. worden opgericht met 22 leden. Het ledental van de K.A.B. gaat steeds vooruit; per 1 januari telde de afdeling 309 leden en 96 georgani seerde vrouwen in de K.A.V. De kas sloot met een batig saldo. In dg vacature var. de heer E. Naes- sens werd in het bestuur gekozen de heer J. Maas. Tijdens deze bijeenkomst hield een districtsbestuurder een verhandeling over de vrije loonvorming. „TREMOLA-THALIA" UIT. VOERING. Onder de kundige leiding van de heer J. Mannaert uit Hulst bracht „Tremola Thalia" met haar 89 leden een levenslustig programma voor het voetlicht. Ingeleid door de heer Vael, werd ingezet met ec:i potpourtri van Strauss-melodieën en bekende schla gers. Zeker oogstte sukses het ook op de grammofoonplaat vastgelegde zangnummer „het stadje Axel". Het was verder een afwisselend program ma, met korte sketches, voordrachten en humoristische duetten. OUDERAVOND O. L. SCHOOL De drukbezoche jaarlijkse ouder avond werd belegd ir. het gymnas tieklokaal der school. Er was een batig saldo aanwezig van f 550.16. Het leerlingental der I school bedraagt 242. De heer J. Scheele werd in het be- i stuur herkozen, de heer D. Draayer I werd na herstemming in de plaats „Ik ben getroffen door hetgeen is bereikt door de culturele dienst van de NCB. Ik durf deze dienst als een voorbeeld te stellen voor andere standsorganisaties. Wat ik deze middag aan zang, declamatie en voor dracht heb gehoord en gezien sterkt mij in m'n gedachte, dat op deze wyze iets van de mens wordt ontplooid. Dat de persoonlijkheid tot ontwik keling wordt gebracht: iets wat des te waardevoller is, omdat die per soonlijkheid door de beslotenheid van het boerenleven niet altijd zo ge makkelijk tot uitdrukking komt", zo zei donderdagmiddag de commissaris van de koningin, professor dr. E. J. de Quay in de Metropole-schouwburg te Tilburg tot meer dan duizend jonge boeren en boerinnen. Een beter compliment had de commissaris van de koningin de culturele dienst van de NCB niet kunnen geven. Hij mocht inderdaad getuige zyn van een middag, die op een hoog cultureel peil stond en ook hy zal met verbazing kennis genomen hebben van de voordracht van mejuffrouw Ria Robben uit Drunen, die op een magistrale wyze het moeilyke, maar dankbare gedicht: ,The greatest show you ever saw" van Michel van der Plas ten beste gaf. De voordracht van Ria Robben overtrof de stoutste verwachtingen. Zij bracht haar declamatie in een bewonderenswaardig ritme, met een minimum aan gebaren, maar een maximum aan effect. Dat zij met kop en schouder uitstak L ven haar concurrenten kon niemand verbazen. Ria Robben, niet zo lang geleden ge slaagd voor onderwijzeres, leverde zeker de prestatie van de dag. Er vielen overigens veel meer goe de dingen te genieten. De keuze van het gedicht „De blinde" van W.Hof- dijk, dat voorgedragen werd door Theo van Lierop uit Asten was wel iswaar niet zo geweldig, de manier, waarop de declamator 't vers wist te brengen was al evenzeer uitste kend en bracht hem trouwens een voorsprong op van tien punten op zijn concurrenten. De wedstrijd spreken in het open baar voor jon0c boeren was anders dan de vorige jaren georganiseerd, zodat de winnaar van deze wedstrijd in de namiddag zijn „lezing" niet kon herhalen. De zangwestrijden voor de jonge boerinnen was een juiver oost-Bra bantse aangelegenheid. Herpen legde beslag op de korenprijs en tevens de duettenprijs. Anders was het met de wedstrijdzang van de jonge boeren. Zegevierde bij de koren Sint Oeden- rode, de eerste en tweede duetten- prijs was voor jongens uit Den Hout. Voorzitter Servais Koopmrns sloot deze culturele dag. Hij dankte de commissaris van de koningin voor zijn belangstelling, hopend, dat het Brabantse beroepstoneel-in-opkomst, ook het platteland aan zal doen. Hul de had de heer Koopmans voor de culturele dienst van de NCB met de heer E. van Eijnthoven aan het hoofd. Een felicitatie richtte de voorzitter tot rector Bekkers, die tot pastoor te Tilburg is benoemd en die daar door de NCB binnen niet al te lange tijd zal gaan verlaten. Tussendoor had de heer E. van Eijnthoven een overzicht gegeven van het werk van de culturele dienst. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitster van de boerinnenbond, mej. C.v.d. Laar, die al evenzeer de arbeid van de cultui - le dienst prees. Hier volgt de lijst van de prijswin naars: Declamatie. Jonge boeren. Eerste prij zen. 1 Thea van Lierop uit Asten, 2 J. Eelemans, Ravenstein, 3 J. v.d. Zande, Best, 4 G. van Duynhoven, Wanroy, 5 H. Govers Wouw. 6 J. Langen. Princen- hage, 7 A. Govers, Wouw, 8 J. Vermeu len, Netersel. Tweede prijzen voor Th. Zijlmans, Was pik; C de Vet, Gilze en J. Cavelaars, De culturele dag van de jonge boeren en boerinnen van het NCB-gebied, mag geslaagd wor den genoemd, maar één opmer king dient toch wel te worden gelanceerd. Er was zegge en schrijve slechts één Zeeuwsch- Vlaams meisje, dat in Tilburg haar kansen kon komen verde digen. Geen enkel koor, geen enkele declamator, geen enkele spreker-in-het- openbaar uit het Zeeuwse land gaf acte de présence. De reden daarvan behoefde men niet ver te gaan zoeken. De verbindingen maakten het de Zeeuwen onmogelijk in Til burg te verschijnen. Een volgende maal zal de NCB er toch naar moeten stre ven ook de Zeeuwen in zijn midden te hebben. Op de een of andere manier moet dat toch te realiseren zijn! Zevenbergsche Hoek. Derde prijzen voor C. Cavelaars, Ze- venbergsche Hoek en J. Bastiaansen, Oudenbosch. Declamatie. Jonge boerinnen. Eerste prijzen. 1 R. Robben. Drunen, 2 R. de Groot, Volkel, 3 R. Verhoeven Wanroy, 4 S. v. Veerdonk, Berlicum, 5 T. Cave laars, Zevenbergsche Hoek. 6 M. Ver hees, Sint Hubert, 7 M. de Beier, Blad-el, 8 N. Cvelaars, Zevenbergsche Hoek. Tweede prijzen voor C. v. Beek, Tete- ringen; M. Wouters. Huiten; M. Rom- bouts Roosendaal: M. Voorbraak, Din- teloord en L. Lambregts, Princenhage. Derde prijzen voor N. Willemse. Ruc- Phen, B. Verborgt, Halsteren; M. v.d. Aa. Leur: R. de Moor, Fijnaart; D. Ver- heyen, Chaam en E. v. Looij, Sint Jan steen. Spreken in het openbaar: 1 W. Rob ben, Berkel-Enschot, 2 C. Laanakker. Wanroy. 3 J. Ceelen. Heeze 4 K. Braat. Roosendaal; 5 J. v. Horen, Waspik, 6 J Langen, Princenhage. Zang. Boerinnen. Koren. 1 Herpen, 2 Sint Hubert, 3 Sint Oederode, Sambeek en haren, 12 Leur, 14 Teteringen en 15 Zevenbergsche Hoek. Duetten. 1 Herpen, 2 Ravestein, 3 Lies- sel 6 Teteringen. Zang. Boeren. Koren. 1 Sint Oedenrode 2 Den Hout. Duetten. 1 Den Hout (L. v. Raamsdonk en C. van Leijsen), 2 Den Hout (gebr. Rops), 3 Elshout. van de heer M. Slabbekoorn be noemd. De nieuwe school, welke momen teel in plan West gebouwd wordt, zal per 1 september a.s. in gebruik worden genomen. De voorzitter der oudercommissie deelde mee, dat het in de bedoeling ligt om bij de inge bruikname van de nieuwe school 'n passend geschenk aan te bieden. Men heeft hier gedacht aan 'n bandrecor- der. Aandacht werd besteed aan de spellingchaos. De aanwezige ouders konden het werk der kinderen bezichtigen, waar bij de onderwijzers zo nodig inlich tingen gaven. Na de pauze werden enkele films over het jeugherbergwezen ver toond. BEVORDERING. Bij K. B. van 14 januari werd be vorderd tot raadadviseur in vaste dienst bij het Ministerie van Oorlog, onze oud-stadgenoot de heer P. Dregmans. SCHAA TS WEDSTRIJD JONGENSSCHOOL De St. Willibrordusschool heeft een bijzonder plezierige middag „ijsvrij" gehad, want de broeders en onderwij zers van de school organiseerden voor de jongens schaatswedstrijden, 't Pu bliek toonde voor deze kamp, die op de binnenvest bij de gasfabriek werd gehouden, veel belangstelling. De beknopte uitslagen luiden als volgt: 6-jarigen le Joepie Fassaert; 7-jarigen: le Florent Messagie; 8-ja- rigen: le Adri Everaard; 9-jarigen: le Ronny de Koek; 10-jarigen: le Paul van Esbroeck; 11-jarigen: le P. de Kraker; 12-jarigen: le Leo de Jong; 13-jarigen: le Walter de Blok; 14-jarigen: le Walter van Itegem. Algemeen klassement: 1. Leo de Jong, 2 Eddy v.d. Veeken, 3. W. van Ite gem, 4. Willy v.d. Wiele, 5. Stanny Boon. Kampioen van de school Leo de Jong. Broeder-Overste reikte aan de winnaars de prijzen uit. Wellicht geïnspireerd door de over grote produktie aan ijs, waarop de natuur zich thans toelegt, heeft een aantal schaatsliefhebbers zich om de tafels gegroepeerd om te komen tot de oprichting van een ijsclub. Tot nog toe bezat Hulst een dergelijke vereniging niet. In hotel „Terminus" aan het station heeft men de oprich tingsvergadering gehouden. De daar gestalte gekregen hebbende ijsclub werd „H.IJ.C." gedoopt (Hulsterse IJsclub) en kreeg een voorlopig be stuur dat bestaat uit de heren J. Uyt- dewilligen, voorzitter, A. v. Rie, se cretaris, mej. R. Picavet, penning- meesteresse, en de heren S. Blom- maard, technisch adviseur en N. Pi cavet, wedstrijdleider. Het aanhouden van de vorst be looft de jonge vereniging een nog in dit seizoen aanvangende bloei; 'n ijs club kan nu eenmaal slechts in het ijs bloeien. Er zal trouwens wel be langstelling voor bestaan; een flink aantal leden bezit men reeds en voor vele andere schaatsenrijders staat de deur uitnodigend open. Men heeft het plan reeds a.s zon dag een teken van leven en werken te geven, door op de binnenvest van de wallen een grote ijswedstrijd te houden. Er zal, te beginnen om half drie, een schaatswedstrijd op 500 me ter, en een van 1000 meter voor he ren zijn, waarna ook een ijshockey- match wordt gespeeld. Voor de winnaars (men hoopt op grote deelname, uit de gehele omge ving) zijn verschillende fraaie prijzen beschikbaar gesteld. St.-Jansteen St. Jan speelt Dorpsserenade De Toneelvereniging St. Jan sluit haar seizoen af met het satirisch blijspel „Dorpsserenade". Hiermede sluit ze aan bij een lofwaardige tra ditie, n.l. haar trouwe bezoekers te vergasten op een ernstig en een lui mig spel. Dit jaar is de keuze gevallen op 'n stuk geschreven door twee Vlaam se auteurs, Tuur Bouchez en Staf Knop. Het gegeven is een aaneen schakeling van dorpse belevenissen met als centrale figuren de burge meester en de pastoor. Onder het drinken van 'n goed glas worden vele problemen opgelost. En de dorpelin gen worden voor heel wat problemen gesteld. Beroerde en ook komische situaties moeten het hoofd geboden worden. Het is een blijspel, dus alles zal in het vrolijke worden opgelost, maar het is ook satirisch d.w.z. dat er ook in gehekeld zal worden. Maar alles blijft gemoedelijk en de lach zal niet van de lucht zijn. Naast de centrale figuren hebben de schrijvers nog verschillende dorps typen naar voren gebracht. St. Jan heeft al n beschikbare krachten ingezet om de reusachtige rolverdeling goed te bezetten. Het stuk gaat onder regie van de reeds welbekende Marcel van Roey, die als Vlaming het stuk zal aanvoelen en naar voren zal kunnen brengen. Kloosterzande KLEINE BOTSING. Op het Hof te Zandeplein had een botsing plaats tussen de personenwa gen van de heer J. de B., uit Grijps- kerke er. de auto van de fa. W., al hier. De heer de B., komende uit de Cloosterstraat, verleende geen voor rang aan de wagen van W., die van de richting Perkpolder kwam gere den. Een botsing was onvermijdelijk Beide wagens werden dan ook deer lijk gehavend, doch de inzittenden kwamen met de schrik vrij. Regisseur du B'ois gehuldigd De toneelafdeling van de Harmonie gaf twee uitvoeringen met het toneel stuk „Adm van de Dood", een Ame rikaanse thriller in 3 bedrijven. Het stuk werd door de spelers goed ver tolkt. Voor de aanvang werd de regis seur, de heer du Bois gehuldigd, want op deze dag was het juist 25 jaar geleden, dat hij voor de eerste maal zijn medewerking verleer.de aan de toneelgroep, Na afloop van de uit voering werd hij dan ook toegespro ken door de voorzitter van de har monie dokter Hermans, die hem van harte gelukwenste en hem dank te voor alles, wat hij in deze jaren reds gedaan heeft voor de toneel groep.De heer Hermans bood hem nog een fraaie cadeau aan namens de Harmonie St.-Cecilia. Hierna nam de heer R. Voet als oudste medespeler het woord en bood hem namens de spelers een cadeau aan, waarna de heer du Bois allen hartelijk dankte. Middenstand ontstemd over enquête busdienst De enquete, die door het gemeen tebestuur van Vogelwaarde wordt in gesteld onder de inwoners van Stop peldijk, Boschkapelle en Hengstdijk in verband met de plannen voor een busdienst Vogelwaarde-Hulst, heeft vrij veel deining veroorzaakt onder de middenstanders uit deze gemeen te. Onder de mogelijkheden, die een eventuele busdienst op Hulst zou in houden, was op de enquete-formulie- ren door het gemeentebestuur o.m. vermeld het winkelen in Hulst. Hoe wel dit geenszins de bedoeling van het gemeentebestuur is geweest, voe len de plaatselijke middenstanders deze zinsnede aan als een aanslag op hun belangen. Men kan zich in deze kringen wel verenigen met een busdienst ten behoeve van scholieren en werknemers, maar wat de ge wraakte zinsnede omtrent het winke len betreft, heeft het bestuur van de middenstandsvereniging de leden per circulaire geadviseerd hun ontstem ming hierover bij het gemeentebe stuur kenbaar te maken. IJzendijke Geslaagd. Onze dorpsgenoot Ca- miel van Lierde slaagde te Brussel met de grootste onderscheiding voor het examen Spaanse taal en handels correspondentie. Twee schoolkinderen onder auto geraakt Gistermorgen kwam mevr. H.S. uit Kapelle, die als onderwijzeres is ver bonden aan een der Goese scholen, met haar auto op de wandelweg naast de Patijnweg, om zo de Berg weg in te rijden. 3jj het naderen van een tegenligger moest zij afrem men omdat er geen ruimte genoeg was om elkaar te passeren. Waar schijnlijk is dit iets te hard gebeurd, want haar wagen schoof weg en reed op twee schoolkinderen in, de twee zusjes L. uit Kloetinge, resp. 12 en 8 jaar. De kinderen kwamen onder de auto terecht en konden er niet meer onder uit komen. Toegeschoten mannen wisten de auto hoog genoeg op te lichten om de kinderen, die do delijk geschrokken waren, gelegen heid te geven zich te bevrijden. Ge lukkig kwamen ze er beiden zonder ernstig letsel af. JAARVERGADERING „EUPHONIA". Op de jaarvergadering van „Eu- phonia" deelde de voorzitter, de heer Vermaire mee. dat de vereniging er, ook wat de financiën betreft, goed voorzit. In 1955 is vaak 'n beroep ge daan op het korps en het liet nooit verstek gaan. Dankbaar is men ook voor de rentelze lening welke de raad aan „Euphonia" gaf. Binnenkort zal men de nieuwe instrumenten gaan aanschaffen. Aan de beide ere-leden, de heren J. Capello en C. Le Conté werden ere-penningen uitgereikt. Bij de bestuursverkiezingen her koos men de heren J. Hoogesteger (seer.); P. Knuist (penningmr.) en C. v. Liere. „DE KROONGETUIGE" VOOR DE Z.V.U. Het winterweer ten spijt trok de voorstelling welke ,,De toneelvereni ging" voor de Z.V.U. in ,,de Prins" gaf veel belangstelling. Het goed ingespeelde ensemble bracht op 'n wijze die aansprak en boeide Agathe Christie's „Kroongetui ge", met 'n stevig stuk criminaliteit als inhoud en de rechtzaal als plaats van handeling. Prachtig spel gaven Ben Groenier als openbaar aankla ger; Lo van Hoensbergen als ad vocaat en Walter Kous als verdachte. Liane Saalhorn, die optrad als vrouw van de verdachte trof door haar le vensecht en bewogen spel. Zo lieten de artiesten recht weder varen aan het goed geschreven stuk. Kloetinge Vergadering „Landbouw belang" „Landbouwbelang" hield haar jaar vergadering. De aftredende secretaris, de heer A. v.d. Slikke werd herkozen. In de vacature A. Noteboom benoemde men de heer S. Noteboom. De leden van de raad van toezicht werden wederom herbenoemd terwijl de heer A. de Vrieze hieraan nog werd toegevoegd. Het bestuur zal verder uitmaken wie als afgevaardigden zullen optre den voor Z.L.M. boerenleenbank en Aankoopvereniging. Na de behandeling van de huishou delijke zaken sprak mr. J. Schlinge- mann over; Landbouwproblemen en oudedagsvoorziening. De vergadering werd geopend en gesloten door de voorzitter van „Land bouwbelang" de heer J. v.d. Velde. s-Heer Arendskerke RAADSVERGADERING. De raad dezer gemeente zal op 21 februari om 2 uur bijeenkomen. GOES Grand: Slaven van de Nijl. MIDDELBURG Electro: Terwijl Pa rijs slaapt. Schouwburg: Op de Ree- perbaan. OOSTBURG Ledel-theater 7 en 8.30 uur: De kbmnklijkte reis naar de West. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Het loon van de angst. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Tussen hemel en aarde. VLISSINGEN Alhambra: Canaris. Luxor: New York op stelten. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Ze ven broers zoeken zeven bruidjes. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uur: de dochters van Mata Hari. GOES Grand: Slaven van de Nijl. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Het grote spel. ST. JANSTEEN Tritsen bij J. der Weduwe. MIDDELBURG Electro: Terwijl Pa rijs slaapt. Schouwburg: Op de Ree- perbaan. OOSTBURG Ledel-theater 3 en 4.30 uur: De koninklijke reis naar de West. 8 uur: Ciske de Rat. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Het loon van de angst. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: Meisjes zonder moraal. Luxor 8 uur: Tussen hemel en aarde. VLISSINGEN Alhambra: Canaris. Luxor- New York or stelten. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: De heilige van Bleecker Street.

de Stem | 1956 | | pagina 2