STRENGE vorst bedreigt Europa met een economische chaos Stalins klassieke leer op de helling gezet R.A.I.-tentoonstelling staat in het teken der verkeersveiligheid Jongste prinses verjaart Landbouw en industrie zwaar getroffen Nederland was gisteren het koudste land (25,8 gr) Meer dan 300 slachtoffers Toezichthouder kreeg pistool onder de neus Pupil-gangster op bezoek n Kustbatterijen in liquidatie MacLeati onderhield contact met Amerikaan in Cairo sk?7SSS»*2S a Frans plan van grote visie De turbine-auto nog niet verschenen Ook de wegen hebben schuld aan de talrijke ongelukken Bank of England verhoogt het disconto HIJ GELOOFDE HET NIET DAGBLAD VOOR ZEELAND LAGERHUIS VOOR AFSCHAFFING VAN DOODSTRAF ZONDAG NOG GEEN VOETBAL Amendement van pater Stokman haalde het niet HET PARTIJCONGRES IN MOSKOU Vorige dictator weinig geëerd Opstand in Peru? Uitgeweken diplomaat toch spion Geheime brief bij i toeval ontdekt Vorst A tg er ije Bijzondere vondst van Citroën r 96e JAARGANG No. 22076 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Boold- redacteur: J. J. H.. A. Bruna Redactieraad: j. v Hootegem, Mr Dr A J. J. M Mes, Mr. H 3d. L. de Rechter, L. J. v t Westende, p. V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post 6.55, per week lurtsiuitend bij niet post- bestelL) t 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no. 27884L Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 17 FEBRUARI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUES. Westsingel 98, Telefoon 2236foon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Teie OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel, nojo) Op de joto links ziet men de be manning van een 46-7 „vliegende verhuiswagen" bezig met bet uit werpen van voedselpakketten boven Italië. Rechts het barre landschap een der uitgeworpen pakketten aan een parachute. HOEWEL MEN internationaal een driie-mijlszone erkent als grens voor de territoriale wateren, hebben de Chinese communisten een zone af gebakend, die overal minstens 15 ki lometer uit de kust loopt. DE KNAC heeft aangedrongen op verbetering van Rijksweg no. 1. Er zou een vierstrooksweg moeten ko men, met gescheiden rijbanen. VOLGENS een nieuwe Egyptische wet mogen Egyptenaren alleen met speciale vergunning van hun regering In dienst blijven van buitenlandse firma's. DE 39-JARIGE koopman Dirk S uit Leidschendam, is veroordeeld tot 3.5 jaar mest aftrek, omdat hij opzettelijk brand had gesticht in zijn auto, waar in zich kostbare schilderijen, zouden hebben bevonden. HET PARTICULIERE bedrijfsleven in Amerika heeft gepleit voor grotere particuliere investeringen in d,e eco nomisch minder ontwikkelde gebieden In de loop van vannacht is gemeld, dat het Britse Lagerhuis met 293 te gen 262 stemmen besloten heeft de doodstraf voor moord in Engeland af te schaffen. De regering gelooft, dat de dood straf nog steeds het beste middel is om de mensen af te schrikken van moord. De voorstanders van afschaf fing van de doodstraf, eisten in een mandement de afschaffing voor een experimentele periode. IN PAKIJS werd een man gewekt door het helse lawaai dat zijn kanaries maakten. Hij girug op on- dterzoek en ontdekte, dat de gas buis in de kelder gesprongen was. Drie gezinnen in het huis werden gered. TWEE NEGERS, verbolgen over de maatregelen tegen de neger-studente Autherine Lucy, hebben een iets jon gere blanke afgeranseld. Zij worden nu vervolgd wegens geweldpleging en poging tot moord KONINGIN Elizabeth en de hertog /an. Edinburgh zijn gisteren per vlieg tuig uit Lagos in Negeria vertrokken. *p de terugreis naar Londen. Ï)B Sovjet-Unie zal meewerken aan ♦en Unesco-program voor India, door ket zenden van 15 technici en het ge- fen van laboratorium-inrichtingen. JEN BRITSE „Canberra"-bommen .verper heeft het gepresteerd om in uur en 59 minuten van Londen >aar Bombay te vliegen. Totnogtoe Jeed een straalvliegtuig een uur lan fer over dit traject. BINNEN enkele maanden zullen de Cngelse troepen die nog in Japan en vorea zijn, op een bataljon na, wor- len teruggetrokken. HET produktschap groenten en fruit teeft bij verordening de heffingen op groenten en fruit per 1 april met 25 procent verlaagd. J>E REGERING heeft voor ruim 35 fciiljoen gulden aan militaire orders geplaatst hij Nederlandse en buiten landse ondernemingen. Enkele mil joenen zijn bestemd voor levering van eamouflagenetten. tN DE BUURT van Metz (Frankrijk) tijn de twee achterste rijtuigen van Je trein Bazel Amsterdam ontspoord. Iet treinverkeer is voorlopig oarage. S.T V,™ie Passagiers zijn gewond. !N VICHY hebben 15 Poujadisten een belastinginspecteur verhinderd zijn jenningen te innen. „We hebben jul f®, °nseWlS verklaard", zeiden ze. leteteJfJiT13'1"? naar de beruchte letelkwestie in het parlement. Zolang in ons land weerkundige waarnemingen worden gedaan, heeft men slechts één keer een lagere temperatuur genoteerd dan gistermorgen. In Eindhoven wees de thermometer namelijk 25,8 gr. vorst aan. In januari 1942 vroor het in Winterswijk 27,4 gr. en dat is het koude-record. Het is niet uitgesloten, dat dit record in deze winter zal worden gebroken. Hoe groter de bevroren en be sneeuwde vlakten worden, hoe kouder ook de wind die anders het zachtere klimaat aanvoert. Voor de komende dagen verwacht het KNMI nog strenge tot zeer strenge vorst. Vlissingen is er met 10 graden vorst gisternacht nog het beste afgekomen. Gisteravond vroor het daar 6 graden. Verder landinwaarts zakte het kwik al weer tot elf graden onder nul. Op de weerkaart voor Europa zien wij, dat Nederland gisteren het koudste land was. Een twijfelach tig genoegen. Alle wedstrijden voor de competitie van de KNVB. zo wel voor het BETAALDE als het AMATEUR voetbal, zijn in verband met de ongunstige weersomstandigheden voor za terdag 18 en zondag 19 februari afgelast. De programma's wor den een week verschoven. De aanhoudende vorst bergt het ge vaar van economische ontwrichting in zich. Het scheepvaartverkeer ligt stil en de treinen rijden met grote vertra gingen. Op de groenteveilingen in ons land stijgt ae vraag naar kool in op vallende mate. Veel landbouwproduc ten zijn niet meer leverbaar. De vorst verwoest veel zaaigoed en in het bui tenland lijden de landbouwers miljoe- nenschade. „Wintervoedering van vogels" (giro 656500 te Amersfoort). Dit comité ver zoekt iedereen aan de in nood ver kerende vogels te denken. Strooi op een schoongemaakte plek wat brood of andere etensresten. De Franse boeren vrezen, dat de halve tarwe-oogst verloren is door de strenge vorst. Spanje voert geen si naasappelen meer uit. De vorstschade beloopt ruim 100 miljoen gulden. Duitsland wordt zwaar getroffen, door dat scheepvaart praktisch onmogelijk is geworden. In zuidoost-Italië zijn de groenten-» oogsten als verloren te beschouwen. In Oostenrijk dreigen overstromingen. In Italië zijn nu in totaal 500 berg dorpen ingesneeuwd. De toestand wordt met het uur ernstiger. Het aan tal doden door de kou is, voor geheel Europa, de 300 gepasseerd, waarvan 124 in Frankrijk en 63 in Italië. De pastoor van het bergdorp Suzzena, die een barre tocht door de sneeuw maak te om hulp te halen, is nadat hij contact met de buitenwereld had ge kregen op de terugweg door een sneeuwbui overvallen en jammerlijk omgekomen. (Van onze parlementaire verslaggever) Pater Stokman heeft gisteren in de Tweede Kamer zijn amendement, om alle vormingsinstituten voor arbeiders subsidie te verschaffen, de weg naar de afdeling „afgelegde stukken" zien gaan. Slechts de KVP en prof. Lemaire steunden het amendement. Minister Cals vreesde, dat een toegeven, zou betekenen dat het hek van de dam gaat. De motie van mevr. Fortanier, om scholenbouw van dezelfde orde te verklaren als de woningbouw, bracht het evenmin ver. Weggestemd met ól tegen 12. De Kamer nam tenslotte de flink doorgekauwde begroting van O., K. en W. aan. Ernstiger is het, dat sommige fa brieken niet meer kunnen werken door een tekort aan brandstoffen. In Delft is een uitvoering van de j i Johannes-Passion afgelast. Schade: J 4 mille. Vlieland en Terschelling 1 t zijn omgeven door een muur van ijs. In Groningen bevroren de die sel-elektrische treinstellen. In Apel doorn zijn de scholen gesloten we gens gebrek aan brandstoffen. De regering heeft de brandstoffen- bijslag aan behoeftigen weer verdub beld. Ook subsidieert zij het comité Tijdens het 20ste congres van de communistische partij in Moskou, heeft de eerste secre taris van dat machtige apparaat meegedeeld, dat twee commu nistische leerboeken, die door of onder leiding van Stalin zijn ge schreven, zullen worden herzien. Kroesjev noemde het overzicht van de partijgeschiedenis, dat vermoedelijk uit Stalins pen is gekomen verouderd. Het is zeventien jaar lang de grond slag van de propaganda geweest. Nu was het nodig een geschiedenisboek te schrijven, dat gebaseerd was op „his torische feiten." Verder achtte Kroestjev een nieuw leerboek over de beginselen van het Marxisme-Leninisme nodig. Al met al zijn dit aanwijzingen, dat Stalins klassieke grondbeginselen van het Leninisme binnenkort zullen worden vervangen. Uit de redevoeringen der leiders bleek ten overvloede, dat de nieuwe machtsgroep in de Sovjet-unie, met de buitenlandse politiek van het verleden heeft gebroken. Vadertje Stalin werd op het congres nog slechts terloops met name genoemd. Gisteren was het 38 jaar geleden, dat de Baltische staten hun onafhankelijk heid van Rusland proclameerden. Mi nister Dulles verklaarde ter gelegen heid van dit feit, dat de VS blijven geloven, dat de soevereine rechten van de Baltische staten hersteld die nen te worden. (Wat Na een maand lang te heb ben gespeurd, heeft de Am sterdamse politie, dank zij een „tip" de hand kunnen leg gen op de dader van de bru tale overval in een radiowin- kel in Amsterdam-oost. De 25-jarige havenarbeider H. J. M., die al meer op zijn kerf stok heeft, bleek de schuldige te zijn. Zoals bekend had hij twee be dienden in de radiozaak onder schot gehouden en hen gedwongen hem ƒ800.- te geven. Ook dwong hij hen, de telefoonleiding door te snijden, waarna hij hen beval zich uit te kleden, zodat zij bezwaarlijk de straat op konden rennen, zij niettemin deden). Eind januari beging de jonge man, die door de politie een „gang ster" werd genoemd, zijn grootste fout. Hij meldde zich bij een sla ger, die door een reclasseringsver- eniging als voogd over hem was aangesteld. Voogd en pupil praat ten over koetjes en kalfjes, toen M. eensklaps brulde: „Draai je om!" DE GROTE FOUT De verbijsterde slager keek in de loop van een pistoolDe voogd sloeg in zijn angst tegen het vuurwapen, waardoor dit afging. De kogel sloeg door de vloer. De havenarbeider sommeerde zijn voogd, zijn portefeuille af te ge ven, wat deze deed. Hij wist M. echter nog zo te beïnvloeden, dat h(j 450.- mocht houden. Daarna sommeerde de pupil zijn voogd, de telefoonleiding door te snijden. Door dit bevel werd de voogd herinnerd aan de roofoverval in de radiozaak en hij stelde de politie op de hoogte. Dank zij een tip, kon de politie M. in een cafeetje arres teren. Dit is een recente opname van H.K.H. Prinses Marijke, die mor gen haar negende verjaardag hoopt te vieren. (Foto M. C. Meyboom) In het oosten van Peru zou een mi litaire opstand uitgebroken zijn, on der leiding van generaal Merino Pe- reira. Iquitos, de hoofdstad van de pro vincie Loreto, zou in handen van de opstandelingen zijn. De beroemde Britse kustbatterijen zullen zo spoedig mogelijk worden af geschaft, voornamelijk omdat de kust- artillerie sinds 1945 snel verouderd is, door de komst van nieuwe verdedi gingswapens. De enkele batterijen die overblijven, beschermen vloothavens. In Cairo heeft men geruime tijd ge leden al het bewijs gevonden, dat de in Rusland verblijf houdende Britse ex-diplomaat MacLean, zich wel de gelijk heeft beziggehouden met spion- nage. Zoals bekend, beweerden Mac Lean en zijn vriend Burgess op hun persconferentie in Moskou, dat zij nooit sovjet-agenten waren geweest. In 1950 was MacLean werkzaam op de Britse ambassade in Cairo. Op een KNMI in De Bilt: Nevelig weer met enkele over- drijvende wolkenvelden, vrijwel nergens sneeuw. Overwegend ma tige wind uit oostelijke richtingen. In de ochtend zeer strenge tot w strenge vorst. In de middag strenge tot matige vorst. Het Belgisch weerkundig insti tuut verwacht: Lichte oostenwind, bewolkt tot nevelig. Lichte sneeuwval in het westen van het land. Dezelfde temperaturen als gisteren. In het westen op sommige plaatsen dooi. Vandaag: zon onder 17.58, maan onder 00.00 uur. Morgen: zon or 7.53 10.01 uur. maan op i i i i 4 De Franse premier Mollet heeft in het parlement (waar Poujadisten en communisten weer een forse scheld party hebben gehad) uiteengezet, dat economische hervormingen in Algerije moeten beginnen met snelle verdeling van levensmiddelen onder het miljoen werklozen. Voorts denkt hij aan een program voor werkverschaffing en uitbreiding van landbouw en industrie. Algerije moet spoedig een eigen persoonlijk heid krijgen, met behoud van vaste banden met Frankrijk. Mollet denkt aan onderhandelingen met vertegen woordigers van de bevolking, die bij vrije verkiezingen moeten worden aan gewezen. De premier zal waarschynlyk spe ciale bevoegdheden vragen. Mollet beschouwde Algerye in het kader van de buitenlandse politiek en hij sprak ook over het winnen van steun bij de bondgenoten. Zal het tot gezamenlijke westerse stappen komen zo vroeg men zich af. (Van onze speciale verslaggever) 1 Op 23000 vierkante meters gaat men van 23 februari tot 5 maart in Amsterdam het nieutvs tonendat de auto producenten voor dit seizoen op wielen hebben gezet. Dat gebeurt voor de 36ste maal in het trouwe RAI-gebouw Dat nieuws is snel verteld. De automakers kunnen zich nu eenmaal niet meer de weelde veroorloven in het tempo van de damesmode voor nieuwe droommodellen te zorgen, omdat die door de enorme investeringen door het oog van de handelsman gezien, veel te riskant wor den. De ontwikkeling gaat geleidelijk. Zodoende blijven het opwindenst: de vondst van Citroen een auto van verrassende snit, uitgerust met een „hydraulische centrale" voor de be krachtiging van de verschillende be dieningsorganen, die zelfs de kenners verbaasde en de vondst van Fiat, die een torretje van 700 kilo bracht, dat met een wielbasis van nauwelijks 1 2 meter plaats biedt aan zes personen. KALMPJES AAN Uiteraard hebben ook de andere fabrieken niet stil gezeten. Maar de gegroeide perfectie zie je er aan de buitenkant niet zo ineens af. Dat is de leer van de geleidelijk heid: kalmpjes aan, maar goed. Geen turbine-motor dus op de RAI- expositie van dit jaar. Geen verwer- kelijking van die motor, die nog slechts uit geruchten lijkt te bestaan, maar waarvan de auto-wereld al maanden gonst. Niet de revolutie, die men toch al enige tijd verwacht en die een ommezwaai in de produktie kan ontketenen, waarvan we zullen staan te kijken. De auto is zeker nog niet aan zijn eind vorm toe.... Niettemin geeft deze tentoonstelling belangwekkende dingen genoeg. Met bijzondere nadruk vertelden de RAI heren gisteren tijdens een persbijeen komst in Amsterdam alvast, dat de fabrieken na comfort, na hyper-mode óók naar veiligheid aan het zoeken zijn gegaan. Bij de geëxposeerde mo dellen (65 merken uit acht landen, zonder Rusland) zal men kunnen zien in hoeverre zij daarin al geslaagd zijn. BUMPERS rijders d«e voorruit vuil spuit. Men zal wijzen op de automatische stop- knipperlichten, op de met staaldraad versterkte banden en op de bumpers, die hun traditionele, puntige sierlijk heden missen, zodat die de argeloze, voetgangers en wielrijders tenminste niet meer in het lijf kunnen prikken. En men zal voor de dag komen met een nieuwe vorm van dim-licht, dat iets naar rechts gewend kan worden, zonder dat de bundel zwakker wordt en meteen zonder dat de tegenligger wordt verblind. Al deze dingen verzekeren in ieder geval een grotere veiligheid. Maar toch de RAI-heren zeiden dat zelf maar toch kan men zich niet ont trekken aan de indruk, dat de vurig begeerde veiligheid ook nog ergens anders begint. Het zijn niet alleen de auto's, die verantwoordelijk zijn voor de trieste verkeerscijfers. Het zijn te vens de wegen, die het kolossaal ge worden auto-leger (Nederland heeft alleen al dik 270.000 personenwagens) niet meer kunnen bergen. Ons land is wat dat betreft te smal geaderd. Zij maakten van de gelegenheid ge bruik om spoed te vragen bij de mo dernisering van de wegen. REVOLUTIE Men zal wijzen op de spatlappen, die Zweden al verplicht gesteld heeft, en die voorkomen, dat men collega- De auto-fabrieken zoeken met cle grootste zorg naar zo veilig moge lijke modellen. Ford met name ex perimenteerde met de „gebroeders Ford". Het plaatje geeft de gebroers (twee plastic-poppen). Zij waren de slachtoffers van talrijke kunst matige verkeersongevallen en aan de hand van hun bevindingen togen de constructeurs aan het werk. Op de RAI-tentoonstelling zal men de resultaten zien Deze RAI heeft dus een lofwaar dige intentie. De tentoonstelling gaat niet alleen pronken met snel heden en overdaad van p.k.'s, niet met de mooie lak en 't zuinige ge bruik alleen, maar zij gaat tevens propaganda maken voor de eerste eis, die men het verkeer stellen moet. Dat is veiligheid. Ook de fabrikanten begrijpen, dat ze geen vliegende bommen moeten maken, die 200 km. per uur kunnen sjezen zonder meer. Ze zijn ijverig begonnen met het zoeken naar moge lijkheden. Ze hebben reeds veilig heidsgordels, onbreekbaar glas, veer krachtig plastic, dubbele remmen en wat niet al gevonden en hun opmars naar nog meer perfectie is zeker niet tot staan gekomen. Wellicht, dat in dit tamelijk nieuwe streven de grootste (en de beste) re volutie steekt merkwaardige manier is nu gebleken, dat hij daar geheime inlichtingen heeft ontvangen van een lid der Amerikaan se ambassade. In november van het vorige jaar wilde iemand iets nazoeken in een boek, dat zich in de bibliotheek van de Britse ambassade in Cairo be vond. Hij sloeg het boek open en er viel een brief uit, die was onderte kend door 'n Amerikaan en bedoeld voor MacLean. De brief was gesteld in een code. De ondertekenaar was waarschijn lijk een lid van de Amerikaanse am bassade. Kennelijk gebruikten hij en MacLean een bepaald boek in de bi bliotheek als „brievenbus" voor hun geheime correspondentie. In mei 1950 is MacLean omdat hy tijdens een dronken bui had huisge houden in de flat van een meisje in Cairo zonder meer op een vliegtuig met bestemming Londen gezet. Hij had toen geen tijd meer om de laatste brief van de Amerikaan uit het boek te halen. Engeland heeft het officiële disconto der Bank of England met een vol procent van 4 1/2 tot 5 1/2 procent verhoogd. Dit werd in Amsterdam, juist voor opening van de effectenbeurs bekend. De markt opende me de daardoor flauw, vooral voor de internationale waarden. Voor insiders kwam de Engelse dis contoverhoging niet onverwacht. Wel meende men, dat de stijging met een vol procent vrij groot was. Men meen de niet dat de Engelse maatregel door de Nederlandse Bank zal worden ge volgd. AMERIKA levert 15 verkennings tanks aan Saoedi-Arabië. In Washington werd gezegd, dat dit geen verstoring van het machtsevenwicht in het mid den-oosten tengevolge zou hebben. Israël mag nog steeds toekijken. Men zegt wel, dat de krant de leugens in het land brengt, maar - heus - wat er dagelijks in de krantenkolommen gelo gen wordt is maar héél weinig - en dan nog in commissie. Dat is een jongeman in het plaatsje Monster op een gevoelige ma nier duidelijk geworden. Hij en zijn maats betwijfelden de waarheid van het bericht over een meisje iuier tong aan een brugleuning toas uastgeuroren. De grootste twijfelaar ivou wel- eens bewijzen zien. Hij raapte een stuk ijzer op, dat de hele nacht buiten had gelegen en likte eraan. Prompt bleef zijn tong aan het ijzer vastzitten! Geschrokken trok hij aan het ijzer, doch dit kostte hem een stuk van zijn tong. Hij bloedde hevig en de dokter is lang met hem bezig geweest. Nattigheid en ijzer zijn vijanden bij deze vorst. Ga niet met natte handen naar buiten en grijp zeker niets met blote, natte handen aan.

de Stem | 1956 | | pagina 1