V lissingse opspraak loodsen in gebracht POLITIEKE BRIEVEN zwitSarub Wordt het kopen op afbetaling verboden? Niets gebeurt in Sovjet-unie zonder „de partij" K.A.J. vraagt steun voor het beroepskeuzewerk Chefariae 4 GELEE MM'IM Cultuurwaarden zakten Beschuldigd van fooienjacht Het 20steCongres is begonnen DERDE BLAD DONDERDAG 16 FEBRUARI 1956 Overdreven voorstelling van zaken ZAAMAGEL Telegram aan minister Suurhoff Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! Verplichte ziekte verzekering in Noorwegen Grace Kelly gaat toch weer filmen Mechanische piloot die secuur werkt Last van zenuwen IJSBERGEN BEDREIGEN DE SCHEPEN kaloderma Verhoging van militaire pensioenen Strijd tegen inflatie in Engeland Beste Eduard, De dood van Donker - Beginselen en program in het middelpunt - De kandidatenlijsten - Waarom geen schrifte lijk referendum Pieter Amice Pieter Teruggenomen lening Onwrikbare piramide Eduard. Verkouden kinderen 1 FAKMIERLOES ZOOÜI.T. (Van onze redacteur). Het Vlissingse loodsenkorps is maandag door een mede werker van de N. Rott. Crt., wiens naam niet wordt genoemd, beschuldigd van on-oirbare praktijken als fooien-jagerij en het onder één hoedje spelen met sleep- en bergingsmaatschappijen. Aan het opzienbarende artikele ontlenen wij de volgende pas sages: met een snel om zich heen grijpend (Advertentie) Uit een door de fiscale recherche ingesteld onderzoek kwam vast te staan, dat door de loodsen zeker met te verwaarlozen bedragen aan fooien naren ontvangen en dat een bepaald systeem was ontstaan om zich van deze extra-inkomsten te verzekeren. Gewerkt werd o.m. met gedrukte briefjes, welke als tekst hadden ..Please pay the bearer as usual the sum of f...". Deze werden de kapi tein van het beloodste schip voorge legd ter tekening en later de verte genwoordiger van de desbetreffende scheepvaartmaatschappy ter incasso ten als betaalstuk) aangeboden. Ten einde niet al te zeer m de gaten te lopen, werden de incasso s toever trouwd aan een tussenpersoon. Bepaalde scheepvaartmaatschap pijen hadden in verband met deze min of meer afgedwongen bijdragen lijsten met daarop aangegeven de nor men, gebruikelijk voor Antwerpen en andere buitenlandse haVens, want ook elders zijn deze praktijken blijkbaar in zwang gekomen. Ook is gebleken dat bedragen wer den geind van de Union de Rémor- quage et Sauvetage in Antwerpen. Voor elke te Antwerpen door de loods ten behoeve van het door hem be diende schip, gerequireerde sleepboot werd 10 procent van het sleeploon uitgekeerd. Hoe meer sleepboten wer den besteld, des te hoger derhalve de provisie. In scheepvaartkringen hier te lande was deze gang van zaken al lang be kend. Erg enthousiast kunnen de maatschappijen er niet over zijn ge weest, maar daar hun belangen in vele gevallen rechtstreeks gemoeid waren met een al of niet welwillende houding van de loodsen, werd zelden een protest gehoord. EEN CODE-SYSTEEM Aan het licht is ook gekomen, dat door 'n ingenieus code-systeem lood sen een of meer bergings- en sleep- vaartmaatschappijen kennis gaven van strandingen, hunzelf of anderen overkomen. Men had kaartjes van het vaarwa ter, m^t coördinaten en kon volstaan door de coördinaat van een bepaald vakje, waarin het ongeluk was ge beurd, tdver te seinen met daarbij nog eeét letter (ter aanduiding van het soort ongeluk: aanvaring, roer- schade e.d.) alsmede het codenum mer van de desbetreffende loods. Toegejuicht kan worden wanneer er zo snel mogelijk hulp wordt ge boden, doch de achtergrond van dit systeem was uiteraard bedenkelijk: afhankelijk van de baten van de ber gingsmaatschappij kreeg de loods lijn aandeel. Met alle begrip voor de ongelijke oositie, waarin de Nederlandse ■oodsen in Vlissingen zich ten opzichte van hun Belgische collega's bevinden tornt het ons in hoge mate gewenst foor, dat de ingeslopen praktijken snel verdwijnen. Wat in de jaren 1949 '.954, de periode waarover het onder soek zich uitstrekte, aan het licht is getreden, is. eenvoudig ontoelaatbaar uiteraard zijn er ernstige en lichte gevallen, maar ook kennisneming van 3e laatste toont duidelijk aan op welk ien dubieuze weg men is geraakt. \Vat te denken van een geval waarin ien loods de (buitenlandse) gezag— voerder - geheel in strijd met de fei- ten - suggereert dat het niet goed rnogelijk is - zulks gezien het getii - Antwerpen nog te halen om uitein delijk, wanneer hij na veel soebatten let toch heeft geprobeerd en is ge- ilaagd, zijn beloning te komen in casseren? HET HELE KORPS SCHULDIG? ,,Het ingestelde onderzoek heeft aangetoond, dat aanvankelijk slechts «en bepaald aantal loodsen zich aan net accepteren van fooien schuldig maakte, doch dat allengs het hele Korps daartoe is overgegaan, waar mee de loodsen in Vlissingen zich ien hoger inkomen verwierven dan jun overige collega's in den lande (Immers zeer nadrukkelijk dient in dit verband opgemerkt te worden dat Het fooienstelsel als bedoeld, voorzo mer ons bekend, niet wordt toegepast np Nieuwe Waterweg en Noordzeeka- saai). Het lijkt ons, juist nu zo zeer Is jebleken, dat men hier te maken heeft (Advertentie) kwaad, zaak dat maatregelen worden genomen om aan de misstanden een einde te maken. En wellicht, dat met het daarvoor ongetwijfeld in eigen gelederen nodige onderzoek dan te vens aandacht kan worden besteed aan de normale beloning van de lood sen, die - aldus onze indruk - met bedragen variërend van f 400 f 600 per maand, niet geheel in overeen stemming is met hun grote verant woordelijkheid." Volgens bedoeld artikel worden de loodsen die zich schuldig maakten aan de gewraakte feiten, niet ver volgd, noch kregen zij boeten, maar wel een generaal pardon. En omdat de fiscale recheiche en de belasting dienst tot geheimhouding zijn ver plicht, zouden zij zich vrij veilig kun nen voelen en niet behoeven te vre zen voor een ontslag, dat op het aan nemen van fooien staat. EEN KEEN VAN WAARHEID Wij hebb ente Vlissingen een on derzoek ingesteld en kregen daarbij de indruk, dat het artikel een kern van waarheid bevat. Hoewel de lood- 1 sen de genoemde feiten ontkenden, vernamen wij van andere zijde, dat er verschillende verkeerde praktijken bij het loodswezen te Vlissingen zijn binnengeslopen. Zo deelde de commandant van het Loodswezen ons mede dat hij al enige tijd een vermoeden had van een en ander. Men moet evenwel niet denken dat het gesignaleerde verschijnsel van de laatste jaren is. Ook is het niet juist dat op de Nieuwe Water weg nooit iets dergelijks is gebeurd. Enige jaren geledon heeft men daar ook moeten ingrijpen en werd een schuldige ontslagen. Bepaalde voorstellingen die in de N.R.Crt werden gegeven, zijn naar ons gevoelen wel zeer gekleurd. Spe ciaal het verhaalde over het z.g. co de-systeem is sterk aangedikt. Zo'n geval is misschien wel eens voorge vallen, maar is zeker niet algemeen geworden. Ook lijkt ons, na hetgeen wij hoor den, niet juist dat het gehele lood senkorps zich aan de fooienjagerij schuldig maakt. Dit is overdreven evenals de voorstelling van zaken dat het alleen aan 'n loods ligt of er gevaren wordt dan niet; er is ook nog een kapitein aan boord! Het Loodswezen zal zeker niet aar zelen om in te grijpen maar, zo zei men ons, men moet bewijzen hebben en die zijn niet gemakkelijk te be komen, want ook de eventuele fooien gevers zijn gewoonlijk niet spraak zaam en dat het veelal draait om Belgen is ook niet iets, dat het on derzoek vergemakkelijkt, omdat men zich op vreemde bodem niet zo be wegen kan als in eigen land. Van de andere kant zou men zeggen „Wat de fiscale recherche gelukt, moet ook aan een andere instantie mogelijk zijn. (Advertentie) Kies het bestel 150 gram in attractief strooipakje 68 cent Vervaardigd van de donkere Cacao de Zaan met het volle cacao-aroma De echte chocoladekorrels van échte chocola De Katholieke Arbeidersjeugd heeft een telegram gezonden aan mi nister Suurhoff, waarin de aandacht wordt gevestigd op het beroepskeuze- werk. Zij spréékt baar ernstige on gerustheid uit over het uitblijven van de noodzakelijke overheidssteun aan het particulier beroepskeuzewerk. De K.A.J. is er van doordrongen, dat het beroepskeuze-advies in eerste instantie onder verantwoordelijkheid valt van de opvoeders, met name de ouders. Zij stelt daarom vast, dat het beroepskeuzewerk op confessio nele basis noodzakelijk is en minstens gelijkelijke steun verdient als het door de overheid geleide werk. aldus het telegram. De K.A.J. is van oordeel, dat het advies van de commissie Langeveld niet nodig is om aan te tonen, dat de huidige subsidie aan de particu liere bureaus een onbeduidende bij drage is in de reële kosten van het werk en vraagt de minister dringend een spoedige en zodanige overheids steun aan particuliere instellingen voor beroepskeuzewerk, dat dit hen in staat stelt het noodzakelijke werk naar behoren te vervullen. De K.A.J. verzoekt in verband hiermede een interim-beslissing. vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenl De vier geneesmiddelen van Cbefarine „4" worden in de hele wereld met uit stekend resultaat gebruikt. Ze Hebben hun volkomen betrouwbaarheid wet zeer duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen (alen. Jt BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET /f in J doet wonderen.' De Noorse Tweede Kamer heeft 'n wetsontwerp aangenomen waarbij voor de gehele Noorse bevolking ver plichte ziekteverzekering wordt inge voerd. Tot nu toe viel tien procent van de bevolking buiten iedere ziek teverzekering. In het algemeen zal volgens de nieuwe regeling ziektegeld kunnen worden uitbetaald gedurende een pe riode van ten hoogste 'n jaar en voor lijders aan kanker, kinderverlam ming, tuberculose en chronische ge- wrichtsjicht twee jaar. De actrice Grace Kelly, die in april met prins Rainier van Monaco in het huwelijk zal treden, hervat haar film carrière ongeveer zes weken daarna, aldus is door de filmmaatschappij waarvoor zij werkt, bekend gemaakt. Zij zal onder regie van Joshua Logan optreden in de film „Designing Wo man". Prins Rainier en Grace Kelly had den eerder gezegd, dat de toekomsti ge prinses nog geen plannen had voor een filmcarrière na haar huwelijk. Een Amerikaanse firma heeft be kend gemaakt, dat het een toestel van „weergaloze betrouwbaarheid" heeft vervaardigd voor lucht-bombar- dementen. Het toestel bevat driehon derd elektronische buizen. Volgens de bekendmaking zal het toestel het vliegtuig naar de juiste plaats gelei den, wanneer het voorzien is van de benodigde gegevens zoals de snelheid van het vliegtuig, de hoogte en het gewenste doel. (Advertentie) Mijnhardt's Zeouwtabletten helpen U er overheen. maakt handen zacht alt fluweel Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot verhoging van militaire pensioenen met een toe slag in verband met de loonsverho ging per 1 oktober 1954 (nadere toe- slagwet - 1954 voor gepensioneerde militairen). Aan de memorie van toelichting wordt gezegd, dat met betrekking tot de loonsverhoging per 1 oktober 1954, de ministers het wenselijk ach ten mede voor de gepensionneerde militairen en voor de gepensioneerde nabestaanden van militairen 'n voor ziening te treffen. De jaarlijkse kosten van het onder havige voorstel worden geraamd op f 3.000.000,-. De Engelse regering zai tomende dagen drastische m en aankondigen die ten u maJ^reffe- Je inflatie toe staan i verontrustende resultaten van h! handelsbalans van januari, Waarnü dan "nadelig saldo van meer dan 74 miljpen pond sterling blijkt ■aten McMillan niet toe deze maat' regelen uit te stellen, zonder het ri ■üco te lopen van een gevaarlijke Koersvermindering van het rónd sterling. Men is van mening, dat de Engel- 'o minister van Financiën niet meer ran wachten op de traditionele be- •'otingsdatum van april om te trach ten de situatie recht te zetten, doch aat tij moet handelen zo lang het nog tijd is. Het ministerie van Financiën heeft tot dusver-e niet. uitgelaten over de aard van de maatregelen, die zullen worden genomen. Men verwacht ech ter algemeen, dat een beslissende slag zal worden toegebracht aan de ver kopen op afbotalii Afs -haffing van het afbetalingsstelsel zou van in vloed zijn op de bestedingen van 90 procent der bevolk tig en leiden tot een aanzienlijke vermindering van de goederenafzet op de markt in Enge land. Door een dergelijke maatregel wouden de Engelse producenten kun nen worden gedwongen tot versterking van hun afzetpogingen op de buiten landse markten teneinde aldaar een comppnsatie te vinden voor de daling van de afzetten op de binnenlandse markt. Ee i andere maatregel, die mogelijk wordt geacht, is een terugkeer tot invoerbeperkingen. Per jaar raken ongeveer 7500 ijs- kolossen op drift. De grootste hieronder bereiken soms een hoogte van 100 meter en hebben een inhoud van enkele ku bieke kilometers. Met een snelheid van 25 tot 30 meter per dag drijven deze, voor de scheepvaart zo gevaarlijke ijs bergen om de zuidpunt van Groen land heen en zakken dan af met de koude golfstroom tot voorbij New foundland. Op deze hoogte zijn dan de ijs massa's wel weggesmolten. De internationale scheepvaart heeft een uitgebreid waarschu wingssysteem georganiseerd. Iede re kapitein is verplicht onmiddel lijk melding te maken van de posi tie waarop hij een ijsberg waar neemt en het internationale radio station Argentia op New-Found- land zendt regelmatig radio-be richten over de positie van ijsber gen uit, terwijl bovendien dagelijks vliegtuigen patrouilleren met de uitsluitende opdracht ijsbergen te signaleren. li/AT ik de vorige week schreef over offerbereidheid in dienst van de publieke zaak, kreeg wel een treffende en tragische illustra tie in de dood van Donker. Het was een man met enorme capaciteiten en werkkracht die in een „particu liere" functie wellicht een veel voud had kunnen verdienen van wat hij nu verdiende. Maar hij wilde werken in dienst van zijn land en zijn volk en hij heeft het gedaan totterdood toe. Wat zo iemand dan óók bewerkt, is, dat over alle levensbeschouwingen en politieke scheidslijnen heen spon tane en hartelijke hulde Jcan klin ken. Dr. Kortenhorst ging erin vóór met een speech, waarin men de ontroering hoorde trillen. Juist nu de wapenen gescherpt worden uoor een verkiezingsstrijd, die hevig be looft (dreigt?) te worden, is zulk een eendrachtige hulde een mooi ding. Het is 'n aanmaning te meer, om de strijd niet toe te spitsen op personen, maar op de beginselen en de politieke feitelijkheden. Intern echter zal het spel der personen nu echter wel gaan spe len. Ik las, dat de Verkiezingsraad aan het eind van de week bijeen komt en een moeilijke legpuzzel zal moeten oplossen. Bij voorbaat kan men al zeggen: daar komt kri tiek, daar komt rumoer van. Het is altijd zo geweest, waarom zou het nu anders zijn? Tussen advies en groslijststemming is het altijd een roerige tijd in de K.V.P. met bin nenbrandjes hier en daar. Ik ge loof niet, dat we daarvan hoeven te schrikken, als hei maar niet te veel aangedikt wordt. Ik heb zo het idee, dat het in andere partijen ook niet altijd met pais en vree gaat. Maar bij ons wordt het geruzie al tijd in grote openbaarheid ver toond met ingezonden stukken en pamfletten en acties. Ik heb me wel eens afgevraagd, of dat ook niet minder rumoerig kon. De P.v.d.A., zo stond dezer da gen in de kranten onderwerpt het advies aan een schriftelijk refe rendum. Dat dunkt me een rustiger methode dan de onze. Is die door een der vele kiesreglementcommis sies nooit overwogen? Ik vraag maar. Hartelijke groeten, AJR. DONKER was niet de eerste minister na de oorlog, die midden in zijn werk werd overval len; Huysmans; Fievez en Maarse- veen, drie katholieke ministers gingen hem voor. Allen mannen, die zoals jij het schreef tot terdood gewerkt hebben voor land en volk. En hun opvolgers hebben die taak overgenomen: ook bij hen is overwerkt-zijn geen zelden voor komend verschijnsel, zomin ais bij andere politici, leden der volksver tegenwoordiging. Een goed begrip van deze situatie bij het volk zou onze democratie wei zeer te stade komen, zou in derdaad de strijd niet in het kader der personen voeren, zou de waar dering der politici als mensen en als landsdieren terecht vergroten. Jij stelt m.i. juist: de strijd gaat omwille der beginselen en de pro grams. Dat ook de personen, die in de Kamer het politieke spel spelen, die het politieke beleid voeren, van bijzonder belang zijn, ligt voor de hand. Van belang met het oog op de brede deskundigheid die vereist wordt, van belang voor het ver trouwen dat een fractie behoeft, van belang met het ook op de Beursotiersicht van 8 t/m 14 februari 1956 De discontoverhoging, waarover wü in ons vorig beursoverzicht schre ven, heeft uiteraard niet nagelaten invloed op de ohligatieniarkt uit te oefenen. Heel groot is deze invloed echter niet geweest, hetgeen men kan nagaan bij de bestudering van de obligatiekoersen in. onderstaand koers- lijstje. De koersen zijn wel lager, maar van veel betekenis zijn deze dalingen niet. De belangrijkste ge beurtenis op de obligatiemarkt was wel, dat de Bank voor Nedérlandse Gemeenten haar aangekondigde uit gifte van 30 miljoen gulden 3 ',/2% 40-jarige obligaties heeft ingetrokken. Zoals men weet, was deze uitgifte een zogenaamde guicliet-lening, het- gen wil zeggen, dat de uitgifte voor rekening en risico van de bank zelf gebeurde en dat zij niet door een bankcon/sortium was overgenomen en gegarandeerd. De meningen of deze maatregel van standing is, lopen nog al uiteen. Velen zijn van oordeel, dat de standing van de Bank voor Neder landse Gemeenten best het risico van een niet volledige plaatsing der lening had kunnen lopen, doch de directie van de bank zelf is blijkbaar een an dere mening- toegedaan. Nu we het toch over de obligatie- markt hebben, kan nog vermeld wor den, xlat een emissie van 4% con verteerbare obligaties Bierbrouwerij ,,De Drie Hoefijzers" tot een bedrag van 2«/* miljoen een sukses zal wor den. De claims, die nodig zijn voor inschrijving op deze obligaties wer den de eerste dag op 35.de twee de dag op 40.verhandeld. Men moet over twee claims beschikken voor de inschrijving op één obligatie. Belangrijk was verder deze week het definitief afbreken van de onder handelingen t assen Nederland en In donesië. Hoewel dit einde reeds ge ruime tijd verwacht werd, en de koer sen van onze Indonesische waarden hiermede dan ook al rekening hiel den, was de invloed van de definitie ve breuk op de koersen toch nog zeer De Communistische Partij in de Sovjet Unie, die met veel ceremoni eel haar 20-ste Congres is begonnen, vormt de grondslag van een poli tieke structuur, waarbij door enkele mannen aan de top gezag wordt uit geoefend over het onme telijke gebied van de Sovjet Unie. De Communistische partij heeft geen enkele overeenkomst met een politieke partij in de ge wone zin van het woord: het is een streng 'gedis ciplineerde organisatie, die meer weg heeft van een leger met een gene rale staf, een korps offi cieren en er bovendien zowel een eigen veilig heidsdienst als een eigen code op nahoudtvolgens welke haar wijze van handelen en de strafop legging worden bepaald. De partij heeft aeht mil joen leden met inbegrip van de kandidaatleden; dat is nog geen vier pro cent van de bevolking van de Sovjet Unie, maar de leden hebben zich ten vol le bereid verklaard zon der vragen te stellen alle bevelen van de partij uit te voeren. Van deze leden vormen er ongeveer 200.000 de kern van de organisatie - de partijorganen. Tot de hoogste leiders, de gene raals van dit politieke le ger, behoren tal van top figuren uit het hoofdkwar tier v. d. Partij te Moskou en de leiders van de pro vinciale partij organise tics. Uit deze 200.000 mannen van de partijkern worden door middel van een zo genaamde verkiezing de 1.200 gedelegeerden geko zen, die aan het a s. partij congres zullen deelnemen. Tijdens dit congres zal wederom een Centraal Comité van 236 leden en kandidaatleden worden sa mengesteld. Afgezien van de eigen lijke top van deze pirami de is het Centraal Comité het belangrijkste element van het stelsel, doch verre van een democratisch be raadslagend lichaam is het een collgee dat eens in de drie maanden geheime zit tingen houdt, waar ver schillen van opvatting naar voren worden ge bracht. Het spreekt echter van zelf dat alleen in vloedrijke leden van het Comité daar hun stem dur ven te doen horen. DE LEIDERS De top van het Sovjet- gezagsapparaat is het Pre sidium, voorheen het Po litburo, bestaande uit elf leden en twee kandidaat leden. Deze vormen de „Collectieve Leiding" van de Sovjetstaten. Het Pre sidium heeft geen voorzit ter, daar alle leden ogen schijnlijk gelijk zijn. Dit Presidium is almachtig: via de Eerste Secretaris. Nikita S. Chriestjew en 't secretariaat oefent het Presidium gezag uit over de partij-apparatuur van het gehele Sovjetrijk; het oefent zijn gezag zowel direct uit als door middel van de partijcellen. Een der leden van het Presidium momenteel Nikolai Boelganin is voorzitter van de raad van ministers of premier, vjjf anderen bekleden de functie van Eerste Waar nemend Premier, tezamen vormen zl) een soort ge heim Kabinet, De leiding van de Par tij en de leiding van de regering zjjn derhalve identiek. Dè partijleiding, werk zaam via de regering on der dezelfde leiding, oefent haar gezag uit over alle onderdelen van de volkshuishouding en over twee andere belangrijke instellingen: de strijd krachten en de politie. Het Centraal Comité is volgens de huidige samen stelling een orgaan van „appartchiki" of perma nente autoriteiten. Van de 236 leden staan er 130 aan het hoofd van provinciale organisaties, 60 anderen bezetten en de rest zijn officieren van de strijdkrachten, vertegenwoordigers van de buitenlandse dienst en de politie. ruim 13 punten, H.V.A. 11 punten. Ver. Deli eveneens 11 punten en Se- nembah ruim 10 punten. Maandag was er vrij veel aanbod, doch op de allerlaagste koersen kwam er weer vraag in de markt, zodat men niet op het laagste punt sluit. Hoe groot de invloed van de besprekingen met de Indonesiërs wel gewees' is, is dui delijk af te lezen uit onderstaand overzicht van de koersen, resp. op 9 december, het begin van de conferen tie, 3 januari, de datum, waarop de conferentie werd hervat, 10 februari vlak voor hetmislukken en op dins- dag 14 februari. 9-12-55 3-1-56 10-2-56 14-2-56 A'dam Rubber 140 138 125 110 H.V.A. 155 151 133 124 Vorstenlanden 57 55 49 38 Ver. Deli 156 153 141 129 Senembah 112 107 96 85 Billiton II 352 331 301 285 Internatio 160 162 152 145 Lindeteves 228 229 223 224 KONINKLIJKE OLIE Er verscheen deze week in een Ame rikaans financiëel blad een beschou wing over de Kon. Shell groep, het geen aanleiding gaf tot grotere vraag naar aandelen Kon. Olie. Er werden in het desbetreffende artikel veel we tenswaardigheden omtrent de groep vermeld. Zij beheerst n.l. 13,5% van de totale wereld olieproduktie en vol gens Amerikaanse berekeningen zou den de Amerikanen thans reeds in het bezit zijn van ruim 20% van de aandelen in de groep. Tot de Ameri kaanse verbeelding spreekt uiteraard ook de omstandigheid, dat de Kon, Olie de grootste maatschappij ter we' reld is, welke buiten de Verenigde Staten bestaat. De verwachting wordt uitgesproken, dat het niet onmogelijk blijkt te zijn. dat Amerika binnen af zienbare tijd de meerderheid in de Kon. Shell groep zou kunnen verkrij gen. Aangezien echter de stemrechten verbonden aan de Amerikaanse sha res beperkt zijn, zou deze theoreti sche meerderheid zich toch niet van de groep meester kunnen maken. Wel is een dergelijke meerderheid van beiang bij een eventuele emissie die in verband met de grote inves teringen noodzakelijk zou kunnen blijken te zijn. Uiteindelijk zijn de bedragen, die met zulk een emissie gemoeid zijn, zo groot, d it hieraan door de Amsterdamse markt zeker niet voldaan kan worden en dat het zeer gunstig voor de groep is, dat men zich in verband met de notering te New-York ook aldaar van nieuw kapitaal kan voorzien. Volgens min of meer officiële mededelingen schij nen er echter op het ogenblik geen plannen voor een uitgifte te bestaan. Van veel invloed waren deze berich ten echter niet. Het aandeel, dat de vorige periode afsloot op 653 was in tussen teruggelopen tot 632. Hierna volgde een opleving tot 641, terwijl het slot kwam op 636. Op het ogenblik, dat wij Jit schrij ven, is bekend geworden, dat presi dent Eisenhower op woensdag een verklaring zal'afleggen, ever de mo gelijkheid van zijn al of niet aanblij ven. waarb'j men veronderstelt, mede in. veiband me' het feit. dat zijn doktoren hebben verklaard, dat zijn gezondheidstoestand van dien aard is dat hij nog 5 a 10 jaar president kan blijven, dat de president zal willen blijven. Dit heeft tot gevolg gehad, dat te Amsterdam de voorbeurs vroe ger dan normaal is begonnen en wel met zeer grote vraag voor Zwitserse rekening naar aandelen Kon. Olie. zodat Oliec om 10 uur reeds op 649 a 650 werden verhandeld. ANDERE INTERNATIONALEN Van onze andere internationalen ministersposten zijn Philips gedaald van 329 tot 315 na een dieptepunt van 311, Unilever van 332 tot 324 na een dieptepunt van 321, terwijl A.K.U.'s van 315»/* tot 303 terugliepen en op 305 sloten. Onze voornaamste binnenlandse in- maatschappelijke en regionale ver scheidenheid in ons volk. Vandaar de grote zorg, waarmee de politieke partijen hun kandida tenlijsten samenstellen. Enerzijds mag geen geweld worden aange daan aan de rechten der partijle den, anderzijds kan de leiding van bevoegde adviesinstanties niet ge mist worden. Desondanks geeft in onze kringen, zoals jij ook schrijft, een advies van de Verkiezingsraad der KVP steeds aanleiding tot kri tiek, Nog al eens ten onrechte; zij komt dan voort uit een overspan nen waardering der sociale of re gionale vertegenwoordiging. Maar toch zou ik, gezien de situatie, de groslijststemming der katholieke kiezers niet willen missen. Er is immers sprake van een massale deelname, vooral op het platteland; in heel het land neemt gemiddeld 75% der partijleden aan de stem ming deel. Deze zeer grote belang stelling is dan ook wel een der be langrijkste redenen, waarom de groslijststemming als -een echte verkiezing wordt gehouden en niet via een schriftelijk referendum, Overigens speelt hierbij ook de tra ditie een grote rol. In enkele grote gemeenten heeft men in de KVP bij gemeenteraads verkiezingen wel eens 'n schrifte lijk referendum gehouden. De be doeling daarbij was, een groter aantal kiezers aan de stemming te doen deelnemen, hetgeen in die plaatsen gelet op het beperkte aantal leden en nog beperkter aan tal deelnemers aan de groslijst stemming wel zeer gewenst was, n.l. ter voorkoming van een vast stelling van de officiële kandidaten, lijst door een gering aantal kiezers. Tenslotte wat de „rust" in de partij betreft bij de activiteiten in de periode vóór de groslijststem ming, ik geloof niet dat daarop de wijze van stemming, hetzij een schriftelijke referendum, hetzij een persoonlijk verschijnen in 't stem lokaal, van invloed is. En hiermee heb ik je brief weer beantwoord. Met hartelijke groet, als steeds t.t. (Advertentie) Genazende warmte door wrijven met een Zwitsal preparaat dustriëlen moesten zich eveneens koersverliezen laten welgevallen. Zo liep van Berkel's Patent van 184' '2 tot 179 terug, Calvé van 302 tot 290 Fokker, niettegenstaande de gunsti ge berichten omtrent de samenwer king met Bréguet, van 321 tot 312, van Gelder van 272 tot 262. Neder- landsche Ford kon echter van 420 tot 424 oplopen, terwijl Nederlandsche Kabel zich een verlies van 6 punten tot 299 moest getroosten en Wilton Feyenoord II1/2 punt lager sloot op 261. Hoogovens liepen terug van 290 tot 285 zulks niettegenstaande een bericht, dat de Dortmunder Hutten Union, waarvan een groot pakket aandelen in handen der Hoogovens zijn, een dividend van 5% over 1955 zal uitkeren. Een bericht echter, dat door de directie van de Hoogovens werd tegengesproken. Het is begrijpelijk, dat de scheep vaarten bij deze onaangename stem ming eveneens een veer moesten la ten. Zo verloor Holland Amerika Lijn per saldo 4 punten. Kon. Java China Paket 81/2 punt, K.N.S.M. 12 punten, Rotterdamsche Lloyd 6 punten en Scheepvaart Unie 8 punten. Van Ommeren verloor 12 punten, en Stoomvaart Maatschappij Neder land 6 punten. Opgemerkt moet nog worden, dat het slot over de gehele linie iets hoger was dan de bereikte laagtepunten. (Advertentie) Bankiert Anno 1884 BELEGGINGSADVIEZEN OBLIGATIES 7/2 '56 14/2 '56 3 Ned. '62-'64 99 15 16 99 1/2 3 1'2% Nederl. '47 99 1'8 98 15 16 3 Nederl. '47 doll.l. 95 3 8 96 1 2 3 Nederl. '37 96 3 8 96 1 2 3 Nederl. Inv.cert. 99 3 8 99 3 16 3 Grootb.obl. '46 96 15 16 96 3 8 3 Ned.-Indië '37A 97 5 8 3 3 4% Nederl. '53 103 1 8 AANDELEN Amsterdamsche Bank 266 1 2 Rotterdamsche Bank 248 1 2 De Twentsche Bank 255 1,4 Nati. Handelsbank 161 Nederl. Handel-Mij 245 Algem. Kunstz. Unie 315 1'2 v. d.Bergh's en Jurgens 305 202 272 3 4 332 1 4 305 1 4 329 290 272 1/2 290 272 1 2 156 153 1 2 307 1 2 653 Mach. fabriek „Breda' Van Gelder Zonen Unilever Nederl. Kabelfabriek Philips' Gloeilampen Kon. Ned.Hoogovens Wilton Feijenoord Kon. Ned. Hoogovens Wilton Feijenoord Int. Gew. beton Bouw Intern aitio Billito-n Mij II Kon. Ned. Petroleum Rubbercult. Mij A'dam 128 14 Bandar Rubber Mij 190 Holl. Amerika Lijn 212 Kon. Ned. Stoomb. Mij 219 Ned. Scheepvaart Unie 198 1,4 Rotterdamsche Lloyd 193 Kon. Java China Paketv. 197 Ver. Vorstenl. Cult. M 49 Handelsver. Amsterdam 139 3/4 Ned. Ind. Suiker Unie 89 1 4 Ver. Deli Maatschap. 144 3 4 Senembah 96 5 8 AMERIKAANSE FONDSEN Anaconda Copp. M. C. 69 3 4 68 1 8 Bethlehem Steel Corp. 154 3 8 148 1,4 General Motors 44 12 1) 43 International Nickel 80 3 8 80 Rep. Steel Corp. 44 3 4 43 United States Steel Corp. 54 3 4 52 5 8 Cities Service Comp. 61 5 8 58 3 8 Shell Union Oil Comp. 72 1 2 67 3 4 Tide Water Ass. Oil C. 35 34 3 8 Southern Pacific Comp. 56 54 3 4 Union Pacific Railroad 178 175 1,8 1) na splitsing 3:1. Internat. Gewapendbeton. 97 1,4 103 3 8 258 246 1/4 250 154 238 305 295 196 324 324 299 315 1? 285 261 285 261 150 145 285 636 112 180 208 206 1 2 190 3 4 188 183 38 125 82 130 85 1 2

de Stem | 1956 | | pagina 9